UIT DE OUDE DOOS. Gisteren werd door rijksveldwachters per voer tuig naar Middelburg overgebracht en in het gasthuis aldaar opgenomen een Belgisch persoon, die onder de gemeente Westdorpe door de rijkspolitie met ge broken been in 't veld was ontdekt. Bedoelde persoon schijnt, met nog 8 anderen, aan het stroopen te zjjn geweest en op de nadering van politiebeambten te zijn gevlucht, waarin hij echter werd gestoord, doordien hij, over eene sloot willende springen, zijn been brak; zijne makkers lieten hem aan zijn lot over. Tot onbezoldigd rijksveldwachter is door den Minister van Justitie aangesteld J. Walhout Jz. te Borsele. Kamperland. Den lsten October jl. vierde de gemeente-veldwachter Lieven Bakker alhier als zoo danig zijn 25jarig jubileum. Reeds vroegtijdig waren alle schepen in de haven met vlaggen getooid, 't welk een aardig gezicht opleverde, terwijl eveneens te zijner eere uit zeer vele woningen de driekleur wapperde. In den loop van den dag werden hem namens zjjne Kamperlandsche medeburgers oen fraaie, ma honiehouten stoel en eene hanglamp ten geschenke gegeven, benevens een net album, bevattende de namen der gevers. Den geheelen dag heerschte er voorts om en in de woning van den jubilaris eene prettige drukte. Door den district-veearts is mond- en klauw zeer geconstateerd bij den landbouwer W. A. Van Nieuwenkujjzen in den Van Haaftenpolder, eiland Tolen. Ook de drukkersfirma's Gebrs. Binger en Holdert Co. te Amsterdam hebben de eischen der drukkersgezellen en zetters ingewilligd, laatst genoemde firma voor den tijd van vier weken. Uit Den Haag meldt men, dat de zetters der Zuid-Hollandscbe Boek- en Handelsdrukkerij, waar de Avondpost wordt gedrukt, Maandag bet werk hebben gestaakt. Zij vragen loonsverhooging. De werkstaking is algemeen. Alleen de meester knecht zet het werk voort. Men zal trachten de Avondpost toch te doen verschijnen. Gisterochtend hebben de gezellen op de drukke rijen van gebr. Van Langenhuijzen en van de firma Mouton te 's-Gravenhage het werk gestaakt, en er loopen geruchten dat heden op andere drukkerijen stakingen zouden volgen. Ongeveer een kilometer westelijk van Oldenzaal is door den bekenden oudheidvorscher, den luit.- kolonel Ort, te Deventer, een uitgestrekt Germaansch grafveld ontdekt. Verscheiden urnen zjjn reeds ont graven, waaronder er een is met versieringen en een met twee ooren. Zij werden gevonden in heuvels, die in .grootte zeer verschillend zijn, en waren slechts gedekt door eene aardlaag, d>e niet dikker was dan een Va M. Dit is dan ook de reden, dat de meeste in stukken werden aangetroffen. In >Constantia" te Amsterdam was Maandag avond eene vergadering belegd door de sociaal-demo cratische arbeiderspartij, waarin de lieeren Vliegen en Troelstra het woord zouden voeren. Zeer velen der aanwezigen behoorden tot den sociaal-democra- tischen bond. Van beraadslaging was geen sprake. Op de heftigste wijze vielen de sprekers elkander aan, vooral die der soc.-democ. arbeiderspartij hadden het hard te verantwoorden. Het spreken werd hun bijna onmogelijk gemaakt. Eene motie werd aange nomen, waarin verklaard werd, dat zij dienst deden als verraders der arbeiders ten behoeve der bour geoisie. Het rumoer werd zóó groot, dat het scherm voor de tribune op het tooneel, waarop het bestuur gezeten was, werd nedergelaten. Een vreeselijk ge- drnisch ontstond in de zaal en achter de schermen werd de strijd tusschen revolutionair en parlementair socialisme met de vuisten voortgezet. Troelstra en zijne medestanders werden onder woest geschreeuw en met stokken en vuisten be dreigd, nit de zaal gedreven. De fourage-magazijnen te Chateaudun, in de buurt, waarvan de Franschen hun groote manoeuvres hebben gehouden, zijn afgebrand. Niettegenstaande de krachtige pogingen, aangewend door militairen en burgers, zijn 1 millioen 60 duizend centenaars hooi verbrand. Broeiing van het hooi schjjnt de oorzaak van den brand te zijn geweest. Te Valladolid werd dezer dagen een stieren gevecht gehouden, waarbij twee der voornaamste »toreadores" van Spanje, Guerrita en Reverte, in het Bfcrijdperk traden. De circus was propvol, en vier stieren waren reeds, onder blijken van goed keuring van het publiek, afgemaakt, toen een vree- selijke stortbui op kwam zetten. De burgemeester, die bij het gevecht tegenwoor dig was, riep Guerrita bij zich en gaf hem en zijn gezellen verlof om te gaan schuilen. Na eenigen tijd werd het publiek, daar de regen aanhield, onge duldig en riep luide om den terugkeer der stieren- bevechters. De burgemeester gaf dienovereenkomstig bevel, dat de mannen het gevecht zouden hervatten. Maar toen bleek, dat Guerrita en zjjn makker naar huis waren gegaan en, daar de regen juist toen ophield, keerde de woede des volks zich tegen den burgemeester, dien de menigte met werptuigen be stookte. Deze ambtenaar deelde daarop mede, dat hij de mannen zou laten halen en hen beboeten en in hechtenis nemen, zoo zij weigerden te komen. Re- verte werd in bed gevonden, daar hjj in een van zjjne gevechten door een stier gekwetst was, maar Guerrita werd gevat en in een door schutters be geleiden wagen naar het strijdperk teruggevoerd. Tegen dien tijd was bet echter zoo laat geworden, dat het publiek den circus had verlaten en naar huis ging. Guerrita werd door zijne bewonderaars van even te voren ontvangen met verwenschingen en een hagelbui van steenen. De overheid liet hem ten slotte achter slot en grendel zetten oin het volk tot bedaren te brengen. Den volgenden dag moest hij echter weer vrijgelaten worden, omdat er anders geen stierengevecht gehouden kon worden, wat nog grootere ongeregeldheden veroorzaakt zou hebben. Te Lunel, departement Eérault, is in een na genoeg in het hart der plaats gelegen huis, welks bewoners op het land waren, inbraak gepleegd. De dieven want kennelijk waren het meer dan één geweest zijn door een venster, waarvoor geen blind was en dat uitkwam op den zolder, ingeklom men. Van daar zijn zij naar beneden gedaald, en na verder door middel van braak doorgedrongen te zijn, hebben zij zich toegang verschaft tot het kan toor, waar zjj de geldkist hebben weten open te breken. Daar vonden zij eene aantal obligatiën en aandeelen op naam, gezamenlijk ter waarde van 1.800.000 fr. De dieven, biermede nog niet tevreden, hebben hunne onderzoekingen verder uitgebreid en de sloten van meubelen doen springen. Op die wijze hebben zij zich nog meester gemaakt van kostbaarheden ter waarde van 8000 fr. Het zilver werk hebben zij onaangeroerd gelaten. De nummers der gestolen obligatiën en aandeelen zijn dadelijk, nadat de diefstal ontdekt was, naar alle richtingen geseind. De Duitsche dichter Emanuel Geibel hield dikwijls met zijn broeder muzikale oefeningen in zijn woning te Lubeck. De broeder fantaseerde aan het klavier en Geibel zong, de hem voorgespeelde melodie volgende, de gansche advertentie-pagina eener courant. Met het ernstigste gezicht zong hij eerst de familieberichten, van den Hinken jongen, die geboren was af tot aan de gelukkige getrouw den en de diepbedroefden, die achtergebleven zijn. Als gold het den Parsifal of den Lohengrin ta ver tolken, met zooveel vuur vertelde hij van een sofa, die in de straat te koop stond; van een huis met aparten opgang. Een vriend, die de beide broeders eens onverhoeds bij een opvoering van deze adver tentie-opera" overviel, verklaarde later den dichter, dat hij aanvankelijk gemeend had, in een gekken huis te zijn aangeland. Lord Randolph Churchill ziet op onverwachte wijze zijne politieke verdiensten erkend. Een oude vrijster, die in Oxfordshire is overleden en ruim een millioen beeft nagelaten, heeft hem al hare lande rijen in het dorp Wolvercot vermaakt, uit erkente lijkheid voor zijn politiek genie, zooals het testament zegt. De vereerster van den lord heeft voorts eene beschikking gemaakt van 12 p. st. per jaar voor het levenslang onderhoud van elk harer talrijke kat ten, met de uitdrukkelijke bepaling dat dit niet geldt voor katjes, die later mochten geboren worden. Te Anrath bij Crefeld zijn de gebroeders Rut- ters, bakkers, vermoord, terwijl eene zuster van hen levensgevaarlijk en een ander persoon zeer zwaar verwond werden. De genoemde bakkers waren welgestelde menschen, doch leefden eenvoudig. Vrijdagavond laat kwamen 3 onbekenden door middel van braak in huis en vermoordden een der broeders in zjjn bed. De tweede, alarm hoorende, wilde gaan zien wat er gebeurde, en werd bij het openen van de deur even- ons door dolksteken afgemaakt. Den beiden anderen huisgenoo- ten ging het niet anders, doch zij behield» n tot nog toe het leven. Een inwonende neef wist zich te verbergen en zoodoende het leven te behouden. Hij weet alleen te zeggen dat een der inbrekers een zwaar, groot persoon was, die meerdere wonden aan hoofd en hals gekregen heeft. De moordenaars vonden geen ander geld dan in de opengebroken winkellade voorhanden was. De regeering looft Mrk. 10,000 uit voor de aan wijzing van den dader of de daders. Te Zwickau zijn dezer dagen een paar zestig jarigen in h6t huwelijksbootje gestapt. De plechtig heid zou reeds in 1864 zijn voltrokken, maar de bruidegom had toen bet ongeluk, bij een vechtpartij een gendarme te dooden en had daarvoor geboet met dertig jaar hechtenis. Uit de gevangenis ont slagen, ging hij zijne bruid weer opzoeken, die hem trouw was gebleven. Een groote brand is Zaterdagochtend half 5 uitgebroken in een suikerfabriek aan den boulevard Victor Hugo te St. Ouen. De brand is uitgebroken in een gebouw van vijf verdiepingen, een oppervlakte beslaande van 1200 vierkante Meter; bij werd het eerst opgemerkt door een nachtwaker, die alarm maakte en den directeur waarschuwde, zoodat in korten tijd verscheiden stoomspuiten, ook uit de na burige steden Asnières, Gennevilliers en Clicky, te genwoordig waren. Om zes uur stond het gansche gebouw in lichter laaie, een half uur later stortten de beide bovenverdiepingen en kort daarna een zij muur inom acht uur was men den brand meester. De schade beloopt meer dan 1 millioen francs; 1500 vaten suiker zijn verbrand200 vrouwen en meisjes en 50 mannen zijn nu zonder werk. De nieuwe commandant van de pyrotecbnische school te Berlijn had een einde gemaakt aan de vrijheden, die aan de leerlingen dezer school sinds geruimen tijd waren toegestaan. Vandaar ontevre denheid over de gestrengheid van den commandant. De onderofficieren voerden sinds eenigen tijd ernstige plagerijen en grappen tegen de officieren, die de wacht hadden, uit, welke meer pasten voor een overmoedigen troep studenten, dan bij de strenge tucht eener instelling voor militair onderwijs. Ver scheidene waarschuwingen van den bevelvoerenden majoor en directeur der school, Von Stettin, bleven vruchteloos. Zaterdagavond kwam het tot eene uit barsting, toen de majoor om elf uur een aantal onderofficieren aan een verboden drinkgelag verraste en met getrokken sabel tusschenbeide trad. De aan geschoten, boos geworden jongelieden maakten een hevig kabaal maar zonder dat het tot mishandeling kwam. Von Stettin waarschuwde terstond den Mi nister van Oorlog en deze den Keizer, die last gaf ernstig en streng np te treden. Te middernacht verscheen het tweede bataillon van het 4e regiment der garde met geladen geweer voor het gebouw der pyrotecbnische school. Daar werden 180 man uit het bed gehaald en gevangen genomen. Des ochtends tegen 4 ure ontstond voor het gebouw nieuwe levendigheid. Een eskadron van het tweede garde-regiment der ulanen kwam aan rijden, omsingelde het gebouw en toen werden er nog 20 man uit bet bed gebaald en gevangen ge nomen. In den voormiddag volgden nog eenige ar- restatiën, zoodat de school nu tamelijk ledig is. De arrestanten werden onder scherp militair escorte met een buitengewonen spoortrein naar de vesting Maag denburg overgebracht. Een deurwaarder te Frankfort moest onlangs zoo verhaalt de Frarikf. Ztg. een inboedel in beslag nemen hij vond de door het vonnis getroffene, een juffertje, ziek in haar woning, bedlegerig en moest er zich toe bepalen alles wat hij in 't huisje vond, aan te teekenen. Toen vertrok hij, maar hij struikelde en viel in den kelder. Door het geraas verschrikt, sprong de juffer uit haar bed en kwam gekleed en gezond als een visch in allerijl zien was er gaande was. De deurwaarder begreep dat hij was beet genomen, snelde naar boven en vond nu in 't bed een groote verzameling kleinodiën en andere waarden, die »de zieke" op haar manier tegen het beslag had willen beveiligen. In de werkplaatsen van de Fransche tabaks regie is de cigaretten-kramp uitgebroken, een soort van verlamming in den duim en voorsten vinger van de vrouwen, die zich met cigaretten-rollen bezig houden. Tot hiertoe kwam deze ziekte alleen in Spanje voor en men schreef haar toe aan het rollen van de cigaretten. Daar de Fransche meisjes voor dit werk machines gebruiken, blijkt, dat de oorzaak dus niet in het rollen der cigaretten, maar in de voortdurende aanraking met tabak gelegen is. Uit Rome meldt men weder eens iets over den welbekenden Tiburzi. Deze werd in 1870 naar het bagno te Civita-Veccbia gebracht, waaruit hij echter wist te ontkomen. Zoodra bij vrij was, ver borg hij zich in de bosschen in de nabijheid, waar hij tot op den huidigen dag nog verblijf houdt. Gedurende de eerste jaren op zijne ontvluchting volgende, was hij de schrik van de lieden in den omtrek; vooral was hij zeer streng jegens dengene, die aanwijzingen omtrent zijne verblijfplaats durfde verschaffen. Hij Het zoo iemand weten, dat hg hem zou straffen, zoodra de gelegenheid zich voordeed, en een schot uit een karabijn maakte vroeg of laat een eind9 aan het leven van den verklikker. Zelfs hield hij zijne wraakoefeningen dikwijls in het open baar, om het voorbeeld te afschrikwekkender te doen zijn. Na verloop van tijd verkoos Tiburzi een rustiger leven. Hij sloot overeenkomsten met grondeigenaars; dezen zouden hem naar gelang van hun vermogen betalen, en in ruil verbond hij zich niet alleen om brn zelf ongemoeid te laten, maar om hen te ver dedigen tegen boosdoeners. De toestand duurt nog steeds, zonder dat het der politie gelukt Tiburzi te vatten. De grondbezitters zelf verklaren, dat zij het nooit zoo veilig hebben gehad. De correspondent der Corriere Nazionaledie vrien den schijnt te hebben in die streek, waar Tiburzi den schepter zwaait, verhaalt, dat de oude roover zich ophoudt in een prachtige grot, zeer ruim en voor bet oog van onbescheidenen verborgen. In deze grot, gelegen te midden van het woud, richt Ti burzi avondfeestjes aan. Eten en drinken moeten bij den bandiet zeer goed zijn. De politie schijnt nog steeds met machteloosheid tegenover hem geslagen. De oude schelm heeft een zoon, dien hij elders laat studeeren. Van tijd tot tijd zoekt hij dien op en hij staat ook toe, dat zijn zoon hemzelven nu en dan bezoekt, echter niet te dikwijls, omdat zijn vader vreest, dat de jongeling smaak mocht krijgen in het bandietenleven. Hij wil van hem een fat soenlijk man maken Twee meisjes, 18 en 20 jaren oud, te Diano Aventino, in de Riviera, die op dmzelfden jongeling verliefd waren, hebben geduelleerd. De jongste stak de oudste een dolkmes in 't hart, doch toen zij haar slachtoffer zag vallen, sneed zij zichzelf den hals af. Beider lijken werden in een bloedbad gevonden. Tengevolge van een overvloedigen regen, die twee dagen onafgebroken aanhield, zijn de Belgische dorpen la Louvière en Saint-Vaast geheel over stroomd. De Home en de Thirian zijn buiten have oevers getreden en hebben de velden onder water gezet, den oogst verwoest, korenmolens doen instor ten en twee bruggen weggeslagen. De bewoners bevinden zich in een. wanbopigen toestand dit onge luk, dat zoo dicht volgt op de vreeselijke stormen in het einde van Augustus, heeft een menigte land bouwers tot armoede gebracht. Nabij Parijs, op den boulevard Gauvion, Saint Cyr, hieldeu twee agenten in den nacht, in bot kreupelhout nabij de fortificatie een man aan van 40 jaar, ellendig gekleed. Voor den commissaris van politie gebracht, weigerde de landlooper in het eerst hardnekkig te zeggen wie hij was en de overheids persoon werd getroffen door zijn beschaafde taal en manieren. Met veel moeite bracht hij den man er eindeljjk toe, opheldering to geven en toen verklaarde bij markies van geboorte te zijn. Een 10-tal jaren geleden bezat hij een kapitaal, dat 300,000 francs rente afwierp en dat hij geheel verkwist had thans bezat hij niets meer. Toch had hij nog aanspraak op een millioen, waarvan hij echter geen sous van zijn voogd kon loskrijgen en dientengevolge verkeerde hg in de diepste ellende. Tevergeefs had hij aan alle deu ren geklopt. Ten slotte had hij zich, ten einde raad, tot de groote familiën gewend, waaraan hij verwant was, maar men had hem als een bedrieger weggejaagd. Een maand geleden was hjj, uitgeput door ar moede en ziek van gebrek, in het hospitaal Beaujan opgenomen en daaruit cenige dagen geleden ontsla gen. Een paar nachten had hg in een toevluchtsoord doorgebracht, waar hij ook niet durfde terug komen. Bevend van koorts had hij zijn hoed opgehouden, toen een van zijn bloedverwanten, een millionair, voorbijging. Deze had, zonder hem te herkennen, een tien-sous-stukje in zijn hoed geworpen, waarvan hij zijn honger had gestild. De politie, wie de waar heid van dit treurige verhaal gebleken is, zal stap pen doen bij de familie, om den ongelukkige uit zijn hopeloozen toestand te redden. Laatste en telegraphische berichten. Aan het onlangs tentoongestelde werkstuk van 2 leerlingen der Ambachtsschool alhier is door het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem de uitgeloofde premie van f 50 uit het daarvoor bestemde Thieme- fonds toegekend. Dit bedrag is hedenmiddag door het bestuur der ambachtsschool aan de betrokken leerlingen J. Crucq en W. F. Van Riet ter hand gesteld. Voormalige verkeerswegen rondom Goes. Wat zijn onze voorvaderen toch vreemde lui ge weest dacht ik wel eens bij het aanschouwen van vele wegen. Vergelijk bijv. eens de wegen uit den Haarlemmermeerpolder een stuk gronds, dat om zoo te zeggen in onze eigen dagen is ontstaan met die van de oudste streken. De nieuwe, de tegen woordig ontstaande wegen loopen prachtig" recht, juist op het doel af; de oude loopen zoo krom mogelijk, met vele tientallen »slinger-slangers". Wat mag do menschen toch bewogen hebben, zulke vreese lijke omwegen te maken Zou het wellicht zijn, om dat ze een afkeer hadden van eentonige, Amerikaan- sehe rechtlijnigheid(Men weet, dat in de Ameri- kaanscke stedeu de straten ook zoo lijnrecht loopen). Zou het zijn, om den reiziger bij elke kromming van den weg een nieuw en dikwijls verrassend ver gezicht te schenken Bij een eenigszins nauwlettende beschouwing ziet men aan vele, zoo niet aan de meeste wegen nog iets anders, dan dat ze kronkelen, en wel dat ze vaak lager liggen dan de landerijen, waar ze door heen loopen. Bij sommige is dit verschil in hoogte uiterst gering, bij vele andere daarentegen duidelijk merkbaar. Ja, mij zijn wegen bekend, zóó laag ge legen, dat men ternauwernood op het veld iets kan zien en zeker geon vergezicht over den omtrek heeft. Verscheidenheid van uitzicht kan dus niet het doel geweest zijn dier vele kronkels, want dan had men den weg tegelijk boog aangelegd. Een enkele ver bindingsweg, zooals het Hooge pad tusschen den Bordelooschen of Monnikendijk en den Wemelding- schen zandweg, ligt hooger dan de belendende gronden; lioö dit komt, verklaar ik straks. Hoewel onze verste voorouders niet zoo'n koorts achtige haast en gejaagdheid kenden als wij, maar integendeel ruimschoots den tijd hadden om hunne wegen zoo krom te maken, als zij verkozen, en ook om die kromme wegen op hun gemak te be wandelen of te berijden, zouden er toch bewijzen genoeg te leveren zijn, dat zij geen krommingen maakten, als zij gemakkelijker de rechte lijn konden gebruiken. Dan moet er dus zoo besluiten wij een andere, een natuurlijke oorzaak geweest zijn, die de richting der wegen bepaalde. Die oorzaak bestond inderdaad. Als men een stuk grond in onze provincie aan het water had ontrukt, bleven daarin verscheidene kreken over, zooals aan een ieder be kend is, die wel eens een schorre heeft gezien. Sommige dier kreken waren zoo ondiep, dat ze gemakkelijk gedicht en met den overigen grond gelijkgemaakt worden konden. Bij de diepste en breedste was dat echter niet mogelijken nu ge bruikte men laatstbedoelde, om daar wegen door te maken. Dezelfde kronkelingen, die zulk een kreek bezat, vond men dus ook in de wegen terug; en daar de kreken beneden den beganen grond lagen, moesten ook de wegen in die lage ligging deelen, al had men er dan ook van terzijde eenige aarde opgebracht. Het spreekt wel vanzelf, dat zoodanige wegen in den beginne alles behalve vast waren. Immers, ze bestonden uit klei, zonder eenigen vasten onder grond. Vandaar, dat ze dan ook in najaar en winter door de vele regens totaal onbruikbaar waren. Nu, vervoer had men in die jaargetijden ook niet, en uitstapjes maken viel toen nog niet zoo in den smaak. Maar in latere jaren, toen de bevolking dichter en daardoor handel en verkeer levendiger werden, gevoelde men er behoefte aan om de wegen in alle jaargetijden bruikbaar te maken. In het jaar 1554 werd de stad Goes door een vreeselijken brand voor een groot gedeelte in de asch gelegd. De schade, daardoor geleden, was ver bazend groot, niet alleen de onmiddellijke sebade, een gevolg van elk ongeluk van dien aard, maar ook de middellijke, doordat de handel nu voor een poos stilstond of tenminste zeer was achteruitgegaan. Om dien nu weer zooveel mogelijk tot bloei te brengen en de landlieden opnieuw naar de Goesche markt te lokken, wilde men de wegen van verschil lende dorpen naar de stad verbeteren. De Goesche regeering vroeg daarom verlof, om van ieder gemet land gedurende vier jaar vier grooten te mogen heffen, opdat zij in staat zou zijn, de kosten cüer verbetering te dragen. Dit verzoek werd evenwel niet toegestaan. Daarom vroeg en verkreeg de stad nu van koning Filips II vergunning, om twee trek vaarten te mogen graven. De eene liep van de Ganzenpoort tot Kloetinge, de andere van dezelfde plaats langs 's-Heerabtskerke naar de Voortrappen, dat zjjn heuvels bij 's-Gravenpolder, en verder door Vijfzoden tot bij Nisse. Van deze vaarten werd druk gebruik gemaakt, zoodat men plannen maakte, om soortgelijke ook naar andere dorpen te graven. Reeds

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2