1894 N°. 117. Donderdag 4 October. 81ste jaargang GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bg de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. COURANT. De prgs der gewone adverl6ntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Insendlng van Advertentiën voor M uren op den dag der uitgave. GOES, 3 October 1894. De liberale kies vereeniging in het kanton Oost burg heeft vergaderd tot het stellen van een can- didaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten» ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overigden van den heer J. Otto Risseeuw. Op het drietal werden geplaatst de heeren Iz. Van Houte, burgemeester van Oostburg met 41, mr. P. J. N. Van Dam, kantonrechter te Oostburg met 33, en J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens, Groede en Nieuw vliet, met 31 stemmen. Na herstemming met den heer Gerritsen, werd de heer I z. Van Houte tot candidaat der vereeni- ging geproclameerd. Wissenkerke. In de gisteren gehouden raads vergadering deelde de burgemeester, dhr. W. J. Vader, mede dat hij als zoodanig zgn ontslag had aangevraagd tegen 1 Nov. a. s. Met ingang van 1 November a. s. zijn bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen o. a. verplaatstde kommies le klasse M. J. Bosman van Goes naar Vlissingen (stad) de kommiezen 2e kl. L. V o o t van Kortgene naar Breskens, J. J. H o d d e van Breskens naar Kort gene, P. Praag van Renesse naar Heinkenszand de kommiezen 3e kl. C. Fortuin van Hansweerd naar Goes, C. J. De Brurjne van Heinkenszand naar Hansweerden de kommiezen te water 2e kl. C. De M e jj van Bath naar Vlissingen (haven), P. De M e ij e r van Vlissingen (haven) naar Bath, H. Van Keulen van Lobith naar Bath en J. De Jonge van Bath naar Lobith. Als een verblijdend verschijnsel mag wel op gemerkt worden dat met de booten der Maat- s chap pij »Z eel and" in de maand September ruim 2400 passagiers meer vervoerd werden dan in dezelfde maand van het vorige jaar, dat wel een bewijs is dat de lijn Vlissingen Queenboro de scherpe concurrentie, haar van verschillende zijden aangedaan, het hoofd weet te bieden. In het geheel werden in de maand September vervoerd 7650 passagiers tegen 5220 in dezelfde maand van het vorige jaar. Bij Kon. besluit is aan J. De Visser, geneeskundige, thans te Leiden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant. Men schrijft uit Philippine aan de Ter- Neuzensche Ct.»Naar aanleiding van alle treurige berichten, die omtrent den toestand onzer gemeente in de nieuwsbladen voorkomen, zal het wel overbodig zijn te zeggen, dat het meer dan sukkelen wordt voor onze wakkere bevolking. Ver zoekschriften, zelfs eene audiëntie bij H. M. de Koningin-Regentes hebben tot heden nog niets uit gewerkt. We leven altijd op hoop, wanneer de Tweede Kamer aan het werk gaat, dat onze haven een der eerste onderwerpen zal zijn, die de Minister van W. H. en N. ter tafel zal brengen. Allerlei plannen zijn reeds ontworpen en toch toch vreezen wg. Aan de eene zijde hopen wij, dat toch do regeering, de merkwaardigste en meest winstgevende tak van nijverheid in deze streek niet zal ten doode doemen aan den anderen kant vreezen wij, dat, met het oog op de kosten, onzen besten wenschen de bodem zal worden ingeslagen. De taak, die der regeering wacht, is moeilijk. De vraagzal een kanaal rendeeren kunnen wij even min beantwoorden ais de regeering. Wel gelooven wij, dat een kanaal groote verandering zal brengen, dat Philippine de losplaats zal worden van vele artikelen, die nu langs anderen weg hunne bestem ming bereiken, dat daardoor de schippers, meer dan anders in de gelegenheid zullen zijn hun brood te verdienen, maar zekerheid daarvan geven is niet mogelijk. De handel in mosselen gaat jaar op jaar vooruit en 't geen de schatkist daarvan ontvangt is niet gering. Komt er ^en kanaal, dan zal onze gemeente weldra door de natuur van de zee zijn afgesloten, of zal het gemeentebestuur, dat tot heden een open oog heeft gehad voor de voornaamste belangen, de burgers met eene ongehoorde belasting moeten druk ken om geld disponibel te hebben voor het uit diepen der haven, om het volgende jaar opnieuw te beginnen." De Prinses van Wied, geboren Prinses Maria der Nederlanden, heeft f 1000 gegeven aan het centraal-comité tot hulpbetoon aan nagelaten betrekkingen van gesneuvelde en vermiste militairen in Indië. Het huldeblgk, dat den oud-minister Tak van Poortvliet door Nederlandsche werk lieden zal worden aangeboden, ziet er oogenschynlijk hoogit eenvoudig uit, doch bij eene meer nauwkeu rige bezichtiging ontwaart men, dat de heer J. A. Loeber te Leiden, die het album vervaardigde, een mooi stuk beeft geleverd. Op den bruin lederen omslag prijkt het naam- j cijfer van den heer Tak van Poortvliet op een gou- i den schild. Het titelblad is karakteristiek. Het be vat het uitmuntend gelijkend portret van den oud minister, staande in de omgeving der plaats van den staatkundigen en parlementairen strijd. Zijne hand rust op eene over een balustrade gelegde rol met het opschrift: Kiesrechthervorming". In de verte ziet men talrijke werkliedenverenigingen met ba nieren gegroepeerd, als het ware een hulde-betoo- ging brengende aan den staatsman, wiens streven om ook den werkman in ruimer kring het kiesrecht te verzekeren, de grondgedachte der voorgenomen ovatie vormt. Op de verschillende bladen van het album zijn de namen van de vereenigingen, die deel nemen aan bet huldebewijs, geoalligrafeerd. Het boek, goud op snee, rust op een lezenaar van blank notenhout, gedragen door eene sierlijk ge modelleerde kolom, een fraai werkstuk. De regeering heeft een suppletoire begrooting van Oorlog voor 1895 ingediend, waarop uitgetrokken zijnf 2.097.800 als eerste termijn van aan schaffing of aanmaak van geweren van 6.5 m.M. enz.f 180.000 als eerste termijn van aanschaffing van nieuwe patroontasschen en geweer- riemen, en f 150.000 als eerste termijn van oprich ting van een patroonfabriek, alsmede van werk plaatsen voor draagbare wapenen en voor ernst vuurwerk. Uit de Mem. van Toelichting blijkt, dat het nauwkeurig beproefde klein kaliber geweer de uit stekende eigenschappen van het vuurwapen heeft aangetoond, (stelsel-Mannlicher) en dat het plan bestaat om de werkplaatsen van Delft binnen de stelling van Amsterdam te doen overbrengen en daarin mede te begrijpen en de overige werkplaatsen voor ernst-vuurwerken. In het geheel zijn er noodig 140.000 geweren en karabijnen, een eerste voorraad van 400 scherpe en 40 losse patronen per geweer of karabijn voor do dadelijke behoefte van het leger in 116.000 patroon tasschen en geweerriemen. Alles te zamen zal (voor zoover de kosten van de oprichting der nieuwe werkplaatsen voor rekening van Oorlog komen) f 9.000.000 kostenmaar aan vankelijk heeft men slechts te rekenen, met inbe grip van eenige reserve, op de voorziening in het noodige voor 52.000 geweer- en karabijndragenden van het leger en op het inrichten van de werk plaatsen. De kosten daarvan worden gesteld op f 5.000.000, over 2 jaren te verdeelen, waarvan ten laste van 1895 het cijfer van f 2.440.300 en voor 1896 f 2.572.200. De verdere aanschaffing van wapenen en patronen zal dan na 1896 geleidelyk zijn voort te zetten. Het So er. Hbl. meldt In verband met de beslissing, genomen op de te Zwolle gehouden landelijke meeting tot opheffing van hot privaatbezit, heeft de heer Van Kol (een der vele sprekers) getelegrafeerd aan de firma, die Van Kol's gedurende zijn ambtenaarsloopbaan opgespaarde, nog al belangrijke, kapitalen admini streert, om die te verdeelen onder de opgezetenen van die gewesten, waar hij als ingenieur van den Waterstaat is werkzaam geweest. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Nieuw- Helvoet (toez.) ds. A. Wunder te Noordgouwe. Kloetinge. Heden had alhier eene verkiezing plaats van drie leden van het kiescollege der Her vormde gemeente. De aftredende leden, zijnde de heeren J. Goedbloed, Adr. Van Liere en A. Van de Linde, werden allen herkozen. middelburg1. Hier ter stede zal een request aan den gemeenteraad ter teekening worden gelegd met verzoek tot invoering van een progressieve schoolgeldheffing op de scholen D, E en G, zooals die reeds eenige jaren zeer gunstig werkt op de meisjesschool E te Goes. Tot hoofd der openb. school te Spijk, gem. Heukelom, is benoemd de heer F. De Dreu te Sta- venisse. Bg Kon. besluit is voor bet tijdvak van 16 November 1894 tot en met 15 Juli 1895 benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk dhr. M. Van den Ende, civiel-ingenieur te Zieriksee. Benoemd te Lekkerkerk tot onderwijzeres mej. A. Van der Graaf te Ierseke. Enkele maanden geleden wendde zich het be stuur der vereeniging »Thugatör" te Amsterdam, tot den Minister van Binnenl. Zaken, met het ver zoek ook vrouwen in de examen-commissiën te be noemen, en wel niet alleen voor de vr. handwerken en de vrije en orde-oefeningen, maar ook voor de andere vakken. Of deze poging bij Minister Van Houten er op van invloed is geweest is nog niet bekend, doch een feit is het, dat als deskundigen bij de acte-examens voor onderwijzer en onderwijzeres te Groningen, daartoe uitgenoodigd door den voorzitter der com missie, den schoolopziener in het district Winschoten, zullen optreden mej. A. M. L. Birnie, hoofd der meisjesschool voor u. 1. o. te Groningen voor ge schiedenis, en mej. I. Kooistra, hoofd der leerschool bg de kweekschool voor onderwijzeressen aldaar voor rekenen. Rechtszaken. Ter openbare terechtzitting der arrondissements rechtbank te Middelburg van Vrijdag den 12 October a. s. des voormiddags te 10 uur, zullen worden behandeld de zaken tegenJ. E. W. oud 40 jaren, landbouwer te Vlake, gemeente Schore en diens huisvrouw P. L. oud 34 jaren, landbouwster, beiden gedetineerd te Middelburg, teneinde te worden te rechtgesteld ter zake dat zij, ieder voor zich, op 5 Maart 1894 ter openbare terechtzitting van het kantongerecht te Goes als getuigen onder eede ge hoord in de bij akten van dagvaarding bedoelde strafzaak, opzettelijk, in strijd met de waarheid eene valsche verklaring onder eede hebben afgelegd ten nadeele van beklaagdende le beklaagde bovendien ter zake dat hij op 11 Mei 1894 bij den rijksveld wachter van Schalkwijk te Hansweert eene valsche aangifte heeft gedaan. Van wege het openbaar ministerie zijn ter zake als boven 14 getuigen gedagvaard. Voor beide beklaagden zal mr. M. Jacq. de Witt Hamer, advocaat te Middelburg, als verdediger op treden. LOMBOK. Het N. v. d. D. ontving uit Batavia het volgend telegram: »Door een valsch spionnenbericht, als zou er een verborgen kruitmagazijn zijn gevonden, is een detache ment in hinderlaag gevallen. Gesneuveld kapitein K. Van Erpecum en luitenant Van Oppen; gewond kapt. C. J. Van Griethuijzen en 9 soldaten." Waarschijnlijk betreft dit bericht dezelfde zaak als de offic. mededeeling in ons vorig nommer. Volgens den eerstaanwezend dokter te is de toestand van de gewonden betrekkelijk gunstig. Volgens een telegram uit Soerabaja aan 't Nieuws blad werden de gewonden aldaar gedebarkeerd, zijnde negentien officieren en 303 minderen, waarvan hon derd zwaar. De transportmiddelen voor het vervoeren der minderen waren ontoereikend, de aanwezige bur gers gaven hun equipages, alle doctoren hielpen. De deelneming is algemeen. De Handels vereeniging vormde eene algemeene commissie tot ondersteuning der verminkten en na gelaten betrekkingen. Staande de vergadering werd voor zes duizend gulden ingeteekend. In welke overhaasting onze legermacht op Lom bok op de vlucht gegaan is, zoo schrijft het Bat. H.bld., blijkt hieruit, dat generaal Vetter, gekleed in nachtbroek en kabaya, te Apenan is aangekomen. Zijn uniform en wapens, al zijne kleederen zijn in het bivouac te Tjakra achtergelaten. Zijn eerste werk te Ampenan was aan zijne echt- genoote, te Batavia, te telegrafeeren om dadelijk voor hem een nieuwe uniform en een geheel nieuwe uitrusting te doen aanmaken. Hetzelfde koopje snapten verscheidene officieren en minderen. Nu beteekent, zegt het Bat. Hbl., dit op zich zelf zoo veel niet, maar de zaak kan ernstige gevolgen hebben, wanneer, wat te wachten is, de Baliërs zich van die kleedingstukken meester maken en zich daarin steken om aldus ongehinderd binnen onze bivouacs te sluipen en dan hun slag te slaan. Aan de Java-Bode werd van verschillende zijden verzekerd, dat generaal Van Ham en de le luitenant adjudant Kotting in den slaap werden afgemaakt officieel scheen daarvan echter niets bekend te zijn. Aan het Bat. Hbl. werd nog uit Soerabaya geseind, dat het vaandel vanhet7ebataillon, dat gedecoreerd is, in handen van den vijand viel. Ook daarvan is officieel niets bekend gemaakt. Naar aanleiding van de mededeeling dat de Baliërs vrouwen en kinderen hebben omgebracht vóór zij den strijd begonnen, wordt gemeld, dat het dooden van vrouwen en kinderen bg de Baliërs het bewjjs is, dat zij een wanhopigen strijd op leven en dood gaan voeren. Bij zulk eene gelegenheid kleedt het Hoofd zich bovendien met allen, die hem willen volgen, geheel in het wit, en loopen ze allen met een korte lans gewapend woedend op den vijand in. Zij sneuvelen, zoo deze den aanval weerstaat, tot den laatsten man. Een dergelijk gevecht heet poepoetan. Deze mededeelingen, ontleend aan het werk van Weitzel over »De derde militaire expeditie naar Bali", kunnen nog aangevuld worden met de volgende beschrijving van de wijze van krijgvoeren der Baliërs, gelyk die insgelijks door generaal Weitzel worden vermeld In geval van oorlog wordt de geheele weerbare bevolking door den vorst te wapen geroepen en van een lans of geweer voorzieneene kris heeft ieder Balinees, en velen ook pijl en boogveldgeschut eu ruiterij hebben zij niet. In het open veld zgn zij gewoonlijk verdeeld in eene voorhoede, een hoofd korps met twee vleugels, en eene achterhoede. Zij zgn groote voorstanders van omtrekkende bewegingen, en trachten steeds den vijand in den rug of in de flank te vallen. De eerste aanval geschiedt doorgaans door zoogenaamde amakloopers (voorvechters, die geheel in het wit gekleed zgn en zich dood vechten) of schutters en tirailleur. De piekeniers blijven in gesloten gelederen, buiten bereik van het schot, het oogenblik tot den algemeenen aanval afwachten als dit gekomen is, strijden zij dapper zoolang hunne hoofden stand houden. De vorsten trekken zelf mede te velde doch zijn meestal slechts aanschouwers van den strijdzy voeren als onderscheidingsteeken eene zwarte en eene zilveren of witte pajoeng (zonne scherm), het kenmerk hunner waardigheid. In het maken van versterkingen zijn de Balineezen zeer bedreven. De borstweringen zijn van aarde, hout of steen, en voorzien van schietgaten voor kanonnen en lillays en van eene menigte bamboezeh kokers, waardoor zg met klein geweer vuren. Yoor de borstwering ligt een diepe en steile grachtde buiten-grachtsboord is doorgaans met eene dichte heining van levende bamboe doeri beplant. Achter de borstweringen maken zij somtijds stevige afdaken, en daarachter kuilen, welke met water worden gevuld, om de granaten langs die daken daarin te doen rollen en onschadelijk te maken. De toegang tot hunne versterkingen wordt altijd met Soengga's (voetangels) beplant of door wolfsklemmen omgeven. Bij het departement van koloniën is gisteren van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ont vangen het navolgende telegram betreffende de ex peditie op Lombok t> Eenstemmig bericht dat troonsopvolger van Lom bok op 29 September gesneuveld is." Deze troonsopvolger draagt den naam van Anak K'toet Karang Assemhij was de oudste wettige zoon van den Balineeschen vorst Ratoe Agoeng G'dó Ngoerah Karang Assem. Zooals men weet, heeft de onwettige zoon Anak Agoeng Made zich indertijd uit eigen beweging gekrist. Gemengde Berichten. Behandelde telegrammen en telefoonberichten over September 1894. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand September 792 telegrammen, ontving 767, opgenomen en verder geseind werden 899, totaal behandeld 2458. Ver- Ont- Kantoren. zonden, vangen. Totaal. Baarland24 32 56 Borsele39 30 69 Driewegen13 11 24 Ellewoudsdijk 40 27 67 's-Gravenpolder 30 49 79 's-Heer Arendskerke 25 27 52 's-Heerenhoek 39 38 77 Heinkenszand 36 24 60 Hoedekenskerke 12 18 30 Ierseke204 585 789 Kamperland63 56 119 Kloetinge12 26 38 Kolijnsplaat38 46 84 Nieuwdorp15 11 26 Ovezand20 16 36 Wolfertsdgk32 36 68 Wissekerke8 21 29 Het is aan de politie alhier in den nacht van Maandag op Dinsdag gelukt een hond dood te schieten, die onbeheerd liep en die verdacht wordt de moorde naar te zgn van de vele konijnen, die in de laatste dagen op verschillende erven dood gevonden wer den. Zoo is dan nu de moordenaar zelf vermoord j en tevens uitgemaakt, dat het werkelijk een hond en geen ander dier is geweest, die zooveel schade heeft aangericht.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1