1894 N°. 116. Dinsdag 2 October. 81ste jaargang DE AVONDSCHOOL, LOTING NATIONALE MILITIE DE N A JA ARS-SCHOUW De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkooperg en Brievengaarders. Inzending van advertentie» vóo* 9 uren op den dag der nitfnve. De prjis der gewone advert6ntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per "Voor de eerste maal wordt bekend gemaakt dat de VOOR DE VOOR DEZE GEVJEENTE door den heer Commissaris der Koningin is bepaald op MAAN DAG den 22 October 1894, des voormiddags te negen uren, te Goes, en dat die zal plaats hebbeu in de ZAAL BOVEN DE KOOPMANSBEURS. De militieplirhtigen worden opgeroepen ten gestelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoerdig te zijn, en redenen van vrijstelling hebbende wegens broederdienst of eenige wettige zoon, op Woensdag 17 October a. a. ter Secretarie der ge meente daarvan opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling te kunuen aanvragen en opmaken. Goes, den 29 September 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris. VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. zijnde HERIIALINGSCHOOL [Hoofd de heer lttmann] zal dit jaar een aanvang nemen op Donderdag den 1 November, des namiddags te 5 uren. Aangifte van leerlingen, onverschillig van welken leeftijd, mits onder overlegging eener schriftelijke verklaring van het hoofd eener school, dat zij het gewone schoolonderwijs hebben genoten, kan geschieden ter Secretarie der gemeente, van Woens dag den 3 tot en met Vrijdag den 19 Oatober a. s Goes, den 29 September 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris. VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. over de Voetpaden aal gehouden worden onmiddellijk na den 15 October a. s. en tegen de nalatigen wordt alsdan de bij liet reglement op de wegen en voetpaden voorgeschreven vervolging ingesteld. Goes, den 29 September 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. VAN REIGERSBERG* VERSLUIJS. Algemeen Overzicht. De slag bij Ping-Yang, kort daarna gevolgd door den zeeslag, waarvan wij in ods vorig overzicht melding maakten, is oorzaak, dat de oorlog tusschen Cilin» en Japan weder in booge mate de aan dacht trekt. Hoe de strijd te water is afgeloopen, is moeielijk te zeggen, want terwijl de Cbineezen beweren, dat de Japansche vloot vier schepen ver loor, beweren de Japanners zelf, dat wel is waar niet onbelangrijke schade aan hunne vaartuigen is toe gebracht, maar dat zij er toch geen enkel hebben verloren en dat zelfs de beschadigde nu reeds weder zeewaardig zijn. Oppervlakkig lijkt deze quaestie van ondergeschikt belang, no aar men mag niet ver geten, dat de Chineezen tot nogtoe de suprematie ter zee hadden. Hebben nu de Japanners meerdere schepen verloren, dan zijn dus hunne tegenstanders de machtigsten gebleven, doch is het verlies van schepen alleen aan de zijde der Chineezen, dan zal het der Japansche vloot gemakkelijk vallen het transport van Chineesche troepen over zee naar Korea te beletten, en dit is, nu de Japanners na den slag van Ping-Yang de bergpassen, die van uit China over land toegang geven tot Korea, bezet hebben, de eenige weg, die aan de Chineezen overblijft om hunne troepenmacht aldaar te vorsterken. Wanneer de berichten geloof verdienen dan is na den slag bij Ping-Yang de veerkracht der Japanners verdubbeld en kan binnen korten tijd een beslissend gevecht verwacht worden. Niet alleen toch, dat zij generaal Yamagata, den Japanschen Moltke genoemd, over zee eene belangrijke versterking van troepen hebben weten te bezorgen, zoodat deze bevelhebber wan het Japansche leger op Korea daar zijne stel lingen behouden en desnoods weder offensief optreden kan, maar in enkele dagen is een nieuw legercorps gevormd ter sterkte van 30.000 man onder bevel van den minister van oorlog. Dit corps, dat door den Mikado is geïnspecteerd, heeft eene geheime bestemming en het wekt dus groote belangstelling en nieuwsgierigheid, waar dit zal moeten optreden. Sommigen meenen, dat het de Chineezen in hun eigen land zal gaan bevechten en dat öf Moekden, het Chineesche Mekka, de hoofdstad der noordelijke provincie Lao-Tong, zal worden belegerd, öf dat het bestemd is om rechtstreeks de hoofdstad van China, Peking, te gaan belegeren. De Chineezen zijn dan ook alles behalve op hun gemak en men heeft reeds beweerd, dat de Keizer naar Nanking wil verhuizen, maar zoolang het doel, dat de Japanners beoogen, niet kenbaar is gewordeü, zou dit al even gevaarlijk kunnen zijn als te blijven, waar hij thans is. In ieder geval blijkt uit de kolossale toerustingen van Japan duidelijk, dat het in de bedoeling ligt den oorlog met snelheid tot een einde te brengen vóór het kwade seizoen aanbreekt. Vermoedelijk zullen we dus wel spoedig nieuwe berichten van het oorlogstooneel ontvangen. Er loopen zeer onrustbarende geruchten omtrent den gezondheidstoestand van den Keizer van Rus land. Reeds geruimen tijd is het bekend, dat hij ongesteld is, maar het geheimzinnig stilzwijgen, dat de Russische regeering steeds in acht neemt, wan neer het ernstige aangelegenheden betreft, is oor zaak, dat niemand precies weet hoe het met den Czaar is, en dat hem allerlei kwalen worden toe gedacht. De een spreekt van eene suikerziekte, de ander van eene beroerte, maar niemand weet het juiste mede te deelen. Ook wordt beweerd, dat de kroonprins van Rusland, die, zooals men weet, ver loofd is met eene Hessische prinses, in allerijl naar Darmstadt is vertrokken om met het oog op den toestand zijns vaders zoo mogelijk het huwelijk te bespoedigen. Anderen geven echter aan die reis eene geheel andere uitlegging en zeggen, dat zij juist het bewijs levert, dat de toestand van den Czaar gee nerlei zorg baart. Dit neemt echter niet weg, dat de ziekte van den Keizer aller oogen naar Rusland trekt. Het is bekend, dat de Czaar zeer vredelievend gezind is en dat hij alles in het werk stelt om den vrede in Europa te helpen handhaven. Zonder in het minst te willen beweren, dat zijn opvolger eventueel te dien opzichte niet het voetspoor zijns vaders zou volgen, heeft men daaromtrent toch geene zeker heid en daarom staan met het leven van den Czaar niet slechts de belangen van Rusland, maar wellicht die van geheel Europa in verband. Nog dient hierbij gevoegd te worden, dat al de ongunstige berichten omtrent 's Keizers toestand uit Berlijn komende minder onrustbarende stammen uit St. Petersburg; uit Parijs wordt daaromtrent in het geheel niets vernomen. In Bulgarije hebben de verkiezingen voor de Sobranje aan de regeering eene meerderheid bezorgd. Zij beschikt over 115 van de 150 zetels, maar deze meerderheid is verdeeld, althans in zooverre, dat zij verschillende partijleiders erkent. Voorshands is nog niet wel uit te maken welke de gevolgen zullen zijn van de nieuwe samenstelling der Sobranjealleen kan worden geconstateerd, dat de liberals partij, die met hand en tand eene verzoening met Rusland tegenstaat en waarvan de onlangs afgetreden minis ter Stambuloff het hoofd was, verre in de minder heid is. Het heet nu, dat zij zich zal aansluiten bij de Russischgezinde oppositie, d. w. z. bij de strenge voorstanders eener onderwerping aan Rusland's poli tiek, teneinde aldus den vorst in het nauw te brengen. In hoeverre dit juist is, zal later moeten blijken, maar in dat geval zou de liberale minister Radosla- volf zeker moeielijk in het Kabinet kunnen blijven zitting nemen. Trouwens, de uitslag der verkiezing heeft toch reeds eene wijziging in het ministerie tengevolge, aangezien de minister Tontscheff, mede een der leiders van de anti-Russischgezinde liberalen, niet is gekozen. De veelvuldig besproken Zankoff schijnt ook in een der districten gekozen te zijn. Hg vertoeft thans nog in Servië's hoofdstad Belgrado, maar als zijne verkiezing geldig verklaard wordt, zal hij werkelijk in Bulgarije terugkeeren. Of die terugkeer van langen duur zal zijn, mag betwijfeld worden. Koniog Karei van Rumenië is met zijne gemalin Carmen Sylva, die thans geheel hersteld heet te zijn, in Bucharest teruggekeerd. Hij heeft al dadelijk de handen vol gekregen door een opstootje van studen ten tengunste van de Rumenen in Zevenbergen. Deze maken het der Hongaarsehe regeering nog al eens lastig en nu eisehen de Rumenen, dat hun Koning voor de broeders in Zevenbergen in de bres zal springen. Koning Karei is echter wat zijne buiten- landsche politiek betreft, een groot vriend van Oos ten rij k-Hongarije en hij kan dus moeielijk ten gunste van de Rumenen in Zevenbergen optreden zonder te Weenen aanstoot te geven. De betooging der studen ten is dan ook krachtig onderdrukt, maar men ver wacht toch, dat dergelijke demonstraties ten gunste der landgenooten in Zevenbergen zich nog wel eens zullen herhalen. De houding der Rumenen in Hon garije kwam ook reeds in de vergadering der dele gation ter sprake. We zullen daarop later nog wel eens moeten terugkomen. De zitting der Fransche Kamers zal 23 October geopend worden. GOES, 1 October 1894. Wij vestigen de aandacht op de vergade ring der alhier bostwnde Debating-club, die a. s. Donderdag, 's avonds 8 uur, zal worden gehouden in de sociëteit V. O. V. en ook toeganke lijk is voor niet-leden, op vertoon van eon toegangs kaart, die bij de firma F. Kleeuwens Zoon gratis te verkrijgen is. In die vergadering zal als spreker optreden de heer Balfoort, le luit.-adj. te Middelburg ter behandeling van het ontweip: het reserve kader. Deze instelling, opgericht volgens kon. be sluiten van 22 September 1893 en 3 September 1894 belooft aan jongelieden, die eenigszins weten- schappelijk ontwikkeld zijn en als vrijwilliger bij dit kader deelnemen, een toekomst bij het wapen der infanterie en artillerie, terwijl de vereischte practische bekwaamheden daartoe op gemakkelijke en weinig j kostbare wijze zijn te verkrijgen. Zij, die van de bepalingen omtrent dit kader vol- doende op de hoogte willen komen, zullen daartoe zeker a. s. Donderdag gelegenheid vinden. Door de te late inzending van de gewijzigde dienstregeling der stoomtramweg-maatschappij >TolenBergen-op-ZoomAntwerpen (wij ontvin gen die eerst Zondag 30 September) komt deze dienst op onze maandlijst voor October foutief voor. De officiöele lijst ligt voor belanghebbenden ter inzage bij de uitgevers dezer. De heeren J. C. P i 1 a a r te Hoogeveen en H. W. N e e r v o o r t te Etten en Leur slaagden voor het notarieel staatsexamen derde gedeelte; zij zijn mitsdien tot candidaat-notaris bevorderd. Ovezand. Daar de heer P. Priem alhier voor zijne benoeming tot gezworen van het waterschap heeft bedankt, zullen ingelanden opnieuw eene buiten gewone vergadering hebben te houden om te voor zien in de vacature, ontstaan door de optreding van den heer J. C. Rosseel als dijkgraaf. Te Nouenahr is overleden jhr. mr. W. E. Van P a n h u ij s oud-kantonrechter te Kortgene en later te Woerden. Hij verliet in 1865 de rechterlijke loopbaan, om als commies bij het departement van koloniëa het ambtelijk leven in te treden. Hier klom hij vrij spoedig in rang op en was hij geacht om zijne humaniteit en vriendelijken omgang. In 1879 werd hij benoemd tot chef van het bureau van justitie en tevens belast met do tijdelijke waarneming van de betrekking van raad-adviseur, tot welke functie hij in het vorige jaar defiaitief benoemd werd. Bij kon. besluit is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. N. C. Lambrechtsen van Rithem, als raad van het bestuur in het waterschap Walcherenen zijn benoemdtot dijk graaf voor den Bontepolder, J. DeFeyter; tot dijkgraaf voor den Wilhelminapolder H. A. Hanken. Bij kon. besluit is mr. R. Fruin T h.-A zn., thans commies-chartermeester bij het rijksarchief in Utrecht, met ingang van 1 November, benoemd tot rijksarchivaris in Zeeland. De heer G. Th. 0. Callenfels van Hulst is aan de universiteit te Amsterdam geslaagd voor het tweede natuurkundig arts-examen. (M. Ct.) Door den Minister van Financiën zijn met 1 November a. s. verplaatst de verificateur M. C. Schumraelketel van Terneuzen naar Hoek van Holland en de commies-verificateur J. C. E x van Gennep naar Terneuzen. Bij kon. besluit is aan jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als referendaris bij het de partement van justitie. Omtrent den gezondheidstoestand van dr. A. Kuyper verneemt de Stel. uit Brussel, dat de ingetreden beterschap ook deze week aanhield. Do krachten zijn reeds merkbaar aangesterkt en van medische zijde wordt geadviseerd, om, zoodra de weersgesteldheid zulks gedoogt, een zuidelijker kli maat op te zoeken. Het aantal commiezen der belastiu- en zal, nu het accijnsstelsel in den laatsten tijd met vier kunnen ingekrompen worden, wordt eene som van f 25000 uit getrokken ter vergoeding aan de deurwaarders hetgeen zij, tengevolge der vervanging van het pa tentrecht door de bedrijfsbelasting, van vervolgings- kosten en boeten voortaan niet meer kunnen innen. De sociale paragraaf" uit de jongste Troon rede kondigde o. a. een wetsvoordracht aan »tot het openen der gelegenheid, om door het R ij k gewaarborgde lijfrenten te verkrijgen." I Velen lezen daarin het voornemen over to gaan tot de instelling van Rijkspensioenfondsen met vrij heid, om al dau niot deel tc nemsn. (Fransch stolsel.) ner j er- IÉ de- 1 he Naar de Residentiebode echter uit de .beste bron verneemt, was deze opvatting onjuist. De Regeering denkt er niet aan pensioenfondsen voor werklieden op te richten, maar wil doodeen voudig hun belangen bevorderen en helpen beharti gen, door gelegenheid te bieden levensverzekeringen te stichten, met waarborg en onder beheer van den Staat. Van goed onderrichte zijde verneemt het Dgbld. dat onlangs onder de leiding van den heer Colette, hoofdingenieur, chef van den technisch8n dienst dei- Rij kstelegraaf, op de telegraafkabels tusschen Neder land en Engeland proeven zijn genomen, die duide lijk hebben aangetoond, dat op onderzeescht k a b e Is van die lengte kan worden getele foneerd. Tot nog toe hield men dit voor onmoge lijk, omdat het niet strookt met een daaromtrent in het leven geroepen theorie, die jaren geleden in de wetenschappelijke wereld als vaststaande is aan genomen. De correspondent der N. R. Ct. te Weenen schrijft Het is ongetwijfeld een krachtig bewijs voor de deugdelijkheid van de genezing der diphthe- ritus door middel van serum dat prof. Behring uit Halle tot dezelfde resultaten is gekomen als prof. Roux te Parijs. Op het oogenblik dat prof. Behring, een eenvoudig en bescheiden man van nauwelijks veertig jaar, op het congres van Duitsche natuur- en geneeskun digen het spreekgestoelte betrad, was het auditorium in gespannen verwachting en heerschte er in de zaal een stilte, die bewees dat men groote dingen ver/ wachtte. Mijn buurman maakte de opmerking de plechtige stemming in deze zitting van vakman overeenkomst had met die welke er heerschte^ jaren geleden professor Koch in Berljjn ovei mogelijkheid van de genezing der tering begon te" spreken. Maar terwijl de hooggespannen verwach tingen van toen niet vervuld zijn, schijnt de therapie door middel van bloedserum betere resultaten op te leveren. De groote clinicus in Berlijn, professor Leyden, heeft reeds in een vroegere vergadering als zijn meening uitgesproken dat de geneeswijze met bloedserum van prof. Behring, waarbij het serum van dieren, welke door inenting tegen de besmetting van bepaalde ziekten beveiligd zijn, als tegengift tegen gelijke ziekten bij de menschen wordt aange wend, tot de meest heugelijke verwachtingen aan leiding geeft. Aan prof. Behring gelukte het, verschillende dieren cavia, geit, paard enz. door inenting te beveiligen tegen de uitwerking van het diphtheritis-vergif. Hij maakte te dien einde een praeparaat van stoffen door dipktheritis-lijders uitgehoest, spoot daar de dieren mee in en gewende ze door een langzame vermeerdering der hoeveelheid aan het vergif. Ze verdroegen de kuur, en het bleek dat de diphtheritis er geen vat meer op had. Als men nu het bloed serum van deze voor besmetting ontoegankelijk ge maakte dieren bij aan diphtheritis lijdende dieren inspoot, gelukte het dikwijls deze, zelfs als zij reeds in een zeer ver gevorderd stadium der ziekte waren, nog te redden. Eenmaal met dit resultaat bekend, waagde prof. Behring den sprong van het beest op den mensch en spoot aan kinderen, die de keeloperatie reeds hadden ondergaan en door de doctoren waren opgegeven, het serum in, en ziet, het wonder ge lukte Verdere proefnemingen leerden dat de nieuwe behandeling der diphtheritis des te gunstiger resul taten opleverde naarmate zij spoediger werd aan- Prof. Behring verhaalde hoe hij, op aansporing van Koch, sinds 1S8I aan de oplossing van dit pro bleem gewerkt had en hoe hij vooraf op verschillende huisdieren had geëxperimenteerd, alvorens zich aan het kind te wagen. Wordt het serum op don derden dag der ziekte aangewend, dan zullen volgens Behring de sterfgevallen aan diphtheritis slechts 10 percent van het tegenwoordige cgfar bedragen, en bij aan wending op den tweeden dag, slechts 5 percent. Op die wijze zouden wij in staat zijn, sprak de professor, om binnen 10 jaar van anderhalf millioen inenschen in Duitschland en Oostenrijk het leven te redden. Inderdaad een hoogst verblijdend resultaat, hetwelk wij hopen, dat door toekomstige ervaringen moge bevestigd worden. Kerkelijke Zakan en Onderwijs. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Hoedekenskerke door ds. J. Ten Oever, te Roden. 1 van het aan ds. J. P. Schilt, pred. te Burgh, verleend eervol emeritaat, treedt 1 October in zijn plaats als scriba van het classicaal bestuur van Zierikseo op ds. G. B. Fynvaudraat, pred. m

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1