1894 N°. 114, Donderdag 27 September. 81sle jaargang. SCHOOLGELD FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. COURANT. De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend, v Geboorte-, buwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag der uitgave. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlgke nommers 5 cent; met bgblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bg de boeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkooperi en Brievengaarders. In sending van advertentiën vóór 8 uren op den Het kohier van verschuldigd voor het onderwijs aan «chool E over den cursus 1894/95 zooals het door den Gemeenteraad iu zyne vergadering van den 12 September jl. werd vastgesteld en door Gedeputeerde Staten bij besluit van 21 September daaraanvolgende no. 40 werd goedgekeurd is op heden aan den Ontvanger ter invor dering uitgereikt, zoodat ieder der daarop voorkomenden zijnen aanslag ten gesteldan tijde moet voldoen. Goes, den 26 September 1894 Burgemeester en Wethouders van Goes, j. G d. W. HAMER. van keigmisbekg'veksluijs. GOES, 26 September 1894. De door bet bestuur der afdeeling Hein- kenszand van de Maatschappij van land bouw georganiseerde tocht naar Antwerpen, ter bezichtiging van de tentoonstelling van landbouw gewassen, had jl. Maandag onder begunstiging van een scboonen najaarsdag plaats. Ongeveer een honderd leden, waaronder eenigen van de afd. Kruiningen, en enkele particulieren, maakten van deze gelegenheid gebruik om een bezoek te brengen aan de wereld tentoonstelling in de altijd drukke, maar thans over drukke Schelde-stad. Nadat de deelnemers aan den tocht zich op verschillends wijzen en langs ver schillende wegen te Hoedekenskerke of Hansweerd hadden verzameld, bracht de sleepboot »Wester- Scbeldê" ben van daar naar de plaats van bestem ming, waar men, na te acht uur van Hoedekenskerke vertrokken te zijn, te half elf aankwam. Op de been-, zoowel als op de terugreis kon men zich verlustigen in den aanblik van de drukke scheepvaart, die de Schelde te zien geeft. Na te Antwerpen te zijn aan wal gestapt begaf een ieder zich naar bet dosl der reis, de expositie. Van deze in een couranten-artikel een beschrijving te geven, die ook maar eenigszins aanspraak zou mogen maken op den naam van volledig te zijn, is totaal onmogelijk, evenals bet zien op een enkelen dag van al bet daar tentoongestelde schoons en merkwaardigs. We bepalen ons daarom tot de mededeeling, dat bet eigenlijke doel van den tocht, de bezichtiging der tentoonstelling van landbouwgewassen, den be zoekers veel stof tot bewondering gaf. Een groote massa landbouwproducten, afkomstig uit verschillende landen, deden zien wat de grond bij doelmatige bewer king kan voortbrengen en welken grooten invloed de wetenschap op de productie kan uitoefenen. Bekro ningen konden nog niet bekend gemaakt worden daar de jury, die eveneens internationaal is, met baren veelomvattenden arbeid nog niet gereed kon zijn. Men kan van dezen tocht zeggen, dat bg als volkomen geslaagd mag beschouwd worden, en dat allen bezoekers, een genotvolle en leerzame dag is verschaft. Een woord van dank mag daarom zeker niet onthouden worden aan den beer E. Van den Bosch, van wien bet plan is uitgegaan en die zich voor de uitvoering daarvan zooveel moeite beeft getroost. Voor döwinterschool te Goes is op de staatsbegrooting nu f 500 meer aangevraagd voor een afzonderleken leeraar in de schei- en natuurkunde. Teneinde in de provinciën, waar geen rijkstand- j bouwleeraren zijn gevestigd, de leeraren in land- bouwkundige vakken aan de winterscbolen of andere door de Reg. aan te wijzen personen in de zomer- j maanden te belasten met het toezicht op de van rijkswege gesubsidieerde proefvelden is f 1500 voor reis- en verblijfkosten meer uitge trokken. Een som van f 700 is uitgetrokken als subsidie van eene door bet Ned. Landbouw-comité ingestelde commissie van onderzoek naar de meest gewensebte wijze van ontginning van woeste gronden. Het voornemen bestaat met de invoering van bet onderwijs in handenarbeid aan de rijks kweekscholen, overeenkomstig bet plan der commissie van onderzoek, een proef te nemen aan de school te Haarlem bij den aanvang van den cursus 1895 1896. Daarvoor is noodig aanstelling van een onder wijzer in handenarbeid a f 1600 en hulpmiddelen enz. f 2600, waarop bij de begrooting is gerekend. HLloetinge. Ter eere van de komst van den Ambachtsheer, den beer Klotterboke Patijn van Kloetinge, burgemeester der gemeente Zeist, zal alhier a. s. Donderdag een landelijk feest plaats hebben. Te een ure worden ZEA. en zijne echtgenoote aan de grens der gemeente, bij den Tol, opgewacht, alwaar bet muziekgezelschap »Euphonia" van Goes zich zal doen booren. Op bet marktveld te Kloetinge wordt een muziektent gebouwd, waarop genoemd muziekkorps eene uitvoering zal geven. Verder zullen volksspelen, zooals ringrjjderij enz. plaats hebben, en des avonds zal het jonge volkje zich met dansen kunnen vermaken. De Ambachtsheer, wil bij zijne komst, zijne echt genoote in de gelegenheid stellen een echt Zuid- Bevelandsch landelijk feest te zien. Weineldïnge. Door den rijksveearts van Krui ningen, den heer Van Vliet, is bij den landbouwer A. De Groene alhier, mond- en klauwzeer onder bet hoornvee geconstateerd. Kapelle. Ook bij den landbouwer J. Blankert alhier is bet mond- en klauwzeer uitge broken. Op bet oogenblik zijn 4 van de 7 koeien aangetast. Te 's-Heerenltoek is kwaadaardig klauw zeer (rotkreupel) geconstateerd bij de schapen van den landbouwer L. De Jonge aldaar. Borsele. In de Maandag gehouden vergadering van den d ij k r a a d voor de waterkeering van bet calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk-Borsele werd besloten over te gaan tot verdediging van den oever tusscben de peilraaien 48bis en 50 te Borsele, be staande in bet storten van 12000 scbeepston steen. Ter bestrijding der kosten verhoogde de dijkraad bet dijkgeschot tot bet maximum en besloot hij de nog in petto gehouden bijdragen der aangrenzende waterschappen en polders te treffen. Omtrent de uitkomsten van het duikeronderzoek te Ellewoudsdjjk vernam de vergadering dat deze niet ongunstig luiden in alle raaien. Bg Kon. besluit is aan J. Kakebeeke, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid voor bet bestuur van bet waterschap de Valkenissegeul. Bij Kon. besl. zijn benoemd in bet bestuur voor den Koninginnenpolder onder de gemeente Bier vliet, tot dijkgraaf O. J. Stu rm, tot eersten ge zworen O. B. T b o m a e s en tot tweeden gezworen E. B e k a e r t. Bij Kon. besluit is E. H. A. G u 1 j burge meester van Breda, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Aan bet dejeuner, dat de Koninginnen giste ren in bet gebouw der K. M. A. te Breda aan ver schillende autoriteiten aanboden, werd door H. M. de Koningin-Regentes de volgende rede uitgesproken Mijne HeerenIk verzoek een oogenblik uwe aandacht. Ik wenscb mede namens de Koningin, den heer burgemeester van Breda de verzekering te geven dat wij zeer erkentelijk zijn voor de geestdriftvolle en hartelijke wijze, waarop wij door de inwoners van deze stad werden verwelkomd. Indien straks de' burgerij van Breda bij onzen tocht door de straten van bare liefde voor hat Huis van Oranje opnieuw zal doen blijken, dan, mijnheer de burge meester, kau uwe burgerij zich overtuigd houden, dat die gevoelens van genegenheid weerklank vin den bij de Koningin en bij mijdat wij oprecht dankbaar zijn voor de hulde ons gebracht, en dat wij de beste wenscben vormen voor uwe stad en hare inwoners. Mijne Heeren, bet bezoek aan de stad Breda en aan de Koninklijke Militaire Academie moest éen zijn. De belangen van deze oude, in de geschiedenis van ons vaderland en van bet Huis van Oranje zoo wel bekende stad zijn te nauw verbonden aan deze inrichting, dan dat afscheiding mogelijk ware. Ik acht bet een voorrecht te kunnen spreken in dit historisch gebouw, en ik stelde er prijs op dat vertegenwoordigers van het cadettencorps zouden deelnemen aan dezen maaltijd. De Koninklijke Mili taire Academie heeft tal van mannen voortgebracht, welke sieraden waren van bet leger. Velen nemen op eervolle en verdienstelijke wijze de plaats in waarvoor bier werd gewerkt; velen die binnen de muren van dit gebouw van een gelukkige toekomst droomden, gaven hun leven in den dienst van het Vaderland. Uwe gedachten en de mijne gaan ginds Naar bet Duitsch van A. E. Brachvogel. 66) Vervolg. >Ik bleef daar ongeveer drie maanden" schreef bij, »en ik werd er door de graven van Artois en van Provence weliswai.r met eenige terughouding, maar toch zeer hoffelijk ontvangen. Uit dien tijd dateert ook den brief der prinses, dien ik gedeelte lijk aan mevrouw Wunster heb laten lezen. Blijk baar was de Bourbonsche familie door Engbien reeds ingelicht omtrent bare dwaling en was de hertogin van Angouléme althans voor bare ver wanten bereids ontmaskerd. De hertog van Berry, Angouléme's jongere broeder, een edel en zeer recht vaardig man, was de eerste aan wien ik mijne be wijzen, den brief van Marie Antoinette, den ring, den brief van gravin de Foy en bet getuigenis van Agnes Barthelmy, overlegde. Hij was spoedig over tuigd en eischte Charlotte's erkenningHij dwong zelfs de graven van Artois en van Provence in zijne tegenwoordigheid de echtheid mijner bewijsstukken toe te stemmen. Hiermede was de twistappel in de familie Bourbon geworpen; Angoulöme haatte mij met een doodelijken haat. Ik beminde de schoone, ongelukkige Charlotte met eene vurige liefde, maar ware liefde is minder een hartstocht dan een symbool, zij is een gevoel, dat slechts in een rein hart kan zetelen. Ik mag dan ook gerust verklaren, dat ik Charlotte met zoo veel eerbied liefhad, dat ik bet een blaam voor mjjne eigene eer zon hebben geacht naar haar bezit te verlangen! Ik trachtte derhalve bet daarheen te leiden, dat de hertog van Berry met haar in het huwelijk zou treden. Reeds toonde bij zich daartoe bereid, reeds waren de graven van Artois en van Provence bijna besloten in dat geval de rechten van Angoulöme op Berry te doen overgaan en daarmede den smet op bet huwelijk van eerstgenoemde in het vergeetboek te doen geraken, toen al deze gunstige vooruitzichten eensklaps in duigen vielen. In bet begin van bet jaar 1805 toch werd ik in een duel gewikkeld met een Russisch officier, Kru- sow genaamd. Mijne ongelukkige opvliegendheid bad mij een oogenblik mijn verstand doen verliezen. Ik verwondde mijne tegenpartij en ik was genoodzaakt met mijne bewijsstukken naar Frankfort te vluchten. Eerst later heb ik van dominé Wunster, bg wien deze Krusow bij den doormarscb der Russen inge kwartierd was, vernomen, dat deze Russische officier op aanstoken van Angoulöme mij tot een tweege vecht had genoodzaakt. Om voor de prinses althans nog één stap te doen, richtte ik mij persoonlijk tot Keizer Alexander van Rusland, die ons verzocht te Weenen tot hem te komen. Wij reisden daarheen met Scharre en de Keizer ontving ons in het kasteel der Habsburgers, waar Charlotte's moeder het levenslicht had aan schouwd. Hij beloofde aan de prinses zijne hooge bescherming, raadde ons een rustig verblijf te zoeken tot Napoleon zou zijn onttroond en wees ons zelf als zoodanig Hildburghausen aan. Hjj gaf ons een aanbevelingsbrief mede voor de hertogin Frederika, den brief, dien wij op het bewuste vastenavondbal overhandigden. Daarna vertrokken wjj naar Tbemar, vanwaar wij later weder naar Hildburghausen terug keerden, om daar onder bescherming van bet her- I togelgk paar intrek te nemen in bet Engelsche buis. De vordere lotgevallen van de Yersay en de prinses zijn den lezer grootendeels bekend. Hunne mededee- lingen schilderden nog uitvoerig de kleingeestige vervolgingen der nieuwsgierige Hildburgbausers, de van jaar tot jaar verflauwende hoop op erkenning, bet gevaar, dat zjj liepen door Barthelmy, zijn dood, bet verschijnen van Krusow, bet huwelijk van den hertog van Berry, den brief van Condé, den moord op Berry gepleegd en ten slotte den dood van Czaar Alexander. Van dat oogenblik was elke hoop op erkenning van Charlotte eene dwaasheid. Karei Lodewijk, die volkomen gerechtigd was, zooal niet de Versay dan toch zeker Van der Valk te beeten, werd geboren, en de predikant Rembod nam hem als zijn kind aan. Het Kerstfeest vereenigde in de eerste jaren de ouders en het kind onder den Duifc- schen dennenboom. De poging der prinses om buiten de Versay om erkenning te zoeken bij Karei X, was haar eerste en laatste dwaasheid geweestde val der Bourbons was bet droeve antwoord op haar pogen. »Mijn beste Lodewijk" aldus eindigden de gedenk schriften van de Versay, »met den dood uwer schoone en hooggeëerde moeder in het jaar 1837 verviel voor mg de eigenlijke reden voor mijn geheimzinnig leven. Ik zou die eenzaamheid zelfs vóór dien tijd wel hebben kunnen opgeven, wanneer de hertog van Angoulöme, in plaats van zeven jaren later, even zoovele jaren vroeger was gestorven. Daargelaten, dat ik te oud was geworden, om nog vermaak te vinden in het verkeer onder de menschen, welk wettig bewijsmiddel bezat ik nog, dat ik werkelijk de Versay was De revolutie had ze alle doen ver loren gaan. Daarentegen verboden mij uwe belangen en die der familie Van der Valk uit de duisternis in het licht te treden. Tegenover de laatste was ik overigens reeds lang veilig, want bet veeljarige proces over de bewuste twee millioen had ik gewonnen. Toen nu de broeder naar Indië en wij gedenken de dapperen die in de Indische oorlogen hun leven veil hadden en offerden voor de belangen van het vaderland. Ik acht mij gelukkig eene gelegenheid te vinden om openlijk hulde te kunnen brengen aan hen, die in Indië in Atjeb en Lombok, streden voor de eer onzer wape nen, hulde te kunnen brengen aan de nagedachtenis van ben die bun leven lieten in een eervollen strijd. Toen weinige weken geleden zoovele, belaas, en zoo jeugdige levens werden geofferd in een onver- boedschen kamp, boden een groot aantal manschappen en officieren zich aan om hunne gevallen kameraden te gaan vervangen en werd van een geestdrift getuigd, welke ons ofiicierskorps tot eer strekt. Ik grijp deze gelegenheid aan om ook ben biervoor hulde te bren gen. Indien zulke voorbeelden worden gegeven door ben die reeds de eervolle plaats verwierven, waar voor hier en in bet leger wordt gewerkt, dan mogen wij vertrouwen dat gevoelens van opofferende vader landsliefde worden aangekweekt bij allen, die zich voorbereiden voor de taak bun in bet leger toege dacht. Moge de oefenschool die bier wordt doorloopen, rijke vruchten dragen voor bet leger in Nederland en in Indië en moge de Koninklijke militaire academie nog lange jaren officieren vormen, hoogstaand in bekwaamheid, maar ook boog vooral in eerbied voor bet gezag; in trouw aan bun vaandel en aan de Koningin, in heldenmoed en zelfverloochening; tot heil van bet ons allen dierbaar vaderland." Op deze rede van de Koningin-regentes werd door den gouverneur met een korten heildronk op de Vorstinnen geantwoord. Tot betere contröle van de naleving van de boterwet zullen in verschillende plaat sen van ons land eenige vertrouwde en met den boterhandel bekende personen als onbezoldigd Rijks veldwachter worden aangesteld. Door den beer Pijnappel, lid van de Tweede Kamer, is ingediend een voorstel tot wijziging der nog niet ingevoerde faillissementswet, ten doel uit art. 1 dier wet de woorden te lichten, die er bij de behandeling in de Tweede Kamer in 1893 zijn ingebracht>indien dit in het gemeen schappelijk belang zijner scbuldeiscbers wenschelgk wordt geoordeeld." Uit Rotterdam wordt gemeld, dat Charles Rochussen daar Zaterdagavond is overleden. Rocbussen werd in 1814 te Rotterdam geboren en was aanvankelijk voor den handel bestemd. Eerst op 22jarigen leeftijd verliet hij bet kantoor, om plaats te nemen op bet atelier. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd de algemeene strekking van liet adres van antwoord op de Troon rede zonder debat aangenomen. Bij de Lombokparagraaf waarschuwde de van mijne tegenpartij, Xaverius Van der Valk zich wilde verloven met de dochter van Adriaan Van der Valk, den jongsten broeder van Cornelius, maar de wederzijdsche ouders uit haat dat huwelijk tegen hielden, verbond ik mij de twee millioen als doop- geschenk te geven aan het eerste kind uit dat huwelijk, op voorwaarde, dat men mij nooit zou bezoeken en dat mij eene zekere rente zou worden uitgekeerd. Uit deze rente vormde ik het vermogen, dat voor u bestemd is. Had ik den naam Van der Valk prijsgegeven dan zou dit onmogeljjk zijn ge weest, terwijt gij tevens uit een juridisch oogpunt een onecht kind zoudt zijn, wat ge toch metterdaad niet zijt. Uw gemoed, misschien ook uw loopbaan, had een geweldigen schok ontvangen. Maar bovenal zou ik gezondigd hebben tegen de piliteit voor de overledene, die onder den naam Sophie Van der Valk toch mijne wettige vrouw was geworden en in de vaste overtuiging het te zjjn u in het jaar 1822 het leven had geschonken. Hebt ge, wat ik durf hopen, een helder practisch verstand, dat zijne grootste eer vindt in de weten schappelijke studie, die ge met zoo gelukkig gevolg beoefent; hebt ge een gezond en rein hart, dat geheel vervuld is van liefde voor het trouwe en schoone meisje, met wie ge in den Bergtuin onder mijne oogen u hebt verloofd en aan wie ge u voor altijd verbonden hebt bij het graf uwer moeder, wees dan tevreden met wat ge door eigen kracht geworden zijt. Ge zult daarom niet minder een de Versay zijn, het edele bloed van de dochter der Bourbons zal toch door uwe aderen vloeien. Mocht dat edele bloed u echter doen haken naar erkenning, mocht gij het onverdragelijk vinden slechts Rembod te heeten, mocht ge voor de wereld openlijk aanspraak willen maken op het recht, waarvan uwe ouders genoodzaakt waren afstand te doen, zend dan

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1