1894 N°. 112. Zaterdag 22 September. 81stc jaargang. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgh Van Ditmar. te Rotterdam en vorder bjj alle Boekverkooperg en Brievengaarders. Inzending van advertentiën voor uren op den De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, da^ der uitgave. GOES, 21 September 1894. Bij eene aanbesteding door het departement van Koloniën waren o. a. minste inschrijversJ. J. Ochtman te Goes voor 10.000 L. groene erwten b. f 1565,60, voor 8000 L. idem a f 1251,20, voor 10.000 L. idem A f 1565,60A. Van Aalderen Wzn. te Zwolle voor 15.000 L. groene erwten voor f2340; voor 15.000 L. 4 f2385; voor 15.000 L. 4 f2287,50; voor 5000 L. a f444; voor 25.000 L. a f 3870,22. In verband met de besprekingen over de op richting eener coöperatieve suikerfabriek nemen we uit het N. en A. v. B.-o.-Z. de volgende mededeeling over omtrent de winsten der suiker fabri- kanten. Volgens verschillende mededeelingen zijn door de hieronder genoemde suikerfabrieken over de afge- loopen campagne 1893/94, de volgende dividenden uitgekeerd; van de andere 21 fabrieken werd niets openbaar gemaakt en het is dus onbekend of het winstcjjfer by haar hooger of lager'is geweest. De Neder-Betuwsche beetwortelsuikerfabriek te Geldermalsen 5 pet., de Maatschappij voor Landbouw en beetwortelsuikerindustrie te Zevenbergen 6 pet., de Gooische beotwortelsuikerfabriek te Naardea 9 pet., de Beetwortelsuikerfabriek der firma Janssen, Van Weel, Smits en Co. te Rozendaal 10 pet., de beetwortelsuikerfabriek der firma Daverveldt, Bink en Co. te Oudenbosch 13 pet., de suikerfabriek der hh. Bink Co. te Gastel 13 pet., de suikerfabriek der firma Van Loon, De Ram en Co. te Steenbergen 13i/2 pet., de fabriek te Werkendam 24 pet., de fabriek te N. Gastei 39 pet." Waarde. De gemeenteraad heeft met ingang van 1 Jan. a. s. de jaarwedde van den heer C. J. Vroegop, ontvanger dezer gemeente, met f75 verhoogd. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan dit raadsbesluit hunne goedkeuring verleend. Ellewoudgdijk. In de Woensdag jl. gehouden gemeenteraadsvergadering werd de heer A. W. Wisse, op zijn verzoek, eervol ontslagen als hoofd der school, tegen 1 November a. s. In de jaarwedde voor het te benoemen hoofd werd geene wijziging gebracht en op f800 vastgesteld. Verder werd besloten om de kaairechten voor suikerbieten, met ingang van 1 Jan. a. s. te bren gen op 10 ets. per 1000 K.G., in plaats van, zoo als nu het geval is, 20 ets. per wagen. Eindelijk werd nog de begrooting van het bur gerlijk armbestuur goedgekeurd in ontvang en uit gaaf op f 1749,741/3. Naar de M. Ct. verneemt zal de heer A. V a n H 0 0 f fhoofdingenieur van 's rijks waterstaat in Zeeland, als zoodanig naar Zuid-Holland worden overgeplaatst, en zal de heer A. A. B e k a a rbe noemd hoofdingenieur van 's rijks waterstaat, die betrekking in Zeeland waarnemen. Reeds kort na de ernstige gebeurtenissen op Lombok heeft zich te 's-Gravenhage eene voorloopige commissie gevormd tol oprichting van een fonds ter tegemoetkoming in de opvoeding van de wettig Naar het Duitsch van A. E. Brachvogel. 64) Vervolg Ik nam met Scharre mijn intrek in het huis tegenover dat van Barthelmy, noemde mij mr. Frank en gaf my uit voor een Amerikaan, die gekomen was om de groote zuster-republiek te bewonderen. Mijne kennis van het Engelsch en een vlijtig bezoek aan de Jacobijnen-club waarborgden mij voldoende veiligheid. De oude burgemeester Barthelmy en zijne zoons herkenden my gelukkig niet; trouwens ze hadden my op den avond der ontvluchting slechts even gezien, toen ik de prinses bij den wagen bracht. Wij werden derhalve goede vrienden zonder dat zij bemerkten, wat ik in mijn schild voerde. De straat tusschen hun en mijn huis was niet breed. Agnes en ik herkenden elkander onmiddellijk door onze vensters en prinses Charlotte zag eveneens op die wijze haar redder weder. Door middel van een touw, waaraan wij onze brieven bevestigden, hiel den we, gewoonljjk des nachts, correspondentie met elkander. Zoo vernamen zij het treurige lot van mijne familie, ik het verhaal van haar vlucht en haren tegenwoordigen toestand. De prinses werd ook nu tamelijk wel als eene gevangene behandeld. Claude Barthelmy had strenge bevelen uit Parijs gezonden en zjjne eigene familie sidderde voor dien vriend erkende kinderen van officieren en onderofficieren van het Indische leger, wier vader voor den. vijand j is gesneuveld of tengevolge van bekomen wonden j is overleden." Deze commissie hr ft voor dat fonds bereids aan giften ontvangen 3443.031/2. De ge specificeerde opgave is voor ieder belangstellende op aanvraag gratis verkrijgbaar bij een der leden der voorloopige commissie: A. L. Schmidt Jr., Pieter Bothstraat 35, J. M. Pijnacker Hordyk, Nassauplein 30, jhr. mr. W. Th. C. Yan Doorn, Laan van Meerdervoort 23, J. A. V. d. Loeff, J. P. Coenstraat 8 en D. A. Hooijer, Bezuidenhout 63m. Thans is te 's-Gravenhage eene voorloopige centrale commissie gevormd, bestaande uit de heeren T. J. A. Van Zij]] de Jongh, gep. luitenant-generaal van het O.-I. leger, voorzitter, mr. M. P. Van den Berg, pres. der Ned. Bank, vice-voorzitter, M. Boch, hoofd agent der Ned. Indische Handelsbank, jhr. F. De Casembroot, gep. vice-admiraal, J. D. Fransen V. d. Putte, lid der le Kamer, mr. .E. baron Mackay, Minister van Staat, mr. L. P. H. baron MichieJs van VerduyneD, lid van de Tweede Kamer, J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, adj. van H. M. de Ko ningin, A. C. Wertheim en mr. E. N. Rahusen, leden der Eerste Kamer, G. De Wijs, gep. majoor O.-I. leger, thesaurier en secretaris, met het doel, een nationaal fonds bijeen te brengen, bestemd tot ondersteuning a. van de nagelaten betrekkingen van alle militairen van land- en zeemacht, die in of tengevolge van den strjjd in onze koloniën het leven lietenb. zooveel mogelijk van die militairen, die tengevolge van be komen wonden of ziekte niet meer in staat zijn, na het verlaten van den dienst, by leger of vloot in hun levensonderhoud te voorzien. Het voornemen der commissie is te trachten zich in de eerste plaats in verbinding te stellen met de in verschillende steden reeds opgerichte Lombok- commissies, aan wier krachtig initiatief te danken is, wat reeds aan belangrijke sommen is bijeengebracht. De commissie te 's-Gravenhage beloofde reeds aan sluiting en hare medewerking. We twijfelen er niet aan of velen zullen gaarne de pogingen der commissie steunen om zulk een fonds te stichten en we hopen in het belang van ben, die daaruit eene ondersteuning kunnen ont vangen, dat het fonds spoedig zoo groot moge worden, dat alle belanghebbenden daaruit kunnen worden geholpen. Maar toch is volkomen waar, wat de Amsterdammer opmerkt, dat het te betreuren is, dat de regeering geene termen vindt om van rijkswege een dergelijk fonds in het leven te roepen. Thans wordt voor de betrekkingen van gedooden en voor verminkte krijgers eene ondersteuning brjeengebedeld. En dat in een tijd, dat het verzekeren van werklieden tegen onge lukken al meer op den voorgrond treedt Bij Koninklijk besluit is de heer G 1 e i c h - man benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. De verschillende hoofdstukken der Staats- begrooting voor 1895 zijn aldus geraamd I. Huis der Koningin f 821,000. Meer is uitge trokken voor aansluiting aan het Huis ten Bosch en van het Paleis het Loo aan de gemeentelijke waterleiding, brandbluschmiddelen voor die gebou wen, brandleidingen en vaste brandladders op de van Robespierre. Men verdacht hem natuurlijk geen oogenblik van de hand te hebben gehad in de ont vluchting. Hij had immers zelf een der aristroeraten, Cornelius, doodgeschoten, de beide anderen waren op straat gepakt en de dochter van Capet zat im mers nog in de gevangenis. Niemand scheen eraan te denken, dat er twee prinsessen in de cel waren opgesloten geweest, veel minder dat de echte kon ontsnapt zijn. Die enkelen, die eenige verdenking konden koesteren, wist Barthelmy handig te ver wijderen, mijn vader en mijn oom verrieden natuur lijk niets en hun dood was een zoenoffer, dat alle schuld uitwischte. Die man had zijn plan met duivel achtige listigheid ten onzen koste doorgezet. Agnes koesterde voor haar man alleen nog onbegrensde haat, voor mij daarentegen de hartelijkste vriend schap. Eindelijk begonnen de Barthelmy's toch eenigen achterdocht jegens mij te koesteren. Als Claude in Le Mans mocht komen en mij daar zien, was ik verloren. Gelukkig hielden zijne betrekking en de strijd der partyen hem te Parijs. Robespierre was eindelijk ten val gebracht en de gematigde republikeinen hieven het hoofd op tegen de Jaco- bijnen. In Maart '95 behaalden zij eene beslissende overwinning, Claude werd van zijn ambt ontzet en zijn vader eveneens. Het directoire trad op en gene raal Bonaparte zegevierde over de conventie. Agnes zond mij bericht, dat haar man elk oogenblik kon verwacht worden en ik moest dus weg. Scharre, die voor Claude geen vrees behoefde te koesteren, bleef te Le Mans en ik vertrok naar Parijs en be trok daar onder den naam van Cornelius Van der binnenplaatsen van het paleis te Amsterdam enz., f 17,000. II. Hooge Colleges van Staat enz., f 667,860. Meer voorde Staten-Generaal f 450, den Raad van State f 500 en de Algemeene Rekenkamer f 1800, tegenover eene lagere raming voor de kanselarij der Nederlandsche orden f230, en pensioenen enz. f2162. III. Buitenlandsche Zaken f 795,380. Meer voorkosten van Buitenlandsche zendingen en consulaten f 3200, en pensioenen, wachtgelden enz. f 7251. IV. Justitie f 5,419,147. Minder voor kosten van het departement f 220kosten van algemeene of rijkspolitie en in zake jacht en visschery f 2810, gebouwen 127,200 en verschillende uitgaven f12,000, tegenover eene hoogere raming voor kosten van het Hoog Militair Gerechtshof enz. f 2200, kosten der gevangenissen en rijksopvoedingsgestichten f 2802, kosten van de rijkswerkinrichtingen f 18,400 en pensioenen, wachtgelden enz., f 5801. V. Binnenlandse/te Zaken f 13,224,423,73 J/2. Meer voor kosten van het bestuur der provinciën, enz. f 3,625medische politie f 69,806onderwijs f 167,207,23 '/2, kunsten en wetenschappen f27,990, en pensioenen enz., f 20,000, tegenover eene lagere raming voor kosten van het departement f 517 en nationale militie en schutterijen f 300. VI. Marine f 15,413,487,24. Minder is geraamd voor kosten der administratie f13,750, marine der zee macht f 125,155, personeel der zeemacht f 130,867,50, loodswezen, betonning enz. f3775,90, tegenover eene hoogere raming voor pensioenen, onderstanden enz. ad f 65,900. VHM. Financiën. (Nationale schuld) f 35,188,309,34. Meer voor amortisatie en aflossing van Nationale Schuld f242,600, tegenover eene lagere raming voor interesten enz. f 102,927,37'/2. VIIB. Financiën. (Administratie) f 19,146,235,281/2. Minder voor kosten van bet departement f 1300 idem van de Grootboeken der Nationale Schuld, enz. f 3950idem van de administratie van het zegel, de registratie, enz. f 6175 id. der eerediensten f 2000 id. van den pensioenraad, pensioenen enz. f36,463; uitkeeringen, verschillende uitgaven, enz. f3714,80, tegenover eene hoogere raming voorkosten van 's rijks schatkist f800; id. van het muntwezen f18,100; id. van de administratie der directe belastingen, enz. f30,087. VIII. Oorlog f21,982,662. Minder voor: trakte menten, toelagen enz. van de staven der verschillende wapens enz. f 9700 soldijen en verdere kosten van de verschillende staven f72,979 geneeskundige dienst f 2340 studie en onderwijs f 12,986 artillerie-in richtingen en materieel der artillerie enz. f350; verplaatsing van personen en goederen f 600ver schillende uitgaven f 1446buitengewone uitgaven f49,750; voltooiing van het vestingstelsel f291,000 tegenover eene hoogere raming voorkosten van het departement f 600 traktementen, toelagen, enz. van de staven der verschillende wapenen f 36,400 mate rieel der genie en kazerneering, enz. f2355; kosten der centrale magazijnen van kleeding enz. f 1300 militaire verkenningen en topograpkische inrichting f 1100 non-acti /iteits-traktementen, pensioenen, enz. f35,086; wapen der marechaussee f67,350. Valk een eenvoudig kwartier. Naarmate Napoleon in aanzien steeg, keerden orde en veiligheid in Parijs terug en men zag er nu weder gaarne vreemdelingen, vooral als ze bleken rijk te zijn. Mijn geld werd mijn beste aanbevelingsbrief. Mijn jongste broeder en de de Foy's keerden eveneens naar Parijs terug. Mijne ontmoeting met mijne verwanten waag ik niet te beschrijven. Omstreeks dien tijd bracht het noodlot mij den verschrikkelijksten slag mijns levens toe. De prinses van Condé werd onder den naam van de dochter van Lodewijk XVI", in vrijheid gesteld. Zij aanvaardde niet alleen die vrijheid, dat was begrijpelijk, maar ze hield de eenmaal op zich genomen rol met schaamte- looze vrijmoedigheid vol tot op den huidige» oogenblik zelfs 1 Verschillende personen waren inder tijd in Oostenrijksche gevangenschap geraakt en deze werden nu allen uitgewisseld tegen het laatste kind van Lodewijk XVI en als deze werd de prinses van Condé naar Weenen overgebracht. Zonder blikken of blozen liet deze zich die persoonsverwisseling wel gevallen. Men kende immers in Weenen de werke lijke dochter van Marie Antoinette niet, en het was begrijpelijk, dat bet lijden in de gevangenis haar oud voor hare jaren had gemaakt. En wie zou be paalde bewijzen vragen, waar geen twijfel bestond, terwjjl de revolutie alle getuigen en alle wettige bewijzen had vernietigd? Ik was om krankzinnig te worden. Zoo had dus de bevrijding van Charlotte juist tot gevolg, dat zy van hare rechten beroofd werd, terwijl de beradenheid, waarmede de prinses de Condé in den Temple was achtergebleven, haar eene p'aats bad bereid, die aan IX. Waterstaat, handel en nijverheid f 22,182,528,76 Meer voor posterijen f 333,575 en pensioenen, wachtgelden enz. f 30,835, tegenover eene lagere raming voor waterstaat f226,371,97 en handel en nijverheid f3,550. X. Koloniën f 1,502,584,50. Meer voor uitgaven ten behoeve van de kolonie Suriname f116,881,23*/2, tegenover eene lagere raming voorkosten van het departement f264, uitgaven ten behoeve van de kolonie Cura9ao f 2028, pensioenen enz. van gewezen landsdienaren ter kuste van Guinea f1676, en pen sioenen, wachtgelden, enz. f1567. Het ontwerp-Adres van Antwoord der Tweede Kamer op de Troonrede luidt Mevrouw l Hoogelyk waardeerde de Tweede Kamer het voor recht Uwe Majesteit te midden van de Vertegen woordigers van het Nederlandsche volk te zien, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin. Voor de gedane medeelingen omtrent den toestand des lands en der overzeesehe bezittingen betuigen wij Uwe Majesteit onzen eerbiedigen dank. Ook wij herdenken met diepen weemoed de zware offers, die opnieuw van de krijgsmacht in Neder- landsch-Indië werden gevorderd. Terwijl wij deelen in den rouw over het verlies der dappere officieren en manschappeD, die hun leven voor het vaderland hebben gelaten, vertrouwen wij met Uwe Majesteit, dat de eer der wapenen op Lombok, ook na den ondervonden tegenspoed, krachtig zal worden ge handhaafd. Dat de gunstige verwachtingen, die de te velde staande oogst aanvankelijk opwekte, in onderscheidene deelen des lands niet verwezenlijkt zijn, wordt ook door ons betreurd. Wij hopen, dat intrekking van de verbodsbepalingen, welke den uitvoer van vee naar aangrenzende Rijken beletten, spoedig zal volgen. Met levendige belangstelling vernamen wjj de aan kondiging der gewichtige werkzaamheden, waartoe wij zullen worden geroepen. Aan de vervulling dezer ernstige en moeielijke taak wenschen wij onze beste krachten te wijden, terwijl wij het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit op onze toewijding een beroep doet, op hoogen prijs stellen. Moge de arbeid van Uwe Majesteit en van de Volksvertegenwoordiging onder Gods zegen strekken tot het welzijn van ons dierbaar vaderland! In parlementaire kringen wordt de indie ning van de in de troonrede a a n g e k 0 n|- digde regeling van het kiesrecht jna het winterreces der Tweede Kamer in Februari van het volgend jaar verwacht. Dezer dagen werd gemeld, dat eenige volks vertegenwoordigers zich vereenigd zouden hebben, om door het vormen van een plattelands club in de Volksvertegenwoordiging de belangen van het platteland wat meer op don voorgrond te brengen. Een der Kamerleden, tot wien De Avondpost zich om inlichting wendde, schrijft aan dit blad daar omtrent het volgende Reeds tijdens de behandeling van de begrooting de ongelukkige vluchtelinge toekwam, die thans nog te Le Mans onder toezicht stond van de Barthelmy's Datgene, wat mij als het hoogste geluk mijns levens gold, waarvoor de brave Cornelius, mijn dierbare vader en mijn oom hun leven hadden gelaten, bleek mij nu de grootste dwaling te zyn geweest. Mijne broeders en de familie de Foy deelden in myne woede, maar wat konden wij er tegen doen Van eene herstelling der leliën was toen geen sprake, want de republiek had door Napoleon nieuw leven gekregen, ze had hare vijanden verslagen en ze zou slechts wijken voor het keizerlijk purper, gedrenkt in het bloed van tallooze veldslagenAlles ademde thans in Frankrijk oorlog! Terwijl onze legers Wur- temberg binnendrongen en den Rijn overtrokken, schiep Napoleon in Italië een nieuwe republiek. Claude Barthelmy, die als goede eigenschap eene groote mate van koelbloedigheid en moed bezat, werd andermaal soldaat. Hij liet Agnos en zijn dochtertje met de prinses onder streng toezicht van zijne familie achter. Hij wist toch, dat ik nog in leven was, dat ik de prinses niet uit het oog zou verliezen en hy vermoedde wel, dat ik met Agnes in briefwisseling stond. Alleen de vrees om de goede belooning voor zijne schurkestreken te verliezen, zoowel als om zich bij de toenmalige regeering bloot te geven, beletten hem zijne buit los te laten. De zaken van de prinses stonden wanhopend. De sommen gelds, die Cornelius Van der Valk uit Holland getrokken had om de vlucht te kunnen bewerkstelligen, liepen ten eindezyn stilzwijgen wekte groote onrust by zyne familie. Wel was ik door zijn ernstig geineenden wensch onbetwist erf-

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1