1894 N°. 111. Donderdag 20 September. 81sle jaargang. BIJVOEGSE goesche courant. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advert6ntiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentie» voor 9 aren op den De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dag der uitgave. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bjj de Ned. Herv. Gem. te Kats ds. W. Timmerman Paquy, te Hoogersmilde. Tot onderwijzer te Kruiningen is benoemd de heer K. Visser van Bleiswijk. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bet examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor buis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek zal aanvangen op 16 October. Zjj, die zich aan dit examen wenschen te onder werpen, gelieven zich vóór 4 October a. s. aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes, Strafzitting van 18 September 1894. JachtdelictC. A. te Kwadendamme tot 3 maal f5 b. s. 3 maal 4 d. h., met verbeurdverklaring niet inbeslaggenomen twee geweren en haas met bevel om deze voorwerpen uit te leveren of te be talen f3 voor elk geweer en f 1,50 voor den haas s. twee dagen h. voor elk geweer en een dag b. voor den baasC. A. te Driewegen, tot f3 b. s. 8 d. h., verbeurdverklaring der geraapte eieren met bevel deze uit te leveren of te betalen f 1 s. 1 d. h.G. B. te Hoedekenskerke tot f 4 b. s. 4 d. h., met verbeurdverklaring inbeslaggenomen wildstrik met bevel tot vernieling hiervan. ArbeidswetF. A. te Kruiningen en J. J. V. d. B. te Yerseke, ieder tot fl b. s. 1 d. b. Overtreding Reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomenD. S. te Yerseke, F. M. en C. Z., beiden te Krabbendijke, ieder tot f2 b. s. 2 d. b.J. De R. C.zn. en P. B. B.zn., beiden te Yerseke, ieder tot fl b. s. ld. b. Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland J. J. v. W. te Wolphaartsdjjk, tot f3 b. s.2d.b. F. H. te Kortgene, tot f2 b. s. 2 d. h. Gemeenteverordening van GoesK. P. B. te Goes, tot fl b. s. ld. h. Idem van DriewegenA. d. K. te Driewegen, tot fl b. s. 1 d. h. Idem van OvezandeL. J. W. te Ovezande, tot f 0,50 b. s. 1 d. h. Idem van Yerseke: H. v. K. te Yerseke, totfl b. s. 1 d. h. StraatschenderijP. d. M. te Hansweert, P. J. K. en J. v. d. D. te Krabbendijke, ieder tot f5 b. 8. 3 d. h.J. R., W. B. Jzn., 0. v. d. H. Gzn., K. V. Mdt., allen te Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Art. 427 sub 5 W. v. S.S. C. Y. te Colijnsplaat, tot f 1 b. s. 1 d. h. Art. 454 W. v. S. (sterkedrank verkoopen aan een kind beneden de zestien jaar)J. d. F. te Kats, tot f3 b. s. 3 d. h., met bevel tot teruggave van de flesch met bittere jenever aan P. W. te Kats; A. N. te Goes, tot fl b. s. 1 d. h. Art. 459 W. v. S.J. L. te Heinkenszand, tot f3 b. s. 2 d. h. Art. 460 W. v. S.J. W., L. O. Hzn., J. V. Szn., J. d. J. Jzn., J. M. Nzn., J. W. Jzn., allen te Yer seke en P. M. B. Azn. te Kortgene, ieder tot f 1 b. s. 1 d. b. Art. 461 W. v. S.: M. F. huisvr. van J. d. L. Jzn. te Kortgene en P. J. B. te Goes, ieder tot fl b. s. 1 d. b. Nachtelijk burengeruchtA. v. S. te Bergen-op- Zoom, H. v. d. W., P. v. d. W., beiden te Goes, L. D. te Yerseke, ieder tot f 1 b. s. 1. d. b.F. S. te Hansweert, tot f3 b. s. 3. d. h. Nachtelijk burengerucht en dronkenschapF. J. J. te Yerseke, tot 2 maal fl b. s. 2 maal 1 d. h. Dronkenschap: J. M. te Baarland, B. V. te Hein kenszand, J. M. te Ovezande, J. F. d. C. te Goes en J. S. te Kloetinge, ieder tot f 1 b. s. 1 d. b. L. B. te Goes, tot f 3 b. s. 2 d. b.M. J. S. te Goes, tot f3 b. 8. 3 d. b.J. P. 3. A.Czn., 15 jaar, te Goes, tot fl b. s. 1 d. b. Dronkenschap bij eerste herhaling: C. v. d. L. te Borsselen, 3 d. princ. hecht. Dronkenschap bij tweede herhalingF. D. te Hein kenszand, 3 d. princ. beebt. LOMBOK. Juist veertien dagen, voordat onze troepen op Lombok door de Baliërs verraderlijk werden over vallen, wijdde de heer Bartelds in bet Soer Hdbld. eene bespreking aan hetgeen wij op het eiland had den gedaan en hetgeen ons daar verder te doen stond. Die woorden hebben nu dubbele beteekenis. De beer Bartelds schreef Onze houding op Lombok wordt boe langer boe raadselachtiger, niet alleen voor de buitenwacht, maar ook voor ben die op Lombok zijn en met ver bazing het aarzelen van generaal-majoor Vetter, al of niet op last van hooger hand, gadeslaan. Reeds is weken geleden ons ultimatum aangenomen, aan al onze eiscben beloofde de vorst te zullen voldoen, krijgsschatting, ontwapening, terugzending naar Bali van de benden van goesti Djelantiek, tot alles en nog wat was het Lomboksche bestuur bereiden nu wij hen eenmaal zoo ver hebben, wordt van bun vrees geen gebruik gemaakt, loopen de Baliërs nog altijd gewapend rond, is er geen énkel mannetje naar Karangassem teruggebracht en beschouwen we bet, godbeter 't, als een groote eer indien een Lom- bokscb prinsje aan onze officieren vergunt om Tjakra- negara's lustslot eens te zien. Is grooter onzin denkbaar In elk bivak boort men van hoog en laag dat de bevelhebber zich heeft laten inpakken door de Baliërs en in diplomatie het tegenover hen beeft afgelegd. Mooie woorden en complimentjes zijn op gevat als ernstig gemeende betuigingen van onder werping, men ziet niet in dat men de dupe der vorsten wordt. Al die vriendschap dient alleen om toch vooral aan de Sasaks te laten zien, dat de compag nie daar gekomen is om wèl de rust op Lombok te herstellen, maar onder Balineesch bestuur. Door ons aarzelen verliezen wij ons overwicht aan eiken kantde Baliër minacht ons en betreurt bet dat bij zich niet tegen onze komst beeft verzet, en de Sasaks vertrouwen ons niet meer. Wat moet het einde zijn van dit domme spel Tegen de Sasaks optrekken om ben te stellen onder bet beheer derzelfde vorsten, wier onderdrukking en wanbestuur onze komst noodzakelijk hebben ge maakt, zóo dom zou zelfs geen ezel zijn. Weggaan zonder iets gedaan te hebben en dus alles bij bet oude laten met het eenig verschil dat we nog meer geminacht worden dan vroegeraan ons gezag zou geen erger knak kunnen worden toegebracht, en boe zulk een openlijke erkenning van onvermogen zou terugwerken in de Vorstenlanden, op Sumatra en op Celebes behoeft niet te worden aangetoond. Bo vendien zouden wij daardoor aan de Sasaks metter daad het recht geven om bij eene andere mogend heid om bescherming aan te kloppen, en zg zouden die vinden ook. Daaromtrent behoeft men zich geen illusiën te maken, zelfs al zou men den treurigen moed hebben om die kans te wagen. Willen wij onze eer onge schonden bewaren en gehoorzamen aan de voor schriften eener goede staatkunde zoowel als aan die der menschelijkbeid, dan blijft niets over dan on middellijk tot de inlijving van Lombok over te gaan en dient afgezien te worden van een heilloos co que t- teeren met een bende inlandsche vorstjes en hoofden, die van niets anders blijk hebben gegeven dan van eene demonische wreedheid en zelfzucht en daardoor een goed en nijver volk tot opstand hebben gebracht. Het schijnt dat voor ons koloniaal beheer de laatste tijd is aangebroken. We begaan fout op fout zelfs als het geluk ons meeloopt, doen we al wat we kunnen om dat weer te niet te doen, juist als de Staten, die tot ondergang zijn gedoemd. Aan waarschuwende stemmen ontbreekt het niet. Doch naar ben wordt evenmin geluisterd als naar Kas- sandra's voorspelling van Troje's ondergang. En toch kwam de voorspelling uit. In verband met bet den 25 Augs. gebeurde is zeker ook niet zonder beteekenis wat aan het Bat. Nbl. dd. 29 Juli uit Ampenan wordt geschreven >Kort geleden zijn hier aan de kust, ik zou bijna zeggen onder den neus van de Hollandsche vlag, een stuk of 40 geweren gesmokkeld. Wat ze er mee willen doen weet ik niet, zeker musschen schieten. Onlangs zgn twee mata-mata (spionnen) van den Radja in een kampong niet ver bier vandaan gear resteerd. Deze heeren hadden nl. in last aan de bevolking te verbieden, rijst naar Ampenan af te voeren en daar op de passar te verkoopen. Zij hadden maar vast beslag gelegd op eenige lastdieren, beladen met die rijst op weg waren naar Ampenan. De eigenaar van de rijst was echter niet van dezen willekeurigen maatregel gediend en beklaagde zich hierover bij den militairen commandant te Ampenan, die de twee kerels direct liet inrekenen. klederen nacht wordt de telegraafdraad tusscben Ampenan en Tjakranegara doorgesneden door onbe kende kwaadwilligen (deze Atjebscbe qualificatie komt hier ook in gebruik). Toen dit gisternacht ook weer gebeurd was, liet de overste Lawick het hoofd van de Kampong, waar bet feit zich bad voorgedaan, ter verantwoording naar Ampenan oproepen. Mijnheer liet echter weten, dat bij geen lust en geen tijd biervoor had. Het gevolg was natuurlijk, dat bij door eenige gewapende manschappen en met een paar ijzeren armbandjes aan werd opgebracht. Hij zal er wel met een paar dagen zitten afkomen. Waarom zulk tuig niet direct opgeknoopt. »Ik heb booren mompelen, dat men bet 6e en 7e bataljon weer terug wil zenden en bet 9e als bezetting achterlaten. Men zou net zoo goed alle troepen terug kunnen zenden. Het resultaat der ex peditie blijft toch nul. De verbittering der Sasak- kers is zoo boog gestegen, nu zelfs de regeering, onder wier bescherming zij zich stelden, ban in den steek laat, dat bet aan ieder gezond menschenver- stand duidelijk is, dat men ben niet met één batal jon zal kunnen beletten bun strijd tegen de Baliërs voort te zetten. En let wel hierop, dat alle troepen, die niet voor bet invallen der westmoesson Lombok verlaten hebben, hier niet meer vandaan zullen ko men voor bet volgend jaar. Gedurende den west- moessoen staat hier namelijk zoo'n zware branding op de kust, dat het absoluut onmogelijk is om te embarkeeren. De Baliërs weten dit net zoo goed als de kapiteins der Paketvaart-Mij. Zij weten dus ook, dat, wat zij ook gedurende dien tijd zullen doen, de compagnie ben niet voor bet volgend jaar zal kunnen lastig vallen. De regeering zit dus in een leelijk parket." Bij de parade van d,en 28n was »de roijal family wegens hoofdpijn verhinderd de plechtigheid bij te wonen. Alleen Toekoe Djilantik was aanwezig Het was voor het eerst, dat ik dezen vorst zag, naar bet schijnt een sobat kras (grooten vriend) van generaal Vetter. Hij maakte op ons den indruk van een gladakker van bet eerste water te zijn. Trou wens, de regeering houdt er wel meer van derge lijke vriendjes op na, vide Atjeb. De heer L. Den Beer Poortugael deelt mededat, gehoor gevende aan zijne oproeping zich 290 per sonen als vrijwilligers bij hem hebben aangemeld; dat bij, toen er zich 230 hadden opgegeven, een lijst met hunne namen enz. aan Zijne Excellentie den Minister van Koloniën, op diéns verzoek, beeft aan geboden dat Zijne Excellentie, na het aanbod in overweging genomen te hebben, aan ondergeteekende, op den 15den September, beeft medegedeeld dat hij, bet aan bod zeer op prijs stellende, dit op bet oogenblik nog niet behoeft te aanvaarden met het oog op de gun stiger berichten omtrent den oorlogstoestand op Lom bok en het voorloopige resultaat der koloniale werving. 's Gravcnhffige. Officiëel telegram heden uit Lombok ontvangen Gisteren zijn Pasingaban en Pegasangan geheel genomen na een beftigen tegenstand van den vijand, die zware verliezen leed en grooten voorraad voedsel achterliet. Wij hebben slechts vier gewonden. Gemengde Berichten Kapelle. Hoe dikwijls ook reeds in dit en andeie bladen gewezen is op het gevaar om kooien in dezen tijd op natte klaver te doen grazen, nog steeds hoort men van de nadeelige gevolgen daarvan. Zoo was gisteren de landbouwer D. S. alhier ver plicht zijn beste melkkoe af te maken, die op het punt stond te barsten door bet eten van natte klaver. Aan het door de Handboogschutterij »St. Se- bastiaan" van Ovezand op jl. Maandag gegeven concours werd door 13 sociëteiten, te zamen met 81 schutters, deelgenomen. De hoofd vogel werd af geschoten door J. Tbomaes van Willem Teil" te Ovezand; de zij vogels door J. Geus van Concordia" te 's-Heerenhoek en door A. Van der Bliek van Zorgvliet" te Ellewoudsdijk. Van de zes kallen verkreeg D. De Jonge van »Soranus" te Heinkens zand er 2, en P. Timmerman van Victoria" te Kwadendamme, A. Wijt van x>Willem Teil" te Ove zand, F. Pieters en A. Bek, beiden van »Soranus" te Heinkenszand, ieder 1. Aangenaam weör begunstigde het feest, dat in de beste orde afliep. In verband met den moord op den vleesch- houwer Schut aan de Ceintuurbaan te Amsterdam, zijn twee personen voorloopig in hechtenis genomen J. Van den Berg en Drayer, beiden grondwerkers. De reden van die arrestatie is het vinden van een slagersmes in de woning van eerstgenoemde, waar van de herkomst door Van den Berg niet kon worden aangegeven en dat hij, volgens eene mede- deeling aan anderen, van Drayer zou hebben ge kregen. Volgens het Hbl. zou er een getuige thans ver klaard hebben, dat bij den ochtend van den moord Drayer op de Ceintuurbaan had gezien. Te Sellingen trad een jong paartje in het hu welijk. Van de trouwzaal met de gasten huiswaarts keerende, gaf manlief zijn jong vrouwtje en baar ouders een geducht pak slaag en sloeg voorts den heelen inboedel kort en klein. Eén stoel bleef heel. Daarop ging hij op straat voor de deur kalmpjes zijn huwelijksgeluk" overpeinzen, om vervolgens weer bij zijn moeder thuis aan te landen. Dezer dagen is te Schiedam in de stedelijke couranten oproeping gedaan aan familiëo en belang hebbenden, die testamenten in bun bezit hebben, of opgaat of gegevens kunnen doen toekomen van de familie Fabrij, vroeger eigenaren van het aldaar bestaan hebbend oudemannenhuis. Dit verzoek bezorgt niet alleen aan eenige bureaux dagelijks langdurig oponthoud,- maar eonige leden van den gemeenteraad worden zeer lastig gevallen en overstroomd door de bezoeken van ben, die in bet bezit zijn van stamboomen en andere papieren, waarmede de bezitters aanspraak meenen te mogen maken op de belangrijke erfenis. Vrijdag jl. begaf een der raadsleden zich langs de straat met eenige brieven en biljetten in de hand. Nauwelijks had bij zijn woning verlaten of hem werd gevraagd: Mijnbeer, hebt u daar papieren van de er fenis 1 denk aan mij". Een ander beloofde een goede fooi, als mijnheer maakte »dat het goed terecht kwam". Mijnheer was verheugd, toen hij de in de hand hebbende papieren op de plaats van bestem ming bad gebracht. Een brutale diefstal is Donderdagavond te Londen gepleegd ten nadeele van zekeren beer Speyer, een Nederlander. Drie personen buurden voor eenigen tijd kamers in Hatton-garden. Zij zeiden, dat zij gekomen waren om diamanten te koopen. Donderdagmiddag gaf een hunner last aan een makelaar, om voor hem een partijtje diamanten te koopen. Deze makelaar stelde den beer Speyer daarvan in kennis, die, in bet bezit van een voorraad van de gevraagde soort diamanten, zich toen naar bet huis in Hatton-garden begaf, waar de drie boeren" bun intrek hadden genomen. Hij bad eene portefeuille bij zich, met een hoeveelheid diamanten, ter waarde ongeveer van 5000 pd. st. Nauwelijks was hij bet bewuste buis binnenge treden, of hij werd aangevallen. Een doek, met chloroform doortrokken, werd voor zijn mond ge houden, en daarna werd hem zijn portefeuille met diamanten ontnomen. Tevergeefs poogde de beer Speyer zijn eigendom te verdedigen. Na een hevige worsteling maakten de dieven zich meester van de diamanten en waren toen in een oogenblik verdwenen. Het is de Engelsche politie nog niet gelukt de dieven in handen te krijgen. De politie is van meening, dat deze diefstal ge pleegd is door dezelfde bende, welke voor vier jaren den postbode in Hatton-garden beroofde en die tot dusver nog niet kon worden opgespoord. Evenals toen, hebben ook nu de dieven hun voorzorgsmaat regelen zoo zorgvuldig genomen, dat hun spoor niet te vinden is. De Times gelooft, dat de dieven volkomen op de hoogte waren van de waarde der diamanten, welke de heer Speyer van Amsterdam mede bad genomen naar Engeland. Vandaar, dat zij zeer teleurgesteld zijn door bun vangst, want de beer Speyer bad voor 20.000 pd. sterling aan diamanten bij zich. Gewoon lijk droeg hij deze steenen in een gordel onder zijn jas. Toevallig had de hoer Speyer nu de overige diamanten niet bij zich, toen bij zich ten hu ize van Morris vervoegde. Dat de heer Speyer nu den gordel thuis liet, geschiedde niet uit wantrouwen jegens den kooper want te dezen opzichte bad hij geen achterdocht maar uitsluitend, omdat hem de tijd ontbrak om nog naar zijn hotel te gaan, wilde bij op bet vastgestelde uur in Hatton-garden wezen. De juiste waarde der diamanten, welke den beer Speyer "zijn ontnomen, bedraagt 2750 pd. st. Aan de politie is eene nauwkeurige beschrijving gegeveu der gestolen steenen on deze heelt daarvan mede- deeling gedaan aan de voornaamste diamant-hande laars inde andere steden. Wellicht gelukt bet nog op deze wijze de dieven op bet spoor te komen, zoodra zij beproeven de gestolen steenen te verkoopen.

Goessche Courant | 1894 | | pagina bijlage 1