1894 N#. 109. Zaterdag 15 September. 81s,e jaargang. Bij dit nonimer behoort een bijvoegsel. MAKINË RESERVE. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. um. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. ïnxendtn^ van De prijs der gewone advert6ntiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, advertentiën vóór urea op den day der uitgave. Te; Secretarie der gemeente ia voor belangstellenden ter lezing nedergelegd een exemplaar van de voorloopige Regeling van liet Personeel der Koninklijke UTeder- landsche Marine Reserve. Inlichtingen omtrent de voorwaarden van dienstneming bij die reserve zijn tevens aldaar te bekomen. Goes, 14 September 1894. De Burgemeester vau Goes, J. G. d. W. HAM BB- GOES, 14 September 1894. Tot sluiting van de zoo goed geslaagde Flo- ralia-tentoonstelling vanwege de Veree- niging voor Volksvermaken alhier werd Woensdag avond in den tuin der sociëteit V. O. V. een concert gegeven door de harmonie >Euphonia", onder directie van dhr. J. Kooiman. Dit concert was o. a. toegan kelijk voor de leden van Volksvermaken en voorde inzenders met hunne huisgenooten. Een groot aantal daarvan, benevens enkele bezoekers tegen entree, waren opgekomen. Een schoone avond bevorderde bei welslagen ook van dit concert, dat door velen (niet door allen) met aandacht werd aangehoord en luide toegejuicht. In de pauze werden de prijzen uitgereikt, die aan de bekroonde bloemen zijn toegekend. De heer A. Neter richtte het woord tot de aanwezigen om hen welkom te heeten op dit eerste »Floralia-feest". Vervolgens bracht hij de levensgeschiedenis van Flo- ralia in herinnering, waarbij hij gelegenheid vond te wijzen op de meening vau sommigen als zou Volks vermaken uitgediend hebben". Dat dit het geval niet was, bewees dit goed geslaagde feest. Wel ging de Vereeniging in de laatste jaren in ledental achter uit en werd daardoor financiëal zwak, doch dit be lette niet, dat het bestuur alle krachten bleef in spannen om haar aan haar doel te doen blijven beant woorden, waarvoor de mogelijkheid nog wel degelijk bestaat, als slechts het publiek zijn steun aan de Vereeniging niet onthoudt. Deze steun kan in de allereerste plaats veileend worden door als lid toe te treden en in de tweede plaats door het schenken van bijdragen, zonder welke geen feest van eenige beteekenis kan worden op touw gezet, daar bij een gering ledental de contributies daarvoor niet vol doende zijn. Het eerste middel dan om te beproeven Volks vermaken er weer bovenop te krijgen", was het op richten van een >Floralia", zooals dit in andere plaatsen met zooveel succes is geschied. Dat dit geen geringe onderneming was, daarvan was het bestuur overtuigd, maar dank zij den onvermoeiden arbeid, dien vooral de heeren Spuijbroek, Van Noppen en F. Q. C. Den Hollander daaraan hebben besteed, is de kroon op dat werk niet uitgebleven. De ten toonstelling, thans gehouden, is er de boven ver wachting rijke vrucht van. Spreker bracht daarvoor Naar het Duitsch van A. E. Braohvogel. 61) Vervolg. De zoo lang en algemeen verbeide 30ste Juni was aangebroken. Trommel, die de zitting presideeren moest, verkeerde in de grootste opgewondenheid. Hoeveel pennen de zaak van den geheimgraaf ook in beweging had gebracht tot op dien dag had zich noch in het binnen-, noch in het buitenland iemand als erfgenaam aangemeld. Daarentegen groeide het getal nieuwsgierigen steeds aan en zelfs dr. Weiland uit Coburg was overgekomen om te zien of de laatste bedreiging van den doode, dat de sluier van zijn geheim voor het groote publiek nooit zou worden opgeheven, zou bewaarheid worden. De rechts zaal was vol belangstellenden, waaronder natuurlijk Hermann, Krüger, Simoni, Weiland, Munkel, Scheide- wind en ook Ebersmann. Trommel groeide van trots, dat er zoovele getuigen zouden zijn van den triomf, dien bij zou vieren. Precies 9 uur zat de rechtbank gereed, met de te Eishausen gevonden documenten voor zich op tafel. Maar het sloeg 10, 12, 2 uurniemand meldde zich aan. De ontgoocheling bij het publiek werd ieder oogenblik grooter. Bijna 17000 en geen erfgenaam, geen zoon of dochter, Franschman noch Hollander >Nog 5 uur, mijne heerensprak Trommel met diepe teleurstelling. »Maar wacht 1 als met zons- hulde en dank aan genoemde heeren en sprak den wensch uit, dat vooral de heer Den Hollander nog vele jaren zijn zeer gewaardeerde krachten aan Flo- ralia zal kunnen en willen blijven wijden. Voorts dankte hij de inzenders en hoopte, dat zij op den ingeslagen weg zullen voortgaan en al mogen niet allen zijn bekroond, een volgende Jmaal kunnen vele laatsten de eersten zijn. Vervolgens dankte hij de jury, die zoo welwillend hare niet gemakkelijke taak met nauwkeurigheid en onpartijdigheid heeft vervuldde bloemisten Reijerse Zoon en de firma Dominicus Co. voor hunne inzendingen ter opluistering der tentoonstellinghet bestuur der sociëteit voor het afstaan van de zaal en den tuinde pers voor hare medewerkingde schenkers van eenige zeer gewaardeerde voorwerpen, die tot prijzen hebben gedienden verder allen, die in meerdere of mindere mate bet feest van dienst zijn geweest. Nog wensebte de commissie baar erkentelijkheid te betuigen aan bet hoofd van school B alhier, den hoer Van Schelven, voor de vele moeite, die hij zich heeft gegeven om zijn leerlingen tot het kweeken van bloemen aan te sporen en hen daarin met raad en daad bij te staan. Daarna nam de heer J. M. Kakeboeke, voorzitter van de jury, het woord om naar aanleiding van het gezegde van Multatuli »Waar bloemen zijn is poëzie" de waarde van bloemen te doen uitkomen en de commissie te danken voor het in de jury gestelde vertrouwen, waarna hij overging tot de uitreiking der prijzen en premiën, bestaande in geld en voor werpen. Na afloop daarvan dankte de heer F. Q. C. Den Hollander het muziekgezelschap »Euphonia" voor de belanglooze medewerking en overhandigde als bewijs van erkentelijkheid daarvoor uit naam der commissie aan den directeur een herinnerings-medaille, die dank baar werd aanvaard. De heer I. G J Kakebeeke, fung. voorzitter van »Euphonia" verklaarde dat daar mede zijn gezelschap een wezenlijke verrassing was bereid en verzekerde dat bij voorkomende gelegen heden op zijn medewerking mag gerekend wordeD, daar de muziek niet alleen ten doel heeft liefde voor de kunst op te wekken, maar ook om behulpzaam te zijn bij openbare feestelijke gelegenheden. De heer Lunenburg sprak nog een kort woord van dank uit eigen naam en uit dien der inzenders tot de commissie en de jury. Daarna werd het tweede muzikale gedeelte van het programma afgewerkt, waarmede dit Floralia- feest was geëindigd, een feest dat zeker heeft bij gedragen tot veredeling van het volk" en de ver eeniging, die zich dit ten doel stelt, naar we hopen, niet weinig gereleveerd in de belangstelling van bet publiek. Dat de tentoonstelling veel belangstelling heeft gewekt, blijkt wel het best uit bet groot aantal bezoekers, dat in het geheel 334 heeft bedragen. Kattendijke. Bij de gisteren gehouden ver kiezing voor een lid van den Gemeen teraad zijn 43 geldige stemmen uitgebracht. Het ondergang zich niemand heeft aangemeld, dan is de schatkist erfgenaam zonder eenige Hij werd overstemd door het gesehal van eene posthoorn. Men snelde naar de rameneen rijtuig van de extra-post met vier paarden bespannen reed over het marktplein en hield voor bet gerechtsge bouw stil. »Daar is hijDe erfgenaam I De zoon van den geheimgraaf!" riep men door elkander. Een zwaarlijvig, blondharig man, van omstreeks 30 jaren trad binnen, gevolgd door een klein, oud achtig heertje. Zij hadden een knecht in bruine livrei bij zich. Men zag dadelijk, dat het öf een Engelschman óf een Hollander zijn moest. De jonge man trad voor de rechtbank en over handigde aan den president een exemplaar van het Algemeen Handelsbladzijn pas en eene volmacht. Vervolgens sprak hij: Mijne heeren, op grond van uwe oproeping van bet vorige jaar, verschijn ik hier om de erfenis te aanvaarden van Leonard Cornelius Van der Valk. Mijn pas wijst mij aan als Xaverius Van der Valk en de overgelegde volmacht, getee- kend door alle in leven zijnde, meerderjarige leden der familie Van der Valk, rechtigt mij in hun naam de nalatenschap in ontvangst te nemen. Bovendien is hier mede verschenen de notaris Mekkerdam, die als mijn lasthebber zal optreden". Geheel uit het veld geslagen onderzocht Trommel de hem ter hand gestolde stukkenin angstige span ning gaapte het publiek de Hollanders aan. »De stukken zijn in orde. U blijkt werkelijk Xave rius Van der Valk te zijn" sprak Trommel eindelijk. »Maar welke graad van verwantschap bestond er tuBScken u en den overledene?" »Ik ben zijn achterneef. De broeder des vaders aantal kiezers bedraagt 101. De uitslag is dat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren S. Van der Vegt, die 15 en L. Korstanje, die 11 Et; i. men bekwam. Deze herstemming is bepaald op jjondeidag 27 September a. s. Bij Kon. besluit is pensioen veileend aan J. C. Van de V ij ver, weduwe A. Van Huet, kommies le kl. bij 's rijks belastingen, ten bedrage van f 261. Kvabbendijke. Tot gezworen van den Krabben- dijke-polder is door ingelanden benoemd de heer C. G. Kolf f. De vorige titularis, de heer J. Peman Kakebeeke, had wegens vertrek ontslag genomen. lerseke. Door de heeren J. G. Van Renterghem te 's-Gravenhage en J. Bergman en C. De Swert alhier is concessie aangevraagd voor een paarden- tramweg van Iersekendam naar het station Kruiningen Ierseke. Van de oorspronkelijke bedoeling om den weg geheel over de dijken te leggen zal waarschijnlijk in zooverre worden afgeweken, dat hg van den Iersekendam tot buiten het dorp de gewone straat zal passeeren. De heer C. F. Westerburger, commis saris van politie te Middelburg, ontving van H. M. de Koningin een keurige gouden dasspeld met kroon en W., bezet met diamanten. (M. Ct.) In de jongste raadsvergadering te Z i e r i k z e e werd voorlezing gedaan van een inge komen schrijven van het parquet van den Officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank aldaar, gericht aan liet Gemeentebestuur en luidende als volgt »Uwe missive no. 362 d.d. 11 Mei 1894, inhou dende eene klacht betreffende het opzettelijk bekend maken van hetgeen als geheim behandeld wordt in besloten raadsvergaderingen der gemeente Zierikzee, is door mij tot het inwinnen van voorloopige infor mation in handen gesteld van den heer Rechter commissaris, balast met de instructie voor strafzaken, welk onderzoek het navolgende resultaat heeft op geleverd lo. dat als vaststaand kan worden aangenomen dat de heer A. Bugze Mz. op de vergadering van Vennooten der Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij, gehouden in den avond van 4 Mei jl., van een raadslid vernomen heeft dat hij in de besloten raads vergadering van dienzelfden dag verhoogd was in den hoofdelijken omslag. De verklaring dienaangaande van den heer Buijzo, welke deze bereid is onder eede te herhalen, wordt door de verklaringen van andere getuigen bevestigd, en is in strijd met de bewering van bedoeld raadslid, dat de heer Buijze hem den volgenden dag, n.l. 5 Mei, om elf uur 's morgens voor het eerst over die zaak zoude hebben ondervraagd. Aangezien evenwel gebleken is, dat omtrent het behandelde in die besloten raadsvergadering van 4 Mei geene geheimhouding aan de leden was opgelegd, komt het mij voor, dat de publiekmaking van het van den overledene en de dochter van zjjn jongeren broeder Adriaan, zijn mijne ouders". »Voor het overige" liet de scherpe stem van den notaris zich hooren, »is mijnheer Xaverius volstrekt niet verplicht zijne bloedverwantschap nader aante- geven. Hij is een Van der Valk, buiten de in de volmacht genoemde is er in Holland niemand van dien naam, hij is gemachtigd de erfenis te aanvaar den, derhalve moet hij hem hebben". »Ik zou u dit onmiddellijk toegeven" antwoordde Trommel strijdlustig, wanneer Cornelius Van der Valk een gewone doode was, of wanneer hij openlijk in ons midden geleefd had, ja wanneer wij hem onder dien naam maar gekend hadden, maar >0, ja! Hij noemde zich ook wel Lodewijk Vavell of chevalier de Versay, dat is bekend! De dagvaar ding noemt hem zelf ook zoo. Ik kan u een heel pak brieven aan ons toonen, waarin hij zich nu eens Cornelius Van der Valk, dan weder de Versay noemt. Notaris, wil u zoo goed zijn ze aan de heeren te geven". Een gemompel van teleurstelling doorliep de ver zamelde menigte, terwijl de notaris de brieven over handigde. Trommel onderzocht ze en schudde het hoofd. »'tls volkomen waar! Nu eens Van der Valk, dan weer de VersayMaar waarom voerde hij die beide namen tegenover zijne eigene verwanten »Op deze vraag behoeft mijn cliënt niet te ant woorden" sprak de notaris stroef. »Dat zal hij wel moetenhernam Trommel. Anders zijn wij volkomen gerechtigd te beweren, dat de overledene Lodewijk de Versay en derhalve een Franschman was, en dat hij slechts de rol van Van der Valk heeft gespeeld." Wanneer ge dezen brief uit het jaar 1799, dus behandelde, hoezeer ook in strijd met de bedoeling, waarmede eene raadsvergadering als eene beslotene wordt gehouden, echter buiten het bereik valt van Art. 272 Wetboek van Strafrecht; 2o. dat de Directeur-Uitgever der Zierikzeesche Nieuwsbode verklaard heeft, dat het stukje: Indien er zoogenaamde geheimen geopenbaard worden" enz., voorkomende in het nummer van 10 Mei 1894, be trekking heeft op de geheime raadszitting van Woens dag 9 Mei 1894 en dat hem het in die raadszitting behandelde is medegedeeldwie het geheim van die zitting heeft geopenbaard, is uit de voorloopige informatiën niet kunnen blijken, hetgeen wel voor namelijk is toe te schrijven aan de tegenstrijdige en klaarblijkelijk onware verklaringen van enkele getuigen. Ten slotte meen ik uw College nog te moeten mededeelen, dat gebleken is dat de klerk ter Secre tarie Loewer, zich eenigen tijd geleden in 't publiek heeft uitgelaten, tot welke klasse van den hoofde lijken omslag de Raad in zijne beslotene vergade ringen was gevorderd, 't geen hem, naar zijn zeggen, door den Secretaris ter Secretarie was medegedeeld. Hoewel strikt genomen, dienaangaande stilzwijgen plicht ware geweest, betwijfel ik of die mededeeling wel opzettelijk is gedaan, d. i. met het oogmerk om een geheim te openbaren; en komt het mij voor, dat die uitlating als van minder belang zijnde, niet tot eene strafvervolging kan of behoort te leiden. De Officier vau Justitie, (get.) B. VAN EETEN, s." De Voorzitter stelde voor, dat schrjjven voor kennisgeving aan te nemen en, indien noodig, de be sloten raadsvergaderingen weder voort te zetten. De heer Boeije wenschte als éen der onderteeke naars van den indertijd ingezonden brief te verklaren, dat bij tevreden is met het verkregen resultaat van het onderzoek. Reeds in eene vorige vergadering, zeide spreker, heb ik doen uitkomen, dat het niet mijne bedoeling is geweest, om eene strafvervolging tegen een raads lid of een beambte ter Secretarie te doen instellen; het laat mij vrij onverschillig of daarop eene ver oordeeling tot boete van den een of den ander volgt, maar wat mij niet onverschillig laat, is de weten schap te bezitten voor wien wg ons hebben te wachten. Is het dus voor mg geen geheim meer wie uit besloten raadsvergaderingen gepraat heeft, dan wensch ik ook als dat raadslid tegenwoordig is, mij niet uit te laten. Langen tijd hebben we met betrekking tot deze zaak voor raadselen gestaan, nu echter weten we voor wie wij ons in het vervolg te wachten hebben. (Z. N.) Gisteren, op zijn tachtigsten verjaardag, werd prof. Beets reeds in den vroegen morgen over stelpt door bewijzen van sympathie door geschenken, bloemen, bouquetten, enz. enz. Al deze bewijzen van vriendschap, hoogachting en vereering op te noemen zou ondoenlijk zijn, maar het mag niet onvermeld blijven, dat hg werd vereerd dadelijk nadat de overledene Frankrijk had verlaten, wilt lezen, zult u zien, dat zjjn beste vriend Lode wijk de Versay hem zijn gansche vermogen naliet, nadat hij op zijn eerewoord enkele mondelinge, ons onbekende verplichtingen op zich had genomen. Dat is de reden, dat hij zich nu eens zus en dan weór zoo noemde." Trommel las den brief. »Ja, het is zoo" sprak hij teleurgesteld. »Maar hier schrijft hij, dat men zich niet moet verwonderen, dat zijn schrift wat veranderd is, want dat hg zijne hand verwond heeft. Dat is toch vreemd 1" Vraag dan den doode, hoe hij daartoe kwam 1" grijnslachte de Hollandsche kampvechter voor het recht. »Voor ons, mijnheerantwoordde Xaverius, »was hij, niettegenstaande uwe bezwaren, steeds Cornelius Van der Valk. Door de nauwkeurige kennis van al onze familiebetrekkingen, door de wijze, waarop hg zich ons aller dankbaarheid wist te verwerven, wettigde hij zich zelf veel beter dan door zijn schrift, ofschoon wij, thans nog levende Van der Valk's hem nooit hebben gezien." j>Niemand uwer heeft hem ooit ontmoetriep Trommel. »Was deze doode bij geen zijner verwan ten persoonlijk bekend? Zoo iets zonderlings heb ik nog nooit beleefdHoe wilt ge dan bewijzen, dat de man, die te Eishausen leefde en stierf, uw bloedverwant was Omdat al zijne brieven, waarin de meest intieme familieaangelegenheden worden behandeld, gedurende 40 jaar uit Eishausen zijn gedateerd en dat post stempel dragen, terwijl op het kasteel maar Ó9n man woonde, die zich zoowel Van der Valk als de Versay noemde."

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1