1894 N°. 108. Donderdag 13 September. 81sle jaargang. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. GOESCHE EOUUM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goe3, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met byblad 10 cent. Behalve" aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmab te Botterdam en verder bjj alle Boekverkooperg en Brievengaarders. Inzending van advertentlen vóór 9 «uren op den De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag der uitgave. Geheimhouding kohieren bedrijfsbelasting. Gelijk bekend is zijn de burgemeesters of die hen vervangen voorzitters van het college van zetters der directe belastingen en regelden zij tot dusverre met de zetters o. a. de patent belasting. Nu deze afgeschaft en daarvoor de bedrijfs- belasting in de plaats gekomen is, hebben de burge meesters voor dezen tak van belasting geen zitting in het college van zetters meer, maar treden in hunne plaats daarvoor de inspecteurs der directe belastingen als voorzitters op. De burgemeesters mogen dus geen kennis dragen van die aanslagen, terwijl de zetters afzonderlijk daarvoor beëedigd en tot geheimhouding verplicht zijn. Nu is echter bij de wet van 2 Oct. 1893 voor de bedrijfsbelasting geere uitzondering gemaakt op de bepaling van art. 1 der wet van 22 Mei 1845, volgens hetwelk de kohieren der directe belastingen door het hoofd van het plaatselijk bestuur afgekon digd en aan de rijksontvangers gezonden worden Het gevolg daarvan is dus, da^. de burgemeesters, die buiten de zaak moeten blijven, het kohier in handen krijgen. Do inspecteurs zenden het hun toe om het af te kondigen en ter invordering aan de ontvangers te zenden. In verband hiermede is nu door den minister van binn. zaken een schrijven aan de Commissarissen der Koningin verzonden, waarin dezen wordt opge dragen de burgemeesters of die hen vervangen uit te noodigen, zich strikt tot de naleving van art. 1 bovengenoemd te bepalen, zonder, voor welk doel ook, inzage, afschrift of uittreksel te nemen of door anderen te laten nemen van de in de kohieren voorkomende aanslagen. Wij zullen ons wel wachten bij eenigen burge meester ongepaste nieuwsgierigheid te veronderstellen; maar wij vragen toch of niet juist voor een hoofd der gemeente, die o. m. een hoofdelijken omslag heeft te helpen regelen, de verzoeking groot moet zijn om eens een blik in het tijdelijk in zijne han den berustend kohier te slaan en of niet door eenigen maatregel kan voorkomen worden, dat de hoofden der gemeente in dezen eene rol te vervullen hebben, die hen dikwijls in ongegronde verdenking moet brengen en die o. i. weinig overeenkomstig de waar digheid hunner betrekking is Als zij toch iets moeten afkondigen, waarvan zij zich niet eens mo gen vergewissen of het wel het stuk is dat zij af kondigen, dan kon het verzoek tot afkondigen even goed gebeuren terwijl het kohier rechtstreeks van den inspecteur naar den rijksontvanger gaat, of het kon teneinde zelfs geen schijn van ongepaste inzage op de hoofden der gemeente te kunnen laden, ge- cacheteerd aan hen worden toegezonden. Nog eene eigenaardige omstandigheid doet zich omtrent deze kohieren voor. De kohieren van den hoofd, omslag der gemeenten zijn publiek, zoodat de inspecteurs, zetters en commissie a van aanslag daar van bij het beoordeelen der aangiften voor de be drijfsbelasting kunnen gebruik maken. Omgekeerd zijn de kohieren van de bedrijfsbelasting niet open baar, zoodat de leden van de comm. van aanslag of de zetters zoo zij tevens lid van den Raad zijn, wat vooral in kleinere gemeenten veel voorkomt Naar het Duitsch van A. E. Bbachvogel. 60) Vervolg. De tijd der zomervacantie bracht Rembod weder naar Hildburghausen in de woning der predikants weduwe. Hare dochter Amalia was daar ook voor eenige dagen gelogeerd met haar man Cuno von Themar en zoo had mevrouw Wunster al hare kin deren om zich heen. Den eersten middag, toen ze aan tafel zaten, viel Rembod's blik eensklaps op de beide schilderijen, die de weduwe had opgehangen. Cuno volgde de richting zijner oogen. »Oh!" sprak hij, «ge ziet deze schilderijen voor het eerst; dat is waar. Kunt gjj ook nagaan, wat ze kunnen voor stellen Wij hebben er al dikwijls over zitten den ken, zonder tot een besluit te komen. Maar gij, die zooveel gezien hebt, zult misschien eenige inlichting kunnen geven." «Deze gehouwen" sprak Rembod, na ze aandachtig beschouwd te hebben, op ernstigen toon, vertellen mij eene treurige en sombere geschiedenis. De schil derijen zijn getrouwe afbeeldingen van wat ze voor stellen, maar het verbaast me zeer ze hier te vinden in een klein Thüringsch stadje. Die aan de rech terhand is de Conciergerie, de gevangenis onder het paleis van justitie te Parjjs. Dit beschot met de enge cel er achter zijn de plaats waar de arme daarvan bij de aanslagen in den hoofd. omsl. geen gebruik kunnen maken Ware het niet gewenscht te bepalen, dat die ver plichting tot geheimhouding niet doorgevoerd wordt, j waar zij in strijd komt met het belang van een anderen tak van belasting, tot welker voorbereiding en vaststelling dezelfde persoon geroepen wordt GOES, 12 September 1894. Omtrent de aanstaande Kamerzitting verneemt de Haagsche briefschrijver van het TJ. D dat men zich allerwege prepareert om haar met een kras retrospectief debat te openen. «Het verschijnen van de terugblikkende brochure van den heer De Beaufort duidt daar trouwens op", zegt hij. »Wat komt hij 'nu nog weer eens napraten over die oude geschiedenis vroeg deze en gene, toen dat geschrift werd aangekondigd. En schijnbaar niet zonder grond. Maar inderdaad is het eene inleiding, een soort van praeadvies la Juristen-vereeniging", voor de discussies, die komen zullen, en die naar ik verneem een vrij grooten omvang zullen aan nemen, daar reeds minstens een half dozijn leiders omvangrijke beschouwingen hebben gereed gemaakt. De practische uitkomsten, welke men zich daarvan voorstelt, zijn mij echter niet bekend en kan ik evenmin gissen. Welke de bedoeling is, zullen we dus moeten afwachten." Ook ons schijnt het weinig doeltreffend om thans in de Kamer den strijd te gaan heropenen, die nog kort geleden buiten de Kamer met zooveel heftigheid aan weerszijden is gevoerd. Al die beschouwingen over wat achter ons ligt zullen land en volk aller minst ten goede komen en ze kunnen slechts ver deeldheid zaaien, daar waar eensgezindheid meer dan ooit geboden is. We hopen dan ook, dat onze volksvertegenwoor digers, wel verre van zich aan politiek gekibbel te wijden over het verledene, den blik zullen richten in de toekomst en zullen begrjjpen, dat de nationale tijd beter kan worden besteed door in deze tijden de regeering te steunen, waar zij steun behoeft, en dat de natie oneindig meer gediend is met daden dan met woorden. De Kamer is geene kampplaats, evenmin een debating-clubzij moet althans zijn de plaats waar de groote volksbelangen worden behartigd. Particuliere berichten per jongste mail uit Indië ontvangen, gewagen met ingenomenheid van het destijds aanvankelijk verkregen gunstig succes der Lombok-expeditie. Hoe de zaken daar verder te regelen waren, zoodanig dat wij onze macht be hielden, werd echter als eene lastige quaestie be schouwd, doch men verwachtte dat onder den tegen- woordigen Gouverneur-generaal de zaak tot eene goede oplossing zou komen. Wat inmiddels is ge beurd zal allen twijfel omtrent de richting, waarin die oplossing moet gevonden worden, wel hebben weggenomen. Omtrent den nieuwen Gouverneur-generaal koes terde men de beste verwachtingen. Behalve zijn onmiddellijk optreden in de L o m b o k-aangelegen- heden, roemde men zeer de wijze, waarop hij zijne Fransche Koningin Marie Antoinette hare laatste levensuren doorbracht vóór ze haren gemaal naar het schavot volgde. Twee jaren geleden heb ik de ruimte nog gezien en er in mijn zakboekje eene vluchtige schets van gemaakt. Het beschot was echter reeds weggenomen, men kon mij alleen de plaats nog wijzen waar het vroeger was. Het werd gemaakt om de ongelukkige Koningin tenminste te beschermen tegen de onbeschaamde blikken harer bewakers. «Het andere" vervolgde Rembod na eenige oogen- blikken zwijgens, «is de TempleHet stelt dat groote holle vertrek voor, waarin prinses Elisabeth smachtte vóór ook zij den met bloed doorweekten weg ging, het is de plaats waar het laatste der Koningskinderen, de 15 jarige Thérèse Charlotte zulke pijnlijke dagen en nachten doorbracht, nadat men haar beur lotgenoote in het lijden, hare eenige beschermster, had ontrukt, tot voor haar het uur der bevrijding sloeg, dat haar uit haar vaderland ver dreef! Deze schilderij vooral stemt mij in hooge mate ernstig. Het spreekt mij van eene opeenstape ling van menschelijk lijdengevangenschap, verlies van vader en moeder, verbanning uit het vaderland zonder daarin ooit terug te keeren. Ozeg mij, moederhoe komt ge aan deze beide schilderijen De weduwe was diep bewogen. «Het is een aan denken" sprak ze met trillende stem, «van den chevalier de Versay, dien zij dengeheiingraaf noemen. Hij zond ze mij kort voor zijn dood «Van den geheimgraafriep Rembod met pijnlijke verbazing. Hij bracht de hand aan het voorhoofd als om na te denken. meening omtrent de suikerindustrie heeft kenbaar gemaakt. Uit een paar ordonnantiën en missives aan de Residenten op Java blijkt, dat Z. Exc. den minder goeden geest van sommige ambtenaren jegens deze industrie niet is toegedaan. In eene kabi- nets-missive zegt de Gouvern.-generaal«dat, waar tegenwerking of slechte gezindheid van Europeesche of inlandsche ambtenaren of van de bevolking aan leiding zou geven tot stagnatie in de industrie, hij allereerst zou twijfelen aan den tact en het beleid, waarmede gehandeld moet worden, volgens zijn uit drukkelijk verlangen met terzijdestelling van alle mogelijke persoonlijke grieven, sympathieën en anti pathieën, flink maar loyaal en belsitvol." Dat deze missive met ingenomenheid onder de suikerfabrikanten begroet wordt, behoeft geen betoog. Indien de ambtenaren flink maar loyaal en beleidvol tegenover de industrie handelen, heeft niemand reden of recht tot klagen, en zal er niet gesproken kunnen worden van tegenwerking, die zoowel tot nadeel van den inlander als van de fabrikanten en van het land leidt. Omtrent de suikerprijzen, die in den loop van het seizoen van f 9 tot f 7 per picol waren gedaald, had men eenige hoop op verbetering. Door de in Hongkong heerschende pest had China nog bijna geen suiker uit dezen oogst ontvangen. Op dat land had men nu de hoop gevestigd, terwijl, men in af wachting was wat de oorlog met Japan zou op leveren. Voor eene vijfjarige detacheering bij het leger in Nederlandsch Oost-Indië heeft zich o. a. aan gemeld de le luitenant G. P. Janssen. Onder voorzitterschap van den hoofdinspecteur der posterijen, den heer Herweger, zal in November een examen worden gehouden voor commies b jj de poster ijen en tevens eon examen voor klerken ter verkrijging van het postradicaal. De heer A. Foudraine is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken tot verbete ring van de .Boven-Maas. De stationschef Jansen, van het lokaalstation te Vlissingen, die door de opheffing van den spoor wegdienst aldaar beschikbaar is gekomen, is als Btationschef overgeplaatst naar Barendrecht. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van den Raad van State mr. U. H. H u b e roud-iid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het nieuw verkozen hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond hield te Groningen eene bijeenkomst, ten einde de werkzaamheden over te nemen en te ver doelen. De heer J. P. Engelman, burgemeester van Schoterland, werd tot voorzitter verkozen; de heer mr. S. Talma Stheeman, burgemeester van Zuidbroek, tot secretaris. Zijne functiën zullen echter voorloopig worden waargenomen door den heer D. Beunder, inspecteur van politie te Dokkum. De heer K. Kramer, chef-veldwachter te Apeldoorn, werd tot penningmeester benoemd. (Pr. G. Ct.J »Van hem zelf, Bodewijk. Zijn oude, getrouwe dienaar Szlenka bracht ze mij. Ik heb nog niet het recht u volkomen omtrent alles in te lichten, maar zooveel mag ik wel zeggen, dat gjj zoowel als Diederik alle reden hebt den vreemdeling dankbaar te ge denken. Hij liet u beiden studeeren en «De Versay!" vroeg Rembod met klimmende ver bazing. Hij haalde met bevende hand een geopenden brief uit den zak van zijn jas. «Dezelfde de Versay, die mij dit schrjjven deed toekomen toen ik naar de hoogeschool ging? Het bevel om mij het vol gende jaar als ik meerderjarig zal zijn geworden aan te melden bij Arnold en Co., die mij zal bren gen bij de dame met de schilderijen Hij gaf den brief aan de weduwe. «De dame met de schilderijen?" fluisterde ze. «Groote God, die ben ik". «En gij wist dat alles, beste mama! toen ik bij u mijn intrek nam «Van de schilderijen wist ik niets. Eerst bij den dood van de Versay, wist ik, dat ze bestonden. Maar wilt ge weten, hoe ge bij mg zijt gekomen, Lode- wijk De overledene deelde mij eens mede, dat hij den zoon van een gestorven vriend liet studeeren. Deze zou in 1846 zich bij aanmelden, omdat hij hier dan wezen moest, en hij vroeg mij of ik hem dan met moederlijke liefde wilde ontvangen en hem bij zijne zaken met raad Ier zijde staan. Toen nu Ebers- mann mij verleden jaar liet weten, dat er een jong- mensch gekomen was, dien de graaf aanbeval, nam ik u in mijn huis op, ofschoon de vastgestelde tijd er nog niet was. EberBmann wist echter blijkbaar even weinig van de schildergen als ik". De heer Pyttersen heeft in een vergadering van bakkersgezellen te Amsterdam medegedeeld, dat de Regeering zijn wetsontwerp omtrent kamers van arbeid hoogst waaischynlijk zal overnemen of er een indienen, met het zijne in hoofdzaak over eenkomende. Dinsdagavond is in een vergadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht besloten een adres te riohten aan H. M. de Koningin- Regentes, waarin aangestipt wordt, hoezeer, niet slechts de vrouwen, maar ook het algemeen welzijn gebaat zal worden door niet langer de grootste helft van het menscheljjk geslacht te onthouden, wat haar in alle billijkheid toekomt. Dat adres zal H. M. worden aangeboden door Mevr. Versluys-Poelman, presidente der vereeniging en Mevr. Rutgers-Hoit- sema, presidente der afdeeling Rotterdam. Tevens is in die vergadering een commissie be last met het samenstellen eener brochure waarin het gewicht van het kiesrecht nader wordt aangetoond. De Floralia-Tentoonstelliug". Het zoeken naar iets nieuws, teneinde de tanende belangstelling weder op te wekken en der vereeni ging nieuw leven in te blazen door middelen in overeenstemming met haar doel, dat was, we be hoeven het niet te verbloemen, de groote aanleiding voor de vereeniging voor volksvermaken om te trach ten hier eene Fioralia-tentoonstelling te organiseeren. Op tal van plaatsen in ons land waren de pogingen daartoe met den besten uitslag bekroondwaarom dan ook zou in Goes niet iets dergeljjks tot stand zijn te brengen De jjver, waarmede de speciaal daartoe door het bestuur der vereeniging benoemde commissie, be staande uit de heeren A. Neter, A. C. Boluijt en F. Q. C. Den Hollander, zich van hare taak heeft gekweten, is met uitnemend succes bekroond. Wie gisteren en heden een bezoek aan de Floralia-ten- toonstelling in de sociëteit «V. O. V." hebben ge bracht en daar hebben genoten van den vriendelijken aanblik, dien de net versierde, maar helaasaltjjd zoo sober verlichte concertzaal aanbood, zullen zich misschien niet allen rekenschap hebben gegeven van den omvangrijken arbeid, die door de voorbereiding en de inrichting van zulk eene tentoonstelling wordt vereischt. Reeds de uitreiking der stekjes in het voorjaar in de gewaarmerkte potjes vroeg heel veel tijd, groote zorg en eene omvangrijke administratie voeg daarbij, dat nog een enkele maal eene inspectie over de planten moest worden gehouden in de wo ningen van hen, die ze verzorgden, en niet het minst de organisatie van de tentoonstelling zelve, dan voorzeker is een woord van lof aan de heeren der bovengenoemde commissie wel verdiend. Maar meer dan iu dat woord vau lof kunnen en zullen ze hunne belooning vinden in het welslagen hunner pogingen. De 430 plantjes, die door 124 personen werden ingeleverd, (er waren er 600 uit gegeven aan 154 personen) zijn even zoovele bewg- zen, dat «Floralia" recht van bestaan heeft, en dat Volksvermaken den goeden weg heeft ingeslagen om iets bij te brengen «tot veredeling van het volk, dat tevens door het volk wordt op prijs gesteld." De «Neen, hij kende volgens zijn zeggen de dame met de schilderijen niet" antwoordde Rembod. «Maar hoe kwam hij er dan toe mij juist hier te brengen, waar ik mijn geluk zou vinden «Ebersmann was radeloos toen ge u aanmeldet, Loaewijk. Hij wist niet of hij u moest wegzenden of u hier houden op gevaar af van de Versay boos te maken. Maar diens dienaar Szlenka had u bij Ebersmann ontmoet en nu schreef de Versay, dat hij wenschte, dat ge bjj mij uw intrek zoudt nemen. Herinnert ge u den Bergtuin nog, waar gij uwe liefde aan Charlotte hebt beleden Daar woonde bjj. De heuvel met de leliën, waar ik uw beider handen in elkander legde, is het graf van Sophie Botta, de gezellin van den eenzame! De Versay hoorde achter het balconvenster verscholen uwe liefdesverklaring en" zij trad op haar schrijftafel toe en haalde uit een der laden een papier te voorschijn «hg zegende uwe verbintenis Met toenemende belangstelling las Rembod den brief. «Zal dan eindelijk het geheim van mijne ge boorte worden opgehelderd Ik herinner mg nog goed die groote, donkere vertrekken in het kasteel, waar ik jaarlijks het Kerstfeest vierdeWaar die lange, statige man met de donkere oogen mij door eene donkere kamer in een hel verlicht vertrek bracht naar die schoone vrouwZjj sloot mij in hare armen en noemde mij haar zoon. Groote God zou dan de Versay mijn vader en die eenzame vrouw, die onder de leliën sluimert, mijne moeder zijn?" «Ik geloof het zeker, Lode wijk f Nooit was er treffender gelijkenis tusschen e«n vader en een zoou dan tusschen u en de Veraay

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1