p SCHOUWING AANBESTEDING -A-ci-vertentien. Tweede Verificatie-Vergadering. Watergangen, Heulen enz., op 20 September 1894. van een VEERHUIS op 15 September 1894, aanbesteden: Aanbesteding. op Zaterdag 15 September elegante GOUREUSE. Wed. J. P. Van der Does, STOOMWASSCHERIJ BLEEKERIJ P. J. Isselbergs. door de vlammen. De bewoners vroegen per tele graaf hulp aan. Groote verontwaardiging heerscht er in de westelijke Staten door de ontdekking dat ban dieten de gelegenheid benutten om de lijken der slachtoffers van den brand te plunderen. Door een treffende daad van moed en zelfopoffe ring onderscheidde zich een telegraaf beambte, Thomas Dunn genaamd. Deze telegrafist bleef tot het laatste oogenblik in het station te Hinckley, ten einde last te geven, dat de trein van het voorafgaande station moest vertrekken. Dit was, naar zijn meening, het eenig mogelijke middel om de 300 menschen, die zich op het perron verdrongen, te redden. Het be richt werd overgeseind, de trein vertrok en de meesten der inwoners werden gered, maar de tele grafist zelf kwam om in het station, dat geheel door de vlammen werd vernield. Van andere zijde vinden we nog nader vermeld De vreeselijke brand in de wouden, die Hinckley en de andere steden omringen, heeft een schade aangericht van 12 millioen dollars, ongerekend de waarde van de verbrande 150 millioen boomen. De laatste berichten melden, dat men in het geheel 450 lijken heeft gevonden, waarvan 271 uit Hinckley, 72 uit Sandstone en de overigen uit omliggende plaatsen. Sandlake is geheel verwoest. Het heeft groote verontwaardiging gewekt, dat eenige onmen- sehelijke schurken de omgekomenen nog bestalen, van wat zij aan waarde bij zich hadden. De politie macht is veel versterkt. Bij de verwoeste steden moeten nog gevoegd worden Reblake, Marengo en Bradshaw. Nog is er een verontrustend bericht ge komen uit de stad Marshfield in Wisconsin, die ge heel door brandende bosschen is ingesloten. De be woners zijn er in geslaagd een bericht te verzenden, opdat hun tijdige hulp gebracht worde. Men vreest inmiddels het ergste. Met de kleine stad Mora in Minnesota is het eveneens gesteld. Een gedeelte van de inwoners was uitgetrokken om te trachten door de vlammen heen te breken. Een vreeselijke wedloop is door een trein, die voorbij Hinckley reed, tegen het vuur gehouden. Deze trein was de vlammen slechts 1 */a minuut voor. De machinist zette de locomotief in de verbazende snelheid van 100 K.M. per uur en nog hadden de vlammen een oogenblik den trein bereikt, de stoker had reeds brandwonden bekomen, maar gelukkig leidde de wind het vuur af, waardoor de trein een belangrijken afstand won en ten slotte het gevaar ontsnapte. Men kan zich echter een denkbeeld vor men, welke doodsangsten de reizigers hebben uit gestaan. Men sehat het totale aantal slachtoffers van deze boschbranden thans op 12 a 15000. Men is reeds begonnen met de gevonden lijken te begraven. Hartverscheurende tooneelen hebben plaats, wanneer de lijken door bloedverwanten wor den herkend. Allerwegen worden inschrijvingen ge opend. De brand wordt toegeschreven aan vuur, dat men bij het aanleggen van een spoorlijn had gebruikt. Een nader telegram meldt, dat in Minnesota 8 en in Wisconsin 10 steden geheel verwoest zijn. Volgens de laatste berichten is de geweldige boschbrand, nu geheel gebluscht. Van de vermiste personen zijn nog velen terecht gekomen. Voor zoover tot nu bekend, hebben 426 menschen het leven verloren. Evenwel zijn nog niet overal de vermiste personen teruggevonden. Het is dus nog mogelijk, dat het aantal der slachtoffers nog grooter blijken zal. Te Londen wordt tot het einde dezer week in de St. Stephen's Hall van the Royal Aquarium in Westminster eene tentoonstelling gehouden van Wilson's patent pneumatische wegschaatsen. Deze schaatsen hebben eenige overeenkomst met gewpne rolschaatsen, maar ze zijn voorzien van twee wielen, vijf inches in middellijn, die er uitzien als de wielen van een bicycle in het klein. De uitvinder beweert, dat deze schaatsen zeer goed gebruikt kunnen wor den op straatwegen, dat ieder rolschaatsenrijder er gemakkelijk 8 of 10 Engelsche mijlen, een geoefend rijder 12 tot 14 mijlen per uur mede kan afleggen. Sedert eenige weken verzamelen zich tegen het vallen van den avond te Weenen groote massa's menschen bij het Schmelzer kerkhof. De oorzaak van deze volksoploopen is het gerucht, dat op het kerk hof sedert eenigen tjjd de Moeder Gods zichiederen avond op eene zelfde plaats vertoont, zich zwevend over de graven voortbeweegt en dan plotseling weder verdwijnt. Het ontstaan van dit gerucht is als volgt een oude vrouw had korten tijd geleden op een graf steen gezeten en een Mariabeeld op een der zerken, dat door de ondergaande zon werd beschenen, aan gestaard. In hare verbeelding had ze toen later ook in de lucht een dergelijk beeld gezien, dat zich scheen te bewegen. Uit dit visiosn combineerde het oudje drie nommers en zette die in de loterij, met het gevolg dat zij werkelijk op alle drie prijzen kreeg. Dit gelukkig toeval deelde zij in verband met de wonderverschijning aan hare buren mede. Het gevolg was, dat het praatje al heel spoedig rucht baar werd en elkaar avond en avond meer dan 1500 personen in de buurt van het kerkhof in afwachting van het wonder verdrongen. Coxey, de', befaamde aanvoerder van het werk- loozenleger, dat. voor eenigen tijd bij duizenden naar Washington po/ogde op te trekken om het Congres tot hervormingen" te dwingen, schijnt het nog niet op te geven. H/jj kondigt tegen December een nieuwe manifestatie aan en wil nu zijn leger zelfs in een uniform steken! hetwelk door zjjn »luitenant" Browne alvast gedragem wordt. De Reicthsanzeiger bevestigt het reeds vroeger gemelde bericht van een doorschieting van Döwe'i pantser. Eerst te Spandau m e zijn kogelvrjj werden door de militaire commissie ïjet twee pantsers proeven genomen, die beide op déf volkomen schot vrij genoemde plaats in het midden doorschoten werden op afstanden van 8 en 30 M. In het midden van Juni werd een nieuw pantser gezondfen, dat even slecht de vuurproef door stond. Thans 'fs aan Düwe officiëel meegedeeld, dat pantser onbruikbaar is. In Afrika treft men verschillende vruchten aan, die de merkwaardige eigenschap hebben een geheele verandering in het zintuig van den smaak teweeg te brengen, d. w. z. dat zij het vermogen hebben, den smaak voor eenigen tijd ongevoelig te maken. Zoo heeft men in Soedan de vruchten van Bumelia dulcifica, die den bitteren zoowel als den zuren smaak in een zoeten veranderen. Ook de in West-Afrika te huis behoorende PKa- ginum Danielli heeft de eigenschap, dat door het gebruik van het de pitten omgevende slijm, de zoete smaak boven alle andere smaakjes de bovenhand verkrjjgt. Kauwt men de bladeren van de in Indië en Afrika inheemsche Asclepiaducee Gymnema silvestre, dan wordt de gewaarwording voor bitter en zoet opge heven, zoodat men suiker niet meer proeven kan en de bittere smaak van de kinine verdwijnt. Deze toestand duurt 1 tot 2 uur. (Mdbl. t. d. Verv.) De negers in Amerika schijnen ook maar te hooi en te gras een naam te ontvangen. Althans, onlangs kon men in het politie-verslag van een stadje in Kentucky lezen Benjamin Franklin is gisteren gegeesteld wegens het stelen van kiekens, Thomas Jefferson naar een bedelaarsgesticht gezonden wegens landlooperij, John Wesley gevat, terwijl hij inbraak pleegde in een winkel, George Washington moet zich verantwoor den wegens brandstichting. Maarten Luther heeft zich bij ongeluk verhangen aan een tuinhek, bezig zijnde een mand groenten te stelen, en Napoleon Bonaparte is tot tien dagen gevangenis veroordeeld wegens het stelen van een geit." Het Kotze-schandaal te Berlijn schijnt nog niet geëindigd te zijn. Het onderzoek wordt ten minste ijverig voortgezet en daarbij moeten ver schillende hooggeplaatste personen worden gehoord. Talrijke smaadbrieven zijn verzameld en de ver klaringen vormen samen eerbiedwaardige bundels, wat dikte betreft. De diepste geheimhouding wordt evenwel in acht genomen. Ook de familie Kotze doet zelf allerlei onder zoekingen om den schuldige te ontdekken. Tot hiertoe was het gebruik in een kerk niet te applaudisseeren. Te Antwerpen heeft men daar mede gebroken zegt Figaro. Bij een huwelijksplech tigheid zong de baryton Noté in de kerk. Toen hij geëeindigd had, barstte een storm van bijval los. Laatste en telegraphische berichten. Ter openbare terechtzitting der Arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg werd heden behan deld de zaak tegen C. K., oud 36 jaren, timmerman te Kruiningen, ter zake dat hij ter openbare terechtzitting der Rechtbank voornoemd dd. 2 Maart 1894 als getuige onder eede gehoord in de strafzaak tegen P. Van der Vliet, herbergier en schipper te Hansweerd, beklaagd van meineed, opzetteljjk en in strijd met de waarheid eene valsche verklaring onder eede heeft afgelegd ten nadeele van genoemden beklaagde. Als verdediger van bekl. trad op mr. K. W. Brevet. In deze zaak waren vanwege het openbaar Mi nisterie 8 getuigen gedagvaard, vanwege de verde diging 3 a décharge. De President wees den beklaagde op de ernstige bezwarende verklaringen der getuigen, die niet ont zenuwd zijn door de getuigen a décharge. Beklaagde ontkende pertinent aan meineed schuldig te zijn. De officier van justitie vorderde 18 maanden ge vangenisstraf. De verdediger ging in den breede de getuigenverklaringen na en sloot zijn breedvoerig pleidooi met te zeggen, dat er in de gansche zaak zooveel duisters heerscht, dat hij vol vertrouwen de uitspraak voor zijn cliënt te gemoet ziet. De uitspraak werd bepaald op 14 dezer. Borsele. Gisteren behandelde de dijkraad van het calam. waterschap EllewoudsdijkBorsele de rekening der ontvangsten en uitgaven over 1893/94 waarvan de voornaamste cijfers Zaterdag 11. werden medegedeeld. Uit de verantwoording van het be stuur bleek dat eene som van f 2550,38 i/a boven de raming was ontvangen en een bedrag van f4095,05 ij% minder was uitgegeven dan begroot werd. De ver gadering besloot na onderzoek tot goedkeuring van de rekening. Vermits niet alle renten van kapitalen waren afgehaald over genoemd dienstjaar en eenige daaraan voorafgaande dienstjaren, werd goedgevonden uit den post voor onvoorziene uitgaven in de loo- pende begrooting eene som van f 1091.50 voor be doelde renten aan te wijzen behoudens goedkeuring van heeren Ged. Staten. Onder de medegedeelde in gekomen stukken behoorde o. m. ook het voorstel van heeren Ged. Staten aan de Prov. Staten om eenige artikelen van het Reglement voor de calami- teuze polders of waterschappen te wijzigen, met name art. 30 houdende omschrijving der bevoegd heid van de dijkraden art 78 betreffende het onder werpen van uit te voeren werken aan het oordeel der regeering en de artikelen, die handelen over de begrooting en het toezicht van heeren Ged. Staten. De dijkraad vond geen bezwaren tegen de voor genomen verbeteringen, doch achtte het nuttiger dat als maatregel ter voorziening in het lot van eventuëele weduwen en weezen van waterbouw kundige ambtenaren werd besloten tot oprichting van een fonds ten behoeve van alle belanghebbenden uit jaarlijksche stortingen der ambtenaren bij al de calmiteuze waterkeeringen en uit tijdelijke bij dragen der calamiteuze waterschappen van de wa- terkeering in Zeeland. Ingezonden Stukken. (jBuiten verantwoordelijkheid der Redactie.) LOMBOK. Hierover wordt veel geschreven, maar menig plan getuigt meer van warme vaderlandsliefde dan van practischen zin. Het komt ondergeteekenden in deze dagen het beste voor, het hoofdcomité van *het Roode kruis1* m staat te helpen stellen, den troepen te velde, en de ageerende scheepsmacht op onbekrompen wijze van het noodige te voorzien. De voortreffelijk ingerichte vereeniging »het Roode kruis11 kan en zal onverwijld haar liefdewerk ver richten. Inwoners van Zuid- en Noord-Beveland zullen lijsten hiertoe worden aangeboden. Dat ieder bijdrage om het leed van soldaat en matroos op Lombok te helpen verzachten. Mr. J. G. DE WITT HAMER. Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE. M. A. STIEGER. J. DE HOOGH. J. FRANSEN VAN DE PUTTE. Goes, 6 September 1894. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ovezand. Voor de levering van kunstmest stoffen aan de landbouwers-vereeniging »Help U Zeiven" alhier is Woensdag ingeschreven als volgt door P. G. Adriaansens te Bergen-op-Zoom voor Superph. f3,06, Amoniac-Superph. f 8,48, Thomasph. f 2,77 en Kainit f 2,67door P. J. Scheele te Ter Neuzen voor Superph. f 3,13, Amoniac-Superph. f 8,72, Thomasph. f 3,25 en Kainit f 3,25door Coenen en Schoenmakers te Uden voor Superph. f 3,10, Amoniac-Superph. f 8,74, Thomasph. f 2,75 en Kainit f 2,80 door de Maatschappij te Dordrecht voor Superph. f 3,09, Amoniac-Superph. f 8,75, Thomasph. f 2,75 en Kainit f 2,39door P. De Koster te 's-Gravenpolder voor Superph. f 2,981/2, Amoniac-Superph. f 8,99 en Kainit f 2,50door P. A. Adriaansens Pz. te Groenendijk voor Superph. f 3,13, Amoniac-Superph. f 8,89 en Kainit f 2,33 en door A. Snelleman te Dinteloord voor superph. f 3,05 en de Amoniac-Superph. f 8,49, alles per 100 kilogram. De levering is gegund aan eerstgenoemde benoo- digd was 29000 kilogram van de verschillende mest stoffen te samen. Burgerlijke Stand van Goes van 5 tot 7 Sept. 1894. Geboren 6, Adriana, d. v. Pieter Schrijver en Elizabeth ThilroeJohanna Petronella, d. v. Adriaan Van Kleunen en Adriana De Jonge; 7, Cornelia Maria, d. v. Johannes Fransiscus Borgs en Maria Theodora Polfliet. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 8 SeptKortgene, verbouwen school, levering meubelen, Gemeentebestuur. 15 Borsele, schoonmaken watergang, Polder Borsele. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 11 Sept., Goes, huis en erf, Pilaar. Krabbendijke, verpachting bouwland, Pilaar, o.i - verp. vischplaatsen, Ontv. reg. te Dirksland. verp. jacht, Hoofdopz. domeinen en ontv. registr. te Middelburg. 21 Zieriksee 5 Oct., Middelburg, Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorn. Nam. Voorn. Nam. 8 September 8.27 9.8 2.35 2.57 9 9.58 10.48 3.38 4.28 10 11.31 5.18 6.1 11 0.13 0.46 6.43 7.16 12 1.11 1.32 7.41 8.2 13 1.51 2.10 8.21 8.40 14 2.27 2.41 8.57 9.11 Marktberichten. MIDDELBURG, 6 September 1894. Even als voorgaande week was de aanvoer niet groot. Jarige Walch. Tarwe vond in don prijs van f 6,50 voor puike qualiteit eenigeu kooplust. Nieuwe dito f5,50 a 5,75 naar deugd. Jarige Rogge hield men op f5. Nieuwe dito 4,50. "Wintergerst niet ter veil. Zomordito f8,50. Nieuwe IVitte en Bruine Booneu nog niet ter markt, evenzoo Paardenboonen. Groene Erwten in de gewone kleine soort gevraagd doch bijna niet aangeboden en van f8,50 tot 8,75 verhandeld. Kroon Erwten daarentegen voldoende ter markt maar veel van afwijkende kwaliteit en klein van stuk tot f7,50 gekocht. Winter-Koolzaad f6,50. Boter f 1,05 a 1,15 per K.G. Eieren f 3,60 per 100. Heden overleed ons jongste kindje AGATHA JOHANNA, in den ouderdom van 4 weken. Goes, 4 Sept. 1894. S. YERWER. E. VERWER— Slager. Mjjn welgemeenden dank aan de kiezers van Krabbendijke, die op den derden dezer hunne stem op mij uit brachten. P. C. VAN N1E UWENHUIJZEN. De tweede Verificatie-vergadering in het faillissement van Atorfthwn Cor nells Dagfevos, Horlogemaker te Goes zal gehouden worden op Donderdag 30 September IS»*, des voormid dags te 10 uren, in het Gerechtsgebouw te Middelburg. De Curator, Mr. C. DE WITT HAMER J.Gz. OP op Woensdag; 13 September 189-1 aan den Staarsennol te BORSSELE, tus- schen de dijkpalen 9 en 10. Aanwijzing zal geschieden 10 Sept., 's m. 9 10 uur. Teekening, bestek en voor waarden ter inzage bij den heer N. DE KUNDER, Gravestraat K 241a, Vlissingen. Inschrijvingsbiljetten moeten uiterlijk Dinsdagavond franco bezorgd zijn Grave straat K 241a, Vlissingen. Het Bestuur van den polder Borsele zal des namiddags ten 4 uren in 't gemeente huis, het schoonmaken van 20000 M. WATERGANG, in elf perceelen. Aanwijzing op Woensdag 12 September 1894, des voormiddags ten 10 uren, te beginnen bij het Paardegat. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór 1"~steding bij den Ontvanger-Griffier. J. BRUINOOGE, Dijkgraaf. J. BEENHAKKER, Ontv.-Griffier. de liet Bestuur van den Calami- teuzen Willem-Annapolder zal trachten aan te besteden Het delven van 1322 Meters WATERGANG in den polder, alsmede het schoonmaken van Watergangen. Samenkomst 's namiddags te 11/2 uur aan de woning van den Waterbouw kundigen ambtenaar. Namens het Bestuur, J. DE GEUS, Dijkgraaf. Kapelle, 5 September 1894. voor zeer billijken prijs een KOENS, »Slot Oostende". Aan de OPENBARE SCHOOL te Borsele wordt gevraagd Jaarwedde 500. Stukken in te zenden bij den Burge meester vóór 16 October a. s. Haarborstels, Friseer- en Stofkammen, Tand- en Nagelborstels, Nagel vijltjes en Nagelscharen, Zakkammen, Kleerborstels, Poudre de riz, Tandpoeder, Tandzeep, Haarolie, Haarwater, fijne Toilet en gewone Zeepen en Eau de Cologne ia ruime keuze voorhanden bij VERKOOPHUIS, GOES. EN „De Zoom" aan de rivier >de Zoom" TE BERGEW-0P-X909I. Droge en opgedane wasschen onover troffen. Per stuk en per abonnement. Inlichtingen enz. worden op aanvrage gratis verstrekt bg den ondergeteekende Ik

Goessche Courant | 1894 | | pagina 3