Yinciën, waarop de grenzen onzer aanstaande nieuwe provincie" zijn aangegeven. De Times eindigt zijn mededeelingen over het grootsche plan aldus: Wanneer men het ontwerp, dat door de meest bevoegde deskundigen in Neder land zeer goed uitvoerbaar wordt geacht, in zijn geheelen omvang beschouwt, komt men tot de slot som, dat de droogmaking der Zuiderzee tot de grootste werken onzer eeuw zal behooren. Men kan slechts bewondering gevoelen over de kloekheid en den ondernemingslust van de mannen, die dit plan heb ben ontworpen. Wij wenschen hun het meeste succes toe bjj de uitvoering van het ontwerp." De verandering in de uniform der post en telegraafbeambten zal eerst in 1896 plaats hebben. Alsdan zouden ook de mantels ver vallen en door andere bovenkleeding vervangen worden. Onlangs heeft zich op het stuk van aan neming van openbare werken een geval voorgedaan, dat de aandacht van hen, die bij aan nemingen betrokken zyn, wel verdient en daarom door de Zw. Ct. wordt medegedeeld ter waarschuwing. Een aannemer stelde op zijn inschrijvingsbiljet voor een aanbesteding van een rijkswerk eigenhandig de namen van andere personen als onderteekening voor borgen bij het werk. Het was hem bekend dat die personen niet als borgen wilden optreden, zoodat hij kon voorzien dat zij later, zooals gebeurd is, zouden weigeren het aannemings-contract te onder teekenen. De aannemer is te dier zake in rechten vervolgd, door den rechter schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte en veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf. Bovendien wordt hg voortaan bij aanbestedin gen en leveringen van het Rjjk niet als aannemer of als borg toegelaten. Van bevoegde zijde verzekert men aan genoemd bladdat het ook bij aannemingen in Overijsel menigmaal voorkomt, dat de handteekeningen der borgen op een inschrijvingsbiljet voor een aanbe steding sterke vermoedens doen ryzen als zouden zy door den aannemer en niet door de borgen zeiven gesteld zjjn. De boekerij van het museum van kunstnijverheid te Haarlem is sedert 1 Sep tember weder geopend. Wij herinneren er aan, dat uit genoemde boekerij boek- en plaatwerken kunnen worden aangevraagd, welke gratis door het geheele land worden verzonden. Vooral de beoefenaars van de verschillende kunst ambachten: beeldhouwers, meubelmakerskunst smeden, goud- en zilversmeden, graveurs en deco ratieschilders en vele andere vakken vinden hier een ruime keuze van goede modellen en leerzame lectuur. De catalogus wordt tegen toezending van 15 cents ii postzegels franco toegezonden aan allen, die er de aanvrage toe doen, aan den heer E. von Saher, conservator van bovengenoemd museum. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Van de 27 jongelieden, die 2ich voor de le klasse voor de Burger-avondschool alhier hebben aangemeld, hebben 20 een voldoend examen afge legd. Over hunne toelating kan eerst later beslist wordenwegens gebrek aan plaatsruimte zal óf eene paralel-klasse moeten worden gevormd óf eenige andere maatregel moeten worden genomen. HeinkenszandDoor burgemeester en wet houders alhier is in overleg met dhr. districts-school- opziener uit Goes opgemaakt de volgende voordracht ter benoeming van een hoofd der schoolA. W. Wisse, hoofd der school te Ellewoudsdijk, J. Verhage id. te Kruiningen, W. Oarels te Kortgene. Ter benoeming van een onderwijzer en eene onderwijzeres aan de o. 1. school te Rilland zijn voorgedragenP. J. Van den Ende te Middelburg, mej. E. Korsten te Domburg en 0. T. Dieleman te Nieuwdorp. De vereeniging van onderwijzers en onderwijze ressen, belast met de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen in Zeeland, zal te Middelburg eene algemeene vergadering houden op Zaterdag 22 Sep tember, waarin behandeld zullen worden Het onderwijs in het teekenen op de R. N. L., in te leiden door dhr. J. Swart, onderwijzer in het teekenen aan de R. N. L. te Goes. »Gij waart met uwe familie bjj den graaf toen bjj stierf?" >Emerenz wel. Mijn zoon Ignaz en Sepperl, zijne vrouw, ook. Ik niks! Hebben hem niet gezien sterven!" >Dat is vreemd voor zulk een ouden, getrouwen dienaar!" merkte Trommel op. »Waar waart ge dan?" »Naar Hildburghausen." »Zoo Trommel knipoogde tegen Hermann. »Hadt ge daar op dat oogenblik iets te doen Hebben boodsehap gehad voor genadig heer. Hebben gebracht laatsten groet en aandenken aan de vrouw van den overleden domine Wunster, ge nadig heer zijn eenigen vriend. Was ik anders niks weggegaan van hem." »Ge bracht dus een aandenken, een geschenk?" »Ik bracht, wat mij genadig heer had bevolen, •n gaat gerecht niks an 1" De oude werd koppig. »Ge zult onder eede moeten verklaren, wat het was." »Z»1 hem bezweren, was een pak, dat gerecht niks aangaat." >Dit buiten en nog drie andere behooren aan den overledene »Niks behoort hemHebben hem eens behoord. Is my echter alles lange jaar reeds geschenkt door hem op wettige wijze. Ebersmann en notaris Hart- wich kunnen dat wel bewijzen en bezweren." »Eene zeer zonderlinge en opvallende mildheid, vier buitens aan één bediendezeide Trommel. Vermoedelijk omdat ge generaal Barthelmy vermoord hebtGe weet toch nog wel, dat ge daarop eens tegen mg gebluft hebt vroeg Hermann. Benoeming van een bestuurslid in plaats vau den heer P. G. De Jager. Het onderwjjs in het Fransch op de R. N. L., j in te leiden door dhr. L. P. J. Vermeulen, leeraar j in 't Fransch aan de H. B. S. en aan de R. N. L. te Goes. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken van 5 Sept. is, met wijziging van de beschik king van 3 Aug., bepaald, dat het sehrifteljjk ge deelte van het in het najaar van 1894 te houden examen ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet op het lager onderwijs, zal plaats hebben op 3 October e. k., en zijn o. a. benoemd in de commissie, belast met het afnemen van dat examen, in Zeeland a. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Middelburgb. tot leden, de schoolopzieners in het district Goes en de arrondissementen Mid delburg, Oostburg en Tolenc. tot leden-plaatsver vangers, de schoolopzieners in de arrondissementen Aksel, Goes en Zieriksee. De collecte voor de scholen met den Bijbel beeft opgebrachtte Goes met Wolfertsdijk en Wil- helminadorp f 210, te 's-Heer Hendrikskinderen met Wissekerke f 14,78, te Kloetinge f38,59, te Wemel- dinge (Herv. kerk) f31,50. Rechtszaken. Bjj bevelschriften der arrond.-rechtbank te Mid delburg van den 6 dezer zijn ter zake van meineed naar de openbare terechtzitting dier rechtbank ver wezen J. E. W., landbouwer, en diens echtgenoote P. L., beiden wonende te Vlake, gemeente Schore. Op daartoe strekkende vordering zijn beiden gis teren gevangen genomen en overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. Aan beide beklaagden is mr. C. De Witt Hamer J.Gz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als ver dediger toegevoegd. LOMBOK. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint »Hei negende bataljon met een sectie berg-artillerie is naar Kela, ten Zuid-Westen van Mataram, ver trokken met het bevel om het met granaten te beschieten. De zeemacht vernielt thans het paleis te Mataram. De generaal vraagt meer oorlogsschepen om de Westkust te blokkeeren." Een depêche aan het N. v. d. D. deelt mede, dat tengevolge van het vuren der zeemacht en der artillerie Mataram is verlaten. De hevige branding maakt de lossing moeilijk. Door de Avondpost is het bericht verspreid, dat volgens bij het Dep. van Koloniën ontvangen tele gram kapitein Lindgreen was ontzet. Dit bericht is zeker onjuist. Ware zulk een telegram ontvangen, het zou in de St.-Ct. zijn verschenen. Overigens mag wel eens opgemerkt worden, zegt Tiet Pad., dat de gevangenneming van kapitein Lindgreen en zijn detachement wel aan twee onzer bladen is geseind, maar officiëel niet is bevestigd. Er bestaat hoop, dat deze Jobstijding niet juist is. Men weet, dat Lindgreen met zijn detachement zich verschanst heeft in een Dewa-huis ten Zuid-Oosten van Tjakra Negara. Dit is een hindoe-tempel, die wel, gelijk gewoonlijk het geval is, op een hoogte zal zijn gelegen en gemakkelijk te verdedigen zal zijn. Het oprukken naar Kela, waarvan geseind werd, heeft denkelijk ten doel hem te ontzetten. Het bericht zijner ontzetting zal dus neg waar kunnen worden. De heer W. A. Van Zijst, jur.-eand. te Leiden, oppert tegen de oproeping van den heer Den Beer Poortugael eenige bedenkingen, die ai bij vele lezers rezen toen zij van het denkbeeld kennis namen. Hij brengt hulde aan de goede bedoeling van den ont werper en erkent dat diens woorden getuigen van vaderlandsliefde en sympathie voor de gesneuvelde helden. Maar zij verraden tevens wantrouwen in onze Regeering en vooral in ons Indische leger, dat waarlijk te veel heeft doorstaan en te veel hinder palen heeft overwonnen om zich door een enkelen slag, hoe zwaar ook, uit het veld te laten slaan. Het betaamt ons niet, door in opgewondenheid ge maakte plannen, het zedelijk vertrouwen van ons volk en de overheid te ondermijnen. De Regeering zal er nooit in toestemmen zulk een groot aantal »Vermoord?I" De oude Szlenka stond van zijn stoel op. Mijnheer justitie, wat ge ook zijn mag voor machtig man bij gerecht, zullen mij in mijn huis niks zoo wat zeggenHeeft de schurk Barthelmy my geslepen met zich in Leipzigscbe slag, is ge komen met mij als gevangene van hem te Themar, heeft willen pakken genadig heer van mij en onge lukkig maken. Heb ik gedacht, zullen sterven uw meester en genadig hertog Frederik met zijne men- schen kom9n door de Fransehen in moeite Neen zal dan Barthelmy sterven, de schurk! Heb hem toen voor den schedel gepoft en ik wil zien het gerecht, dat mij een haar zal doen, waar ik gedaan heb mjjn noodigen plicht." De oude man had met zooveel vuur gesproken, dat de heeren verbluft stonden te kijken. Alle verdere vragen waren overbodig. Szlenka wist blijkbaar niets naders over den vreemdeling en diens gezellin, dan alleen dat ze bestaan hadden. »Veel verder zijn we bij dien ouden knorrepot niet gekomen" zeide Trommel teleurgesteld, toen ze naar de stad teruggingen. »De buitenplaatsen komen hem eerlijk toe, en voor het overige schijnt hij, die geschiedenis met Barthelmy daargelaten, alleen boodschapper bij den graaf te zijn geweest en over hetgeen op het kasteel zelf gebeurde, niets te kunnen mededeelen". »Maar Hermann bleef eensklaps stil staan. »Wat zoudt ge zeggen als die man noch een Fransch uitgewekene noch de Hollander Van der Valk geweest was >Wat duivel, wie moet hij dan zjjn geweest?" intellectueel© krachten der natie op te offeren aan een werk, waartoe zij niet bestemd zijn, terwjjl er tal van militairen in ons land zijn, die toch in de eerste plaats in aanmerking zouden komen om hunne hulp aan te bieden. Willen de heer d. B. P. en zijne medestanders hulp verleenen, zij stellen het geld be schikbaar dat zij voor hunne uitrusting willen be steden, om daarmede de premiën te verhoogen. Moch ten land en troon bedreigd worden, dat dan de Neder- landsche studenten, gelijk in 1830, als éen man op staan om het vaderland te verdedigen Op de vraag hoe het mogelijk kon zijn, dat ka pitein Lindgreen in zijn benarde positie tusschen de Baliërs, den brief van generaal Vetter in handen heeft kunnen krijgen, antwoordt een Indisch officier, die meer dan éen expeditie medemaakte, in de Amst. Crt. het volgende Voor het overbrengen van rapporten of brieven door den postenketen worden spionnen gebezigd. Daarvoor gebruikt men kettinggangers, gestrafte in landers, die als koelies mee op expeditie gaan en deze gevaarlijke diensten geheel vrijwillig verrichten, met het vooruitzicht bij welslagen kwijtschelding van straf te erlangen, soms tot mandoer te worden verheven. Voor dit gevaarlijk werk het meest geschikt zijn de Palembangers, die als spionnen echte branies zijn en voor geen paar dooden te sterven bang zijn. In den regel wordt meer dan éen kettingganger uitgezonden met hetzelfde bericht, om, als de een in handen van den vijand mocht vallen, kans te hebben dat de ander zijn doel bereikt. De brieven worden in den regel in een doosje lucifers verborgen, omdat, indien de spion gedood mocht worden door den vijand en gefouilleerd, dit het minste argwaan wekt. Van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indiö is, onder dagteekening van gisteren, bij het departement van koloniën ontvangen het navolgende telegram betreffende de expeditie-Lombok. ^Gisteren kampong Kale aan zuidelijken oever Antjar-rivier bezet met twee compagnieën infanterie en sectie veld-artillerie, tot steun operatie heden tegen Aroen, 1400 meter van Mataram." Aan de oproeping van den heer L. den Beer Poor tugael voor Lombok hebben reeds 150 jongelieden gehoor gegeven. Gemengde Berichten, 's-lfeer Arendskerke. In den nacht van 4 op 5 dezer zijn bij een viertal landbouwers in de Oude en Nieuwe Kraaiertpolders van de paarden, die in de weide liepen, de staarten afgesneden. Ofschoon de aangifte door de betrokken landbou wers wel wat laat is ingekomen, hoopt de politie de daders toch wel te vinden. Ierseke. In Aug. zijn op het telegraafkantoor alhier behandeld 274 telegrammen, waarvan ont vangen 160 en verzonden 114. middelburg. Gisteravond is brand uitgebroken in het pakhuis van den heer P. L. Gobetz in de Koestraat, in welk pakhuis bedden, matrassen enz. geborgen waren. De brand liet zich in den beginne nog al ernstig aanzien, doch was spoedig gebluscht door de watermassa's die door een paar slangen van de waterleiding in het brandende pand werden ge worpen. De militaire spuit die spoedig ter plaatse was, is niet in werking moeten gesteld worden. Onder da gemeente Poortvliet is Donderdag namiddag een bijna driejarig knaapje in eene sloot gevallen en verdronken. Alle in de ziekenbarak te Rammekens verpleegde cholera-lijders zijn geheel hersteld, zoadat op dit oogenblik geen enkel cholerageval in Zeeland is. Bij den gemeente-archivaris Mes, den architect Van Genk en mej. Van O verstraten, wonende in verschillende, ver van elkander liggende huizen te Bergen-op-Zoom, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag op zeer brutale wijze Ingebroken en dief stal gepleegd. Aanzienlijke partijen vorken, lepels, messen, oud porselein, taartscheppers, fruitmessen, gouden manchetknoopen enz. worden vermist. De politie heeft onmiddellijk de recherche aangevangen, verscheidene huiszoekingen gedaan en verdachte per sonen gehoord, tot heden zonder succes. Men gelooft algemeen dat de dieven bij Ossendrecht de grenzen overgetrokken en op Belgisch grondgebied gevlucht Zooals de postadministratie heeft verklaard, kwa men er, tot zelfs kort voor zijn dood, altijd brieven voor hem onder den naam van Philip Scharre. Onder het schrikbewind was in Frankrijk alles mogelijk, ieder leven was in gevaar. Als nu de overledene eens niemand anders dan de Zwitser Scharre geweest was en zich met behulp van de guillotine van zijn meester had ontdaan, nadat hij diens papieren tot zich had genomen Wanneer hij dezen Van der Valk eens vermoord had om in het bezit van den pas en andere papieren te komen Wanneer die Agnes, die trouwelooze vrouw, als zijne medeplichtige eens met hem naar Duitschland was gevlucht, om hier in ver borgenheid te kunnen genieten van het geld van hunne beide slachtoffers? Ik erken, dat het ver- sehrikkelyk zou zijn, maar ik kan nu eenmaal niet gelooven, dat we hier met een dood gewone misdaad te doen hebben. Een ontzettende daad, een afschu welijk geheim moet dien man voortdurend hebben bedreigd om hem tot zulk een niet te ontwarren weefsel van geheimzinnigheden en bedrog te nopen i>Uwe conclusie moge juist zijn, uwe nieuwe voor stelling van de zaak wil mij niet bevallen. Het zou toch al te kras zijn, Hermann, zelfs al beschouwt men al de weldaden van den geheimgraaf slechts als uitvloeisels van berouw. Bedenk eens deze Scharre en zjjn liefje zouden het dus geweest zijn, die de vorige hertog sedert dat vastenavondbal in zijne hooge bescherming heeft genomen en die hertogin Frederike zulk eene buitengewone audiëntie heeft i toegestaan Over dezen Scharre, een schurkachtigen lakei, zou men aan het hof zoo bezorgd zijn ge- zijn. Eenige der vermiste voorwerpen, waarvan het zilver was afgebroken, heeft men in een klaverveld aan den straatweg naar Antwerpen teruggevonden. De 56jarige Harmen Bijl, te 't Meer bij Hee renveen, die van 1873 tot 1884 bij het leger in Oost-Indië diende en als zoodanig gedecoreerd werd, heeft zich tot het Lombok-comité te Tiel gewend met de mededeeling, dat hij zich voor eene expeditie naar Lombok beschikbaar stelt. Blijkens van bevoegde zijde nader ontvangen mededeeling, betreffende het ongeval dat te Breda bij de artillerie-oefeningen heeft plaats gehad, was het feit vooral te wijten aan een rijdende artillerist, die voor herhalingsoefeningen bij het 3e reg. veld.- art. onder de wapenen is en die, zonder daartoe bevel te hebben ontvaDgen, door zekere gejaagdheid een kanon afvuurde. De gevolgen zijn overdreven voorgesteldde kannonnier kwam met den schrik en het verlies van zijn jas vrij en van een paard was de staart en de huid aan de achterzijde ver schroeid, doch deze verwonding was niet eras tig. Men leest ia Mutua Conjidentia dat een firma, die in fijne vleeschwaren handelde, gefailleerd is. Het curieuse van de zaak is, dat de aanvrager van het faillissement een paarden-handelaar is Klaas Boes, die eerst heeft gepoogd zich in de gevangenis te Alkmaar van het leven te herooven, weigert thans voedsel te gebruiken. Gister voormiddag had aan den ingang van de spoorwegbrug te Dordrecht eene aanvaring plaats tusschen het Engelsche stoomschip Berrington, van New-Castle naar Dordt, en het aakschip Maria schipper Daniël Van Ee, met steenkolen van de Ruhr naar Goes. De Berrington voer op het mid denschip van de Mariawaardoor dit vaartuig binnen 20 minuten zonk. Het personeel van den heer Volker, in de nabijheid aan het baggeren, redde do beman ning en eenige kajuitsgoederen. Het gezonken schip ligt tusschen de punt van de Kalkhaven en de spoor wegbrug in, dus juist midden in het vaarwater. De aak is verzekerd. Uit Nieuwediep meldt men, dat bij het vuren aan boord van Hr. Ms. stoomschip Guinea een droevig ongeluk is voorgekomeneen der officieren werd nl. een been verbrijzeld, een man over boord geslagen, die verdronk, terwijl nog een andere man zoodanig werd gekwetst, dat hij stervende is. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk ontstond doordat een der mannen over de aftreklijn strui kelde, waardoor het schot onverwachts afging. De lichtmatroos Van Nikkelen Kuijper werd, toen de kruitdamp wat was opgetrokken, vermist en is waar schijnlijk in zee geslingerd en verdronken. Een bun deltje waschgoed, dat hij even voor het ongeluk in den arm had, werd teruggevonden. Van den matroos Pompe zijn de trommelvliezen stuk; hij kreeg te vens ernstige brandwonden aan het hoofd. Zijn toe stand is vrij bedenkelijk. De le off, de luit. ter zee le kl. v. Eijbergen, werd ernstig aan den hiel verwond. Hij zal echter niet, zooals men eerst dacht, den voet moeten missen. Nog een milicien en een bootsmaat kregen brandwonden, maar niet gevaarlijk. Aan het schip werd niet veel schade toegebracht alleen werd de kommandantsbrug beschadigd. Terwijl de berichten omtrent de woudbranden in Minnesota en Wisconsin gunstiger luiden door de gevallen slagregens, werden ernstige tijdingen ont vangen uit Buffalo, volgens welke de pynwouden aan de westergrens van den Staat New-York in vlam staan. Dikke rookwolken verduisterden boven het Erie-meer den hemel dermatedat de scheep vaart gevaarlijk was. Twee stoomers raakten dien tengevolge vast. Gelukkig landden hare 700 passa giers ongedeerd, na eene bange overnachting. Andere verwoestende woudbranden worden gemeld uit Ohio en Pennsylvania. De laatstbedoelde heeten de petro- leumstreek te bedreigen. De agenten van vele eige naars gelooven dat deze woudbranden althans gedeel telijk het werk van aanstekers zijn, om daardoor de zaaghoutmarkt te verlevendigen. Immers moeten alle verschroeide boomstammen terstond omgehakt en ver kocht worden. Men raamt de verschroeide pijnhout massa in Wisconsin alleen op zevenhonderd millioen voet, ongerekend driehonderd millioen stuks ceder hout.. Ettelijke stations van den Northern-Pacific- spoorweg brandden af. Volgens latere dépêches wakkerden de woudbran den in Wisconsin met het opsteken van den wind weder aan- Het stadje Marshfield is geheel ingesloten weest, dat mer mijnheer von Paczensky, houtvesters en jachtopzieners naar Eishausen heeft gezonden om hem van Audry's soldaten te bevrijden Dat alles, beste vrienddoet men toch alleen voor een hoog geplaatst persoon, dien men nauwkeurig kent en wien men den grootsten eerbied verschuldigd is 1" »Ge hebt gelijk. Zoo iets doet men voor geen Scharre, evenmin als voor een eenvoudigen mynheer de Versay, een Van der Valk, noch voor eene me vrouw Barthelmy of eene Sophie Botta. Daarmede vallen al onze onderstellingen wéér in duigen." »Wij breken er te vergeefs onze hersens over, vriendWe moeten langzaam en voorzichtig te werk gaan. Dat geschenk aan mevrouw Wunster geeft mij te denken. Haar man was lange jaren zeer be vriend met den geheimgraaf, zij moet dus wel ge legenheid gehad hebben het een en ander op te merken. Ik ga haar eens polsen. Laat mij liefst alleen gaan, ik sta niet zoo algemeen als een vijand van den graaf bekend, als gij. Mevrouw Wunster is eene dame, die men zeer voorzichtig moet naderen, vooral sedert hare oudste dochter getrouwd is met Cuno, heer van Themar." I »Goed, ik zal my in de achterhoede opstellen. We hebben trouwens nog een vol jaar voor ons vóór de dagvaarding is verstreken, waarbij 's mans erfgenamen worden opgeroepen. »En als hij er heeft zullen ze wel komen, t 16,000 is een niet te versmaden sommetje; het zal de vogels wel in het net lokken. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2