S. J. J. De Jonge Mulock Houwer, een gehuwd Molenaar genis in de asch is gelegd. De gevangenen zijn al len in den tuin der gevangenis in veiligheid gebracht en znllen worden getransporteerd naar de gevange nis te Bicötre. Alle gebouwen zijn een prooi der vlammen ge worden. Volgens de laatste statistische opmaking be draagt de bevolking der Vereenigde Staten 62,622,250 personen. Hiervan zijn 9,249,547 in het buitenland geboren, waarvan 81,828 Nederlanders. Te Athene werd in den laatsten tijd veel ge klaagd over de gedragingen van officieren van het garnizoen, en zoo had een der voornaamste dag bladen, de Akropolis, zich tot tolk gemaakt van die klachten en minder gunstig geoordeeld over het leger. Dat heeft de officieren en corps in woede doen ontsteken. Zij besloten der Akropolis eene kastijding toe te dienen, en zijn Zaterdagavond, ten getale van 150 en vergezeld van met revolvers en bijlen gewapende soldaten, opgetrokken naar het gebouw der courant. Daar werd alles kort en klein gesla gen boeken en papieren verscheurd, de drukpersen en zetterskasten omvergeworpen en vernieldin een woord, op barbaarsche wijze huis gehouden. Nadat de officieren aldus wraak genomen hadden trokken zij in optocht naar hunne Club terug. Po litie schijnt er niet te zijn geweest om het gebouw te beschermen, of althans veel te laat te zijn ge komen. Pas naderhand zijn de hoofdleiders in hech tenis genomen. Men raamt de schade, aan gebouw en inboedel toegebracht, op tweemaal honderd dui zend drachmen. De bevolking van Athene moet zeer verstoord zijn op de officierenmaar een gedeelte van de pers trekt hunne partjj. De regeering heeft haar voornemen bekend ge maakt om nu met voorbeeldige strengheid een einde te maken aan de tucht- en bandeloosheid, waardoor het leger, in de hoofdstad althans, zich van weinig gunstige zijde deed kennen. Er hebben groote boschbranden in Wisconsin en Minnesota gewoed. De stad Hinckley is geheel vernield. De inwoners vluchtten naar het open veld, maar toch verloren velen het leven. Het juist aantal der slachtoffers is nog niet bekend. Een trein, die zich in de nabijheid van Hinckley bevond, kon niet verder, daar de vlammen den weg versperden. De reizigers zochten zoo goed mogelijk een heenkomen. De meesten ver scholen zich in een moeras. Yelen evenwel waren niet zoo gelukkig, dat zij het moeras konden be reiken. Naar men zegt, kwamen 50 passagiers om. Missioncreek, een stadje in de nabijheid van Hinck ley, werd ook geheel vernield. Ook daar verloren vele inwoners het leven. Bovendien brandden nog vijf andere plaatsen geheel af. De inwoners van Hinckley werden reeds Zaterdagochtend verwittigd van het dreigende gevaar door den hevigen rook, die door den wind over de stad werd gedreven. Men beproefde toen onmiddellijk het vuur te be dwingen, maar alle pogingen, welke daartoe werden aangewend, bleven vruchteloos. Binnen een paar uren" zegt de Herald was de stad niet meer dan éen oven." De treinen, welke uit Hinckley vertrokken, wer den letterlijk bestormd door de inwoners, die zich nog wilden redden. Zjj, die in de treinen geen plaats konden vinden, haastten zich in wagens, te paard of te voet het open veld te bereiken. In een bosch vond men meer dan 100 verkoolde lijken. Een aantal personen had zich verscholen in een vijver bij de stad, en anderen sprongen in de rivier, waarin velen verdronken. Yoor zoover te New-York bekend, schat men het aantal der menschen, die bij deze ramp het leven verloren, op 500, en daarbij is natuurlijk ook het bedrag der materiëele schade zeer aanzienlijk. Even wel zijn de berichten nog zeer onvolledig, daar de telegraaflijnen overal vernield zijn. Laatste en telegraphische berichten. Heden werd de Zuider-Velddag van het Leger des Heils gehouden op het Roos jeshof, een kleine weide, op enkele minuten afstands van de kom dezer gemeente gelegen. Op het terrein vond men aan de Noordzijde een ingang met tent tot het nemen van bewijzen van toegang voor de bezoekers, die van het Katsche Veer en Wilhelminadorp aankwamendicht daarbij de »lunch-tent" waarin te 12 uur een lunch kon wor den gebruikt en te 5 uur een thee-meeting werd gehouden voor allen, die daaraan tegen betaling wenschten deel te nemen. Een weinig verder waren twee tenten geplaatst; de eene was bestemd om daarin ververschingen te gebruiken, de andere was de zoogenaamde handelstent", waarin allerlei voor werpen, op het Leger betrekking hebbende, zooals boeken, kleören, insignes, uniformen enz. waren ten toongesteld en verkocht werden. Een daaropvolgende tent was bestemd voor het reddingswerk; daarin werden verkocht goederen, door gevallen vrouwen vervaardigd in het reddingshuis te Hillegersberg bij Rotterdam. Iet» verder trof men een tentje aan, waarin kaartjes van 5 cent konden worden genomen, waarmede dezen dag alle betalin gen moesten geschieden; een daarop volgend tentje was bestemd voor de financiëele afdeeling. Ongeveer in het midden van het terrein was het groote, amphitheatersgewijze platform geplaatst, waarop de groote ontvangst plaats had. Rondom dit platform waren gereserveerde zitplaatsen, waarvan tegen be taling kon worden gebruik gemaakt. Aan den zuide lijken ingang bevond zich het kleine platform. Het terrein, de tenten en platformen waren met vlagge- doek, vaandels en wimpels versierd. Het doel van dezen velddag is drieledig, le de velen, die van deze gelegenheid gebruik maken, kunnen daardoor een dag in de frissche lucht door brengen onder omstandigheden, gunstig voor lichaam, ziel en geest, 2e krijgt het Leger een hooger en grooter platform, van waar het luider en zekerder de heerlijke waarheden kan verkondigen van het oude Evangelie van Christus en 3e tot viering van het 50-jarig jubileum van generaal Booth. Wel is dit laatste feest reeds gevierd te Nimmerdor en in het Oranjewoud, maar velen, die hier van daag tegenwoordig waren, bevonden zich daar niet en ook zij zouden gaarne iets vernemen van de I plannen en daden van den man, die vjjftig jaren lang het Evangelie heeft gepredikt, duizenden tot het kruis heeft gebracht en op zijn ouden dag nog tracht het droevige maatschappelijke vraagstuk der 19e eeuw tot een oplossing te brengen. Ook moest deze dag strekken tot dankzegging. Het Leger heeft daartoe ruimschoots stofvooral in het zuiden werd gedurende het afgeloopen jaar de arbeid rijkelijk geze gend. Nog werd deze bijeenkomst aangewend om den stafkapitein Brouwer, die reeds lang met zooveel succes is werkzaam geweest, vaarwel te zeggen. Hij was heden voor de laatste maal in deze streken en te midden zijner makkersna enkele dagen vertrekt hij naar een nieuwen werkkring op Java waarheen ook Ens. Van Emmerik hem volgen zal. In plaats van kapitein Brouwer werd tot divisie-officier voor de Zuider-divisie aangesteld adjudant Tjaden, die ver klaarde naar zijne beste krachten de verdienstelijke sporen van zijn voorganger te zullen volgen, en zijn dank betuigde voor de hem verleende onderscheiding. Te 9 uur arriveerden de verschillende Zeeuwsche corpsen, waaronder die van lerseke en Goes met muziek en vaandel, terwijl dat van Middelburg ver gezeld was van een Kindercorps. Het aantal leden, behoorende tot het Leger, werd door enkele nieuws- gierigen en belangstellenden vermeerderd. De menigte begaf zich naar het platform B en nadat een lied was gezongen, begeleid door het muziekcorps van Goes, werd door kol. Oliphant de velddag geopend met een toespraak, waarin hij allen het welkom toeriep en de hoop uitsprak dat deze dag voor het Leger een dag van zegen en voorspoed zou zijn en door schoon weer zou begunstigd worden. Daarna namen nog verschillende sprekers en spreeksters het woord die allen hun blijdschap uitdrukten in het belang van het Leger hier vereenigd te zijn. Deze toespraken en gebeden werden gedurig afgewisseld door gezang waarmede op verzoek van kolonel Oliphant meer malen handgeklap en het opsteken der handen ge paard ging. Reeds te half 10 werd in naam van God, Vader, Zoon en Heiligen Geest onder gezang, handgeklap en handheffen door kol. Oliphant de vlag geheschen, als teeken dat de velddag was geopend. Daarna nam nog het woord de heer Dommisse van Vlissingen, die er op wees dat bij gelegenheid van de komst der Koninginnen in Vlissingen iedereen in geestdrift was uit liefde en gehechtheid aan onze beminde vorstinnen, maar heden waren we samen gekomen, zeide hij, om een hemelschen Koning te dienen, nl. Jezus, en hij hoopte, dat allen, die aan wezig zijn, Hem zullen zoeken, opdat zij zijne liefde ondervinden. Spr. eindigde met den wensch, dat deze dag velen tot Jezus zal brengen, als middelen waartoe hij gebed en gezang aanbeval. Onder afwisselend gezang sprak nu kapitein Brou wer eene dankzegging uit en hield kapitein De Wilde eene toespraak, tot onderwerp hebbendede zegepraal van God. Hij betoogde, dat buiten God geene vrede is te vinden, met God daarentegen wel en ieder, die zich tot hem wendt, zal ondervinden, dat God vergevensgezind is. Tot slot zijner rede gaf spr. zjjne levensgeschiedenis als heilsoldaat ten beste. Vervolgens sprak majoor Schoch eene dankzeg ging tot God, waarna mevrouw Oliphant—Schoch een lied zong, waarbij zij zichzelve met eene guitaar begeleidde, terwijl de aanwezigen het refrein mede zongen. Was de zang tot nu toejdikwerf begeleid met handgeklap, ditmaal ging hij ook gepaard met het draaien der handen en het zwaaien der armen. Daarna kwam kapitein Brouwer weder aan het woord om te spreken over den duivel als de slechte en over Jezus als de goede meester. Hij weos er daarbij op, hoe gelukkig het was den laatste te dienen. Majoor Schoch besprak vervolgens de kracht van het geloof in Jezus en wekte op om Hem te volgen en te dienen. Zoovelen zijn bereid naar Lom bok te trekken om den vijand van Nederland te bevechten, laten nog veel meerderen zich aangorden om een veel sterkeren vijand, de zonde, te bestrijden. Ter afwisseling zong nu weder mevrouw Oliphant- Schoch, die vooraf krachtig de collectes aanbeval, welke herhaaldelijk gehouden werden, een lied. Zij verzocht daarbij, dat allen het refrein zouden mede zingen »met bljjde gezichten," want zij begrijpt niet hoe men God kan dienen met een zuur en uit gestreken gelaat. Te halftwaalf kwamen vijf rijtuigen met feestgan gers, die per boot van Rotterdam naar Katscheveer waren vervoerd, terwijl een half uur later nog een paar honderd te voet volgden. Zij werden allen ver welkomd door kolonel Oliphant, wat gevolgd werd door gezang, handgeklap, handdraaien en zwaaien der armen. Velen der saamgekomenen spraken nu hunne blijdschap uit over hunne bekeering, o. a. een man en zijne vrouw uit lerseke, die getuigden, dat zij iederen avond »soamen nae bedde gae, mae da's z' eerst den Heere Jezus loofden." Nadat nog de heer Dommisse eene toespraak had gehouden om te betoogen dat onze dageljjksche arbeid geen letsel behoeft te zjjn om God te dienen en dat het Evan gelie voor een ieder bestaat, werd de ochtendsamen komst met dankzegging gesloten en trad de pauze in. Na de pauze werden drie brigade-bjjeenkomsten gehouden, respectievelijk geleid door majoor Schoch, staf kapitein Brouwer en adjudant Tjaden. Het waren gewone onderlinge bijeenkomsten, waarbij weder werd gezongen en gebeden, terwjjl het niet ontbrak aan aansporingen om zich te laten redden", waaraan door een paar werd gevolg gegeven. Het volgende nommer van het programma bestond uit een groote marsch" rondom het terrein, geleid door kolonel en mevrouw Oliphant, overste Powell en den staf. Deze marsch bestond uit eene optocht door alle muziekgezelschappen en allen, die tot het Leger behooren, die in vier rijen opgesteld, onder de tonen der muziek en het zingen van liederen in verschillende richtingen het terrein overwandelden. Om half drie werd eene groote heilssamenkomst gehouden, waarbij verschillende sprekers optraden, die hunne blijdschap betuigden over hunne verlos sing en allen, die nog niet gered waren aanspoorden tot Jezus te komen. Deze toespraken werden als gewoonlijk afgewisseld door gezang en gebed, terwijl de collecte-zakjes herhaaldelijk rondgingen. Nadat nog de heer Ens. v. Emmerik zijne erva ringen als heilssoldaat had bezongen, nam mevrouw Van CampenDanckaerts het woord om te getui gen hoe blijde ze was door kolonel Oliphant in de gelegenheid te zjjn gesteld hier te sprekeD. Zij ver klaarde zich thans volkomen gelukkig te gevoelen, nu ze weet, dat hare zonden haar vergeven zijn. Zij heeft kracht gekregen door hare verlossing en stelt er een genot in Jezus te dienen, want Hij is het overwaardig gediend te worden. Nooit had ze ge dacht in de gelegenheid te zullen zijn van deze plaats een woord te spreken. Hare redding heeft haar vele moeielijkheden opgeleverd, maar thans is zij tevre den in God en zij spoort anderen aan ook tot Hem te komen. Na deze toespraak namen kapitein Brouwer en Ens. van Emmerik, die den arbeid in onzen Oost- Indische bezittingen gaan aanvangen, en die in kleu rig Indische costuum aanwezig waren, met hartelijke woorden afscheid van hunne kameraden. Zij gevoe len zich gelukkig het woord van God te kunnen brengen onder de arme Javanen. De hoorders ston den allen op en smeekten Gods zegen af voor de scheidenden. Te 6 uren ving de feestelijke sluiting aan onder leiding van kolonel Oliphant, waarbij verschillende dankbetuigingen werden uitgesproken. Elke toe spraak werd gevolgd door gezang, Halleluja-geroep en het opsteken der handen, terwijl nu ook de rin kelbom zich deed hooren. Voor het laatst werden nog collectes gehouden en werd nog staande een lied gezongen, dat op verzoek van den leider met luid handgeklap werd begeleid. Daarna smeekte kolonel Oliphant Gods zegen af over het Leger des Heils, Zeeland en ons geheele vaderland en sloot mevrouw Oliphant de bijeenkomst. Krnbbendijke. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen dhr. P. C. Van Nieuwenhugzen met 46 van de 57 uitgebrachte stemmen. lerseke. Hedennacht is bij een inwoner dezer gemeente tijdens zijn afwezigheid inbraak gepleegd. Toen de bewoner van het huis thuis kwam, vond hij de achterdeur met een sleutel geopend, en een raampje was ingeslagen om een grendel af te schuiven. Alle kamers, kasten, kisten, laden, zelfs een ma tras was doorsnuffeld, doch wat zij zochten geld en geldswaardig papier hadden zij gelukkig niet gevonden. 'Gouden sieraden hadden zij gemakkelijk kunnen meenemen maar zjj hebben het niet gedaan. De bedoeling is waarschijnlijk geweest na den diefstal den boel in brand te steken, want uit een kist waren dekens gehaald, en beneden gebracht, waar zij naast een fel brandend petroleumtoestel gevonden werden. Niets werd vermist. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Te Schore werd jl. Maandag door het gemeente bestuur aanbesteed het herstellen van den toren. Het werk is aan den laagsten inschrijver, den heer C. Van Boven aldaar, gegund voor f 1090. Met dezen was ingeschreven door de heeren P. Sterk te Schore voor f 1250, A. Goedemond en J. M. Lammeree te Hansweerd voor f 1260 en J. Lindenbergh te We- meldinge voor f 1290. Door den directeur der directe belastingen enz. in Zeeland is gisteren te Middelburg aanbesteed: het onderhouden en herstellen van de gebouwen van 's rijks belastingen te Hansweerd en te Bath tot 31 Maart 1897, in twee perceelen. Voor het eerste perceel werd ingeschreven door de heeren J. M. Lammerée voor f 4900, J. B. Koch voor f 4959 en A. Goedemondt voor f 4990. Voor het tweede perceel schreven in de heeren J. B. Koch voor f 1324 en J. Van Boven en G. Windhorst te Rilland-Bath voor f 1325. De inschrijvers, bij wier namen geen woonplaats vermeld is, wonen te Hansweerd. Aan de minste inschrjjvers is het werk, behoudens goedkeuring des ministers, gegund. (M. Ct.) Burgerlijke Stand van Goes van 3 tot 5 Sept. 1894. Geboeen 4, Antonetta Levina, d. v. Karei Petrus Brusket en Antonette Hermans. Overleden 4, Agatha Johanna, 4 w., d. v. Sj- brandus Vervrer en Elisabeth Slager. Correspondentie. Aan te KattendijJce. Stukken, waarvan de in zender ons zijn naam verzwijgt, worden nimmer ge plaatst. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaati. Voorwerpen. Information. 11 Sept., Goes, huis en erf, Pilaar. Krabbendijke, verpachting bouwland, Pilaar. 21 Zieriksea verp. vischplaatsen, Ontv. reg. te Dirksland. 5 Oct., Middelburg, verp. jacht, Hoofdopi. domeinen en ontv. registr. te Middelburg. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 6 September 6.43 7.4 0.53 1.13 7 7.27 7.55 1.34 1.57 8 8.27 9.8 2.35 2.57 9 9.58 10.48 3.38 4.28 10 11.31 5.18 6.1 11 0.13 0.46 6.43 7.16 12 1.11 1.32 7.41 8.2 Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 8 Sept., Kortgene, verbouwen school, levering meubelen, Gemeentebestuur. Marktberichten. GOES, 4 September 1894. De handel had heden weinig te beteekenei, en werden alle artikelen volgens noteering verkocht. Oude TARWE per Hectoliter f 6,50 a f 6,75 Nieuwe TARWE u 4,50 a - 5,50 Nieuwe ROGGE 3,15 a 4 WINTERGERST 3,— a MO HAVER 2,50 a 8,— KOOKERWTEN 7-_ a 8,50 WINTER-KOOLZAAD a KARWEI-ZAAD BOTER per K.G. 1,— a 1,18 EIEREN per 100 stuks 8,20 a 4, ROTTERDAM, 8 September 1894. l)e redelijke aanvoer ruimde heden tot ongeveer onveranderde prijzen langzaam op. Tarwe. Jarige onveranderd. Per heet. f 5,75 a 7. Nieuwe met toenemenden aanvoer, werd verkocht per heet. van f 8,75 tot 5,50 en per 100 kilo van f G,25 tot 7,50. Canada onver anderd f4,75 a 5,25. Rogge. Jarige wordt nagenoeg niet meer aangeboden. Nieuwe was onveranderd to plaatsen doch wakke soort is moeielijk te verkoopen, f2,75 a 4,25. Gerst. Winter- blijft alléén in goede qual. gezocht, voor afwijkende soort zijn bijna geen koopers te vinden. Verkocht per heet. van f2,25 tot 3,50 en per 100 kilo van f5 tot 5,75. Chevalier f 2,75 a 5 per heet. en f 5,75 a 6,75 per 100 kilo. Haver. Jarige is opgeruimd. Nieuwe bestaat hoofdzake lijk uit mindere qual., slechts een enkel partijtje kan als roldoende worden beschouwd. Verkocht van fl,50 tot 1,25 psr heet. en van 15 tot 5,75 per 1C0 kilo. Blauwe Erwten waren als voren te plaatsen. Noteeren van f6 tot 8,50. Koolzaad onveranderd f6 a 7. Kanariezaad was in prima soort tot vorige pryzen te plaatsen, doch afwijkende qual. moest 2i ets. lager worden afgegeven. Per heet. f 8 a 10,50. Meelbericht. De afgeloopen week bleef meel onver anderd vast, niettegenstaande het mooie weder eenigc dagen aanhield. Ook heden was er niet veel verandering te bespeuren, stemming vast, puike soorten worden meer gevraagd. Zeeuwsche eieren f8,90 a 4,de 100 stuks. Zeeuwsche Ajuin. Aanvoer ca. 10,000 balen, waarvan het grootste gedeelte ia het land gekocht, marktprijs v®or groote fl en kleine f 1,15 per 50 ko. ROTTERDAM, 4 September 1894. Op da veemarkt waren heden aangevoerd261 vette runderen, 532 magere dito, 240 vette en graskalveren, 22 nuch tere kalveren, 78 biggen. Prijzen waren als volgt: koeien le qual. 75 c., 2equal.70 c., 8e qual. 64 c., ossen Ie qual. 72 c.t 2e qual. 66 c., 8e qual. 60 c., stieren 2e qual. 54 cSe qual. 48 ckalveren le qual. 85 c., 2e qual. 70 c., 8e qual. 60 c. De prijzen der boter waren heden als volgt: le qual. f 50, 2e qual. f46, 8e qual. f42, per kilo 55 a 65 e. -A-d-v-ertentien. V Op 31 Augustus jl. overleed te Wagtning&n onze geliefde zoon, broeder en behnwdbroeder de heer H. J. VAN DEN BUSSCHE. Wed. K. J. y. d. BUSSCHE— •NDJIJ 1 WQ E. S. GALLIS MERENS— Dominion y. d. Busscke. A. GALLIS MERENS. Kapelle, Sept. 1894. Heden overleed, na een smarte lijk lijden, tot onze diepe droefheid, mjjne geliefde echtgenoote en onze znster en behuwdzuster D1NA PIETERNELLA KRIEKAARD, in den jeugdigen ouderdom van 24 jaar en 9 maanden. De Heere Bterke ons jin deze zware beproeving. lerseke, 31 Augustus 1894. Uit aller naam, J. LINDENBERG. Tot mjjne, baar broeder en zusters en niebts groote droefheid, overleed mijne zoo dierbare echtgenoote PIETERNELLA DEKKER geb. Vmbubq, in den ouderdom van bijna 44 jaren. Ovezand, den 4 September 1894. J. DEKKER en tamilie. Heden overleed ons jongste kindje AGATHA JOHANNA, in den ouderdom van 4 weken. Goes, 4 Sept. 1894. S. VERWER. E. VERWER— Slager. Ondergeteekende verzoekt zijne geachte clignteele buiten Goes beleef delijk terugzending van ledige Vaten, Flesschen, Kruiken, Manden enz. Wgnkooper. Er biedt zich aan als Zetbaas of meesterknecht, ge woon zelfstandig te werken, goed op de hoogte met Buil, Blom en Machinerie, Geref. Godsdienst en van goede getuige voorzien. Adres onder de letters P. M» boekh. D'ELUU te Middelburg.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 3