1 gemeen te-financiën, die dan ook dient voor te gaan, nu 't gemeentelijk kiesrecht samengekoppeld wordt aan liet politieke." Verder schryft hij Niet onwaarschijnlijk is het dat de Lombokge beurtenissen op den loop der politieke aangelegen heden van merkbaren invloed zullen zyn. Alle par tijen zullen met kracht willen samenwerken om de Regeering te steunen en zoo is 't zeer wel mogelijk, dat men de groote staatkundige strijdvragen zal laten rusten, om alleen te overleggen op welke wijze ons gezag het best in Indië te handhaven. Voorts mag men aannemen dat het hooge Marine-budget, hetwelk der Kamers zal worden aangeboden, in de gegeven omstandigheden geen ernstig bezwaar zal uitlokken en zulks te minder, omdat, naar ik ver nam, de Minister van Marine by het doen zijner voorstellen is te rade gegaan met de specialiteiten in de beide Kamers. De N. R. Ct. kan mededeelen, dat de plannen voor het nieuwe postkantoor te Amster dam ontworpen, geen genade hebben gevonden in de oogen van den tegenwoordigen directeur-generaal der posteryen, den oud-minister Havelaar, en dat de ontwerpen thans weder geheel worden omgewerkt. By dezen stand der zaak zal waarschijnlijk eerst in het volgend jaar een aanvang met het leggen der fundamenten van het gebouw worden gemaakt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep by de Ned. Herv. gemeente te Driehuizen en Zuid-Schermer door ds. G. J. Ten Brummeler te Zuidzande. Bedankt voor het beroep te Oudelande door ds. J. H. Schreuder te Bleiswyk. Zondagvoormiddag werd de heer J. H. Kr au wel, cand., te 's-Gravenpolder als predikant bevestigd door den heer P. Deelman, pred. te Amsterdam, naar aanleiding van 1 Cor. 21, 2 en 5. Des namiddags hield de heer Krauwel zij'ne intree rede met de woorden van 1 Tim. 115. De ge meente was sedert 1 Mei 1892 vacant. Op de meisjesschool (school E) alhier zijn heden de lessen aangevangen met 51 leerlingen. Op de H. B. school begonnen heden de lessen met 85 leerlingen, onder welke 6 voor enkele vakken. Bjj kon. besluit is aan J. J. Couvée, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. De minister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onder- wg'i (met uitzondering van die voor het hand- en rechtlijnig teekenen, de gymnastiek, de Engelsche en Hoogduitsche taal, de landbouwkunde, den tuin bouw en de houtteelt) en die voor het lager onder wijs in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, dit jaar in de maanden Novem ber en December zullen worden gehouden. (Men zie verder de Staatscourant van 5 dezer). Door den gemeenteraad te Amsterdam werden benoemd tot hoofd aun eene openbare school aldaar dhr. G. Wit, hoofd der le openbare school te Sluis; tot leeraar aan de H. B. S. dhr. L. J. de Wilde, te Middelburg. Zaterdag werd te Zierikzee het vyf-en-twin- tig-jarig bestaan der gemeentelijke hoogere burger school aldaar feestelijk gevierd. Te 1 ure werd in een feestelyk versierd lokaal der school receptie ge houden en hield de voorzitter der feestcommissie, jhr. A. C. Röell, eene rede, waarna aan de heeren G, Kok Jr., directeur, E. F. Leupen, leeraar, en aan den concierge J. v. d. Jagt, welke drie perso nen van de oprichting der school af aan haar zyn verbonden geweest, fraaie geschenken met albums der schenkers werden vereerd. Te 3 ure werd eene matinée musicale gegeven door de harmonie Kunst en Eer," in den tuin der sociëteit >Parklust." Des avonds kwamen de feestvierenden bijeen in de con certzaal, waar door eenige jongelui der school een tooneelstukje werd opgevoerd en gymnastische oefe ningen gemaakt, waarna een prettig bal de feeste lijkheden besloot. stonden, zooals mijnheer Munkel zegt, wel niet zal hebben behoeven te wachten tot Barthelmy hem dicht op de hielen zat. Vóór den slag bij Leipzig, toen Napoleon in het Oosten en het Noorden stond en Augereau's legercorps nog niet in Frankenland was, had hy met zyn liefje toch zeker nog wel tijdig genoeg Holland kunnen bereikenWaarom bleef hy dan hier, te midden van het gevaar?" »Daarvoor is gemakkelyk een andere reden te vinden, burgemeesterdie zeer goed passen zou bij mijne meening over den vreemdeling. Hij kan zeer w«l toch een Franechman geweest zijn, die, om deze Agnes Barthelmy, alias Sophie Botta, gemakkei ijker tijdens de republiek te ontvoeren, zich van dezen Hollandschen pas bediend heeft om met haar naar Duitschland te ontvluchten en misschien, omdat hij geen geld had, onder den schijn van Van der Valk te heeten diens bloedverwanten in Holland heeft bedrogen om geld van hen machtig te worden Neemt men dat aan, en ik doe het, dan had hij niet alleen reden zich voor Barthelmy tijdens den oorlog te verbergen, maar ook om zich geheel van de wereld af te zonderen, zooals hij deed, om tegen elke ontdekking van zijne bedriegerij gevrjjwaard te zyn". •Ik bewonder uwe zeldzame gave om te combi neeren, geheimraad," spotte Trommel. »Om eenige verklaring te vinden voor eene bewering, diept ge allerlei onwaarschijnlijkheden op. De genoemde Van der Valk moet namelijk dood geweest zijn, toon onze vreemdeling zich van zyn pas bediende, anders kon dit niet plaatsvinden zonder dat de echte Van der Valk den valschen spoedig in Amsterdam elke LOMBOK. Voor het bureau van den plaatselijken comman dant te Amsterdam verdrongen zich Maandag den geheelen dag vele jongelingen, die zich kwamen aan melden voor den dienst in het Indische leger. Met het oog op de gebeurtenissen op Lombok is bepaald, dat ingelijfden bij de militie te land, die, onder de wapenen zijnde, tot de geoefenden van hun wapen zijn overgegaan, of, zich met groot verlof be vindende, bij hun vertrek met onbepaald verlof ge rekend werden tot de geoefenden te behooren, bij detaclieering bij het leger in Nederlandseh-Indië, op den voet van het bepaalde by Koninklijk besluit van 29 Juli 1873, boven de gewone gratificatie of premie aan die detacheering verbonden, zullen genieten eene gratificatie of premie ad honderd gulden, dus in het geheel drie honderd guldenmits zij zich in den loop van de ingetreden maand September of in de volgende maand voor die detacheering hebben aangemeld. Voor iederen milicien die ter detaeheering bij het leger in Oost-Indië wordt aangebracht, alzoo ook voor den zoodanige die zich onder de wapenen bevindt, wordt eene aanbrengpremie van f 10 toegekend. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint De kapitein van den generalen staf Willemstyn en controleur Liefrinck zullen de Sassaks tegen de Baliërs aanvoeren. Deze vermijden om in het open veld op te treden. De vorst van Gowa heeft hulptroepen aangeboden. Alle aanvulling van troepen, materiëel enz. heeft Lombok bereikt. De gezondheidstoestand is uitstekend. De heer L. Den Beer Poortugael, jur. docts. te Leiden, deelt mede, dat hy, naar aanleiding van zijne oproeping voor vrijwilligers naar Lombok, geplaatst in ons blad van den 2den dezer, van een onzer be roemde maDnen een waardeerend schrjjven ontving, waarin o. a. het volgende voorkomt: •Uw woord vindt weerklank ook in het hart van ouden van dagen. Laat die op hun wijze met u mogen meewerken. Gij roept allen te wapen, die willen, maar niet allen, die willen, kunnen in hun uitrusting uit eigen middelen voorzien. Laat daarvoor ons, bejaar den, zorgen. Ik stel al vast f 500 voor uw doei be schikbaar. •Wilt gij dit aanbod, tot opwekking voor gelijkge zinden, publiceeren, doe het, maar zonder onderteeke- ning. Ik verlang zeer stellig ongenoemd te blijven." De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint Kapitein Lindgreen is met zijn detachement dooi de Baliërs gevangen genomen. Onder voorwaarde, dat er vrede gesloten zal wor den en de troepen zich zullen terugtrekken is de Radja bereid zijn gevangenen uit te leveren. Met diep leedwezen" voegt het blad daaraan toe, zal bovenstaand bericht alom in het land worden vernomen. De eisch, door den verraderlijken vorst van Lombok gedaan, als voorwaarde voor de uit levering der gevangenen, zal natuurlijk niet worden ingewilligd. Na al wat er gebeurd is, ten slotte ons door hem de wet te laten stellen, en dan zyn gezag nog te handhaven, daaraan valt zeker niet te denken. De vrees rijst echter van zelf, dat by de te verwachten weigering om op de voorwaarden van den vorst in te gaan, kapitein Lindgreen en zijne mannen de slachtoffers van de wraak der Ba liërs zullen worden. Intusschen blijft de hoop be staan, dat de Baliërs, beducht voor de straf, die op zulk eene daad ongetwijfeld zou volgen, van deze wraakoefening zullen worden teruggehouden. Dat die hoop vervuld moge worden, is een wensch, die zeker uit ieders vaderlandslievend en menseh- lievend gemoed naar boven welt". Het Nieuws van den Dag publiceerde gisteren het volgende bulletin De vorst van Lombok biedt aan vijftig gevan genen in vrijheid te stellen en van verzet af te zien, indien de troepen terugkeeren. Een brief van generaal Vetter bereikte kapitein Lindgreen." Door den minister van koloniën zyn aan de com missarissen der Koningin in de provinciën een groot getal aanplakbiljetten voor de koloniale werving gezonden met verzoek, de noodige maatregelen te nemen, om ze aanstonds over hunne provincie te verspreiden en doeltreffend te doen aanplakken. bedriegerij had onmogelijk gemaakt. Bovendien zou de echte Van der Valk ten pleiziere van den val schen moeten gestorven zijn onmiddellijk na ontvangst van den pas. Is hij misschien ook door hem vermoord evenals Barthelmy Eindelijk is het voor het wel slagen van het bedrog bepaald noodig geweest, dat onze geheimgraaf het schrift van Van der Valk, dat men te Amsterdam toch wel zal gekend hebben, nauwkeurig wist na te maken, en dat hij genoeg op de hoogte was van diens familiebetrekkingen om gedurende een geheel menschenleven zulk een bedrog te kunnen volhouden Ik vraag u, mijne heeren of dat alles wel aan te nemen is Er ontstond een algemeen gemompel ten teeken van bijval en Hermann zweeg verslagen stil. Thans nam Ziesenhenne het woord. »Ge hebt het gespro kene afdoende weerlegd, mynheer. Ik geloof, dat we nu voldoende vermoedens geopperd hebben, zon der veel verder te komen. Ik stel voor de zaak anders aan te vatten. Mijnheer Ebersmann, de com pagnon van den overleden heer Arnold, is hier tegenwoordig. Hij kan, aangezien de vreemdeling al zijne zaken liet doen door Arnold en Co., ons zonder twijfel zeggen hoe de vreemdeling zichzelf noemde of teekende en of hij na Arnold's dood den heer Ebersmann ook nog in zaken voor zich Het optreden. Ik weet mij b.v. nog zeer goed te her inneren, dat de vreemdeling zich bij de overdracht zijner bezittingen aan Szlenka Vavell de Versay noemde en zoo ook de acte teekende." »Daar ziet ge dus, dat hij de Versay en niet Van der Valk heette", riep Hermann zegevierend. •Mynheer Ebersmann 1 uw schoonvader is dood, de Door den Gouv.-Gen. is gisteren per telegraaf, het navolgende bericht gezonden •Ik acht na overleg met kommandant der zee macht, legercommandant en Raad van Indië ver sterking marine en zending mariniers onnoodig, doch waardeer zending detachement koloniale reserve en 500 man suppletie-troepen. Troepen thans alle op Lombok, materiëel gedeel telijk, rest volgt spoedig." Van een ingezetene van Nederland, die onbekend wil blijven, is bij het departement van koloniën, ten behoeve van de militairen op Lombok of da daar gewonden, ontvangen een som van f 1000. Dit bedrag wordt, overeenkomstig de bedoeling van den gever, ter beschikking gesteld van het centraal- comitó van het »Roode Kruis" te Batavia. (St.-Ct.) Aan de bladen is de volgende circulaire, met ver zoek om opname, toegezonden •De berichten uit Lombok, in de laatste dagen tot ons gekomen, hebben het Nederlandsche volk met weemoed vervuld. Bij een onverwachten overval sneuvelden zooveel dappere mannen, die daar in die verre gewesten strijden voor de eer van de Nederlandsche vlag. En weduwen en weezen staan als verslagen, nu hun echtgenoot en verzorger hun zoo plotseling werd ontrukt. Het uit te keeren pensioen is in de meeste ge vallen onvoldoende om aan de kinderen eene behoor lijke opvoeding te verzekeren. Hoe kan men de nagedachtenis dier dapperen beter eeren dan door te zorgen voor hun nagelaten be trekkingen. Engeland en Duitschland gaven ons nog onlangs een voorbeeld van algemeene deelneming bij nationale rampen. Indien men een fonds bijeenbracht »ter tegemoet koming in de opvoeding van de wettig erkende kinderen van Officieren en Onderofficieren van het Indische Leger wier vader voor den vijand is gesneuveld of ten gevolge van bekomen wonden is overledendan zou het Neder landsche Volk daarmede een plicht der dankbaarheid vervullen en een blijk geven van de waardeering, die in de laatste dagen zoo dikwijls is uitgesproken. Ondergeteekenden hebben zich tot een voorloopige Commissie vereenigd en zullen gelden, tot dat doel bestemd, gaarne in ontvangst nemen. Landgenootenoffert ieder naar CJw kracht en vermogen, opdat het Indisch Leger een blijk ont- vange, dat zijn toewijding, zijn zelfopoffering door het Nederlandsche Yolk met dankbaarheid wordt erkend. Elk der ondergeteekenden is bereid bijdragen in ontvangst te nemen, die in de bladen zullen worden verantwoord". Zij is onderteekend door de heerenA. L. Schmidt Jr., Pieter Bothstraat 35. J. M. Pijnacker Hordijk, Nassauplein 30. Jhr. mr. W. Th. C. Van Doorn, Laan van Meerdervoort 23. J. A. Van der Loeff, J. P. Coenstraat 8. D. A. Hooijer, Bezuiden- hout 63m., allen te 's-Gravenhage. Gemengde Berichten Behandelde telegrammen en telefoonberichten over Augustus 1894. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand Augustus 702 telegrammen, ontving 741, opgenomen en verder geseind werden 1049, totaal behandeld 2492. Ver- Ont- Kantoren. zonden, vangen. Totaal. Baarland15 20 35 Borsele47 35 82 Driewegen18 16 34 Ellewoudsdijk 67 50 117 's-Gravenpolder 34 40 74 's-Heer Arendskerke 21 18 39 's-Heerenkoek 42 33 75 Heinkenszand 23 28 51 Hoedekenskerke 26 26 52 Kamperland29 28 57 Kloetinge6 20 26 Kolijnsplaat77 64 141 Nieuwdorp14 10 24 Ovezand15 8 23 Wolfertsdijk30 40 70 Wissekerke25 29 54 vreemdeling eveneens. De rechtbank, die u zonder twijfel zal hooren, zal u stellig als getuige oproepen. Wat zult ge dan verklaren •Mijnheer de geheimraadOf ik of mijn schoon vader zaken voor den vreemdeling deden en welke, gaat de rechtbank niets aan. Inzage van mijne boe ken kan zij alleen eischen als ik bankroet geslagen heb, en dat ben ik voorloopig nog niet van plan. Voor zoover het echter geene zaken betreft, heb ik geen bezwaar mede te deelen wat ik weet. Mijn schoonvader heeft den vreemdeling nooit als Van der Valk, maar wel als Vavell de Versay gekend. Dat hy een Hollander zou zijn, verneem ik vandaag voor het eerst en ik kan het nauwelijks gelooven. Al zijne brieven dragen tot de laatste dagen zijns levens dezelfde onderteekening". Die brieven zult ge aan de rechtbank moeten overleggen om zyn handschrift vast te stellen" merkte Ziesenhenne op. •Dat zou ik zeker doen als ik brieven had" sprak Ebersmann lachend. »Maar de vreemdeling had de slechte gewoonte al zijne sohrifturen, zoodra ik er kennis van genomen had, terug te vorderen. Als gij dus te Eishausen niets hebt gevonden, zult ge het in mijn huis zeker Diet doen." De zaak wordt hoe langer hoe meer verward" zuchtte Trommel. »Het is zeker, dat hij twee namen voerde, hetzij dan een valsche hier en een echte in Holland of omgekeerd. Zijne brieven ontving hij altijd onder het adres van Scharre, zijn bediende. Maar daar de inhoud ongetwijfeld voor den meester was, zou het van het grootste gewicht rijn te weten of de vreemdeling werkelijk alleen uit Holland geld Gisteren is van den landbouwer Meulenberg te 's-Heer Arendskerke een koe gebarsten tengevolge van het eten van op het veld staande klaver. Kapelle* Met ingang van heden zijn Q. Van j de Linde, onbezoldigd rijksveldwachter alhier, en W. Hog-'-steger, onbezoldigd rijksveldwachter en jacht opziener te Schore, tot jachtopziener benoemd te Baarland, Oudelande en Hoedekenskerke in de eigen jacht van de heeren Hoboken. Vlissingen. De toestand van de zeven nog ver pleegd wordende gewonde matrozen van Hr, M3. pants-rschip Stier, is naar omstandigheden vrij goed te noemen. Er bestaat alle hoop hen in het leven te kunnen houien. middelburg;* Op verschillende plaatsen op Wal cheren doen zich gevallen van besmettelijke vlek ziekte bij de varkens voor. Een landbouwer van Nisse kwam Zondagavond met zijn kapwagen in botsing met het rijtuig van een huurkoetsier uit Heinkenszand. De 'kapwagen werd zoo gehavend, dat hij niet meer bruikbaar was en de inzittenden de reis te voet moesten voortzetten. Het andere voertuig werd weinig beschadigd, doch de koetsier bekwam een nat pak. Aan verschillende postambtenaren te platten- lande is verhooging van tractement verleend, o. a. aan den brievengaarder J. Slabbekoorn te Nisse en aan de postloopers A. Braam te 's-Heer Abtskerke, J. Geleedst te Waarde en S. Van Baren te Krab- bendyke, elk f50. Wemeldinge. Gisteravond passeerden alhier een viertal militairen, deserteurs uit de klasse van disci pline te Vlissingen. Door de politie achternagezet, werden ze even buiten de gemeente gevat en in verzekerde bewaring genomen. Zij waren van Vlissingen via Goes naar hier komen wandelen, om te trachten van hieruit Antwerpen te bereiken. Hedenmorgen werden ze onder politie-geleide per eersten trein naar hun garnizoen teruggevoerd. Naar we vernemen was er dezelfde militair by, die vroeger zich bij een inwoner onder Biezelinge heeft schuil gehouden. Het schijnt, dat men nog lang niet tot het juiste besef is gekomen van het nut, dat is te trekken uit ingekuild veevoeder. Een landbouwer te Achlum (Fr.) is op het vernuftig denkbeeld gekomen op dit ingekuild veevoeder kool te bouwen En thans ziet men zijn hoop gras gekroond met een aantal witte en roode kooien, die zich zeer goed laten aanzien en door de warmte in het bin nenste van de schelf natuurljjk worden gebroeid. (N. R. Ct.) Te Rozendaal heeft men eene opruiming ge houden van •veelbelovende" jongelui. Reeds gerui- men tijd werden de ingezetenen door deze jeugdige deugnieten lastig gevallen en bestolen. Het lichten van een winkellaadje bracht de dievenbende voor het voetlicht, waarbij is gebleken, dat meisjes en jongens van 8 tot 14 jaren als sluwe oplichters te werk gingen. De kinderen zijn naar een verbeter huis gebracht, alwaar zij tot hun 18de jaar zullen' verblijven. De bakkers te Middelburg hebben de brood prijzen met 1 cent per K.G. verminderd. Deze be dragen nu bij sommigen 10, by anderen 12 cent per K.G. De heer Quarles van Ufford, te Haarlem, schoot Zaterdag in de Zandvoortsche duinen niet minder dan 72 patrijzen. Dat met een mallemolen nog al een duitje verdiend wordt, bewijst dat door den eigenaar van een stoom-mallemolen de som van f 525 is toege zegd aan de armen van Tilburg, om het recht te hebben aldaar gedurende de kermis geene verdere concurrentie in molens te krijgen; voor standplaats betaalt hij bovendien nog circa f 700. Een man die op twee krukken springt om medelijden op te wekken, werd te Amsterdam door eenige knapen ontmaskerd. Deze namen hem zijne krukken af en liepen weg, achtervolgd door den ongelukkigen kreupele. De jongens wierpen de kruk ken over straat, de man staakte zijn vervolging, nam de krukken onder den arm en maakte dat hij weg kwam. Hit Amiëns bericht men dat daar de gevan- ontving vanwaar hij geboortig wil zyn of ook uit Frankrijk vanwaar hij ontsnapte. Kwamen zij ge regeld uit laatstgenoemd land, dan zal hij wel geen Hollander zijn geweest eu zou zyn Fransche naam de juiste, de pas daarentegen valsch zijn. De post moet ons daarover uitsluitsel kunnen geven." Daarop zou ik maar niet te veel rekenen" sprak Ebersmann lachend. Zoover ik den geheimgraaf ken, zult ge over zijn waren naam wel evenzeer altijd in twijfel blijven als over de vraag of de brieven van die Agnes Barthelmy werkelijk van Sophie Botta, zijne gezellin, of van een geheel ander per soon afkomstig zyn." De koopman stond op en knoopte zijne jas dicht. •Wat zoudt ge welzeggen, mijne heeren als de vreemdeling alleen die papieren had nagelaten, die u het gemakkelijkst op een dwaal spoor kunnen brengen? Het is geheel in overeen stemming met zyn spotzucht en zyn manier van handelen om u ook na zyn dood nog het bewijs te leveren, dat gij nooit kunt te weten komen, wat hij niet wil dat ge zult wetenEbersmann groette de heeren met een veelbeteekenend lachje. •Ach ja!" merkte dokter Krüger op. Terwijl hy bezig was met sterven zeide hij mij nog, dat zyn dood eene ironie zou zyn We zullen toch eens zienstribbelde Trommel nog tegen. »De rechtbank zal eene gerechtelijke dag vaarding doen, en bovendien eene oproeping aan allen, die eenige inlichting omtrent den vreemdeling kunnen verschaffen Een doode zal toch de levenden niot ten eeuwigen dage voor den gek kunnen houden 1" Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2