1894 N°. 103. Zaterdag 1 September. 81sle jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de hoeren Nijgh Van Ditmap. te Rotterdam en vorder bjj allo Boekverkoopers en Brievengaarders. Kniendins vfcn advertentlên voor uren op den dag; der uitgave. De prjjs der gewone adverlentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt do prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regel6 beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. COURANT. WOENSDAG 5 SEPTEMBER a. des middags te 12 ureu zal iu het Gasthuis gelegenheid gegeven worden tot het doen Vaeciueeren en Hervaceineercn. De ingezetenen worden in hnn belang nitgenoodigd van deze aangeboden gelegenheid gebruik te maken. Zoogenaamde trouw boekjes moeten worden medegebracht. Goes, den 30 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J, G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Lombok. De ontzettende tijdingen, die de telegraaf uit onze Oost tot ons beeft doen komen, beeft door bet gebeele land een verpletterenden indruk gemaakt, een indruk te grooter, omdat de berichten omtrent de expeditie naar Lombok aanvankelijk zoo zeldzaam gunstig luidden. Algemeen heersckt diepe verslagen- beid in den lande en bladen van zeer uiteenloopende richting dringen aan op eendrachtige samenwerking van alle partgen om de regeering in staat te stellen de ondergane nederlaag schitterend te wreken. De eerste vraag, die men onwillekeurig doet is waaraan is de ramp toe te schrijvende tweede van welke partij is op Lombok de overvalling van onze troepen uitgegaan. Zoolang geene nadere, meer gedetailleerde berichten aankomen, is bet niet wel doenlijk die vragen te beantwoorden, en zoo licht zou men zich door eene veroordeeling aan eene onjuiste beoordeeling schul dig maken. Daarom dan ook mag de meening nog geen veld winnen, dat bet succes, waarmede de expeditie aanvankelijk werd bekroond, tot groote zorgeloosheid beeft geleid en dat men te goed ver trouwen heeft gehad in de betuigingen van den vijand, zonder indachtig te zijn, dat het karakter van de Indische bevolking weinig waarborg oplevert voor eerlijkheid en goede trouw. Onbegrijpelijk schijnt ons voorloopig bet volslagen gebrek aan water en fourages, terwijl men tevens vragen mag boe bet mogelijk is, dat een zoo sterke vjjand ongemerkt naderen en tot eene welgeslaagde overvalling ko men kon. Het antwoord op de tweede vraag wordt geluk kig in gunstigen zin gegeven door bet regeerings- telegram, dat bieronder volgt, en dat we bereids hedenmorgen per bulletin in de stad verspreidden. In ieder geval mag eene ernstige tuchtiging niet uitblijven en bet geeft gerustheid, dat onmiddellijk tot een krachtig optreden is besloten. We hopen van harte, dat de smaad onzen dapperen Indiscben troepen aangedaan, spoedig schitterend moge worden uitgewisebt en dat eene definitieve overwinning bet werk moge bekronen. Eene volledige onderwerping der bevolking kan alleen de rust op Lombok her stellen en zoo zal in bet eind aan bet verlangen der Sasaks worden voldaan. Sommige bladen, die van den aanvang de expe ditie hebben afgekeurd, hebben reeds de meening geuit, dat de oud-gouverneur Pijnacker Hordijck, die tijdens zijn bestuur niet tot bet uitzenden eener expeditie wilde besluiten, en ook deze in de Eerste Kamer tegenover de regeering beeft bestreden, door de feiten in bet gelijk is gesteld. Terecht merkt de Amst. Ct. naar aanleiding daarvan op, dat deze moord op onze troepen door de Baliërs niets te maken beeft met de vraag of de expeditie naar Lombok noodzakelijk en noodig was. Indien »men intijds tegen de Baliërs, van wier wreedheden en uitzuige rgen, waaraan de Sasaks blootstonden, nog niet ge noeg verteld schijnt te zijn, ware opgetreden, wie weet of bet gebeurde thans gebeurd zou zijn Met belangstelling zal zeker geheel Nederland de verdere operation van ons leger op Lombok volgen en hopen, dat de geleden nederlaag door een schitterende zegepraal moge worden gevolgd. Met diepen weemoed en grooten eerbied tevens zal even zeker bet geheele volk de nagedachtenis eeren van de vele dapperen, die daarginds zoo rampspoedig den dood hebben gevonden. 'a-Gravenhage. (Regeeringstelegram). Van ver mist terug de kapt. der infanterie Kamerman, licht gewond, en 34 Europeesche minderen, waarvan 7 gewond. Generaal Vetter heeft de marine opgedra gen de beschieting van Mataram. De vijand beeft zich aan de westzijde van Mataram versterkt. De granaten der marine zijn zuidoostelijk van Mataram neergekomen. Aan den commandant der maritieme middelen Quispel is de correctie aangegeven. De Balische strandkampong Tanambat is door de marine beschoten. De hoofden van Tandjong Ka- rang, Sekarbela en der Sasaksche kampongs bij Ampenan opgeroepen betoonen de meeste hulpvaar digheid en medewerking. Het verraad zou uitgegaan zijn van den ouden vorst op aansporing van Preng Gawa. Djelantik zou met zjjn volk niet meegedaan hebbentoch is zijne houding verdacht, daar bij ons niet beeft gewaar schuwd. Controleur Liefrinck is naar de oostkust, om do Sasaks tot verontrusting van bet Bf.lisclie gebied aan te sporen. Plannen omtrent een hernieuwd offensief optreden en betgeen daarbij in acht te nemen, deelde gene raal Vetter mij mede. Opgave van de namen der gesneuvelde minderen is nog niet mogelijk. De toe stand der naar Soerabaija overgebrachte gewonden is over bet algemeen zeer gunstig. GOES, 31 Augustus 1894. De tentoonstelling van »Floralia", alhier te houden, is bepaald op Maandag, Dinsdag en Woensdag 1012 September a. s. Daarvoor is aangevraagd en bereidwillig afgestaan de concertzaal der sociëteit »Van Ongenucbten Vrij". Ter opluistering van bet feest werden uitgenoodigd de beide hier bestaande harmonie-gezelschappen tot bet houden van een matinée en een concert. »Eupho- nia" beeft zich bereid verklaard baren steun te verleenen. De jury voor beoordeeling en bekroning der planten zal bestaan uit de beeren J. M. Kakebeeke, E. Van den Bosch, P. Van der Meulen, M. C. J. De Visser en G. Reijerse. Behalve den beer De Visser, die uitstedig is en daardoor nog niet kon worden uitgenoodigd, ver klaarden alle beeren zich bereid de benoeming aan te nemen. Het programma voor de tentoonstelling is voor loopig vastgesteld als volgt: Maandag 10 Septembervan 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uur inlevering der planten. Daarna heeft de beoordeeling en bekroning door de jury plaats. Dinsdag 11 Septembertentoonstelling van 's mor gens 10 tot 's namiddags 4 uur. Woensdag 12 Septembertentoonstelling van 's morgens 10 tot 's namiddags 4 uur. Te 6 uur uitreiking der bekroningen, welke zullen bestaan in geld en voorwerpen. Te 71/2 uurconcert in den tuin der Sociëteit V. O. V., te geven door de Har monie »Euphonia'\ De commissie van »Floralia" houdt zich beleefd aanbevolen voor bet in ontvangst nemen van voor werpen, die kunnen dienen als prijzen en premiën. Ook stelt de commissie gaarne de gelegenheid open tot bet inzenden van particuliere verzamelingen, ter opluistering der tentoonstelling. De secretaris F. Q. C. Den Hollander, Magdalena- straat, alhier, is bereid alle inlichtingen te verschaffen. Wegens de treurige berichten, uit Indiö ont vangen, beeft Hare Majesteit de Koningin-Regentes bepaald, dat beden bet diner ten Hove op den verjaardag van H. M. de Koningin niet zal doorgaan. De ministers, voor zoover zij te 's-Gravenhage aanwezig waren, en enkele militaire en koloniale autoriteiten hebben Woensdagmiddag vergaderd ter bespreking van de Lombok-aangelegen beden. E9n telegram aan het Handelsblad meldt nog, dat gisteren vertrekken zouden naar Lombok vijf stoomschepende Carpentier met een batterij veld artillerie en een sectie berg-artillerie, de Coen met een bat. infanterie, de Tambora met 200 man infan terie en de Japara met veld- en vesting-artillerie. De Maetsuycker brengt voorts een sterke troepen aanvulling over. Verscheiden Indische officieren met verlof hebben zich bij Koloniën aangemeld, om zoo noodig vóór bet eindigen van hun verlof terug te mogen keeren naar Iudië. Bongele. Volgens de ter lezing nedergelegde rekening van het calamiteuze waterschap Elle- woudsdijk Borsele over 1893/94 bedragen de ontvangsten f 71634,33 en de uitgaven f 126166,07, zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen f54531,74. Hierin is voorzien door tegemoetkoming vanwege het rijk ad f 37125,09 en vanwege de provincie ten bedrage van f 18562,541/2» samen f 55687,631/2- ontvangsten bestaan ingoed slot f 1706,92, dgk- geschot f 59791,181/2» bijdragen van aangrenzende polders of waterschappen f 6157,61 en inkomsten uit bezittingen enz. f 3978,611/2- Voor kosten van beheer is uitgegeven f 5897,741/3, voor kosten der zeewering en oever verdediging f 115180,77 1/2 en voor belastingen, renten enz. f 5087,55. De Gouverneur van Suriname, jhr. mr. Van Asch van Wijk is derwaarts teruggekeerd. Ierseke. In de gisteravond gehouden ver gadering van den gemeenteraad, die door den burgemeester word gepresideerd, waren 7 leden tegenwoordig. Ouder de mededeelingen van den voorzitter kwam dat do schutting bij school I f57 beeft ge kost, en dat bet ballast voor de schoolpleinen is geleverd voor f 1,70 per M>. Blijkens een schrijven van den Min. v. Binn. Zaken zal een som van f 140, zijnde een overschot van bet rijkssubsidie voor den bouw der scholen, ont staan door den verkoop van 2 huizen, aan de ge meente blijven, overeenkomstig bet advies van Ged. Staten. De rekening over 1893 en de begrooting voor 1895 van bet Burgerlijk Armbestuur, alsmede de begrooting der gemeente werden den Raad aan geboden. De commissie belast met het onderzoek der ge meenterekening over 1893 bracht verlag uit en con cludeerde tot voorloopige vaststelling met onver anderde ^eindcijfers ontvangst f 31485,971/2, uitgaaf f29043,52, goed slot f 2442,451I2. Dienovereen komstig werd met algemeene stemmen besloten. Van Ged. Staten was het bericht ingekomen dat zij tegen de wijziging der toelating voor school I geen bezwaar hadden. Maar er was over bet hoofd gezien dat ook art 3 der verordening op bet lager onderwijs moest veranderd worden. En dan wensebten Ged. Staten, in overeenstemming met bet advies van den inspecteur op bet lager onderwijs in de 2e inspec tie, dat tegelijk de leeftijd voor bet verlaten der school van 13 tot 15 jaar werd uitgebreid. De Voorzitter beval deze wijziging aan, doch de beer Sinke herinnerde, dat de beperking van 15 tot 13 jaar voor enkele jaren gemaakt was, om te voor komen dat slechte schoolbezoekers van 14 en 15 jaar bet onderwijs der andere leerlingen zouden schaden. Er werd bij bepaald dat de beperking voor trouwe schoolbezoekers niet zou toegepast worden. Hjj w?s toon voor dien maatregel od is dat nog. De beer Cupéry zou bet met den beer Sinke eens zijn, als werkelijk veel leerlingen van 14 en 15 jaar de school bezochten, maar bet tegendeel is waar. En hij wil een waarborg hebben, dat de trouwe schoolbezoekers niet op bun 13e jaar kunnen ver wijderd worden. De Voorzitter zou bet een verblijdend teeken des tijds achten als wat meer oudere leerlingen nog lust in 't onderwijs toonden, en er zouden wel onder wijzers zijn, die met liefde hunne zorgen aan de zoodanigen zouden wijden. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten in den geest van Ged. Staten de verordening te wijzigen. Daarna kwam de havenvergrooting weer aan de orde. De Voorzitter had den beer Hieftje niet van zijn eiscb (vrijdom van havengeld voor zijne vaar tuigen) kunnen afbrengen, en aangezien de beer Cupéry niet tot bet toestaan van dien eiscb kon besluiten, meende deze dat het huidige plan der baveavergrooting als vervallen moest worden be schouwd. De verdere bespreking bad met gesloten deuren plaats en de openbare vergadering werd na de her opening onmiddellijk weder gesloten. Bij Kon. besluit is met 1 Sept. aan dr. H. J a p i k s e, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw dhr. Jos. Van Raait e, directeur der Koninklijke maatschappij »de Schelde", scheepsbouw- en werktuigenfabriek, te Vlissingen. De beer dr. P. C. F. Frowein, in Juni 1.1. tot lid van den Helderscben gemeenteraad benoemd, zou in de Woensdag plaats gehad hebbende zitting van den Raad worden beëedigd. Bij zijn intrede in de raadszaal werd hem door den voorzitter gevraagd, of bjj bereid was de bij de wet gevorderde eeden af te leggen. De beer Frowein verklaarde zich daar toe niet geneigd, wijl naar zijne meening de wet toelaat, de eeden door beloften te vervangen. Volgens des voorzitters opvatting is dit alleen het geval met den eed, voorgeschreven bij art. 87 der Grondwet. Hij maakte geen bezwaar den beer Fro wein te doen verklaren" en »beloven", in plaats van den zuiveringseed af te leggen, hetgeen dan ook geschiedde. De voorzitter liet echter niet toe dat de eed, bedoeld bij art 39 der gemeentewet, door eene belofte werd vervangen en daar de heer Frowein weigerde den eed af te leggen, werd hem door den voorzitter belet zitting te nemen. De heer Frowein zal zich nu tot den minister van Binnenlandsche Zaken wenden en diens uit spraak afwachten. De Minister van' Buitenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, bljjkens een bekend making voorkomende in den Belgischen Moniteur van 28 dezer, de recbtstreeksche door voer, zonder overlading, van versch varkens vlees c hherkomstig uit Nederland, weder met ingang van 31 Aug. a. s. in België wordt toegestaan. In ons land wordtdejaoht op bazen en patrijzen op denzelfden dag geopend. Wie op instandhouding van de eerste wildsoort prijs stelt ziet met leede oogen aan, dat in de eerste dagen na de opening door broodjagers soms meer dan tien stuks per dag wordt geschoten en dat dikwijls in bet leger. Immers deze hazen liggen zoo genaamd vast" in akkers met veldvruchten bebouwd. Eerst nadat deze zijn geoogst verspreidt bet wild zich. Bovendien worden zoolang bet veld niet kaal is ook vele jonge exemplaren buit gemaakt, die, werd hun leven nog eenigen tijd verlengd, later eene grootere bandels- waarde zouden verkrijgen. Vandaar, dat deskundigen er op aandringen om de jacht op hazen niet vóór den len November te openen en de sluiting te bepalen op 1 Januari. Of de autoriteiten van dit alleszins billijk verlangen nota zullen nemen zal de tijd moeten leeren. Te verwachten is bet evenwel niet, want hoewel de leemten, die er in de wet tot regeling van de jacht en de visscherij bestaan talrijk zijn, blijft toch alles steeds bij het oude. (W. R. Ct.) Te Amsterdam werd gisteren door den Al- gemeenen Ne d e r 1 a n d schen Politiebond eene vergadering gehouden, welke geleid werd door den waarnemenden president, den heer Boombergen. Uit bet verslag van den secretaris bleek, dat op bet oogenblik de bond 70 correspondentschappen telt. Uit bet verslag van den penningmeester bleek, dat de gewone rekening van den bond dit jaar sluit met een bafjig saldo van f 1331,011[1. Door de vlucht van den heerr Tuinenburg is in bet geheel een ver lies geleden van f 22,304op bet oogenblik is voor de fondsen een bedrag van f 4362 beschikbaar (daarbij gerekend bet batig saldo der gewone reke ning, dat daarvoor werd bestemd) en dewijl de ge wone rekening jaarlijks eene bate van omstreeks f 2000 afwerpt, zou de Bond aan zijn verplichtingen jegens de verzekerden des noods kunnen voldoen, ook al werden de pogingen der bekende Kamerleden niet met goeden uitslag bekroond. Omtrent dezen uitslag is evenwel nog niets bekend. Voorts bleek nog uit de mededeelingen, dat de heer Tuinenburg »aan den eenen kant" voor zich zeiven een vol jaar premie in de kas stortte en aan den anderen kant" met al de gestorte premiën en de effecten op d9n loop ging. Besloten werd voortaan eene som van f 250 op de jaarlijksche begrooting te brengen, met het doel een fonds te vormen tot bet doen van uitkeeringen aan de nagelaten betrekkingen van door eenig ongeluk omgekomen leden van den Bond en in geval van invaliditeit. Voorts kwam in behandeling een voorstel van den beer Beunder te Dokkum, houdende de bepaling, dat de fondsen van den Bond voortaan zouden wor den belegd in hypothecaire inschrjjvingen of inschrij vingen op bet Grootboek; dat de desbetreffende stukken onder bewaring der Nederlandscbe Bank zouden worden gesteld en er nimmer een hooger bedrag in geld bij den administrateur of penning meester in kas zou mogen zijn dan waarvoor door dezen borg zou zijn gesteld. De adviseur van het verzekeringsfonds gaf in overweging ook belegging in soliede effecten toe te laten. Het tweede lid van bet voorstel-Beunder, in zake borgstelling door den penningmeester, werd verworpen, bet eerste lid aan genomen, echter met inachtneming van het amen dement van den adviseur. Nog werd besloten, het hoofdbestuur voortaan niet 8, maar 5 leden te doen tellen. Als zoodanig wer den benoemd de heeren S. Talma Stheeman, burge meester te Zuidbroek in Groningen; D. Beunder, inspecteur van politie te Dokkum; J. P. Engelman, burgemeester van Sckoterland; Jac. Kampinga, agent van politie te Groningen, en K. Kramer, chef-veld wachter te Apeldoorn. De eerstvolgende vergadering van den Bond zal te Rotterdam worden gehouden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Men schrijft ons: De onderhandelingen over de vroeger gemelde vereeniging der oud-Gerefor meerde gemeenten van wijlen ds. Van Dijke en ds. Bakker hebben tot geene bevredigende uitkomst ge leid. De punten van verschil, die zich voordeden waren van dien aard, dat daaraan geen voldoende oplossing kon worden gegeven. Zooals bekend is worden bedoelde gemeenten tegenwoordig bediend door ds. Janse te Middelburg en ds. Ruben te Ter- Neuzen. De vereenigden onder eerstgemelden leeraar mak«n höt grootste aantal uit.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1