1894 N°. 102. Donderdag 30 Augustus. 81ste jaargang. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. GOESCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrydagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Incendlnf van advertentien voor 9 uren op den De prys der gewone advert6ütiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry a slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dan; der uitgave. Bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen aan Zeeland. Op verzoek van den COMMISSARIS der KONINGIN in ZEELAND hebben wij de eer het navolgende ter algeineene kennis te brengen Het heeft Hare Majesteit de Koningin-weduwe, Regentes, behaagd Hoogstderzelver bijzondere ingenomeuheid te betuigen met de luisterrijke en hartelijke ontvangst, welke aan HH. MM. van de zijde der Zeeuwsche bevolking in zoo ruime mate ten deel gevallen is by Hoogstderzelver bezoek aan dit Gewest. Zoowel de Koningin als de Koningin-weduwe, Regentes, gevoelden zich diep getroffen door de vele en ongeveinsde be wijzen van aanhankelijkheid en trouw, waarmede HH MM. overal werden begroet en waardoor de oude band tusschen Zeeland en Oranje opnieuw werd bevestigd. De dagen, in deze Provincie doorgebracht, zullen bij HII. MM steeds de schoonste herinnering achterlaten. l)en Commissaris der Koningin werd opgedragen zoowel aan autoriteiten als aan ingezetenen de levendige erkentelijkheid en innigen dank van IIII. MM. over te brengen, eene taak, waarvan hij zich hiermede gaarne en met ingenomenheid kwijt. Goes, 29 September 1894. Burgemeester en Wethonders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. GOES, 29 Augustus 1894. Het N. v. d. D. beeft het volgende telegram uit Batavia ontvangen »0 n z e troepen op Lombok zijn verrader lijk aangevallen en de cavalerie is verstrooid. De gemeenschap tusschen Mataram en Regara is ver broken." Bij dit telegram teekent het blad het volgende aan Het telegram, door ons uit Batavia ontvangen, zou alleen reden tot groote ongerustheid kunnen geven, indien het mocht blijken dat de bevolking, de Sasaks, van vrienden vijanden waren geworden. Dit is echter moeilijk denkbaar na de vriendschap pelijke gezindheid welke onze troepen overal ont moetten. Veeleer zal men den verraderlijken aanval dus toe te schrijven hebben aan een poging van de Bali- neesche hofpartij om ons te weerstaan en het vroe gere onbeperkte gezag te herwinnen. Het komt ons niet te gewaagd voor, te onderstellen dat de aan hangers van den zelfmoordenaar Anak Agoeng Madé, wellicht nog gesteund door andere Balineezen, een transport hebben aangevallen. De plaatsen Mataram en Tjakra Negara liggen op ongeveer een paal afstands van elkaar. De hoofdplaats Mataram ligt, zooals uit vorige berichten-bekend is, twee palen in rechte lijn van de Westkust. Van Ampenan, de hoofdplaats, gaat men een rivier over en komt dan op een grooten, breeden weg, welke in rechte lijn oostelijk naar Mataram loopt. De plaats Tjakra Negara, ook wel Karang Asam genoemd, naar het Rijkje op Bali dat de baker mat is van de Lomboksche vorsten is een tweede versterkte plaats, waar bijna uitsluitend Balineezen wonen, zooals trouwens in dit geheele westelijk ge deelte van het eilandde Sasaks wonen meer be paald in het oostelijk deel. Men zal zich herinneren, dat onze troepen eene groote verkenning zouden maken naar de Oostkust, een manoeuvre welke trouwens, bij de goede gezind heid der Sasaks, als een zuiver militair vertoon Naar het Duitsch van A. E. Brachvogel. 54) Vervólg. De vacantie aan de universiteit liep ten einde. Rembod had niet alleen Normandië maar zelfs zijn vriend Eisenberg te Subl vergetentwee donkere meisjesoogen hielden hem gevangen. Mevrouw Wun- ster had geene moeder moeten zijn om niet te be merken wat er in de harten barer dochter en van den doctor omging en zij maakte zich daarover om ver schillende redenen zoo ongerust, dat zij er den graaf over schreef. Het antwoord luidde »Op uwe mededeelingen, waarde vriendinkan ik u geen afdoend wederwoord geven. Ik verzoek u echter dringend en met een beroep op onze vriend schap Kom heden over acht dagen met uwe beide dochters en uw gevaarlijken huurder in den Berg- tuin. Zorg daarbij dat uw gezelschap niet weet waar het zich bevindt. In het priëel by het balcon zult ge de koffie gereed vinden staan. Laat de jongelieden zich geheel aan de genoegens van het natuurschoon overgeven. De rest zal wel terecht komen De predikantsweduwe vermoedde wel wat de ge- heimgraaf wilde, maar daarmede was aau hare be zorgdheid weinig tegemoet gekomen. Charlotte had moest worden beschouwd, waarbij men gelegenheid had een indruk te geven van onze middelen en tegelijk om de minder gekende gedeelten in kaart te brengen. 't Is dus wel mogelijk dat de Balineezen dezen tijd hebben afgewacht om hun aanval te doen, nu de bezetting van den daleem, de residentie, sterk verminderd was. In dien zin opgevat zou het bericht, op zichzelf ernstig genoeg, vooralsnog geen reden tot groote ongerustheid behoeven te geven. Gisteren seinde men ons nog uit 's-Gravenhage omtrent Lombok Een blijkbaar vroeger gezonden telegram aan het ministerie van koloniën is niet aangekomen. Uit een heden middag ontvangen vervolg-telegram blijkt van zware geleden verliezen. Binnen 4 dagen gaat het 2e bataljon naar Lombok en ten spoedigste aanvul ling van de geleden verliezen, zoomede sterke artil lerie en alles wat noodig is tot reconstructie der expeditie. Het elfde bataljon kan zoo noodig volgen. De Tromp versterkt de scheepsmacht. Segov is tot tweede bevelhebber en overste De Moulin tot chef van den staf benoemd. Aan de N. B. Ct. wordt uit Batavia geseind Onze troepen werden bij Mataram door de Baliërs overvallen. 185 man sneuvelden, waarvan 30 officieren dood of vermist. De troepen trokken op Ampenan terug. Het Nieuws van den Dag heeft uit Batavia nader een telegram ontvangen van den volgenden inhoud De resident is in veiligheid. Veertien officieren, generaal Van Ham en honderd vijftig soldaten zijn gedood. Zie laatste berichten In de heden alhier gehouden vergadering van ingelanden van den polder >de Breede Wate ring bewesten Ierseke" werd de rekening over 1893/94 goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f 127832.78, in uitgaaf op f 113068.93 en dei'halve met een goed slot van f 14763.841/2. Van de geldleening, oorspronkelijk groot f 267.000, thans nog per resto f 237.000, lootten negen obligatiën k f 1000 uit, nl. de nommers 48, 57, 66, 85, 98, 138, 154, 159 en 170. Wolfertsdijk. Ter voorziening in de vacature J. J. Van Weel als dijkgraaf van den Oost- Nieuwlandpolder, maakten de ingelanden eene voordracht op, bestaande uit de h.h. J. Goetheer, P. Koeman en C. Van Damme. Die van het water- schap Oud-Wolphaartsdijk herkozen den heer (3. Van Damme als afgevaardgde naar het waterschap Sluis Oosterlandpolder." Wemeldinge. Tot gemeente-geneesheer alhier is benoemd de heer G. J. Knaap, arts, geboren te Raamsdonk. Met den winterdienst der staats spoorwegen zullen als proef in de sneltreinen no. 2 en 9 van Amsterdam naar Vlissingen en terug 3e klasse rijtuigen loopen. Trein 2 voor reizigers van Vlissingen, Middelburg, Goes, Bergen-op-Zoom en Roosendaal naar Utrecht en Amsterdamtrein 9 voor reizigers van Utrecht en Amsterdam naar Roosendaal, Bergen-op-Zoom, Goes, Middelburg en Vlissingen. Trein 9 vertrekt alsdan van Amsterdam ongeveer te 6 uren 's namiddagstrein 2 komt aan te Amsterdam te 11 u. 30 min. 'snam. (M. Ct.) Het getal a a n g e s lagenen in de ver mogensbelasting zou, naar de Delvenaar verneemt, ongeveer aldus zijn Getal. 18,000 tot beneden 15,000 9,200 15,000 9 9 20,000 13,800 9 20,000 9 9 30,000 16,000 9 30,000 9 9 40,000 8,900 9 40,000 5> 9 50,000 5,700 50,000 9 9 9 75,000 8,000 9 75,000 9 9 9 100,000 4,200 9 100,000 9 9 9 150,000 4,109 T> 150,000 9 9 9 200,000 2,100 9 200,000 9 9 9 300,000 1,900 9 300,000 J> 9 9 500,000 1,400 9 500,000 9 750,000 600 9 750,000 9 9 9 1,000,000 200 9 1,000,000 9 9 9 1,500,000 200 9 1,500,000 9 9 9 2,000,000 60 9 2,000,000 en hooger 100 Nu zooveel gras ligt te rotten op het land, wijst de heer Bertels van de Biezen er weder op, dat men van het gras persvoeder kan maken. Zelfs van het reeds onaangenaam riekend gras, dat door het vocht geleden heeft, is, volgens hem, nog prachtig pers voeder te bereiden. Om nu het persen van groenvoeder nog beter en spoediger ingang te doen vinden, en daardoor het kostbare gras bij dit natte weder voor bederf te vrij waren, zullen door den heer Bertels aan belang hebbenden op aanvrage monsters persvoeder gezon den worden, en wel: ten 1. opdat msn zich dan kan overtuigen welk prachtig persvoeder, riekend als versch roggebrood, zonder eenige kosten te bereiden is, en waaraan koeien en paarden verre de voorkeur geven boven hooi, ja zelfs boven versch gras; 2. om de dikwijls onware voorstelling van in het geheel niet of slechts ten halve der zake kundigen te breidelen, en het nadeel daardoor aan den land bouw toegebracht door lichtvaardige oordeel vellingen als anderszins, waartoe velen zich soms on geroepen genoopt gevoelen tot een minimum te herleiden. Bij de zeemacht is bepaald, dat de adel borsten le kl. hoogstens vier jaren in dien rang zullen dienen, ten ware zij wegens ongeschiktheid niet voor bevordering in aanmerking kunnen komen. Na vier jaren dienst worden zij bevorderd, ook al wordt daardoor het vastgesteld aantal luitenants- ter-zee 2e kl. overschreden. Zondag werd te Zwolle de aangekondigde ver gadering van sociaal-democraten gehouden, daartoe bijeengeroepen door het bekende twaalftal heeren, die zich van den bestaanden sociaal-democratischen bond wenschen af te scheiden. De nieuwe vereeniging werd geconstitueerd. Men besloot haar te noemen»Sociaal-democra- tische arbeidersparty in Nederland." Staande de vergadering zijn vier en zestig afge vaardigden tot de nieuwe partij toegetreden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. By het examen voor de hoofdakte te Breda is geslaagd dhr. Chr. Schultz alhier. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare school te Heinkenszand hebben zich twintig sollicitanten aangemeld. Rechtszaken. De Arrondissements-rechtbank te Middelburg veroordeelde J. P., 35 j., te 's-Heer Arendskerke, wegens mishandeling en vernieling, tot 14 d. gev.- straf. Gemengde Berichten Wie dit jaar groote verwachtingen gekoesterd heeft omtrent de kermis alhier, zal zich deerlijk teleurgesteld zien. Aan de noordzijde van de Groote Markt vindt men de stoom-caroussel van A. C. Tewe, die wederom ruimschoots gelegenheid biedt om lustig rond te draaien. Aan de oostzijde het wel bekende galanterie-kraam van de wed. Miiller, be nevens eenige speelgoed- en suikerwerkkramen. Tegen over het stadhuis staat een draaimolen van Rijnberg en in de middenrij niets anders dan een paar tentjes waarin de geheimen der toekomst worden voorspeld. Aan de zuidzijde der Markt is een panorama opge steld, benevens een schiettentje, dat voorloopig alleen te zien geeft, dat het »te koop" is en voorts het welbekende nogat-kraam van Frantantuono en de telkenjare wederkeerende koek- en suikerwerkkramen. De Vlas markt vertoont als gewoonlijk eenige wafel en oliekoekenkramen, o. a. dat van P. Van Besooijen op zijne gewone plaats tegenover het Rijfelstraatje. De Beestenmarkt bevat ditmaal iets nieuws: het hypodröme van de wed. Xhaflaire, waar men ge legenheid vindt zich op levende paarden in de edele rijkunst te oefenen, maar tevens om zich te ver lustigen in eenige geschilderde tafereelen uit de >duizend en éen nacht". Achter dit hypodröme staat een Turksche schommel, waar men naar hartelust zich aan het deinend vermaak kan overgeven. Zooals uit achterstaande advertentiön blijkt heeft »de Prins van Oranje" ïals gewoonlijk zich voor Zondag en Maandag verzekerd van het optreden van het gunstig bekende Antwerpsche tooneelgezel- schap onder directie van den heer Van Doeselaer, de kastelein der sociëteit >V. O. V." van een paar voorstellingen op Maandag en Dinsdag van het café chantant van den heer Kievits en de heer Krügers eveneens van het optreden van een café chantant. Gisteravond omstreeks 11 uur had de werk man P. P. uit deze gemeente het ongeluk, terwijl hij zich in den stoom-velocipède-molen van den heer Tewe op de kermis alhier bevond, van een der paarden te vallen en het linkerbeen zoodanig te bezeeren, dat hij op een stoel naar zijne woning moest gedragen worden. Daar de man hevige pijnen leed werd er geneeskundige hulp ingeroepen. Als eene bijzonderheid meldt men ons, dat de veldwachter van Schore in het bezit is van een tammen reiger. Het beest loopt bij de kippen en gevoelt zich daar zeer op zijn gemak. dat zijne gevoelens zouden beantwoord worden. Hij achtte het nu het geschiktste oogenblik zich daarvan te overtuigen. Onder allerlei voorwendsels hield hij het meisje terug; hij wees haar eenige zeldzame rozen, maakte haar opmerkzaam op verschillende andere planten en vestigde haar aandacht op het gezang der vogels. Laten we nu naar mama gaan" zeide Charlotte, die uit louter verlegenheid diep bloosde. »Ik beu hier vreemd en ik weet den weg niet." Hij vatte hare hand. Gelooft ge dan dat we ooit een anderen dan een goeden weg zullen bewandelen »Ik bedoel, dat wij mama zullen misloopen." »Hebt ge dan zulk een haast, mejuffrouw Char lotte, om weör bij haar te zijn? Boezemt mijn ge zelschap u zooveel afkeer in >0 neen, maar Zij hield verlegen stil. »Ge denkt zeker, dat het niet gepast is, Charlotte? O, laat mij in korte woorden alles uit den weg ruimen, wat nog tuschen ons staat. Ik houd niet van geheimzinnigheden. Ik zeg u daarom eerlijk en oprecht, dat ik u onbeschrijfelijk liefheb, dat gij alleen het geluk mijner toekomst uitmaakt, en dat hier te midden der rozen beslist zal worden of ik verwerven kan wat ik met mijn geheele ziel verlang, uw hart en dit lieve, kleine, werkzame handje >LodewykIs het werkelijk waar Hebt ge mjj heusch zoo lief?" Hare stem trilde, tranen rolden langs hare wangen, maar toch keek ze Rembod liefdevol met hare groote trouwe oogen aan. >Dat zweer ik u. God is mijn getuige! Mag ik haar hart reeds weggeschonken aan Rembod en zij kon in zulke eene verhouding geene toekomst voor haar kind zien. Zij gaf echter toe aan den wensoh van den graaf in de overtuiging, dat iemand, die haar zoovele weldaden had bewezen, haar zeker geen smart zou willen veroorzaken. De vastgestelde dag brak aan en 's middags aan tafel, deed mevrouw Wunster, juist alsof het haar nu eerst inviel, het voorstel om straks eene wande ling te gaan maken. Weldra was het gezelschap op weg naar Wallrabs. Rembod liep met Charlotte voorop. Amalia en de moeder volgden. Toen zij aan den Bergtuin kwamen, stond het hek open en zij liepen achterom het huis zonder iemand te ontmoeten. »Dat is hier een verrukkelijk plekje!" riep Rem bod. »Welk een prachtig buiten! Het zou zeer ge schikt zijn voor een droomerig Duitsch doctor, juf frouw Charlotte, maar dan moest hij er nog een lief klein doctoresje bij hebben Charlotte bloosde. »Wat verkoopt ge toch weör voor mallepraat »Het buiten is zeker heel mooi, maar daarboven op den heuvel is het nog veel schooner!" zeide de weduwe. »Ik zou echter bang zijn, dat voor iemand, die onderwijs geeft aan eene universiteit, dit toch op den duur geene geschikte verblijfplaats zou zijn". 9Juist wel!" antwoordde Rembod. »Hoe heerlijk moet het zjjn als men maanden lang allerlei geleerd heid uitgekraamd heeft, hierheen te snellen, Paschen en Kerstmis hier te vieren, of iu den gulden zomer tijd rozen te plukken en de nachtegalen in de boscbjes te hooren zingen". Terwijl hij zoo sprak waren ze in de nabijheid van het venster aan het balcon gekomen, toen juist Sepperl naar buiten trad. i>He, mevrouw I" sprak ze op schijnbaar verrasten toon, »gunt u mij nu toch eindelijk eens de eer van een bezoek Nu moet u nog wat rondwandelen in den tuin en op den heuvel en dan maak ik in- tusschen de koffie gereed." Zonder antwoord af te wachten liep ze het huis weör in, terwijl de bezoekers hunne wandeling door den tuin voortzetten. Bij het balcon kwamen ver schillende paden samen, die door dichte boscbjes werden omzoomd, en uitkomende op vriendelijke plekjes, van rustbanken voorzien, vanwaar men een schoon uitzicht had. De weduwe was, vóór ze verder den tuin inliep, aarzelend en pratend bij het huis blijven staan. Aan het venster van het balcon, achterom het gordijn glurend, had zij het gelaat van den ouden graaf bemerkt, wiens oogen strak op Charlotte en Rembod gevestigd waren. Het was duidelijk, dat zij goed geraden had, toen zij vermoedde, dat het bezoek aan den Bergtuin alleen ten genoegen van den ouden graaf was beraamd en zij wilde hem nu zooveel mogelijk gelegenheid geven de beide jongelieden te bespieden. Toen ze zekerheid had dat de oude heer ze goed gezien had, en ze niet zonder arg waan te wekken langer kon blijven staan, wandelde ze met Amalia vooruitCharlotte en Rembod volgden. De laatste had reeds lang zijn besluit ten opzichte van Charlotte genomen en hij koesterde eenige hoop,

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1