BAL Advertenti en Sociëleit „Van Ongeuuchlen Vrij". Harmoniegezelschap „El'PHOMV' met het hoofd naar den grond gebogen kwam hem al dadelijk verdacht voor. De vrouw van den heer V. d. S. had, ongeveer een kwartier vóórdat de dienstbode om hulp riep, boven zijnde om hare kinderen ter ruste te leggen, een angstig gillen gehoord van een kind, dat, naar hare meoning, erg mishandeld werdeven daarna hoorde zjj echter niets meer. Ook hare kinderen hadden het gehoord, en zoo ook hare moeder, die zich in de benedenkamer bevond. De meid ontkende en deed het voorkomen, alsof zij, komende van het station, waarheen zij met het vermoorde meisje gewandeld was, in huis onraad hoorde. Er waren inbrekers in huis geweest en die hadden het kind vermoord, beweerde zij. De ver dachte had kennis aan een militair in Naarden in gatnizoen, die dien avond bij haar vertoefde en door de buren is gezien, en die omstreeks 8 uur met haar en het slachtoffer heeft gesproken. De gru weldaad is omstreeks 9 uur gepleegd. Aan eene kast op eene bovenkamer, waarin geld geborgen was, zijn sporen van braak ontdekt. Er zijn per sonen tegenover wie de verdachte zich zeer vijandig over het vermoorde kind heeft uitgelaten. Ook de vrijer der meid werd in hechtenis ge nomen en den volgenden dag hebben beiden bekend dat zij de misdaad hebben gepleegd. Toen de verdachten naar het station vervoerd werden, kon de politiemacht de woede der volks menigte niet bedwingen, en moest zij van de sabel gebruik maken om de orde te handhaven. Ook in deze moord-geschiedenis speelt een geheim zinnige onbekende eene rol. Er moet, zoo wordt te Bussum door verschillende personen beweerd, nog een tweede militair in de zaak zijn betrokkendeze zou 's namiddags in beschonken toestand met Koe- leman nabij het huis van Meinders gesproken hebben. Naar dezen soldaat wordt nu door de politie gezocht. Bij de wedrennen te Deauville haalde een persoon, die zeer geagiteerd was, eene revolver uit den zak en zette den loop aan zijn voorhoofd. On middellijk wierpen zich eenige lieden op hem om een zelfmoord te verhoeden. De man stelde zich te weer, maar hij werd machteloos gemaakt. Hij ver haalde nu wanhopig te zijn, omdat hij eene aanzien lijke som, waarvan hij meerendeels geen eigenaar was, bij de weddenschappen verloren had, zoodat hij de dood verkoos boven de schande. Dit was van dat gevolg, dat verscheidene eigenaars van renpaarden 1200 fr. bijeenbrachten om den man te helpen. Toen men hem die som overhandigde kwam de commissaris van politie tusschenbeide en bracht den man naar een wachtpost. Daar bleek het dat de pistool niet geladen was. Hij had dus comedie ge speeld, maar de comedie was mislukt. Te Ostende werd een achttienjarig jongeling het slachtoffer van een moordaanslag die op zijn broeder gemunt was. Zaterdagavond met zijn moeder thuis komende, hoorde deze laatste, nauwelijks den drempel harer woning overschreden hebbende, een vreeselijken kreet. Zij snelde naar buiten en vond haar zoon badende in zijn bloed. De jongeling was door een geweerschot getroffen. Des nachts stierf hij, na te hebben verklaard, zijn moordenaars te hebben hooren zeggen»Wij hebben ons vergist, het is zijn broeder. De Erfprins van Oldenburg ging, blijkens be richt uit Weenen, met een jacht de Middellandsche Zee in en is niet teruggekeerd, zoodat men vreest dat de Prins met het slechte scheepje is verongelukt. De statistiek heeft bewezen, dat van alle landen Griekenland het meeste inwoners telt, die den leef tijd van 100 jaar bereiken. Een bekend Grieksch hygiënist schrijft dit aan het bijzonder gezonde klimaat van Griekenland toe. Daar de honderdjarigen hoe langer hoe meer ver minderen, raadt hij den Grieken aan hunne levens wijze te gaan veranderen. Naar dezelfde Grieksche dokter beweert, heeft men in Griekenland alle kans om bij matige levens wijze en goede gezondheid 130 jaar te worden. Ook komt dit in Turkije voordaar is de hoogste ouder dom dien men bereiken kan 115 jaar. In Moravië zijn bij de overblijfselen van mam- mouths geraamten van voorhistorische menschen ge vonden. De zes geraamten zijn in vrij goeden staat en van verbazende grootte. Een mans-skelet vooral munt uit door zijne afmetingen. Deze tijdgenooten van den holenbeer, die in Midden- of Noord-Europa gevonden werden, bewijzen opnieuw de onwaarheid van de meening, dat er in het tijdperk van mam- mouth en holenbeer geene menschen zouden geleefd hebben. In Januari 1886 werd de heer Barëme, pre fect van het departement Eure, tusschen Parijs en Nantes in een spoorwegrijtuig met een pistool ver moord en vervolgens op den weg geworpen. Er werden destyds onderzoekingen in het werk gesteld, maar zonder dat de moordenaar gevat of bekend werd. Het scheen eene zeer geheimzinnige zaak; aan diefstal of poging tot diefstal kon hier niet ge dacht worden. Wel zeide men dat hier eene vrouw, rechtstreeks of zijdelings, in het spel wascherchez la femmewerd gezegd; maar hierbij bleef het. De Qaulois weet meer van die zaak te vertellen, of is minder geheimzinnig. Dit blad heeft van een aanzienlijk persoon in het departement Eure ver nomen, dat een ieder te Evreux, hoofdplaats van het gewest, den moordenaar, die al sinds eenigen lijd dood is, gekend heeft. Het was een magistraat persoon, die zijne zuster wilde wreken, welke door Baréme verleid was en die deze niet wilde trouwen. In een kleine, Engelsche stad is dezer dagen een tandmeester overleden, die zijn praktijk sedert 50 jaren had uitgeoefend. Bij zijn sterven maakte de man de zonderlinge beschikking, dat alle kiezen en tanden, welke hjj in zijn leven had getrokken, met hem begraven moesten worden. Hij had name lijk de gewoonte, die zorgvuldig te bewaren. Zijn erfgenamen volbrachten dien wensch en gaven hem 30.000 tanden en kiezen in zijn kist mee. In Frankrijk verlaten de anarchisten in grooten getale het land, uit vrees voor de nieuwe wet; de j meesten begeven zich naar Londen, maar het schijnt dat men hun daar ook niet langer gastvrijheid zal verleenen. Althans van zekere zijde wordt gemeld, dat tusschen de buitenlandsche anarchisten een strenge schifting zal worden gehouden, en dat de- genen die als gevaarlijk te boek staan, een »uit- noodiging" zullen ontvangen om het Vereenigd Koninkrijk te verlateningeval zij dan aan die vriendschappelijke suitnoodiging" geen gehoor gaven, zouden zij eenvoudig verbannen worden. Te Tremessen, Posen, werd het bevel gegeven, het lijk eens onlangs gestorven jongelings op te graven, omdat men reden had te gelooven, dat hij gestorven was ingevolge mishandelingen. Men was echter niet weinig verbaasd, de kist leeg te vinden. Waarschijnlijk heeft de dader het lijk doen verdwijnen, om de sporen zijner misdaad uit te wisschen. Een jongeling en een meisje hadden op de kermis van Brussel ruzie gekregen en hij, die van de liefde niets meer wilde weten, ging de barak van een eseamoteur binnen. Doch, nog onder den indruk van de ruzie, bad de vertooning voor bem niets aantrekkelijks, tot eindelijk de barakman aankondigde, dat hij de groot ste toer ging verrichten, die ooit verricht was en waarvoor hij door alle mogelijke keizers en konin gen gedecoreerd was. Hij zou namelijk zonder pijn, degene uit het publiek, die zich aan deze zonder linge operatie wilde onderwerpen, het hoofd afsnijden. Onze jongeling, hierin een middel ziende om op goedkoope manier en zonder smart in de andere wereld te geraken, stapte vastberaden vooruit. Maar eer hij de tooneelplanken bereikt had, klonk een snijdende kreet door de tent. Het meisje, dat hem ongemerkt gevolgd was en op een bank achter hem had plaats genomen, snelde hem achterna, roe pende »Doe het niet! doe het niet! Het zal niet noodig zijn het vervolg der geschie denis te vertellen. Het succes van den barakman was verdubbeld. Een dame te Port Victoria (Australië) schreef onlangs aan een harer vriendinnen te Adelaide het volgende »Hebt ge wel het flauwste denkbeeld, wat de muizenplaag voor ons op het schiereiland te bedui den heeft Indien zij (de muizen) niet spoedig in aantal verminderenzal het weldra een gevecht tusschen ons en hen geven, om uit te maken wien het land zal behooren. Stel u voor naar bed te gaan en dit alreeds in beslag genomen te zien door een groot aantal muizen Wij konden ze niet tellen. Wij vegen ze op bij honderden. Op het erf van het graanpakhuis krioelen er millioenen. Men kan ze van verre ruiken; en de ellendige dieren verslinden niet alleen hunne doode kameraden, maar, na verstoppertje met elkander gespeeld te hebben in uw haar als ge slaapt, bijten ze u achter het oor of elke andere geschikte plaats. Het is onmogelijk zich er een voorstelling van te maken als men het niet beleefd heeft. Ik heb een dozijn vallen voortdurend in werking en overal vergift gelegd. Een van onze pachters vertelde mij, dat hij 121/2 morgen lands bezaaid had en vóór hij het zaai veld verliet, was het een en al muizen, die al het zaad opvraten. Hij zaaide opnieuw en liet een man achter zich aanloopen met de egge, terwijl hij zaaide. Zoudt gij niet denken, dat het een verzinsel was? Toch is het waar." Mej. Alice S., tooneelspeelster aan een schouw burg in een voorstad van Berlijn, zond de volgende aankondiging van haar huwelijk aan vrienden en kennissen Allen vrienden en bekenden de mededeeling, dat ik weldra in eene nieuwe, door mij nog nooit bezette rol zal optreden. Het stuk heet »Het Huwelijk", als medespeler heb ikden heer Hans E. Van hem hangt het al, of het stuk een blijspel zal worden. Een klucht wordt het Z6ker niet, want ten eerste is het ons vreeselijke ernst en ten tweede zegt men dat er in het huwelijk" niet valt te lachen". Te Luik stortte Zaterdagavond de brug, lei dende over het kanaal LuikMaastricht, met don derend geraas naar beneden. Al het ijzerwerk ge raakte hierdoor los en viel tusschen het volk, dat ter weerszijden der brug stond te wachten. Het zoontje des brugwachters werd onmiddellijk gedood, terwijl drie personen, onder welke de sluisknecht, zoo deerlijk gewond werden, dat men voor het be houd van hun leven vreest. De scheepvaart is voorloopig gestremd, tot groot ongerief der talrijke schepen, die thans het kanaal bevaren, aangezien het Kempensche kanaal eerst se dert acht dagen heropend is. De Russische vice-admiraal Razvogos, comman dant der haven van Kroonstad, is volgens de Indép. beige vermoord door een ontslagen beambte. De moordenaar had den admiraal eenigen tijd gevolgd, terwjjl deze in zijn rijtuig de stad doorreed, en toen het rijtuig een oogenblik stil hield, loste de moorde naar drie schoten uit een geweer op hem. De ad miraal stierf binnen enkele minuten. De wedstrijd, tusschen den Cowboy Cody en den wielrijder Fischer te München gehouden, is ten gunste van den wielrijder beslist. Gedurende de drie dagen van den strijd legde Fischer af 258.500 en Cody 208.962 meters. Omtrent de jongste aardbeving op Sicilië meldt de Napolitaansche berichtgever van Daily News treurige bijzonderheden. Hij kwam kort na den eer sten schok. »Te Zurbadi," schrijft hij, waren de wegen versperd door puin en hier en daar openge spleten. Vele villa's waren ingestort, en de wijn uit de kelders stroomde over den weg. De muren der kerken waren in alle richtingen gescheurd en op de altaren was alles dooreen geworpen en gebroken. Wij ontmoetten jammerende vrouwen en kinderen en zagen dooden uit het puin wegdragen. Daar wordt opeens een vreeselijk gerommel gehoord. De grond schuddemuren stortten in, en wij stonden in een wolk van stof. Ik zag vlak voor mij een muur instorten en ik snelde heen als een krankzin nige. De schokken duurden nog voort. Wij liepen tegen elkaar in de duisternis, en steenen vielen aan alle kanten oin ons heen. Daar hielden plotseling de schokken op. Wij hoorden van alle kanten nood kreten en wij gingen zoo snel wij konden de ge wonden helpen. Prof. Romeo, correspondent van de Corner di Catania, was gewond bij het omvallen van een muur. Wij brachten hem naar een veilige plaats. Wij haalden een vrouw met gebroken boe nen uit het puin en nit een ander huis een klein kind, dat ongedeerd gebleven was, beschermd door een stapel hout voor de wieg. We vonden ook een 12jarig meisje, dat ongedeerd was gebleven, maar van schrik krankzinnig was geworden. Er werden steeds meer en meer gewon den gevondenmaar zij konden langs de onbegaan bare wegen niet vervoerd worden naar Aci Reale, en er waren geen geneeskundigen of verbandmiddelen bij de hand. Men zond telegrammen om hulp naar Crose Rossa. Te Fieri was de toestand nog treu riger. Vele grondeigenaren hebben alles verloren. De schade wordt geschat op 3 millioen lire. Te Chattam is een der grootste hondenlief hebbers overleden. Zijn lijkwagen werdvolgens testamentair voorschrift, onmiddellijk gevolgd door zijn 52 honden en daarna door de overige rouw- dragenden." De honden werden na de begrafenis plechtig onthaald, en daarna de overige »rouw- Pullmann, de bekende fabrikant uit Chicago, bevindt zich tegenwoordig in Europa. Het verblijf van den rijken Amerikaan in de oude wereld staat in verband met de verloving zijner dochter. Volgens de Figaro zal weldra de verloving openbaar worden gemaakt van mejuffrouw Pullmann met den prins van Isenburg-Bristein, den zoon der Oostenrykeche aartshertogin Maria Louise van Toscane, eene nicht van den Oostenrijkschen keizer. Volgens de Temps heeft de heer Pullmann uit sluitend zijne toestemming tot deze verloving gege ven, onder voorwaarde, dat alle titels en waardig heden van het huis Isenburg op de kinderen zijner dochter zullen overgaan. Aanvankelijk heette het dat eene dergelijke schikking onmogelijk was, maar ten slotte schijnen toch deze bezwaren uit den weg te zijn geruimd. Ingezonden Stukken. 'Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 85 AUGUSTUS 18*1. Het standbeeld van M. Adrzn. de Ruyter te Vlissingen ingewijd. Strekt het een volk tot eer, wanneer het met dankbaarheid aan de lofwaardige Voor vaderen gedenkt, dan getuigt menig gedenk- teeken op den vaderlandschen bodem, hoe ook de Nederlander zich die eere aantrektter wijl de Zeeuw zich nu ook verheugt, dat hij, bij de standbeelden van zijnen de Ruyter en Cats, zich zeiven, zijne kinderen en de na geslachten bij de treffendste voorbeelden en gevolgen der deugdsbetrachting kan bepalen. Ofschoon de grootste van Neërlands zeehelden reeds met de prachtigste graftombe te Amsterdam vereerd was, de Nederlander, de Zeeuw, de Vlis- singer kon evenwel, tot meer dan anderhalve eeuw na zijn overlijden, met geen zichtbaar teeken aan wijzen, waar* de groote land- en stadgenoot het le venslicht eerst aanschouwd, waar hij als kind ge speeld, waar hij het eerst zijnen grooten aanleg getoond had. Dan, het dankbare nageslacht, bedacht om eigene eer met die van den Redder des Vader lands te handhaven, verheugt zich in de edele po gingen van de heeren D. Uyttenhooven, P. J. Zijnen en andere leden van het Vlissingsche departement der Maatschappij»totNutvan 't Algemeen," waar door wij thans het verlangde standbeeld van den grooten Michiel Adriaanszoon de Ruyter in zijne geboortestad kunnen aanschouwen. De oprichting daarvan door Vorst en volk toegejuicht en ruim schoots ondersteund zijnde, werd op den 29 April 1810, de Ruyters gedenkwaardigen sterfdag, de eerste steen van den grondslag voor het standbeeld gelegd door den vice-admiraal O. W. Gobius, bij welke plechtigheid ds. W. Ternooy Apól, in keur van woorden, eene hartelijke aanspraak tot de aanwe zigen richtte. De onthulling van het smaakvolle metalen stand beeld, (hoog 3.14 M., ter zwaarte van 7000 K., en den 5 Juli 1841 gegoten in de fabriek van de heeren van Vlissingem en Dudok van Heel te Amsterdam), had op den 25 Augustus daaraanvolgende plaats. Op dezen feestdag vereenigde zich eene groote volks menigte, met Z. M. Koning Willem II en de Vorste lijke telgen, onder de streelendste muziek, in de Groote- of St. Jakobskerk, waar Professor A. des Amorie van der Hoeven in eene treffende feestrede de harten voor den grooten zeeheld deed ontgloeien. Daarna werd het standbeeld op de plechtigste wijze en onder een daverend gejuich ontbloot. De vreugde was algemeen, en volksvermaken, illuminatiën en eene luisterrijke tentoonstelling van schilderijen en oudheden, op het leven van den Admiraal betrek king hebbende, getuigden van het eenparige dank gevoel in het feestelijk versierde Vlissingen. Prijk Heldenkweekster, grijze vest, Prijk eeuwen lang in 't Zeeuwsch gewest Met 't beeld van uwen grootsten Held, Waarin het volk zijn glorie stelt! W., Augustus 1894. v. d. B. Burgerlijke Stand van Goes van 20 tot 22 Augs. 1894. Geboren: 18, Jannetje Cornelia, d. v. Huibregt Snoep en Maatje Glerum; 21, Laurina, d. v. Mat- theus Geene en Pieternella Jercmiasse. Te houden Aanbestedingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 25 Aug., Borsele, vergrootiug direcliekeet, Bestuur polder Borsele. 1 Sept., Borse'e, bedelven waterleiding, Polder Borsele. 4 Middelburg, onderhoud rijksgebouwen Hansweerd en Bath, Ontvangers der directe belastingen. yerkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 27 Aug., Bergen-op-Zoom, verpachting oester- W. J. v. Gruting perceelen, te Bergen-op-Zoom en bestuur visscherijen te Tolen. 27/28 Aug., Bergen-op-Zoom, pachtrecht oesterterrein, pannen, oesters enz., "W. J. v. Grating. 28 Goes, beestiaal, Hoffmann. 29 "Wolfertsdyk, ajuin, Pilaar. Krabbendyke, verpachting bouwland, Pilaar. Watergetijen voor lerseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voonn. Nam. Voorm. Nam. 23 Augustus 6.36 6.57 0.46 1.61 24 7.21 7.47 1.27 1.5 25 8.18 8.54 2.17 2.48 26 9.37 10.28 3.24 4.7 27 J» 11.17 4.58 5.47 28 0.3 0.43 6.33 7.13 29 1.14 1.41 7.44 8.11 Marktberichten. ROTTERDAM, 20 Augustus 1894. Jarige Tarwe die slechts matig was aangeroeid, rond oj» het ongunstige weder der laatste dagen tot eene verliooging van 10 a 20 ets. vrij goed plaatsing, zoodat per heet. van f5,75 tot 7 naar deugd werd verkocht. Van nieuwe Tarwe waren eenige partijtjes ter markt, enkele bevredigend, doch meerendeels min of meer wak, waarvoor naar qual. van f 4,50 tot 6 per heet. werd bedongen. Canada onveranderd f 5 a 5,40. Rogge. Jarige flauw, als voren, f4,25 a 5,25. Nieuwe werd verkocht van f 8,25 tot 4, en voorts droge soort van f4,25 tot 4,50. Wintergerst werd tot nu toe meestal ongeschikt voir brouwerij bevonden en bleef heden om die reden dan ook grootendeels onverkocht. Voor het verkochte werd bedongen van f 2,50 tot 3,50 per heet. en van f 5 tot 0,50 per 100 kilo. Chevalier gerst van het nieuwe gewas, waarvan heden de eerste monsters werden getoond, brachten van f3,50 tot 5,50 op Enkele monsters waren zeer voldoende. Haver was prijshoudend te plaatsen f2 a 8,80. Blauwe Erwten. Jarige voersoort onveranderd f6 a f6,50. Nieuwe als voren op de kook verkocht van 1 6 tot 8,25. Koolzaad onveranderd f6 a 7. Kanariezaad met meer vraag 50 ct3. hooger. Per heet. f9 a 10,50 en per 100 kilo f 13,25 a 15. Meelbericht. De vastere stemming, waarmede vorigen Maandag de week opende, hield aan en waren het de inland- sclie meelfabrieken, die grootere quantiteiten afzetten en ten slotte fl/0 a Va hoogere prijzen bedongen. Heden bleef meel vast en werd tot de lage prijzen niet meer aangeboden. Zeeuwsche eieren f4,a 4,20 de 100 stuks. ROTTERDAM, 21 Augustus 1894. Op de veemarkt waren heden aangevoerd480 vette runderen, 773 magere dito, 286 vette en graskalveren, 29 nuch tere kalveren, 160 biggen. Prijzen waren als volgt: koeien le qnal. 74 c, 2equal.68 c., 3e qual. 62 c., essen Ie qual. 72 c., 2equal. 66 c., 3e qua!. 60 c., stieren le qual. 60 c., 2e qual. 56 c kalveren le qual. 80 c2e qual. 70 c., 8e qual. 60 c. De prijzen der boter waren heden als volgtle qual. f 46, 2e qual. f42, 8e qual. £38, per V» kilo 55 a 65 c. Bevallen van een Jongen J. BLOK geb. Markfsse. Kapelle, 18 Augustus. De heer en mejuffrouw P. J. M. STIEGER—VAN DE VEN betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de voltrekking van hun huwelijk ontvangen. Zierfcee Goes Bij gelegenheid Tan liet oponthoud van H.H. M.M. onzo geëerbiedigde Koninginnen op Zaterdag 25 Augustus 1894, door het TB GOES, des avonds te 8 uren, in den tuin der Sociëteit V. O. V. toegankelijk voor de leden der sociëteit met hunne kuise nooten, met introductie door de directie der sociëteit van de kunstlievende leflen van het harmoniegezelschap Euphoria" en de bestuursleden met hunne daj,mes van alle alhier gevestigde vereeniginigen. Toegangskaarten zijn gratis te bekomen bij den heer Z. D. v. d. BILT LA MO^THE, president der sociëteit vóór as. Zaterdag 12 uren. Na afloop aanbieding van teen door den kastelein der abciüteit.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 3