81s!e jaargang. Stoepen of opene plaatsen VLASMARKT FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmak te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prgs der gewone advert6ntiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Intending van advertentie» voor 9 uren op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der Gemeente GOES, op WOENSDAG den 22 AUGUSTUS 1894, des avonds te 8 uren. Goes, den 20 Augustus 1894. De wd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Punten van behandeling: I. Notulen. TI. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Begrooting der kosten van de dienstdoende Schutterij over 1895. V. Staten van oninbare posten en restanten op den H. O. VI. Idem van de belasting op de honden. VII. Opmaken eener voordracht voor de benoe ming van 2 ledeD in het college van zetters. VIII. Benoeming van een lid in het beheer der Blaaubeenbeurs. IX. Overlegging der rekening van ontvangsten en uitgaven over 1893 met verantwoording van B. en W. X. Aanbieding begrooting van idem over 1895. Den belanghebbeoden wordt herinnerd dat, zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders, op verbeurte eener boete van ten hoogste vijftien gulden, de voor de panden in deze gemeente niet voor het geven van vertooningen of het doen van uitstallingen afgestaan of voor dat doel ingenomen mogen worden. De aanvrage om vergunning moet geschieden bij den markt meester. Goes, den 18 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Gedurende de kermis zal de passage met rij- en voertuigen door HET RIJFELAARSSTRAATJE en DE STALSTRAAT alsmede over de gestremd zijn, met dien verstande, wat de VLASMARKT betreft, dat deze alleen mag bereden worden van uit het Waterstraatje naar de Wijngaardstraat, in rechte richting, langs de woningen der heeren F. J. Boone en A. Van Schelven. Voorts is het draven op de markten en in de belendende straten verboden. Goes, den 18 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Algemeen Overzicht. Terwijl schier alle parlementen vacantie houden is het Engelsche nog altijd vergaderd. Het is nu bezig met de behandeling der Indische begrooting en daarna zal bet vermoedelijk spoedig uiteengaan. Dit voornitziebt heeft weder de vraag doen rijzen of het Lagerhuis na zijn reces nog zal bijeenkomen en zoo ja voor hoe lang. Met andere woorden men vraagt of de ontbinding der vertegenwoordiging, waarop zoo herhaaldelijk is gezinspeeld, nog lang op Naar het Duitsch van A. E. Bbachvogel. 50) Vervolg. »Men wacbt derhalve op mijn dood?" vervolgde de graaf. >Daarop zinspeelde tenminste dr. Simoni, met wien ik in Leipzig gestudeerd heb." »Ah zoo, Simoni, de schoonzoon van den directeur van politie Munkel. Deze edele priester van Escu laap, voorts kabinetsraad Hermann, de kantonrech ter Trommel en een zekere griffier Ziesenhenne vor men het clubje, dat eene samenzwering smeedt om mij te ontmaskeren. De heeren zullen zich intusschen verduiveld vergissen, want ze. zullen nooit vinden wat ze zoeken en wat ze wel zullen vinden zal hen nog meer op een dwaalspoor brengen 1 Waarachtig ik zou er wel eens bij willen zijn, wanneer ze als gieren op hun prooi neder vallen op mijne nalaten schap »Wees maar niet al te zeker van uwe zaak, graaf! De justitie zal haar uiterste best doen uw erfgenaam te worden en als gjj een anderen hebt, zal het dezen moeielijk genoeg vallen het met het gerecht klaar te spelenbij zal althans zeker zijne zich zal laten Jwachten Die vraag dringt zich te eerder op nu het Hoogerhuis met bijna algemeene stemmen het wetsontwerp betreffende de schadeloos stelling der Iersche pachters, die wegens wanbetaling uit hunne hoeven zijn verdreven, heeft verworpen. Dit toenemend verzet van bet Hoogerhuis tegen de politiek van Lord Rosebery en de liberale meerder heid van het Lagerhuis bewijst meer en meer de noodzakelijkheid om een uitweg te zoeken, opdat niet elke doortastende hervorming, speciaal ten op zichte van Ierland, afstuit op de onverzettelijkheid van de conservatieve grootmachten uit het vereenigd koninkrijk. Eene ontbinding van het parlement, waardoor het volk in de gelegenheid wordt gesteld uitspraak te doen vóór of tegen het Hoogerhuis, is de eerste noodzakelijke stap om den onhoudbaren toestand tusschen de Kroon en het Hoogerhuis te verbeteren en daarom ziet men verlangend naar een ontbindings- besluit uit. Evenwel, ook bet Lagerhuis berokkende, zij het dan ook slechts met eene meerderheid van 5 stem men, aan de regeering een échec, en wel bij de be handeling van het ontwerp betreffende de invoering van den acht-uur-werkdag in de mijnen. Op dit ontwerp werd een amendement aangenomen om den maatregel alleen te doen gelden voor die districten waar hij door de bevolking zelf gewenscht werd, en de regeering, die zich met die beperking niet kon vereenigen, heeft daarop de wet ingetrokken. Wie meenen mocht, dat na den triomf, dien de minister Crispi heeft gehad met zijne financiöele wetten, de Italiaansche regeering uit alle gelde lijke moeielijkheden gered is, vergist zich deerlijk. De minister van Financiën Boselli heeft reeds aan gekondigd, dat hij nog minstens 50.000.000 lires zal behoeven om in den loopenden dienst te voor zien. Aanvankelijk dacht men aan eene verscherping der bestaande belastingen, doch daarvan wilde Crispi niet hooren. Deze heeft toen zijne collega's bijeen geroepen, teneinde te beraadslagen over mogelijke bezuiningen op de begrooting, om zoodoende aan het dreigende tekort tegemoet te komen. De Minis ter van Oorlog was de eenige, die weigerde aan die beraadslagingen deel te nemen, aangezien hij niet geneigd was op zijn budget eenige bezuiniging in te voerende overige ministers hebben samen ge confereerd, maar of bet hun gelukt is het bagatel van f25,000.000 uit te sparen, vinden we niet vermeld. Eene meer heugelijke tijding uit Italië is, dat de staat van beleg op Sicilië is opgeheven, wat, zooals men weet, in strijd is met het advies, dat de mili taire gouverneur di Lauriano aan den Koning heeft gegeven. Het is niet beslist of die opheffing gevolgd zal worden door eene algemeene amnestie. Wel is er sprake van, dat de kroonprins als gouverneur naar Palermo zal gaan, iets waarop de Sicilianen herhaaldelijk hebben aangedrongen, 6n waarvan men goede gevolgen wacht voor de verhouding tusschen Sicilië en het vasteland van Italië. Hoofdzaak voor eene blijvende verbetering is echter krachtige her vorming van de sociale toestanden op het eiland, waaraan, naar beweerd wordt, de regeering nu al hare aandacht zal wijden. De CJrlefesche schuld is nog altijd een onder werp, waarmede men zich in verschillende landen in financiëele kringen ernstig bezighoudt. In den loop der vorige week is er eene vergadering van rechten niet kunnen doen gelden vóór hij meer van uw geheim openbaart, dan u misschien welgevallig zal zijn." »Zoudt ge dat denken? Welnu, ik zeg u, dat mijn erfgenaam mijne nalatenschap in handen zal krijgen zonder dat de heilige Justitia er iets van te weten komt of er ooit iets van te zien krijgtDaarvoor ben ik veel te oud intrigantGij kunt dat de men- schen gerust oververtellen, ja, al konden allen zich, evenals de duivelsehe handlangers van Mephisto om Faust, in mijne laatste ure om mij heen verzamelen, teneinde dadelijk te kunnen aanvallen, de ziel krijgen ze toch nooit in handen 1" »Dat noem ik inderdaad de buitenwereld tot het uiterste prikkelen. Ik zou er haast zelf door verleid worden getuige van zulk een grootsch schouwspel te zijn." Misschien zult ge daartoe wel in de gelegenheid komen, WeilandGij ziet er uit of ge na acht of negen jaren nog even goed geconserveerd zult zijn als thans 1" »Maar daar ge toch de zaak zelf, namelijk het bestaan van een geheim, erkent, zoo zult ge toch ook wel willen toestemmen, dat het te oud en te gewichtig moet zijn om als het privaat-geheim te kunnen gelden van een man, die alleen tot zjjne eigene veiligheid moet zwijgen »Veiligheid Wel mijn waarde Ik zou midden op de markt kunnen gaan staan en het vertellen, ik zou er een boek over kunnen uitgeven, zonde: belanghebbenden te Londen gehouden, doch deze heeft geen resultaat opgeleverd. Het heet nu, dat Duitschland heeft voorgesteld te Brussel eene con ferentie over da regeling der Grieksche schuld te V-.Miden, teneinde op die wijze tot eenvormig en, kan het zijn, gezamenlgk optreden te geraken. In middels heeft de heer Tricoupis reeds te kennen gegeven, dat bij in geen geval kan afwjjken van de voorwaarden, die hg aan de vroegere gedelegeerden der Fransche, Engelsche en Duitsche schuldeischers te Athene heeft medegedeeld. Een onderwerp, dat in de buitenlandsche pers druk besproken wordt, is de meerdere of mindere kans, die er bestaat op eene verzoening tusschen Rusland en Bulgarije. Dit onderwerp komt ter sprake naar aanleiding van het bericht, dat de leider der Russische partij in Bulgarije, Zankoff, die in 1886 uit zijn vaderland verdreven werd en thans te Petersburg woont, zijnen partijgenooten heeft aangeraden vorst Ferdinand als hoofd van den staat te erkennen, terwijl hijzelf voornemens schijnt bin nenkort in zijn vaderland terug te keeren. Voor dit laatste heeft hij echter de toestemming der Bul- gaarscke regeering noodig en die zal hg wel niet zoo licht verwerven. Om uit dit alles evenwel tot eene erkenning van vorst Ferdinand door den Czaar te besluiten is voor alsnog op zijn minst genomen gewaagd. De democratische partij in de Kamer van de Vereenigde Staten heeft ten slotte het hoofd in den schoot gelegd en zich vereenigd met het ge wijzigd ontwerp tot herziening der tarieven, zooals dit door den Senaat was aangenomen. De democra tische pers is natuurlijk hiermede weinig ingenomen, maar de afgevaardigden hebben zeker gedachtbeter een half ei dan een ledige dop, en ze troosten zich er nu maar mede, dat ze niet ontrouw geworden zijn aan hun program, waarin wijziging der tarief- wetten staat vermeld. Men is nu zeer benieuwd welke houding president Cleveland tegenover het gewijzigde ontwerp zal aannemeD. Omtrent den oorlog tusschen China en Japan is er ook nu nog weinig nieuws. De Japanners gaan voort hun troepenmacht op Korea te versterken, zoodat zij daar nu reeds 50.000 soldaten hebben waarmede zij vermoedelijk zullen trachten spoedig een beslissenden slag uittelokken, overtuigd als ze zijn, dat ze het op den duur tegen het veel sterkere China niet kunnen volhouden. GOES, 20 Augustus 1894. De stoet, gevormd door de Goesche schooi en de weeskinderen, zal na de ovatie op a. s. Zaterdag aan het station alhier, den volgenden weg nemenGanzepoortstraat, Lange- vorststraat, Oude Vischmarkt, Lombardstraat, Markt (Noordzijde), Opril Markt, Groote Kade, Kleine Kade, 's-Heer Hendrikskinderenstraat, Nieuwstraat, Bees tenmarkt, Waterstraat je, Wijngaardstraat, Manhuis straat. De bouquetten aan Hare Majesteiten aan te bieden door de weesmeisjes Johanna Claassen (aan de Ko ningin) en Johanna Nieuwersteeg (aan de Regentes) en waarvan de kosten zijn bijeengebracht door al de kinderen, zullen waarschijnlijk den vorigen avond ten toon gesteld worden. De vaandeldragers zijn mij zeiven in het minst te schadenIntegendeel, men zou het óf niet gelooven en mij voor krankzinnig houden óf ik zou beroemd worden, naar Hildburg hausen en dit kleine dorpje zou de voorname wereld pelgrimstochten houden, ja alle nieuwsgierigen uit Frankrijk en Duitschland zouden herwaarts komen en ik zou misschien aan hunne ovaties in plaats van aan de jicht sterven." »lk ben een en al verbazing j> Aangezien dit denkbeeld echter niets uitlokkend s voor mij had, toen het leven nog in vollen zonne schijn voor mij lag, kunt ge wel begrijpen, £dat ik als man van 72 jaar allerminst meer lust gevoel in d* openbaring van het geheim, dat ik veel liever mede in het graf neem. Het is geen persoonlijk geheim, maar juist een van algemeenen aard. Daarom echter moet het zooveel temeer een geheim blijven." »Maar uwe tegenstanders zeggen, dat het ook een misdaad is". »Dat is het niet, of eigenlijk wel! Het is eene misdaad, openlijk en jaren geleden begaan, maar deze is ook in dubbele mate openlijk door smaad, ver nedering en dood gewrokenMaar niet door mg 1 Ik was slechts één der offers, maar het andere was die arme, edele vrouw, die thans in den Bergtuin sluimert. En zou ik nu haar rust gaan verstoren, alleen om aan de wereld een ander voorbeeld te geven van Schiller's gulden spreukde wereldge schiedenis is het wereldgericht?" »Maar daar gij bijna 40 jaren, naar mön zegt, met de doode op wie ge doeldet, in afzondering ge leefd hebt, moet ge daartoe toch gedwongen zijn geworden Het gemis aan omgang met menschen acht ik verkeerd en niet bevorderlijk voor de ge zondheid." »Dat hangt er van af. Al mijne verwanten zijn op betrekkelijk jeugdigen leeftijd gestorven. Bij mijn opgewonden karakter zou mij eenzelfde lot te wachten gestaan hebben, wanneer de plicht niet op mij gerust had mij van de wereld af te zonderen. Aanvankelijk werd ik tot dat eenzame leven inderdaad gedwongen, omdat ik het alleen koos om aan vervolgingen te ontkomenniet zulke kinderachtige als de heeren uit Hildburghausen mij bereiden, maar eene ver volging tot den doode, zonder medelijden en aller- laaghartigstToen die ophield en de rechtvaardige vergelding onze vijanden trof, loonde het de moeite niet meer, rechten te doen gelden, die de Voorzienig heid zelf had vernietigd, loonde het de moeite niet meer in het werkelijke leven terug te keeren in een vaderland, dat van ons vervreemd was. Eenzaamheid was ons eene gewoonte geworden en wij kozen haar daarom tot ons eigen gemak." »Werdt ge dan zelfs in Duitschland vervolgd?" >Ten tjjde van den grooten oorlog bij voorbeeld kwam hier bij het doortrekken der troepen een man, die mijn geheim kende. Als hij mij had gezien, zou mijn lot beslist zijn geweest." »De gevolgtrekking ligt voor de hand, graaf' ge in die veelbewogen tijden, voor ge hier ee* I Vóór aan den stoetPie ter Marinus Knieriem van de sehool van dhr. De Hoogh, met de Neder- landsche vlag en Willem Izaiik Luteijn van de school van dhr. Breetvelt, met de Oranje-vlag. Ter begeleiding van de weesmeisjes Laurens Duvekot (school van dhr. Van den Berge) met de Oranje-vlagGerard Nicolaas Meiier (Wees huis) met de vlag van Waldeck-PyrmontJacobus Johannes Stokmans (school van dhr. Van Schelven) met de Nederlandsche vlagGerard Goossen (school van dhr. Ittmann) met de Goesche vlag. Achter aan den stoet N. Lambrechtsen met de Oraüje-vlag en Willem Ochtman met de Nederlandsche vlag. Kralbliendijke. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad,ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van dhr. J. Kakebeeke, is bepaald op Maandag 3 Sept. a. s. Ierseke. Vrijdagavond is hier een werk- mansvereeniging geconstitueerd. Het doel is uitkeering bij ziekte. De contributie bedraagt 10 cent per week. De uitkeering begint 6 maanden nadat iemand lid is geworden. Er zijn tot heden 25 leden toegetreden. Na afgelegd toelatingsexamen komt voor toe lating tot de cadettenschool te Alkmaar voor den dienst hier te lande o. a. in aanmerking N. W» L a b r ij n van 's-Gravenpolder. De minister van financiën heeft bepaald dat in het aanslagbiljet voor de bedrijfsbe lasting moet vermeld worden of de aanslag over eenkomstig de aangifte, met afwijking daarvan of ambtshalve is opgelegd. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat de directie der meestoof »De Vrijheid" te Kamperland, over het afgeloopen boekjaar aan de aandeelhouders een dividend van 2 uitkeert. Het aandeelen-kapitaal bedraagt f 32,000, zoodat eene netto-winst is gemaakt van f 640. Verscheidene jaren waren de inkomsten ongeveer gelijk aan de exploitatie-kosteneenmaal moest zelfs worden bij betaald. Over het denkbeeld van den heer C. W. Janssen, in het Hbl. uiteengezet, om, in navolging van Berlijn, in den aanstaanden winter verwarmde lokalen in te richten en daar den werkloozen gelegenheid te geven voor elkander arbeid te ver richten, deelt de heer J. A. Tours, directeur van »Ons Huis", in de Avondpost zijn gevoelen mede. Hij schrijft »De heer Janssen, penningmeester der vereeniging »Ons Huis", waarvan ik directeur ben, is mij een goede bekende. Ik weet hoe, in den achter ons liggenden winter, door hem een proef genomen is met hetgeen hij nu meer algemeen aanbeveelt. In een gehuurd lokaal hebben ongeveer 12 schoen makers schoenen gemaakt, die, op aanwijzing van schoolhoofden, aan kinderen van behoeftige ouders werden gegeven. Op dezelfde wijze zijn bovenkleeren gemaakt en verstrekt. Op deze wijze vonden eenige werklooze ambachts lieden werk en brood. Hun werk werd afgenomen door hen, die geen koopkracht hadden. Derhalve

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1