1894 N°. 97. Zaterdag 18 Augustus. 81st" jaargang. De Secretarie FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzendinff van advertentïën vóór uren ojp den dag der uitgave* COURANT. De prjjs der gewone advert6ntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweomaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. der gowcente zei op Dinsdag den 21 Augustus a. s. alleeu des voormiddags van 9 tot 10*/a uren geopend zijn tot het doen van aangiften voor don Burgerlijken Stand. Goes, 17 Augustus 1894. Burgemeester eu Wethouder» vau Goes, J. G. d. W. HAMElt. De fd- Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Officieel Programma van do ovatie der Goesclie school- en weeskinderen aan Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes op Zaterdag 25 Augustus 1894 van 9.53—9.58 nur 's Yoormiddags, aan of bij het station te Goes. Aan deze ovatie nemen deel 1000 kinderen, zijnde alle schoolgaande, van 6—13 jaren en al de wees kinderen. De hinderen versieren zich met strikjeslintjes, co- cardes of sjerpen op hunne eigen kostenen op de wijze zooals hunne hoofden zullen beslissen. Zij vereenigen zich om 8 uren des morgens in de Wandelkerk, en om 83/4 uiterlijk begeeft de stoet zich naar het station. Hij volgt de Korte Kerkstraat, het Stadhuisplein, de Lange Kerkstraat, de Kreukelmarkt naar het Station. De stoet is (bij loting) aldus samengesteld 1. Muziekgezelschap »Euphonia" met banier. 2. Twee vaandeldragers, de óóne draagt de Neder- landsche, de andere de oranje-vlag. 3. De school van den heer Breetvelt met 125 kinderen en drie vlaggen. 4. De school van den heer De Hoogh met 230 kinderen en zes vlaggen. 5. Het weeshuis met 35 kinderen en één vlag. 6. De R. C. school met 95 kinderen en twee vlaggen. 7. Twee vaandeldragers; de ééne draagt de oranje vlag, de andere die van Waldeck-Pyrmont. 8. De weesmeisjes, die de bouquetten aanbieden. 9. Twee vaandeldragersde één draagt de Goesche vlag, de andere de Nederlandsche. 10. De school van den heer Ittmann met 150 kinderen en drie vlaggen. 11. De school van den heer v. d. Berge met 70 kinderen en twee vlaggen. 12. De school van den heer Van Schelven met 280 kinderen en zeven vlaggen. 13. Twee vaandeldragersde één draagt de Neder- landsche, de andere de oranje-vlag. 14. Het muziekgezelschap Hosanna" met banier. (Op ieder 40tal kinderen is dus één vlag). De vaandeldragers worden door de hoofden der scholen aangewezen, of wel bij loting. Al de vaandeldragers worden voorzien van sjerpen, gegeven door den president der feestcommissie. Na afloop van de ovatie keert de stoet in omge keerde orde terug langs een nader te bepalen weg tot aan het Stadhuis, alwaar al de vlaggen alsmede de door den president gegeven sjerpen worden afge geven en bewaard tot eene volgende gelegenheid. De directie van de muziek ter begeleiding van den zang der kinderen is opgedragen, ook op verzoek Naar het Duitsch van A. E. Brachvogel. 49) Vervolg. Hildburghausen was een en al opgewondenheid. Men wist, dat de geheimgraaf er ernstig over dacht te vertrekken. Prinses Georgine was diep veront waardigd en ze schreef verscheidene brieven naar Meiningen en Altenburg, want de graaf had de huur van het kasteel opgezegd. Intusschen ging de justitie haren gang en Arnold's advocaat betwistte namens den graaf de rechtmatigheid der bevolen beslagleg ging. De gemoederen werden steeds meer opgewon den. Eensklaps deed het gerucht de rondte, dat de vroegere hertog Prederik den geheimgraaf een toe vluchtsoord in Altenburg had aangeboden. Of dit waar was en de machthebbers in Meiningen tot ja- loerschheid prikkelde, zooveel is zeker, dat hertog Bernard plotseling zeer krasse terechtwijzingen aan de justitie te Hildburghausen zond en haar aan maande de zaak niet tot het uiterste te drijven om een paar duizend gulden voor den fiscus te winnen. De advocaat deed daarop een bemiddelingsvoorstel en men heBloot den graaf de nalatenschap der dame te laten tegen betaling van eene som van 1470 gulden. van den directeur van Hosanna", aan den beer J. Kooiman, directeur van »Euphonia", terwijl als di recteur van den zang zal optreden de heer J. D. v. d. Berge, hoofd van school D. De commissie verzoekt beleefdelijk aan de bewoners der straten, waar de stoet passeert, onze driekleur met oraDje-wimpel uit te steken, terwijl zij het zeer op prijs stelt dat de beide muziekcorpsen den op tocht willen begeleiden en den zang der kinderen ondersteunen. Mogen nu maar alles en allen meewerken om de voorgenomen ovatie te doen slagen ter eere van onze Koninginnen, dat {is de wensch van kinderen »en feestcommissie. GOES, 17 Augustus 1894. Te Rilland-Bath is men druk in de weer om de beide Koningi nn e n eene recht feestelijke ontvangst te bereiden. Het stationsterrein wordt ver sierd, de wachtkamer tot ontvangkamer voor den Com missaris der Koningin ingericht en een muziektent in de nabijheid geplaatst, waarin het muziekgezel schap »Rillaudia" de volksliederen zal spelen. Ook zullen bouquetten worden aangeboden door twee Rillandsche meisjes. Utliddellmrg. H.H. M.M. de Koninginnen zullen hij aankomst alhier de volgende route nemen naar het Gouvernements-hotel in de AbdijStation straat, Koningsbrug, Londensche-, Bier- en Rouaan- sche Kaden, Bateau-port, Rotterdamsche Kade, Dam (Noordzijde), Dam, Korte- en Lange Delft, Groote Markt, Lange Noordstraat, Hofplein, Wagon aarstraat, Balans en Abdij. Het gevolg, dat de Koninginnen bij het bezoek aan Zeeland zal verge zellen, bestaat uitbaronesse Van Hardenbroek, grootmeesteresjonkvrouwe Van de Poll, sur-inten- dantebaronesse Van Ittersum, eerste hofdame miss Winter, gouvernante van H. M. de Koningin baron Van Hardenbroek van Bergambacht, opper kamerheer ridder Huijssen van Kattendijke, kamer heer jhr. De Ranitz, particulier secretaris van H. M. de Koningin-Regentesbaron Bentinck, le stal meester; kapitein jhr. Van den Bosch, adjudant; jhr. Vegelin Van Claerbergen, referendaris bij het kabinet der Koningin, en luitenant graaf Dumonceau, ordonnans-officier. Tijdens bet verblijf van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes in Zeeland van 21 tot en met 24 dezer zal het Rijkstelegraafkantoor te Middelburg met doorloopenden dag- en nachtdienst open zijn. Met het oog op de belangen van den landbouwenden stand, waarmede die der plattelandssteden zoo nauw samenhangen, wenschen we de aandacht te vestigen op de lijst van onder werpen, dezer dagen door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van het Algemeen verzonden en waaruit de afdeelingen voor den aanstaanden winter eene keuze kunnen doen voor voordrachten, die zij willen doen houden. We treffen op die lijst o. a. aan»Over de muntquaeBtie" en »Landbouw- kredietvereenigingen", beide onderwerpen, waarover onze stadgenoot de heer Stigter bereid is te komen Tot grooten spijt van Trommel, ZiesenheDne en hunne bondgenooten was daarmede de zaak afge handeld, zonder dat er eenige noemenswaardige op heldering verkregen was omtrent bet geheim. In tegendeel, de nieuwe gegevens maakten bet nog meer ingewikkeld. Er huisde nu eenmaal een niet te miskennen tooverkracht in den geheimgraaf en elk onderzoek stierf zijn eigen dood door de resul taten, die het opleverde. Zijne tegenstanders roken den nu nog slechts op éen middel om den ontref- baren vreemdeling te ontmaskeren, nl. op zijn eigen dood, die volgens de wetten der natuur niet zoo heel lang meer op zich kon laten wachten. Dan zou eindelijk het geheim worden ontsluierd, dat het leven van dien man beheerschte en de verdenking bekrach tigd of vernietigd, die, niettegenstaande de overvloe dige weldaden van den vreemdeling, in alle harten bad postgevat. Deze hoop scheen spoediger werkelijkheid te zul len worden dan men verwacht had. In Februari van het volgende jaar verscheen te Hildburghausen nameljjk een beroemd, vooral ook als wetenschap pelijk schrijver hekend, dokter uit Coburg, de her togelijke ljjfarts dr. Weiland. Hij begaf zich naar dr. Simoni, Munkel's schoonzoon, dien hij als studie genoot kende. »Het verheugt mij, waarde Simoni 1 onze kennis making te kunnen hernieuwen, tengevolge van eene merkwaardige zaak die mij hierheen roept, en ik hoop, dat ge wei zco vriendelijk zult willen zijn spreken. Wat het eerste onderwerp betreft herinneren wij er aan, dat de Hollandscbe maatschappij van landbouw ter bespreking van de muntquaestie onlangs 'o-Gravenbage eene meeting heeft doen houden, waarop o. a. mr. Van den Berg, president der Nederl. bank en de oud-minister van Financiën mr. Pierson belangrijke mededeelingen hebben ver strekt, terwijl ten slotte eene motie werd aange nomen om in het belang van landbouw en nijver- j beid aan te dringen op de invoering van het bime- tallisme. Voorts komen op bovenbedoelde lijst van onder werpen, voor zoover deze met den landbouw in betrekking staan, nog voor: >Ons pachtstelsel" en Landbouwkrediet", beide te behandelen door den heer Z. Middelkoop te Oud-Beierland. De St.-Ct. bevat de statuten der coöpera tieve vereeniging »de Adelaar," voor 's-Heer Arendskerke en omstreken, te 's-Heer Arendskerke. Uit die statuten blijkt o. a., dat de vereeniging, behoudens verlenging na afloop van het tijdvak, wordt opgericht voor den tijd van 29 jaren, aan vangende met den datum van heden. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f15,000, hetgeen zal worden geleend onder solidaire borg stelling van alle leden en door hypothecair verband op de gronden en andere onroerende eigendommen aan de vereeniging toebehoorende of later zullende toebehooren. De leening zal aflosbaar worden gesteld in annuïteiten van minstens f 1000 'sjaars uit de kas der vereeniging. Oprichters der vereeniging zijn de heeren J. J. Van Weel, C. Zuijdweg, P. J. Van Damme, P. Koeman, J. M. Mol en L. A. Van Weel, allen te Wolfertsdijk; M. Van Iwaarden en C. Smits te 's-Heer AbtskerkeM. Boogaert, J. Blok, J. D. Elenbaas, C. Van Stee, P. De Putter, P. Blok, B. Db Jager Jz., J. De Ruiter, G. Meulenberg en A. A. Snoodijk, allen te 's-Heer Arendskerke en J. Van Damme te Heinkenszand. Bij de verkiezing van een lid van den ge meenteraad te Terneuzen, ten gevolge van het in gediende ontslag door den heer mr. J. P. Dronkers, bleek dat van de 290 geldige stemmen, de heer L. J. Van der Moer, notaris, er 134, en de heer J. P. H o r p 75 bekwam, zoodat er tusschen hen eene herstemming zal plaats hebben. Het getal kiezers is 503. In Soerja Soemirathet door dr. W. Van Lin- gen geredigeerde Indische weekblad, wordt de stel ling verdedigd »Niet goed is het om reeds a priori te willen veroordeelen eene proefneming van welke, onder gunstige voorwaarden, nog geene antecedenten in Ned. Indië bestaan en waarvan het achterblijven, sedert bijna anderhalve eeuw, de tweede koloniale mogendheid der wereld niet vereert." Ter toelichting daarvan wordt het volgende aan gevoerd Op het oogenblik zou het zeer ongeraden zijn om de werklooze massa uit Nederland naar Indië te lokken en daaraan eenige millioenen te wagen. Indertijd heeft de controleur Schot eene begrooting opgemaakt, die iemand deed duizelen en weinig kans tot uitvoering bood. mij daaromtrent eenige ophelderingen te verschaffen." Daartoe ben ik natuurlijk gaarne bereid, als ik kan." »Kent gij een zekeren Franschmao, die zich de Versay noemt, te Eishausen woont, en die, naar ik vermoed, zeer rijk is »Ah! de geheimgraaf, zooals wij hem hier noe men »Een zonderlinge bijnaam »Maar zeer toepasselijk. Er is niets geheimzinni- gers te bedenken, dan het leven van dien man. Hij leeft als een kluizenaar, en het is zeker dat ®f een politiek öf een strafrechterlijk misdrijf hem tot die eenzaamheid noodzaakt. Hij woont reeds meer dan 30 jaren in deze streek, maar niemand kent hem. De een of andere onverklaarbare macht schijnt hem te beschermen, want alle pogingen om zijn incog nito op te heffen zijn tot dusver mislukt. Wat nog meer verdenking op hem laadt is, dat eene vreemde dame, die Sophie Botta moet geheeten hebben, bij hem woonde en ook een oude knecht, Philip Scharre genaamd, en dat beiden gestorven zijn, nadat hij ze zelf geneeskundig heeft behandeld." »Hg zelf? Maar aan zijn eigen persoon schijnt hjj dan toch die weldaad niet te willen bewijzen. Bji hem ben ik juist geroepen; hij lijdt, naar hij mij door zekeren mijnheer Ebersmann liet schrjjven, erg aan rheumatiek en naar zjjne eigene meening is er weinig hoop meer." »Ret is zeer wel mogelijk, dat hij zichzelf voor En wat nog meer zegt, de werklooze Hollander heeft volstrekt geen lust zich als kolonist naar Indië te verplaatsenhet oude vooroordeel is zoo sterk, dat hij liever overal elders heengaat dan naar de koloniën van zijn eigen land. Men zou dus moeten dwingen en daarmede is zoo'n landver huizing reeds in principe veroordeeld. »Met on willige honden is het kwaad hazen vangen." Maar, nog eens, proeven moeten er genomen worden, eenvoudig maar degelijk, zoodat niet de zuinigheid de wijsheid bedriege Ik waag het nog eens te herinneren aan het vroeger reeds herhaaldelijk door mij voorgestelde I. Op een hoog gelegen perceel, dat gemakkelijk van water kan voorzien worden, vestige men dege lijke Indische gezinnen, die eenige kennis van land bouw bezitten. Zij vormen te zamen eene gemeente in hun midden worde al dadelijk een school opge richt, waarbij men met de keuze van het onderwij zend personeel omzichtig te werk ga. II. Aan die gezinnen worden een 40 a 50-tal jongens (ook wel meisjes) toevertrouwd, die anders naar een der weeshuizen of naar Gombong zouden worden gezonden. Men bereikt zoo een dubbel doel eerstens wordt de jeugd aan den landbouw gewend (ver van den ontzenuwenden kamponginvloed)twee- dens hebben de gezinnen in het matige kostgeld een krachtigen steun om de eerste moeilijke maanden (jaren misschien!) door te komen. En er mag nog bijgevoegd wordeD, dat men door deze stichting de zuinigheid betracht, waar de steun aan de kolonisten geen nieuwe uitgaven vordert, maar »eene verplaatsing van uitgaven" mag ge noemd worden. III. De jeugdige kolonie worde niet aan haar lot overgelaten om zelf maar *ins Blaue hineinproeven te nemen; zij worde gesteund en geleid door de er varing van bevoegde personen o. a. de ervaring, die in 's lands plantentuin verkregen is. Laatstgenoemde schoone inrichting ontgaat daardoor meteen het thans wel eens haar toegevoegd verwijt, dat zij op weten schappelijk gebied wel de eer van Nederland hoog houdt, maar practisch weinig ingrijpend nut sticht. Eindelijk worde de proef genomen om in zulk eene kolonie eenige Nederlandsche boerengezinnen te plaatsen. Indische en Nederlandsche ervaring en kennis kunnen elkander dan aanvullen. De werkplaatsen van de vereeniging Soerja Soe mirat", die in bloei steeds vooruitgaan, toonen op onwederlegbare wijs, dat de beoefening van het ambacht voor den Europeaan in Indië zeer wel mo gelijk is. Moge het nu nog voor de vereeniging weggelegd zijn, den weg te banen voor den kleinen landbouw. Men schrijft uit Opsterland aan de Standaard: Er dreigt alweder een conflict tusschen den Raad dezer gemeente en Gedeputeerde Staten. Het betreft de onlangs door den Raad vastgestelde nieuwe verordening op het lager onderwijs, waarbij o. a. is bepaald, dat leerlingen, wier ouders of verzorgers niet voldoende in hunne voeding, kleeding en schoeisel kunnen voorzien, daaraan koste loos worden geholpen, ter beslissing van het hoofd der school, armvoogden gehoord. Bij Gedep. is ernstig bezwaar tegen deze bepaling gerezen. Zij zeggen in een aan het gemeentebestuur gezonden schrijven, dat dit helpen feitelijk is het zijne proefnemingen te goed acht. Vroeger moet hij echter ook wel eens zichzelf genezen hebben. Of schoon ik zijn bediende eenige keeren onder mjjne behandeling had, waarbij de graaf altijd trouw de wacht hield, werd ik by diens laatste ziekte niet geroepen en bij de dame werd ik eerst gehaald toen ze al dood was. Het is dus hoogst opmerkelijk, dat hij nu een dokter wil raadplegen en dat hij udeed ontbieden in plaats van mij. Ik zou u daarom wel willen verzoeken de ziekte van den graaf te willen benutten om meer licht over zijn doen en laten te verkrijgen. Het zou volstrekt niet onmogelijk zijn, dat het geneeskundig staatstoezicht er nog bij te pas moet komen." »Het zal u misschien minder vreemd schjjnen, waarde Simonidat hij mij liet roepen, als ik u mededeel, dat hij sedert eenigen tijd kennis neemt van mijne schrifturen." »Goed, goed. Ik ben volstrekt niet jaloersch, hoog geachte vriend I Maar ik mag toch zeker wel erop vertrouwen, dat gij terwille van eerlijkheid en recht vaardigheid, van het algemeen welzijn en van onze oude vriendschap niet zult nalaten alles te willen mededeelen omtrent uwe geneesmethode, zoowel als over alles wat hij in verband daarmede u mocht vertellen en over de gevolgtrekkingen, die gij daar uit mocht maken. Dat ik dit niet uit louter nieuws gierigheid vraag, maar dat het hier veeleer eene zaak van algemeen belang geldt, zal u uit het volgende blijken. En nu deelde Simoni zijn beroem-

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1