1894 N°. 96. Donderdag 16 Augustus. i81ste jaargang. de WEEKMARKT Het tweede TOELATINGSEXAMEN FEUILLETON. Het raadsel van Hildburgbausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nornmers 5 centmet bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bg de beeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en vorder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. In xending van advertentlën voor 9 uren op den De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, dag der uitgave. volgende week is bepaald op Maandag 20 Augustus in plaats van op den volgenden dag. Gisteren was in bet lokaal der Goesche Ambachtsschool kosteloos voor alle belang stellenden te bezichtigen een werkstuk, bestemd om te worden opgezonden aan bet hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nij verheid, te Haarlem, ter voldoening aan eene uit- noodiging om enkele leerlingen der school te doen dingen naar een prijs, dit jaar voor de Goescbe school uitgeloofd uit bet voor dat doel bestemde Thieme-fonds. Het werkstuk bestaat uit eene voordeur met ge smeed ijzeren paneelen en draaibare raampjes en is gemaakt door de leerlingen J. Crucq, oud 17 jaar, behoorende tot de 3e klasse, voor bet timmerwerk, en W. F. Yan Riet, oud 19 jaar, eveneens uit de 3e klasse, voor bet smidswerk. De deur is van Amerikaansch grenen hout en geeft een goed denkbeeld van wat op de Goescbe ambachtsschool kan worden vervaardigd. De beide genoemde leerlingen hebben alle eer van bun arbeid en we durven de hoop koesteren, dat het hoofd bestuur der Maatschappij van nijverheid den uitge loofden prijs daaraan niet zal onthouden. Ook de ontwerpen, waarnaar bet werkstuk is ver vaardigd, getuigen van het degelijk onderwijs in teekenen, dat aan onze ambachtsschool wordt gegeven. Een handelaar in maten en gewichten wijst ons op eene moeielgkbeid, die hij ondervindt bij den verkoop zijner artikelen, tengevolge van den nieuwen maatregel, dat dit jaar de ij k en b e r ij k slechts in een deel der provincie plaatsheeft. Aangezien Zuid-Beveland in 1894 van den ijk en herijk is uitgesloten, kan de handelaar de maten en gewichten, die bij ten verkoop in voorraad beeft, niet laten ijken, tenzij bij ze naar Middelburg op zendt, waarvan de kosten vrij hoog zouden zijn. Hij beeft derhalve niet-gewaarmerkte maten en gewichten in voorraad. Noord-Beveland daarentegen is dit jaar niet van den ijk uitgesloten, zoodat daar alle maten en gewichten van bet merk van 1894 moeten zijn voorzien. Hierdoor wordt nu den handelaar feitelijk belet op Noord-Beveland zijne artikelen te verkoopen, wat hem niet geringe schade oplevert. In dit geval is bij den ingestelden maatregel niet voorzien. Toch ware het wel te wenscben, dat er iets op gevonden werd om aan het hierboven ge opperde bezwaar tegemoet te komen. Door het bedanken van het geheele bestuur der R. K. kiesvereeniging alhier zijn gisteren in eene vergadering als bestuursleden gekozen de beeren A. Matthijssen, L. B. Mudde en P. A. Van Acker. Men schrijft uit Middelburg aan de Telegraaf: 't Is nog een week voor 't feest dat onze goede stad vieren zal bij bet bezoek onzer Konin ginnen, maar nu reeds heerscht er bier een op gewekte stemming en eene prettige drukte. Geen straat van eenige beteekenis of de bewoners zijn bijeengekomen en hebben eene commissie benoemd om de buurt passelijk te versieren en ieder, klein of groot in stand, tastte in de beurs om iets bij te dragen om de straat een zoo fraai mogelijk aanzien te geven. En in elke buurt is men nu bezig eere poorten te bouwen, palen te slaan, boompjes te planten, touwen of ijzerdraad vast te hechten om dat met vlaggen en groen te drapeeren. Bjj timmer lieden en schilders zgn handen te kort om aan al de wenscben te voldoen. Van stadswege wordt ook heel wat gedaan. Op bet Molenwater, een der mooiste parken die men zich denken kan, wordt een schitterende gasverlich ting aangebracht, evenzoo op andere pleinen, terwijl op de Balans eene fontein wordt gebouwd, die zeer fraai belooft te worden. Bij tal van particulieren zijn zeer mooie gas-illu- minaties geplaatst en nog meer anderen zullen met de traditioneele vetpotjes hunne huizen verlichten. Met de feesten wacht men bier duizenden bezoekers die por extra-treinen en booten van buiten naar ons schiereiland zullen gevoerd worden en per vehikel van binnen zullen arriveeren. Hoe die lui onder dak moeten komen is een raadselnu reeds is in geen enkel hotel meer plaats te vinden en boe ze gespijsd en gelaafd zullen worden is ook nog een onbeantwoorde vraag. Rijtuigen zijn tijdens de feestdagen niet meer te huur zelfs personen die ex officio op sommige plaatsen wezen moeten zullen den tocht er been te voet moeten maken. In bet naburige Vlissingen is het evenzoo. Ook daar wordt bard gewerkt om de Koninginnen een waardige ontvangst te bereiden en ook die stad zal geheel versierd zijn, en zelfs op de kleine plaatsjes zooals Veere en Domburg, welke H.H. M.M. slechts gedurende enkele oogenblikken zullen bezoeken, wendt men alles aan om te toonen boe boog men die eer waardeert en hoezeer men met bet vorstelijk bezoek is ingenomen. Als het weder nu maar medewerken wil dan zullen de dagen van 21 tot 25 Augustus zeker tot de aangenaamste behooren, die sedert jaren waren te boekstaven. Het aanstaande bezoek der Koningin nen aan Walcheren maakt, naar de Brugsche Beiaard schrijft, in Brugge grooten opgang. Velen maken zich gereed om naar Walcheren te gaan, en er wordt zelfs levendig gesproken van eene vriendschapsbe- tooging der Vlamingen te Middelburg. Deze zou bestaan uit gezang en uit bet aanbieden van bloemen. Het gelegenheidslied is reeds gereed en draagt den titel Hulde der Vlamingen aan de jonge Konin ginnen van Noord-Nederlandop de wijs van bet lied Het beleg van Bergen-op-Zoom. Bg Prov.blad no. 74 deelen Ged. Staten van Zeeland mede, dat door de Staten dier provincie is besloten art. 87 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland te wijzigen als volgt 1. Het is verboden de wegen te berijden met twee of meer aan elkander gekoppelde voertuigen, tenzij tot vervoer van ondeelbare vrachten, en mits alsdan 'de onderstellen stevig aan elkander verbon den zijn. 2. Gedeputeerde Staten kunnen, na Burgemeester en Wethouders en, indien het een weg betreft welke van kunstbedekking is voorzien, ook de onderhouds plichtigen te hebben geboord, van dit verbod ont heffing verleenen voor aan te wijzen wegen, en bet berijden dier wegen met twee aan elkander gekop pelde voertuigen, hetzij onbeladen, hetzij tot ver voer van deelbare vrachten, tot wederopzegging toestaan, mits alsdan aan de aan bet slot van 1 gestelde voorwaarde voldaan worde. Mat het oog op de komst van H.H. MM. de Koninginnen in Zeeland zal ran Dinsdag 21 Augustus gehouden worden op miaaiidag 20 Augustus a. s. Goes, den 14 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes. J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris. A. A. VAN DELLEN. Voor de aangifte van leerlingen der Burger Avondschool zal nog gelegenheid worden gegeven op MAANDAG en DINS DAG 3 en 4 SEPTEMBER a. s., in hel gebouw der H. B School, terwijl het toelatingsexamen bepaald is op DONDERDAG 6 SEPTEMBER des voormiddags 9 uren. Bij den heer Directeur der School zal men alsdan inlichtingen kunnen verkrijgen omtrent de kosten verbonden aan het onderwijs in het rechtlijnig teekenen. Goes, den 14 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. ▼oor de Iloogere Burgerschool zal plaats hebben op MAANDAG en DINSDAG 3 en 4 September a. s. des voorraiddag3 te 9 uren. Goes, 14 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris. A. A. VAN DELLEN. GOES, 15 Augustus 1894. De hoofden en bestuurders der scholen, de president van het weeshuis, de burgemeester, de president der schoolcommissie en anderen alhier zijn jl. Maandag andermaal vergaderd geweest om nader te beraadslagen over de door de schoolkinderen aan H.H. M.M. te brengen ovatie. Daaromtrent is het volgende besloten Op Zaterdag den 25 Augustus op nader te bepalen uur en plaats zullen de schoolkinderen van alle scholen van 613 jaar en al de weeskinderen zich vereenigen en gezamenlgk naar het station gaan. Zij zullen 7oorzien zgn van strikjes of sjerpen, zooals hunne hoofden zullen besUssen. Aan bet station zal H.H. M.M. het Wilhelmus toegezongen worden en aan de beide Koninginnen ieder een bouquet aangeboden worden door wees meisjes. De kosten van de bouquetten en van versiering met oranje en sjerpen zullen bekostigd worden door de kinderen, opdat zij kunnen zeggen dat bet hunne ovatie is en hunne bouquetten zijn. Ook zullen de kinderen bijdragen in de kosten van de vlaggen, die aan iedere school afgegeven zullen worden door het feestcomité. Op uitdrukkelijk bevel van Hare Majesteit de Regentes zal aan het publiek zooveel mogelijk de ge legenheid worden aangeboden om onze Koninginnen te zien. De beide bier bestaande muziekgezelschappen zijn Naar het Duitscb van A. E. Brachvogel. 48) Vervolg. De verbeeldingskracht der Hildburgbanseners be gon opnieuw te werken en allerlei praatjes deden de rondte. Zoo wist men kort na de begrafenis te vertellen, dat er slechts een wassenbeeld in de kist bad gelegen, maar dat de gravin in het bolst van den nacht uit bet kasteel was gevoerd en van bet naaste station met een extra-post verder gereisd was. Deze fabel had ten minste de goede zijde, dat ze te dwaas en te onwaarschijnlijk was om algemeen geloofd te worden of den geheimgraaf in minder gunstig licht te plaatsen. Maar wel werd hij op zijn ouden dag op andere wijze bemoeielijkt. De firma Munckel, Trommel, Brüekner en Eindeisen, die vroe ger reeds tegen hem samengespannen bad, bestond nog en ofschoon Hermann ook ver weg was, kwam deze toch te dikwijls met eenige opdracht van den hertog naar Hildburghausen om niet ook de band te kunnen hebben in de plannen, die gesmeed wer den. Genoemde beeren, die na bet vertrek van het beleefd uitgenoodigd den optocht te begeleiden en bet gehang der kinderen te ondersteunen. Bovenstaand bericht stond in hoofdzaak jl. Maan dagavond reeds in de Zeeuw, die, hoewel iets later verschenen dan anders, toch reeds was uitgekomen vóór de vergadering was afgeloopen. Men zal zich wellicht berinneren, dat wij ten vo- rigen jaro op zekeren dag nog in ons blad van den eigen avond verslag leverden van een gedeelte eener vergadering van «de Ambachtsschool", waar toe ook wij onze courant wat later deden verschijnen. In de daaropvolgende vergadering derzelfde vereeni- ging interpelleerde de beer M. De Jonge Jz. daar over het bestuur en beweerde bij, dat de Goesche Courant dat verslag niet zoo spoedig had kunnen gereed maken, zonder vooraf ontvangen gegevens. Uit de gegeven opheldering bleek, dat de toedracht der zaak zeer eenvoudig was en men sprak toen reeds de meening uit, dat de Zeeuw, wanneer zich daartoe de gelegenheid bood, een zelfde bewijs van activiteit zou geven, als in dat geval de Goesche Ct. Deze bewering heeft de Zeeuw thans door hare activiteit volkomen tot waarheid gemaakt. Wij moe ten zelfs erkennen, dat bet blad de Goesche beeft overtroffen. Want de Goesche kwam toen werkelijk uit, nadat in de te half acht uren begonnen verga dering de destijds gemelde zaken waren afgehandeld, terwijl de Zeeuw vermeldt alle besluiten die in eene tegen 8 uren belegde vergadering zijn genomen! Zoover hebben wij bet nooit kunnen brengen. Dat een enkel besluit juist in tegenovergestelden geest is uitgevallen, verandert niets aan het bewijs van activiteit in dezen door de Zeeuw gegeven. We vermoeden, dat de beer M. De Jonge Jz. dit maal de zaak zonder protest zal laten pass9eren! Op het adres der 559 ingezetenen van Goes is namens H. M. de Koningin-Regentes het volgende antwoord ontvangen »H. M. de Koningin-Regentes draagt mg op de onderteekenaren van bet adres van 7 Aug. 11. te berichten dat Hoogstderzelve de goede gevoelens welke tot dit adres hebben geleid zeer op prijs stelt, doch dat tot harer Majesteits leedwezen de tijd ont breekt, om tijdens het aanstaande verblijf in de provincie Zeeland, ook Goes te bezoeken. Hoe on gaarne ook, Hare Majesteit moest zich voor ditmaal het bezoek aan meerdere plaatsen ontzeggen. Het is evenwel Harer Majesteits voornemen den extra- trein op 25 Augustus a. s. van 9.33 tot 9.38 Green- wiebtijd aan bet station te Goes, of daar buiten indien de heer burgemeester dit betjr oordeelt, te doen stoppen, ten einde aan de inwoners van Goes, eenige gelegenheid te geven, van hunne geestdriftige gevoelens voor bet Huis van Oranje en voor Hare Majesteit te doen blijken. De particulier-secretaris van H. M. de Koningin-Regentes De Ranitz." Uit dit schrijven blijkt dat niet alleen aan de schoolkinderen, maar aan alle ingezetenen van Goes, de gelegenheid wordt aangeboden om Hare Majes teiten te begroeten. Wij vestigen in het bijzonder de aandacht op de in dit nommer voorkomende publicatie van het gemeentebestuur alhier, waarbij, met het oog op de komst der Koninginnen te Middelburg op Dinsdag a. s., de marktdag te Goes voor de hof in bet Casino den toon aangaven, badden be sloten opnieuw een onderzoek naar de aangelegen beden van den geheimgraaf in te stellen, en de griffier Ziesenbenne werd uitgenoodigd zich bij hen aan te sluiten. Wat aan de geestelijke macht en aan de politie niet gelukt was, zou thans de rechterlijke macht nog eens beproeven, en de kantonrechter Trommel was de aangewezen persoon om nadere inlichtingen omtrent de overledene te vragen. De graaf gaf ze op dezelfde wijze als aan dr. Simoni en aan den kerkeraad, maar daarmede was men niet tevreden. De graaf weigerde evenwel nadere mede- deelingen, en, de gevolgen van den komenden strijd voorziende, bracht hg met Szlenka alle voorwerpen tot Sophie's nalatenschap behoorende, die bij wilde onttrekken aan de onderzoekende blikken van zijne tegenstanders, in de schuilplaats, die hem en de dames tijdens Barthelmy's verblijf had geherbergd, en waarvan hg den sleutel nog bezat. Hij gaf dien nu andermaal aan Szlenka in bewaring. Weinige dagen later hield er een rijtuig stil voor de woning van burgemeeeter Schlund van Eisbausen. Trommel, Ziesenbenne en een klerk stegen uit en bevalen Schlund ben met twee getuigen naar het kasteel te vergezellen, waar zij den graaf in naam der wet te spreken vroegen. Hij ontving ben in zgn werkkamer. «Wat is er van der heeren verlangen «Ik ben de kantonrechter Trommel en deze mijn heer is de griffier Ziesenbenne" sprak de eerste op afgemeten toon. «Volgens machtiging van de recht bank zijn wij als executeurs-testamentairs benoemd en daar u geen voldoende inlichtingen hebt willen verstrekken omtrent Sophie Botta noch hare papieren overleggen, is ons de taak opgedragen een onder zoek in te stellen, een inventaris te laten opmaken, alles te laten taxeeren en tot verzegeling over te gaan, voor het geval u bij uwe stilzwijgendheid mocht blijven volharden." «Dat weiger ik zeer beslist, mijne heeren! Indien u het durft wagen op iets, wat zich in deze ver trekken bevindt, de hand te leggen, verlaat ik deze plaats en het hertogdom «Geachte beer," sprak Ziesenbenne opspottenden toon, «met deze bedreiging kunt u bet stedelijk bestuur, zekere hooggeplaatste personen en beeren armmeesters schrik aanjagen, maar ons Iaat ze vol komen koud." «Ik moet u bovendien opmerkzaam maken" liet Trommel er op volgen, «dat bet u vrijstaat te reizen waarbeen ge wilt, maar niet voor wij geïnventari seerd en verzegeld hebben; en dat gij ook geene voorwerpen hier moogt medenemen of wegdoen, wilt ge niet vervolgd worden wegens verzet tegen de wet en verduistering of onrechtmatige toeëigening van goederen, behoorende tot eene nalatenschap." «Ik zou wel eens willen zien, mijnheerwie mij zou willen beletten met mijn eigendom te bandelen naar goedvinden Dan zult ge toch vooraf onder eede te verklaren hebben wat uw eigendom is en wat niet «Hierop verklaar ik u, dat de overleden Sophie Botta eene onbemiddelde weeze was. toen ik baar in 1799 uit Frankrijk medenam, en alles wat zij beeft bezeten, beeft ze van mg ontvangen. Wanneer er bier derhalve werkelijk van eene nalatenschap sprake kan zijn, dan zou zich die hoogstens bepalen tot die voorwerpen, welke naar hun aard uitsluitend als het bezit eener vrouw kunnen gelden, en die de doode gedragen of gebruikt heeft. Terwijl ik dit onder eede verklaar, protesteer ik tegen elk vergrijp aan mijn eigendom." «Laat dit in bet proces-verbaal opnemen, mijnheer de griffier en bet dan door den graaf teekenen. Wij zijn geenszins voornemens ons aan uwe bezit tingen te vergrijpen, mijnheer! maar u zult dau onder eede hebben te verklaren wat aan de over ledene beeft toebehoord." «Dat is in twee woorden geschied. Alle voor werpen, die zich in de beide aangrenzende kamers I bevinden en niet tot de meubelen gerekend kunnen i worden, behoorden aan de overledene. Het overige is van mg." «Wil dat ook opnemen, waarde Ziesenbenne.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1