doordenkt, eveneens zal doen. Wie meent te rusten, door nog tweemaal harder dan gewoonlijk te werken, verrekent zich tot eigen scha". De Java-Bode van 13 Juli bevat het volgende telegram uit Boeleleng In den morgen van 11 Juli zijn de troepen uit gerukt naar Mataram en Tjakranegara. Anak Agoeng Madé is vóórdat de onzen binnenrukten, op last van den radja doodgekristhet lijk is naar Ampenan overgebracht en in zee geworpenlater is ook het lijk van de eveneens doodgekriste vrouw van Anak Agoeng Madé te Ampenan in zee geworpen. Het 9de bataljon en de cavalerie keeren naar Ampenan terug; het 7de bataljon bezet Mataram, het 6de Tjakranegara, waar ook de staf gevestigd is. De gestelde eischen zijn ingewilligd. Goesti Dje- lantik gaat met zijne volgelingen naar Bali terug. De Minister van financiën heeft bij aanschrij ving aan den prov. inspecteur der directe belastin gen gelast, de executoriale verkoopingen te Amsterdam tot nader order te staken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Tinnalingen door ds. S. Gr. Geertsema Becke- ringh te Schoondyke. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Geesteren (Gelderland) door ds. J. E. B. Meloen, pred. te Schore. Bij het examen voor de hoofdacte te Leeuwar den is geslaagd de heer K. Wiersma te Hansweerd. Aan den heer D. Stigter te Goes is op de meest eervolle wijze ontslag verleend als leeraar in de staats- en handelswetenschappen aan de H. B. S. te Hoorn. Bij het examen Fransch L. O. te 's-Hage is geslaagd mej. L. M. Wage, van Koitgene. Rechtszaken. Het bericht in ons vorig nommer, dat de heer I. G. J. v. d. Bosch van Wilhelminadorp en een vriend, die bjj hem was, eene vervolging hebben doen instellen tegen G. R. te Goes, wegens het ge beurde bij gelegenheid van een socialisten-wandeltocht naar Wilhelminadorp op Zondag 5 Aug. jl., is niet juist. De vervolging is niet ingesteld door genoemde heeren, integendeel deze hebben zelfs getracht eene vervolging te voorkomen. De Bijkspolitie heeft echter termen gevonden wegens het voorgevallene ambts halve proces-verbaal op te maken tegen genoemden 0. R. en ook tegen J. 0. v. H., mede te Goes woonachtig. Gemengde Berichten Horaele. Vrijdag werd onze burgemeester van wege H. M. de Koningin-Regentes in staat gesteld den arbeider P. G. te verblijden met eene gilt van H. M. de Koningin ten bedrage van f20. Tenge- vo'ge van het langdurig lijden zijner vrouw aan eene beenbreuk, waardoor deze sedert 25 April 11. niets kon verdienen, had bedoelde arbeider de vrijheid genomen zijn nood aan H. M. te klagen. Men kan wel nagaan, dat de man met zijne familie een ge lukkigen dag beleefde, die nimmer vergeten zal worden. Ten bewijze dat de hooioogst dit jaar over vloedig is meldt men ons uit Borsele dat een land bouwer aldaar dezer dagen een voer hooi verkocht voor f 9,25, terwijl een andere landbouwer niet min der dan 58 voeren inzamelde van eenzelfde opper vlakte als waarvan bij verleden jaar niet meer dan 4 voeren oogstte. Vlfssingen. Naar wij vernemen heeft de Bel gische Regeering 900 fiancs toegezegd om het kan toor en de sociëteit van het Belgisch loodswezen bij gelegenheid der komst van HH. MM. de Koninginnen te kunnen versieren. Zat 'rdagmiddag waren op den Badhuisweg opge steld twee eerepoorten, die evenwel zoo onpractiSch waren geplaatst, dat de stoomtram, die naar het Badhuis rijdt, met de grootst mogelijke moeite kon passeeren, aangezien de ruimte tusschen de tram en de eerepoort slechts één vinger breedte was. Het Sevolg van deze zeer slechte plaatsing is geweest at de poort door de tram geheel is stuk gereden, terwijl ook die aan gene zijde van den Badhuis heid toonen door bemiddeling van mijn zaakgelas tigde". Simoni boog en verliet het boudoir. De graaf volgde hem met de overigen tot in het salon. ♦Rosine en Szlenka moeten hier blijven, de overigen kunnen vertrekken". Nadat zijn bevel opgevolgd was, vervolgde hij »Rosine, ge zjjt 26 jaar in mijn dienst. Daarom en omdat ik het Scharre, uw man, ter wille van zyne rechtschapenheid beloofd heb, zal ik voor u en uwe familie zorgen. Op mijne aanwijzing zal u als geschenk 2000 gulden, voorts maandelijks 60 gulden en per kwartaal nog 100 gulden voor de opvoeding n uw zoon worden uitgekeerd. Uw dienst bij mij dt echter van heden af op en ge zult ook wel zyn uwe vrijheid te herkrijgen." dacht" zeide Rosine, nog rood van het weenen, wel verdiend had tot uw dood bij u chien zou dat ook geschied zijn, wanneer delingen mjj in den laatsten tijd beter waren eb ik dan misdreven, uwe genade uw zoon Papageno niet voor een bepaald bt laten leeren en zoodoende de bemoei- dominé Rembod krachteloos hebt gemaakt is bovendien zeer lichtzinnig en ge hebt et hoofd gebracht, die hem voor onbruikbaar hebben gemaakt." Zij verschrok zichtbaar. Wat het hoofd gehaald eddingen. Omdat ik hem weg het moest ontgelden, zoodat Zaterdagavond van beide poorten die des middags reeds waren op gesteld niets meer te zien was. Tegen 10 personen te Den Haag, die bij de begrafenis van den socialist v. V. tegenwoordig wa ren, is proces-verbaal opgemaakt wegens verzet tegen bedienende beambten (rebellie) en het deelnemen aan een verboden optocht. Daaronder behoort zekere Snyder, vroeger president van het comité der werk- loozen; maar niet Domela Nieuwenhuis, omdat deze tijdens de politie-charge in het volgrijtuig bleef zitten. De timmerliedenbeweging te Amsterdam, die tot dusver een zeor ordelijk karakter droeg, gaf Zaterdagmorgen aanleiding voor rustverstoring te vreezen. Ruim 300 timmerlieden begaven zich naar het terrein in de Roemer Visscherstraat, alwaar eene niet bij de nieuwe regeling aangesloten firma een werk uitvoert. De straat werd aan weerszijden af gezet, zoodat het werkvolk, toen het omstreeks 6 uur kwam opdagen om zich naar het werk te begeven, den doortocht versperd vond. Na korte deliberatie met een gedelegeerde der werkstakers, gaf de pa troonsfirma zich gewonnen en willigde de nieuwe eischen in, waarna de arbeid werd voortgezet. Te Veendam werd in het R. K. armhuis ver pleegd een grijsaard, Banus. Ziekelijk zijnde, verzocht hij in zijne onderkleeren begraven te worden, en dit verzoek werd toegestaan. Toen hij overleden was, onderzochten een paar broeders der Vincentius-ver- eeniging zijne kleeren en vonden daarin ruim f 96 aan rijksdaalders, guldens, kwartjes en halve stuiver stukken, welk geld hij dus in het graf had willen meenemen. Te Opheusden verkeerde het vijfjarig kind van den korenmolenaar A. eenige oogenblikken in een vreeselijk gevaar. Het speelde met andere kinderen onder den molen en greep, toen deze zich in be weging zette, een wiek. Het kind hield zich stevig vast, terwijl 't langzaam omhoog ging. Het hulp geschreeuw der andere kinderen maakte den mole naar, die zich op den molen bevond, opmerkzaam. Dadelijk zag hij het gevaar, waarin zijn kind ver keerde, en zonder zich te bedenken sprong hij van eene aanzienljjke hoogte naar beneden. Door de wieken eene tegenovergestelde richting te doen aan nemen, kwam het kind, dat reeds de hoogte van den schoorsteen van den nabijzijnden stoommolen bereikt had, ongedeerd naar beneden. Wonderlijk mag het genoemd worden, dat noch de molenaar door zijn ijzingwekkenden sprong, noch het kind door de gevaarljjke luchtreis eenig letsel bekomen hebben. Omtrent een ernstig ongeluk te Zevenhuizen (Groningen) meldt men de volgende bijzonderheden »Voor het hevig onweder beangst, heeft de vroaw van den werkman L., die zich voor den hooioogst in het veld bsvond en daar den nacht overbleef, zich naar haar buurvrouw willen begeven, die op nog geen vyf minuten afstands woont. Zy nam hare drie kinderen mede. Door het felle bliksemlicht misleid, naar men vermoedt, is zij in het kanaal langs den weg ge- loopen. In het holle van den nacht het moet ongeveer 3 uur zijn geweest heeft niemand haar hulpgeroep kunnen hooren. Toen de morgen aanbrak, zag men het oudste kind schreiend aan den wal zitten en klagenmoeke ligt in 't diep". Men vond kort daarna de lijken van de moeder en de twee kinderen het jongste had de moeder nog in den arm". Midden in de Drentsche heide, waar het oog zoo ver het reikt niets ziet dan heide en oud boek weitveen, zal, aan den zoogenaamden Mantingerduijk in de gemeente Westerbork eene fabriek verrijzen van parfumeriën. De ondernemende firma Wag ner te Brussel heeft proeven doen nemen met het in den bodem aanwezige water, welke bevredigende resultaten hebben opgeleverd. De totstandkoming is zeker. Een zeldzaam treurige begrafenis had Vrijdag morgen plaats in de Nieuwe Leliestraat te Amster dam. Een aldaar gestorven vrouw zou begraven wor den op de Nieuwe Oosterbegraafplaats. Onderweg naar genoemd kerkhof werd in de Plantage opge merkt dat een haver zonen dood in het volgrijtuig zat. Men kan zich de ontsteltenis der overige fami lieleden voorstellen. De troep van Pawnee-Bill, die thans in de om streken van Ginneken verblyft, heeft van den bur- liet opvoeden, zijt ge u gaan verbeelden, dat hij ook van mij erven zal, dat hij een voornaam heer zal worden en daarom niets behoeft te leeren, zoo dat de dwaze knaap eindelijk in de meening is gaan verkeeren, dat gij niet eens zjjne moeder zijt." Maar wanneer moet ik dat dan gedaan hebben Wanneer heb ik hem dat dan gezegd Op verschillende manieren hebt ge hem bedorven. Nog geen maand geleden hebt ge hem des nachts door het raam binnen het kasteel gelaten en toen hebt ge hem die dwaze dingen voorgepraatHier staat de man, die uwe moederlijke lessen mede heeft aangehoordHet is daarom beter dat uw lichtzin nige jongen afentoe leert gevoelen, dat hij zich leelijk vergist en evenals ieder ander mensch moet werken voor den kost. Morgen verlaat ge dit huis en mocht ge ooit het u opgelegd stilzwijgen ver breken of aan de praatjes in de stad nieuw voedsel geven, dan houdt dadelijk alle betaling op. Tracht daarom liever de nagedachtenis der overledene en mijne weldaden beter te eeren, dan tot hiertoe Hij keerde zich om en ging naar het boudoir terug. Hij sloeg de gordijnen van het ledikant open en toen werden de gedwongen standvastigheid en de zielskracht gebroken, waarmede hij de meest dringende maatregelen getroffen had om het geheim der gestorvene tegen elke ontheiliging te vrijwaren. Hij gaf zich nu geheel over aan zijne smart over de dierbare, die hem, den ouden en eenzamen man, in een voortaan vreugdeloos leven had achtergelaten. Thans eerst gevoelde hy hoe vreest lyk het is alle smart te gemeester dier gemeente vergunning gekregen voor stellingen t© geven. Te dien einde wordt een groot perceel bouwland, gelegen tusschen de hotels ♦Dui velsbrug" en Dennenoord" en behoorende tot de domeingoederen, in gereedheid gebracht. De jonge man uit de Lindenstraat die zijn moeder en zijn oom indertijd wilde vergiftigen, stond te Amsterdam terecht. De beklaagde verklaarde van plan geweest te zijn zichzelf te vergiftigen, maar hy kon de gedachte niet uitstaan, dat zijn moeder er dan goed afkwam, en daarom deed hij het zijn moeder maar. Tegen den onverlaat werd 10 jaar gevangenisstraf geëischt. Mr. Benjamins pleitte on toerekenbaarheid. Te Oosterhout is een jong gehuwde man, die zich jl. Zondag buiten had te slapen gelegd, en ver moedelijk door een giftig dier in den arm is gesto ken, waardoor deze onmiddellijk opzwol, tengevolge van bloedvergiftiging overleden. Door het verraad van een der leden is da Parijsche politie er in geslaagd een gevaarlijke inbrekersbende onschadelijk te maken. De bende ♦werkte" hoofdzakelijk in de omstreken van Parijs, waar sedert Mei in vele villa's aanzienlijke diefstallen werden gepleegd, die ongestraft bleven. De aanvoerder der bende, een zekere Corbeau, bijgenaamd la Morue, is een jongmensch van goede familie, die zich onderscheiden had op een der lycea te Parijs. Na zijn indeeling bij het leger werd hij tweemalen wegens misdrijven tegen de krijgstucht veroordeeld. Beide malen werd hem echter gratie geschonken. Hij vluchtte naar Duitschland, keerde onder een aangenomen naam naar Parijs terug en stelde de beruchte dievenbende samen. Hij verklaarde, dat hij noodzakelijk moest stelen, om zijn zucht naar weelde te kunnen bevredigen. Inderdaad voerde hij een grooten staat; hy hield dienstboden, een kok, paarden, rijtuigen enz. Alleen voor zijn huishouding gaf hij per maand niet minder dan 4000 frs. uit. Een leuke baas schijnt koning Kalakana van de Sandwich-eilanden te zijn, althans, dit toonde hij indertijd, toen hij tijdens zyn verblijf te Parijs een der grootste clubs bezocht. Hierbij was een speelzaal, en men noodigde zyn zwarte majesteit uit, ook daar eens een kijkje te nemen, doch hy maakte bedenking, wijl hy hierop niet gerekend en geen geld bij zich gestoken had. Dat was echter geen bezwaar, de president stelde onmiddellijk 30,000 francs ter be schikking, welke de koninklijke gast zonder veel om slag in zijn zak stak. Vervolgens trad hij de speelzaal binnen, bekeek alles oplettend, liet zich alles uitleggen, vond het heel mooi en aardig en ging toen weer heen, zonder een enkele franc aan de groene tafel te hebben gewaagd. De club heeft haar 30,000 francs nooit teruggezien. Dowe schijnt thans aan het rondreizen te zyn om overal zijn pantser te vertoonen. Te Mannheim, waar hij het heeft uitgevonden, zyn nu onder groot gejuich van het publiek proefnemingen er mede gedaan. Onder anderen heeft de regements-geweer- maker met het bij de armee ingevoerde geweer en daartoe behoorende ammunitie te vergeefs ge poogd het pantser te doorboren. Voor Dowe een nieuwe triomf na zijne tegenspraak op het bericht dat er te Spandau een kogel doorheen was gegaan. Het stadje Kazan in Bulgarije is door brand vernield. Op den dag van den brand woedde er een hevige storm, die vele woningen vernielde. Om drie uur des middags brak de brand uit door welke oorzaak weet men niet en weldra stond de gansche stad in vlammen. Vele bewoners hebben geen tijd gehad om hunne woningen te verlaten en vonden daar een verschrikkelijken dood. Zij, die wisten te ontsnappen, dachten er geen oogenblik aan om nog iets te redden, doch namen de vlucht naar de vlakte. De brand heeft zes-en-dertig uur geduurd en heeft het drie vierde gedeelte der stad, waaronder alle openbare gebouwen, verwoest. De eerste hulp kwam opdagen uit de stad Silimno, acht uur van de plaats des onheils verwijderd. De Bulgaarsche Regeering heeft onmiddellijk levensmid delen gezonden en vijftig duizend francs aan specie. Tot nog toe heeft men 130 lijken uit de puin- hoopen te voorschijn gehaald. Het stadje Kazan was gelegen in een bekoorlijke vallei van het Balkan-gebergte. De bewoners waren allen vrij welgesteld. Thans hebben zij alles verloren. Verleden week Zaterdagnacht trad een jonge ling, Eusebio Castillo, een speelhol binnen nabij de moeten opkroppen, niemand te hebben aan wiens borst men zyn leed kan klagen, door wiens medegevoel men verlicht wordt. Deze groote vertrekken, die door haar adem leven hadden ontvangen, gaapten hem als ledige holle ruimten aan en hy besloot ze voor altijd te ver laten. Indien Wunster nog geleefd had, zou hij thans in zijne armen gevlucht zijn om hem mededeeling te doen van wat niemand anders wist. Hij gevoelde, dat hy zich tegenover iemand moest uitspreken en haastig greep hij naar de pen om zijne gevoelens aan Marie Wunster te vertolken. Weldra verbreidde zich in Hildburghausen het gerucht, dat de geheimgraaf vergunning had ver kregen de onder den titel van ♦de gravin" bekende Sophie Botta te middernacht op den heuvel in den bergtuin te laten teraarde bestellen en dat het iedereen vrij stond bij de plechtigheid tegenwoordig te zyn. Het ongewone uur belette niet, dat tallooze nieuwsgierigen aanwezig waren. Met Szlenka aan het hoofd, begeleid door allen, die in dienst van den graaf waren en door verscheidene boeren uit Eishausen, verliet de lijkstoet des nachts om 12 uur met fakkellicht het kasteel, door den graaf in I het rijtuig gevolgd, en kwam om 1 uur te Walrabs aan, waar de menschen hem schouder aan schouder stonden te verbeiden. De oude Arnold, leunende I op zijn schoonzoon en compagnon Ebersmann, wachtte j den graaf op, die hem zwijgend de hand drukte; i daarna besteeg men langzaam den heuvel, j De donkere chaos van hoofden, het fakkellicht, dat het geheel bestraalde ^de dichte kring, die zich Puerta del Sol, in 't centrum van Madrid en zette zich aan eene speeltafel. In eenige oogenblikken verloor hy al zijn geld, alsook dat van eenen vriend. Hij ontvluchtte zoo opgewonden de speelzaal, dat iedereen dacht, dat hij zich ging van kant maken. Een kwartier later keerde Castillo eensklaps terug, spreidde eenen zakdoek op de speeltafel uit en riep Al het geld in mijnen zak." Men meende, dat hy spotte en men speelde voort. Een revolver uit den zak trekkende, richtte hij zich tot den bankier en zeide♦Lach niet of ik schiet." Terzelfder tijd raapte hij het goud en de bankbriefjes op de tafel bijeen, bond ze in zijnen zakdoek en vluchtte met den vriend, die hem geld geleend had. De geheele bende spelers vervolgde hem, roepende: Houdt den dief! Toen begon er eene echte inensch en jacht op de Puerta del Sol en in de omliggende straten. Van dichtbij vervolgd, loste Castillo een revolverschot zonder iemand te treffen. Een politieagent, die in de nabijheid was, wilde den dief aanhouden, maar een kogel strekte hem dood op den grond neer. Een ander agent, die hem op de Calle Moyer wilde tegenhouden, werd insgelijks doodelijk getroffen. In- tusschen keerde de vriend van Castülo terug en ging zich verbergen, achter eene schutting voor een in opbouw zijnd huis in de Tetuanstraat. Hij werd ontdekt en vastgenomen door de politie. Maar de kreten en de revolverschoten hadden de aandacht der gendarmen opgewekt, die aan het ministerie van binnenlandsche zaken op wacht stonden. Zij wierpen zich met getrokken sabel op Castillo. Een van hen bracht hem verscheidene wonden in den rug toe. Hij zou hem ongetwijfeld gedood hebben, in dien Castillo zich niet ineens had omgekeerd en hem eenen kogel in het been had gejaagd. Castillo zette zijnen weg voort, maar eensklaps kwam een nacht waker en sloeg den vluchteling zijne piek tusschen de beenen. Hij viel zwaar gekwetst neer. De gen darmen maakten zich van hem meester en brachten hem met zijne twee slachtoffers naar het hospitaal. Castillo behoort tot eene goede familie van Grenada. Tijdens het jongste onweder is een wielrijder uit Namen te Wepein het volgende ongeval over komen. Maandagavond zegt een der Belgische bladen terwijl er een hevig onweder heerschte, keerde de heer H. met eenige vrienden terug uit het dorp en spoedde zich naar Namen om zich zoo gauw mo gelijk aan den stortregen te onttrekken. Eensklaps sloeg de bliksem op den guidon der machine van den heer H., welke met zyn rijwiel met geweld ten gronde geslingerd werd. Daar hij bewusteloos liggen bleef, kwamen de vrienden van den heer H. toegesneld en hielpen hem te been. Doch groot was hunne verwondering toen de heer H. hun te kennen gaf dat hij met blindheid geslagen was. Gelukkig was die blindheid slechts tijdelijk, allengs kwam het licht terug en een uur na het gebeurde was de blindheid geweken. De heer H. had zich in zijn val nog al erg aan het been verwond. Een spoorwegwachter te Laeken (België) zag een kind op den spoorweg, dat bij het sluiten der boomen daarbinnen was gebleven. De trein was vlak bij en het kind zag hem niet. De moedige wachter, het gevaar ziende, sprong op het kind toe, greep het en slingerde het op zij, toen de trein nog een drie meter was verwijderd. Nog even streek de trein langs den redder heen, maar deerde hem niet. Het heldenstuk was gelukt en de held was behouden. Een interessant proces werd dezer dagen te Londen behandeld. Een slachter moest naar Liver pool en nam daartoe een kaartje 2e klasse. Toen hij echter wilde instappen, bleek het, dat de in gangen der compartimenten veel te nauw waren om den dikken slachter door te laten. Men trok van binnen, men duwde buiten, het ging niet, en de trein vertrok zonder den slachter. De maat schappij had hem een kaartje verkocht, en dus de verplichting op zich genomen hem naar Liverpool over te brengen. Dezen, haar plicht, was zij niet nagekomen, zoodat de slachter de maatschappij om schadevergoediug aansprak. In eerste instantie werd de maatschappij tot betaling van 400 pond veroor deeld, maar van dat vonuis is zij in appèl gegaan. Tengevolge van een gasontploffing staan de steenkool-mijnen der Fransch-Italiaansche bank te Dombrovo in brand. Er bevinden zich meer dan honderd werklieden in de mijn, aan wier redding men wanhoopt. daarboven gevormd had om de laatste rustplaats der arme verstootene, maar bovenal de reusachtige koepel des hemels met zijn baldakijn van sterren, terwijl een graflied werd gezongen, dat alles maakte een zeldzaam plechtigon, een koninklijk machtigen indruk. De geheimgraaf, scherp verlicht, voor het eerst voor iedereen zichtbaar, stond op zijn stok geleund naast de groeve en zijne grijze lokken fladderden in den wind. Toen de geestelijke het gebed en den zegen had uitgesproken en men de kist wilde doen nederdalen, richtte de graaf zich in zijne volle lengte op. ♦Alvorens onzen treurigen plicht te volvoeren, wenscb ik, dat ieder uwer eenmaal de gelaatstrekken zal aanschouwen van haar, die bij haar leven aan zooveel smaad heeft blootgestaan", zoo sprak hij op plechtigen toon. Op een wenk van den graaf schroefden Christ, Szlenka en anderen het deksel los en verwijderden dit. Daar lag zij in een gewaad van wit atlas, met een krans in het haar gevlochten als ware zij eene braid, en met eene verwelkte lelie in de saam- gevouwen handen. Ieder, wiens blik op de doode viel, werd getroffen door de roerende schoonheid der gelaatstrekken van haar, die hier aan de aarde werd toevertrouwd Weinige oogenblikken later was alles voorbij, waren de fakkels gebluscht. En zacht fluiste rend ging de menigte uiteen met een gevoel alsof men eene koningin had begraven. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2