1894 N°. 95. Dinsdag 14 Augustus. 81slc jaargang. OPENBARE LES FEUILLETON. Het raadsei van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bp alle Boekverkoopers en Brieven gaai dera. Inzending van advertentlën voor I uren op den De prps der gewone advert6ntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelpks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dag der uitgave. in de Bewaarschool voor on- en minvermogeuden aan de Bees tenmarkt, op Vrijdag den 17 Augustus a. s., te beginnen des Tooraiddags te halftien uren, tot bijwoning waarvan belang stellenden worden uitgenoodigd. Goes, den 10 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris. A. A. VAN DELLEN. Algemeen Overzicht. Men zal zich herinneren, dat in Denemarken reeds sedert een tiental jaren eene groote spanning beerschte tusscben bet conservatieve ministerie-Estrup en de liberale meerderheid van de Tweede Kamer, daar te lande bet Folkething" genaamd. Dienten gevolge regeerde Koning Cbristiaan reeds sedert ge- ruimen tijd feitelijk zonder begrooting, omdat het Folkething weigerde die goed te keuren of zelfs maar in behandeling te nemen. Dat deze gespannen verhouding tusscben regeering en kamermeerderheid zeer schadelijk was voor den goeden gang van zaken is begrijpelijk en bet was dan ook eene ware verademing, nu de minister Estrup weigerde been te gaan zoo lang de kamer niet had toegegeven, toen de laatste eindelijk bet hoofd in den schoot legde en de jongste begrooting goedkeurde. De vrede tusscben beide partijen was daarmede hersteld en algemeen was men van mee ning, dat de beer Estrup, nu hij de overwinning op bet Folkething bad behaald, met zijn kabinet zou aftreden. Hiervan werd echter langen tijd niets vernomen, tot in de vorige week het bericht kwam, dat de premier zijne portefeuille ter beschikking bad gesteld. Wel werd dit bericht onmiddellijk daarna weder tegengesproken, maar de bevestiging achter haalde deze tegenspraak spoedig, en zoo is bet dan nu een feit, dat de beer Estrup is afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd de heer Von Rheedt-Thott, die ook in bet ministerie-Estrup zitting bad en de nieuwe premier beeft zich voorloopig tevreden gesteld met de reconstructie van bet vorige kabinet, waarin de ministers van financiën, oorlog en onderwijs zijn vervangen. Of dit coalitie-kabinet bet vertrouwen van de meerderheid der kamer bezit, zal eerst kunnen blij ken, wanneer deze vergaderd is, maar vooralsnog zal zij zich ermede moeten tevreden stellen en in elk geval is bet reeds eene groote overwinning, dat de heer Estrup is afgetreden. Toch beschouwt men het nieuwe kabinet slechts als een overgang tot een zuiver liberaal ministerie. Koning Christiaan beeft den afgetreden staats man echter niet laten beengaan zonder hem in een schrijven zijn dank te hebben betuigd voor de vele diensten, die Estrup tijdens zijn minister schap aan kroon en vaderland heeft bewezen, en de Koning doet daarbij met nadruk uitkomen, dat den afgetreden minister alleen ontslag is verleend op diens eigen verzoek, omdat bij zijne taak als geëindigd beschouwd, nu bet geschil tusscben re geering en Kamer is opgelost. In Servië heersebt oogenschijnlijk rust. Het blijft echter steeds de vraag hoelang deze duren zal, want gisting is er nog genoeg in dat land. Zooals men weet is de vader des Konings, Milan, op reis gegaan Naar bet Duitscb van A. E. Brachvogel. 47) Vervolg. De chevalier rukte aan de schel. Szlenka, Ignaz en Rosine kwamen toegeschoten; het was de eerste keer in hun veeljarigen diensttijd, dat zij deze kamer betraden. Ze zagen den chevalier vóór de dame staan; naast hem op den vloer lagen een paar fleschjes en een glas, waarin bij nog eenig middel bad gedaan om te beproeven bare levensgeesten weder op te wekken. »Zijis dood 1" sprak hij langzaam en op doffen toon tot de binnentredenden. Toen zonk hij als versuft op een sopha neder. De oude Bohemer nam dadelijk voor zijn meester de leiding der zaken in banden. Hij zond Ignaz naar de stad om dr. Simoni, Emerenz en Sepperl te balen en Arnold van het gebeurde kennis te geven. Daarna trad hij op den graaf toe en sprak Genadig heer van mij moet vertrouwen in God, dat genadig vrouw opgeroepen beeft. Is groot on geluk voor goed meester van mij. Maar als hem zelf gestorven was nu en genadig vrouw was in de we reld gebleven zonder hem als eene eenzame oude en Koningin Nathalie is nog steeds niet in Servië teruggekeerd zoolang deze twee afwezig zijn, zal vermoedelijk de toestand daar te lande wel goed blijven. Maar wanneer zij weder te Belgrado zuller zijn teruggekomen, is er alle kans, dat de poppen weór aan bet dansen geraken. De minister-president Nicolajewitch is inmiddels ook op reis gegaan en wel naar Pestb en Weanen. Wat het do6l van die reis mag zijn, is onbekend, en we zullen maar niet gewagen van de gissingen, die daaromtrent zooal worden gemaakt, daar toch niemand het rechte van de zaak schijnt te weten. De gedelegeerden der houders van ©rïeksche schuldbrieven hebben nu alle onderhandelingen met den minister Tricoupis betreffende de regeling van de staatsschuld afgebroken, maar nu schijnen de regeeringen van Duitschland, Frankrijk en Engeland de zaak ter band genomen te hebben, teneinde op te komen voor de belangen der houders van schuld brieven in die rijken. Duitschland en Frankrijk moeten het reeds eens geworden zijn over de te nemen maatregelen, maar vooraf moeten ze zich op de hoogte stellen met de eiscben der belanghebbenden. Mag men geruchten gelooven, dan zouden genoemde staten voornemens zijn krachtig op te treden en zelfs te dreigen met afbreking der diplomatieke be trekkingen. Omtrent den oorlog tusschen China en Japan valt weinig nieuws mede te deelen. De berichten omtrent de verrichtingen van beider legers op Korea zijn uiterst schaarsch, en komen zoo ongeregeld en onvolledig over, dat men er weinig staat op kan maken. De uitslag van het gevecht op 29 Juli bij Asan hebben we bereids medegedeeld. Na dien tijd schijnen er geene nieuwe gevechten van aanbelang te hebben plaats gehadalthans daarvan wordt niet gemeld. Aangezien evenwel beide partijen nog steeds nieuwe troepen aanvoeren, zal de oorlog nog wel niet spoedig geëindigd zijn. GOES, 13 Augustus 1894. Zooals we gisteren reeds door aanplakking aan ons bureau en hedenmorgen per bulletin aan onze lezers in de stad bekend maakten, is gisteren alhier telegrafisch bericht ontvangen, dat de trein, waarmede H.H. M.M. de Koninginnen op Zaterdag 25 Augustus a. s. van Middelburg naar Soestdijk zullen terugkeeren, gedurende 5 minuten, en wel des voormiddags van 9.53 tot 9.58 uren, aan bet station te Goes zal stoppen. De Koninginnen blijven op het balcon van den salonwagen. Er zal derhalve uitvoering kunnen worden ge geven aan bet denkbeeld om aan HH. M.M. eene ovatie door een groot aantal kinderen te doen bren gen, waartoe ongetwijfeld nu met den meesten spoed nadere plannen zullen worden ontworpen. Door deze gunstige beschikking op bet tweede adres kan geacht worden, dat de Koningin-Regentes afwijzend beeft beschikt op het verzoek van ver scheidene ingezetenen om ook aan deze stad een langer bezoek te brengen. Bij gelegenheid der a. s. kermis alhier zal een tooneelgezelschap onder directie van den beer J. Malherbe en mevrouw A. Rössing- Sablairolles, en bestaande uit de leden van bet vroegere gunstig bekende gezelschap van Kreukniet en Poolman, in »de Prins van Oranje' vrouw, was ongeluk dan niet nog grooter? Heeft lieve God goed gemaakt, dat hjj eerst geroepen beeft baar". De ruwe maar hartelijke toon van den ouden die naar wekte den chevalier uit zijne verdooving. »Ja, Szlenkagij zijt verstandiger en ook vromer dan ikZooals de Almachtige deed, is bet welgedaan Het is beter, dat ik haar overleef! Zelfs in den dood heb ik slechts bet recht baarte volgen Szlenka deelde hem nu mede welke maatregelen bij getroffen had en de graaf keurde die goed. Hij nam zelf een opwekkend middel in, want bij begreep, dat bij al zijne krachten zou noodig hebben om den strijd te voeren tegen de nieuwsgierigheid, die niet. zou nalaten thans zijne woning binnen te treden. Hij wilde bet droevig geheim, dat de overledene mede in het graf had genomen, thans allerminst aan de wereld prijsgeven. Weldra kwam dokter Simoni, de schoonzoon van den heer Munkel, en bij werd dadelijk in de sterf kamer gelaten, waar de geheimgraaf hem ontving. »Een ernstig ziektegeval, mijnheer?" vroeg bij. »Een sterfgeval, dokterU zult niet veel anders meer kunnen doen dan bet feit constateeren." Te gelijk bracht bij hem bij de doode. »Eene dame?" Zooals u ziet. Ik achtte bet gewensebt baar te laten op de plaats en in de houding, waarin ik haar heb gevonden." »De dood moet baar plotseling overvallen zjjn. alhier een paar voorstellingen geven, en wel op Zondag 2 en Maandag 3 September. De Staatscourant van heden bevat de koninklijke goedkeuring van de statuten van het harmonie- gezelschap »Hosanna" te Goes. Artikel 1 dier statuten luidt: »De Harmonie Hosanna", steunende op den Bijbel als Gods woord, beoefent de muziek tot onderling genot en tot ver heerlijking van den naam des Heeren. De vergaderingen en repetition worden met gebed geopend en met dankzegging gesloten. Zij geeft huishoudelijke en openbare uitvoeringen om ook daardoor mede te werken tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Voorts treedt het gezelschap alleen dan op voor of met andere personen of corporatiën, wanneer bun doel met dat der Harmonie overeenstemt." Borsele. Vrijdag besloot de gemeenteraad alhier tot goedkeuring van de gemeente-administratie over 1893. De ontvangsten werden, onder nadere vaststelling, bepaald op f 8525,22 !/2 en de uitgaven op f 7139,14 Yï- Daarna had de aanbieding der ge meentebegroting voor 1895 plaats. De inkomsten en uitgaven zijn daarin geraamd op een gelijk bedrag van f 9449,06. Wolfertsdijk. Omdat Ged. Staten bezwaar hadden om dejaarlijksche aflossing der gemeenteschuld van f 1000 met f 500 te ver minderen en alleen eene verlaging van f 300 konden goedkeuren, besloot de gemeenteraad zich hierbg neder te leggen. Het kerkbestuur beeft reeds bericht gezonden, dat het biermede genoegen neemt. De hoofdelijke omslag is over 1895 f 500 lager geraamd kunnen worden. Ter gelegenheid van bet bezoek van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Re gentes aan Zeeland vertrekt den 21 dezer naar Middelburg een detachement van bet 2e regiment huzaren uit 's Hertogenboscb, ter sterkte van 1 rit meester, 2 luitenants en 50 minderen. De trein, waarmede HH. MM. de Koninginnen komen, zal te Rilland-Bath stoppen en zullen HH. MM. daar verwelkomd worden door den Commissaris der Koningin, die de reis naar Middelburg zal mede maken. Het bedrag, noodig om aan HH. MM. eene schil derij van het raadhuis aan te bieden, is ruim bijeen gebracht. De ministers van binnenlandscbe zaken en van financiën brengen ter algemeene kennis, dat, krachtens het koninklijk besluit van 17 Juli jl. (Stbl. no. 185) met ingang van 14 dezer, de in - en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en on- gewasschen lijf- en beddegoed uit Clinge (Bffgië), de provincie Luik (België) en Rusland verboden is. Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod niet begrepen. H. M. de Koningin-Regentes heeft benoemd tot Commissaris der Koningin in Noord-Brabant den heer mr. A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst, lid van Gedeputeerde Staten van Gel derland. Door het dagelijksch bestuur van bet Neder- landscb Landbouw-comité is een schrijven gericht Wat zijn dat voor fleschjes op den grond »Ik heb ze laten liggen" antwoordde de chevalier niet zonder bitterheid, opdat u ze zoudt kunnen onderzoeken." De dokter raapte ze op en onderzocht den inhoud van bet eene, dat nog half gevuld was. »Een een voudig opwekkend middel." Dacht u iets anders te vinden »Dat zal ik niet zeggen, maar het is altijd ver keerd, dat leeken op eigen band geneesmiddelen aanwenden." »Ik ben te oud, mijnheer, om van u te worden onderricht, wat ik doen en laten moet. Maar ik begrgp u heel goed. Onderzoek den inhoud van dit kastje, ge zult daarin geene vergiften vinden." Simoni bekeek de geneesmiddelen. »Ik wilde u niet beleedigen, graaf, allerminst op dit oogenblik. Maar, verkeerd toegepast, kunnen ook andere genees middelen dan vergiften den dood veroorzaken." De dokter keerde zich weder tot de doode, vroeg nog eenige inlichtingen en verklaarde eindelijk, dat zij aan eene hartverlamming overleden was. >Was zij uwe echtgenoote »Ik ben nooit getrouwd geweest." »Graaf?! Maar in welke verhouding stond de doode dan tot u *In die eener veeljarige, trouwe vriendschap. Tg- dens de revolutie beeft zij al hare verwanten ver loren en ik nam de onbemiddelde tot mij." »Hoe weinig bet oogenblik zich er ook toe eigent aan de ministers van binnen- en bnitenlandscbe zaken betreffende bet sluiten der grenzen van de naburige rijken voor den invoer van vee enz. met verzoek pogingen in het werk te steïlen om tot de opheffing der afsluiting te geraken. Door den minister van buitenlandsche zaken is daarop ten antwoord gegeven, dat Z.Exc., ten volle doordrongen van bet nadeel dat Nederland lijdt door die afsluiting, niet zal nalaten, noch beeft nagelaten, alle pogingen in bet werk te stellen om tot de op- beffing dier afsluiting te geraken. Als duidelijk bewijs, dat niets wordt verzuimd wat strekken kan om de opening der Duitscbe grenzen voor ons vee te verkrijgen, meldt bet Landbouw Weekbladdat onze gezant te Berlijn geen gebruik beeft gemaakt van zijn verlof, en uitsluitend voor deze quaestie te Berlijn is gebleven. Men seint uit Batavia De Sas aks, die aanvankelijk geweigerd hadden net Balisch bestuur weder te erkennen, hebben er thans in toegestemd. Aldus wordt op Lombok geen direct bestuur ingevoerd. De schatting, welke de vorst van Lombok aan ons gouvernement beeft te betalen, bedraagt een millioen gulden. In de Standaard komt een betoog over ont spanning. Daarin wordt aangetoond, dat bet een ziekelijke richting is, die alle ontspanning des lichaams dwaasheid acht en afkeurt, maar wel wor den, krachtens onzen redelijken godsdienst en de gezonde woorden, die ons geleerd zijn, zeer ernstige bezwaren gemaakt tegen veel, zeer veel, dat in den laatsten tijd vooral bet jonge geslacht bezig houdt, vervult, meesleept. Allereerst wel, dit, dat gelijk gezegd, de ont spanning meer inspanning wordt, dus baar doel mist. Dezelfde overdrijving, die we opmerken bij bet on derwijs, dezelfde koortsdrift, waarmee alle werk in onzen tijd schijnt te moeten geschieden, de jacht, die achter alles zit is ook zelfs gevaren in wat men thans sport" noemt. »En daarmee is de richting, die 't neemt, ge oordeeld. »Wat toch ziet men? Dat wat ontspanning moest wezen ontaardt in wedstrijd. Wie houdt bet 't langst uitwie komt bet eerst aan Eereteekenen worden uitgereiktom prijzen wordt gekampt"er ont staan wereldkampioenen,', men »slaat een record." Ja, er is een geheel eigenaardige, »barbaarsehe" sporttaal uitgevonden, die iemand eerst dient te leeren, om te zijn ingewijd in de geheimen van wat reeds een »vak" werd. Sport wordt van liefheb berij werk soms broodwinning. Het wordt in elk geval vermoeiing des vleesches. Menigeen kwam bij deze t> gezonde oefening" reeds zoover, dat bij 't er bij neer moest leggen en niet m°er »kan." Wat blijft er nu van 't vermaak over »Is het werkelijk genot zich ter ontspanning aan tal van regels te moeten binden, met den seconden-wijzer alles te moeten afmeten, voort te moeten, als stond er de dood opzich vooraf te moeten oefenen met soms niet geringe opofferingen van tijd en geld en arbeid om er toch maar te komen Wat blijft er van vermaak en ontspanning over Lijden lichaam en geest er niet veeleer onder, dan dat zij winnen? Verricht men, eigenlijk gezegd, niet opnieuw weer een zwaar werk*? »Zie, dat keuren we zeer beslist af, gelijk elk dÏ3 en boe gaarne ik ook uw gevoel zou eerbiedigen, graaf! mag ik toch niet verhelen, dat er over uw huishouden en uw leven zonderlinge geruchten loo- pen Uw dienaar Philip Scbarre stierf zonder dat ge het noodig oordeeldet mij bij zijn ziekbed te roepen. Dat dit, evenals alles wat u betreft, de aandacht moet trekken, behoef ik wel niet te zeggen. Ten einde den dood wettelijk te kunnen aangeven, dien ik toch meer omtrent deze dame te weten." »Ik heb aan wat ik gezegd heb niets meer toe te voegen. Zij is 59 jaar, in Westfalen geboren en beet Sophie Botta. Gij zijt geneesheer, geen justi- tiëel ambtenaar zooals uw schoonvader. Voor d dokter zijn mijne verklaringen voldoende, de just* zal ik wel te woord staan. Ik verzoek u uw be bier niet langer te rekken dan uw plicht u schrijft. In een sterfhuis is de nieuwsgier' slecht op bare plaats 1" De graaf bad op scb hooghartigen, indrukmakenden toon gesprok den strjjd, dien hij aangevangen bad en die te ontwijden wat hem bet heiligst was, had krachten herwonnen. Simoni was door bet antwoord van den verbluft, dat bij een kleur kreeg, eenige schuldigingen stamelde en het bewiis van invulde volgens de opgaven van d legden Emerenz, Szlenka, Rosin ledene op het bed. Simoni ov bet bewijs en nam zijn hoed. »Voor uwe bemoeiingen

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1