1894 N". 94. Zaterdag 11 Augustus. 81ste jaargang. WAPENHANDEL OPENBARE LES FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam e» verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Insendinp; van advertentiën vóór 8 uvea op den De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel, da^: der uitgave. De jongelieden van den ouderdom van 17, 18 en 19 jaar, die zich gedurende den winter tot 1 Maart 1895 vrijwillig willen oefenen in den uitsluitend voor den dienst der Infanterie, kunnen zich voor deelname aanmelden bij den lieer P. VAN DER METJLEN, kommandant der dienstdoende schutterij te Goes. Goes, den 4 Augustus 1894. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. iu de Bewaarschool voor on- en minvermogenden aan de Bees tenmarkt, op Vrijdag den 17 Augustus a. s., te beginnen des ▼oormiddags te halttien uren. tot bijwoning waarvan belang stellenden worden uitgcuoodigd. Goes, den 10 Augustus 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris. A. A. VAN DELLEN. GOES, 10 Augustus 1894. Het programma voor het bezoek van H.H* M.M. de Koningin en de Koningin-Re gentes aan de provincie Zeeland, luidt, blijkens de Midd. Ct. als volgt Dinsdag 21 Augustus. 9.5 uur. Vertrek van het station Soest. 12.10 uur. Aankomst te Middelburg. 12.45 uur. Dejeuner in het Gouvernomen ts-Hotel. 1.30 uur. Hulde aan Hare Majesteiten te brengen daor de schoolkinderen op het Abdijplein, onder leiding der vereeniging ▼Uit het volk—Voor het volk". Voorstelling van meisjes in de verschillende kleederdrachten der pro vincie. 2.304 uur. Audiënties aan inwoners van Zeeland door H. M. de Koningin-Regentes, te ver- leenen in het Gouvernements-Hotel. 45.15 uur. Rijtoer door de stad en bezoek aan het Raadhuis. 6.30 uur. Diner in de Statenzaal der Abdij, aan Hare Majesteiten aangeboden door de Staten der Provincie Zeeland. 8.30 uur. Rijtoer door de stad. Bezichtiging der illuminatie. Woensdag 22 Augustus. 9.45 uur. Rijtoer naar Veere. 10.30 uur. Aan komst te Veere. Bezoek aan het Raadhuis en aan de Groote kerk. 11 uur. Vertrek naar Domburg, Bezoek aan het Kasteel Westhove. 12.45 uur. Aan komst te Domburg. Déjeuner in het Bad-Hotel. 2.15 uur. Vertrek naar Westkapelle en Middelburg. 5 uur. Terugkeer te Middelburg. 6.30 uur. Diner in het Gouvernements-Hotel. 9 uur. Raoüt in het Gou vernement8-Hotel Donderdag 23 Augustus. 10.30 uur. Vertrek per extra-trein naar Vlis- singen. 10.38 uur. Aankomst te Vlissingen. 1111.45 uur. Tocht per stoomboot van de Maatschappij Zee land". 12.15 uur. Déjeuner in het nieuwe Stations gebouw, aan H.H. Majesteiten aangeboden door den Gemeenteraad van Vlissingen, de Directie der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Directie der Stoomvaartmaatschappij Zeeland", Kon. Nederl. Postvaart. 2 uur. Inkomst in de stad per stoomboot. 2.15 uur. Bezoek aan het Raadhuis en de »De Rujjter"-tentoonstelling. 3 uur. Heronthul ling van bet verplaatste standbeeld voor Michiel Adriaanszoon de Ruijter. 4 uur. Rijtoer door de stad en naar het Badhuis. 4.30 uur. B«zoek aan het Badhuis. 5.30 uur. Terugkomst te Middelburg. 6.30 uor. Diner in het Gouvernemonts-Hotsl. E. M- d( Koningin dineert afzonderlijk. Vrijdag 24 Augustus. 10 uur. Bezoek van H. M. de Koningin-Regentes aan de Nieuwe Kerk en het Gasthuis. Bezoek van HH. MM. aan het Gerechtsgebouw en het Burger weeshuis. 12.30 uur. Dejeuner in het Gouverne- ments-Bötel. 24 uur. Bezoek aan het oude Man nen- en Vrouwenhuis en Arm-weeshuis. Bezoek aan het Museum van het »Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen". 6.30 uur. Diner in het raadhuis aan HH. MM. aangeboden door den Gemeenteraad van Middelburg. 8.45 tot 9.30 uur. Rijtoer en be zichtiging van den Gondeltocht. Zaterdag 25 Augustus. 9.40 uur. Vertrek naar Soestdijk. 12.45 uur. Aan komst aan het station Soest. Woensdag is in eene vergadering van hoofden en bestuurders van de verschillende lagere scholen en van den president-regent '.an het Weeshuis te Goes, be sloten een request aan H. M. de Koningin- Regentes in te dienen, om te verzoeken aan de Goesche jeugd te veroorloven aan H. M. onze Ko ningin een hulde te brengen, wanneer H. M. per trein deze gemeente passeert, bij haar bezoek te Middelburg, hetzij gaande of terugkeerende. Dit request is Woensdagavond in handen van den Burgemeester gesteld, met beleefd verzoek dit aan H. M. de Regentes te doen toekomen, waartoe ZEd. Achtb. zich welwillend bereid verklaarde. Wanneer H. M. eene gunstige beschikking mocht nemen, dan zal dit ten spoedigste bekend gemaakt en het programma vastgesteld worden. De vier Zuid-Bevelandsche boe rinnetjes, die op 21 dezer zullen deelnemen aan de betooging voor H. H. M. M. te Middelburg zijn door de alhier gevestigde sub-commissie aange wezen, en welle. Maatje Geertruida Tolhoek, oud 17 jaar van Wilhelminadorp2e. Maria Rijn, oud 16 jaar van Sehore3e. Cornelia De Jonge, oud 15 jaar van s'-Heerenhoekeu 4s. Maria Acda, oud 15 jaar van Baarland. Bljjkens achterstaande advertentie zal de V e 1 d- d a g van het Leger des Heils alhier niet op Donderdag 16 Augustus, maar op Woensdag 5 Sep tember a. s. plaats hebben. - Woensdagavond jl. werd in »de Prins van Oranje" door het harmonie-gezelschap os an na" voor hare begunstigers een uitvoering gegeven, onder directie van den lieer L. De Beste Wz. De opkomst was vrij talrijk, daar da kolfbaan geheel was gevuld. Vóór den aanvang van het concert richtte de directeur tot de opgekomenen een woord van dank voor hunne belangstelling en herinnerde er aan, dat het gezelschap onlangs in eigen kring zijn vijfjarig bestaan mocht herdenken. Het is te begrijpen, zeide hij, dat niet de geheele levensgeschie denis ervan op dezen avond kon worden verhaald, maar wel merkte hij op, dat er in die vijf jaar heel Naar hèt Duitsch van A. E. Brachvogel. 46) Vervolg. De dame verkeerde in eene uiterst pjjnljjke en angstige stemming. Het gevoel van hulpeloosheid drukte haar in hooge mate en zij kon maar niet geregeld denken. Zoo brak de avond aan en deze vond haar zitten bij het kaarslicht, eenzaam en ver laten als op dien noodlottigen avond toen zij dien brief van den prins de Condé had geopend. Zjj werd in haar gepeins gestoord door het bin nentreden van Szlenka. »Een brief van den chevalier?" »Nik8. Heeft hjj niks geschreven. Ignaz heeft al leen gebracht een brief wegens geld voor genadig vrouw, dat zal betalen het raadsheer Arnold". Geen enkele regel, Szlenka? Om Godswil, wat is er?" Groot ongeluk, genadig vrouw! Is goed meester van mij gekomen, beeft aan Arnold geschreven en geroepen Scharre zijn vrouw. Heeft haar willen ge ven den brief. Toen is hij flauw geworden bijna en heeft zich naar bed gesleept. Is geworden zeer ziek, heeft echter in het geheel niet gewillen, dat genadig vrouw van hem weten zou I" De gravin hoorde hem strak aan. Toen riep ze eensklaps»Het rijtuig, het rijtuig, SzlenkaJe moet mee! God, God! spaar hem. Ontneem mij alles, maar laat me hem 1" Een half uur later rolde het rjjtuïg met vier paar den bespannen langs den weg naar Eishausen. Wee- nend zonk de gravin naast het bed van den bemin den man op de knieën, kuste hem de koortsige han den en luisterde vol angst naar den onregelmatigen slag van zijn hart. Dezelfde ziekteverschijnselen, ver oorzaakt door hevige gemoedsaandoening, vertoonden zich, die reeds eenmaal zijn leven hadden bedreigd. Er volgden nu vele dagen en nachten van bange zorg, terwijl de chevalier met den dood worstelde. Maar hij weigerde standvastig, dat men een dokter zou halen. Zelfs nu zijn leven op het spel stond wilde hij zijn incognito en het geheim zijner levens gezellin niet verraden. Deze, die zooveel tegen hem bad misdreven, in wie een tijd lang de trots en de eerzucht van haar geslacht over de plichten jegens den vriend hadden gezegevierd, maakte thans door hare opofferende liefde en door de inspanning van al hare krachten voor zijn behoud, hare vroegere dwaling volkomen goed. In het voorjaar van 1830 herstelde de Versay. Er werd tusschen hen geen woord meer gesproken over hun geschil of de oorzaak daarvan. Reeds de eerste poging, die zij aanwendde om hem vergiffenis te vragen, voorkwam hij door de vraagof de red ster van zijn leven op die wijze zijn dankbaarheid wilde doodeu door aan hetgeen zij voor hem gedaan wat strijd is gestreden, zoowel van binnen als van buiten, maar men is met succes den strijd ontkomen, en met dankbaarheid mocht hij er op wijzen, dat we thans zijn, wat we zijn". Hij verzocht den nanTvezigon deze dankbaarheid ait to drukken door het zingen van psalm 118: 1, begeleid door de tonen van het gezelschap. Daarna werden een tiental nummers uitgevoerd op eene wijze, die aantoont dat Hosanna" onder de verdienstelijke leiding van den ijverigen directeur goede^ vorderingen maakt, en al mocht op de levens geschiedenis van deze harmonie het »luctor" van toepassing zijn geweest, het »emergo" is niet uit gebleven. Hetzelfde programma als van dit concert werd gisteravond door >Hosama" uitgevoerd in de muziek tent op de Groote Markt. De heer W i b a u t van Middelburg, wel be kend op het gebied der sociale quaestie, brengt in deze week, vergezeld van den heer Yan Zinderen Bakker, wethouder der gemeente Opsterland, een bezoek aan de dorpen Jubbega, Schurega, Hoorn- sterzwaag, Beets enz., om zich te overtuigen van de ellende der arbeidersbevolking aldaar en een onderzoek in te stollen naar hunne verdiensten, wo ningen, werkeloosheid, enz. Naar aanleiding van een door den Minister van Koloniën aan den Gouverneur-Generaal van Nederlandscii-Indië gedane vraag, wanneer de terug keer der hoofdmacht van de naar Lombok ge zonden expeditie kon worden tegemoet gerien, be richtte de Landvoogd den 3n dezer, dat die terug keer nog niet te bepalen was, en dat generaal Vetter zich naar de Oostkust van het eiland had begeven, daar de Sassaksche hoofden niet te Mataram durf den komen. Ten vervolge op dat bericht meldt de Gouverneur- Generaal thans onder dagteekening van 9 dezer, dat, na langdurige bespreking, door alle voorname Sas- saksche hoofden plechtig en schriftelijk is verklaard, dat zij onder door het Gouvernement te geven waar borgen genegen zijn onder het Balisch bestuur terug te keeren, en dat drie hunner als gemachtigden van allen met generaal Vetter te Ampenan zijn aange komen om de te treffen regelingen te behandelen. Door de Aoierikaansche regeering is een ge neeskundige naar Rotterdam gezonden, die alle t u s- s'chendekspassagiers die naar Amerika wenschen te vertrekken, vóór hunne inscheping ge neeskundig moet onderzoeken. Reeds zijn eenige pas sagiers niet tot vertrek toegelaten. De li9er Van Zinderen Bakker heeft zich afgescheiden van de sociaal democraten. Als grond daarvoor schrijft hij in het Friesch Volksbladna een scherpen aanval op Domela Nieuwenhuis, het volgende Evenmin als het indertijd aan Constant jjn is ge lukt, om met geweld bet Christendom in te voeren, evenmin zal het mogelijk zijn door middel der revo lutie een ideale maatschappij te grondvesten. Broederschap en eensgezindheid ontspruiten niet uit geweld, en al erken ik, zegt de heer v. Z. B., het recht van verzet van den verdrukte, wanneer deze laatste bij zijn pogen zegeviert, maar in eigen schappen van grootmoedigheid en mededeelzaamheid had het karakter te geven van een boetedoening in plaats van dat van een werk der liefde, die over alle andere aandoening zegeviert Sedert deze korte maar hartelijke uiteenzetting spraken zij niet meer over de zaak. Evenmin kwam er eenig antwoord op den brief der gravin aan Koning Karei X. De chevalier vroeg haar ook niet of zij nog altijd hoopte op eenig resultaat van den door haar gedanenstap. Hij noemde haar weder Sophie, evenals vroeger, en deed alsof er nooit iets tusschen hen was voor gevallen. Zelden was er een schooner zomer geweest dan die van het jaar 1830. Eerst einde Juli waren ze naar de stad verhuisd om er ditmaal tot in den winter te blijven. De houding van den chevalier kort vóór deze verhuizing en gedurende de eerste vier weken van hun verblijf in de stad viel Sophie zeer op. Hij ontving meer brieven dan anders en verborg ze nauwgezetter. Ook de Franscke dagbla den kwamen niet meer in handen der dame. Op een der eerste dagen van September, op een heer lijken namiddag, noodigde de chevalier haar uit met j hem eene wandeling naar den heuvel te maken* De rozen bloeiden nog en de vogels tsjilpten rondom j in de twijgen. Sophie, op den arm van haar geleider geleund, liep naast hem langs het kronkelend pad, voorbij de plaats, waar zij een jaar geleden den jongsten zoon van Szlenka den brief aan Karei X had willen in de hand stoppen. Sinds had zij Chris- toffel niet teruggezien, ofschoon zij wist, dat bij nog in hun dienst was. Brillen gingen zwijgend voort. niet rijker is geworden, is het slechts omwisseling van macht, die den werkelijken vooruitgang niet ten goede komt. En nu vraag ikZijn de teekenen der tijden, zooals dio zich afspiegelden in het spitsvondig op zoeken van twistappels, het gretig gebruik maken van grievende, persoonlijke aantijgingen, en de daaruit ontstane disharmonie tusschen de voormannen in de beweging, allemaal verschijnselen, die, wanneer zij de macht in handen hadden, op een zoo veel beteren toestand zouden durven doen hopen dan de waar neembare Zeer zeker niet Is er in het tegenwoordig Staatsbestuur vrij wat af te keurenwie let op de feiten, die er bestaan tusschen hen die vooraan staan in de beweging en ieder voor zich een zekere fractie tot de hunne mogen rekenen, moet wel wankelmoedig worden in zijn geloof aan een betere maatschappij, als hjj er aan denkt, dat het vuur van haat en wrok, dat daar smeult in de harten van hen, die in gewich tige oogenblikken slechts zouden kunnen overwin nen door de macht van eendracht en beleid, wordt onderhouden, en voorziet, dat zoo het al gelukte, den gemeenschappeljjken vijand ten onder te brengen, weer, evenals tijdens de Pransche omwenteling, nijd en verdeeldheid, heerschzucht en ijdelheid onder en tusschen degenen, die de vrijheid hadden weten te grondvesten, oorzaak zullen worden van een ver nieuwde slavernij, wellicht nog erger dan de vorige Daarom in hoofdzaak heb ik bedankt voor mijn lidmaatschap van den S.-D. Bond, een Bond, die goed deed, zijn naam te veranderen in Anarchisti- schen Bond, 't geen hij inderdaad geworden is". Ten slotte verzekert de heer v. Z. B. dat het getal dergenen die over deze zaken denken zooals hij, zeer belangrijk is. Onlangs deelden wij mede, dat door den Schie- damschen kantonrechter tegen eene vrouw drie da gen gevangenisstraf was geëischt, wegens bezoek van een gezin, waar de pokken heerschten. In de Twee Provinciën vinden wij de toedracht der zaak aldus vermeld In Maassluis kreeg dezer dagen eene vrouw be- richt, dat bij hare vriendin te Rotterdam pokken waren en de man van dat gezin aan die ziekte was gestorven. De Maassluische vrouw gaat naar Rot terdam om het aangetaste gezin te bezoeken, en deelneming te betuigen in het overlijden van den man. In Maassluis teruggekeerd, wordt zij zelve niet alleen door de pokken aangetast, maar nog vijf per sonen uit haar gezin krijgen ook de pokken, en drie kinderen van de vrouw stierven aan die ziekte. Duur, ontzettend duur, heeft de Maassluische vrouw dus deze reis moeten betalen, maardaarm>e was zij nog niet van de smart af. Thans heeft namelijk de kantonrechter te Schie dam voor die vrouw drie dagen gevangenisstraf ge ëischt, op grond van art. 8 der wet op de besmet telijke ziekten. De kantonrechter heeft zijne uitspraak vermoede lijk gegrond op deze woorden van de wet Het is verboden door onvoorzichtigheid of achteloosheid gevaar van besmetting, dat voor zien kan worden, voor anderen te doen ontstaan." Als die wetsuitlegging juist is voegt het blad er terecht aan toe dan is daarmee de ergerlijk- Sophie was zeer zonderling te moede, maar de che valier keek ernstig maar zachter gestemd, dan zjj hem ooit vroeger gezien had. Hij was sedert langen tijd niet op den heuvel geweest en zij had zorg vuldig vermeden dien weg alleen te wandelen. Zij was over het algemeen na de ziekte van haar vriend hoogst ongaarne een oogenblik alleen. Toen ze den top bereikt hadden liet Sophie een kreet van bigde verrassing hooren. In het midden van het tempelvormige priësl was eene zitplaats gemaakt in den vorm van een troon, omgeven door mirtenboomen. Vóór deze zitplaats schitterde een bed vol sneeuwwitte leliën door vergeet-mjj-nietjes omringd. Mijn beste, fijngevoelige vriend!" riep zjj ver rukt. »Dus daarom gingt ge niet eerder hierheen om mij met deze zinnebeeldige versiering te ver rassen ▼Ik wilde wachten tot de leliëa weder bloeiden en de gebeurtenissen, die ik u heb mede te deelen, geheel voorbij zijn." ▼Is er zoo iets belangrijks in Frankrijk gebeurd Waart ge daarom zoo stil De chevalier geleidde haar naar de geurige zit plaats van waar haar blik de geheele streek kon overzien. »In het onvermjjdelijke, dierbare vrouw" bagon hjj, »kan men zich eerder schikken, wanneer het gebeurd is, wanneer het als eene daadzaak achter ons ligt. De leliën, di9, met liefde verzorgd, in Duitsch- land aan uwe voeten bloeien, zonken in Frankrijk in het stof!"

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1