1894 N". 93, Donderdag 9 Augustus. 81sle jaargang. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. GOESCHE COIJISWT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de keeren Nijgh Van Ditmab, te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van adverteutiën voor 8 uren op den De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. dan; der uitgave. Volgens circulaire van den lieer Commissaris der Koningin in Zeeland zal er gelegenheid bestaan voor de colleges en autoriteiten in Zeeland, d:e zulks mochten wenschen, H. M. DE KONINGIN-REGENTES bij haar bezoek aan de provincie Zeeland in het Gouvernements-Hotel te Middelburg, hunne opwachting te makan. Ook aan bijzondere personen, in Zeeland woonachtig, die hunne belangen aan Hare Majesteit mochten wenschen voor te dragen, zal op dien dag zooveel mogelijk gehoor worden verleend. Allen, zoowel colleges en autoriteiten als bijzondere personen, die ter audiëntie wenschen toegelaten te worden, behooren daarvan vóór L4 Augustus a s aan den heer Commissaris der Koningin in Zeeland kennis te geven. Goes, 6 Augustus 1894. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 8 Augustus 1894. Het Handelsblad herinnert aan den raad welken het Geneeskundig Staatstoezicht een vorig jaar gaf ieder, die met besmet water in aanraking komt, wassclie de handen ter dege met zeep en liefst met creoline, vóórdat hij met de handen eten naar den mond brengt of den mond aanraakt. Melk, die met verdacht water aangelengd of be handeld kan zijn, worde in deze dagen altijd gekookt. Vruchten van de markt kan men eten als men ze tien seconden in kokend water dompelt. Dit gaat zeer goed met appelen, peren, druiven en pruimen. Spijzen en dranken moeten goed gedekt bewaard worden om te beletten dat ze door vliegen besmet worden. De kans om op deze wijze besmet te worden is zeer gering, maar met weinig moeite kan men ook deze kans wegnemen, en het is in elk geval een zindelijke gewoonte. En er is eene andere gewoonte, welke menigeen zich in dagen als deze kan aanwennen. Men zij matig met alcohol, matig in drinken, maar ook matig met eten. Maar ieder houde dan ook dit in gedachtehet gevaar dreigt bijna uitsluitend van vaarten en open bare wateren, die besmet zijnalle wateren staan met elkander in verbinding en daarom zijn ze thans minstens verdacht. Deze herinnering van het Handelsblad geeft ons aanleiding te wijzen op eene gewoonte, ook bij som mige tuinders in onze gemeente maar al te veel in zwang, en die ongetwijfeld ernstige gevolgen kan na zich slepen, afgezien van het weinig smakelijke denkbeeld, dat zij opwekt. We bedoelen de gewoonte om hunne groenten te wasschen in de vest, vóór zij stadwaarts worden ge voerd. Waarlijk ons grachtwater ziet er onsmakelijk genoeg uit om het geen verfrisschende badplaats voor onze groenten te achten, en wie maar acht wil geven op den toestand en de inrichting der rioolputten, die door het vestwater worden omspoeld, zal zeker wel met ons eens zijn, dat alle gelegen heid tot besmetting van onze groenten daar aan wezig is, wanneer zij daarin worden afgespoeld. We stemmen toe, dat het gevaar om op die wijze bacillen in het menschelijk lichaam te brengen, grootelijks vermindert, omdat de groenten gekookt worden, maar salade en dergelijke worden toch voor- Naar het Duitsch van A. E. Brachvoqel. 45) Vervolg Zij had alleen den heuvel in den bergtuin beklom men, terwijl de chevalier thuis gebleven was om aan Szlenka en Emerenz eenige bevelen te geven. Terwijl zij voortliep keek zij voorzichtig naar alle zijden rond en trachtte den jongsten zoon van Szlenka, Chris- toffel, te ontdekken, die haar bij haar plan moest behulpzaam zijn. Zij zag hem reeds van verre aan een bloembed bezig, maar ze aarzelde nog met naar hem toe te gaan. Nu het oogenblik daar was, waarin ze uitvoering kon geven aan haar lang gekoesterden wensch om zelf de behartiging harer belangen in handen te nemen, gevoelde ze sterker dan te voren hoe ondankbaar zij zich toonde tegenover den man, die alles had opgeofferd voor haar geluk. Ze zette zich op eene bank om te genieten van het panorama, dat zich aan hare voeten ontrolde, toen plotseling haar oog viel op prinses Georgine, die met een paar dames, waaronder mevrouw Wunster, in den tuiu van het paleis wandelde. Zelfs deze kleine Duitsche prinses geniet de eer en het gezelschap, dat aan haren stand past l" mom pelde ze op bitteren toon. *Zij is vrij in haar doeu en laten en mag de geheele wereld vrgmoedig tegen- namelijk rauw gebruikt en dan dreigt het gevaar in hooge mate. We zouden daarom wel erop willen aandringen, dat onze groen te verkoopers hunne vruchten in zuiver put- of sog beter in regenwater afspoelden en da', de politie uit een sanitair oogpunt daarop zooveel mogelijk toezicht hield. Het adres aan de Koninginnen, met verzoek aan HH. MM. om 25 Aug. even te Goes te vertoeven, is Dinsdagavond, voorzien van 556 handfceekeningen, verzonden. Door den commandant der dd. schutterij alhier is de betrekking van luitenant-kwartier - meester opgedragen aan den le luitenant K. A. Van Langeraad, die tevens secretaris van den schuttersraad is. Het Leger des Heils heeft het voornemen opgevat o. a. te Goes op 16 dezer eene groote openluchtbijeenkomst te houden, onder den naam Zuiderkampdag". Volgens het eerste ontwerp der win ter- dienst regeling (1894—95) op de Staatsspoor wegen, die 1 October a. s. in werking treedt, blijft deze, wat betreft de lijn Vlissingen—Breda, geheel gelijk aan de zomerdienstregeling 1894. Borsele. In de Maandag gehouden vergadering van den Dijkraad voor de waterkeering van bet calamiteuse waterschap Ellewouds- dijkBorsele stelde het bestuur, na mededee- ling van eenige ingekomen stukken, aan de orde het vaststellen van eene omschrijving van werken tot verdediging van een tweetal oevervakken te Borsele. De vergadering besloot de omschrijving te splitsen en het eene werk goed te keuren doch het andere na te laten. Over een voorstel van het bestuur om te Elle- woudsdijk een duikeronderzoek in te stellen, staakten de stemmen. De voorzitter, die eene beslissende stem heeft, besloot tot aanneming van het voorstel. Ter voldoening der kosten van herstelling van stormschade en van oeverwerken werden de betrok ken artikelen der begrooting verhoogd en toereikend gemaakt. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der invoerr. en accijnzen, en haven- en schutgelden op het kanaal van Walcheren te Vlissingen R. F. baron Van Raders, ontvanger der directe belast, en acc. te Valkenburg c. a.tot ontvanger der dir. belast, en acc. te Beek (Limburg) K. W. Spaan, ontvanger derzelfde middelen te Breskens c. a. Naar de M. C. verneemt zal tjjdens het diner, dat de Prov. Staten aan HH. MM. de Koninginnen aanbieden, een muziekuitvoering plaats vinden door de heeren A. De Jong (viool) en K. De Jong (piano) te Rotterdam en A, Bonman (violoncel), pensionnaire van wijlen Z. M. koning Willem III. Op grond van de treurige uitkomsten van het zomeronderzoek door de commissie voor de werk- loozen ingesteld, heeft de heer C. W. Janssen 'Bte blikken ik alleen mag dat nietNeen, neen men kan niet beweren, dat ik niet heb leeren lijden. Mijn kleinmoedig hart behoeft mij niet te verwijten, dat ik ondankbaar en onrechtvaardig handelIk wil toch immers niets meer dan wat mijn recht is, mijne vrijheid, ik wil alleen even de lippen zetten aan den beker der eere, die eens mij geheel toebe hoorde, ja, door geboorte en familierecht voor mij bestemd was Ik moet mijn zielsverlangen bevredigd zien of anders ga ik doodNu kan het Hij nadert juist. Deze brief zal eindelijk eene beslissing geven 1 Zij snelde den heuvel af naar Christoffel, die juist naar haar keek. Zij haalde snel den brief uit den zak van hare japon en zeide met eene zenuwachtig trillende stem: Beste Szlenka, ik wilde je even wat vragen. Ik heb hier 1" Versteend van schrik zweeg ze eensklaps. De che valier trad met verwrongen gelaatstrekken en on heilspellend schitterende oogen van achter een boscbje. Hij snelde op haar toe, greep haar heftig bij den arm en geleidde haar naar het huis terug. De gravin was zoo verlamd van schrik, zoo overweldigd door angst, zoo beschaamd en beleedigd, dat zij het niet waagde een woord te uiten en zij hem werktuigelijk volgde. Na eenige passen matigde de chevalier zijn gang. Hjj kwam tot zichzelf en liet nu haar arm los. Beiden vervolgden nu langzamer hun weg. Den brief hield de gravin nog in de hand, want ze was te oprecht eu te trotsch tevens om hem te willen verbergen. Amsterdam thans reeds het vraagstuk der werkverschaffing ter sprake gebracht. Hij wijst in het Hbl. op het euvel dat sommige vormen van werkverschaffing slechts verplaatsing van -werkloosheid tengevolge hebben en bevoelt daarom aan het stelsel der Berliner Wttrmestuben". Dit zijn goed verwarmde plaatsen, voor de werkloozen opengesteld, waar zij bescherming kunnen vinden tegen weer en wind, en waarvan gedurende den winter een ruim gebruik wordt gemaakt. In deze lokalen nu zag men de menschen niet stil zitten, neen, de schoenmaker hield zich bezig met het op knappen van de schoenen van zijn buurman den kleermaker, terwijl deze weer de jas van den schoen maker ging verstellen. Mocht het gelukken een dergelijk onderling ver band te brengen tusschen de werkzoekenden vau verschillende ambachten, dan zou men door beschik baarstelling van ruw materiaal, desnoods gedragen kleeren, schoenen enz., kunnen bewerken, dat vele werkloozen gedurende den tijd hunner werkloosheid althans bezigheid zouden hebben, en dat op de minst kostbare manier in hunne behoefte aan kleeding zou worden voorzien. Daarnaast zou de heer Janssen reeds dadelijk een aanverwant denkbeeld in toepassing willen zien ge bracht, nl. de voorziening in de behoefte aan klee ding en schoeisel bij schoolgaande kinderen en wel in dezen vorm, dat door het ééne gezin de kleede ren enz. worden vervaardigd, die het andere noodig heeft. Naar aanleiding van het gerucht dat de o p- brengst der bedrijfsbelasting bitter zal tegenvallen, schrijft de Boodschapper Het patent, door de bedrijfsbelasting vervangen, bracht in de laatste jaren ruim 41/2 millioen gulden op, in 1891 zuiver: f4,818,801.Minister Pier son ging uit van de veronderstelling, dat de belasting, die in de plaats van het patent kwam, minstens hetzelfde zou opbrengen. Ook de Kamer moest dit wel aannemen, daar toch de schatkist in een toe stand verkeert, die geene mindere opbrengst toelaat, veeleer versterking vereischt. Des te grooter zal, naar te vreezen staat, de te leurstelling zijn. Men spreekt er reeds van, dat de opbrengst niet veel hooger dan 3yz millioen zal wezen, een verlies derhalve van 11/4 millioen. Hoe die schade te verhelpen zal zijn, is eene vraag, die gemakkelijker gesteld dan beantwoord kan worden. En nu kan men de opmerking wel maken, dat zij, die zoo weinig van de opbrengst verwachten, de zaken wel wat donker bezien en dat het nog wel mee zal vallen. Het laatste hopen wij van harte, maar dat er grond is voor ernstige vreeze, zal wel door weinigen kunnen ontkend worden. Van onderscheidene zijden werden ons staaltjes medegedeeld van de wijze, waarop de inschrijvings- biljetten zijn ingevuld. Tal van winkeliers en ne ringdoenden, die tot 1 Mei 11. in het patent betaalden, waren onmiddellijk met het antwoord gereed, dat zij geen f 650 verdienen. En daaronder waren per sonen, die met groote gezinnen in de steden uitslui tend van hun beroep moeten leven. Wie nu weet, dat een inkomen van f 13 al het geringste is, waar- Toen ze aan het huis waren gekomen, begaven ze zich naar het vertrek, dat hun tot woonkamer diendedaar zonk de dame als in een aanval van onmacht op een canapé neder en bedekte haar gloeiend gelaat met beide handen. Hoogheid want zoo moet ik u voortaan weder noemen" aldus sprak de chevalier op ijskouden toon, »u behoefde niet juist dit weinig passende middel te baat te nemen om mij in kennis te stellen met uwe plannen. Indien ge uw wil slechts hadt kenbaar gemaakt, mevrouw, zou uw bevel want u weet, dat u mij onbeperkt bevelen kunt voldoende ge weest zijn om mij daaraan zonder nevengedachte ten opzichte van eenig persoon of eenige verhouding te voldoen, zooals het mij als edelman betaamt." ►Ik wilde u geen smart veroorzaken vóór den tijd, chevalier 1 Ik wilde uw gevoel sparen, pijnlijke verklaringen vermijden en mij persoonlijk over tuigen of ►O, geene verontschuldigingen, wat ik u bidden mag, Hoogheid. Ik heb reeds lang vermoed, dat het u eenmaal berouwen zou mij te hebben vertrouwd, mij over u zekere rechten te hebben verleend. Dat is immers volkomen natuurlijk U behoeft noch mijn gevoelens te sparen noch eenige bedenking te opperen. Wie zoo hoog boven mij staat als u, vereert mij reeds bovenmate, wanneer zij mij vergunt haar blindelings te gehoorzamen. U wilt dien brief op de post bezorgd hebben Naar Parijs, niet waar Wij zullen hem onmiddellijk verzenden." Hij ging naar de bel. ►Lodewijk! Zoo zonder nadere uiteenzetting?" van een winkelier of neringdoende met vrouw en zes kinderen kan rondkomen, zal verstaan hoe lucht hartig met die beschrijvingsbiljetten is omgesprongen. Vooral op het platteland moet dit erg zijn. En ook het feit, dat het groot aantal tappers - - die, gelijk men weet zeer hoog in het patent waren aangeslagen, dikwijls tot f 40 door de bedrijfs-helasting óf in 't geheel niet óf zeer licht zullen getroffen worden, geeft een verlies voor de schatkist te verwachten, dat met de andere verliezen hoogst waarschijnlijk te groot zal zijn om het door de aanslagen dei be roepen goed te maken. Intusschen trekken de ambtenaren, predikanten, onderwijzers, officieren, enz. aan het kortste koord. Van hen is het inkomen in den regel bekend en zij moeten bewust eene oneerlijkheid begaan, wanneer zij een bedrag opgeven, lager dan hun werkelijk in komen. Winkeliers en neringdoenden zullen, over het algemeen, niet weinig voordeel van de veran dering hebben; en vooral tappers, kroeghouders en wie daar al meer toe behooren, zullen reden hebben tot jubelen over eene belasting, die dienen moest om den strijd om te blijven bestaan te verlichten." Zullen wij nu alle neringdoenden en anderen be schuldigen van oneerlijkheid bij het invullen der biljetten? Dat zij verre! Ongetwjjfeld, indien alle Nederlanders eerlijke en consciëntieuze menschen waren, zou de bedrijfsbelasting wel 41/3 millioen opbrengen. Maar, dat nu ook allen bewust een lager bedrag opgaven dan het werkelijk inkomen is, zouden wij niet gaarne beweren. Wie eenigermate bekend is met de wijze, waarop de overgroote meerderheid der kleine neringdoenden, vooral op het platteland, maar ook wel in de steden, hunne zaken drijven, hoe daar geen sprake is van behoorlijke boekhouding of administratie, zal moeten toegeven dat het voor die menschen ondoenlijk is het juiste inkomen op te geven, en ook niet hoe hoog de uitgaven van het gezin bedragen zoodat zeer velen in ernst' meenen geen f650 te verdienen, hoewel zij zeker minstens f1000 noodig hebben voor het onderhoud van hun gezin. Aan de bedrijfsbelasting, haar overigens latende voor wat zij is, kleven twee" groote fouten De eerste is, dat zij min of meer uitgaat van de veronderstelling alsof alle Nederlanders, die een be drijf of beroep uitoefenen, eerlijke en der zaken kundige menschen zijn. Nu is dit ook wel het geval bij andere belastingen, maar daarbij, bijv. bij het personeel, kan de fiscus controle uitoefenen, die hier geheel onbreekt. De tweede fout i3, dat het laagste bedrag, waarop men wordt aangeslagen, voor de steden en de dorpen hetzelfde cijfer is en dat ook de aanslag niet ver schilt. Door de steden en de dorpen gelijk te stellen, werd het cijfer van f 650 te laag voor de steden en te hoog voor het platteland, waardoor eene hardheid tegenover de kleine neringdoenden in Den Haag en elders, eene overdreven zachtheid jegens de winkeliers in de dorpen niet kon worden ontgaan. Wij vreezen dat die fouten zich zullen wreken en dat de schatkist er de dupe van zal zijn. In New-York bestaat er eene maatschappij die minder bemiddelde lieden behulpzaam is, een eigen huisje voor zich te laten bouwen. Hare ►Eene uiteenzetting, nadat de daad volbracht is, heeft luttele waaide. Waarom zoudt ge die dus geven Het besluit tot de daad werd door u alleen genomen, ge waart op het punt haar alleen ten uitvoer te brengen, welnu breng haar dan ten uitvoer. Ik zal gaarne daarbij den dienst van een lakei verrichten 1" Hij trok aan het schelkoord. Szlenka trad binnen. Dezen brief laat ge door Ignaz onmiddellijk op de post bezorgen. Door niemand anders hoort ge! hij is van het hoogste gewicht." ►Goed, genadig heer! Ga ik zelf." Mevrouw de gravin blijft voor onbepaalden tijd hier wonen en daarna gaat ze op reis. Gij en Emerenz moeten haar bedienen en aan hare bevelen gehoor zamen, evenals aan die van alle personen, die u uit naam van de gravin eenig bevel mochten geven. Ignaz brengt iederen avond de brieven en couranten voor mij naar Eishausen ►Zal alles doen, zooals bevolen." Szlenka verliet daarop de kamer. ►Chevalier! wat is uw plan? Gij wilt mij verlaten? Tot nu toe zijt ge geen oogenblik van mijne zijde geweken en nu zoudt gij mij niet naar Frankrijk vergezellen, als men mij roept ►Deze vraag klinkt inderdaad zonderling uit uwen mond, mevrouw 1 Ik keer naar Eishausen terug, op dat ge u langzamerhand aan zelfstandigheid zoudt kunnen wennen, die ge bij uwe plannen hoog noodig zult hebben Ik zou u vergezellen Vergeet ge dan, dat mijn geleide voor u niets dan een hin derpaal zou zijn, een wapen in de band vau uwe vijanden?"

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1