voelen. Bij de herkeuringen ia ook dit jaar weder herhaaldelijk gebleken, dat hengstveulens, die in 1893 ten volle een bekroning waardig waren, als jaarling-hengst hoegenaamd geene vooruitzichten toonden, later voor de fokkerij gebruikt te kunnen worden. De meeste deelneming en belangstelling in de keuringen troffen wjj aan in het eerste en vierde keuringsdistrict. De opkomst in het derde was middelmatig en die in het tweede onbevredigend, met name te Goes, te Middelburg en te Krabben- djjke. Vooral in de laatstgenoemde plaats, waar geregeld eene extra-keuring wordt gehouden, trof het de commissie onaangenaam, daar slechts ééne merrie met veulen te moeten beoordeelen. Wat de hoedanigheid der veulens aangaat, werd groote vooruitgang waargenomen in Noor.i-Beveland zeer goede exemplaren werden daar vertoond. Verrassend is de invloed, dien hier »Hercule" no. 187 doet voelen; terwijl vroeger goed gebouwde veulens in Noord-Beveland schaarsch waren, zal het nu geringe moeite koBten er minstens een 40tal aan te wjjzen, die op de markt een goed figuur zouden maken. Men is daar op den goeden weg, wat nog in ruimer mate zal blijken, als in 1895 Turco man" van H. De Bruin te Kolijnsplaat naast »Her- cule" zjjne diensten zal presteeren. De heer De Brain stelt zich evenwel niet tevreden met kruisen alleen; hij schafte zich eene drachtige Belgische merrie aan (di* intussehen geworpen heeft en onder keuringsnummer 228 werd bekroond), en kocht boven dien Belgische merrieveulens. Een oordeel te vellen over den toestand der fok- kerjj in Walcheren en Zuid-Beveland is gewaagd de opkomst was daartoe te gering. Wij meenden evenwel eenigen vooruitgang te bespeuren. Bekroond werden o. a.de hengst Turcoman" met ƒ75 en de merrie »Carmen" met ƒ60 (eigenaar van beide H. De Bruin te Kolijnsplaat)de hengst »Hercule" met ƒ60 (eigenaar G. I. v. d. Linde te Kolijnsplaat)de merrie »Lena" met 40 (eigenaar C. C. Welleman te Krabbendgke), terwijl de merriëo >Sylva" van L. Van Oeveren te Kortgene en »B<*tsy" van W. F. K. Lenshoek te Goes, resp. als plaats vervangers no. 1 en no. 2 werden aangewezen. Gemengde Berichten Behandelde telegrammen en telefoonberichten over Juli 1894. Het rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedu rende de maand J uli 628 telegrammen ontving 585, opgenomen en verder geseind werden 906, totaal behandeld 2119. Ver- Ont- Kantoren. zonden, vangen. Totaal. Baarland12 14 26 Borsele20 18 38 Driewegen 20 17 37 Ellewoudsdijk 35 31 66 's-GravenpoIder 41 27 68 's-Heer Arendskerke 25 22 47 's-Heerenhoek 29 20 49 Heinkenszand 27 60 87 Hoedekenskerke 12 16 28 Ierseke101 109 210 Kamperland21 25 46 Kloetinge22 13 35 Kolijnsplaat41 58 99 Nieuwdorp16 12 28 Ovezand17 16 S3 Wolfertsdijk15 20 35 Wissekerke25 27 52 Een zeer intéressant werktuig is heden en morgen te zien en te hooren in »de Prins van Oranje" alhier, nl. de laatst verbeterde phonograaf van Edison. Het instrument ziet er netjes uit, werkt door elec- triciteit in plaats van gedraaid te worden, zooals de eerste phonografen werden gedaan en geeft aan 14 personen tegelijk gelegenheid den phonograaf te hooren spreken, zingen of muziek maken. De heer Ed. J. Morré van Amsterdam, die met het instru ment reist, kan hier een 25 nummers doen hooren, waarvan het eene al meer de aandacht waard is dan het andere. Zoo kan men heel duidelijk van Waarlijk, mgnheer de graaf komt ons wel met volle geschut te ljjfl Hildburghausen protesteert, gij prote teert, het mankeert er nog maar aan dat uw vader uit Altenburg een brandbrief zendt en dat het dorp Eishausen met zeisen en geweren terwille van den graaf ons komt overrompelen, zooals in bet jaar '14 met de Franschen is geschied." »Dat zal nu wel niet gebeuren, neefl maar als de goede lieden wisten, dat hnn graaf wil vertrekken, dan zou geheel Eishausen in tranen uitbarsten, want daarginds is geen kind, dat niet de een of andere weldaad van dezen zonderlingen man heeft onder vonden. Zeer zeker zou mijn vader hem in Alten burg onmiddelljjk een toevluchtsoord aanbieden, en zou terwille van hem zeker uwe bescherming hebben ingeroepen, indien hjj had kunnen vermoeden, dat nog verdenking zou rusten op iemand, die ge durende 21 jaren hier een kalm leven heeft geleid, zich steeds onderscheidende door goede werken." »Ik vrees" sprak de minister von Baumbach met cea fijn lachje, >dat de kabinetsraad Hermann, die een groot vriend van het geheimzinnige is en aan deze geschiedenis voor een groot deel de belang stelling dankt, die hjj in Meiningen heeft verwekt, tbans meer ontdekkingsyver heeft aan den dag ge legd dan gewenscht is in het belang van anderen." »Wat meer zegt, Excellentie! de haat van den h«e^ Hermann heeft hem in den tjjd der Fransche overheersching verleid den geheimgraaf aan een zeke ren generaal Barthelmy te verraden en als mijn vader den vreemdeling niet fluks door mjjaheer von Pac- zensky een veilige schuilplaats had doen aanwijzen, dan zou het boosaardig karakter van Hermann waar schijnlijk oorzaak geweest zjjn dat de geheimgraaf in het ongeluk gestort en onze gebeele familie in groote moeielijkheden gekomen was." Dt hertog stoof op. Wat zegt g* daar,prinses?!" woord tot woord de troonrede hooren, die door jhr. Roöll is uitgesproken. Zeer aardig wordt ook het bekende muziekstuk »Loin du bal" weergegeven. Hoort men echter liever een café-chantant-stukje, dan vrage men om eenige liederen, die door den Hollandschen coupletzanger Chretienni er in gezongen zijn. Een bezoek aan »de Prins van Oranje" om met dezen phonograaf kennis te maken, kunnen wjj ten zeerste aanraden. Bij den schoenmaker P. in de Ganzepoortstraat alhier is Donderdagavond een brandende petroleum lamp van den zolder gevallen, waardoor brand ver oorzaakt werd. Men was er spoedig bij om het vuur te dooven, maar dit kon toch niet beletten, dat eenig leder beschadigd werd en een gat in den vloer brandde. Door het kort maar hevig on weder, dat zich gisteren boven deze streken en ook elders in ons land ontlastte en waaraan zich hevige slagregens paarden, is te Oudelande in een hoop vlas op het veld van den landbouwer F. J. Claeys brand ontstaan. De felle regen was oorzaak, dat de brand tot één hoop beperkt' bleef. Te Tolen werden verscheidene vlaggen vernield, terwijl door den feilen wind eene zware deur van de bewaarplaats der brandspuit uit haar verband werd gerukt. Woensdagochtend hebben ruim 100 timmer lieden op verschillende winkels te Amsterdam het werk gestaakt, aangezien de patroons weigerden, aan de door hen reeds vroeger gestelde eischen (23 cents loon per uur en een werkdag van elf uur) te voldoen. Door het comité der timmerlieden-vereenigingen is aan de directie der marinewerf een onderhoud gevraagd ter bespreking van de loonquaestie. De beweging der timmerlieden is in den loop van* Woensdagmiddag en -avond een eind gevorderd in de door hen gewenschte richting. Nog 33 patroons hebben zich bij den eisch der gezellen, 23 ets. loon en 11 uur werk per dag, neergelegd, in het geheel dus 10735 hebben nog geen besluit genomen, ter wijl 30 bepaald geweigerd hebben. flet aantal der werkstakers bedraagt iets meer dan 400, terwijl als weerstandskas een kleine 400 gereed ligt. Men zal zich herinneren, dat de timmer lieden besloten hebben, de loonsverhooging voorloopig geheel te bestemmen tot steun der werkstakers, zoo dat do weerstandskas waarschijnlijk voldoende gestijfd zal worden, om de werkstaking te kunnen volhouden buitendien is door vele vakvereenigingen in andere steden hulp toegezegd. Nader meldde men gisteren uit Amsterdam De staod der timmerliedenbeweging kan heden met de volgende cijfers worden aangeduid: 110 werk stakers; 133 patroons die zich bij den eisch neder- leggeD, 46 patroons die big ven weigeren, en 30 die nog geen besluit^hebben genomen. Een dief was in een café te Willemsdorp ge klommen en bezig te stelen, toen hij gesnapt werd. De man zette het op een loopen, de politie achter hem aan. De vlucht ging over de Dordtscbe Kil, langs Strijensas, voort door de polders het Land van Eseh en het Oudeland. Aan het einde van het Oudeland is eene eendenkooi. De politie zat den dief kort op de hielen. Snel beraden ging de vluch teling te water. Alleen zijn hoofd stak nog boven het eendenkroos uit. Zoo hield hij zich doodstil. De politie zocht twee uren laog de man moest in de eendenkooi zijn, dat was gewiswaar hij zich echter verstoken had Eindelijk kregen zij hem te pakken. Hij werd uit het water gezeuld, kreeg de boeien aan en zoo ging het naar DordtDe man is een Duitscher uit Holstein. Brutaler dan alle in de vorige dagen gepleegde inbraken was die, welke Dinsdagnacht bij den heer H. J. Dupont op de Delftschevaart te Rotterdam heeft plaats gehad. Terwijl een aantal dieven op den uitkijk stonden, hebben twee hunner makkers een raam opengeschoven, de zich daarachter bevin dende luiken opengeduwd, en zijn binnenshuis ge komen, waarna zij zich op goed geluk af naar boven hebben begeven. Zij belandden in de kamer eener dame uit Breda, die voor enkele dagen over was, doorzochten hare nabij het bed gelegen kleeding en Hij trok aan de bel. Hermannriep hij op strengen toon tot den kamerheer. De geroepene trad onmid dellijk binnen en wilde juist beginnen »Uwe Hoogheid had bevolen bericht in te winnen..." Zwijg, mijnheer! Wg kunnen uwe berichten mis sen Wij weten reeds, dat de vreemdeling den staat Hildburghausen wil verlaten, wanneer gij uwe lee- lijke tronie nog eens in Eishausen laat zienWij gelasten u, u verder niet meer met de zaak te be moeien Is het werkelijk waar, dat gij dien man aan generaal Barthelmy hebt verraden Is bet waar, dat de haat u zoover heeft vervoerd, dat ge vergeten waart wat ge uw vorst in bange tijden verschuldigd zijt? Spreek en verdedig u tegen de aanklacht be treffende zulk eene schanddaad". »Mijn aller allergenadigste meester ik de Franschman was bij mij ingekwartierd! Toevallig mijne vrouw »Ja, ja. Ik begrijp het al. Bij uwe boosheid kwam nog lafheid bovendien Daar lees dat 1" Hjj wierp de becijferingen van Nöhring den ongelukkige voor de voeten. »Zie eens met hoeveel weldaden deze man zich rust gekocht heeft voor den ouden dag Gjj, die voorgaaft alles omtrent hem te weten, die uwe phantasi® den vrijen teugel liet bij het schilderen van dezen man zoowel tegenover de Her togin-moeder als tegenover ons, gjj wist natuurlijk van 'b mans deugden niets. Indien ge ons Huis bij de jongste onderhandelingen geene dienst hadt be wezen, dan ontsloegen we u onmiddellijk. Nu kunt ge naar Meiningen terugkeerenbier hebben we u niet langer noodig." Hermann was geheel uit het veld geslagenbleek en bevend raapte hg het papier op, boog en ging been. Een uur later reed hij met vertwijfeling in het hart naar Meiningen. (Wordt vervolgd.) kregen daarbij een portemonnaie, 5 gouden tientjes en enkele guldens inhoudende, te pakken. Een retour- kaarlje naar Breda, een rozenkrans en nog een paar voorwerpen, zich inede in den zak der dame be vindende, werden mede buit verklaard. Inmiddels bad de politie het op den uitkijk staande viertal in het vizier gekregen, doch tevens hadden zij ook de politie opgemerkt, waarom zij op den loop gingen. Twee hunner werden evenwel gegrepen en ingerekend. Het rumoer in den stillen nacht, hier door veroorzaakt, trok de aandacht van het zich op dat oogenblik nog binnenshuis bevindende tweetal en van de bewoners. De dame werd wakker en, een vreemden man in hare kamer ziende, riep zij om hulp, waardoor de heer Dupont gewekt werd. De beide inbrekers zochten daarop een goed heen komen langs denzelfden weg dien zij gekomen waren, en de straat veilig ziende (de politie was inmiddels met de beide aangehoudenen vertrokken) namen zij met de gestolen buit de vlucht. De bakker Propstra, te Bolswavd, bakte voor de bakkerij-tentoonstelling een reusachtig wittebrood, wegende 300 Kg. De kolossus, die om zijne afme tingen bekroond werd, kon niet anders uit de bak kerij vervoerd worden dan over het erf der buren. Tuinafschuttingen moesten worden weggebroken om het wittebrood door te laten. De kantonrechter te Schiedam heeft eene vrouw te Maassluis veroordeeld tot 3 dagen hechtenis. Zij had tweemaal een gezin te Rotterdam bezocht, waar zij wist dat de pokken heerschten, en was toen naar hare woning te Maassluis gegaan. Behalve zij zelve, zijn daarop in haar gezin nog zes personen door die ziekte aangetast geworden, waarvan drie zjjn overleden. Te Maastricht zijn sedert de vorige opgave door cholera aangetast 6 personen en overleden 5. In het geheel zijn aangetast 26 personen en over leden 13. Naar de Echo verneemt, is door de justitie een vernieuwd onderzoek ingesteld inzake den nog niet opgehelderden moord op den slachter Schut aan de Ceintuurbaan te Amsterdam. Een der eerst gearresteerden is wederom ondervraagd. Zooals men weet, is in den laatsfcen tijd te Amsterdam een »vereeniging" opgericht, wier leden zelf geen belasting willen betalen, en die voor hen, wier inboedel voor belastingschuld wordt verkocht, dien boedel weer »inkoopt", natuurlijk tegen een prijs, die geen prijs heeten mag. Deze soort van »verkoopen" kwam in de laatste dagen herhaaldelijk voor; en de socialisten wisten tot nogtoe den deurwaarder naar huis te zenden met een bedrag van een paar centen. Om nu die verkoopen beter te dom slagen, werd besloten, ze niet meer aan het huis van den wan betaler t.e doen houden, maar alle op de Noorder- markt. Waarom men van de verplaatsing naar die markt beterschap hoopte, is niet recht duidelijk. De socialisten komen daar natuurlijk ook, en wie Woens dagmorgen te 10 ure op die markt kwam, zag dan ook een groote massa menschen, die wachtten op het begin van de verkooping, die te 11 uur zou aan vangen. In een verhuiswagen van de maatschappij Goe derenvervoer" was de nette inboedel aangebracht de deurwaarder verscheende socialistische leiders evenzoo, en na het voorlezen van de veilconditiën begon de verkoop, die precies afliep als de vorige, zoodat de deurwaarder voor den ganschen inboedel 13 cent ontving. Telkens wanneer er een stuk verkocht was, ging er een daverend hoera op uit do menigte. Alles ging tamelijk kalm. Na afloop van den verkoop" trokken de socialisten kalm naar »Con- stantia", waar een nabetrachting werd gehouden. De belangstelling in den verkoop was grooten wat op de Noordermarkt geschiedde zal den autori teiten hebben geleerd, dat, willen zij aan het op treden der socialisten een einde maken, een verplaat sing naar de Noordermarkt niet helpt. (St.) Te Tilburg wilde de landbouwer V. zich nog eens te goed doen aan de laatste kersen. Hg was daartoe in een kerseboom geklommen, doch beging de onvoorzichtigheid om al de pitten in te slikken. Het gevolg was dat deze zich tot een vasten klomp in de maag hebben neergezet en door geen der middelen van de kunst konden verwijderd worden. De jonkman, de steun zijns vaders, is na drie dagen hevige pijnen te hebben geleden, bezweken. Woensdagmiddag heeft te Rozendaal een twee gevecht plaats gehad op het vroegere eigendom van Prins Frederik, tusschen de heeren Drumont, redac teur van het Fransche blad La libre parole en d'Elva. Het duel beeft plaats gehad naar aanleiding van een artikel des heeren Drumont in zijn blad. De heer D. was uit Frankrjjk gevlucht tengevolge van de anarchistenwet en wilde niet vechten in België, omdat hij aldaar als vreemdeling verblijf houdt. Elk der heeren reed in een rijtuig, waarin mede twee getuigen en een dokter, in de richting van Seppe. Twee redacteurs van de Etoile Beige volg den hen. De politie, hiervan onderricht, vertrok in de rich ting, waarin de rijtuigen zich hadden begeven. Toen de politie op de plaats kwam, waar het duel had plaats gehad en de heeren haar gewaar werden, sprongen zij dadeljjk in de rijtuigen en verwijderden zich in de richting van België. Een stukje met bloed bevlekte watten en eene flesch door hen daar ter plaatse achtergelaten, werden in beslag genomen. De degens, welke gebruikt werden, zijn op eenigen afstand van de plek, waar het duel plaats had, door een voorbij ganger gevonden en ter beschikking van de politie gesteld. De heer Drumont is in het linkerbeen geraakt. Het moet er hevig zijn toegegaan. De Russische hoogleeraren Rantoli en Matowski zijn bg eene beklimming van den Peterstein, in Siberië, naar beneden gestort. Rantoli was weinige oogenblikken later doodMatowski is doodelijk Onder de vele geschenken, die het Deensche kroonprinselijk j)aar bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest ontving, is wel het meest sprekende dat van een werklieden-vereeniging, waarvan de kroonprins zelf eere-voorzitter is. Deze bood hem namelijk een bedrag van 30,000 kronen aan, met verzoek om uit de rente daarvan de huishuur te betaleü voor 12 behoeftige blinde werklieden. Uit de tegenstrijdige berichten was niet op te maken, of de in Servië gearresteerde anarchist wer kelijk de lang gezochte baron" Sternberg was. Deze twijfel is opgeheven, nu de Belgische regeering een premie van 10,000 fr. heeft uitgeloofd voor het aanwijzen van de verblijfplaats van Sternberg. Daar uit blijkt dus, dat de man nog niet is gevonden. De Fransche commissie van de nationale ver dediging, belast met het onderzoek van uitvindingen op militair gebied, krijgt zonderlinge dingen te zien. Zoo stelt een uitvinder voor, pestvliegen te gebruiken ter vernietiging van het vijandelijke leger. In groote zalen zouden deze diertjes in kooien van ijzergaas worden bewaard. Zij zouden daar honger lijden, doch alleen nu en dan losgelaten worden om uit de kunst- huid van poppen, in Pruisische uniformen gekleed, listig daaronder aangebracht bloed te zuigen. Een ieder ziet in, dat men in tijd van oorlog de kooien slechts naar het slagveld zou behoeven te brengen en ze daar te openen om het*gekeele Prui sische leger door eenen zwerm pestvliegen bedekt, den vijand dus weerloos en Frankrijk gered te zien De burgemeester van het Hongaarsche dorpje Czegled ontving kort geleden een schrijven door mevrouw Wekerle onderteekend, dat het verzoek inhield haar zoon Laczi, die op reis was, eenige dagen gastvrijheid te willen verleenen. Deze brief verwekte groote vreugde in de plattelandsgemeente, het was dan ook een onnoemlijk voorrecht, den jongen Wekerle als gast te mogen ontvangen. Laczi kwam stipt op het gemelde uur, deed zich aller beminnelijkst voor, zooals het een welopgevoed mi- nisterszoontje betaamt, stond iedereen te woord en wist een schat van bijzonderheden van papa te vertellen. Ten huize van den burgemeester werd Laczi vol eerbied ontvangen en werden de gerokte notabelen stuk voor stuk aan hem voorgesteld. Ook hier gedroeg hij zich uiterst minzaam en babbelde zoo joviaal, dat de jongelui 2ich verstoutten, hem op een kegelpartjj te noodigen. Laczi trof reeds bij den eersten worp alle negen, hetgeen een onge wone sensatie verwekte. Nu moest hij, volgens een oud gebruik, een vat bier geven, maar hiertoe toonde hij zich minder geneigd, want zeide hij mijn vader is ook minister van financiën en heeft mij als zoodanig bezuiniging ingeprent. Toen Laczi echter ten tweeden male alle negen trof, geraakte de bur gervader zóo in geestdrift voor den genialen minister- spruit, dat hij voor eigen rekening een vaatje bier liet opensteken en daarop naar het telegraafkantoor snelde om een dépêche aan papa te zenden, waarin hem de overwinning van zijn zoon op do kegelbaan werd meegedeeld. Het antwoord werkte als een stortbad: »Heb geen zoon Ladislaus, is een be drieger, arresteer hem." Laczi viel nu door de mand en bekende Eugen Madarasz te zijn, die zich ten koste der gemeente Czegled een grap veroor loofd had. De 50.000 dollars in goud, welke te Havre ontvreemd waren, zijn teruggevonden. Eerst ont dekte de politie het le-iige kistje en spoedig vond men ook de zakken met het geld, welke verborgen waren onder een hoop steenen, die in de nabijheid van het goederenstation opgestapeld stonden. Slechts een klein gedeelte van het geld werd vermist. Eenige der spoor weg-werklieden zijn in hechtenis genomen, maar tot dusver is het nog niet bekend, wie het geld heeft ontvreemd. Te New-York blijft het nog steeds ontzettend warm. Dinsdag stond de thermometer des morgens op 125 gr. in de schaduw en vóór 2 uur waren reeds 33 gevallen van zonnesteek bekend geworden. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) •A AUGUSTUS. Noodlottige dag van twee Zeeuwsche zeehelden. Niemand op aarde is altijd even gelukkig. De luitenant-admiraal De Ruyter, hoe menig maal hij de zegekroon behaalde, ondervond ook hierin afwisseling. Maar ieder is onder het ongeluk ook niet even ongelukkig. De gelijkmoedige, die zich zeiven leert beheer- schen, en zich in voorspoed niet verheft, geeft ook in tegenspoed niet lichtvaardig den moed op. Hierin leeren wij denzelfden grooten, doch altoos nederigen zeeheld, mede als een navol genswaardig voorbeeld kennen 1 Na den vierdaagschen zeeslag was 's Lands vloot reeds den 4 Juli 1666 opnieuw in zee, en weldra met 118 schepen gereed om den strijd tegen de Engelsohen te hervatten. De luitenant-admiraal De Ruyter had weder het opperbevelonder hem waren de luitenant-admiralen Johan Evertsen, A. J. Van Nes, C. Tromp, J. C. Meppel en T. Hirdes De Vries. Den 3 Augustus kreeg men de geduchte Engelsche vloot, onder het opperbevel van Monk, met bijstand van Prins Robert, in het gezicht, en met den mid dag van den volgenden dag ving tusschen Duinkerken en Noord-Voorland een gevecht aan, wel minder langdurig dan het vorige, maar niet minder hevig en hachelijkook niet zoo gelukkig, maar waarin nochtans Neêrlands zeeroem gehandhaafd en deszelfs waterleeuw gespaard werd, wiens moed, beleid en vaderlandsliefde, op de zwaarste proef gesteld, stand vastig en heerlijk uitblonken. De luitenant-admiraal Johan Evertsen geraakte met de voorhoede het eerst slaags. Door stilte kon De Ruyter zich met den middeltocht niet aansluiten,

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2