1894 N°. 91. Zaterdag 1 Augustus. 81slc jaargang. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel mefer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Inzending van advertentiên voor 9 uren op den dag der uitgave. GOES, 3 Augustus 1894. De verjaardag van H. M. de Konin gin- Regentes werd gisteren alhier op de gebruike lijke wijze herdacht door het luiden der klok en eene inspectie der schutterij, onder bevel van den lsten luitenant Van Langeraad. De kapitein-comman dant P. Van der Heulen inspecteerde zijn corps, dat daarna voor hem defileerde. Des avonds gaf het harmoniegezelschap »Eupho- nia" in de muziektent op de Groote Markt een volksconcert, dat als altijd aan eene talrijke menigte een aangenamen avond bezorgde, terwijl de jeugd een ruim gebruik maakte vau de verleende vergun ning tot het afsteken van klein vuurwerk. Van den stadhuistoren en uit vele particuliere woningen wapperde des daags de Nederlandsche driekleur. Tot rijksveldwachter (jachtopziener), stand plaats Heinkenszand, is benoemd de onbezoldigde rijksveldw.-jachtopz. J. De D r e u te Oudelande. Tijdens het bezoek der Koninginnen zal te Middelburg een half escadron huzaren onder bevel van een ritmeester en twee luitenants gede tacheerd worden. Tevens is de muziek van het 3e reg. inf. aan gewezen om gedurende dien tijd de feesten op te luisteren. De particuliere secretaris van H. M. de Koningin- Weduwe-Regentes heeft aan den gemeenteraad be richt, dat H.EL M.M. gaarne deel zullen nemen aan den hun vanwege het gemeentebestuur aan te bieden maaltijd. Het beeld van Michiel Adriaanzs. de Ruyter, dat door de ingezetenen van Vlissingen aan Koningin Wilhelmina geschonken wordt, zal geheel van zilver zijn, staande op een zwart marmeren voetstuk, waarop tevens al de opschriften zullen worden aan gebracht, die het beeld zelf bjj de heronthulling zal dragen. Bovendien wordt op eene zilveren plaat op het voetstuk de opdracht van H. M. de Koningin aan gebracht. Blijkens een bij het Fransche consulaat te Rotterdam ontvangen telegram vau den Franschen gezant te 's-Gravenhage, heeft de Minister van Land bouw in Frankrijk bij besluit van 30 Juli den i n - voer van vee uit Nederland verboden, wegens het heerschen vau mond- en klauw^eer. In de jongste aflevering van de en Berichtenhet orgaan der Friesche Maatschappij van Landbouw, wordt het groote belang voor vee houders <>n zuivelfabrikanten aangetoond, wanneer de betaling der melk voor de zuivelfabrieken zoodanig plaats heeftdat daarbij het vetge halte in aanmerking wordt genomen en niet meer naar het aantal geleverde liters of kilogrammen. Tevens worden de uitkomsten medegedeeld van onderzoekingen, waaruit blijkt, hoeveel de leverancier te veel of te weinig heeft ontvangen in vergelijking van hetgeen hem volgens vetgehalte toekomt, en tot welk bedrag de leveranciers van veel en dunne melk bevoordeeld worden ten koste van hunne mede- coöperanten. Aan de Telegraaf schrijft men De Haagsche corresp. der Middelb. Courant zegt deze week naar aanleiding van het door hem pu bliek gemaakte nieuws »Schaepman aan ban- I den": »Van iets meer dan pogingen tot tegen- I spraak vernam ik echter niet." Reeds vóór de Haagsche correspondent dit nieuws der weield verkondigde, was dit voor mij, en wol licht voor meer anderen ook, geen nieuws meer. Nu niemand iets van zich laat hooren, klinke mgn geluidje. I De vrienden van dr. Schaepman, ik ken er ten minste, weten tot hun spijt maar al te wel, dat de Bisschop van Haarlem dr. S. verboden heeft in zijn diocees politieke redevoeringen te komen hou den. Of dit nu vóór of tijdens de groote schoon maak" is geweest, zal wel weinig gewicht in de schaal leggen, 't Feit, dat 't verbod is uitgevaar digd, is niet te weerspreken dr. S s vrienden waren er in dien tijd zoo van aangedaan, dat ze er hun verontwaardiging over uitspraken, (altijd in stilte!) Want voor hen gold dit verbod voor niets anders dan dit»S's politiek moet kapot", »hij zelf worde totaal vernietigd als politicus". Bij dezelfde gelegenheid, dat mij bovenstaande werd toevertrouwd, vernam ik nog iets, dat, naar ik meen, ook nog niet bekend is. Nu het eerste door de betrokken personen on aangeroerd blijft, is het tweede misschien ook wel waar. Wie weet! Ziehier: Dezelfde vrienden van dr. S. vertelden toen met nog grooter verontwaardiging, dat mr. Borret, te Beverwijk gekozen, na zijne verkiezing van denzelf- den Bisschop e6ne wenk heeft gekregen om zijn gedrag in de Kamer in overeenstemming te doen zijn lo. met het uitgevaardigde manifest 2o. met nog later te ontvangen instructiën. Mr. Borret moet den Bisschop er onmiddellijk op gewezen hebben, dat zoo'n gedragslijn in lijnrechten strijd zou zijn met zijn eed als volksvertegenwoor diger, en hij moet zich bij den Paus beklaagd hebben over den ontvangen wenk van Haarlems Bisschop. Aan de Tel. wordt verzekerd, dat de ministers van justitie en waterstaat voornemens zijn eene staats commissie te belasten met het maken eener speciale studie van het vraagstuk der regeling van de arbeidersverzekering. De staatsraad Ro- chussen, voorzitter van de onlangs ontbonden staats commissie van arbeidsenquête, zou in aanmerking komen voor het voorzitterschap van deze commissie, die de uitkomsten van haar onderzoek in wetsont werpen zou moeten uitwerken. Onder reserve, voegt de zegsman van de Tel. er bij, dat de minister van binnenl. zaken bezwaar zou hebben tegen wettelgke regeling van dit onderwerp daarop zou tot nog toe de verwezenlijking van dit plan afstuiten. De Deutsche Wockenzeitung neemt een loopje met de buitenlandsche bladen, die telkens, wanneer een jonge prins ons land bezoekt, aan h u w e 1 ij k s- plannen voor onze Koningin denken. De laatste pretendent is nu weer Prins Karei van Dene marken. Het blad weet beter, het heeft een »hoog- officieel" persoon geïntervieuwd, die slechts in de uiterste noodzakelijkheid zijn toevlucht tot leugens neemt, en onder diepe geheimhouding deelde deze mede, dat de persoon, die als gemaal voor onze Koningin is bestemd, niemand anders ia dan de Khedive van Egypte. De Staten-Generaal hebben bij het verleenen hunner toestemming tot deze verbintenis zich laten leiden door de zucht Engeland, wegens zijn onbeschaamd optreden in de zaak van de »Óosta-Rica-Packet", op een gevoelige plek te treffen. De Khedive is name lijk verplicht Egypte en een behoorlijk stukje van Afrika in. de bruidskorf te doen. Daar hij zich echter moet verplichten voortdurend in Nederland verblijf te houden, zal een met de financiëele toestanden in Egypte vertrouwd persoon men fluistert de heer A. C. Wertheim de Fella's onder den duim houden. Naar men met zekerheid verneemt zou de jonge Khedive zich met dezen ruil hebben vereenigd, daar zijn troon hem den laatsten tijd wel wat te warm is geworden. Een belangrijk bezwaar is echter de vraag van het hoofddeksel. Een prins-gemaal draagt, gelijk be kend is, geen kroon, en daar de Khedive beweert bij feestelijke gelegenheden wat op het hoofd te moeten hebben, wil hij met alle geweld zijn fez behouden. De diplomaten van beide landen zijn be grijpelijkerwijs hierover zeer opgewonden. H. M. de Koningin heeft het subsidie van f 10.000 aan de Nederlandsche opera te Amsterdam, directeur de heer De Groot, voor het volgend seizoen vernieuwd. Blijkens een mededeeling in de Fr. Gr. Ct. van de zich noemende financiëele commissie, waarin ook dr. L. A. Bahler zitting heeft, waren de gelden, die indertijd gevraagd werden om den heer Van D e t h in de gelegenheid te stellen de bewijzen te leveren van de kwade trouw des heeren Van't Lin- denhout, bestemd om in Amerika de noodige bouw stoffen op te doen. Althans wij lezen daarin het volgende »Het is der financiëele commissie in zake Neer bosch hoogst aangenaam, het Nederlandsche volk te brengen uit zijn twijfel en verdenking tot die mate van zekerheid, welke zij zelve kan geven omtrent de uitlandigheid van den heer Van Deth. Te meer daar allen, die aan onze oproeping hebben gehoor gegeven, recht bezitten op onze inlichting. »Van Deth is in de gelegenheid gesteld om zijn bekende belofte te gaan vervullen. »Met de benoodigde som van f2500 in handen, is hij den 14ien Juli naar Amerika vertrokken. Door de aanwezigheid der hoogst gewichtige getui genissen in Amerika ware zijn reis daar heen, zonder samenhang met zijne tegenwoordige verhouding tot onze justitie, noodzakelijk. Buitendien had hij al van dr. C. J. Calkoen een gastvrije uitnoodiging naar Amerika. Blijkens een telegram uit New-York is Van Deth reeds in Amerika aangeland. j>Nu zou dus onze commissie alleenlijk nog 1 verantwoording van den heer Van Deth, na zijne terugkomst in het vaderland, behoeven af te wachten, indien niet de bepaling, waaronder aan de com missie de ronde som van f 2500 is overgedragen, haar vacantie vooralsnog onmogelijk maakte. Want van particuliere zijde is ten behoeve van de zaak- Neerbosch die som van f 2500 slechts afgestaan bij wijze van voorschot. »Wat aan bijdragen ingekomen is, een bedrag van f700, berust nog steeds bij den penningmeester der financiëele commissie, maar zal derhalve met al het geld, dat nog moge toevloeien, aan den ge ver van dat voorschot worden uitgekeerd." Zooals de meeste pausen doen, laat Leo XIII reeds bij zijn leven zijn grafgesteente maken. Naar het Duitsch van A. E. Brachvogel. 43) Vervolg. Burgemeester Nohring trad binnen. »Wat is dat voor eene aangelegenheid, waarover gij ons in het belang der stad te raadplegen hebt, burgemeester?" »Ik heb de eer Cf we Hoogheid eene opsomming van welwillende giften aan onze stad te overhan digen. Sedert 1806 zijn door een rgk weldoener aan de volgende instellingen tot op heden geschonken aan het weeshuis f 20.000, aan het doofstommen- instituut f 10.000, aan de school voor jonge dames f 8000, aan de natuurkundige verzameling van het gymnasium f 4000, te samen f 42.000, ongeacht f 2000 vaste jaarlijksche gift, en tal van kleine bg- dragen voor armen en zieken, die in dien tijd wel ongeveer f 15.000 zullen beloopen hebben". Verbaasd strekte de hertog de hand naar het pa pier uit, dat Nohring hem met eene diepe buiging overreikte. >Dan zijt gij er beter aan toe dan onze stichtingen te Heiningen. Dat is inderdaad eene meer dan vor stelijke mildheid. Wie is dat toonbeeld van een men- schen vriend?" »Voor ons is de voornaamste vraag, of Uwe Hoog heid ons voor het vervolg die weldaden wil ontne men, of wel of onze genadige vorst in dat geval geneigd is onze arme stad op milde wijze schadeloos te stellen »Wij Hoe zouden we dat kunnen? Zulk een bedrag aan ééne enkele gemeente? Maar bovendien, wie denkt er aan Hildhurghausen dergelijke voor- deelen te ontnemen »Uwe Hoogheid heeft door den kabinetsraad Her mann den bewoner van het kasteel Eishausen laten aanzeggen, dat hij zich moet legitimeeren. Deze zal overmorgen dit verzoek met zijn vertrek beantwoor den. Deze vreemdeling is sedert 21 jaren Hildburg- hausen's weldoener geweest". »En nu wil hg vertrekken, zegt ge Ongetwijfeld, Hoogheid. Hij is in alle zaken een zeer vastberaden man". »Maar, burgemeesterwij zjjn toch wel gerech tigd te weten welke personen wij in ons land her bergen Indien Uwe Hoogheid daarop aandringt, zal zij dat door inzage van zijne papieren zeker wel te weten komen, maar onmiddellijk daarna zal hg ver trekken". »En vermoedelgk zullen zijne papieren ons even wijs laten als we nu zijn j» Daarvan kan Uwe Hoogheid zich overtuigd hou den, want deze man wil nu eenmaal niet, dat men hem kent Hermann heeft bepaald eene domheid begaan". De hertog schelde. Kabinetsraad Hermann moet dadelijk gehaald worden. Wij zullen het dezen vreemdeling niet lastig maken, Nohring 1 Met onze toestemming zal hij zeker niet vertrekken. Maar wij kunnen toch van hem eischen, dat hij zijn geheim, van hoe teederen aard het ook moge zijn, ten minste ons toevertrouwt. Wie geen vertrouwen stelt in den vorst onder wien hij leeft, moet het zich getroosten, dat men hem van het ergste verdenkt »Dit wil hjj juist voorkomen door heen te gaan »Neen, Nohring, neen. Wij willen niet strenger zijn dan onze voorganger. Er zal wel een uitweg te vinden zijn, als uw geheimgraaf maar redelijk met zich laat praten. Deze opgaven houden we hier. Wees nu maar gerust, alles zal wel zoo ge schikt worden, dat de stad niet te kort wordt ge daan en De dienstdoende kamerheer trad binnen. De ka binetsraad Hermann is in het paleis. Juist komt daar ook Hare Hoogheid de prinses van Wurtemberg." »Laat Hermann wachten. Gegroet, Nohringwe zullen de zaak overwegen Verzoek Hare Hoog heid te willen bianenkomen." H. heeft de vervaardiging ervan opgedragen aan den beeldhouwer Marassai, den beroemdsten van Italië. Het monument is in wit cararisch marmer. Op de zerk rust een leeuw (latijn leo), die de klauw op de tiaar houdt. Rechts eene vrouwenfiguur met eene fakkel in de eene, den bijbel in de andere handze stelt het geloof voor. Links nog eene vrouwenfiguur, die het wapenschild van Paus Leo XIII vasthoudtze is de waarheid. Onder den leeuw op de voorzij van het graf, is in groote zwarte letters dit allereenvoudigste grafschrift gesneden Hie Leo XIII P. M. Pulvis est. Dat wil zeggen: »Hier rust Leo XIII, Paus, thans stof". Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Ove- zand c. a. ds. J. Ph. F. Van de Piassche te 's Heer Abtskerke. Bij de Nederl. Zendingsvereeniging was weder de gelegenheid opengesteld voor jongelingen, om zich aan te melden ter opleiding voor den zendingsarbeid. Niet minder dan 22 jongelingen, tusschen 18 en 27 jaar, verzochten in aanmerking te komen. Uit dezen zijn er 7 tot den proeftijd toegelaten, o. a. P. J. Pennings, geb. te Kruiningen, hulponderwijzer, 20 jaar, en Abr. Pennings, geb. te Kruiningen, 19 jaar. Volgens de Kerk. Ct. bedroeg het aantal pre dikantsvacaturen in de Ned. Herv. Kerk op 1 Juli 1894 357, zijnde 15 minder dan op I Januari 11. Friesland telde er 78, Zuid-Hollmd 57, Zeeland 42, Gelderland 41, Groningen 40, Noord-Holland 31, Overijssel 21, Noord-Brabant 19, Utrecht 17, Drente 11 en Limburg 5. Bij het examen Fransche taal L. O. is te 's-Gravenhage o. a. geslaagd mej. W. A. Bolland van Goes. Rechtszaken. Op heden is ter griffie der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg door mr. O. Lucasse, als verdediger van E. L. weduwe H. J. H. A. K., vroe ger wonende te Goes, thans te Rotterdam, hooger beroep aangeteekend tegen het door voornoemde Rechtbank op 25 Juli 11. gewezen vonnis, waarbij voornoemde weduwe wegens meineed is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Landbouw en Veeteelt. Aan het verslag van de commissie ter be vordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland omtrent de keurin gen van merriën met veulen en ééa- en tweejarige hengsten, gehouden in de maand Juni 1894, ont- leenen we het volgende Er werden 7 tweejarige hengsten aangeboden, daarvan vielen er drie in de termen om bekroond te worden, nl. »Rex" van C. A. H. Wagtho te Tolen, ^Turcoman" van H. De Bruin te Kolijns- plaat en Castor" van L. J. Dorst te Stavenisse. Mochten de twee eerstgenoemde hengsten, beide van het zware slag, aan de verwachting, die wij van hen koesteren blijven beantwoorden, dan zullen zij niet nalaten hunnen invloed ten goede op de fokkerij in Tolen en Noord-Beveland te doen ge- Nöhring ging heen, terwijl de prinses door eene andere deur het kabinet van den hertog binnentrad. Welkom, waarde nicht!" sprak de hertog haar de hand kussende. »Het zal mij hoogst aangenaam zijn uw wensch te kunnen vervullen. Wilt ge mij alleen spreken Hij geleidde haar naar eene sopha. >0, volstrekt niet, neef! Zijne Excellentie von Baumbach mag alles hooren wat ik te zeggen heb. Het zal overbodig zijn Uwe Hoogheid de bepa lingen in herinnering te brengen der overeenkomst, waarbij deze landen opnieuw zijn verdeeld en ook de rechten die mij daarbij zgn verleend. Daartoe behoort ook het vruchtgebruik van het domein bezit Eishausen. Dit bestaat uit 1500 gulden pacht van den domeinpachter en een even groote som als huur voor het kasteel, dat de zoogenaamde geheimgraaf bewoont. Na het sluiten der verdeelingsovereenkomst heeft deze mij bovendien door zijn zaakgelastigde Arnold voor den kleinen tuin en verschillende andere zaken 2000 gulden geboden. Nu zegt men, dat Uwe Hoogheid erop staat het geheim van dezen man te kennen de geheimgraaf evenwel »Wil vertrekken, nicht. Dat weet gij das ook reeds en daartegen komt ge nu in uw belang op «►Inderdaad, Hoogheid. Niemand als deze zonder ling zal voor de sombere vertrekken in het eenzame bergslot zulk een hoogen huurprijs betalen en ik zou dus in niet geringe mate schale Igien,"

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1