1891 l\lü. 88. Zaterdag 28 Juli. 81slL' jaargang. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. Oo nitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Adverteutiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmau te Rotterdam en verder bg alle Boekyerkoopers en Brievengaar der»* De prijs der gewone ad verten tiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden ven 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. lnsendlnig van advertentiën vóór 9 uren op den dag der uitgave. GOES, 27 Juli 1894. Indien de weersgesteldheid niet meewerkt, kan geen enkele festiviteit, die in de open lucht moet plaatshebben, in al haar onderdeelen slagen. Dit bleek weder velleden Woensdag toen te Middelburg de eerste openbare uitvoering plaats had van het Zeeuwsch- en Westelijk Noord-Brabantsch Gyimia- stiek-verbond. Te ongeveer 10 uur kwamen de deel nemers aan het feest in het Schuttershof samen, waar zij door den president van den bond, den heer A. W. A. Ross van Goes, werden verwelkomd. Hij herinnerde met een enkel woord aan de wordings geschiedenis van den bond, zooals het plan tot de oprichting daarvan is ontstaan op het in 1893 te Goes gehouden turnfeest. Verder wees hij op het nut der gymnastiek en spoorde zijn hoorders aan tot vlijtige beoefening daarvan. Nog deelde hij mede, dat de eere-voorritter van den bond, de heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe van Goes, verhinderd was, op het oogenblik althans, tegenwoordig te zijn. Alsnu werd overgegaan tot de repetitie der vrije oefeningen, waaraan door alle turners werd deelge nomen. Na afloop daarvan maakte een regen, die van af den vroegen morgen de te voren gevormde plannen scheen te willen verijdelen, eene andere volgorde der werkzaamheden, dan volgens het pro gramma was bepaald, noodzakelijk. De optocht door de stad moest worden uitgesteld tot moeder natuur den gymnasten gunstiger gestemd bleek. Daarom werd nu het laatste nommer van het programma het eerst genomen, nl. de wedstrijd in vrije oefe ningen en in toestel-oefeningen aan de brug en het vaste rek, die eveneens in het Schuttershof plaats had. Voor dezen vreedzamen strijd, waaraan alleen door leden van den bond mocht worden deelgeno men, waren als prijzen uitgeloofd twee verguld zil veren medailles als eerste prijs, die beiden werden behaald door de vereeniging »Medioburgum" van Middelburg en twee zilveren, die werden toegekend aan »Kracht en Vlugheid" van Bergen-op-Zoom. De vereeniging tot bevordering van htt vreemdelin genverkeer in Walcheren had een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld voor die vereeniging, die met het grootste aantal turners deel nam. Aan de vereeniging Kracht en Vlugheid" van Bergen- op-Zoom viel deze ten deelzij verscheen met 32 leden. De jury bestond uit de heeren P. S. Buteux, M. A. Van der Leyé, P. B. Oost Lievense, J. H. Van der Bal en den officier der infanterie Brakman van de Waterde laatste in plaats van den heer F. L. Van Wagtendonk, die door ongesteldheid was verhinderd. Na het eind van den wedstrijd was het weör zoo zeer ten gunste veranderd, dat ongeveer te half 4 uur de optocht benevens de openbare uitvoering op het Molenwater konden plaats hebben. De vrije oefe ningen liepen vrjj goed van stapel, ofschoon de gelijktijdigheid en eenvormigheid van bewegingen wel iets te wenschen overlieten. Met het oog op den tijd konden de toestel-oefeningen niet tot hun recht komen. De uitvoering had plaats onder hoofdleiding van den heer J. H. Van der Bel, onderwijzer aan de Naar het Duitsch van A. E. Brachvogel. 40) Vervolg. »Er is toch iets vreemds in sprak op zekeren Zondag mevrouw Wunster tot den predikant, terwijl ze samen in het priëel in hun tuin zaten. Meent ge in den doop van het tweede kind van Scharre »Ja. Ik kan het niet helpen, maar er steekt be paald wat achter". »Dat zou ik niet durven beweren. Het is toch zoo vreemd niet, dat de knecht nog een tweeden zoon heeft gekregen en dat hij die evenals den eersten laat doopen?" »Dat niet, maar wel dat dadelijk bij den doop dit kind door uw collega Reinbod uit Steinfeld met toestemming der ouders als het zijne is aangenomen, dat hij de rechterlijke machtiging daartoe dadelijk medebrengt en het feit maar tegelijk in het doop register laat aanteekenendat is wel opmerkelijk". Misschien. Maar nu mijn geachte ambtsbroeder te Steinfeld toch Scharre's eerste kind reeds onder zyne hoede nam, waarom zou hij dan, als hij er lust in heeft, het tweede niet geheel als het zijne erken nen Rembod is niet getrouwd en zal ook wel niet meer in het huwelijk treden". Rijkskweekschool te Middelburg, terwijl de oefeningen werden voorgewerkt door den ke§r Schijf, directeur van Medioburgum", wiens voorbeeld gerust kon nagevolgd worden wegens de netheid, juistheid «?l J vastheid, waarmede hij de oefeningen voordeed. Een tachtigtal turners nam aan de openbare uit voering deel en wel van de vereenigingen »Medio- burguin" en Achilles" van Middelburg, Sparta" van Goes, Willen is kunnen" van Wemeldinge, »Luctor et Emergo" van Vlissingen, Kracht en Vlugheid" en Voorwaarts" van Bergen-op-Zoom. Na afloop van den wedstrijd hield het weör zich gedurende hot overige van den dag zeer goed. Het feest werd opgeluisterd door het muziekcorps der dd. schutterij te Middelburg, dat ook des avonds een concert gaf in het Schuttershof. In de pauze van dat concert werden de medailles uitgereikt, die in den wedstrijd waren behaald. Daar bij waren tegenwoordig de heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe, die intusschen was aangekomen, de leden der jury, de hoofdleider der uitvoering en afgevaar digden der vereeniging TJit het Volk voor het Volk" en van die tot bevordering van het vreemde lingenverkeer. Nadat de turners zich hadden op gesteld, voorzien van hunne vaandels, hield de heer La Motthe een toespraak, waarin hij zijn ingenomen heid betuigde, door het bestuur van »Medioburgum" te zijn uitgenoodigd de medailles uit te reiken. Hij deed dit te liever omdat hij als mede-oprichter van den bond voor deze warme sympathie gevoelde. Verder wees hij er op dat het Nederl. Gymnastiek- verbond er weinig mede ingenomen is, dat vereeni gingen tot den Zeeuwschen Bond behoorende, niet tot den algemeenen Bond toetreden. Spreker ver klaarde echter, dat de eerste de laatste niet wil tegenwerken, maar kleine bonden in engeren kring hebben beter gelegenheid door meerdere uitvoeringen te geven, ook meer propaganda te maken. Hij wenschte den leden van den Bond geluk met het welslagen van het feest; te meer daar de weersge steldheid niet had medegewerkt. Daarna deelde hij de uitspraak der juiy mede en reikte de medailles aan de directeuren der winnende vereenigingen uit, wenschte hen geluk met de be haalde overwinningen en spoorde ze tevens aan op dezen weg voort te gaan. Ten slotte sprak hij zijn beste wenschen uit voor den bloei van den Bond en dankte de jury voor hare niet gemakkelijke taak en allen, die door hunne tegenwoordigheid belang stelling in de gymnastiek toonden. De rede werd met daverend applaus begroet. Hierna nam mr. G. N. De Stoppelaar het woord om den heer La Motthe te danken voor zijne tegen woordigheid aan deze plaats en voor het vele, dat hij doet ter verbetering en veredeling van ons volk, in het bijzonder in zijne woonplaats. Hij besloot met een »lang ffive Van der Bilt la Motthe", een wensch waarmede alle tegenwoordigen luide instemming betuigden. De muziek speelde dairop de feestturn- marsch van den heer J. Morks en door dezen opge dragen aan den heer La Motthe. Na dit huldebetoon dankte de heer La Motthe den heer De Stoppelaar voor de door hem gesproken woorden, die voor hem nog te meer waarde hadden, als msn in aanmerking neemt hoe moeielijk het is, het iedereen naar den zin te maken. Hij wenschte den heer De Stoppelaar »Maar, beste manieder weot toch, dat Rembod geen middelen heeft. Nu laadt hij de zorg voor een tweede kind op zijn schouders en kiest hem reeds bij den doop tot zijn erfgenaam". »Dan moet er bij hem toch wat te erven vallen. Hij zou trouwens niet de eerste zijn, die zich onbe middeld voordoet en inmiddels een kapitaaltje op spaart. Ook zal, denk ik, de graaf voor dit tweede kind wel niet minder doen dan voor het eerste". »Dat laatste geloof ik zeker, ja, het is mijne vaste overtuiging, dat hij aan den kleinen Karei Lodewijk Scharre, gezegd Rembod, nog meer zal doen dan aan diens zoogenaamden ouderen broeder Papegeno Misschien komt het vermogen, dat de Steinfelder predikant den kleinen Lodewijk wil nalaten wel uit onze naaste omgeving". »Hoe komt ge daarbij »Den morgen na den nacht, waarin deze kleine Lodewijk Rembod, zooals hij nu voortaan heeten zal, geboren werd, heeft Grethe den molenaar de huur voor een heel kwartaal betaald en gezegd, dat zij voor eeiiige dagen naar buiten moest. Ze heeft haar boeltje gepakt en ze moet nog altijd terugkomen." Dat is inderdaad opmerkelijk J" >Te meer daar de vrouw in den omtrek een flink stuk brood verdiende. Al hield men ook niet van haar, ze was toch zeer handig, ook bij het oppassen van zieken. Een en ander geeft toch te denken, Wunster, en hoewel het niet in mijn aard ligt ,op mijne medemensehen een blaam te werpen, het mij vooral zwaar valt het karakter van den graaf, zoo toe nog vele jaren als voorzitter van de vereeniging »Uit het Volk voor het Volk" te mogen fungeeren. Ook den heer J. Morks werd door den heer La Motthe dank gezegd voor de hem bewezen beleefdheid. Nadat nog door anderen woorden van dank en hulde waren gebracht, was het officiëele gedeelte van het feest geëindigd en daarmede behoorde dit eerste tuinfeest vanwege den Zeeuwschen Bond tot de ge schiedenis. Verlenging van verlof is verleend, wegens ziekte, aan den commies der postergen van de 2e klasse D. J. Braakenburg, te Goes, tot 15 Augustus 1894. Jhr. S. M. Van Reigersberg Verslugs burgemeester van Kloetinge, heeft, wegens zijne be noeming tot secretaris der gemeente Goes, zijn eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking aangevraagd. Bij Kon. besluit is met 1 September benoemd tot directeur van de Rijks H. B.-scbool te Middel burg dr. H. J a p i k s e thans leeraar aan die school. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burge meester van Rilland-Bath dhr. J. J. Van G o r s e 1. Ierseke. De heer G. D. Klos heeft zijne be noeming tot wethouder aangenomen. De rijksveldwachter-jachtopziener A. Smal- legange te Heinkenszand wordt met 11 Augus tus a. s. overgeplaatst naar Vlissingen (onder genot van vrije kleeding) en de rijksveldwachter J. Becks van Vlissingen naar Borsele. Voorts zijn nog met ingang van 11 Augustus a. s. verplaatst de rijksveldwachter W. N. K. V a n Schalkwijk van Hansweerd naar Kolijnsplaat en M. J. Stran b, brigadier-titulair, van Kolijns plaat naar Hansweerd. Voor de schatting der pachtwaarde van de gronden gelegen in het Oalamiteuze water schap Ellewoudsdijk en den calamiteuzen polder Borsele ter regeling van het nieuwe dijkge- schot zijn van wege de provincie en het Rijk respec tievelijk als deskundigen benoemd de heeren P. Moes te Ter-Neuzen en A. Bruggeman Pz. te Baarland. De heer O. E. F i e d e 1 d y, arts, is te Jena bevorderd tot doctor in de genees- heel- en verlos kunde, op een proefschrift, getiteldEin Fall von Blasenstein bei Ginem Kinde. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het gemeentebestuur van Middelburg haar ver langen te kennen gegeven, om spaarzaam te zijn met de kosten van gemeentewege ter gelegenheid van het aanstaande bezoek van H.H. M.M. Burgemeester en Wethouders, aan wie, zooals be kend is, de Raad een blanco-crediet dienaangaande toestond, hebben naar aanleiding daarvan de plannen tot versiering eenigszins vereenvoudigd. Tot lid van deu gemeenteraad van Nijmegen is gekozen mr. F. J. F. M. Walter, kantonrechter aldaar en oud-lid der 2e Kamer voor het kiesdistrict Hontenisse. als wij het uit zijne brieven en zijne milde gaven hebben leeren kennen, te veroordeelen, zoo komt zijn doen en laten mij toch zeer verdacht voor. Hij beloofde openhartiger te zijn, persoonlijk kennis met u te zullen maken, zoodra de Bourbons weder op den troon zouden zijn geplaatst. Dit is reeds acht jaren het geval en hij lijdt in geen enkel opzicht minder een kloosterleven dan vroeger. Men beweert, dat hij met de gravin getrouwd isgoed. Maar als indertijd Krusow gelijk had, dat deze gravin eene prinses de Gondé is en ge weet, dat de graaf dit niet heeft ontkend leeft hij dan misschien niet in onwettige verhouding met haar? Zij kan vermoedelijk niet naar Frankrijk terugkeeren, zonder dat dit huwelijk vernietigd zou worden Wanneer men nu aanneemt, dat dit tweede kind niet van den knecht en Rosine is, dan zou door het feit, dat uw collega Rembod het als het zijne aannam en de graaf het kind door Rembod's bemiddeling een ver mogen vermaakte, het eenige zichtbare bewijs van het huwelijk van den graaf met deze dame, de eenige waarachtige hinderpaal, uit den weg zijn giruimd, die voor haar terugkeer naar Frankrijk een beletsel zou zijn »Neen, neen, kind! dat geloof ik Diet! Ik kan het werkelijk niet aannemen. Het verdwijnen van Grethe is zeer zonderling. Het gedrag van mijn ambtgenoot Rembod, die opeens zooveel heeft na to laten, was hedenmorgen even geheimzinnig als dat van don vader van het kind, die zonder een traan te laten, zonder eenige teedere aandoening, integen deel meer met eene sooit van schuwheid, het kinl Gisteren is te Rotterdam, waar bij wegens 2iekte vorpleegd werd, overleden de heer mr. J. P. N.Ermerins, archivaris van het provinciaal archief in Zeeland. Vóór de overledene, die geboren werd 22 Sep tember 1832, tot deze betrekking benoemd werd, was hij eenige jaren als burgemeester en secretaris der gemeente Zieriksee werkzaam. Ook toen reedi toonde hij zich een belangstellend vriend der oud heden van Zeeland. De heer Ermerins was een zeer bekwaam man, wiens werkkracht echter in den laatsten tijd door den ongunstigen toestand van zijn gezondheid zeer belemmerd werd. M. Ct Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur dei- registratie van de 3de klasse in de 43ste divisie R. de Bruijn Ouboter, ontvanger der re gistratie te Hulst. Woensdag had, naar de M. Ct. mededeelt, te Yzendgke eene vergadering plaats van gerechtigden in den nieuw bedijkten polder onder Biervliet, waarin op voorstel van den heer Hendrikse besloten werd met bet oog op het eenig feit in de geschiedenis dat Nederland geregeerd wordt door e ne Koningin, die in de volgende maand aan Zeeland een bezoek zal brengen, als eene instemming met de hulde, die men Hare Majesteiten in deze provincie zal brengen, aan den polder den naam te geven van K o n i n - ginnenpolder. Bjj Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, de heer J. Schalk- w ij k te Ellemeet, die dezer dagen zijn 50-jarig jubilé herdacht als heemraad van het waterschap Schouwen. De 2e luitenant der marechaussee H. M. Y i s, kreeg op den lOen Juni jl. de opdracht om bg kam pong Lam-Koenjit, tusschen onzen pas opgerichten post Biloel en de benting Boekit-Daroe, die op dien dag zou worden opgeheven, positie te nemen met eene afdeeling van 25 marechaussee's, teneinde den kwaadwilligen te beletten langs het gebergte stelling te nemen, om de werkzaamheden te Boekit-Daroe te hinderen. De vijand kon Boekit-Daroe niet bereiken maar opende al spoedig van drie zijden het vuur op de marechaussee's, zoodat deze gedurende twee uren daaraan blootstondende onzen hielden echter moe dig stand, zoodat het doel volkomen werd bereikt. De commandant 2e luitenant Vis kreeg reeds des voormiddags 11 uur een doordringende schotwond in het rechter-onderbeen, doch bleef tot 3*/2 uur 's namiddags het commando voeren. Behalve hg, werden nog gewond een Amboneesch korporaal (schot elleboog) en een Amboneesche marechaussee (schot linkerhand en rechterarm). Door het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond is thans aan de wed. Yan Oosterom te Leiderdorp, uitbetaald eene som van f 522,25, welk bedrag reeds door den voort- vluchtigen president Tuinenburg had moeten worden voldaan, doch die de uitbetaling steeds verschoof tot het te laat was. (U. D.J afstond. Dat geef ik alles gaarne toe. Maar indien de dame de wettige vrouw van den graaf is, waar om zou hij dan trachten te verbloemen, dat zij een zoon hebben Toen hij ons feliciteerde bij de ge boorte van onze Amalia en ik hem-toewensclite, dat zijne eenzaamheid tenminste door een dergelijke zegen zou worden vervroolijkt, antwoordde hij mij: »Achhad de Hemel mij toch ook kinderen ge schonken Uit deze klacht volgt toch, dat een man, die zulk een verlangen naar het bezit van kinderen heeft, ze niet aan de zorg en de opvoeding van vreemden zal overlaten Gij weet welke onnoozele en hatelijke geiuehten omtrent het grafelijk paar in Hildburghausen in omloop zijn. Kan Grethe, die eene sluwe, geldgierige vrouw moet zijn, in dien nacht niet liet een of ander gezien of ontdekt hebben, niet in betrekking tot het kind, maar wel tot het grafelijk paar, dat onzen weldoener noopte de vrouw te bewegen voor eene goede belooning naar elders te verhuizen Ze behoeft in Thüringen niet ver te loopen om over de grenzen te zijn." j>Gij hebt toch voor alles eene milde verklaring, beste man Omdat ik van de menscben liever het goede dan het kwade denkOmdat ik het voor onmogelijk houd, dat een man met zulk een verstand, met zoo veel hart en met zooveel levenservaring als de graaf, zoo zijn plicht zou vergeten juist waar het het hei ligste bij den mensch geldthet zedelijkheidsgevoel. Ik kan niet anders dan de vaste overtuiging koeste ren, dat wat deze man doet, hem door plicht en vorstand wordt voorgeschreven en als hij daardoor

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1