zigers werd recht uit de lijn geslingerd en kantelde vlak bij eene sloot. Eenige passagiers kwamen in de sloot terecht, andore werden in de coupés door elkander geslingerd. Het mag wel een wonder heeten, dat het heele onheil afliep met eenige lichte blessuren en natte kleeren. De reizigers uit de andere coupés, die op de rails waren gebleven, snelden onmiddellijk toe om de andere uit hunne benarde positie te verlossen. De materiëele schade is betrekkelijk groot. De reis, die op zoo'n ongewenschte wijze werd onder broken, werd te voet voortgezet tot Eeckeren, waar een tram voor Antwerpen de reizigers naar de plaats van bestemming bracht. Een net gekleed persoon, die een naam opgaf van een bekende Zaanlannsche familie logeerde eenige dagen in een der groote hotels te Baarn. Hij maakte goede sier, at aan de table d'höte en dronk uitstekende merken. Hij profiteerde van de schoone natuur en maakte verschillende rijtoeren. Op arglistige wijze wist hij van den hotelhouder nog eenig geld los te krijgen en daarna is hij van zijn rijtoer niet terug gekeerd, na eerst nog den koetsier goed te hebben laten eten en drinken ten koste van den kastelein. Deze persoon was reeds bij de politie gesignaleerd. Misschien zet hij zijn praktijken op andere plaatsen voort, men zij dus op zijne hoede. Onlangs smeerde een visscher op Tessel, bij ge brek aan beter, robbentraan onder eene boot, waar van hij den bodem had gereinigd. Later ontdekte de man, dat het met robbentraan besmeerde hout niet aangroeide in zee. Men wil nu de proef nemen met een paar visschersvaartuigen. Een elfjarig jongetje heeft door zijn kordate houding even buiten Winschoten het leven gered van een zijner makkers. Deze geraakte nabij eene loopbrug in het Winschoterdiep. Bedoeld zoontje van den timmerman Kiel liet zich daarop aan de brug afhangen, zoodat de kleine drenkeling zich zoolang aan zijn kameraad vasthouden kon, tot er andere hulp daagde. Zeker een kloeke daad. Onder het opschrift»Een reisgenoot, die geld kostte," deelt de Amsterdamsche Echo het volgende mede In een der Duitsche treinen, welke dezer dagen vertrokken, had een nog al bewegelijk gezelschap dames plaats genomen. Men was terecht gekomen in een zoogenaamden »Hoek-van-Holland-wagen" en dwaalde, gevolgd door een onder koffers en doozen zwoegenden kruier, nu eens in het eene comparti ment, dan weer in het andere, zonder zich naar haar zin te kunnen nederzetten. Eindelijk, daar was het geschikte plekje gevonden, en hadden de dames al koutende zich neergevlijd. De kruier stuwde de tallooze koffers, pakjes, pa- rapluies en parasols in de daarvoor bestemde hang ijzers en wilde zich gaan verwijderen, to?n men bemerkte dat de trein reeds in gang was. »Man," kionk het uit den mond van de dames, »man, je moet er uit!" Vraag wel excuus, mevrouw!" bracht de kruier in 't midden, »ik heb een groot huishouden, ziet uwe, als ik er uit spring, breek ik m'n nek, ziet uwe Goede raad was duur. De kruier moest mee tot aan het station Hilversum. Hier moest boete betaald worden door de dames, omdat zij iemand hadden meegenomen zonder plaats biljet, en eene quitantie, door den kruier, nom- mer zooveel, in der haast geschreven, luidde als volgt »Voor UEd. 31/2 uur in den trein verzuimd en gewacht op den volgenden trein 1,05 ct. Voor gedane diensten1, te zamen 2,05 ct." Dit, gevoegd bij de boete en het plaatsgeld, was voor de bewegelijke dames een ongedachte verras sing, maar is misschien een goede leer om in het vervolg zich wat minder veeleischend in een spoor wegcoupé te bewegen. Een kinderlijkje werd deze week te Parijs, bij aankomst van den trein uit Clermont, door den hoofdconducteur op het politiebureau gebracht. De ongelukkige kleine, een maand oud, was het kind van een spoorwegbeambte en in de coupé, in tegen woordigheid der ouders, onder de volgende omstan digheden gestorven: De moeder had haar kind op een kussen neergelegd, tusschen haar en een handels reiziger en was daarna in slaap gevallen. Toen zij een paar stations verder ontwaakte, bemerkte zij tot haar schrik, dat de reiziger, die eveneens inge slapen was, met zijn elleboog op het kind rustte. Zij wekte hem terstond, maar het was reeds te laat, de zuigeling was dood, gestikt onder het gewicht van den zwaren man. De schuldige aan dit ongeluk heeft zich vrijwillig ter beschikking der justitie ge steld en zal waarschijnlijk vervolgd worden wegens manslag door onvoorzichtigheid. Een rijke Engelsckman heeft 50.000 fr. ge boden voor het rijtuig, waarin de ongelukkige Presi dent Carnot vermoord werd. Het Gemeentebestuur van Lyon heeft echter het aanbod geweigerd, daar dit rijtuig voor het Lyonsch museum bestemd is. De zaak-Kotze te Berlijn schijnt, nu in den doofpot te zjjn gedaan, zoodat de schrijver van de smaadbrieven wel nooit ontdekt zal worden. De onge lukkige ceremoniemeester is naar zijn landgoed ver trokken, om te bekomen van al de onaangenaam heden waaraan hij is blootgesteld geweest. Het aan bod, dat hij ontvangen heett, om voor 100.000 mark den naam van den schuldige te noemen, was een complot van eenige oplichters, die nu door de politie achter slot en grendel zijn gebracht. De Keizer heeft, naar men zegt, den wensch te kennen gegeven, nooit meer van de zaak te hooren spreken. »Hij schijnt te vermoeden wat niemand hem durft zeggen, nl. dat d9 ware schuldige een zoo hooggeplaatst persoon is, dat er geen kans be staat hem voor het gerecht te brengen", heet 't. Zou met dit laatste gedoeld worden op een be richt in Parijsche bladen, dat de broeder der Keize rin de schuldige zou zijn Dit werd in Berlijnsehe bladen met verontwaardiging tegengesproken. Het schijnt nog al eens moeilijk te zijn, dingen welke voor de wereldtentoonstelling te Chicago wer den geleend, terug te krijgen. Reeds is melding gemaakt van het verloren gaan van het authentiek testament van Koningin Isabella van Castilië, en thans beweert het New-Yorksche blad The Sun, dat veertig zeer belangrijke documenten, welke Columbus' nakome ling, de Hertog van Veragua, heeft geleend, een voudig door de Amerikaansche regeering zouden zijn geannexeerd voor het staats-archief. De Amerikaan sche regeering zou, volgens de Sun, volhouden, dat de stukken haar geschonken worden door den Hertog, die in Amerika weken lang vorstelijk werd onthaald maar dat moet niet zoo zijn. Ook op de documenten-verzamelingen van den Hertog van Berwick, den Hertog van Alva en zelfs die van het Valicaan, zou het annexatie-stelsel zijn toegepast. »Als men dit te Roermond leest, zal men zelfs daar erkennen dat onze regeering, bij die Ameri kaansche vergeleken, in de gauwdieverij nog maar een kind ismerkt de N. E. Ct. naar aanleiding van dit bericht op. Aan de Turijnsche Secoio wordt gemeld, dat prinses Laetitia, weduwe- van hertog Amadeo van Aosta, bij den koning in ongenade gevallen is. Als aanleiding hiervan wordt opgegeven, dat de prinses onlangs na een wedren te Turijn een luidruchtig feest gegeven heeft, waar tot diep in den naclit ge danst is geworden. Ofschoon de prinses reeds sedert 18 Januari 1890 weduwe is, vond de koning dit zeer ongepast en gaf haar in een telegram zijne ernstige afkeuring te kennen met een verzoek" om zich voorloopig niet aan 't Hof te vertoonen. Prinses Laetitia i«, zooals men wellicht weet, eene dochter van Jeröme Bonaparte en prinses Clothilde, de zuster van koning Humbert en haar overleden echtgenoot. Te Weenen had dezer dagen een eigenaardig voorval plaats. Twee dames in het zwart, van mid delbaren leeftijd, vielen eensklaps een officier op straat aan en gingen hem zoodanig met hare regenschermen te lijf, dat Hij zich genoodzaakt zag met zijne sabel de s'agen af te weren tot eenige voorbij gangers tus- schenbeiden kwamen. De dames werden met moeite door twee politie-agenten naar een bureau gebracht, aldoor bedreigingen uitende tegen haar slachtoffer. Zij bleken in de Weoner geneeskundige wereld wel bekend te zijn als te lijden aan een zeer curieuse hallucinatie. Zij verbeelden zich namelijk, waar zij Te Rilland sloeg in den nacht van Zondag op Maandag de bliksem in een boom achter de hofstede van den heer Van Gorsel, niet ver van de plaats waar een vorige maal verscheidene hoornen werden getroffen. Te Wfllieluiinadorp eindelijk schijnt Maandag avond de bliksem een groot aantal pannen vernield te hebben van eene schuur op de hofstede van J. Minderhoud. Ook daar ontstond gelukkig geen brand. Ilatli. Het ook in dit blad besproken bootje, vervaardigd door den heer Kooy, bouwkundige te Huizen, is op de Schelde omgeslagen en zoover mo gelijk op de slikken gezet, waar het bij vloed ge deeltelijk onderloopt. Het bootje werd naar Antwer pen gesleept om daar te worden tentoongesteldhet ongeluk ontstond door het breken van eene ketting, die bevestigd was aan de ketting, waarin het bootje geplaatst was. Borsele. Verleden week kwam alhier op een ladder aandrijven een der manschappen behoorende tot het scheepsvolk van een groot vaartuig dat zich zeewaarts bewoog. Het bleek dat de persoon zijn bodem zonder verlof had verlaten en den wal trachtte te bereiken. Hij werd echter daarin verhinderd doordien bij in een der neeren bleef ronddraaien, tengevolge waarvan hij om hulp riep, welke hem verleend werd door zijne kameraads die met een bootje van boord hem uit zijne gevaarlijke positie kwamen redden en naar het vaartuig terugbrachten. Horsele. De aaidappelziekte begint zich hier uit te breiden. Vóór eenige dagen deden zich slechts enkele gevallen voor, thans vertoont de ziekte zich op meer plaatsen aan de knol der vroege soorten. De regens der laatste dagen en het heerschen der hondsdagen zijn het kwaad bevorderlijk. 'fl-lfeerenhoek. Gistermiddag moest A. P., bakkersleerliog bij H. v. 't W. alhier, voor zijn baas een emmer water halen, en daar de regenbak tot aan de keel vol stond, wilde hij daaruit een emmer scheppen. Hij verloor het evenwicht en viel voorover in den vollen bak met water. Door het lang wegblijven van den jongen ging de baas eens zien, en deze kwam tot de ontdekking dat hij in den bak gevallen was. Onmiddellijk wer den de buren geroepen, die het geluk mochten smaken hem er uit te halen, en door de behande ling voor drenkelingen op bem toe te passen, zijne levensgeesten weder op te wekken. Toen Zondag de koniuklijke harmonie Aurora" van Grevenbicbt (L terugkeerde uit Leut.h (België), alwaar zij aan een festival had deelgenomen en een nieuwen lauwer aan haar vaandel bad gehecht, had het oversteken van de rivier de Maas de veer man het ongeluk met den langen veerhaak zoo forsch tegen het kopstuk van den vaandelstok te stooton, dat het afbrak en tot groote ontsteltenis der har monieleden met de daaraanhangende gouden, zilveren en bronzen medailles, die legio waren, in de Maas verdween. Na langdurig visschen is men er echter in geslaagd het kopstuk met de eeretropeën, waar aan geen enkele ontbrak, weder uit de diepte op te halen. Onder de medailles zijn er twee in het vorig jaar door onze Koninginnen geschonken. Een mijnheer, half >nefjes aangedaan" en ge kleed in het zwart met hoogen hoed op, bevond zich j.l. Zaterdagavond aan het station te Baarn toen de Deenscbe prins van Soestdijk naar Rotter dam vertrok. Hjj posteerde zich aan den ingang, maakte een gracieuse buiging en had iets in de hand, dat in het half donker op een bouquet ge leek 't was echter een kolossale bloemkool. De prins keek er naar en lachteook voor den kamerheer der koningin werd met den bloemkool in de hand een buiging gemaakt, terwijl de aanwezige dames, die eenige oogenblikken bleven kijken, uitgeDOodigd werden »om eens aan de bouquet te ruiken." Zondagochtend te ongeveer 9 uur dérailleerde, op een kwartier afstands van Eekeren, de tram, die Om 7 uur van Bergen-op-Zoom naar Antwerpen vertrekt. De machinist was nergens te bekennen, en had waarschijnlijk zjjn heil in de vlucht gezocht. De locomotief, die links uit de lijn was gegaan was ongeveer 30 meters verder in het zand bljjven steken de daaropvolgende goederenwagen lag even eens links van de lijn en eenige meters voorbij de locomotief gekanteld in het zand. De waggon (coupé le en 2e klasse) die volgde met een twintigtal rei- wij slechts door een bedrog, dat werd geëischt door vriendschap, levensgevaar en door de taak om u te redden en in uw onderhoud te voorzien, kun nen leven, zooals we leven. Gij weet, dat onze een zaamheid, onze afscheiding van de wereld alleen geboden wordt door de noodzakelijkheid om de dub- ele rol te spelen, die we spelen moeten, wiflen we niet geheel verloren gaanWanneer ik aan uwe zijde te Parjjs verscheen zou ik óf de eene óf de andere rol moeten opgeven Wist ik zeker, dat men u volkomen in uwe eer zou herstellen zonder uwe vrijheid te beperken, dan zou ik met waarachtig genot weder arm worden. Maar als men dat niet doet Als Angoulöme juist deze kwetsbare plek aan ons ontdekt en ze ten eigen bate benutte Dan zouden we eerst hebben opgeofferd wat we thans hebben en niets er voor in de plaats krijgen dan eene laatste ontgoochelingen ellende." ^üij hebt gelijk, volkomen gelijk! Neeü, neen, laat ons bljjven wat we zynik doe afstand van elke dwaze hoop JuistVan elke dwaze. Doe dat, hartelijk ge liefde, ongelukkige vrouwMaar op verstandige hoop zullen we blijven voortbouwen. De vervulling er van moge nog ver verwijderd zijn, ze is er niet minder zeker om." >Is er dan voor onB nog hoop?" Berry en Alexander van RuslandAngoulöme is kinderlooshet onrecht, dat men u heeft aangedaan, wreekt zich op de koninklijke familieDe hertog van Berry zal dus eenmaal in de rechten van zijn broeder Angoulöme treden, eenmaal de kroon van den heiligen Lode wijk dragen. Wat hij dan doen zal kunt ge hier zelf lezen." Hij overhandigde haar een geopenden brief. »Ge hadt beter gedaan dezen te openen dan dien anderen Haastig doorliep de dame Berry's schrijven. Hare oogen vulden zich met tranen, terwijl ze een kus op den brief drukte. »0, ja, ja, zoo zal het gebeuren. Later misschien, maar toch eens. Ik zal wachten, stil en gelatengij, Lodewijk, maakt mij het wachten zoo licht Laten we dan nu verder alle opwindende ge sprekken varenNeem wat van uw drankjeZij volgde zijn wenk en weldra lag zij in een kalmen slaap. Niet waar, Lodewijk!" sprak ze later op den dag, ge zult me nu voortaan weder bij mijn ouden naam noemen, onder welke ik uit Frankryk ben ge vlucht. Ik wil voor u niemand anders zijn dan Sophie Botta." Zeker, Sophie! zoo zal ik u in Duitschland altijd noemen", antwoordde hij bewogen. »Gij hebt uzelf overwonnen en ge zult nu ondervinden, dat voor u een nieuw leven aanbreekt." Werkeljjk kreeg zij spoedig hare oude veerkracht terug en kon ze hare vroegere leefwij ze van rij- toertjes en wandelingen in het park weder hervatten. Hun weldadigheidszin werd spreekwoordelijk in hunne omgeving en met de pastorie onderhield de cheva lier zulk eene drukke briefwisseling, dat er een innige band van vertrouwelijkheid en vriendschap tusschen hem en den predikant ontstond. Zoo verliep er ongeveer een jaar, toen Philip Scharre op zekeren dag zijn meester met een zeer belrukt gelaat naderde eu hem mededeelde, dat hij met Rosine ging trouwen. De chevalier was in den beginne zeer ontsteld en vroeg dadelijk of Scharre ook eenig geheim aan Rosine had verklapt. Toen hij daarop een geruststellend antwoord ontving, werd hij kalmer, gaf den wensch te kennen, dat het huwe lijk zoo spoedig mogelijk zou voltrokken worden en regelde daartoe alles met den predikant. Aan de gravin deelde hij mede, dat hij Philip en Rosine vergunning gegeven had samen te trouwen,omdat het beter was, dat zij voortaan door gehuwde lieden bediend werden. Hunne trouw zal dan door het familieleven gesterkt worden •Ik geloof u te begrijpen" sprak Sophie, en daarna werd deze aangelegenheid tusschen hen niet meer besproken. Toen Scharre later een zoon veroverde, ontving deze op last van den graaf den naam van Papageno, en werd hij te Steinfeld grootgebracht onder speciaal toezicht van den daar wonenden predi kant, wiens inkomen tegelijkertijd belangrijk ver meerderde. De eerste jaren, die nu volgden, waren voor onze vreemdelingen van groote maar droeve beteekenis, omdat zij daarin eene trouwe vriendin verloren door het overlijden van de hertogin van Hildburghausen. Maar veel ernstiger nog was voor hen de gebeurte nis, die op het einde van Februari van het jaar 1820 plaats greep. Op zekeren dag ontving de chevalier de Fransche couranten, voorzien van een rouwrand. »Wat be- teekent dat riep hij verbaasd. Toen hij de eerste groot gedrukte regels gelezen had, ontviel het blad aan zijne handen, en tranen biggelden langs zijne wangen. Afschuwelijk? Ongehoord! De Fransche ook wonen, carbolzuur te ruiken en denken altijd, dat hun buurman zijne woning desinfecteert met deze vloeistof, welker reuk zij niet kunnen ver dragen. De officier had vroeger boven de dames gewoond en zij zagen hem aan voor den verbreider van den denkbeeldigen carbolgeur. De dokters stellen veel belang in deze curieuse hallucinatie. Zij denken dat de jongste der twee, die het ergst er mede be hept is, de manie op de andere heeft overgebracht evenals eene besmettelijke ziekte. De dames zijn thans in het hospitaal. Het vraagstuk, of het pantser van Dowe ooit in eenig leger aangenomen zal worden, kan althans voor Duitschland, als opgelost beschouwd worden. Bij de laatste proeven, die de onderzoekings- commissie aan het Duitsche ministerie van Oorlog genomen heeft, moet de volkomen onbruikbaarheid van 't pantser gebleken zijn. De majoor Brinkmann, voorzitter dezer commissie, loste op een afstand van 600 meter met 't gewoon Duitsche infanterie-geweer eenige schoten op lmt pantser, waardoor dit geheel doorboord bleek te wezen. Het beschermingsmiddel is dus onmiddellijk afgekeurd geworden. Wordt dan alles vervalscht in Amerika? zou men geneigd zijn te vragen bij het lezen van een uittreksel uit het maandblad Arena, waarin een medewerker Hubbard eene ontmoeting in Illinois verhaalt. Hij sprak daar met een ouden landbouwer, dien hij van vroeger kende. Het gesprek viel op de toen aanstaande tentoonstelling te Chicago. Op de vraag of hij plan had daarheen te gaan, antwoordde de landbouwer, dat bij er niet aan dacht, omdat hij zijn huis geen dag alleen durfde laten. De Roomsch- katholieken toch hadden den last van den Paus ont vangen om de huizen van alle ketters te verbranden. Hubbard wilde dit niet gelooven. Paus Leo, zeide hij, was een verstandig en oordeelkundig leidsman en misschien de meest verlichte man, die sedert vele jaren aan het hoofd der Roomsch-katholicke Kerk gestaan had en hij kon onmogelijk in staat zijn tot eene daad, die de Katholieke wereld en de mensch- heid tot schande zou strekken. Maar de landbouwer haalde een dagblad te voorschijn met een zwarten rand er om, waarin inderdaad eene encykliek van den Paus van zoodanige strekking was opgenomen. Het was eene vervalschte encykliek. Maar er werd geloof aan geslagen, niet slechts door de landbouwers, maar ook door den Presbyte- riaanschen en den Methodistischen predikant, die al hun haat wijdden aan de Katholieken, behoudens het gedeelte, dat zij voor elkander bewaarden. Zij waren overtuigd, dat de last gegeven was om hen te dooden en te verbranden. Dr. Hubbard verzekert, dat dezelfde overtuiging in vele landelijke gemeenten der Vereenigde Staten heersckt, waar zij door de redenaars in het openbaar wordt aangehitst. In tal van gemeenten wapent men zich mot Winchester-geweren, om zich te verdedigen als men aangevallen wordt. Wie tracht de menscken hunne dwaling te doen inzien, scheldt men uit voor huurling der Jezuïeten. In het voorbijgaan deelt dr. Hubbard mede, dat de helft van het spoorwegpersoneel in Amerika tot de lloomsch-katholieke Kerk behoort. De gewezen kapitein O'Donne, de vroegere leermeester van Keizer Wilhelm, die reeds herhaalde lijk wegens bedriegerijen terecht gestaan heeft en op dit oogenblik een gevangenisstraf van 3 jaar ondergaat, is wegens zeer vergedreven valsckheid in geschrifte Zaterdag te Berlijn tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij had een bevel tot invrij heidstelling nagemaakt, waarin op keizerlijk bevel zijn oogen blikkelijk ontslag uit de gevangenis ver ordend werd. De debatten in het proces der »Banca Romana", dat den 2en Mei begonnen is, zullen eerst in het begin van Aug. afloopen. Dertig advocaten hebben reeds gepleit, en bijna dertig zullen nog het woord voeren. Een lid der jury verklaarde, toen no. 30 had uitgesproken, dat als de advocaten spraken om hun eigen bekwaamheid te bewonderen, zij konden door gaan doch was het om de gezworenen in te lichten, dan deden ze vergeefsche moeite de jury wist er al genoeg van! No. 31 van de pleiters begon daarop en pleitte den ganschen dag. En dit zijn nog maar de mindere godenna hen komen de steun pilaren der balie aan het woord, die elk twee of drie dagen spreken zullen natie, die er altijd roem op draagt de eerste en de edelste te zijn, is wel diep gezonken. Luister, Sophie luister, hoe dit volk zijne vorsten behandeltHij lasFerdinand, hertog van Berry is den 20sten dezer des avonds, toen hij de opora verliet, door een republikein, Louvet genaamd, vermoord". Hij hield even op en riep toen: »Nu is alle hoop vervlogen ♦én voor Frankrijk èn voor ons". Luid snikkend liet hij het hoofd op de hand zinken en bedekte het gelaat. Sophie zat een oogenblik als versteend van ont zetting en schrik. Toen stond ze op, sloeg haar arm om den hals van den chevalier en sprak zacht maar beslist: »Met deze tranen, Lodewijk, begraaft ge mijn laatste hoop. Wat ik eventueel nog door de hulp van Czaar Alexander verwerven kan, is slechts een afgedwongen recht. Ik verzaak het voor altjjd voor het aangezicht Gods. Ik wil aan niets of nie mand meer toebehooren dan aan u, wien ik eenmaal voor het altaar trouw heb gezworen en ik wil op geen ander recht meer roem dragen dan u toe te behooren, in leven en in sterven, u alleen!" Sophiemijn innig geliefde vrouw". Hij om armde haar en zij weenden samen uit rouw om die trotsche wereld, waarnaar zij zoo innig hadden ver langd en die nu voor altijd voor hunne oogen weg zonk. De vermoeide reizigers hadden niets meer in dit leven dan elkander, hunne groote, zoolang uit plicht onderdrukte liefde en dit eene stille plekje, zoo vreedzaam in het Thüringerwoud gelegen. •Laat ons hier leven, mijn gemaal" fluisterde ze innig en zacht, »laat ons ook hier eenmaal naast elkander begraven worden". (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2