mogelijk t.e behartigen en te trachten de aangename en vriendschappelijke wijze van samenwerken te doen blijven bestaan. Hij rekent daarbij op de medewer king van de andere leden van den Raad. (Applaus). Hierna hernam mr. Hamer het voorzitterschap en werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Vervolgens deed de Voorzitter o. a. de volgende mededeelingen a. dat B. en W. op 17 Juli jl. had den bijgewoond de vergadering der commissie voor de (Economische spijsuitdeeling, waarin deze com missie rekening en verantwoording heeft gedaan. Deze rekening is in orde bevonden en zal in het jaarverslag over 1894 worden opgenomen, terwijl het B. en W. aangenaam is te kunnen mededeelen, dat de commissie zich bereid heeft verklaard, haie taak in den aanstaanden winter te hervattenb. dat van de Kon. handboogsccitfleit »Jacobavan Beieren" is ten geschenke ontvangen voor de verzameling voor geschiedenis en oudheidkunde een oud vaandel dier vereeniging, bij hare oprichting vervaardigd door wijlen G. Braam. Voor dit geschenk is aan genoemde vereeniging, ook namens den Raad, bereids dank betuigdc. dat aan de aspiranten-club der gymnastiek vereeniging »Volharding" Dinsdagsavonds het lokaal in de H. B. school en de werktuigen zijn afgestaan. Van Gedep. Staten was goedgekeurd terugont vangen de rekening der dd. schutterij over 1893 met enkele opmerkingen, die ter kennis van den schuttersraad zijn gebrachtvoorts zijn ingekomen reclames tegen den Hoofl. Omslag van G. A. Weide en I'. Reijnhout, die later zullen worden behandeld. Alsnu werd overgegaan tot de benoeming van een secretaris der gemeente. Op de aanbeveling waren geplaatst jhr. S. M. Van Reijgersberg Versluijs, burgemeester van Kloetingo, en do heer A. J. A. Dootjes, secretaris van Arnemuiden. Eerstgenoemde werd met S stemmen benoemd de h°er J. H. S. De Hoogh, commies ter secretarie van Middelburg, verkreeg 4 stemmen. Het le suppletoir kohier van den H. O. voor 1894 werd daarna vastgesteld op een bedrag vau f 538,70 ]/2, met een getal van 24 contribuabelen en eveneens het le suppl. kohier van de belasting op de honden tot een bedrag van f 16 met een getal van 4 con tribuabelen. Toegestaan werden aanvragen om remission van den H. O. tot een bedrag van f 495,211/2, van de belasting op de honden a f 10 en van schoolgeld voor school E a f 35. Door G. Botbijl is eene tegemoetkoming gevraagd in de schade, die hij, als pachter van het recht van visscherij in de kade, haven enz. heeft geleden, door dat veel paling is gestorven tengevolge van de ver ontreiniging van dat viscbwater gedurende de afliting van dat watpr. Hoewel B. en W. van oordeel zyn, dat de pachter geen rechten kan doen gelden op vermindering van pacht op grond van die aflating, daar het hem bij het aanvaarden zijner pacht bekend was, dat elk jaar ongeveer ter zelfder tijd die aflating geschiedt, meenen zij toch uit een oogpunt van bil lijkheid aan den Raad te mogen voorstellen genoem den Botbijl eene vermindering van pacht a f 10 te willen verleenen. Hiertoe werd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming besloten. Nog was ingekomen, doch te laat om op de agenda te worden geplaatst, een verzoek van J. Fopma te Biez^linge tot toelating zijner dochter op de H. B. S., aangezien deze voor de opleiding tot de betrekking, welke de vader voor haar verlangt, (de betrekking van apotheker), het onderwijs aan een Hoogere Burgerschool noodig heeft. De Voorzitter voegde hieraan de mededeeling toe, dat het bedoelde meisje bereids met goed gevolg het toelatings-examen voor de eerste klass9 heeft afge legd. De gevraagde toelating werd met 11 tegen 1 stem verleendtegen de heer Quist. Daarna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Landbouw en Veeteelt. Het bestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zee'and heeft eene circulaire verspreid, bevattende het resultaat van het onderzoek naar de mogelijkheid van de oprich ting van een beetwortel-suikerfabriek in Zeeland of Westelijk Noord-Brabant. De voor dat onderzoek benoemde commissie heeft hare bevinding in een tweetal conclusiön nedergelegd a. Het oprichten van eene of meer groofce fabrie ken voor geheel Zeeland is gewenscht. b. In de verschillende afdeelingen der Maatschappij zullen landbouwers en grondeigenaars behooren te worden uitgenoodigd om zich te verbinden bij even tueels oprichting eener coöperatieve beetwortel-sui kerfabriek, gedurende een zeker aantal jaren de" ver- mijne vaderlijke leiding niet ontsnapt tot hij vol zoeten wijns en derhalve tot het uur van afmarseh onverbiddelijk aan de zoete omstrengeling van Mor pheus overgeleverd is. Moogt ge spoedig van dien Kussischen beer ontslagen zijn". Wunster lachte en gevoelde zich heel wat verlicht, toen bij den brief aan zijne vrouw had voorgelezen. »Ik heb mij in de hulpvaardigheid van mijn ambt genoot niet vergist, kindlief" sprak bij. Hoewel ik anders wel wenschen zou, dat hij wat meer de waar digheid van zijn ambt ophield en wat minder offerde aan de genietingen van het aardsche leven, zoo kan zijne zwakheid ons ditmaal toch van meer nut zijn dan alle nauwgezette predikanten der wereld. Laten we dus verder maar gerust zijn en vooral morgen denken om eenige vrouwen naar Stresenhausen te 1 zenden om de gastvrouw te helpen". Wunster's plan gelukte uitstekend. Nog voor Krusow den volgenden morgen zijne compagnie had geïnspecteerd, kwam het rijtuig van den predikant van Stresenhausen met een Russisch officier, een vriend van Krusow, die hem de uitnoodiging vau den overste bracht en zonder op al de gepruttelde tegenwerpingen acht te slaan, niet rustte vóór hij den kip'tein ia den wagen gepakt en heiin>ljjk medc- eisebte hoeveelheid beetwortelen te leveren, bij welke verbintenis de minst mogelijke afwijking zal plaats hebben van de bestaande toestanden wat prjje, leve ring en voorschotten betreft. Het rapport eindigt aldus Het spreekt wel van zelf, dat van eene vaste ver bintenis voor den landbouwer of eigenaar nog geen sprake is, maar om eenige kans te hebben om het aanzienlijk kapitaal, benoodigd voor de stichting eener fabriek, beschikbaar le krijgen, moet een waarborg worden aangeboden die waarborg is de levering van eene voldoende hoeveelheid grondstof om door de fabriek te doen bewerkeneerst wan neer vast staat, dat eene voldoende hoeveelheid grondstof zal worden geleverd, treedt de stichting der fabriek op den voorgrond en moeten vaste ver bintenissen worden gesloten, welke verbintenissen dengene, die zich verbindt, in het slechtste geval dat is wanneer de fabriek geene winst behaalt, geen mindere voordeelen geven dan hij thans van den fabrikant bedingt immeis het gebruikelijke voorschot geniet men, en aan denzelfden prijs, dien de fabrikanten stellen wordt men uitbetaald. Zoodra er winst wordt behaald komt de verbouwer om zijn rechtmatig aandeel boven 't geen hij reeds ontving. Het komt er nu op aan, dat men zich verklare óf men al dan niet bereid is mede te werken tot verbetering van een toestand, die dlgemeene afkeuring vindt. Daarvan kan men thans duidelijk doen blijken, door zich tot samenwerking te laten vinden öt door zich aan te melden bij het bestuur der afdeeling waartoe men behoort óf door zich aan te sluiten bij de pogingen, die vanwege die afdeeling of door andere belangstellenden zullen worden gedaan om de boven uiteengezette zaak tot stand te brengen. Gemengde Berichten. Do kersencampagne is met deze week ten einde. Het natte en ruwe weer heeft zijnen invloed op deze vrucht zoo doen gelden, dat niet alleen de smaak minder lekker was dan anders, maar er bo vendien veel vrucht is gerot. De pachters hebben dientengevolge slechte zaken gemaakt, want de vrucht, was ook ter verzending ongeschikt. Iemand alhier, die een zending op Engeland had, moest nog geld toeleggen en verloor op éen transport honderd gul den. Beter een half ei dan een leegen dop dachten de meesten, ventten ze uit voor tien of twaalf cent per K.G., of brachten ze aan den afslag waar de mandjes voor veertig a vijftig cent werden gemijnd. De werkmansstand, die op andero jaren het koopen dikwerf ontziet, kon nu voor weinig geld zich te goed doen. Al meer en meer komt in de mode het in een tuin of op een balcon plaatsen van reusachtige, wanstaltig beschilderde parapluies of parasols. Een jong student, op kamers wonende op de Wete ringschans to Amsterdam, is op de volgende wijze dupe geworden van een dergelijke machine. Maandagochtend was onze jonge vriend door een tweetal berenleiders" (schuldeischer?) lastig geval len en was het slechts aan de handige zetten van zyn hospita te danken, dat de lastige beren" af trokken. Daar komt plotseling eene sterke windvUag op zetten en ziet onze vriend een door hem of zijn ach- terbalcon geplaatste dergelijke parapluie bijna los gewaaid. Hij vliegt naar zijn bedreigd versiersel", maar o noodlot, dit wordt juist door een al te ster ken windruk zoo hoog opgeheven, dat onze kleine student boven het nog al lage balcon uitschoot en over de achter zijn huis braak liggende bouwter reinen tot over de houten schutting aan de Wete ringschans nederdaalde, gelukkig zonder zich te be- zeeren, daar de parapluie nu als parachute dienst doed. Maar o jammer, toen hij vasten grond onder de voeten had, wie troffen hem daar voor don slagers winkel op de Weteringschans het eerst De twee lastige schuldeischers, die nu overtuigd, dat ze bedot waren, het hem zoo lastig maakten, dat men einde lijk, geflankeerd door twee agenten van politie, waarvan esn de reisachtige parachute droeg, naar het politiebureel aan de Ferdinand Bolstraat moest gaan. De student zal zoo spoedig mogelijk dit voor hem noodlottige meubel schenken aan een vriend. (Echo). Een bevolkingskaart, die den 27n April 1894 uit een gemeente in Noord-Holland werd afgezon den naar een plaats in de provincie Gelderland, ariiveerde daar eerst den 16n Juli 1894 en had blijkens het postmerk Batavia 25 Mei 1891" een reisje naar de tropen gemaakt. Het adres was zeer duidelijk geschreven en vol genomen had. Eenerzijds vond Krusow de uitnoodi ging hoogst vleiend, zoodat hij haar moeielijk van de hand kon wijzen, en anderzijds stelde hem de verzekering gerust, dat hij hoogstens om 6 of 7 uren weêr thuis zou zijn en bij dus dan nog zooveel bezoe ken afleggen en nasporingen doen kon als hij wilde. Deze hoop bleek echter volkomen ijdel. Hetzij de loffelijke eigenschappen van den gastheer, diens wijn of de lof van den overste, of misschien deze alle drie er schuld aan waren, Krusow kwam onder de hoede van een jongeren kameraad, die wat vaster op zijne beenen stond dan hij, eerst 's avonds na 1 tien uur thuis en wel in dien eigenaardigen toestand, dat de betrokken persoon niet meer weet of hij nog I wel van deze wereld is. Tocn den volgenden morgen acht uur de trom het sein tot den afmarseh gaf, ontwaakte Krusow met zulk een deerniswaardige i haarpijn, dat zij gelijken tred hield met zijne woede en ontgoocheling, dat hij zyn voorgenomen bezoek aan het kasteel moest opgeven. Hij vloekte op alle diners, sprak zijne soldaten op zijn meest barseken j toon toe en nam van Wunster afscheid met zulk eene bloemlezing van scheldwoorden, dat hij in zijne woede zelfs vergat de flesch Tokayer mede te nemen, die voor htm gereed stond. Hij schommelde nog strekt niet twijfelachtig, zoodat het uitstapje van deze kaart niet aan den afzender te wijten is. Uit Milaan wordt gemeld, dat er te Noventa Vincentina voor eenige dagen een reusachtige olifant, wegende 40 centenaars, ter bezichtiging was gesteld. Den 12 dezer viel de olifant, door woede aange grepen, zijn meester aan, een Wurtemberger, Paul Brauer geheeten, en havende hem zoodanig, dat de man weldra een vormloos lijk was. Eene groote menigte was getuige van dit yselijke schouwspel, maar door schrik bevangen, kon zij geen hulp bie den. Ook de oppasser durfde niet tusschenbeide te komen uit vrees dat de olifant, die niet te houden was, ook hem zou aanvallen. Er werd raad gehouden wat te doen. Hem afma ken met geweerkogels durfde men niet, daar men vreesde dat het lood, eer het hem gedood had, hem nog woedender zou maken en aldus nog meer on gelukken zou veroorzaken. Er is toen besloten hem met strychnine te vergiftigen. Terwijl de cholera zich te St. Petersburg nog uitbreidt, blijft de ziekte ook te Dautzig heerschen. Sedert 13 Juli hebben zich in deze haven vijf cholera gevallen voorgedaan, zoodat de autoriteiten ook daar de vereischte voorzorgsmaatregelen moesten nemen. Alle ziekte-gevallen deden zich daar voor onder de schippers bij de houtvlotten. Op 16 Juli werd te St. Petersburg aangifte ge daan van 196 ziekte- en 79 sterfgevallen. Op het eiland Madera is een hondsdolheid-epi demie uitgebroken, Aldaar zijn 10.000 honden, een overgroot aantal, wanneer men berekent, dat het eiland slechts een oppervlakte heeft van 800 vier kante kilometers. Tot dusverre was hondsdolheid op Madera onbekend, maar thans is zij voorgekomen bij een hond, die daar ontscheept is en die de andere heeft besmet. Er zijn reeds 9 sterfgevallen voorge komen onder de bevolking, die 60.000 zielen telt. Om de epidemie te bedwingen, is de overheid krachtig opgetreden en heeft reeds 1000 verdachte dieren afgemaakt. Bij Hazleton, in Pennsylvaniö, zijn tweehon derd ladingen buskruit, die voor eenp mijn gebruikt moesten wordeD, ontploft te midden van een groep mijnwerkers. Acht daarvan werden onmiddellijk ge dood, terwijl ongeveer 150 andejen, allen negers, meer of minder ernstig gewond zijn geworden. Te Preston hebben koetsiers van huurrijtuigen en trams het werk gestaakt. Het in dienst nemen van koetsiers van buiten de stad gaf tot hotsingen aanleiding. De trams, die met het nieuwe personeel weer liepeu, werden besprongen, de reizigers er uit gehaald, en de wagens gingen terug naar de loodsen. In 1893 werd in de magazijnen van de »Bon Marché" te Parijs voor een bedrag van 150 millioen francs verkocht en een winst van 8 millioen francs gemaakt; voer de Louvre" bedroegen de cijfers respectievelijk 120 millioen en 8,360,000 francs, voor de Belle Jardinière" 33 millioen en 2,400,000 fraresde Pr in temps" verkocht voor 35 millioen francs. De algemeone raad van het Seine-departement heeft besloten tot oprichting van eun asyl, herstel lingsoord, voor 500 dronkaards, te Ville Evard. De Semaine mèdicaledat besluit kenbaar makende, spreekt de verwachting uit, dat dit goede voorbeeld weldra door verschillende departementen zal worden gevolgd. Het hof van appèl te Brussel heeft het besluit der Antwerpschp rechtbank tot verlenging van het mandaat tot iuhechtenishouding van de bekende mad. Joniaux bekrachtigd. Het hof beraadslaagde een half uur, doch verlengde ten slotte toch het mandaat op advies van den advocaat-generaal Sorvais, die betoogde, dat er geen reden bestond om de be schuldigde reeds in vrijheid te stellen. Te Constantinopel blijft ten gevolge van de aardbeving groote ellende heerschen onder de inwo ners der geteisterde wijken. De sultan zond aan de commissie, welke bijdragen verzoekt tot leniging van den nood, 1500 en de Fransche gezant Carabon 500 Turksche ponden. Uit Bern wordt gemeld, dat een 20jarig toe rist, Glausz genaamd, op den Gliirnisch is veronge lukt. Ondanks de waarschuwingen der bergbewoners, had hij zich zonder gids langs den gevaarlijksten weg naar dien bergtop begeven, vergezeld van zyn vriend Weber uit Zurich, 's Morgens om vijf uur nabij den top aangekomen, bond Glausz zich een touw om, waarvan Weber het eind vasthield. Twee maal gleed Glausz af, maar Weber kon hem aan het touw houden, de derde maal gleed bij echter met zooveel kracht naar beneden, dat Weber het touw moest loslaten, wilde hij niet in de diepte worden meegesleurd. Onder zijn val riep Glausz, dat bedenkelijk in den zadel, toen hij zich aan het hoofd zijner troepen stelde om zich bij zijn regiment te voegen, dat juist met volle muziek door Eishausen trok om den weg naar Rodach in te slaan. j>Godlof!" riep Wunster verlicht. »Wij zyn ze kwijt en onze vriend op het kasteel weet niet eens aan welk gevaar hij nu weder ternauwernood is ontsnapt." Zonderling" merkte Marie nadenkend op, »zyn toch Krusow's mededeelingen wel en als de eigen bloedverwanten deze dame of prinses verloochenden, dan is dat en hare verhouding tot Vavel misschien een reden te meer om zoo geheimzinnig voort te leven." »Ik begin het haast ook te gelooven, Marie. In ieder geval ben ik verplicht hem zoo nauwkeurig mogelijk mede te deelen, wat de Rus ons heeft ge zegd en wat hier dezer dagen is voorgevallen." Dit deed Wunster en hoewel het antwoord van den graaf zeer kort was, bevestigde het schijnbaar wat de predikant en zijne vrouw vermoedden. »Gij hebt mij voor een zeer groot onheil behoed, mijn waarde", aldus schreef hij. Ontvang daarvoor duizendmaal dank. De mededeelingen van Krusow zijn, in aanmerking genomen de nietswaardigheid van zijn persoon, zijne onb- kendheid uaet de familie- Weber hem het touw moest toewerpen, maar het was reeds te laat. Viermaal hoorde Weber het hoofd van zijn metgezel tegen de rotspunten slaan. De schedel was gespleten, alle lichaamsdeelen gebroken. De bladen uit den omtrek noemen Glausz het slacht offer van gienzelooze roekeloosheid. Laatste en telegraphische berichten. Ter openbare terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg is heden behandeld de zaak tegen E. L., oud 20 jaren, weduwe van H. J. H. A. K. te Goes, ter zake: dat zij op 28 Februari jl. ter openbare civiele terechtzitting der Airondissements-rechtbank te Middelburg, in een ge ding tusschen F. J. Boone, winkelier te Goes als eischer en haar, beklaagde, als gedaagde, naar aan leiding van een vonnis van voornoemde Rechtbank van 31 Januari jl. in dat geding gewezen en bij welk vonnis was bepaald, dat zij, beklaagde, destijds gedaagde, zou afleggen den beslissenden eed, opzette lijk en in strijd met de waarheid dien eed heeft afgelegd en alzoo opzettelijk eene valsche verklaring onder eede heeft afgelegd. Van wege hel Openbaar Ministerie waren 4 ge tuigen en 2 deskundigen gedagvaard. De verdediger, mr. Lucasse, vroeg de Rechtb. toegelaten te worden tot het doen hooren van 2 getuigen a décharge. Na deliberatie weigerde de Rechtb. hunne toelating vermits tusschen hen en beklaagde eene nauwe familie-relatie bestaat. De gehoorde deskundigen handhaven onder eede het door hen opgemaakt schriftelijk rapport, waar- vau de conclusie is dat de handteekening, voorkomende op het in de civiele quaestio geproduceerde stuk, van beklaagde afkomstig is. De beklaagde bleef halsstarrig ontkennen. Het O. M. het de beklaagde bij akte van dagvaard ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen achtende, vordert hare veroordeeling tot 3 jaren gevangenisstraf met bevel tot hare onmiddellijke inhechtenisneming. De verdediger bestreed op diverse gronden het door de deskundigen opgemaakt schriftelijk rapport, gaf te kennen weinig aan dergelijke rapporten te hechten, laakte het dat de vanwege het O. M. ge dagvaarde getuigen, zoover zij familie van Boone zyn, onder eede zijn gehoord, terwijl de vanwege de verdediging voorgebrachte juist veg6ns familie- relatiün als getuigen zijn geweigerd. De verdediger concludeerde met vol vertrouwen tot vrijspraak. De President schorste de zaak en verklaarde dat de Rechtbank omtrent de onmiddellijke in hechtenis neming zou delibereeren en na aflxip der behandeling der overige zaken daaromtrent uitspraak zou doen. Daar de verdediger verklaarde er niet voor te kunnen instaan dat de beklaagde zich niet zou ver wijderen, werd zij onder bewaking der politie gesteld. De inhechtenisneming werd geweigerd. De uitspraak van 't vonnis is bepaald op 25 dezer. Dhr. C. Voorbeijtel, burgemeester van Brui- nisse, is op verzoek eervol ontslagen als lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde in het district Zieriksee. Benoemd tot ontvangers der registratie en domei nen te Schiedam dhr. F. Kist, thans ontvanger der registratie, burgerlijke akten en successierechten te Middelburg, en te Tolen dhr. G. Van Voorthuijsen, thans te Zevenaar. Ierseke. OESTERBEURS. Tamelijk aanbod vraagptijs voor de grootte van een gulden en daar boven J 3,50 voor minstens ter grootte van een rijksdaalder 6,25. Niets verhandeld. Burgerlijke Stand van Gees van 18 tot 20 Juli 1894. Geboren: 18, Suzanna Maria, d. r. Hendrik Ging- nagel en Adriana Clara Van de Weert. 346e Staatsloterij, le kl. Trekking van Donderdag 19 Juli. 4e lijst. Getrokken prijzen. f 400: 14617. 100: 18364. 20: 7565 8157 9550 9570 10297 10336. Marktberichten. MIDDELBURG, 19 Juli 1894. Even a's voorgaande week was de aanvoer uit Walcheren heden weder gering en bestond uit niets dan Tarwe die slechts door hoogbenoodigdeu werd gekocht eu waarvoor f5,75 a G na r kwaliteit werd betaald. Mesting Erwten tot f 6,10 aan geboden Van nieuw Karwij- en Koolzaad was niets ter markt voor beiden wordt zeer naar droog weder verlaugd. Boter f 1,a 1,10 per K.G. Eieren f 3,40 per 100 stuks. verhoudingen en de zelfzucht van zijn karakter, die er hem toe bracht in deze zaak eene rol te spelen, tamelyk juist en zeer nabij de waarheid. Ik ver zoek u echter dringend de quaestie verder te laten rusten. Of de ware toedracht wordt nooit opgehel derd en dan komt het er weinig op aan wat men er van denkt en wat niet, óf ze wordt voor de ge- heele wereld openbaar en dan zal er tusschen ons geene groote uiteenzetting meer noodig zyn. In beide gevallen zult gij mij echter ongetwijfeld uwe achting, uwe vriendschap en misschien ook uwe deelneming wel willen blijven schenken." Zy is bepaald eene Condé, Wunster zeide Marie. Vavel heeft te laat ingezien, dat hij zjjne ridder lijkheid aan de verkeerde prinses heeft betoond. Dat hij haar nu niet verlaat en liever alles opoffert, moet hem nog in onze achting doen rijzen." »Dus zou zij Gabriiflle de Bourbon-Condé zijn sprak Wunster nadenkend. »Tk geloof, dat hoe langer men in de nabijheid van dien man leeft, des te raadselachtiger worden hij en zijne geheimen, des te bedriegelijker wordt het beeld, dat men zich van zijn karakter en zijne levensomstandigheden tracht te vormen 1" (Wordt vervolgdj

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2