1894 Y. 85. Zaterdag 21 Juli. 81ste jaargang, Belasting op de Honden FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; niet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Buroau worden Abonnementen en Adverfceutiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van üitmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders, Inzending van advertentie» voor 9 aren o§» den dag der nitspave. De prjjs der gewone advert6iitiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cf. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. liet eerste suppletoir kohier der over 1894, zooals dit door den gemeente-aad in zijne vergade ring van heden werd vastgesteld, ia aan den Ontvanger uit gereikt ter invordering en knnnen reclames tegen den aanslag op ongezegeld papier hij d^u Uaad worden iugediend binnen eene maand na heden, fioes, den 19 Juli 1894. .Burgemeester en Wethouders van fioes, j G d. W. HAMER. l)o fd Secretaris, A. A. VAN DELLEN. De oude tactiek. Gisteravond hebben weder vier leden in den Raad de oude tactiek gevolgd en bij de benoeming van een gemeente-secretaris hunne stem uitgebracht op een persoon, die niet op de aanbeveling voorkwam. Het is ons niet recht duidelijk wat men met die voortdurende oppositie beoogt. Practisch nut heeft ze niet, want ze levert geenerlei resultaat, en we gelooven daarom, dat de eenige grond voor die stelselmatige oppositie niets anders is dan een zucht om ieder openbaar college te wederstreven en als het ware te toonen »wij zijn vrije mannen en storen ons aan geen andere macht." Dit moge nu heel dapper schijnen, maar het heeft toch zeer zijne beden kelijke zijde. Wanneer een college van B. en W. eene aanbeveling opmaakt, voor een gemeente-secretaris, voor een ambtenaar dus, met wien niemand meer in aanraking komt dan dat college zelf, dan mag men toch wel verwachten, dat B. en W. behoorlijk zullen hebben gewikt en gewogen vóór ze de aan beveling opmaken. Is het nu niet al te boud, te meenen, op grond van misschien een enkele verkregen inlichting, waarvan de waarde niet altijd dadelijk te schatten is, dat men beter op de hoogte is van de geschiktheid der sollicitanten, dan zij, die de aanbeveling opmaakten Maar door dat stelselmatig oppositie voeren tegen openbare colleges voedt men bovendien de hand over hand toenemende kleinachting voor alle gestelde machten bij het groote publiek. Als de raadsleden durven", durft e9n ander ook allicht en alle eer bied voor het gezag wordt zoodoende in niet geringe mate ondermijnd. En ah men dan daarbij in het oog houdt van welke zijde die oppositie komt, dan maakt het een eigenaardigen indruk, dat zij, die in het openbaar zoo gaarne den schijn aannemen dien eerbied te helpen handhaven, en wel op vaak zeer christelijke gronden, in het geniep hem op allerlei wijze trachten te dooden. Toch valt het ons mede, dat de heer De Hoogh niet nog ééne stem meer heeft verworven. Zou één lid een afvallige zijn geworden Of volgt hij ook in dezen >de oude tactiek" van een overleden raads lid, die zich liefst bij zijne partijgenooten aansloot »als er wat aan te doen was", maar als ze toch in de minderheid waren scheidde hij zich vaak van hen af. Zoo tracht men aan beide zijden vrienden te houden. GOES, 20 Juli 1894. Zooals uit het raadsverslag in dit nommer blijkt, is jhr. S. M. Van Reijgersberg Ver- slugs te Kloetinge gisteravond tot secretaris onzer gemeente benoemd. Wij wenschen jhr. Versluijs van harte geluk met zijne benoeming en we hopen, dat bij lange jaren dit nieuwe ambt moge bekleed en in bet belang van onze gemeente en tot voldoening van het college van B. en W. en van den gemeenteraad. Naar het Duitsch van A. E. Brachvogel. 37) Vervolg Deze nieuwe aanslag trof den vreemdeling vol komen onvoorbereid en Krusow zou, zelfs al beging hij eenige gewelddadige handeling, zich aan elke rechtmatige straf kunnen onttrekken, omdat hij over morgen met zijn regiment moest afmarscheeren. In dien Wunster dus iets wilde beproeven om zijn vriend op het slot dit nieuwe leed te besparen, dan moest het in de eerste plaats zoo geschieden, dat de verdenking niet op hem kon vallen, en in de tweede plaats moest het zoo worden aangelegd, dat de Russische officier geene gelegenheid meer had zijn voornemen ten uitvoer te brengen. Opeens helderde het gelaat van den predikant op: hij meende een middel gevonden te hebben. Met enkele woorden maakte hij zijne vrouw deelgenoote van zijn plan, verzocht haar zelf even naar Schlund te loopen en De taak, die jhr. Versluijs gaat aanvaarden, is minder gemakkelijk dan men oppervlakkig misschien denkt. De opvolger te zijn van den heer Hartman, die met zijne uitgebreide kennis op administratief gebied op schier iedere vraag het juiste antwoord wist te geven, is op zichzelf reeds niet licht. On willekeurig zoekt men in den opvolger de goede eigenschappen van den voorganger terug, ook al weet men, dat sommige dier eigenschappen tot de hooge zeldzaamheden behooren. Maar bovendien is de secretaris ook voor het groote publiek dikwerf eene welkome vraagbaak over soms zeer van zijne betrekking afwijkende za ken en aangelegenheden. Bij velen zit de gedachte voor, dat men, omtrent punten, waarover niemand het juiste weet te zeggen, allicht »op het stadhuis" toch nog wel nadere inlichting zal kunnen verstrekken. Dit geeft aanleiding, dat de secretaris der gemeente nog al vaak met het publiek in aanraking komt, en stelt hem den eisch daarbij den juisten toon aan te nemen en zich volkomen bewust te zijn van zijne positie. Wij hebben alle reden om te vertrouwen, dat jhr. Versluijs aan deze eischen zal voldoen en we gelooven daarom, dat de keuze der meerderheid onzer raads leden eene gelukkige is geweest. Rij is hier geen onbekende en reeds bij zjjn vroeger verblijf heeft hij gelegenheid gehad den aard onzer bevolking te lee- ren kennen en te bemerken, dat met de Goesche burgerij niet moeilijk is om te gaan met eene min zaamheid als waarover jhr. Versluijs kan beschikken. Wij herinneren het kunstlievend publiek aan het concert, dat de beroemde zangvereeniging »1'0 r- phéon royal" uit Brussel a. s. Zondag in de Sociëteit V. O. V. alhier zal geven. De commissie noodigt de ingezetenen uit door höt uitsteken der vaderlandsche driekleur de vreemde lingen binnen onze veste het welkom toe te roepen. Bij Kon. besluit is benoemd tot landmeter dei- Se klasse van het kadaster A. P. L. Spuij broek, te Almeloo, thans van de 3e klasse. Ktornele. In de Woensdag gehouden verga dering van den gemeenteraad werd door B. en W., onder overlegging der rekening, verant woording gedaan wegens de inkomsten en uitgaven van de gemeente over 1893. Daaruit bleek dat ont vangen is f 8525,22^2, zijnde 28,951/2 meer dan de raming en uitgegeven f 7139,14^2, of f 1357,12 minder dan begroot werd. De heffing der belastingen bracht op f 4947,841/2, zonder uitkeering van het voormalig 7s gedeelte der personeele belasting ad 2008,971/2. Ten behoeve van don geneeskundigen dienst en van het armwezen betaalde de gemeente f 1100, voor het lager onderwijs f 2622,36'/2 en voor de bediening van het telegraafkantoor f 66,50. Ter bestrijding der kosten van eene onvoorziene uitgaaf machtigde de Raad B. en W. het betrokkèn artikel te verhoogen uit het vroeger aangewezen bedrag voor af- en overschrijving. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1895 werd door den Raad onderzocht en goedgekeurd ter som van f 933,80 in ontvang en uitgaaf. Op een reclame tegen den aanslag in de lioofde- lijken omslag werd afwijzend beschikt Biezelinsre. Het schattingswerk voor de regeling van liet dijkgeschot in den Willem Annapolder alhier zal worden verricht door de heeren C Der Weduwen te Kruiningen, J. DeRijcke te Vrouwepolder en G. Minderhoud te Borsele, die achtereenvolgens benoemd zijn door den Dijkraad, heeren Ged. Staten en de Arr. Rechtbank. dezen te verzoeken zijn zoon te paard te zenden om een zeer gewichtige boodschap te verrichten naar den predikant te Stresenhausen, het dorp waar de staf van het regiment was ingekwartiord. Zij kon er bij voegen, dat het een nieuw gevaar betrof, waarin de graaf zich bevond, en daar het niet ver en nog niet laat was, kon een goed ruiter gemakkelijk in een uur heen en terug zijn en toch nog op antwoord wachten. Terwijl Marie, van den ouden knecht vergezeld, naar den burgemeester liep, schreef Wunster aan zijn ambtgenoot te Stresenhausen het volgende: Waarde broeder Ik weet, dat ik niet te vergeefs bij u zal aankloppen, wanneer ik u kom vragen mij in eene ernstige aangelegenheid uwe hulp te verleenen. Ten mijnen huize is een zekere kapitein Krusow ingekwartierd, een zeer ruw mensch, die mij in groote ongelegenheid zal brengen, wanneer het mij niet gelukt hem onder een of ander voor wendsel zoolang uit Eishausen te verwijderen en verwijderd te houden tot hij moet afmarscheeren zonder zijn brutaal plan uit te voeren, waarover ik u, als we de Russische barbaren goed en wel kwijt zijn, wel eens uitsluitsel zal geven. Nu weet ik geen beter middel, dan dat ge morgen den com mandant van het regiment, die bij u woont, met Ierseke. In de gisteren gehouden Raads vergadering nam de heer D. Spruit zitting als raadslid, na op de gebruikelijke wijze beöedigd te zijn. De Voorzitterde Burgemeester, feliciteerde hem met zijne nieuwe betrekking. Bij de daarop volgende benoeming van een wet houder verkreeg bij 2e stemming de heer Spruit 5 en de heer Sinke 3 stemmen. De heer Spruit wenschte de aanneming dezer benoeming in beraad te houden. Eveneens werd de heer Spruit benoemd tot amb tenaar van den Burgerl. Stand (bij loting met den heer Sinke). Hij nam deze benoeming aan. Daarna stelde de Voorzitter aan de orde het aan brengen van een houten schutting, gedeeltelijk 2 M., gedeeltelijk 1.15 M. hoog, tusschen het erf van school 1 en dat van den heer P. Van Oeveren. De kosten zijn geraamd op f 85. De heer Sinke vroeg of de kosten geheel voor de gemeente komen, terwijl toch het burgerlijk wetboek van een gezamenlijke rekening spreekt. De heer Sandee} wethouder, antwoordde daarop, dat B. en W. het als onbillijk beschouwden den heer Van Oeveren mee te laten betalen, omdat door den verbouw der school de scheiding, die uit een voldoende haag bestond, is vernietigd. De heer Spruit gaf in overweging in plaats van een houten schutting een steenen muur te bouwen, daar deze, hoewel meer van aanleg, veel minder van onderhoud kost. De heer Sinke wees er op, dat het verschil in de kosten afhangt van de zwaarte van den muur en de kwaliteit der steenen. Daarom wenschte hij den gemeente-opzichter een plan te laten maker. De Raad kon dan later beslissen. De heer Sandee was sterk tegen uitstel en de heer Cupéry verzekerde dat een goede muur van 35 M. die bij een hoogte van 2 M. wel 11/2 steen dik mag zijn, minstens 3 maal zoo veel zou kosten als een houten schutting. De Raad gaf met 6 tegen 2 stemmen de voorkeur aan een houten schutting. Daarna werd de vergadering gesloten. Van 13 September tot en met 19 September de dagen van op- en terugmarsch daaronder be grepen zullen, onder de leiding van den com mandant der 3e divisie infanterie, veldoefeningen worden gehouden, waaraan 0. a. zullen deelnemen de staf en de 4 veld-bataljons van het 3 e reg. infanterie. Gistermorgen ten 8.10 kwamen de Konin ginnen per extratrein uit Duitschland te Baarn aan. De vorstinnen zagen er zeer welvarend uit. De burgemeester en een talrijke menigte begroetten de vorstinnen bij aankomst, die in 3 gereedstaande hof- rijtuigen zich terstond naar Soestdijk begaven. In Vlissingen bestaat het plan aan de jeugdige Koningin een miniatuur-beeld van het standbeeld van M. A. De Ruijter aan te bieden. Jn Middelburg is nu een dergelijk denkbeeld gerijpt: daar zal het geschenk der burgerij bestaan in eene schilderij van het fraaie stadhuis, op het doek gebracht door den bekenden stadsschilder Klinkenberg. Bij Kon. besluit is goedgekeurd dat G. E. C. Rib bi us, burgemeester der gemeente Rboon, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Tot d9 Arnh. Ct. werd de vraag gericht, waarom aan de leerlingen van de Koninklijke Militaire Aca demie, van de Militaire School te Haarlem en van den Artillerie-Cursus te Delft alle mogelijke leermiddelen, als boeken, instrumenten, at lassen enz., kosteloos verstrekt worden, terwijl de zijn geheeb officierscorps een schitterend diner aan biedt (zeg maarter eere van den aanstaanden in tocht in Parijs), waarvoor Kiusow door zijn chef zoo beslist moet worden uitgenoodigd, dat bij on mogelijk weigeren kan. Als hij dan naar Stresen hausen komt, houd hem dan zoolang vast tot de wijn hem tot alles behalve tot slapen ongeschikt ge maakt heeft en hem derhalve geen tijd overblijft zijne booze plannen uit te voeren. Het spreekt van zelf, dat ik alle kosten zal vergoeden en met mijn kelder- en keukenvoorraad gaarne wil bijspringen. Ik weet, beste broeder dat ik veel van u en vooral van uwe vrouw, verlangmaar gij zijt niet slechts de juiste persoon om mij met uwe bekende bereid willigheid te helpen, maar ik ben bovendien over tuigd, dat gij er zelfs prijs op stelt eene goede daad te verrichten, waarvan de rust mijner ziel en het levensgeluk van geheel onschuldige, toch reeds zoo zwaar getroffen menschen afhangt, terwijl tevens een groote zorg wordt weggenomen van onzen hoog- geschatten landsvader, den hertog. »Zijt listig gelijk de slangen" staat er geschreven, en anderen beletten kwaad te doen is even goed als zelf de deugd be trachten. In angstige spanning verbeid ik uw ant woord per keerenden bode." leerlingen van den hoofdcursus te Kampen en van de cursussen bij het wapen der infanterie deze dingen zelf moeten betalen. Het antwoord van het blad luidtDe reden kun nen wij, zelfs niet bij benadering, gisseD, maar wel zouden wij zoo zeggen, dat hier eene onbillijkheid te constateeren valt, die liever vandaag dan morgen dient weggenomen. Is men bovendien wel bekend met de groote op offeringen, die sommige leerlingen of hunne ouders zich moeten getroosten om de kolossale boekenreke- ning te voldoen? Weet men ook wel, dat van het traktement, dat de leerlingen van den hoofdcursus ontvangen, zoo veel afgaat voor ditjes en datjes, dat er schier niets overblijft Welnu, als men met al deze dingen niet bekend is, dan wordt het tijd, dat men zich van een en ander op de hoogte stelle. Blijkens een telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië van 18 dezer, wordt de gouvorne- nients-koffie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 312.910 pikols. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden is J. de M., 41 j., te Wemeldinge, wegens strooperij veroordeeld tot f 1 of 1 dag. Door de arrondissements-rechtbank te Breda is tegen G. v. Deth, te Amsterdam, rechtsingang verleend met verwijzing naar de correctioneele te rechtzitting, ter zake vanin den avond van den 27en Mei jl. te Bergen-op-Zoom in eene door hem belegde openbare vergadering in het lokaal >De Hollandsche tuin" aldaar, sprekende over den officier van justitie te Arnhem met betrekking tot diens ambtelijk optreden in het strafproces-Neerbosch, dezen ambtenaar ten aanboore van talrijke bezoekers opzettelijk te hebben beleedigd. Gemeenteraad van Goes. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Goes, die bijgewoond werd eerst door 11 daarna door 12 leden. Afwezig met kennisgeving de heer J. J. Ramondt. Voorzitter was de heer mr. J. G. de Witt Hamer. Na opening der vergadering droeg de voorzitter het presidium over aan den wethouder den heer W. F. K. Lenshoek ten einde door dezen de vereischte eeden te worden afgenomen als Raadslid. Nadat dit was geschied sprak de ivaarn. voorzitter den beëedigfe on geveer aldus toeHet zij mij vergund u een harte- lijken gelukwensch toe te brengen met uwe benoe ming tot lid van den Raad dezer gemeente. Waar door u reeds zooveel jaren de belangen der gemeente zijn behartigd zou het ongepast zijn die hier nog bij u aan te bevelen en ofschoon spreken zilver en zwijgen goud is, kan ik toch niet nalaten den wensch uit te spreken, dat u nog tal van jaren als Burge meester en als Raadslid moogt werkzaam zijn. De gemeente Goes zal daarvan ongetwijfeld de vruchten plukken. (Applaus). De heer Hamedankte daarop den heer Lenshoek voor de tot hem gerichte al te vleiende woorden alsook de leden van den Raad, die daarmede hunne instemming betuigden, en gaf de verzekering, dat het in 'beide kwaliteiten zijn streven zou zijn en blijven de belangen der gemeente zoo oupartijdig Dit schrijven werd aan den zoon van Scblund, die reeds te paard vóór de deur stond te wachten, af gegeven. Er verliep een pijnlijk anderhalf uur eer de terugkeerende boodschapper zich weder aanmeldde. De predikant snelde zelf naar de huisdeur om het antwoord in ontvangst te nemen en den brief te openen. De inhoud luidde j> Waarde WunsterGe hebt me een doodschrik op het lijf gejaagd maar de helft der aangevoerde beweeggronden zijn reeds voldoende om ons onmid dellijk naar uwe wenschen te schikken. Eenige hoentjes zullen met de noodige vloeistoffen de gerechten vor men, waarom tal vau andere zich zullen groepeeren. Zend mij morgen vroeg eenig vrouwelijk dienstper soneel om mijne vrouw de noodige hulp te verleenen, dat is voorshands het voornaamste, en wat mijzelven betreft, zult ge u in mijne bereidwilligheid niet ver gist hebben. Toen uw brief kwam zat de overste met zijn adjudant en een paar hoofdofficieren nog genoegelijk te pooieren en hij Dam mijne uitnoodi- ging met het grootste genoegen aan. De adjudant kreeg onmiddellijk bevel Krusow op te roepen om mede van de partij te zijn en ge kunt dus zeker zijn, dat hij morgen tusschen tien en elf uren zijne invitatie heeft. Ik zal dan wel zorgen, dat hij aan

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1