1894 N°. 83. Dinsdag 17 Juli. 81ste jaargang. DE «9 A AH $1A IS KT De Aangifte van Leerlingen Verpachting van het Ravelijn FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bjj de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaai ders. Inzending van advertentien vóór 9 uren op den De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, buwelpks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. d«{f der uitgrave. OPENBARE VERGADERING van DEN BAAI) der Gemeente GOES, op DONDERDAG den 19 JULI 1894, des avonds te 8 uren. Goes, den 16 Juli 1894. De wd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Punten van behandeling Na beëedigiüg van den heer mr. J. G. de Witt Hamer, als raadslid I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Benoeming van een secretaris der gemeente. V. Eerste suppletoir kohier van den H. O. voor 1894. VI. Idem van de belasting op de honden over id. VII. Aanvrage om remissiën van plaatselijke be lastingen. VIII. Verzoek van G. Botbijl om vermindering van pacht. of KERMIS zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 28 Augustus aanstaande en eindigen op Dinsdag 4 September, daaraanvolgende. Met het opslaan der kramen enz mag worden aaugevaugeu, behoudens onvoorziene omstandigheden, de9 Vrijdags voor het begin en alles moet van de plaats zijn vervoerd, des Vrijdags na het einde der kermis. De aanvragen om plaatsen moeten vóór den hierboven ver melden aauvang der jaarmarkt vrachtvrij en met opgaaf der benoodigde oppervlakte in Xederlandsche ïuaatbenamingen ge schieden aan den Marktmeester, geschiedende de toelating tot wederopzegging toe, ook gedurende de kermis. De toelating van mnzikanteu, orgeldraaiers, liedjeszangers en dergelijke zal slechts tot eeu zeer beperkt aantal geschieden, en moeten deze zich om toegelaten te worden bij den heer commissaris van politie daartoe aanmelden Goes, den 14 Juli 1894 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris. A. A. VAN DELLEN. voor alle scholen van het lager onderwijs (behalve school E) en de bewaarschool is opengesteld van Woensdag den 18 Juli tot en met Ziterdag den 4 Augustus a. s. op eiken werkdag van des voormiddag» 9 tot des namiddags 2 uren, ter Secretarie van ue gemeente. Goes, den 14 Juli 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W. HAMER. De fd Secretaris, A A. VAN DELLEN. aan den Westwal achter den Brouwersgang, op Zaterdag den 28 Juli 1894. des namiddags te 1 uren, in een der zalen van het Raadhuis, zulks voor zeven jaren, in gaande den 1 Januari 1895. De verpachting wordt beproefd bij opbod in twee gedeelten, als a Het terrein thans als koffiehuis en uitspanning in gebruik, groot 17 aren 60 ceutiaren Naar bet Duitscb van A. E. Br ach vogel. 35) Vervolg. Na Napoleons val waren rust en vreugde weder in Hildburghausen teruggekeerd en eene einde- looze reeks van jubelfeesten werd gevierd, vreugde vuren werden op de bergen ontstoken en men ver heugde er zich reeds op, dat men weder eens een echt vaderlandsche Kerstmis zou kunnen vieren. Al leen de famillie Hermann deelde niet in deze alge- meene vroolgke stemming, want nauwelijks was het bericht van de overwinning bjj Leipzig ontvangen of aan onzen vriend Hermann werd door minister Braun een schrijven gericht waarin hem werd mede gedeeld »dat Zijne Hoogheid verder zijne diensten niet meer noodig bad, dat hij derhalve de vrije be schikking kreeg over zijn tijd zoowel als over zijne geestesgaven, die in een ruimeren ambtelijken kring ongetwijfeld beter tot baar recht zouden komen". Of Hermann reeds een voorgevoel bad gehad van wat hem bedreigde, dan wel of zijne mannelijke waardigheid zich reeds voldoende had leeren buigen b liet terrein, dat thans voor hovenieriug wordt gebezigd, groot 44 aren 30 centiaren. Inlichtingen kunnen verkregen worden ter Secretarie der gemeente, gedurende eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 2 uren. Goes, den 14 Juli 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De fd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Algemeen Overzicht. De toestand in bet Aziatische Koninkrijk Korea is op bet oogenblik al zoo wat bet belangrijkste, dat in bet buitenland onze aandacht verdient. Japan en China kunnen het over dat land maar niet eens worden en ze hebben er daarom beide vrij sterke troepenmachten heengezonden. Japan zend bereids ruim 10.000 man en bezette niet alleen de hoofd stad Seoul maar ook nog een der voornaamste havens Chemulpo. Rusland heeft zijne bemiddeling aange boden, doch deze is door China afgewezen; thans beeft Engeland een dergelijk aanbod gödaan, waarop bet antwoord van China nog niet is ontvangen. Japan schijnt die tusschenkomst te aanvaarden. Over bet algemeen maakt bet den indruk alsof Japan in de gunstigste conditie verkeert. Onge twijfeld is Japan veel meer met zijn tijd medegegaan dan China, zijn de Japanscbe soldaten beter geoefend en staan ze onder goed commando. Het leger is dan ook geheel op Europeeschen voet ingericht en van de nieuwste wapens voorzien. De Cbineezen daaren tegen, hoewel ook behoorlijk bewapend, zijn weinig doortastend van aard en vermoedelijk daarom niet opgewassen tegen de Japanners, die niet alleen bet eerst troepen in Korea aan wal hadden gebracht, maar ook dra een paar belangrijke punten in bet land hebben bezet. Het zou daarom misschien maar verstandig van China zijn, wanneer het tot een ver- gelgk met Japan wilde komen, waartoe de Mikado niet ongenegen ismaar voorshands wil China daar van niets weten, bewerende dat de Keizer rechtens suzerein van Korea is. Wordt de bemiddeling van Engeland niet aangenomen, wat verwacht mag wor den nu die van Rusland van de hand gewezen is, en komt het derhalve tot eene botsing tusschen Japan en China, dan ligt bet voor de band, dat Rusland in Korea een woordje zal medespreken, waarbij bet zich wel meer aan de zijde van China zal scharen. Rusland is ook niet zoo erg voor den vooruitgang en eigenlijk is bet gebeele geschil tusschen de beide Oost-Aziatische rijken niet veel anders dan een strijd voor of tegen den vooruitgang. Italië wekt voor bet oogenblik belangstelling zoowel door zijne binnenlandscbe als door zijne bui- tenlandsche aangelegenheden. Wat de laatste betreft, hebben we bet oog op de verhouding tot Brazilië, die te wenscben overlaat. De oorzaak daarvan is gelegen in de behandeling, die de te Rio de Janeiro wonende Italianen hebben ondervonden van admiraal Peixoto, tijdens het bombardement dier stad door de opstandelingen. Het schijnt, dat die behandeling reden beeft gegeven tot rechtmatige klachten, doch Peixoto heeft aan die klachten niet veel aandacht geschonken. Toen heeft de Italiaansche minister Crispi voorgesteld de gerezen klachten door een scheidsrechter te laten onderzoeken, maar ook daarin onder het gezag zijner heetgebakerde echtvriendin, of wel of bij bereids in stilte zijne plannen voor de toekomst gemaakt had, zooveel is zeker, dat hij met schijnbare kalmte het schrijven van den minister aan zijne betore helft overhandigde. Hulda was buiten zichzelve van woede. Een stort vloed van toornige klachten, van beschuldigingen tegen den hertog, den minister, tegen geheel Hild burghausen, maar bovenal tegen den verwenschten geheimgraaf, die van deze vernietiging der familie, van deze smadelijke eerloosheid de oorzaak was even als vroeger van het ongeluk haars vaders, stroomde uit haar welbespraakten mond. Evenals alle onweers vlagen zich oplossen in een stortbui, zoo maakte ook Huida's toorn, nadat deze was uitgewoed, plaats voor een tranenvloed, en met de verzekering dat zij »eene ongelukkige vrouw" was, vereenigde ze zich met hare moeder in een langdurig klaaglied. De rechter had tot nutoe vol stil geduld en in eene soort van dikhuidige onverschilligheid al hare praatjes aangehoord, zonder al te veel acht te geven op de afentoe hoogst bedenkelijke logica er van. Toen ze eindelijk ophield, nam hij de pgp uit den mond en zette hij zijn bril recht. Zeer juist, volkomen waar, wat ge daar zegt, kind" antwoordde hij droogjes. »Maar uwe beschou wingen evenmin als uwe tranen geven mij mijne betrekking terug, en ze verjagen ook dien geheim- graaf niet uit het land. Daar hij nu niet de beleefd heid heeft voor ons te wijken, zoo is het duidelijk, wilde Brazilië niet treden. Toen heeft Crispi de diplo matieke onderhandelingen afgebroken en den Itali- aanschen gezant te Rio teruggeroepen. Met grond wordt echter verwacht, dat het gerezen geschil niet tot ernstige feiten aanleiding zal geven, want noch Italië noch Brazilië, waar de opstand nog altijd niet volkomen is gedempt, verkeeren op het oogenblik in een toestand om oorlog te gaan voeren. Van het binnenlandsch nieuws uit Italië is wel het belangrijkste, dat Crispi bij de Kamer groot succes heeft gehad met zijne wetsontwerpen tegen de anarchisten, welke met overgroote meerderheid zijn aangenomen. Alleen de uiterste linkerzijde ver klaarde zich er tegen. De beide ontwerpen bedoelen alle personen, die aanslagen hebben geleverd of met eenigen aanslag in betrekking staan, door bepaalde commissiën te laten vonnissen, met beroep op andere commissiën, en daarna met verzoek om beslissing van den minister van Binnenlandsche Zaken. Zij, die veroordeeld worden, zullen naar oen of meer bepaalde plaatsen, vermoedelijk enkele der kleinere tot Italië behoorende eilanden, worden gezonden en daar hun straftjjd moeten doorbrengen. Indien men de berichten mag gelooven, dan houdt de Italiaansche regeering zich ernstig bezig met het beramen van plannen tot verbetering van de toestanden op Sicilië, die allererbarmelijkst zijn, zóo dat slechts de handhaving van den staat van beleg, die verleden jaar na den opstand is in het leven geroepen, het mogelijk maakt er de rust te bewaren. Het ontwerp, dat de regeering bereids moet heb ben ingediend, heeft ten doel de misbruiken tegen te gaan, die voortvloeien uit het voortbestaan van goederen in de doode hand; voorts wil men eene klasse van kleine grondeigenaren scheppen, zoodat de betrekkelijk vruchtbare landerijen niet langer braak behoeven te liggen de coöperatie op land bouwgebied zal worden aangemoedigd, waarvan men verbetering van den bodem verwacht. Eindelijk wil de regeering trachten de exploitatie der zwavelmij- nen, waarbij nog steeds ergerlijke misbruiken be staan, op beteren voet te regelen. De Fransche Kamer heelt de belastingwet der regeering afgehandeld en aangenomen, ondanks het tegenstreven der uiterste linkerzijde, radicalen en socialisten, die een zeer progressieve algemeene in komstenbehandeling wenschten. De nieuwbenoemde president der Kamer heeft zijn ambt aanvaard en zeker zal de heer Burdeau ook met voldoening de aanneming der financiëele wet hebben begroet. De heer Burdeau is nog slechts een tiental jaren op staatkundig terrein werkzaam en het pleit zeker voor zijne kunde en energie, dat hij in dien korten tijd reeds zulk een eervolle loop baan achter zich heeft. Burdeau was vroeger arbeider in eene zijdefabriek te Lyon; maar in zijn vrijen tijd studeerde hij zoo ijverig, dat zijne patroons woldra opmerkzaam werden op zijne kennis en ontwikkeling. Hij verwierf spoedig eene beurs, waardoor hij in staat gesteld werd onder goede leiding verder te studeeren. Hij trok nu de aandacht zijner leermeesters en na zijne studiën vol eindigd te hebben werd hij benoemd tot professor in de philosophic. Toen kwam de oorlog van 1870. Burdeau verwisselde toga voor uniform en liet zich als soldaat inlijven. Gewond en gevangengenomen werd hij naar Dnitschland getransporteerd, doch hij wist te ontvluchten en voegde zich andermaal bij dat wij het voor hem moeten doen, en als men mijne diensten hier zoo gemakkelijk kan ontberen, zal ik het beste doen te toonen, dat ik de eer van rechter in Hildburghausen te zijn, eveneens zeer goed kan ontberen". Zoo? Is dat alles? Laat u dit ontzettende on geluk zoo koud Dit verlies van inkomen en voor uitzichten, deze schande, de onmogelijkheid om voort aan nog onder de menschen te verschijnen, neemt ge dat alles zoo kalm op Dat doe ik allerminst, beste, integendeel, het doet mij evenveel leed als u, alleen ik maak er niet zulk een misbaar over. Gij noemt het schande Welnu, óf men behandelt ons onrechtvaardig, Hulda, en we werden het slachtoffer van hertogelijke wille keur, het slachtoffer van dezen intrigant uit Eis- hausen, maar dan kan er van schande geen sprake zijn en ik zal dan ieder even kalm onder de oogen kunnen komen als vroegeröf wij hadden ongelijk en wij zelf zijn oorzaak van ons ongeluk, maar dan moeten we trachten ons daarin te schikken. En ik raad u in gemoede, laad het overgroote aandeel op uwe schouders, dat gij aan ons ongeluk hebtZullen we door dat alles minder goed kannen leven dan vroeger Gij hebt een aardig vermogen, schat, dat van matna niet eens medegerekend, en ik ben ook niet onbemiddeld. Wij trekken ons derhalve in het private leven terug. Laten wij ons kind opvoeden, laten we met ons geld een beetje speculeeren en dan hebben we ons in het geheel n;et meer te be llet Fransche leger, waar hij zich zoozeer onder scheidde, dat hij benoemd werd tot ridder van het Legioen van eer. Toen de oorlog geëindigd was be noemde de toenmalige minister van onderwijs Bert hem tot chef van diens kabineten toen hij in 1885 tot lid der Kamer werd gekozen, behoorde hij weldra tot de meest werkzame leden, zoodat hij in vele belangrijke commissiën werd benoemd. Sedert was hij tweemaal minister de eerste maal in het kabinet- Rouvier, waar hij de portefeuille van marine voor zijne rekening nam, en nu in het jongste kabinet van Casimir Périer, die hem met het departement van Financiën belastte. Wie is de hoofdschuldige? Voor de rechtbank te Dordrecht is Vrijdag be handeld de zaak van het jongste spoorwegongeluk te Barendrecht, dat onze lezers zich nog wel zullen herinneren. Als beklaagde stond terecht H. N. v. d. Made, tentijde van het ongeluk telegrafist en waar nemend stationschef te Barendrecht, thans te Eind hoven. Het O. M. eischte, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, eene boete van/100, subs. 20 dagen gevangenisstraf. Uit het rechtsgeding blijkt, dat de heer V. d. Made, die op den bewusten lsten Mei 's avonds den dienst waarnam, den leeftijd van 20 jaren had bereikt en dit doet bp ons de vraag rgzen of de betrokken spoorwegmaatschappg, die toestaat dat aan zoo jeug dige ambtenaren zoo groote verantwoordelgkheid wordt opgedragen, niet veel schuldiger is aan het ongeluk dan die ambtenaar zelf. Het station Baren drecht moge op zichzelf geen druk station zgn, ge legen aan de lgn, die deel uitmaakt van de belang- rgke internationale lgn Amsterdam—Pargs, krggt ook de dienst daar een zoo groot gewicht, dat het onverantwoordelgk mag heeten, de leiding daarvan op te dragen of zelfs de gelegenheid te openen, dat zg opgedragen wordt aan nog niet in hetvakdoor- kneede ambtenaren, wier leeftijd, kennis en ervaring derhalve geene waarborgen bieden, dat met kalmte en overleg die leiding zal worden gevoerd. Het heeft reeds meermalen bg velen verwondering gewekt, dat de spoorwegmaatschappijen haar perso neel tegenwoordig recruteeren uit jongelieden, die werkelgk nog niet den kinderschoenen ontwassen zgnevenwel wanneer die maar uitsluitend voor administratieve werkzaamheden worden gebezigd, dan moge het publiek niet onder alle omstandigheden even aangenaam geholpen worden, het zal daarvan althans geene groote nadeelen ondervinden en jonge lieden moeten onder leiding voor hoogere betrek kingen geschikt worden gemaakt. Maar wanneer die maatschappgen aan zulke jongelieden na enkele jaren dienst reeds een post opdragen van groote verant woordelgkheid, een post die kalmte en overleg eischt en aan de trouwe en juiste waarneming waarvan tal van menschenlevens hangen, dan is o i. zulk eene spoorwegmaatschappg bij een eventueel ongeluk oneindig veel meer strafschuldig dan de onervaren ambtenaar; en de rechter moest de betrokken maat- schappg eene boete kunnen en mogen opleggen zoo zwaar, dat haar voor goed de lust verging om wan verhouding te scheppen tusschen de ervaring van den ambtenaar en de verantwoordelgkheid der be trekking, die zg hem gelieft op te dragen. kommeren om geen enkelen hertog of geheimzin- nigen vreemdeling in de wereld". Denkt ge, dat ik een man wil hebben, die niet alleen niets is, maar die door de menschen boven dien nog als een berucht wezen wordt ontweken In de gegoede kringen zal men u met den nek aan zien. Niemand zal mg meer de eer van eene uit- noodiging aandoen en uwe schande, uw bevlekte naam zal op uw kind, op onze lieve onschuldige Constance overgaan Hermann legde zgne pgp terzgde. »Nu is het genoeg!" sprak hg vol verontwaardiging. »Houd nu maar op met uwe aandoenlgkheden Om u even wel de vrees te ontnemen, dat ik uwe duivenonschuld zal laten lgden onder de verachting, die mg treffen zal, opdat gg niet onder aanroeping des Hemels zoudt behoeven te verzekeren, dat gg een onwaardig echtgenoot hebt, verklaar ik u bij dezen, dat ik voor onbepaalden tgd op reis ga en in een anderen staat eene betrekking ga zoeken Als ik mjjjn doel bereikt heb, zal ik het u plichtmatig melden en dan kunt ge zelf beslissen of onze tijdelijke scheiding al dan niet eene blgvende zal zgn 1 Hermann 1" kreet Hulda handenwringend. Het is goed! Geen woord meer." De gewezen rechter richtte zich op als een ont wakende leeuw; met groote stappen verliet hg de kamer. Hercules had de boeien van Omphale ver broken, de knods zgner jongelingsjaren weder ter hand genomen en de letuwmhoii weder omgehangen

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1