1894 N". 82. Zaterdag 14 Juli. 81sle jaargang. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bg de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam 6n verder bg alle Boekverkoopers en Briovengaaiders. van advertentien vóór 9 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advert6ntiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 cL Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Lombok. Gisteravond verspreidden wij binnen de stad bet volgende bulletin ,,'s*Gravenliage. Een regeerings-telegram uit Indië van beden meldtDe vorsten van Lombok stemmen alle eiscben toe, behalve de uitlevering van Madée. Generaal Vetter handhaafde de gestelde eiscben en rukte gisteren op. Hij ontving bij den opmarscb een verzoek der vorsten om vergiffenis. Madée doodde zich. Mataram en Tjakranegara zijn zonder tegenstand bezet. Gisteren bad eene samen komst van generaal Vetter met den ouden Vorst plaats. De gezondheidstoestand is gunstig." Men zal zich berinneren, dat de eiscben waarvan in dit telegram sprake is, de volgende waren Vooreerst moest de vorst van Lombok zijn leedwe zen betuigen over de ongepaste houding in de laatste jaren aangenomenvervolgens de belofte afleggen de bevelen van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, waarvan Lombok een deel uitmaakt, stipt te zullen nakomen, met name de voorschriften omtrent den invoer van oorlogsbehoeften en het in dienst nemen van stoomschepeneindelijk zou de bemid deling van de Indische regeering in do geschillen die de vorst van Lombok met de Sassaksche bevol king beeft, moeten worden aanvaard, met de be lofte zich te zullen onderwerpen aan de in die aan gelegenheid dezerzijds te nomen beslissingen. De N. R. Gt. ontving uit Batavia bet volgende telegram De expeditie naar Lombok is geslaagd en keert terug. De onechte zoon van den vorst van Lombok beeft zelfmoord gerlesgd. Het ultimatum werd aan genomen. Geen tegenstand werd geboden." Het blad voegt daaraan toe Met levendige voldoening hebben wij kennis ge nomen en zal men ongetwijfeld algemeen in den lande kennis nemen van bet welslagen onzer ex peditie naar Lombok, waarvan wij bet bovenstaande, van onzen particulieren correspondent te Batavia ontvangen telegrapbiscb bericht reeds vroeg in den morgen bier ter stede konden verspreiden. Dat dit spoedige succes verkregen is, zonder dat een drup pel bloed behoefde te worden vergoten, maakt de vreugde onvermengd. Nu Anak Agoeng Madé, de onechte zoon van den vorst van Lombok, die de booze geest schijnt geweest te zijn, en wiens uitlevering door ons gou vernement was geëisckt, een einde aan zijn leven heeft gemaakt, mag verwacht worden, dat spoedig en blijvend een bevredigende toestand op bet eiland in de plaats zal treden van de ellende der laatste jaren. Bij bet met ingenomenheid vermelden van de verkregen gelukkige uitkomst past een woord van hulde aan den minister van koloniën en aan den gouverneur-generaal, voor de doortastendheid, waar mede zij een einde hebben gemaakt aan eenen toe stand, die de bevolking van Lombok aan allerlei ellende prijs gaf en aan ons gezag een ernstiger! knak dreigde toe te breDgen. GOES, 13 Juli 1894. »'t Was of natuur verbood den toeleg door te drijven". Deze versregel van onzen dichter Tollens was ten volle toepasselijk op de weersgesteldheid, toen gisteren vanwege het Comité tot wering van schoolverzuim bet jaarlijksch schoolfeest zou Naar het Duitscb van A. E. Brachvogel. 34) Vervolg. Zoo bleef Barthelmy niet anders over dan den Bohemer mede te nemen en weldra reed de gene raal voorop, Szlenka op eenigen afstand achter ben, en achter dezen Barthelmy's oppasser Laudry, die in opdracht bad den gevangene speciaal in bet oog te houden. Maar nauwelijks waren ze buiten de stad of de weg splitste zich in tweeën, en daar Barthelmy niet wist welken bij kiezen moest, riep hg Szlenka weder bij zich. De weg langs de rivier leidt naar Hildburg hausen Voeren juist daarheen." Waarheen gaat die rechtsaf?" Om de hooge gebergte rond en dan naar Eis- bausen." ♦Is dat een omweg?" Zijn niks veel om. Over Hildburghausen zij vier uur; hier langs ook." Dan rechtsaf 1 Szlenka, blijf achter 1 Laudry, zie op hem toe 1" plaats hebben voor die kinderen der openbare scholen, die wegens getrouw schoolbezoek daaraan mochten deelnemen. Den gebeelen morgen wisselden flinke regenbuien en dreigende wolken elkander gedurig af en toen te één uur de stoet der ongeveer 500 kleinen, voorafgegaan door de harmonie »Euphonia" en begeleid door de leden van bet Comité en bet onderwijzend personeel der scholen, zich tot bet ondernemen van den tocht naar Vlissingen in be weging stelde, voorspelde het weer geen aangename reis. De meeste regen echter viel toen men in den trein, dus in bet droge, zat. Bij aankomst naby bet bavensiation en gedurende het verdere gedeelte van den feestdag hield het weer zich goed. Nadat aan bet badhuis eenige ververschingen waren gebruikt, amuseerden de kinderen zich alsof bet schoonste weer hun feest opluisterde en al viel er niet te roemen op warmte, men had ook niet te klagen over stof. Alleen de lievige wind, die bet scherpe zeezand sner pend in bet aangezicht zwiepte, deed eenige afbreuk aan bet genot der kleinen. De harmonie j>Euphonia" gaf intusscben aan bet badhuis een matinee, die echter, waarschijnlijk ook al door bet ongunstige weer, door een niet zeer talrijk publiek werd bijgewoond. Te rairn acht uur kwamen de feestvierenden weder op de Groote Markt alhier aan, waar de voorzitter van bet Comité, de heer Z. D. Van der Bilt la Mottbe, tot allen een afscheidswoord richtte en dank betuigde aan hen, die aan het feest, dat iu de beste orde is afgeloopen, hunne medewerking hebben verkend. Ellewoudsdijk. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad op Woensdag jl. werden uitgebracht 54 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de beer J. Nieuwenhuyse 43 stemmen, zoodat deze gekozen is. Bij bet overgangsexamen aan de Rijksland bouwschool te Wageningen is bevorderd van A n. tot Am. C. Harison, van Rilland-Bat h. Benoemd tot gezworen van bet waterschap Groede en Baanst W. Salomó; tot plaatsvervan gend dijkgraaf voor den polder Zuid vliet W. N i e u- w e n h u i z e. De gemeenteraad van Middelburg hield Woens dagmiddag een zitting hoofdzakelijk ter bespreking van voor H. M. aan te brengen versieringen als anders zins bij gelegenheid van bet a. s. bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan die stad. Besloten werd om de gemeente in een passend kleed te steken om de Koninginnen waardig te ontvangen. Verschillende eerepoorten wenscben B. en W. te plaatsen, o. a. in de Stationsstraat twee, met ver siering van die straat van brug tot brug. Een op den Dam, een aan den boek van de Langedelft Markt en een op het Hofplein. Voorts illuminatie van het stadhuis op de gewone eenvoudige wijze, opdat daardoor de schoonheid het best zoude uitkomen. Het voorbeeld van Amsterdam te volgen en prijzen en premiën uit te loven voor de schoonste versie ringen, in verband met de finaneiëele krachten waar over de buurtcommissiën te beschikken hebben. Aan de Vereeniging »Uit het VolkVoor het Volk" op te dragen om zooveel mogelijk de ver sieringen tot eenheid te brengen en baar te belasten met de toekenning der prjjzen en premiën, waarvoor eene jury zal worden benoemd. In gestrekten draf reden zij nu recht op hun doel af. Het was een eenzame weg, die zich door verschillende ravjjnen kronkelde en steeds steiler werd. Ongeduld, zoowel als de wenscb om nog vóór den nacht op het kasteel aan te komen, maak ten, dat Barthelmy steeds sneller reed en met vloe ken en bedreigingen zijn geleiders aanzette hem te volgen. Szlenka deed dit dan ook nauwgezet, want zijn paard was flink en sterk, maar Laudry, die behalve zijn eigen knol nog het pak-paard van den generaal en een reserve-paard had te geleiden, kon op den slechten, steenachtigen grond niet zoo vlug volgen en in het geheel geen acht meer slaan op Szlenka. Deze keek somber voor zich. Zijn toeleg moest nu of nooit gelukken. Hij kende den weg goed, wist, dat Eishausen niet vóór den nacht kon bereikt worden en dat zij nu weldra aan het eenige punt kwamen, waar hij zijn plan kon volvoeren. Toen hij het steile Gleichgebergte aan zijne linkerhand zag naderen, bad hij snel een »Onze vader" en riep de hulp der heilige Moeder aan. De weg, die steeds smaller werd, liep thans door een diep ravijn, welks linkerkant door de avondzon werd beschenen, ter wijl de overzijde in diepe schaduw lag. Szlenka hoorde, hoe ver achter hem Laudry ver- geefsehe moeite deed om zijne paarden tot spoed aan te zetten. »Generaal," zeide hg, ♦ziet u daar boven die opening in dea hollen weg Als we daar Verder versiering van het raadhuis van binnen bij een mogelijk bezoek dat HH. MM. aan de Oudheids kamer zullen brengen. Aan de buurtcommissiën eene toelage te geven wanneer zich in hunne straten of pleinen gebouwen der gemeente bevinden. Illuminatie van verschillende pleinen der stad, o. a. Stationsstraat, Dam, Molenwater, enz. HH. MM. namens de gemeente een diner aan te bieden, waarvoor de leden hoofdelijk hun couvert uilen batalen. Het N. v. d. Dag maakt de volgende opmer king, naar aanleiding van het denkbeeld om de Koninginnen een voorstelling te geven van de ver schillende kleederdrachten in onze provincie. Mocht dit denkbeeld verwezenlijkt kunnen worden, dan zouden er 15 kleederdrachten te zien komen, waarvan de voornaamste uit de volgende streken 1. Zuid-Beve land (protestantsche dracht)2. idem (roomsche dracht); 3. Nieuwland en Arnemuiden; 4. Walcheren 5. Tolen; 6 Noord-Beveland; 7. Schouwen; 8. Dui- veland9. Oostelijk en 10. Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Voorat de kleederdracht van de boerinnen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is typisch, doch niet mooi wegens den grooten omvang. Indien b.v. drie boerinnen uit het «land van Aksel" in de Kal- verstraat liepen, zou de geheele breedte van de straat voor haar noodig zijn. Erisch en helder is de kleeding van Walcheren, mooi zelfs die van Zuid- Beveland. AI deze kleederdrachten zijn echter nooit, als bijv. in Friesland, tot de steden doorgedrongen, maar altijd tot het platteland bepaald De algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid zal het volgend jaar te Zie- riksee worden gehouden. Het eerste punt van de agenda der Woensdag te Amsterdam gehouden Raadsvergadering gold een zaak van belastingheffing, die ongetwijfeld ook buiten de hoofdstad in niet geringe mate de aandacht heeft getrokken, die der zoogenaamde uitwonenden. Het voorstel, om ook hen in de belasting aan te slaan, werd verdedigd door de heeren Treub, v. Nierop en Pijnappel en bestreden door den voorzit ter en door de heeren Heemskerk, Alting Mees en Kouveld. De heer Ten Brummeler, hoewel niet over tuigd, zou met het voorstel medegaati. Ten slotte werd het voorstel met 21 tegen 8 stemmen aangenomen. Gisteren werd het jaarfeest der weesinrich ting te Neerbosch gavierd. Uit alle oorden des lands waren tal van belangstellenden samenge komen. O. a. bracht de directeur, de heer J. Van 't Lin- denhoui, verslag uit over het afgeloopen jaar, waarbij hij slechts terloops melding maakte van de stormen die over de stichting hebben gewoed. Hij erkende dat geen philanthropische instelling ooit zulk een aanval heeft te verduren gehad, en sprak het ver trouwen uit, dat, evenals de Hernhutters in Duitsch- land en de bekende philanthroop Herman Francke te Halle na moeilijke tijden gelouterd uit den strijd tegen laster te voorschijn kwamen, dit ook met Neerbosch het geval zal zijn. Dat het bestuur homogeen was met den directeur zijn, gaat de weg steeds omlaag en kunt u Eishau sen zien liggen." ♦Vooruit, danBarthelmy gaf zijn paard de sporen en reed in galop door het ravyn. Szlenka volgde zijn voorbeeld en reed onmiddellijk achter den generaal, die Laudry scheen te hebben vergeten. De Bohemer keek nog even naar hem om, maar hij was verre achter. Juist maakte de weg een scherpen hoek naar rechts en Barthelmy en Szlenka verdwenen achter de bergen. Snel trok de Bohemer een der pistolen uit zijne borstzak en haalde den haan over. Of Barthelmy dit hoorde, dan wel of hij angstig werd in deze dorre, eenzame streek, eensklaps keek hij om. Duivelsche hond!" schreeuwde hij. Een luide knal was het antwoord, dat door de bergen in tallooze echo's herhaald werd. Barthelmy stortte van zijn paard, dat in razenden galop voort ijlde en zijn berijder een eind weegs medesleepte, tot hij eindelijk aan den weg bleef liggen. Szlenka sprong vlug uit den zadel. ♦Hebben hij genoeg, hahaAlle heiligen zijn geprezenNu de anderHij zette zich weder te paard, wendde den teugel, trok het andere pistool uit den zak en reed terug, Laudry tegemoet. Wat is dat V' riep deze. Werd daar geschoten Meester van jou dood, Laudry! O, vluchten jij toch! De vijand komen." ♦Barthelmy dood? De vijand 1 Sacristi!" De dap- heeft den laatste niet weinig kracht gegeven om op zijn post te blijven. Het werk der commissie van onderzoek hoopt de directeur ten goede te zien komen aan de stichting. Het nieuwe ziekenhuis is een inrichting die Neer bosch tot eere strekt. Het gebouw maakt een aan- genamen indrukhet bevat acht ziekenzalen, even zooveel zieken ver trekjes, een badkamer, operatie kamer, keuken, kelder enz. Naar wij vernemen heeft de vergadering, waarin verschillende ook door den directeur gewenschte verbeteringen zullen voorgesteld worden, nog deze week plaats. Flbl Een geval van Aziatische cholera is geconstateerd te Elsloobeek (Limburg) bij een schip per. Een twgfelacbtig^mval te Maastricht bij een vleeschhouwer. ^25^53 Karkelpe"Zaken en Onderwijs. De heer G. Bruna, theol. cand. te Hengeloo, heeft voor het beroep naar Waarde bedankt. Wolfertsdijk. Donderdag vierde de heer ds. F. Hage zijn zestigsten jaardag, 's Avonds bracht Wolferts Fanfare" hem daarom eene serenade aan de pastorie. De muzikanten voerden daarna eenige muziekstukken in den tuin uit en werden door den jubilaris gul onthaald en op zeer waardeerende wijze toegesproken. Een schare volks was op de been, om van de muziek te genieten. Gerust kan gezegd wor den, dat het korps zich meer en meer in de sym pathie der ingezetenen mag verheugen. Ierseke. Gisteren werd door den Z.Ew. heer pastoor J. B. A. Diekmann alhier onder het gebrui kelijk kerkelijk ceremoniëel, doch zonder buitenge wone feestelijkheden, de ^eerste steen gelegd van het in aanbouw zijnde RoOttrsshrKatholieke kerkgebouw. De heer J. Vmer, pred. te Nieuw-Helvoet, herdacht Woensdag onder vele blijken van belang stelling den dag, waarop hij vóór 25 jaren het predikambt in de Herv. kerk aanvaardde. De jubi laris was achtereenvolgens predikant te Bath en Rilland, Schoondijke, Ürsem, Venhuizen, en sedert 1890 in zijn tegenwoordige gemeente. Benoemd tot onderwijzeres in de handwerken te Nisse mej. P. A. Kousemaker aldaar. De heer J. M. Keen, hoofd der burgerschool voor jongens te 's-Gravenhage, heeft zich gewend tot alle onderwijzers in Nederland, met het doel eene logeervereeniging voor kinderen van onderwij zers op te richten. ♦Laten wij, zoo zegt hij, coöpe ratief te werk gaan. A. stuurt bijv. zijne twee kin deren 10 dagen naar B.B. stuurt zjjn jongen 14 dagen naar G.C. stuurt 3 van zijne telgen naar A. Zoo betalen we elkander met toebeurzen. Omdat de aantallen dagen en kinderen in dit geval wol niet altijd precies zullen uitkomen, nemen we aan, dat degene, die éen kind een dag uit logaeren stuurt, éen gulden betaalt, maar eveneens een gulden krijgt voor elk kind, dat hij éen dag te logeeren heeft." Komen alle opgaven op éene plaats, dan kan mis schien aan alle verzoeken worden voldaan en de vacantie8 worden daardoor aangenaam, nuttig en vol afwisseling, wat ze nu veelal niet zijn. De kin deren maken op aangename wijze met menschen en plaatsen kennis, de ouders komen met elkander in aanraking enz. pere Laudry liet het reserve-paard aan zijn lot over, keerde met de beide anderen op zijn weg terug en reed zoo hard hij kon weg. Szlenka zag wel, dat er geen tweede schot behoefde gelost te worden en hij reed dus langzaam naar de plek waar de gene raal was blijven liggen. Hij was dood, de kogel had hem de hersenpan verbrijzeld. Zonderlinge speling van het noodlot: Augereau met zijn voorgevoel van een naderenden dood, was nog in levenBarthelmy, die nooit aan zulke voorspellingen geloofde, was door de godin der wrake tot haar prooi gekozen. Szlenka bond zijn paard aan de struiken vast, knielde naast het lijk neder, nam den doode den sleutel en zijne brieventasch af en sprak tot zichzelf ♦Zullen de graaf aan dat wel zien, dat hij is werke lijk dood en behoeven meester van mij niet angst meer te hebben voor vijand van hem." Hij mompelde een kort gebed, en vervolgde toen»Zoo, nu kan bij de eeuwige rust ingaan, zjjn arme ziel zal hebbe~ vrede 1" Hg maakte zijn paard los en reed zoo hard hg kon op Eishausen aan In het salon op de eerste verdieping van het kasteel heerschte den volgenden morgen de stilte van ee~ ziekenkamer. Agnes zat aan de legerstede hare vriendin en hield hare blanke hand vast, terwijl d chevalier aan het voeteinde stond en op de ziek staarde. Voor het eerst, nadat zij hare versthrikkc

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1