kail men zeggen, dat de stand der gewassen minstens beantwoordt aan do verwachting, die ieder landbou wer voor zijn privé kon stellen. Alleen ten opzichte der paardeboonen dre'gt een onheil, dat wij kortelings bij ervaring weten, dat den oogst geheel kan komen vernietigen de bladluis tocli heeft de overigens zeer krachtig ontwikkelde planten terdege aangetastgeen plant is bijna on bezet en wat zal baten om dit schadelijk insect te stuiten in zijn verwoesting medebrengend werk Het is zeer te hopen, dat het niet zoo erg worde als men wel vreest. In de vroege aardappelen vertoont zich dit jaar eene vroege sterfte bij weinig of geen kwaadook in de late aardappelen der hovenieringen vertoont zich de sterfte reeds. De veldaardappelen staan al gemeen nog fleurig. Hooi, in deze streek meerendeels klaver- en kant- hooi, zal dit jaar eene tweemaal zoo groote opbrengst geven als het vorige jaar. Alzoo is, ondanks de koude en natte weersgesteld heid, die wij van medio Mei tot medio Juni te ver duren hadden, en die op het gewas der hier weinig voorkomende bruine boonen een alles behalve be vorderlijken invloed had, in het algemeen een zeer bevredigende oogst in het verschiet, en, indien de prijzen der granen eenigermate mochten stijgen, dan zou het jaar 1894 voor den landbouw in het alge meen, mede in het bijzonder voor de landbouwers dezer streek, eene kleine opbeuring kunnen geven aan den sedert lang kwijnenden toestand, die in zonderheid door den landbouw sedert verscheidene jaren te erg is gevoeld. Rechtszaken. 's-Gravenhage. Het gerechtshof te 's-Graven- hage bevestigde heden de veroordeeling van Machiel Lampier tot levenslange gevangenisstraf wegens den drievoudigon moord te Marolleput. Het Hof achtte een nieuw onderzoek naar den geestestoestand van beklaagde onnoodig en meende, dat de rechtbank terecht zich met het oordeel der deskundigen heeft vereenigd. Gemengde Berichten. Gistermorgen werd onder de gemeente 's-Heer Arendskerke, niet ver van Nieuwdorp, doodgescho ten aan den weg gevonden de brigadier-titulair D. Buurman, gestationeerd te Borsele, die 's mor gens te 4 uren met zijne karabijn gewapend op surveillance was gegaan. Een geweerschot door het hoofd had een einde aan zijn leven gemaakt. Zoo wel de houding van de karabijn, die tusscben zijne beenen lag met de tromp naar boven, als de zwaar moedigheid waaraan B. in de laatste dagen lijdende was, maken het niet onwaarschijnlijk, dat deze zelf een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De justitie uit Middelburg, vergezeld van* twee artsen, stelde gisteren een onderzoek in. Nader meldt men ons hieromtrent Naar aanleiding van een ontvangen telegram van den gemeente-veldwachter V. d. Plasse te Nieuwdorp is de justitie uit Middelburg, vergezeld van de artsen dr. J. C. Bolle en J. Meijers, gistermiddag derwaarts vertrokken. Door den 14jarigen koewachter Murre toch was gistermorgen op den Langeweg tegenover de hofstede «Buitenlust" onder Nieuwdorp het lijk gevonden van den te Borsele gestationeerden briga dier-titulair der rijksveldwaeht D. Buurman. Bij aankomst der justitie lag het lijk, dank zij de flinke handelingen van genoemden gemeente-veld wachter, in dezelfde houding zooals 't was ontdekt, het hoofd was onkenbaar, de hersenmassa lag uit 't hoofd gepuild op den grond, de tusscben de beenen van 't lijk liggende karabijn bevatte bij onderzoek eene ledige modelhuls, de uniformpet was geheel doorboord. Nadat het lijk was vervoerd naar de herberg der weduwe Modderkreke is het aldaar door voornoemde deskundigen uit- en inwendig geschouwd, die daarna als hun eenparig gevoelen rapporteerden dat de dood aan zelfmoord was te wijten. Een klein vergrijp en eene daarop gevolgde geringe straf schijnen dm overigens gunstig bekend gestaan hebbenden ambtenaar zoo te hebben getroffen dat hij daarover dikwerf murmureerde en veelal dan zijn troost zocht in opwekkende gesprekken met voornoemden veld wachter. Eenige uitingen door den ongelukkige een paar dagen vóór diens dood gedaan, zinspeelden op een eventueel te plegen zelfmoord. Eene vrouw en 2 ongelukkige kinderen zijn ver moedelijk door zijn dood totaal broodeloos. Men schrijft ons Copiëerinkt blijkt niet bestand tegen het zonlicht. Dezer dagen werd op verschillende dorpen eene ver- laatste maal, dat de beide vrienden elkander hier op aarde zagen, was de bloedige slag van Leipzig geleverd en het Fransehe leger allerwege op de vlucht. Zg vonden elkander in de stad te midden van de verwarring der vluchtende troepen en Bar thelmy begroette den hertog van Castiglione met de woorden «Wel maarschalk ik zie met groot genoegen, dat ge nog in leven zijt en dat uw voor gevoel, als alle voorgevoelens, bedriegelijk is geweest". «Niet geheel, mijn vriend!" antwoordde Augereau somber. »Wel is waar ben ik nog in leven, maar mijn hart is dood. Met Napoleon's val daalt ook de glinsterende ster mijns levens, wat mij nu nog rest is de eenzaamheidVaarwel1" Barthelmy knikte hem zwijgend toe, bracht de hand ten groet aan zijn steek en volgde zijne vluch tende troepen langs den weg naar Ranstildt. Hij verloor ook thans geen oogenblik zijn doel uit het oog, en hij nam zijn terugtocht zoo, dat hij ander maal door Hildburghausen moest trekken. Szlenka hal, goed bewaakt door eenige gewapende man schappen, steeds in zijne onmiddellijke nabijheid moeten blijven, en zelfs op zijn vlucht zorgde hij den Bohemer steeds onder de oogen te hebben. Toen hjj te Themar aankwam en daar eenige rust had genoten, liet hij Szlenka bij zich brengen. Deze had al den tijd gehad om te overdenken hoe hij kooping hij aanplakbiljetten geannonceerd. Twee da gen na de aanplakking was de inkt verdwenen en was het biljet weer blanco-papier geworden. Alleen het gedrukte hoofdpublieke verkooping", en aan den voet de vermelding, door wien de verkooping zou gehouden worden, hieven overmaar het voor naamste wat er verkocht moest worden, was ver dwenen. Het middengedeelte was namelijk met een hectograaf gedrukt. Ifeinkenszand. Aan het door de handboogschut terij «Soranus" alhier uitgeschreven concours na men jl. Maandag 17 sociëteiten met 83 schutters deel. De le hoofdprijs van f 20 werd behaald door J. A, Remijn van «Concordia" van 's-Heerenhoek, met 5 kleppen, de 2e hoofdprijs a f 10 door P. Smallegange van «Zorgvliet" van Ellewondsdijk met 4 kleppen. De le zijvogel a f 12,50 werd geschoten door A v. d. Dries van «St. Sebastiaan" van 's-Hee renhoek, de 2e zijvogel door M. v. d. Bliek van «Zorgvliet" van Ellewoudsdijk. De kallen, waarop f 12,50 stond, werden geschoten door P. Clays van »Ons genoegen" van Oudelande, P. Paree van «Con cordia" van 's-Heerenhoek, V. Boel van «de Bata vieren" van Kloetinge, W. Remijn van «Concordia" van 's-Heerenhoek, C. Remijn van «Soranus" van Heinkenszand en J. Geus van «Concordia" van 's-Heerenhoek. Begunstigd door fraai weder liep het concours Sn de beste orde af. Zondagnamiddag had te Ingen (Ned.-Bet.) een droevig ongeluk plaats. Twee jongens van tien en veertien jaar gingen in den Rijn tusschen twee krib ben baden. Plotseling verdween de jongste in de diepte, en de oudste, die hulp wilde bieden, zonk op dezelfde plaats. Beiden werden na eenigen tijd zoeken met een net en haken levenloos opgehaald. Te Diever heeft een noodlottig ongeluk plaats- 1. Twee zoontjes van A. L. klommen, op weg naar school zijnde, op een wagen, geladen met dennen. Beiden vielen er af en een hunner, een jongen van zeven jaar, ging de wagen over den hals, zoodat hij onmiddellijk een lijk was. De ander kreeg den wagen over de dij, zoodat het dijbeen brak. Donderdagmiddag zaten te Kaag in eene woning de huisgenooten rustig aan de theetafel, toen plotse ling een zwart voorwerp de ramen voorbijsnorde. Een geweldige slag volgde en voor een oogenblik zag men niets dan rook en vuur. De ontstelde thee drinkers sprongen fluks op en snelden naar buiten. In de dakgoot zagen zij een man uitgestrekt liggen, gekleed met een blauwen kiel. Wat was er gebeurd? Door de stortbuien, bij het onweder van jl. Maandag, was gebleken, dat de looden goot eener woning op vele plaatsen lek was. Men had daarop den zinkwerker verzocht, de goten na te zien en te repareeren. Donderdagmiddag was deze stillekens op 't dak geklommen, om aan het werk te beginnen. Een gegoten kacheltje, met hengsel voorzien, had hij met vuur mee naar boven genomen om aldaar zijn metaal te smelten. Nauwelijks was hij boven, of hij verloor zijn evenwicht, slingerde het kacheltje van zich af en viel, zelf gelukkig in de goot. Het kacheltje, dat op de steenen terechtkwam eu den geweldigen slag veroorzaakt had, was totaal verinorseld. Zeer ontsteld is de man beneden gekomen en blauw van schrik huiswaarts gekeerd al zuchtende: «mijn kacheltje mijn kacheltje De 18,000, die bij een inwoner van Delfzijl uit de brandkast zouden zijn ontvreemd, bleken in een andere kast opgeborgen te zijn. De persoon, die verdacht werd ze ontvreemd te hebben die althans moest hooren dat ze verdwenen waren en dat hij alleen in de kamer was geweest eischt thans een schadevergoeding van 20,000. ZwCt Het uurwerk der gemeenteklok te Veere is sedert eenige dagen defect en heeft zijn werk ge staakt. Om nu toch de gemeentenaren op de hoogte van den tijd te houden, gaat de smid ieder maal dat volgens zijn huisklok een uur om is, naar den toren en slaat daar het uur op de klok. (Tel.) Maandag hadden in de Choorstraat te Delft vrij rumoerige straattooneelen plaats. In den voor middag maakte een jongmensch het de mevrouw, bij wie zijn aanstaande diende, zoo lastig, omdat deze aan de meid geen vrijaf wilde geven om een zilveren bruiloftspartij mede te vieren, dat men de politie te hulp moest roepen om hem te verwijderen. Op de straat was zijn woede nog verre van bekoeld en gaven zijne handelingen aanleiding om hem te arresteeren, hetgeen dan ook onder hevig verzet heeft plaats gehad. zijn rol verder zou spelen en hoe hij het best han delde om den chevalier te redden. Hij was tot het besluit gekomen, dat hij zich moest houden alsof hij, door angst gedreven, zijn meester wilde verraden, terwijl hij het bovendien raadzaam achtte den sleutel af te geven, opdat men hem dien niet afnemen en dan tevens zijne pistolen ontdekken zou, die bij juist gisteren nog tersluiks van wat versch kruit op de pan had voorzien. Hij trad dan ook deemoedig vóór den generaal, en toen deze hem om den sleutel vroeg, stelde hij hem dien onmiddellijk ter hand. Vervolgens liet hij zich door Barthelmy uithooren en vertelde hem alles wat hij van den chevalier wist. Ja, toen Barthelmy hem de keuzo liet tusschen twaalf kogels met een zandhoop en 100 louis d'or, al naarmate hij logen of waarheid wilde spreken, wist hjj iets begeerigs aan zijn blik te geven, terwijl hij sprak «Kiezen ik de 100 loewedoren." Maar toen hij bemerkte, dat Barthelmy met den sleutel alleen naar Eishausen wilde vooruitsnellen, merkte hjj stoutmoedig op «Vinden generaal toch niks geen sleutelgat, waar dat op past. Is geheime deur niks zichtbaar, en alleen Szlenka weten hem te vinden." (Wordt vervolgd.} Gisteravond te ruim ll1^ uren is een goederen trein, komende van Bokstel, bij het station Breda gelcopen op efu go< deren trein uit Rotterdam. Twee conducteurs werden gedood en een remmer licht gewond. De mafetiëele schade is aanzienlijk; het verkeer is hersteld. Door den gemeenteraad van Sluis is besloten tot het restaureeren van het stadhuis en den toren. Het werk zal uitgevoerd worden onder toezicht van den heer J. A. Frederiks, architect van de Rijks gebouwen te Middelburg. Maandagavond was van Schiedam naar's-Gra- venhage gekomen eene menagerie om verder naar Utrecht te worden vervoerd. De trein met de wilde dieren stond den ganschen nacht en ook den volgenden ochtend aan het station van den staatsspoorweg te 's-Gravenhage, en door verschillende spoorwegbeambten was dan ook al eens een kijkje genomen, doch altijd op een behoorlijken afstand, want niemand waagde zich dicht bij den waggon. De ploegbaas van de wegwerkers J. ecbter leunde, om beter te kunnen zien, met het gezicht tegen de traliën van de kooi. Hij kon nu wel beter zien, doch moest tevens ondervinden dat een leeuw of een beer dergelijke onbescheidenheid niet straffeloos duldt. Het kostte hem een bebloed gezicht. Eene leeuwin nl., vertoornd over zooveel nieuwsgierig heid, lichtte den poot op en aaide den man zooda nig over het gelaat, dat er drie diepe voren in achter bleven. Hij kwam er b.trekkelijk nog goed af, maar moest zich toch door een dokter laten verbinden. Zaterdagnamiddag stond aan de Utrechtsche brug bij de voormalige Hoogewoerdspoort te Leiden een 16-jarig meisje in het water te staren. Bij die gelegenheid ontglipte haar een tweejarig kind, dat zij op den arm droeg en dat in de Singelgracht viel. Door een student, die te water sprong, werd het kind gered. Het wicht bleef ongedeerd, doch bij de tehuisbezorging er van schrikte de moeder zoo hevig, dat deze thans hoogst ernstig ziek ligt. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. De ongeregeldheden schijnen nog niet geheel ge dempt. Maandagavond tusschen negen en tien uur zocht een werkman twist met twee der Belgische werklieden, die aan de stationskap werkzaam zgn. De politie, die tusschenbeide kwam en den vechters baas wilde arresteeren, werd daarin zeer bemoeilijkt door het publiek. Doordien zij echter weldi*a uit het bureau aan de Katharijnepoort versterking kreeg, gelukte het haar den man in arrest te brengen. Het verzet van het publiek was echter zoo hevig, dat wederom van de sabel moest gebruik gemaakt worden, waarbij de man, die den twist begonnen had, in erne der sabels schijnt gegrepen te hebben en ernstig aan de hand werd gewond. Het was den geneesheer die ontboden werd, niet mogelijk in het bureau het noodige verband aan te leggen, waarom do lijder naar het Ziekenhuis vervoerd werd. Dit kou echter eerst geruimen tijd later geschieden, nadat bet publiek dat zich voor het bureau verza meld eu er eenige glazen van ingeworpen had, zich verwijderd had. Een koopman in Groningen ontving dezer dagen do volgende briefkaart: «Mijnheer, weest zoo goed mij voor mijne dochter eeöe andere te zenden, want deze bevalt mij nief, ze is te lang en te smal over de schouders; zendt eens een mooi model, maar 200 gauw mogelijk, wij moeten haar voor den I2en Juli hebben." De man moest een andere «japon" hebben die dan ook bezorgd werd. Aan de Hoomsclie Ct. wordt uit Monnikendam meegedeeld, dat een boer in die streken een knaapje van nog geen elf jaar in dienst genomen heeft tegen 2 (zegge 2) centen per uur. De kleine kleuter moest voor dit loon mee naar 't hooi land in de overgroote zonnehitte Op de kermis te Wormerveer staan de af schaffers deze week met een fraai tentje uit Am sterdam. De vlaggen wapperen er boven uit met het opschrift: «Sluit Schiedam" en «Niet drinken en niet schenken." Vóór de tent leest men de spreuk: «Wie de maatschappij wil verbeteren en den drank niet be strijdt, wil het schip boven water houden zonder het lek te stoppen" en rondom verschillende spreu ken, alle met het onderwerp: «Afschaffing van den drank", in verband. Zondag, op den openingsdag, sprak deheerVelt- huysen uit Haarlem tot laat in den avond en hij werd ook tot laat in den avond aangehoord. Tege lijkertijd werden de geschriften der drankbestrijders verspreid. En zoo hoopt men de gehoele kermisweek door te gaan. Te Monster zijn weder ongeregeldheden voor gevallen, ook nadat de gemeenteraad besloten heeft inzake de verhuring van het gebouw voor den tele graafdienst en de postergen toe te geven. Toen de burgemeester een voorloopig onderzoek instelde naar de belhamels bij de eerste opstootjes, en daarvoor een jongen ondervroeg, die, niets wil lende uitlaten, eenigen tijd in het arrestantenhuisje werd opgesloten, liep het volk te hoop en eischte de invrijheidstelling van den knaap. Daarbij werd ernstig gedreigd om met allerlei wapens het ge bouwtje open te breken, zoodat de gemeenfce-politie, niet bestand tegen de steeds aangroeiende, opge wonden menigte, moest toegeven. Opnieuw werd cavalerie ontboden voor de hand having van de rust in de plaats. Op verschillende plaatsen in het Oldambt (Gro ningen) zijn vele menschen, vooral dezulken die in het open veld hun brood moeten verdienen, hoogst waarschijnlijk tengevolge van de buitengewone hitte der laatste dagen en het binnenzwelgen van groote hoeveelheden water van zeer onzuiver gehalte, aan eene ongesteldheid lijdende, die zich kenmerkt door I brakingen en diarrhee. Nu het blijkt, dat de cholera nog altijd in verschillende deelen van Europa zgn Vreeselijke zeis zwaait, is zeker voorzichtigheid in het gebruik van spijs en drank aan te bevelen. In het Oldambt zijn verschijnselen, als bovengenoemd, in warme zomers bijna regel. En vreemd is dat niet. Men ziet arbeiders met blikken kannen van 3 tot 5 liter inhoud, gevuld met water van zeer twgfelach- tigen aard veldwaarts gaan. Aan de putten wordt zeer weinig zorg besteedook daar, waar de bodem het meest verontreinigd is, treft men ze aan. Te Bergen-op-Zoom worden door eenige in vloedrijke ingezetenen pogingen in het werk gesteld om eene vereeniging op te richten waarvan het doel islo. het verblijf en de vestiging van vreemde lingen in de gemeente aantrekkelijk te makenen 2o. het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Aan de grondeigenaren in den Goeschen polder, in Zuid-Beveland, werd over het dienstjaar 1898/94 eene uitkeering van 4,50 per hectare gedaan als aandeel in het goed slot der rekening, niettegen staande geen dijkgesehot was geheven. Ook den polder Oud-Ferdinandus, gemeente St. Jansteen, verkeert in zoo eene gunstige positie; ook daar worden geene polderlasten betaald. Door den bloeienden toestand van dien polder worden er jaar lijks deel penningen uitgekeerd, welke over de 20 laatste jaren mogen berekend worden op 10 per schotbare hectare per jaar. (T.~N. Ct.) Nabij Odessa heeft eene ernstige aanvaring plaats gehad. De Italiaansche stoomboot Columbia doorboorde het Russische stoomschip Wladimir en deed het zinken. Het ongeluk gebeurde des midder- nachts. Naar gezegd wordt zijn zeventig menschen er bij omgekomen. De krijgsraad heeft uitspraak gedaan over generaal Edon, die bij eene inspectie der troepen de revolver onderzoekende van den tweeden luitenant Schiffmacher, en niet wetende dat zij geladen was, het wapen niet omhoog hield, maar horizontaal, waarvan het gevolg was, dat het schot, afgaande, Schiffmacher trof en hem doodde. De krijgsraad heeft den generaal vrijgesproken. Het te Napels verschijnende blad Roma heeft van zgn correspondent te Palermo een brief ont vangen, waarin gemeld wordt, dat de politie er een anarchistisch complot ontdekt heeft. Een der anar chisten heeft zij gevat, en deze heeft bekend tot bet complot te belmoren, en dat het plan bestond om den commandeur Lafarina en andere invloedrijke personen te Palermo te vermoorden. Vervolgens zijn nog zes andere personen gevat, verdacht van betrokken te zijn in het complot. Maandagavond werden te Berlijn weer zulke allergeheimzinnigste toespelingen over de zaak van von Kotze gemaakt dat men haast zou gaan denken dat zijne vrienden wel een spoor kenden om den dader te vinden. Maar ze laten het zoo voorkomen alsof dat spoor tevens aanwijst dat ontmaskering schier onmogelijk is. Thans loochent men ook niet dat de advocaat Fritz Friedmann onlangs met hon derd duizend mark naar Parijs is gereisd, om die som uit te betalen aan een anoniemen persoon, die had aangeboden ginds, op onzijdig terrein en veilig voor het Berlijnsche gerecht, tegen de genoemde beloonicg den dader met onweersprekelijke bewijzen te verrad-n. Schijnbaar door een toeval zou de sa menkomst verijdeld zijn. De familie von Kotze heeft nog eens verklaard dat de bewuste som klaar ligt, opdat, onverschillig in welke levensomstandig heden de dader zich bevindt, de volle waarheid aan het licht kome. Die verklaring geeft haast den in druk dat volgens von Kotze's meening de dader een zeer hooggeplaatst persoon moot zijn. Ondertus- schen moeten voortdurend nog smaadbrieven zgn ontvangen. Zekere heer Renngarten gaat te voet een reis om de wereld maken. Hg zal van Riga naar den Caucasus gaan, dan naar Siberië, China, Japan, de Vereenigde Staten, Zuid-Amerika, Afrika, Algerië, Frankrijk, Duitschland en weer naar Riga. Hij denkt 1 Januari 1900 terug te zijn. Te Milaan moest de gemeenteraad een maire kiezen. Er werden 66 stemmen uitgebracht, waar van 65 blanco. De 66e was ingevuld met den naam van Negri, die dan ook gekozen werd verklaard met algemeene (geldige) stemmenOf Negri de benoeming aanneemt is nog niet bekend. Het geheele personeel der Pauselijke drukkerij is onverwachts ontslagen. De oorzaak van dezen maatregel is gelegen in 't feit, dat acht dagen voor bet verschijnen van de jongste encycliek Fransche dagbladen er een proef van ontvangen en er een volledig extract uit gepubliceerd hadden. Hooge autoriteiten in het Vaticaan zijn er bij betrokken. De zaak wordt streng onderzocht. De brug, die New-York met Jersey-City zal verbinden, zal de beroemde hangbrug tusschen New- York en Brooklya aan grootschheid overtreffen. In het geheel zal ze 4120 voet lang zijn, de voornaamste spanning zal 2100 voet bedragen. Voor den bouw der brug zullen vijf jaren noodig zijnde kosten worden op 42,000,000 geraamd. De pseudo-baron von Sternberg, die de be kende dynamiet-aanslagen te Luik pleegde, is ver moedelijk gevat, en wel te Nisch in het zuiden van Servië. Reeds sedert eenige dagen vertoefde daar een vreemdeling, die door zijn royale levenswijze alge meen de aandacht op zich vestigde. Een paar Rus sische politie-agenten, die zich te Nisch bevonden, hielden hem in het oog. Dezer dagen werd ten postkantore een brief ontvangen uit Parijs aan het adres van «Baron Sternberg". Aan de indentiteit van den vreemdeling kon toen niet meer getwijfeld worden. De politie begaf zich terstond naar zijne woning om hem in hechtenis te nemen, maar de pseudo-baron had reeds argwaan gekregen en had zich uit de voeten gemaakt. De agenten volgden echter zgn spoor en vonden hem te Alexinatz. Hij werd toen terstond gevat en geboeid naar'de gevangenis te Nisch overgebracht»

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2