1894 N". 80, Dinsdag 10 Juli 81su' jaargang, D S P A T K N T E N FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Ad ver tentiön voor dit blad aangenomen bjj de heexen Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bp alle Boekverkoopers en Brievengaarder^ Iiizen&g v«.ik advertentïcn voor* Ji sren 05» den das «ter uitsreve. mi' "I 11 'i nil <li' 'in' 1 1 ui 11 1 <ili >1 ii Wi' »s s w* rn'inrri De prjjs dei' gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelpks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen oin en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. over het 4e kwartaal vai het dienstjaar 1893/94 kunnen ter j Secretarie afgehaald worden, van den 9den tot en met den 17 I Juli a 3. op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des l namiddags 2 uren. Goes, den 7 Juli 1894 l)e Burgemeester van Goes 1 J. G. d. W. HAMElt. Algemeen Overzicht. Na de begrafenis van den overleden president Carnot, die met zoo groote plechtigheid jl. Zondag voor acht da^en heeft plaats gehad en die op ieder, die haar zag, zulk een diepen indruk heeft achtergelaten, is in Frankrijk alles weder tot kalmte gekomen en hebben de politieke, of beter gezegd de parlemen taire werkzaamheden weder haren gewonen loop i genomen. De nieuwe president heeft met eeno bood- i schap" zijn ambt aanvaard, en de inhoud van die boodschap van den heer Périer heeft allerwege een goeden indruk gemaakt, niet slechts bij de republi keinen maar ook bij de rechterzijde. De kalme toon en de verklaring, dat hij niet ééne partij zou dienen, hebben do overtuiging gewekt, dat Bonapartisten en Orleanisten bij hem op gelijken steun mogen j rekenen als de republikeinen. Alleen de socialisten en anarchisten zij a natuurlijk maar matig met het nieuwe hoofd van den Staat ingenomen. Zooals gebruikelijk is na het optreden van een nieuwen president heeft het ministerie zijn ontslag j aangeboden, maar, hoewel aanvankelijk beweerd werd, dat het Kabinet niet zou aanblijven, is het j Pórier toch gelukt Dupuy en zijne ambtgenooten over te halen hunne portefeuilles te behouden. Alleen de heer Burdeau, de minister vaD Financiën, heeft uithoofde van zijne zwakke gezondheid als zoodanig ontslag genomen. Hij is nu in de plaats van den heer Périer tot voorzitter der Kamer benoemd en wel met de aanzienlijke meerderheid van 259 stemmen, tegen 137 op den radicaal Brisson. Het zal nu maai de vraag zijn of Burdeau's gezondheid hem zal ver oorloven de vaak rumoerige Fransche Kamer met evenveel kracht te beheerschen als zijn voorgangers Floquet, Dupuy en Périer. In Italië heeft de Kamer, zooals reeds gemeld is, de behandeling der financiëele wetsontwerpen ten einde gebracht en ze met groote meerderheid aangenomen. Ze zijn nu bij den Senaat ingediend, doch de commissie uit dit lichaam, belast met het onderzoek der ontwerpen, heeft ze al weder niet gunstig ontvangen. Evenwel de Kamer heeft bewezen, dat de stemming eener commissie niet altijd het trouwe beeld levert van de eindstemming der geheele vergadering en zoo is ook de mogelijkheid nog niet uitgesloten, dat ook de Senaat zich met de voorstellen zal vereenigen. In afwachting daarvan heeft de Italiaansche re geering een anderen arbeid ter hand genomen, waar toe de veelvuldige aanslagen en moorden der laatste tijden, en het feit, dat ook de Italianen daarbjj maar al te zeer betrokken blijken, baar ongetwijfeld aan leiding hebben gegeven. Zij heeft namelijk den esrsten stap gedaan voor het nemen van internationale maat regelen tegen de anarchisten en voorgesteld in eene plaats in Zwitserland (Genève of Bern) een interna tionaal bureau te vestigen, dat uitsluitend ten taak zou hebben de politie der aangesloten rijken in te lichten omtrent de handelingen der anarchisten en alle berichten omtrent deze gevaarlijke groep van personen te verzamelen. Op deze wijze meent men beter tegen de anarchisten te kannen optreden en sneller omtrent hunne gangen te kunnen worden op de hoogte gehouden. De Koning van Servië heeft een bezoek gebracht Naar het Duitsch van A. E. Bhachvqgel. 32) Vervolg. De toestand van den chevalier en zijne dames achter de kast was gedurende al die dagen niet van de aange naamste geweest. Ofschoon de kleine ruimte met een betrekkelgke weelde was ingericht en van het noodige voorzien om het er een paar weken te kunnen uit houden, zoo deden zich toch allerlei ongemakken gevoelen. Er was plaats genoeg om te eten en te slapen, maar om zich eenigszins vrij te bewegen was er geene gelegenheid. Beide vertrekken werden voorts slechts door smalle openingen in den vorm van schietgaten verlicht, die slechts weinig lucht en zeer onvoldoende licht toelieten. Daar ze tal van jaren ongebruikt en door de haast niet behoorlijk gereinigd waren, heerschto er in de kamers eene aan den sultan van Turkije en is daar met groote onderscheiding ontvangen, zoo zelfs, dat de Khedive van Egypte, die daar tegelijkertijd vertoefde, er wel wat door in de schaduw werd gesteld. Nu is echter de jeugdige Koning Alexander weder in zijn land teruggekeerd en kan de sultan dus meer aandacht wijden aan Abbas-Pacha, wien het trouwens al reeds zoo goed schijnt te bevallen aan den Bosporus, dat hij zijne voorgenomen reis naar Zwitserland bereids heeft opgegeven. In Servië bleef het tijdens de afwezigheid des konings rustig, wat althans het bewijs levert, dat koning Milan in die dagen geene ingrijpende maat regelen heeft beproefd. Nu zijn zoon terug is zal allereerst de quaestie aan de orde komen van k9t oplossen van do ministriëele crisis, die nog altijd daar te lande bestaat. Geheel zonder moeielijkheden zal toch de verheffing van Abdul Azis tot sultan van Marokko niet plaats hebben, althans van ni9er dan ééne zijde komen be richten, dat enkele stammen hem niet willen erken nen, en hem zelfs in zijn kamp hebben ingesloten op zijn tocht naar de hoofdstad. Natuurlijk zal dit verzet van een deel der bevolking wel niet tot ernstige aanleiding geven, maar toch blijft da aan dacht op dit Afrikaansche staatje gevestigd, dat altijd een bron dreigt te worden van verwikkelingen tusschen de groote mogendheden. Van meer belang is overigens de tijding uit de Vereenififde Staten, dat de Senaat eindelijk de tariefwet heeft aangenomen, zij het dan ook slechts met eene meerderheid van 5 stemmen. Tot het laatste oogenblik hoopten de republikeinen nog, dat de democraten het geduld zouden verliezen en dat zoo- velen dier partij zouden weggaan, dat ze in de min derheid waren. Maar de voorstanders der tariefwet bleven trouw op hun post en trotseerden de ondrage lijke hitte, die in Amerika schijnt te lieerschen, ten einde aan hunne beginselen de overwinning te be zorgen. Evenwel zal het aangenomen ontwerp andermaal naar de Kamer worden teruggezonden, omdat de Senaat wijzigingen erin gemaakt heeftde Senaat heeft reeds eene commissie benoemd om met eene uit de Kamer die wijzigingen te onderzoeken. Men hoopt, dat alles nu nog vóór 1 Augustus zal kunnen afloopen, waarmede dan aan de gehate Mac-Kinley- wet een einde is gemaakt. Ernstige verwikkelingen dreigen er tusschen Ja pan en China. Kort geleden is er in Korea een opstand uitgebroken, tengevolge van nieuwerwetsche hervormingen, die de koning wilde invoeren, doch waarvan zijne tegenstanders niets wilden weten. Die opstand liep zoo ver, dat de koning uit zijn hoofd stad Seoul werd verdreven, tengevolge waarvan de Vereenigde Staten troepen in Korea aan wal brachten om den koning het gezag weder terug te geven. Nu laten eenter zoowel Japan als China nog altijd rechten op Korea gelden, en daarom zond eerst genoemde eveneens dadelijk troepen daarheen, zoodat daar thans eene Japansche legermacht van 9000 man is vereenigd. De keizer van China, dio zich suzerein van den koning van Korea acht te zijn, kan die inmenging natuurlijk niet dulden, en hij heeft de tusschenkomst van Rusland en Engeland geweigerd om aan het geschil een einde te maken. Niet on waarschijnlijk zal dus in Oostelijk-Azië een gespannen toestand ontstaan. GOES, 9 Juli 1894. JI. Zaterdag vergaderde in het openbaar de commissie voor de (Economische Spijsuit- d e e 1 i n g alhier. In die bijeenkomst, welke door het dagelijksch bestuur der gemeente werd bijge- bedompte vochtige atmosfeervan het van vuur en dus ook van het eten'van warme spijzen kon geen sprake zijn. Gesprekken konden slechts fluisterend gevoerd worden en dan nog alleen in de achterste kamer, waar de dames verblijf hielden, want evengoed als het geluid uit Szlenka's kamer- door den dubbelen wand der kast heendrong, moest dit ook in omgekeerde richting het geval zijn. Bij deze lichamelijke pijnigingen kwamen bovendien wel dra geestelijke, die nog veel zwaarder schenen en die vooral de vrouwen drukten. Wel deed de che valier alles om zijne gezellinnen in hare kamer te houden en de zorgvolle waarnemingen, die hij zelf deed, voor haar te verbergen en haar met bet voor uitzicht op eene spoedige verlossing te troosten, maar in werkelijkheid gevoelde hij te goed, hoe hun toestand verergerde, en weldra even verschrikkelijk als hopeloos werd. Des daags lag hij bjjna voort durend met het oor tegen den dubbelen wand, of Btond hij voor de kleine opening te kijken, die hem vergunde gedeeltelijk te zien, wat daarbuiten ge beurde. Er behoorden werkelijk sterke zenuwen en een krachtige wil toe ora zich niet door angst te woond, is 0. a. het volgende jaarverslag over 1893/94 uitgebracht »Het was niet te verwachten dat ons verslag over het nu afgeloopen dienstjaar, weder zoo gunstig zou zijn als het voorgaande, daar de in dat verslag ge noemde bronnen van verdienste voor de armen in het verloopen najaar en winter, veel minder ruim vloeiden. Wij begonnen de bedeeling op 26 December 1893 dan ook reeds met beduidend grooter aantal por- tiën, namelijk 177 hoofden van gezinnen of alleen loopende personen met 343 portiën, welk getal successievelijk werd uitgebreid. Tot op 25 Januari 1894 werden bedeeld 254 hoofden van gezinnen met 554 portiën, welke allen tot de laatste bedeeling op 24 Maart, op de rol bleven. Gelukkig gaf de maand Maart zulk gunstig weder, dat de commissie het geraden achtte, eene week vroeger dan vorige jaren to sluiten. In 38 gewone bedeelingen werden uitgereikt 20041 portiën en in 10 extra bedeelingen 5417 portiën, totaal 25458 portiën. Er is dus beduidend meer noodig geweest dan den voorgaanden winter. Met erkentelijkheid mag de commissie getuigen, dat door onze weldadige mede burgers in de behoefte aan middelen ruimschoots is voorzien, daar wij door eenige giften in staat waren een groot aantal extra-bedeelingen te houden, en waardeeren wij zulks te meer, nu ook voor andere liefdadige werken steeds meerdere gaven van onze burgerij worden gevraagd en verkregen. Als hoofd bestanddeelen zijn in dezen winter ver bruikt 796 kilo gort, 700 kilo rjjst. 8571/2 kilo spek, 300 kilo vleesch, 29 hectoliter erwten, 28 hectoliter bruine boonen, en heeft de dienst eene uitgaaf vereischt van f 1657.17, tegen eene ont vangst van f 1713.39, sluitende alzoo met een over schot van f 56.22. Wij eindigen dit verslag met dank aan allen, die de commissie, ook weder in den afgeloopen winter, met bijdragen steunden, waardoor gedurende esn tijd van dertien weken, zoovele armen van warme voedzame spijs konden voorzien worden." De burgemeester bedankte namens het gemeente bestuur en de burgerij voor de zorgen en de mo welke de commissie zich ook weder in den afgeloo pen winter in het belang der armen had gegeven en noemde het een aangenaam verschijnsel, dat, waar dikwijls andere armbesturen met afnemende inkom sten hadden te kampen, deze commissie steeds vol doende financiëelen steun vond om op den ouden voet voort te kunnen gaan. Hij hoopte, dat deze blijkbare erkenning van het nut der instelling voor de com missie aanleiding zou zijn om ook weder in den aanstaanden winter hare taak voort te zetten. De voorzitter der commissie, de heer Oc/itman verklaarde, dat, in het volle vertrouwen op dien steun, de commissie gaarne aan de uitnoodiging van den burgemeester zou voldoen. Men schrijft ons uit Middelburg Bij den Commissaris der Koningin in onze pro vincie, jhr. mr. W. M. De Brauw, is het offici eel bericht ontvangen, dat H. H. M. M. defi nitief besloten hebben op het laatst der maand Augustus een vierdaagsch bezoek aan het eiland Walcheren te brengen. Gedurende het verblijf van HH. MM de Konin ginnen te Middelburg zullen de hooge bezoeksters rijden met eigen equipage, dat. te dien einde uit 's-Gra- venhage naar Middelburg wordt overgebracht. De Koninginnen zullen bij hare komst in de hoofdstad begroet worden door een eerewacht te paard, gevormd uit dames uit de eerste standen van Middelburg. laten overmeesteren en zwijgend het vreeselijke lot te dragen, dat zijne vervolgers hem oplegden. De schrik voor de verschijning van Barfehelmy op den eersten middag verdween, toen de generaals zich hadden verwijderd en Salvetat alleen bij den Bo hemer achterbleef; maar de ommekeer in de behan deling van den laatste ontging niet aan de waar nemingen van den chevalier. Ook Paczensky's en daarna Barthelmy's verschijnen op den volgenden dag, de verklaring van laatstgenoemde, dat hij de verborgenen zou laten opsporen, deden zijne vrees weör toenemen. Een straal van hoop vervulde weder zijn hart, toen hij het bevel van den afmarsch ver nam, maar het wegslepen van den Bohemer en het bevel aan Audry om achter te bljjven en het kasteel te bewaken tot de generaal terugkwam, vervulde hem weder met ontzetting en vertwijfeling. Met Szlenka was de sleutel en daarmede elke mogelijk heid verdwenen om uit deze afschuwelijke kooi te ontkomen, Audry's achterblijven gaf hem de zeker heid, dat Barthelmy zou terugkeeren en hem en zijne lotgenooten levend en dood zou ontdekken. Zoo doorleefde hg de vijf verschrikkelijke dagen en Het bij de H. S.-M. voor eenigen tijd opge heven doorgaande rijtuig Amsterdam— Vlissingen (via Den Haag) zal binnen enkele dagen weder geregeld loopen. Hrabbeiidijke. De verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, tengevolge van het overigden van den heer L. J. Overbeeko, zal plaats hebben op Maandag 16 Juli a. s. fierseke. In de jl. Vrijdag gehouden Raads vergadering waren 8 leden tegenwoordig. De Voorzitter (de Burgemeester) deelde o. a. mee, dat de 2 huizen van de gemeente, die wegens de vergrooting van school 1 voor afbraak verkocht zijn, respectievelijk f 320 en f 60 hebben opge bracht. Burgemeester en Wethouders stelden voorle. voor de verbetering der schoolpleinen een lading ballast aan te koopen en 2e. machtiging te verieenen tot den aankoop van onderhoudsgrint van 2 tot 4 c.M., waarnaar ingeschreven is voor f 2,45 per M3. Door die bepaling van 2 tot 4 el, weike B. en W. stellen willen omdat de term x.grove onderhouds grint" te vaag bleek te zijn, zal de post op de begrooting voor grint uitgetrokken overschreden worden, doch de meerdere kosten zullen wel op een anderen post te vinden zijn. De heer Sinke merkte op, dat de bepaling van 2 tot 4 c.M. niet nieuw is, al stemde hij toe, dat er niet altijd precies de hand aan gehouden is. Daar voor behoeven B. en W. dus geen machtiging te vragen. Een andere vraag is, of, als die betere grint aangeschaft wordt, men niet met minder toe kan. Zoo niet, dan moet de Raad alleen voor de meerdere kosten vergunning geven. De Voorzitter stemde toe, dat alleen de geldquaestia iu aanmerking komt. Hij geloofde niet, dat er minder dan anders (250 M3.) noodig zal zijn, daarom vroegen B. en W. om de meerdere kosten toe te staan. De heer Sinke meende, dat met de gewone grint tot heden tamelijk wel het doel was bereikt. Wil men grovere grint, dan wensebte hij om de meer dere uitgaven de hoeveelheid eenigszins te beperken. De heer Joos Sandee (wethouder) zeide, dat door B. en W. de vraag of men met minder toe kon, overwogen is, maar zij is ontkennend beantwoord. Het doel was juist verbetering van den weg. Wat het ballast betrof, die was hoog noodig, want de hoofden der scholen klagen hard over den slechten toestand der pleinen bij regenachtig weer. De heer Van Harmeien wilde een maximum-cijfer voor de meerdere kosten genoemd hebben. Besloten werd grint van 24 c.M. aan te koopen en ƒ150 voor de overschrijding der begrootiug toe te staan Omtrent de hoeveelheid en de prijs van het be- noodigde ballast konden B. en W. geen genoegzame inlichtingen gevenhet had hun aan tijd tot infor- meeren ontbroken. Daarom vond dit voorstel nog al bedenkingde beer Sinke wilde den aankoop uit stellen de heer Van Harmeien wonschto althans eenige gegevens te hebben. De heer Sandeewethouder, schatte dat hoogstens 60 M3. noodig zou zijn, en dat de prijs zeker niet boven dien van gewone grove grint zou stijgen. Uitstel ontraadde hij ten sterkste. Er werd toestemming gegeven voor 60 M3. tegen zoo laag mogelijken prijs. Volgens de begrooting zou dit jaar de Oesterstraat moeten worden geiioleerd. Nader is gebleken, dat dit zondtr verdere verbeteringen maar half werk zou zijn, en daarom wenschten B. en W. dit werk tot het volgende jaar uit te stellen, om dan afdoender maatregelen te nemen. De heer Cupéry had vernomen, dat het uitstel nachten tusschen de komst van Barthelmy en de overrompeling van het kasteel door de boeren. Zooals reeds gezegd is, bewoonde de chevalier het voorste vertrek en hij sliep onmiddellijk tegen den wand der kast, zoodat het geringste geluid van bui ten hem wekken moest. Bovendien vergunde zijne angstige gemoedsstemming hem slechts eene lichte sluimering. Toen dan ook de alarmklok geluid werd en de boeren onder woest getier het slot binnen drongen, ontwaakte hij onmiddellijk en daar hij altijd gekleed te bed lag, stond hij dadelijk voor de af sluiting der kast. Mijn God! wat beteokent dat? Een gevecht! Zou het Fransche leger op den terugtocht zijn? Be stormt men het dorp of overrompelt men het kasteel Gerechte Hemel, indien er eens brand was Hij vloog naar de deur van de andere kamer en klopte voorzichtig. ^Agnes! sta op. Er gebeurt bui ten iets verschrikkelijks". Sidderend snelde bij naar zijne waarnemingspost terug. In het volgende oogenblik waren de vrouwen reeds bij hem. »Wat is er?" vroeg de jongste. •Spreek niet!" fluisterde bij. >f)st kbkgflui bo-

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1