BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT. ZATERDAG 50 JUNI 1894. No. 76. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. Gemengde Berichten. Door den slager Dierx alhier werd Woensdag- I middag tusschen Heinkenszand en 's-Heer Arends- kerke in een sloot onderaan den dijk een beer in bewusteloozen toestand gevonden. Genoemde slager haalde de man uit de moddersloot en bracht hem met groote krachtsinspanning op den dijk. De hulp van twee in de nabijheid werkende menschen werd ingeroepen en daar juist de slager Van Hove uit Goes met zijn tilbury voorbij kwam nam deze den man op en bracht hem naar 't station 's-Heer Arondskerke, want hij moest naar Middelburg. Tot bewustzijn teruggekeerd deelde de man mede wie hij was. Van Heinkenszand gekomen om naar den trein te gaan, was hij onder weg door een be zwijming overvallen en van den hoogen dijk in de sloot gestort. Gelukkig dat de man spoedig uit zijn benarde positie is verlost en in goede handen ge vallen is, want hij had eene aardige som gelds bij zich. De dankbaarheid van den geredde is dan ook niet ta beschrijven. Bij de hoeve »Terlucht" in den Perponckor- polder groeit op een stuk land, toebehoorende aan den heer J. M. Kakebeeke te Goes en in pacht bij G. Van We le rogge van bijzondere lengte. De stroo zijn dooreengenomen 2 M. lang en vele aren bereiken eene lengte van 18 a 20 c.M. lerseke. Een gezin dat deze week zonder huis vesting is geraakt, is liefderijk door de officieren van 't Heilsleger alhier in hun woning opgenomen, niettegenstaande dit gezin zich vroeger alles behalve als vrienden van 't Leger heeft doen kennen. lerseke. De heer Sauer en nog een firma al hier hebben gisteren met hun werklieden en verder dienstpersoneel de Antwerpsche tentoonstelling be zocht. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. li. Ct.: In zake Tuinenburg schijnt eindelijk de zekerheid te zijn verkregen, dat de behandeling dier zaak bij de Amsterdamsche justitie thuis behoort en niet bij de Utrechtsche. Eenige dagen geleden althans zijn de diensten van den inspecteur-rechercheur Batelt ingeroepen ter opsporing van den voortvluchtige. Deze onderzoekt nu vooral, op welke data Tuinen burg fondsen ter markt heeft gebracht, op welke data hij te Amsterdam, op welke te Utrecht en op welke elders is gezien. Maar intusschen is T. reeds acht dagen geleden te Monte Carlo gezien, de plaats, waarop wij reeds vroeger zinspeelden, toen wij zeiden, dat zoowel bij als zijne reisgezellin daar vroeger reeds waren ge weest. Tuinenbuig heeft dus al den tijd gehad om van Monte Carlo naar eene meer veilige wijkplaats te vertrekken. Het onderzoek heeft tot heden geleid tot het ver moeden, dat Tuinenburg in Februari jl. voor het eerst trot verkoop vau effecten uit de brandkast is over gegaan. Woensdagochtend had mr. P. J. Troelstra te Utrecht weder een bijeenkomst met de ontslagen werk lieden van de stationskap. De werklieden zouden dien middag opnieuw,, aan het station komen, ten einde te verzoeken belast te worden met. de lossing van een wagen ijzer, die voor do Société des ateliers de con struction de Maliues is aangekomen. Een gesprek dat mr. Troelstra te voren met een der Belgische werklieden, die nog steeds aan den arbeid zijn, ge had heeft, moet geen bevredigende resultaten hebben gehad, daar de Belgen verklaarden zich niet met de handelwijze van Troelstra te kunnen vereenigen. Door een voorman van het werk zijn weder twee der ontslagen werklieden aan den arbeid gesteld. In den loop van den dag van gisteren zijn weder een tiental der ontslagen arbeiders aan het werk gesteld. Zij hebben allen met lust den arbeid ondernomen en het is te verwachten dat zij, voorgegaan door het goede voorbeeld der Belgische werklieden, thans ook Naar het Duitsch van A. E. Braciivogel. 27) Vervolg. Bleef de geredde hooggeplaatste persoon ook in Le Mans?" Helaas ja, en toen werd het blaadje omgekeerd. Mijne hulpbronnen te Parijs waren opgedroogd, de nieuwe regeering had mij, den Jacobjjn, ontslagen. Napoleon's ster begon te rijzen; alleen bij het leger was nog geluk te verwerven. Ik bewilligde eindelijk in eene scheiding op voorwaarde, dat Agnes niet zou hertrouwen, Le Mans niet zou verlaten en een zeker iemand zou doen vertrekken." De uit den Tempel ontsnapte Zeker. Eene herstelling der Bourbons was nu I niet meer mogelijk. Van die persoon iets af te weten, haar zelfs eene schuilplaats te verleenen, moest mij bij Napoleon even goed als vroeger den hals kosten. Ik diende reeds onder hem en na den slag bij de pyramiden decoreerde bij eigenhandig den kapitein Barthelmy. Intusschen verlangde Agnes hare volle vrijheid en ook dat ik aan onze dochter een jaar- lijksche uitkeering zou schenken, waarvan zij met haar in Duitschlandzou kunnen leven. Zij wilde naar den Rijn bij hare broeders." Maar dat is toch geheel met elkander in strijd: zjj wilde eene volledige scheiding en tegelijkertijd knóopte ze een financiëelen band aan, wat toch zeker niet noodig zou zijn geweest als zij de Versay's minnares was?" met ijver aan hot werk zuilen blijven. Wanneer zij toonen den noodigen lust en de geschiktheid voor het moeilijke werk dat van hen geëischt woidt te bezitten, dan zal er bij de Belgische Maatschappij zeker geen bezwaar bestaan om hen weer in dienst te nemen, daar het werk wel zoo ver ten achteren is, dat om nog eenigszins bijtijds gereed te komen, stellig een groot aantal arbeiders noodig is. Uit Oosterwoldo wordt aan de N. li. Ct. ge schreven Nog weinige jaren, en het afgraven op groote schaal der booge veenen in Friesland behoort tot» de geschiodenis. Ten tijde dat de abt Siardus (11941230) werd begiftigd met het klooster Mariëngaarde en vele venen te Bakkoveen, moet met het turfgraven zijn begonnen, en omtrent de 15e en 16e eeuw werd met de vervening in verschillende gemeenten aan gevangen, tot eindelijk op het einde der 17e eeuw werd begonnen met een uitvaart boven Gorredijk eu iets vroeger boven Ureterp, in de richting naar de HaulervenenHaulerwijk. In 1827 is men met het kanaal gekomen tot Appelscha, het laatste veendorp in Friesland. Ge durende zeven eeuwen heeft alzoo de vervening plaats gehad. H. M. de Koningin-Regentes heeft een som van f 60 beschikbaar gesteld voor een meisje te Kralingen, die sedert 10 jaren aan zenuwziekte lijdt, om daarvoor een kuur vau 6 weken te Zandvoort te ondergaan blijkt het, na verloop daarvan, dat een nieuwe kuur \an 6 weken noodig is, dan wordt op nieuw nog eenmaal f 60 beschikbaar gesteld. Een verhuurster van roeibootjes te Utrecht zag ia een der bootjes een 12jarigen knaap liggen, die geen teeken van leven meer gaf, zoodat zij niet anders dacht of de knaap was overleden. Bij nader onderzoek bleek Gchter, dat de knaap zwaar beschon ken was, terwijl later nog aan het l cht kwam, dat hij met een paar makkertjes was wezen roeien en dat zij gedurende dat watertochtje met hun drieën een half fleschje jenever hadden geknapt. De knaap werd door de juffrouw in de gelegen heid gesteld om zijn roes uit te slapen, terwijl tevens de oudeis werden gewaarschuwd. De beide andere knapen waren behouden thuis gekomen, doch haddm eveneens merkbaar te veel sterkedrank gebruikt. Tegen de tapster, die aan de jongens den sterke drank heeft verkocht, is proces-verbaal opgemaakt. Volgens de N. R. Ct. zagen Woensdag politie agenten in een weiland aan den Nieuwen Binnen weg te Rotterdam een man staan, die als een razende met een stuk ondergoed door het gras heen en weer zwaaide. Dit trok hunne aandacht, en zij begaven zich daarop naar den man, die in een der nieuwe straten aldaar bleek te wonen. Naar de reden van zijn zonderling gedrag gevraagd, verklaarde hij, dat zijn kind dauwwurm had en een buurman hem nu den raad had gegeven 's nachts met het goed van het kind in den dauw te gaan zwaaien, hetgeen een onfeilbaar geneesmiddel was. De politiemannen moch ten er niet in slagen den man dit denkbeeld uit het hoofd te praten. In de omstreken van Breda heerscht een al- gemeene ziekte onder de geiten. De dieren krijgen verlamming in de beenen, kunnen niet meer staan, gebruiken geen voedsel meer, sterven of worden afgemaakt. In het plantsoen bij li9t meteorologisch obser vatorium te Utrecht zat Maandag-morgen eene dame, eene jonge, schoone Engelsche, met haar schetsboek op de knie, op een klein vouwstoeltje te aquarellen. Een nieuwsgierige slagersjongen stond achter haar en sloeg haar werk aandachtig gade, doch van tijd tot tijd dwaalden zijne blikken van het schetsboek af naar den schoonen gewelfden hals der teekenaarster. Het scheen dat die hals ook de aandacht getrok ken had van een paar vliegen, die er aanhoudend O, maar ze had daarvoor een andere reden, die juist de hooggeplaatste persoon betrof. Wan neer ik voor mijne dochter zorgde, dan kon Agnes met hare beschermelinge naar Duitschlaud ontvluch ten. Versay zou haar wel gevolgd zijn." Dus wilde die hooggeplaatste persoon niet alleen onder geleide van Versay weg?" Dan waren ze geen uur van Le Mans gekomen, zonder weêr gepakt te zijnHoe zou bovendien mijne trouwelooze vrouw hebben kunnen afzien van Versay, die haar met geschenken overlaadde Napo leon verliet in dien tijd Egypte om zichzelf tot con sul te verheffen, maar ik bleef bij het leger in de pijnlijkste onzekerheid achter zonder eenig bericht uit Le Mans. In November 1801 verlieten wij einde lijk het Nijldal en ik ging naar Parijs terug Ik zag, dat Bonaparte Frankrijk's meester en afgod, dat de republiek nog slechts een schaduw van zichzelf was. Ik deed den eersten consul nu zonder voor behoud mededeeling van mijn geheim en de diensten in bet buitenland behoedden mij voor straf. Hij zond mij dadelijk met een detachement jagers naar Le Mans, om de hooggeplaatste persoon op te lichten. Maar ze was met Agnes en mijne dochter, met be hulp van de Versay en Scharre sedert October 179g reeds naar Duitschland ontvluchtNapoleon was woedend en het kostte mij bijna mijne betrekking. Gelukkig liet hij den dapperen soldaat niet boeten voor do verdenking, die aan den Jacobijn kleefde. Bedrogen, verlaten door vrouw en kind, redde ik derhalve ten minste mijn degen, om roem te behalen en mij te wreken 1" Gedurende den oorlog hebt ge zeker overal in Duitschland onderzoekingen ingesteld Dat kunt ge begrijpen. Indien het mij gelukt was haar te pakken, zou ik de lieveling des keizers omheen vlogen en er op gingen zitten, blijkbaar tot last van do jonge Engelsche. Of de slagersjongen jaloers weid op de vliegen dan wel of hij uit ga lanterie handelde, weet ik niet, maar hij nam zijn pet van het hoofd en verjoeg daarmede zwaaiende de insecten van het bewonderde lichaamsdeel. De dame dankte hem met oen vriendelijken blik dien zij achter zich wierp. De vliegen gaven het echter niet spoedig op en zoo was de jongen verplicht al zijne aandacht aan den hals te blijven wijden. Dat was liem blijkbaar te machtig. Plotseling bukt hij zich en drukt een vurigen kus op den hals der En gelsche die verschrikt opspringt en in hare moeder taal om hulp roept. De euveldader verwijderde zich met haastigen tred en na eenige moeite gelukte het de Engelsche dame zich naar het Hötel de Ville" te doen geleiden. Daar bracht zij alle bureaux in opschudding zoowel door hare schoonheid als door hare klacht, waarvoor zij onmiddellijk voldoening eischte. Hare aanwijzingen waren echter niet van dion aard dat de slagersjongen ontdekt kon worden. De zaak heeft zooveel gerucht gemaakt in ons kuische Utrecht zegt de Amsterdammerdie het ver haal van haren correspondent ontving, dat men gelooft dat in de aanstaande gemeenteraadszit ting er eene interpellatie over gehouden zal wor den en dan zal er wel niet anders opzitten dan dat allo slagersjongens gedurende vier maanden zich alleen gemuilkorfd op den epenbaren weg mogen vertoonen. Volgens het Heerenveensclie Nieuw Advertentie blad heeft; de landbouwer Huisman te Nieuweschoot de Sneeker Courantdie mededeelde dat hij zou heb ben bekend de moordenaar zijner vrouw te zijn, gesommeerd die aantijging openlijk te herroepen. Bismarck en de Engelsche staatsman Lord Beaconsfield waren zeer vertrouwelijke vrienden. Terwijl hij eens met Bismarck zat te praten, vroeg hij dezen, wat hij deed om vervelende bezoekers weg te krijgen. »0", zeide de kanselier, dat is heel een voudig. Mijn vrouw weet, als iemand te lang blijft en laat mij dan roepen". Onmiddellijk daarna kwam een bediende met de boodschap dat de vorstin den Rijkskanselier noodzakelijk moest spreken." Op welke wijze de beide voorname vrienden toen elkander aankeken wordt niet vermeld. Beaconsfield stond onmiddellijk op en verliet den Rijkskanselier met den mees ten spoed. Te Lens (Frankrijk) zjjn in een gesticht voor ongeneeslijke krankzinnigen zestig personen, die van het vleesch van een kalf gegeten hadden, onder vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. Reeds zijn drie menschen overleden. Het kalf werd vier dagen nadat het geslacht was aan de patiënten te eten gegeven. Een landbouwer van het Franscho dorp Haudi- villers, die 43 jaar oud, gehuwd en vader van een 20-jarigen zoon is, heeft te zijnen huize een dienst meisje van 16 jaren doodgeschoten. Dezer dagen begaf hij zich naar een kamer van zijn huis, waar hij wist dat het meisje alleen was en bleef daar een tijdlang met haar in gesprek, totdat de huisgenooten verschrikt werden door drie op elkaar volgende re volverschoten. Toen zij naar do kamer snelden, vonden zij het dienstmeisje dood, met twee kogels in het hoofd en één in da borst. De moordenaar, die gevlucht was, kwam een paar uur later op de gendarmerie en vertelde daar met de grootste kalmte zijn misdaad. Dit drama heeft in het vreedzame dorpje een groote ontroering te weeg gebracht. Het bericht, dat er na do gevangenneming van den kamerheer-ceremoniemeester Lebrecht von Kotze nog vier zulke brieven waren ontvangen, als waarvan hij verdacht wordt de schrijver te zijn geweest, wordt tegengesproken. Te Antwerpen is eene bom geplaatst voor de geworden zijn. Dat de familie Versay tegen den nieuwen machthebber was, bleek uit de samenzwe ring van Pichegru. Met Enghien werden ook de broeder en de oom van dien schurkachtigen Versay onthoofd. Toen had ik ze bijna in handen gekregen, maar ze waren uit Frankrijk gewaarschuwd en nog juist bijtijds verdwenen". Claude", hernam de maarschalk na een oogenblik nadenkens, >ik geloof zeker, dat het Versay volstrekt niet om Agnes maar om die gewichtige persoon te doen geweest is, die hij geholpen heeft uit den Tempel te ontvluchten. Iudien werkelijk Agnes u bedroog uit blinde liefde voor den ellendeling, vrees ik zeer, dat zij ten slotte zelf de bedrogene is geweest •Des te erger voor haar en een dubbele reden voor mijn onuitwischbaren haat, want zij sleepte in haar noodlot mijn kind mede, dat nu misschien bedelend door Duitschland trekt, terwijl ik moet sterven zonder mijn goud en mijn roem aan iemand te kunnen nalaten". •Hebt ge de ongelukkige in uw testament bedacht Mijne dochter zal alles hebben wat ik het mijne kan noemen, wanneer ze van Agnes gescheiden leeft, wanneer ze haar negeert, die zulk eene slechte echt- genoote en moeder was. Mijn laatste wil rust in de portefeuille op mijn borst". Augereau reikte den somberen vriend zijner jeugd de hand. •Laten we de zaak nu verder rusten. Ginds wordt een dorp tusschen de bergen zichtbaar, en ik zie een officier naderen. Welk nest is dat, Petineau •Eishausen, maarschalk. Van daar tot Hildburg hausen is een goed uur". Is daar gelegenheid om middageten te bekomen Zeker. Daarginds ligt een kasteel, dat bewoond moet zijn door een krankzinnigen graaf, een Pool. woning van den heer Huybrechts, lid der bekende handelsfirma Huybrechts en Co., een der fraaiste huizen der stad. De bom ontplofte met een hevi- gen slag, di8 op vrij grooten afstand werd gehoord, maar veroorzaakte slechts geringe schade. De keer Huybrechts woont op den hoek der Maria-Theresia- en Rubens-straten. De justitie heeft terstond een onderzoek ingesteld, maar het is haar tot dusver nog niet gelukt den dader op te sporen. In Luik en zijne omstreken heerscht sedert eenige dagen de cholera, die er zich den gekeelen winter door nu en dan heeft vertoond, heviger. Te Jemeppe zijn reeds een twintig personen aan de ziekte bezweken en komen eiken dag nieuwe ge vallen voor, niettegenstaande de genomen maatre gelen. Ook in de nabijgelegen plaatsen Tilleur en Seraing en tot in Luik toe zij n reeds gevallen voor gekomen, waarvan een paar zeer hevig waren. Men vreest dat de Maas besmet is, en het gebruik van Maaswater is verbodenhelaas wordt het ver bod niet altijd nagekomen. De ziekte is tot nog toe beperkt tot achterbuurten en krotten, waar zij een vruchtbaren bodem vindt. De Czaar en zijne gemalia hebben te Borki de plechtige inwijding bijgewoond van de kerk, aldaar gesticht ter herinnering aan den verijdelden aanslag op het leven van den Czaar. Volgens The Electrician zou een Engelsch offi cier in Indië tusschen twee ruim 1.5 KM. van elkaar verwijderde Hindoetempels een telephoon ontdekt hebben, die reeds 2000 jaar oud zou zijn. Verdere bijzonderheden ontbrekenechter kan het bericht zeer zeker waarheid bevatten. Ook in Egypte zijn reeds lang sporen van draadverbindingen tusschen tempels gevonden, zonder dat men heeft kunnen nagaan, tot welke doeleinden die gebruikt zijn. Het is volstrekt niet onmogelijk, dat deze eerste beschaafde j volken iets dergelijks als onze telegraaf of telephoon gekend hebbensporen van bliksemafleiders zijn beslist herkend. Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. d. R.! Wie jl. Zaterdag een bezoek gebracht heeft aan 's-Heerenhoek zal een groot verschil hebben opge merkt tusschen het daar gehouden festival en dat te Kruiningen. Reeds eenigen tijd geleden werd er druk over eerstgenoemd festival gesproken, er werden ver gaderingen belegd, waar de harmonie, naar ik hoor, soms nog al wat te wenschen overliet, maar einde lijk had dan toch het festival, onder begunstiging van prachtig wéér, plaats. Of de gezelschappen het afgesproken hadden weet ik niet, maar zeker is het dat van de 12, die ge- noodigd waren, slechts 2 op kwamen. Ook de in- woneis toonden weinig belangstelling, want in plaats dat het geheele dorp in feestdos was, wapperde slechts uit de huizen van enkele herbergiers de drie kleur. De president en de vice-president der feest vierende vereeniging, die toch bij zulk eene gelegen heid de leiding van het feest op zich dienen te nemen, hadden dit overgelaten aan den secretaris en den penningmeester (aan wie ik gaarne hulde breng voor hun flink optreden) en gingen zelf deel nemen aan het te gelijkertijd gehouden schiet-con- cours. Bal en vuurwerk slaagden uitstekend alleen was het eerste wel wat rumoerig, zoodat de eigen aardige kenmerken van een bal ten eenenmale ver loren gingen. Ik hoop, dat deze enkele grepen, die ik uit de feestviering van jl. Zaterdag doe, aan het bestuur en aan de ingezetenen aanleiding mogen geven om een volgend maal meer eendrachtig samen te werken dan zal het beoogde doel beter worden bereikt. EEN BEZOEKER. Haar is nog niemand ingekwartierd". Goed! Meld den graaf dat wij komen. We zullen hem een bezoek brengen en zijn wijn proeven vóór wij bij den heerscher over dit miniatuurstaatjo gaan souperen". Petineau galoppeerde terug en langzaam trok het corps Augereau het dorp Eishausen binnen. Ongetwijfeld had onze vriend Szlenka den besten wil om tot zijn laatsten ademtocht zijn plicht trouw te vervullen en zijne familie deed haar uiterste best om hem daarbij behulpzaam te zijnmaar toen hij toch de soldaten het dorp zag binnenrukken en den met goud overladen maarschalk, door zijn gevolg omstuwd, voor het kasteel zag afstijgen, kwam er een stille vertwijfeling over hem. Misschien hielpen deze en het bewustzijn, dat zijn eigen leven en dat van alle anderen op het spel stonden, den graat Szlenka juist aan eene zekere soort krankzinnige vroolijkheid. Hij speelde de rol van vriend der Franschen, van hater der Duitschers zoo goed, hij wist den toon, en zonder het te vermoeden de mee ningen van Augereau en Bartelmy zoo juist te treffen, dat hjj hen volkomen misleidde. Nadat het diner en het dolle drinkgelag, waarvan het rumoer den chevalier en de dames met schrik vervulde, geëindigd was, vertrokken de generaals om 5 uur wéér en zette hun tocht naar Hildburghausen voort. Ze lieten in Eishausen een regiment achter onder bevel van kolonel de Salvetat, die in het kasteel zijn intrek nam, en rechts en links van den weg naar de residentie werden andere regimenten inge kwartierd, zoodat weldra het kleine rijkje meer Franschen dan Duitschers herbergde. Hildburghausen zelf was met troepen gevuld, niet het minst met generaals en stafofficieren, wier corpsen in den om trek waren gehuisvest. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1894 | | pagina bijlage 1