Een ding is zeker, mmmmmmw 11 Heten of 28 Gemeten tiendvrije Vruchten te Velde, BOUWLAND, ADVHRTBNTIBN. Woensdag 4 Juli 1894, openbaar verkoopen op Woensdag 4 Juli 1894, veilen en verkoopen Openbare Verkooping op Dinsdag 3 Juli 1894, TARWE, TARWE, .A.a,rd. appels, VERPACHTING "voor 7 jaren, lang een brief van den Gouverneur Generaal te weigeren en d8 Nederl. autoriteiten te belemmeren. Dit ware reeds voldoende ora satisfactie te eischen, maar daarnaast geldt als reden do plicht van het Ned. Gouvernement om te waken, dat een deel der bevolking niet door ellende en hongersnood langza merhand omkome. De eischen aan den vorst gesteld, zijn leedbetuiging over zijn ongepaste houding tegen over het gouvernement. 2. Plechtige verzekering voortaan te zullen uitvoeren de bevelen van den flouverneur-Generaal en de verordeningen van het Indisch bestuur en 3. aannemen der bemiddeling van den resident van Bali en Lombok om aan den ver warden toestand op Lombok een einde te maken. Tot de expeditie is thans besloten, omdat het oogenblik nu het meest geschikt is. Wachten wij tot al de Baliëis overwinnen, dan zullen de Sassaks zijn uitgemoord. Winnen de Sassaks, dan zullen zij van onze hulp niet. meer gediefd zijn, en in elk geval zou gedurende 3 a 4 jaren de tegenwoordige ellendige toestand kunnen voortduren De mpest geruststellende verzekeringen gaf de Minister omtrent onze kracht. We behoeven geen echec te vreezen. Mocht bet onverhoopt zich voordoen, dan zijia wij toch in staat bet schitteierid uit te wisscheu. Hij neemt de geheele verantwoordelijkheid op zich en hoopt dat het geheele Nederlandscbe volk volle ver trouwen zal hebben in de dapperheid van het In dische leger. Aangenomen zijn do ontworpen omtrent amslui- tingspunt van don zijtak spoorweg Probolingo Pana- roekau, de cholera-overeenkomst van Dresden, toe treding tot de verlenging voor den duur der gemengde rechtbanken in Egypte. De Kamer is op reces gescheiden. Kerkelijke Zaken en Pndsrwiis. Doopsgezinde gemeente. Godsdienstoefening op Zon dag 1 Juli des voormiddags te 10 uren door ds. B. Oupcrus van Zuifen. Gisteren werd aan 180 kinderen der Christ. Bijz. school in de Wijngaardstraat alhier, die in het afgeloopen jaar minder dan 10 verzuimen hadden gehad, een feestdag bereid. Onder begunstiging van prachtig weder werd met het muziekgezelschap Hosanna", dat de geherie tocht medemaakte, eerst eene waudeling door de stad gemaakt en daarna begaf men zich naar het station om met dm trein van omstreeks halt óén naar Middelburg te stoomen. Daar trok men door de stad naar de Groote Markt, vanwaar de tram de feestvierenden naar Vlieringen bracht. In het »café Schout" werd een en ander gebruikt, waarna de kinderen zich heerlijk vermaakten aan bet schoons strand. Op dezelfde wijze werd ook de terugtocht volbracht en in goede orde keerden de feestvierenden onder leiding van hot onder wij zend personeel, van het schoolbestuur en van de com missie van schoolverzuim, met den trein van zeven uur alhier terug, aan het station natuurlijk opge wacht door eene talrijke menigt9 belangstellenden en nieuwsgierigen. Blijkens den »staat van de scliolen met den Bijbel", voorkomende in het. L5de jaarverslag der Uni«, zullen op 1 Januari 1895 aan 20J scholen 212 onderwijzers meer moeten zijn, dan er op 1 Januari 1894 aan die scholen werkzaam waren, on gerekend de vacaturen aan de overige 364 scholen met den Bijbel. Volgens de officieels opgaven h^bbeu bii het voor- jaarsexamen 56 kweekelingen vaa de Christelijke normaallessen, normaalscholen en kweekscholen de acte van (hulp)ooderwijzer verkregen en kan die acte bij het e. v. najaarsexamen, naar verhouding van de uitkomsten bij het voorjauisexunm, nog aan 24 kweekehngen uitgereikt worden. Het totaal kan alzoo 80 bedragen. Telt men daarbij 20 onderwijzers, die door hoofden van onze scholen met den Bijbel zyn opgeleid, dan zullen er op 1 Januari 1895 voor de 212 ontbrekende, slechts 109 onderwijzers beschik baar zijn, zoodat ev op genoemden datum, tenminste 112 onderwijzers te weinig zullen wezen. (St.) Rechtszaken De Amsterdamschfi rechtbank deed uitspraak in het geding der valsche bankbiljetten en veroor deelde Krauso tot een gevangenisstraf van 5 jaren, Toebaerts tot 4 jaren, Thumin tot 3 jaren, v. Liemt en Prey tot 2 jaren en 6 maanden, Sinnige en Arnzt tot 2 jaren, Rempt en Keeze tot 2 jaren en 6 maanden, terwijl zij Löschke vrijsprak. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde gisteren het hooger beroep van Lampier, koewachter te Groede, tegen het vonnis van de Rechtbank te Middelburg, waarbij hij tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld wegens den bekenden moord op zijn vrouw, schoonmoeder en schoonzuster te Marolle- put onder üostburg. Een vrij talrijk publiek vulde de rechtszaal. Op de door den president van het Hof tot hem gerichte vraag of hij berouw van zijn daad had, was het antwoord »jawel, maar wat kon ik er aan doen, wat helpt me dat Voorts verklaarde hij, dat bet hem hetzelfde was of hij éen vrouw dan alle drie het. leven benam. Mr. H. Smissaert, als verdediger aan bekl. toege voegd, vroeg, dat het Hof de behandeling der zaak zou schorsen en een nader onderzoek naar bekl.'s geestestoestand zou instellen. Het O. M.. waargenomen door procureur-generaal mr. Bijlevejf, vordeidö bevestiging van het vonnis. Uitspraak 11 Juli. B*e moord op gireuident Carnot. De correspondent der Temps meldt uit Rorni Santé Cesario is geboren te Motta Visconti, een stadje tussoben Milaan en Pavia. Een journalist uit Milaan heeft, den oudsten broeder van den moor denaar g< ïaterviewd, die wijnkooper te Milaan is. Hij zeide: wij 2ijn met ons zes broeders en eoDe zuster. Onze vader is dood. Onze moeder heet Marta Broglio. Santé is de jong3te der jongenshij werd door moeder bijzonder vertroeteld. Drie mijner broe- ders, mijne moeder en mijne zuster wonen te Motta Visconti, waar zij eene kleine bakkerij en komenijs- j winkel hebben. Toen Santé een kind was, was bij mooi als een engel, zoodat hij bij processes werd gekozen om Johannes den dooper voor te stellen. Later was hij misdienaarhij was zacht van aard. Op zijn veertiende jaar kwam hij te Milaan en vond wesk in eene bakkerij. Zijn gedrag was onberispelijk, totdat hij, twee jaren geleden, met anarchisten be gon om te gaan. Toen raakte zijn hoofd op hol. i Hij las en praatte als een advocaat. Ongelukkig liet zijn beroep als bakker hem eenige uren van den dag vrij. Die bracht hij door met anarchisten op eene plaats, die de politie eindelijk ontdekte, j Bij eene huiszoeking bij mijn broeder werdeu anarchistische plakkaten gevonden. Wij werden ge waarschuwd door de politie, dat, als wij Santé ni-t tot andere gedachten brachten, hij zou worden ge- vangen genomen. Ik voor mij heb alles gedaan, j wat ik kon ik heb hem zelfs geslagen Het scheen, j dat Santé zich wilde verbeteren en hij zwoer, dat hij met zijw vrienden niet meer zou omgaan. Maar drie maanden daarna betrapte de politie hem en i andere anarchisten, toen zij anarchistische strooi- biljetten voor eene kazerne uitdeelden. Santé werd tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. Moeder werd er ziek van. Na zijne veroordeeling vluchtte i hij naar Zwitserland en vervolgens naar Cette, waar j hij in het begin van verleden jaar was. Mij schreef i hij weinig; hij schreef meer aan mijn broeder Jan, die te Turin kok is. Jan heeft mij meer dan eens gezegd, dat Santé werk zocht, maar er niet ia slaagde. Mijne moeder, die altijd zwak voor hem was, zond hem eenig geld. Toen ik van den moord van Carnot hoorde en dat de dader een Italiaan was, had ik dadelijk een voorgevoel, dat het mijn broeder was. Maar ik ben overtuigd, dat hij lid was van eene geheime vereeniging en dat het lot hem heeft aangewezen om de misdaad te volbrengen. De Temps ontvangt uit Lyon bericht van eene lange ondervraging, welke de rechter van instructie den moordenaar deed ondergaan. Cesario verklaarde geene enkele bijzondere grief te hebben tegen Car not, hij heeft hem eenvoudig gedood, omdat hij een tiran was. Hij verklaarde ook anarchist te zijn en zich daarop te beroemen. Aan de jury alleen zal hij de drijfveer zijner misdaad bekennen. Medeplichtigen heeft bij niet en te Lyon kende bii niemand. Hij verhaalde ook omstandig den aanslag, zeggende dat hij zijnen dolk geopend in zijne mouw verborgen hield. Ik behoefde slechts de hand op te heffen, zeide bü. Ik legde aan op den onderbuik, ik liet mijnen arm neervallen, roepende: >Leve de anarchie!" Uit Montpellier wordt geseind, dal de moordenaar van Carnot Zaterdag avond ten 5 ure Cette verlaten beeft. In die stad heeft men eenige anarchisten aan gehouden, waaronder zekeren Loborie, met wien Cesario Zaterdag te Montpellier den namiddag had doorgebracht. De Figaro zegt, dat de Lyonsche politie ijverig den man zoekt, die den moordenaar de noodige in lichtingen zou gegeven hebben, om zijne misdaad te voltrekken; 't is een kappersbediende, Marius Velly genaamd, een vriend van zekere vrouw Samuel, wiens man een Italiaan is. Die Marius was gewoon eiken dag eene cliënte te bezoeken, mad. Roussigue, aan wie hij Zaterdag zeide: »De reis van den pre sident zal niet zoo schoon zijn als men wel denkt er zal een oogenblik komen, waarop iemand de voet bank van het rijtuig zal beklimmen en hem eenen dolk in do horst stooten zal." De politie heelt zich naar mad. Roussigue begeven. Marius was juist se dert vijf minuten vertrokken, en is sedert verdwe nen. De agenten begaven zich daarop bij mad. Sa muel, maar deze beweerde hem niet te kennen de commissaris hield haar aan en deed eene huis zoeking in hare woning. Men vond papieren, die hare betrekking met Marius bewezen. De moordenaar van Carnot zal den 23 Juli te recht staan. De moord van het heofd van den staat wordt door de wet gelijk gesteld met vadermoord en wie wegens vadermoord is veroordeeld wordt in zijn hemd, blootvoets en met een zwarten doek over het hoofd onder het schavot geplaatst, waar oen be ambte het vonnis voorleest. Daarna wordt hij ge guillotineerd. Een geneesheer heeft aan eenen redacteur van de Temps verzekerd, dat alle geneeskundige hulp bij Carnot nutteloos was. Gedurende mijn loopbaan als geneesheer, zeide hij, heb ik 18 ongelukkigen ver zorgd, die getroffen waren met eenen dolk door Italianen. De wonden genezen nooitde Italianen steken in de richting der lendenen en stooten hun nen dolk tot aan het hecht in het lichaam, van be neden naar boven. Al degenen, die ik na het be komen van dergelijke wonden geholpen heb, zijn overleden. Ondanks de bezwaren van mevrouw Carnot is een anatomisch onderzoek gedaan op het lijk van Carnot om de juiste oorzaak des doods vast te stellen. Echter zijn niet meer dan de naaste Jiehaams- deelen bij de wond daaraan onderworpen. Dit was noodzakelijk om te voorkomen, dat bij de vervolging van den misdadiger door de verdediging excepties zouden opgeworpen worden op grond van een on volledig onderzoek der verwonding. De doctoren con stateerden. dat de inwendige verbloeding de oorzaak van den dood was. Het lijk werd daarna slechts gedeeltelijk gebalsemd. De kist, welke het lijk van Carnot bevat, staat sedert Dinsdagvoormiddag in een voorloopige rouw kamer, in afwachting dat de rouwkapel gereed zal zijn, in welke de katafalk zal worden ge plaatst. De kist is overdekt met, een zwart fluweelen baarkleed, waarover een driekleurige vlag ligt. De katafalk is vierkant en bekroond met een dom, gedragen door vier kolommen. Twee liefdezusters knielen aan beide zijden van de katafalk. Op de tredon staan twee leerlingen der polytechnische school, in welke Carnot zijne eerste wetenschappelijke op leiding genoot. Verder staan in de kapel vier bid- stoelen voor de familie. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Waarde. In het gemeentehuis werd hier giste ren aanbesteed bet leggen van 1000 M. grintweg. Door 4 aannemers werd ingeschreven, te weten de heerenA. Foudraine te Goes voor f2213, J. Lin- denberg te Wemeldinge voor f 2250, B. den E. v. d. Brink te Krabbendyke voor f2110 en P. Visser te Hansweerd voor f 2095. Aan den laagsten in schrijver is het werk gegund. Burgerlijke Stand van Goes van 27 tot 29 Juni 1894. Ondertrouwd: 28, Josephus Franciscus Joossens, 33 j., jm., te Kloetinge en Anna Maria Geertruida Geul, 27 j., jd., to Goes. Geboren 27, Cornelis Adrianus, z. v. Willem Samuel Duvekot en Johanna Jacoba De Wagemaker; 28, Pieter, z. v. Arie Freckenhorst te Middelburg en Sentina Minderhoud. Daturr. 30 Juni, 30 3 Juli, 3 Verkoopingen sn Verpachtingen. Voorwerpen. Plaat». Voorwerpen. Jnforr-stiéu. Baarland, tarwe en rogge, Van der Kloes. Biezelinge, veldvruchten, Mulock Houwer. Biezeliuge, veldvruchten en verj). land, Pelle. 's Hoer Arendsk veldvruchten, De Vos. Terseke, klavers en kanthnoi, De Ronde Bresser. Borsele, hooigras, Van der Kloes. Kruiuingen, timineraffaire, huizen en erven, Prius. Biezelingschen polder, vruchten te velde, Hollmann. Kruiuingen, iubcedel en timraerinventaris, Prins. Wemeldinge, hooigras en vruchten te velde, Wolfertsdijk, vruchten te velde, Bergen-op-Zoom, oe«terpannen, 's Gravenpolder, veldvruchten, Oudelande, veldvruchten, Gallis Mtrens. Pilaar. Gruting en Swaan. P. Overman. P. Overman en De Vos. De Vos. De Ronde Bresser. Van der Kloes. Oudelande, huis en erf, 's lieer Arendsk., vruchten te velde, Ovezand, huis. Goes, heerenhuizen, moestuin met woonhnis enz Mulock Houwer. Goes, verpachting land, Biezelinge, vruchten te velde, Oudelande, hofstede, land, Oudelande, veld- en boomvruchten, Wolfertsdijk, inspan, Goes, Goes, Oudelande, verp huis, tuiu, land, twee hofsteden, boereninspan, Kattendijke, boereninspan, Mulock Houwer. Gallis Merens. Van der Kloes. Van der Kloes. Pilaar. Mulock Houwer. Gallis Merens. P. Overman en De Vos. Pelle. Te houden Aanbestedingen. Datum Plaats. 2 Juli, Krabbendijke, Voerworpen, rioleering, Informatie A. Le Clercq. Watergetijen voer lerseke. DAGEN. hoogwater, laagwatek. Voorru. Nam. Voorm. Nam. 30 Juni 11.53 5.52 6.23 1 Juli 0.23 0.55 6.53 7.25 2 1.24 1.51 7.54 8.21 3 2.19 2.46 8.49 9 16 4 3.13 3.39 9.43 10.9 5 4.6 4.31 10.36 11.1 6 4.58 5.23 11.28 11.53 Marktberichten. MIDDELBURG, 28 Juni 1894. De aanvoer uit Walcheren was heden weder klein en be stond uit niets dau Tarwe, die hooger werd gehouden, maar door koopers werd niet meer geboden dan vorigen weekprijs f6,25 a 6,50 naar kwaliteit, waarvoor weinig' werd afgegeven, zoodat het verhandelde van niet veel heteekenis was. Rogge en Mesting-Erwten werden tot vorigen prijs aangeboden. Boter f 0.95 a 1,05 per K.G Eieren f 3,per ÏOO stnke. Getrouwd PIETER C. W. SWEMER en ANNA ROELOF, die, ook namens wederzijdsclie familie, bunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Colijnsplaat Cortgene 28 Juni 1894. Maandag 2 Juli hoopt onze ge liefde vader, behuwd- en grootvader G- NIJSSE Az. zyn JOrien selioortodasr te herdenken. Zijn dankbare kinderenbehuwd- en kleinkinderen. Heinkenszand, 30 Juni 1894. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk, doch geduldig lijden, onze veel geliefde ecbfgenoote en moeder JOHANNA CORNELIA SONKE, in den ouderdom van 42 jaren en 5 maanden. Hoe zwaar ons dit verlies valt zal een ieder kunnen beseffen, die haar van nabij gekend heeft, maar de hope dat haar heen gaan vrede geweest is lenigt onze eenige smart. Namens de familie, M. KOOLAARD en kinderen. ICr'b1 den 26 Juni 1894. Na een lang en smartelijk lijden overleed heden ten onzen huizeonze veelgeliefde broeder en behuwdbroeder, de heer M. W. VAN ARENTHALS Jz., in den ouderdom van bijna 45 jaar. Mede namens de familie, P. J. VISSER en Echtgenoote. Hansweerd, 22 Juni 1894. De heer en mevrouw COENEN bedanken voor de belangstelling bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht Maandag 2 Juli en Woensdag 4 Juli van 24 uur. Voor de vele blijken vaa belang stelling ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden zoon en broeder, GOVERT VAN DUKE te Rotterdam betuigen wij onzen welgemeenden dank. J. VAN DUKE. P. VAN DIJKE—Hector. en verdere familie. Wilhelminadorp, 25 Juni 1894. Zij, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van If. Slabfoekoorn Wz., overleden te Biezelinge den 29 Mei 1894, worden verzocht daarvan opgaat of betaling te doen ten kantore van den Notaris PI LAAR te Goesvoor of op den ÏO Juli a. s. ge Sunlight Zeep geeft steeds ver blijdende uitkomsten, terwijl na- maak altijd teleurstelt. Het woord »Sunlight" is gestempeld op ieder stuk, let vooral hierop, want eerst i |?r dan is men verzekerd eene uit- jjjw" muntende Zeep, vooral voor de wasch, te ontvangen. Overal ver- krygbaar 35 ct. per doos. is verkrijgbaar bij P. J00SSE. De Notaris J. VAN DER KDOES zal namiddags 1 uur, te Borselein de Ge meente-herberg, ten verzoeke van den heer Ti. Kottier Izaakszn., in het ond°r Borsel\ in Dolrrhoek. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal des voormiddags ora 10 uren, ten verzoeke van den beer II. A. Van Weel te 's- Gravenpolder, op het terrein in den Biezelingschen polder, te beginnen aan de Nol haag, als: 7 Vs Gem. of 2.94.80 H.A. TARWE, 3Va Gem. of 1.37.34 H.A. WINTERGERST, 2 Gem. of 0.78.48 H.A. ZOMERGERST, 5 Va Gem. of 2.15.82 H.A. KROONERWTEN, 9 Va Gem. of 3.72.78 H.A. PAARDENBOONEN. BrtRnlrtn? 1 December 1894. des avonds te 6 uren, in de herberg bij W. BïerENS te Biezelingevan lo. voor den heer C. Van Zweden te Goes 5.197 Gein. 22197 Heet. 2o. voor den heer J. Van der Weele te Goes: 2.34 Gem. —.82.92 Heet. —.248 Gom. .32.43 Ilect. alles gelegen in Eversdijk van bovenstaande 2.21.97 Heet. in 8 perceelen. Informatiën te bekomen ten kantore van den beer W. PELLE te Goes

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2