allerjjl toegeschoten politie-agenten hem aan de handen der woedende menigte te ontrukken. De prefect Rivaud begaf zich vervolgens naar den schouwburg, en zeide daar het volgende: De presi dent der republiek is vermoord." Reeds deze mede- deeling gaf aanleiding tot eene algemeene uitbarsting van verontwaardiging. »Dood aan den moordenaar" werd van verschillende kanten der zaal geroepen. Daarna ging de heer Rivaud aldus voort»In de rue de la république heeft een ellendeling, onder voorwendsel, dat hij den president een verzoekschrift wilde overhandigen, den heer Carnot een dolksteek in het hart toegebracht. Wij hebben den heer Car not toevertrouwd aan de zorgen der geneesheeren. De voorstelling kan daarom niet doorgaan." In doodsche stilte verlieten de toeschouwers het gebouw. De moordenaar is een jonge man, van 22 jaren, gekleed in een zomerpak met een pet op. Hij is Italiaan van afkomst en heet Cesare Giovanni Santo. Hg woonde sedert 6 maanden te Cette en was gisterochtend te Lyon aangekomen. Zyn geboorte plaats is Monte-Visconti, in de proviücie Milaan. De man weigerde meer mededeelingen te doen. Hij zou alleen voor de rechters verdere verklaringen afleggen. De president was niet onmiddellijk dood, doch overleed eenige uren na den verraderlijken aanslag. Hij bereikte den leeftijd van 57 jaren. Mevrouw Carnot en de beide zonen van den pre sident zyn onmiddellijk naar Lyon vertrokken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De hh. J. B. Huijsse en J. Ossewaarde zyn gekozen tot leden van het kiescollege van de Ned. Herv. gem. alhier, en hebben die benoeming aan genomen. kolijnsplnnt. Bij de verkiezing van een nota bele der Ned. Her?, gemeente, in plaats van den heer Marin. De Regt Jz. die kerkvoogd geworden is, op Zaterdag 11., kreeg niemand de volstrekte meerderheid. Dientengevolge zal er den 7 Juli a. s. eene herstemming wezen tusschen de beeren P. C. W. Swemer en C. Kievit, die de meeste stemmen ge kregen hebben. Rechtszaken. Zaterdag stond voor de rechtbank te Middel burg terecht P. V., 69 jaar, burgemeester der ge meente Graauw, beschuldigd van do bekende onregel matigheid, welke heeft plaatsgehad bij de benoeming van een hoofd der openbare school aldaar. (Het opzettelijk valsch voorlezen van stembriefjes, waardoor benoemd werd hij, die feitelijk slechts 3 van de 7 stemmen verkreeg, en den candidaat die werkelijk 4 stemmen verkreeg, slechts 3 werden toegekend.) Het O. M. eischte bekl.'s veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf. Heden is door de Arrondissemonts-Rechtbank te Middelburg, vonnissende in burgerlijke zaken, de heer D. W. C. W., notaris te Sas Van Gent, ter zake van het als notaris niet zijn werkelijk en ge stadig verblijf houden in de hem aangewezen stand plaats, voor den tijd van drie maanden in zijn ambt geschorst, met zijne veroordeeling in de kosten. Gemengde Berichten. '0-lfeereiifioek. Door de handboog-societeit ♦Concordia" alhier werd verleden Zaterdag concours gehouden naar den vasten vogel, waaraan door 76 schutters van verschillende sociëteiten werd deel genomen. De hoofdvogel ad 30 werd geschoten door W. A. Remijn, en de eorste zij vogel ad 15 door 0. P. Serrarens, beiden van »Ooncordia" van 's-Heeren- hoek, de tweede zijvogel ad ƒ15 door D. v. d. Dries van >Soranus" van Heinkenszand, de eerste kal ad 5 door J. Geus van ^Concordia" en de tweede kal ad f 5 door Alb. Rijk Jz. va^ »de Vrije Schutters" te 's-Heerenhoek. 's-Heerenhoek. Door het muziekgezelschap ♦Oefening baart Kunst" alhier werd jl. Zaterdag een festival gehouden waaraan drie gezelschappen deelnamen, namelijk Wolferts Fanfare" van Wol- fertsdijk, Oeiening kweekt Kunst" van Borsele en het feestvierende gezelschap van 's-Heorenhoek. 's Namiddags om éen ure werd in het gewone lokaal onzer harmonie bij B. De Jonge de eerewijn aan de bestuursleden aangeboden, vervolgens werd een optocht gehouden door het dorp waarna elk der gezelschappen op de met groen en vlaggen versierde tribune zich liet hooren. Aan elk gezelschap is een prachtige herinnerings medaille uitgereikt, terwijl drie premiën, respectieve lijk f 10 en f 5 voor de gezelschappen en f 5 voor d« directeuren werden verloot. Donderdagmiddag plaatste een der arbeiders, werkzaam aan het maken van de kap voor het centraalstation te Utrecht, zijne ladder tusschen twee rails. Toen hij er op stond kwam eene machine aanrijden, waardoor de ladder werd weggerukt en de man met het-hoofd tegen den grond viel. Da delijk werd hij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd en is daar tengevolge van hersenschudding overleden. Gistermorgen toen ds. Geselschap in de Nieuwe Kerk" te Amsterdam juist aan het slot zijner rede gekomen, en op het punt was »amen" te zeggen, stond eensklaps een man, die de geheele rede met aandacht gevolgd had, van zijn zitplaats bij het koor op, liep ruw door een der pa-den, wierp jas, vest en pet weg en klom over het hek, dat het schip van het ruim scheidt. Dat alles gebeurde in één enkel oogenblik. De man kwam op een bank neer, viel, stond weer op en snelde nu met een mes in de hand op den preekstoel toe. Drie treden daarvan had hij reeds beklommen, toen hij door eenige leden van het gehoor gegrepen en ontwapend werd. Hij bood geen hevigen tegenstand en gedroeg zich vrij kalm. Onmiddellijk werd hy aan de politie overge leverd. Het is waarschijnlijk dat men hier met een krankzinnige te doen heeft. Hij heet Van der Zwaan. Te Helder heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, waarmede waarschijnlijk drie menschenlevens gemoeid zullen zijn. Tijdens de schietoefeningen met zwaar geschut, door de artillerie op de batterij Kaaphoofd gehouden, is een gevulde granaat, op het oogenblik dat deze in den vuurmond werd gebracht, door een tot nu toe onbekende oorzaak gesprongen, met het noodlottig gevolg dat een sergeant, een korporaal en twee miliciens, tot de bediening van het kanon behoorende, werden getroffen. De sergeant Wolda bekwam slechts eene onbeduidende hoofd wonde de korporaal Engels en de miliciens Koster en Van Nugteren echter werden zwaar verminkt. Engels bekwam hoofdzakelijk verwondingen aan borst en schouder, terwijl de beide miliciens voor immer het gebruik hunner handen zullen moeten missen, wanneer zij van hunne wonden mochten herstellen. Hun toestand is evenwel van dien aard, dat men ernstig voor hun leven vreest. Engels, Koster en Van Nugteren zijn naar het garnizoens-hospitaal overgebracht en aldaar verbonden. De commandant der artillerie heeft een scherp onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk bevolen. Door een visscher van Terschelling is in de Meep, Zuiderzee, een haai van ruim 7 voet gevangen, welke drie jongen had. Bij de minste beweging kruipen de diertjes, ongeveer een voet lang, in eene blaas, die de moeder tusschen de achler-buikvinnen heeft èn dadelijk uitrekt, als de joDgen er in zijn. Verleden week werd een veel grooter haai op dezelfde hoogte gevangeD, welke dertien levende jongen in de bun wierp. Een zeör eenvoudig middel om wratten te ver wijderen bestaat hierin, dat men in den tijd, dat de gewone tuinboonen rijp zijd, met den fluweeligen binnenkant van de peul der boon over de wrat wrijft. Na eenigen tijd begint de wrat te verdwijnen en laat geen sporen achter. Ruim twee jaren geladen werd te Oud«schoot een moord gepleegd op een alleen thuis zijnde vrouw, terwijl haar man met den knecht weg was. De politie heeft den dader nooit kunnen ontdekken. Jl. Woensdag evenwel is er licht over deze zaak ge komen. De man, die op sterven lag, heeft even voor zijn dood bekend zyn vrouw vermoord te hebben. In een buitengewoon politieblad verzoekt de officier van justitie te Amsterdam thans de aan houding van en bericht omtrent den gewezen com missaris van politie te Hilversum J. W. Tuinen burg, oud 50 jaren, zwaar gebouwd, blond, min of meer rossig, kaal op het midden van het hoofd, beklaagd van diefstal, door middel van valsche sleutels, van geldswaardige papieren, toabehoorende aan den »A1- gemeenen Nederlandschen Politiebond." Vrijdag hebben de heeren Boonbergen, tijdelijk voorzitter, en Kramer, penningmeester van den Alg. Ned. Politiebond, orde gebracht in den chaos op de kauier van Tuinen burg te Utrecht. Alles wat hem persoonlijk behoorde, is ingepakt en gesteld ter ba- schikking der familialeden. Alias wat bafcrekking had op de vereeniging van commissarissen is verzonden aan het bestuur der vereeniging. Do boaken batrek king hebbende op de fondsen, zijn ter verifbatie ge zonden aan den wiskundigen adviseur van den bond, terwijl de stukken, die bij den president behooren, te Utrecht in bewaring zijn gesteld. Er zijn menschen, die zich vreeselijk ergeren aan het bij ons bestaande verschil tusschen spoorweg tijd en plaatseïijken tijd. Hun trooste oeu mededeeliiig die het Hbl. uit El Paso, een plaats in Texas, ontving. Men heeft daar zoowel stadtijd als noord-, oost-, west- en zuid-spoor tijd (dus vijf verschillende tijden) zoodat er werkelijk am het station voortdurend de herigste verwarring heerscht. Gelukkig heb ik echter, schrijft de correspondent, met veel moeite gehooid dat men hier één uur en 45 minuten oponthoud heeft, als men om kwart-over- elven uit het oosten aankomt en een kwartier vroeger naar het westen vertrekt. Dien tijd gebruik ik om de grens over te gaan en ik zou u gaarne e -nige mexicaansche indrukken geven, als niet op het moment, dat ik dit schrijf de conducteur mij ei telt dat de trein om half drie stadtijd vertrekt. Ik moet dus de rest van het papier voor de noodige herleidingen gebruiken. Uit eene menigte berekeningen blijkt dan dat de correspondent zoowel om half drie als ook om 12.30, 12.50, 1.10 en 1.30 Ei Paso verliet. Op den dag der Derby-wedrennen in Engeland zijn er van 's morgens acht tot 's avonds tien uur 9631 telegrammen verzonden, een totaal woorden uitmakende van 56.000. Gedurende de veertig minu ten die de overwinning van Lada9 voorafgingen, werden er 2000 telegrammen verzonden. Warm water voor koeien is tegenwoordig het wachtwoord van de boeren in het Fransche depar tement Finistère. Zij beweren proefondervindelijk te hebben aangetoond, dat koeien, gedrenkt met warm water, een derde melk meer geven, dan wanneer zij slechts koud water krijgen. De verhouding is een halve emmer kokend en een halve emmer koud water. In een dorpje aan de Russisch-Duitsche grens werden onlangs 's nachts een aantal handelaars door eenige grenskozakken aangehouden. De aanvoerder verklaarde, dat het tolkantoor bericht had ontvan gen, dat een der reizigers valsch geld bij zich had, waarom allen zich geheel moesten ontkleeden en gevisiteerd worden. Bij een hunner vond men 20,000. roebels in echt geld. De aanvoerder legde beslag op deze som en gaf eene quitantie, zeggende, dat de eigenaar zich slechts den volgenden dag bij den burgemeester van Koetno zou behoeven aan te melden om zyn geld, als het echt bleek te zyn, te ontvangen. Deze vervoegde zich diensvolgens den volgenden dag bij dien ma gistraatspersoon. Toen bleek het Gchter, dat hij het slachtoffer was geworden van een troep schurken, die waarschijulijk oude uniformen van grenskozakken hadden gekocht en zich hierin hadden gestoken om dezen roof te plegen. Sinds vier jaar hebben verscheidene hoogge plaatste en andere voorname personen aan het Hof te Berlijn ongete6kende brieven ontvangen, die de ergste persoonlijke verdaebtmakingon inhielden, en tot nog toe had men vergeefs getracht den schrijver op te sporenmaar thans bestaan er voldoende redenen om aan te nemen dat de ceremoniemeester baron von Kotze de man is, iemand van ruim veer tigjarigen leeftijd en zeer vermogend. Zyne vrienden geven de hoop te kennen, dat wanneer bij schuldig wordt bevonden, het alsdan aau storing zijner geest vermogens zal worden toegeschreven. Zijn vador is in een krankzinnigengesticht overleden. De brieven waren met verdraaide hand of in na- geteekende drukletters geschreven. Toevallig werden onlangs in het Adels-Casino en tegelijkertijd in een der bureaux ten Hove blaadjes vloeipapier gevon den, waarop sporen van die nageteekende druklet ters zichtbaar waren. Onmiddellijk na deze ontdek king werden onderzoekingen gedaan, met het gevolg dat er dringende redenen van verdenking tegen Von Kotze bestonden. Hij stond bijzonder in gunst bij de keizerlijke familie en een zijuer dochtertjes was een speelkameraadje der kleine Pruisische prin- s ses. Toen nu de gedane ontdekking en de uitslag van het daarop gevolgde onderzoek den Keizer was medegedeeld en hem was voorgehouden dat eene gevangenneming een geducht schandail zou ver wekken, gaf Z. M. ten antwoord: »Dat doet er niet toeer moet eeu proces tegen hem worden ingesteld, even go9d als tegen iederen gemeenen boosdoener De zaak wordt echter zooveel te geheimzinniger, doordien er na zijne inhechtenisneming weder vier onget9ekende brieven van denzelfden aard en het zelfde schrift bij leden van den hofkring zija ont vangen. In de laatste vier jaren zyn er in da hofkringen meer dan 400 zulke anonieme smaad- brieven ingekomen, die nu in handen der openbare autoriteit zijn. Naar men zegt, verraadde het schrift, hoe ook verdraaid, den eenen tijd meer eene mannen-, den anderen tijd meer een vrouwehani. Volgens het Kleine Journal getuigde de inhoud van de meest intieme bekendheid met hofgehaimen, zoodat de dader wel ia de meest on middel ljjke nabijheid van den troon moest worden gezocht. Bij eea bierjool onder stucbnten te Berlijn, kreeg een der zonen van de Alma miter jl. Zaterdag een zoodanigen slaap", dat men hem niet kon dojn 's en va-t-en guerre". Eene onbedwingbare angst greep hem plotseling aan, doch hij herstelde zich spoe dig, greep zijn pistolenkist en snelde naar de dames. In de kast! Zij komen!" Verschrikt sprongen de vrouwen op en ijlden in de schuilplaats. »Gaat in het tweede vertrek, opdat Szlenka en Ignaz u niet zien". Toen hij zich overtuigd had, dat dit gebeurd was, riep hij deze twee. ♦Is aan uw kant alles in orde Alles, mijnheer graaf", antwoordde de Bohemer, ♦niemand behalve familie van mij te bespeuren". ♦Nog eens, Szlenka, denk aau uw plichtOver uw hoofd komt al ons ongelukGij hebt den sleu tel en de kist met pistolen van Philip, waarom ge gisteren gevraagd hebt ♦Hier mynheer graaf! Alles is in zijne orde. Vreezen hem voor niks, oud soldaat zal liever ster ven dan verlaten zyn goed heer ♦Sluit ons dan in Godsnaam op en vul de kast, zooals we afgesproken hebben." De yzeren deur schoof dicht en vervolgens de hout8a wand. Zj hoorden hoe de planken erin ge- ontwaken, zelfs nadat men een wandeling met hem had ondernomen. De vrienden besloten toen ze waren zelf ook wat aan 't soesen him in een trein te zetten, die 7.20 uur 's avonds vertrok. De student sliep daar zijn roes verder uit en te 10.56 uur was hijte Hamburg, waar men hem, nog altijd slaapdronken, uit de coupé haalde en op straat zette. Hij wist niet waar hij was en vroeg een po- litio-agent hem den weg naar zijn »kast", in de Tieckstrasse te wijzen. Tieckstrasse, Tieckstrasse de bewaker der openbare orde had er nooit van ge hoord. Na lang praten kwam onze verdoolde jonge ling tot de wetenschap dat hij hoe, wist by niet in plaats van te Berlijn, te Hamburg wasHij ging naar een hotel, overnachtte daar en spoorde den volgenden morgen terug, waar de vrienden hem met ongekende vroolijkheid welkom heetten ener werd terstond een bierjool georganiseerd! Te Londen heeft in Tabernacle-street (Finsbury) een hevige brand gewoed. Eenige pakhuizen, waarin zich hoofdzakelijk manufacturen en tapijten bevon den, werden geheel vernield, zoodat de schade zeer aanzienlijk is. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, hoewel de brandweermannen bij hun pogingen om den brand meester te worden vaak ernstig ge vaar liepen. Behalve de pakhuizen, werden ook nog eenige der belendende huizen, meest kleine woningen, in de asch gelegd. In het geheel weiden volgens do Times twintig perceelen^geheel of gedeeltelijk vernield. Aan het blusschingswerk werd deelgenoraendoor 50 brandspuiten en ongeveer 800 brandweermannen. Voor het bureel van den burgerlijken stand in het 18de arrondissement van Parijs kwam Don derdag een man, vergezeld van een vriend, zeer omslachtig en treurig vertellen, dat zijn vrouw was bevallen, maar dat het kind, volgens verklaring van de vroedvrouw, dood was geboren. Tot troost gingen de mannen in een herberg en toen zij weer thuis kwamen, hoorden zij dat de dokter er was geweest en dat de jonggeborene leefde. Opgetogen van vader vreugde verscheen de man weer aan het stadhuis, waar hij niet bijzonder vriendelijk werd ontvangen. Opnieuw werd d8 herberg aangedaan om de heuge lijke herleving te vieren en zeer vroolijk keerde de vader huiswaarts. Daar vernam hij echter de droeve tijding dat de jonggeborene inmiddels was overleden. Voor de derde maal trok de vader treurig gestemd naar het stadhuis. Nu dachten de ambtenaren dat hij den spot dreef met de magistratuur, maar bij onderzoek bleek de waarheid van zijn verhalen. Een deputatie vaa ♦getrouwe onderdanen uit de provincies", kwam onlangs te Belgrado Koning Alexander van Servië complimenteeren met zijn be sluit om de oude Grondwet te herstellen. De Koning hield de »getrouwen" te dejeuneeren. Na het feestmaal kwam men tot de onaangename ontdekking, dat vele gouden lepels en vorken waren verdwenen. De gasten werden door soldaten achter volgd en 't bleek dat zij tot aandenken die voor werpen hadden meegenomen, en toen bleek ook dat de ♦getrouwen" landloopers waren, die door de politie voor deze nationale huldiging waren gehuurd Te Lissabon hebben de bakkers den arbeid gestaakt wegens een geschil met het gemeentebe stuur. Volgens een besluit van den gemeenteraad zijn de bakkers daar voortaan verplicht elk een zekere som te storten, als waarborg voor de betaling der boeten, welke zy telkens oploopen wegens het verkoopen van brooden, die het vereischte gewicht niet hebben. Het geheele aantal der werkstakers bedraagt ongeveer 8000. Meer dan 6000 der werk stakers hebben Lissabon verlaten en buiten de stad een kamp betrokken, waaruit zij echter door de po litie zijn verjaagd. In d9 behoefte aan brood wordt voorloopig voorzien door de bakkeryen van het garnizoen. De fotografie heeft onlangs eigenaardige dien sten bewezen aan eenige ingenieurs. Er bestond ver moeden, dat een zekere ijzeren spoorwegbrug niet te vertrouwen was; daarvoor had men aan wijzigin gen, maar aan de brug zelf was niets te zien. Na een tijdlang besluiteloos bij de brug te hebben ge staan, kwam een van de aanwezigen op een vernuftig denkbeeld. Hij nam een camera en maakte een fo tografie op de brug. Hierna liet hij het toestel juist op dezelfde plaats staan en wachtte tot er een trein voorbij kwam. Toen dit gebeurde en de geheele trein op de brug was, nam hij op dezelfde plaat op nieuw een fotografie. Op de uitgewerkte plaat nu zag men, dat de brug met den trein er op veel lager lag dan de brug zonder trein, zoodat er een gevaarlijke door buiging kon worden geconstateerd, die met het bloote oog nooit had kunnen worden gezien. Ingezonden Stukken. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het Inkuilen van voedergewassen. De hooioogst staat voor de deur en daarmede is legd en de flesschen opgestapeld werden, en daar- tusschen de korte militaire bevelen van Szlenka aan zijn zoon Ignaz. Een uur verliep daarna zonder dat ze iets hoorden, doch plotseling weerklonk geroep en geloop in de aangrenzende kamer. ♦Daar zijn zefluisterde de jongste dame. De chevalier stond bewegingloos voor de kykgaten. Eindelijk keerde hij zich omzijn gelaat was mar merwit en hij knarste op d9 tanden. Weet ge, wie onze gast is, dames Generaal Barthelmy." Mijn man?" kreet Agnes. Om Godswil, stil. Wilt ge hem den weg naar ons wijzen De arme was reeds stil, want toen de chevalier zich andermaal tot haar keerde lag ze bewusteloos op een stoel. De jongste dame boog zich weenend over haar heen. ♦Laat ons niet ten ondergaan, mijn God 1 door deze moordenaars!" fluisterde de chevalier en zijne oogen werden vochtig. Leve de keizer! Weg met onze vijanden!" don derde het daarnaast onder den klank der wijnglazea. (Wordt vervolgd.) hebben mij dezen grooten dienst te bewijzen, daar voor mijn innigen dank over te brengen1" ♦Zeer gaarne. Zorg overigens spoedig met alles gereed te zjjn, want de Fransche officier van inkwar tiering heeft reeds bij den predikant zyn intrek genomen en misschien begint hij morgen hier wel een onderzoek in te stellen." Nog dezen nacht zal alles in orde gebracht worden, zoodat we slechts onze schuilplaats hebben binnen te treden." Zoodra de heer Paczensky vertrokken was, riep de chevalier Ignaz by zich en beval hem te zorgen, dat zyne vrouw en Emerenz zoo spoedig mogeljjk alles aan de keukenzijde in de schuilplaats moes ten brengen, wat Philip en Rosine voor veertien dagen konden noodig hebben. Philip en Szlenka" vervolgde hy tot dezen, ♦gij volgt mij en intusschea moet Ignaz in de groote zaal een voldoend aantal flesBchen wijn brengen om de kasten te vullen." De chevalier begaf zich nu naar de dames. ♦Alles is gereed" zeide hy. ♦Wilt zoo goed zyn u een oogen blik achter de gordijnen te verbergen, opdat Szlenka en Seharra kuanen komen halen, wat ga wilt mede- nemen." Hebt ge ons toevluchtsoord gezien?" ♦Ja. Hoewel niet groot, is het volkomen veilig." De dames begaven zich achter de gordijnen en de beide bedienden haalden de noodige meubels en de koffers uit de kamer, en deze werden met den noodigen mondvoorraad achter de kast gebracht. Toen de nieuwe woning in gereedheid gebracht was, geleidde de chevalier de vrouwen daarheen om haar de ruimte in oogenschouw te doen nemen. Zij waren verbaasd en verheugd tevens over de volkomen veilig heid harer toekomstige schuilplaats en nu alles be hoorlijk gemeubeld was viel de grootte nog zeer mede. Kapitein Petineiu, de Fransche kwaitiermiker, verscheen evenwel niet en verscheidene weken gingen voorbij zonder dat de Franschen iets verder van zich lieten hooren. Maar in den morgen van den 20sten September wuifde men plotseling van den toren met een witten doek. Kort daarop zag men kapitein Petineau voorbij het kasteel naar Rod ach galoppeeren en toen de chevalier voorzichtig een venster opende, hoorde hy in de verte militaire muziek en de wolbekende melodie van Marlborough

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2