N°. 74. Dinsdag 26 Juni. 81ste jaargang. FEUILLETON. Het raadsel van Hildhrghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentie voor dit blad aangenomen bij de hoeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders* De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Xnsendln# van advertentifn vóór 9 aren op den der uitgave. Algemeen Overzicht. Ware het niet, dat we de vorige week, bij gebrek aan ruimte, ons algemeen overzicht van het meest belangrijke buitenlandsche politieke nieuws hebben moeten achterwege laten, we zouden veel lust ge voelen er ditmaal het zwijgen toe te doen, uithoofde van de weinige bela.agrijke voorvallen. Nu willen we echter trachten in kort bestek het meest we tenswaardige der laatste t«vee weken samen te vatten. In de eerste plaats vraagt Hongarije onze aan dacht, omdat daar jl. Donderdag de kerkelijke wet ten door het Huis der Magnaten zijn aangenomen. De meerderheid bepaalde zich tot een viertal stem men, maar aangezien niemand erop gerekend had, dat de Magnaten ditmaal mr-ögaander zouden zijn dan d6n eersten keer, was deze beslissing voor iedereen eene groote verrassing, niet het minst voor het ministerie-Weckerlé, dat hiermede een zijner schoonste triumfen viert. Slechts enkele dagen te voren had de minister-president met de tegenstan ders der wetten nog tot tweemaal toe eene samen komst gehad, maar deze leverden geen bevredigende uitkomst, zoodat men daardoor nog versterkt werd in de meening, dat de wetten zouden worden ver worpen, Men vermoedt dan cok, dat alleen de per soonlijke invloed des Keizers op die Magnaten, die aan het Hof verbonden zijn, de overwinning heeft doen behalen, en wanneer dit waar is, dan heeft Keizer Frans Jozef daarmede getoond een diep besef te hebben van zijne plichten als constitutioneel vorst. Want zelf was hij geenszins met de wetten inge nomen, maar wetende, dat de groote meerderheid der Hongaarsche bevolking de aanneming ervan ver langde, heeft hij eigen meening achtergesteld om zijn volk tevreden te stellen. De Hongaarsche bladen zjjn dan ook vol lof over den constitutioneel en Koning," en te Budapest heeft ter eere van hem en van het ministerie eene schitterende botooging plaats gehad, waarbij bet aan de gebruikelijke Eljen- kreten wel niet zal ontbroken hebben. In Italië kwam de ministriëale crisis ten einde. Het ministerie-Crispi bleef met een paar wijzigin gen aan het bewind. De voornaamste wijziging is, dat de minister van financiën Sonnino minister der schat kist werd, wat, zooals mtra weet, in Italië een afzonder lijk departement vormt. In zijne plaats trad de vroegere minister van landbouw Boselli aan het hoofd van financiën op. De financiëele wetten zijn nu, heel wat gewijzigd, op nieuw in behandeling genomen, maar voorloopig leveren de discussiën nog niet veel bljjk, dat ze bij de Kamer gunstiger ontvangen worden dan de vroegere, en het valt zeer te betwijfelen of ze zullen worden aangenomen, hoeveel Crispi door den aanslag op zijn leven ook in populariteit heeft gewonnen. De Kamer stelt voorloopig ook niet veel vertrouwen in de toegezegde bezuiniging op de leger- uitgaven, en voor dien twijfel bestaat goede grond, aangezien de commissie, die de regeering heeft be noemd om de geschiktste bezuinigingen aan te wij zen, uitsluitend bestaat uit generaals, die tegen ver mindering van de kosten van het departement van oorlog zgn. Een land, dat in de laatste weken weder de aan dacht trekt, vinden we ook in Ttlarokl&o. Daar is betrekkelijk onverwacht de Sultan gestorven en on middellijk heeft de tweede zoon van den overledene, de 18jarige Abdul Azis, zich met behulp van bet leger tot Sultan laten uitroepen. Aanvankelijk vreesde men binnenlandsehe moeielijkheden, omdat men be ducht was, dat de oudere broeder van Abdul Azis zich tegen diens troonsbeklimming zou verzetten. De groote Europeesche mogendheden, die meest allen in meerdere of mindere mate belang hebben bij den Naar het Duitsch van A. E. Brach vogel. 24) Vervolg. De chevalier snelde vooruit naar de bedoelde kamer, sloot vlug de deur naar het salon af en liet vervolgens Paczensky en Szienka binnentreden. Hier stond het meubel, waarvan sprake was, eene kast, die een deel van den muur innam tusschen de deur der kamer en de vensters, die uitzicht gaven op den tuin. Paczensky trad op de kast toe, haalde een sleutel uit den zak en opende haar. Ze was geheel ledig, maar verdeeld in verschillende vakken. Vroeger was hierin de particuliere bibliotheek van den hertog geborgen. Deze vakken kunnen er uitgenomen worden. Wilt u zoo goed zijn mg even te helpen". Met ban drieën verwijderden ze nu de planken, goeden gang van zaken in Marokko, welk land toch altijd dreigt een twistappel te worden, hebben dade lijk maatregelen genomen om te kunnen tusschen- beiden komen. Verschillende staten zonden onmid dellijk een of meer schepen naar de Marokkaansche kust, doch interventie is tot nutoe niet noodig ge weest. Volgens de laatste berichten heeft zelfs de oudere broeder den jongeren als Sultan erkend, en zgn ook de zoo vaak oproerige Kabylen rustig ge bleven. Het meeste zorg had zeker Spanje, dat juist den eersten termijn der oorlogsschatting tengevolge van de gebeurtenissen bij Melilla, moest ontvangen. De gelden lagen reeds ter beschikking van de Spaan- j sche regeering, maar de minister van financiën maakte I geen haast met er over te beschikken, hoe uitgeput de kas van zgn land ook zgn moge. Inmiddels stierf i de Sultan en nu was men terecht bevreesd, dat Abdul Azis zich volstrekt niet gebonden zou achten I door de belofte zijns vaders. Thans wordt echter i gemeld, dat de eerste termgn, ten bedrage van 5.000000 peseta's, binnenkort zal worden uitbetaald, j In België is de Kamer op eenigszins ongewone wijze uiteen gegaan, zoodat het veel op eene werk staking gaat gelijken. Ze is namelijk eindelijk met de herziening van de kieswet gereed gekomen, werke lijk dus nog eerder dan hare Nederlandsche collega; maar nu meenden de leden der linkerzijde, dat daar mede hare taak was afgeloopen en zij verklaarden dei halve eventueel nog te houden zittingen niet meer te zullen bijwonen. Nu wilde de regeering nog gaarne het wetsontwerp tot herziening der invoer rechten afhandelen, maar aangezien er zich onder de leden der rechterzijde verscheidene voorstanders van den vrijhandel bevinden, was zij terecht bevreesd voor hare voorstellen geene meerderheid te zullen vinden. Daarom vond ze het veiliger den Koning machtiging te vragen de zitting te sluiten. Ver moedelijk zal de Kamer nu wel niet meer bijeen komen vóór de nieuwe verkiezingen zullen zgn ge houden, en hoe zij dan zal zgn samengesteld valt voorloopig zelfs niet bij benadering te zeggen. De vertoogen van Duitschland en Frankrijk tegen de overeenkomst tusschen Congo en Engeland hebben toch in zooverre indruk gemaakt te Brussel en ook te Londen, dat er eenige wijzigingen in dat tractaat zgn gebracht. Het schijnt, dat Duitschland daarmede tevreden is, en men heeft goede hoop, dat ook Frankrijk zal worden voldaan, zoodat dan ook de plannen tot het houden van eene nieuwe Congo- conforentie in de laatste dagen minder ter sprake komen. Toch heeft Frankrijk troepen naar Afrika gezonden om daar voor de handhaving zijner rechten te waken. Eene vraag. Ten tijde, dat de heer Seyffardt minister van oor log was is er herhaaldelijk moeielijkheid gerezen tusschen regeering en Kroon over de bevordering van officieren, vooral wanneer daar bjj hofbeambten waren betrokken. De tegenstanders van genoemden minister en zij waren vele hebben toen meer malen het verwijt doen hooren, dat dit gemis aan overeenstemming tusschen de Kroon en den minister voornamelijk zgn oorsprong had in persoonlijke op vattingen en sympathieën van den laatste. Van dezen blaam wordt de heer Seyffardt ten volle ge zuiverd, nu de eerste promotie de beste onder een nieuwen minister van oorlog tot even groote zoo niet nog grooter moeielijkheden aanleiding geeft. Bij de aanstaande promotie komt jhr. De Ranitz, adju dant van H. M. de Koningin, in aanmerking ter be vordering tot majoor, als staande no. 1 op de rang lijst der kapiteins; doch nu schijnt de minister be zwaar te hebben tegen zijne bevordering, op grond zoodat de achterwand geheel zichtbaar werd. >Edele heer Szienka, mag ik nu verzoeken mij bij te lichten Szienka nam de lamp op en hield haar in de kast. »Ziet ge dezen ijzeren knop Als men daar flink op drukt, dan Paczensky voegde het woord bij de daad en bijna zonder geluid schoof de houten achterwand weg. Een ijzeren deur werd nu zicht baar, die in den rechterbovenhoek van een bijna onzichtbaar sleutelgat voorzien was, waarin de opper stalmeester nu den sleutel stak. Toen hij deze had om gedraaid en hem uit het slot trok, schoof ook deze deur weg. Paczensky stapte nu in de kast en in de daarachter gelegen ruimte, die hg met de lamp ver lichtte. Het was een vertrek van hoogstens tien voet in het vierkant. »Mijn God", riep de chevalier, »in deze kooi kan men toch niet leven?" »Dit is slechts een voorportaal" zeide Paczensky, terwijl hij het licht liet vallen op eene tweede deur, die hij nu opende. »Dit tweede vertrek is grooter. Hier kunnen twee a drie personen het wel eenige dagen uithouden natuurlijk, veel bewegen kan men zich er niet. Zoodra gij u hier teruggetrokken dat hg met het oog op zijne langdurige betrekking j aan het Hof eerst blijken dient gegeven, te hebben van j ziine geschiktheid om als hoofdofficier op te treden. Het resultaat van de gerezen moeielijkheid is, dat j jhr. Do Ranitz aan de Regentes ontslag heeft ge vraagd als adjudant der Koningin en tevens heeft verzocht den dienst met pensioen te mogen verlaten. Hieruit valt af te leiden, dat de Kroon gezwicht is voor de argumenten der regeering, en het is be grijpelijk, dat dit feit niet onopgemerkt voorbij gaat. Koddig is het op te merken hoe bitter teleurgesteld die bladen zgn, welke het nieuwe ministerie met zooveel gejuich hebben begroet, die de meening hebben verkondigd, dat de eerbied voor de Kroon, die door »Tak's plannen" zou worden aangetast, gelukkig ongedeerd bleef, nu ze moeten ervaren, dat door het tegenwoordig Kabinet, aan welks hoofd een der voogden van H. M. de Koningin staat, en waarin de leiding van het departement van oorlog is toevertrouwd aan een adjudant der Koningin in buitengewonen dienst, dezelfde richting wordt ge volgd ten opzichte van officieren-hofdignitarissen, die de meer democratische minister Seyffardt reeds had ingeslagen. Ons laat de quaestie tamelijk koud, en het ergste er van schijnt ons voorshands toe, dat de toch al zoo langzame promotie bij het leger door dergelijke moeielijkheden nog meer wordt vertraagd, wat noch in het belang der officieren noch in dat van het leger en van den Staat mag worden geacht. Maar nu onze vraagZou het burgemeesterschap van de gemeente Kattendijke c. a. soms ook gerekend moeten worden tot die gewichtige ambten, waarvan do vervulling aanleiding kan gaven tot gemis aan overeenstemming tusschen Kroon en minister? Waarop wacht anders die benoeming toch zoo lang? GOES, 25 Juni 1894. De heer A. D. F. Van der Wart heeft wegens drukke ambtsbezigheden ontslag genomen als directeur van het alhier bestaand symphonic- orkest. In eene Zaterdagavond gehouden verga dering van deze vereeniging werd de heer V. d. Wart bij acclamatie tot «erelid der vereeniging be noemd, als bewijs van erkentelijkheid voor de goede vorderingen, die het orkest onder zijne leiding had gemaakt. De heer O. Lies werd vervolgens tot directeur benoemd. Aan de universiteit te Amsterdam is met goed gevolg afgelegd het le natuurkundig examen door dhr. H. J. S t i g t e r. Wolfertsrïijk. Tot teleurstelling van vele pach ters van gronden der Hervormde kerk is een voorstel van kerkvoogden, om voortaan de verpachting niet meer publiek te houden, doch vol gens taxatie aan de oude pachters te laten, in eene gecombineerde vergadering van kerkvoogden en no tabelen met 6 tegen 4 stemmen verworpen (Volgens het reglement wordt tot aanneming 2/3 der uitge brachte stemmen vereiseht). Op een verzoekschrift van pachters ora op dit besluit terug te komen is afwijzend beschikt. In den loop vau Juli zullen nu 80 perceelen onder den hamer komen. Meestal ziet men dan, dat de pachters, die bun land goed onder hielden, meer moeten betalen of dit in andere handen zien overgaan en dus slecht voor hunne moeite be loond worden. Tegelijkertijd worden ook 32 per- ceelen bouwland en dijk van het burgerlijk armbe stuur verpacht. Fllewoudsdijk. De heer C. J. Lindhout hebt" ging Paczensky voort, »moet Szienka hier links onderaan aan deze ijzeren kram trekken, zoo". Terwijl hij het deed, sloot zich de ijzeren deur vóór de opening en sloot haar geheel af. »Dan drukt ge op den knop daarnaast" en ook de houten wand schoof weder op zijne plaats. Wanneer ge nu de planken er weder inschuift en de vakken weder vult met boeken of, voor de Fransche heeren met meer materiëele zaken, dan wil ik wel eens zien, wie u hier vindt. Gij bevindt u dan wel is waar in eene pijnlijke gevangenschap, maar als onze graaf Szienka maar verstandig handelt en steeds zorg vuldig den sleutel bij zich draagt om u onmiddellijk te bevrijden, dan is dit korte ongemak toch met uwe volkomen veiligheid niet te duur betaald. De ijzeren zoowel als de houten deur hebben bovendien twee kleine kijkgaten, die precies op elkander passen, zoodat ge daardoor uwe vijanden kunt bekijken en hun gesprekken tamelijk duidelijk kunt verstaan. Een dergelijke kast met dezelfde inrichting bevindt zich aan de andere zijde in de keuken en kan met denzelfden sleutel gesloten worden. Daar is ruimte voor evenveel personen als hier. Deze verborgen kamers werden gebouwd om tijdens den zevenjarigen alhier heeft, wegens hoogen leeftijd, ontslag geno men als lid van het burgerlgk armbestuur. Naar het U. D. verneemt zullen HH. MM. de Koningin en Koningin-Regentes van hare buitenlandsche reis weder don 16 Juli op het lustslot Soestdijk terugkeeren. De Residentiebode verneemt, dat door den mi nister van justitie tot mr. G. W. baron Van Dedem, kantonrechter te Wageningen, de uitnoodiging is gerieht, om over de bekende brievenhistorie inlich tingen te geven. De heer Gerritsen is reeds in zoover her steld, dat hij Vrijdag in de afdeelingsverg der Tweede Kamer verscheen. die zich in de laatste weken langs de lijnen van de voorm. N. R. S. deden vervoeren, zoo lezen wjj in Bet Centrum zullen opgemerkt hebben, hoe op enkele punten van dien weg de vaart van den trein verminderde. Het herstel der bruggen vereiseht dit. Dit karweitje aan 146 dier bruggen en bruggetjes is niet door de S. S. aanbesteed om h6t werk in de wereld te houden, nog minder om de reizigers wat langer tijd pleizier van hun reisgeld te doen hebben. Het is integendeel ten hoogste vereiseht door den ontredderden toestand dier werken. Alle vertoonen diepe scheuren en gaten, vele hangen geheel en al uiteen en kunnen met de hand afgebrokkeld worden, kortom, de veiligheid van den weg was niet meer zeker, en is dit in de laatste drie jaren ook niet De voorm. N. R. S. heeft haar weg in een treu- rigen toestand overgedaan. De minister Havelaar be rekende het herstel van het geheel op f 800,000. Thans is de uitgave van het Rijk reeds tot 4 millioen gestegen. Niet dat de voorm. N. R. S. hiermede bedrog gepleegd heeft, maar de aannemers van die bruggen schijnen hun werk niet met de noodige zorg te hebben verricht. Op veel plaatsen zgn de steenen met klei in plaats van met goede specie bijeengevoegd, of zijn de minst solide materialen gebruikt. Een wonder moet het heeten, dat er nog geen groote ongelukken te betreuren zijn. Moord op den President der Fransche Republiek. PARIJS. Re lieer Sadi-Carnot, presi dent der Fransche republiek, die naar. Lyon was vertrokken om aldaar de ten toonstelling; te openen, Is gisteravond, van liet tentoonstellingsterrein terugkee- rendcj in zijn rijtuig doorstoken, door een Italiaan, 8anto genaamd. He moor denaar is gearresteerd. Nader vinden we omtrent dit verschrikkelijke feit nog het volgende gemeld Gisteravond half tien, toen president Carnot het tentoonstellingsgebouw verliet ora zich naar het theater te begeven, waar te zijner eere eene gala voorstelling zou worden gegeven, sprong plotseling een man op bet rijtuig toe en bracht den president een dolksteek in het hart toe. De heer Carnot zonk doodsbleek in de kussens. Da menigte, die den moordenaar aanhield, nadat deze door een vuistslag van den prefect Rivaud, die 'mede in het rijtuig zat, op den grond getuimeld was, wilde hem ver moorden, doch na een hevig gevecht wisten de in oorlog de hertogelijke schatten te verbergen". »Ik dank u zeer voor uwe aanwijzingen, mijnheer von Paczensky" sprak de chevalier, die zeer ernstig geworden was. »Hebt ge goed alles begrepen, Szienka?" »0, weet Szienka alles! Laten het mij eens doen." Paczensky gaf den Bohemer nog eenig nader onderricht en weldra gehoorzaamde het mechaniek hem volkomen. Nadat hg de kast en de sluiting van het geheime kabinet weder geopend had, lieten ze de brandende lamp daarin achter en begaven ze zich naar de andere zijde, waar zich eenzelfde meubel bevond. Paczensky gaf den sleutel aan Szienka over. Verlies hem vooral niet, want dat zou verschrikkelijk zgn." Daarna wendde hij zich tot den chevalier. »Mijne opdracht is hiermede teneinde; op de trouw en het overleg van Szienka komt van nu af alles aan. Ik hoop, dat wij ons niet in hem zullen vergist hebben. Wanneer u het goedvindt, zal ik onder voorwendsel graaf Szienka te bezoeken, afentoe hier komen en naar mijne beste krachten helpen om uwe veiligheid te verzekeren." zult mij daarmede ten zeerste verplichten, en ik verzoek u tevens aan hen, die u opgedragen

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1