1894 N". 71. Dinsdag 19 Juni. 81stc jaargang. mr. J. G. Be Witt Hamar, mr. J. G. De Witt Hamer, FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. Het uitvoerig en beredeneerd Verslag Mond- en Klauwzeer De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Botterdam en verder bg alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermolding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending; van advertentiën vóór ft uren op den da$ der uitgave. De antirevolutionaire kiesvereeniging alhier wil met alle geweld den burgemeester tot een partij- candidaat stempelen en doet het daarom tot zelfs in hare advertentie ter aanbeveling van den heer Mulder voorkomen, alsof nir. HAMER werkelijk zulk een candidaat was. Daartegen teekenen wij nogmaals protest aan. Het feit, dat de candidatuur van mr. HAMER gesteld is op eene meetingter bijwoning waarvan kiezers en belangstellenden van allerlei rich ting waren opgeroepen en waar ook werkelijk per sonen van verschillende politieke kleur aanwezig waren, ontneemt juist aan die candidatuur elk partij dig karakter. Natuurlijk zal door de verkiezing van mr. HAMER de eene of de andere partij in den Raad worden versterkt, doch de omstandigheid, dat dit voorrecht nu den liberalen ten deel valt, maakt de candidatuur evenmin tot oene partij-candidatuur als wanneer het omgekeerde het geval was. Trouwens, waar mr. HAMER bij acclamatie candidaat werd gesteld, zonder dat iemand der aanwezigen stemming verlangde, daar blijkt genoegzaam, dat de meeting eene versterking der liberale partij in den Raad wenschelijk achtte, want niemand zal wel een oogen- blik in twijfel verkeeren omtrent 's burgemeesters politieke gevoelens. Het is dan ook niets dan een motief, dat de anti revolutionaire kiesvereeniging zoekt om zich niet bij het besluit der meeting aan te sluiten en om tegen over de kiezers een schijnreden te hebben, waarom ze tegen den burgemeester moet optreden, wat haar allicht kwalijk zou kunnen genomen worden. We vertrouwen echter, dat de kiezers zich niet zullen laten misleiden, geen schijn voor wezen zullen nemen, zelf behoorlijk zullen overwegen welke keuze in het belang der gemeente het meest gewenscht isdie van mr. J. G. DE WITT HAMER, den in de aangelegenheden der gemeente door en door er varen burgemeester, of die van den op dat gebied totaal onbekenden J. Mulder Kz., die met 11 stemmen candidaat gesteld werd nadat blijkbaar niemand anders eene candidatuur tegenover den burgemeester wilde aanvaarden en dan twijfelen we niet of reeds de eenvoudige tegenover elkaar stelling dezer beide namen zal voor de kiezers voldoende zijn om hunne stem te bepalen op als eene hulde aan bekwaamheid en als bewijs van waardeering van eene twintigjarige werkzaamheid in het belang der gemeente. Wij vertrouwen dat alle liberalen en katholieken, maar bovendien zeer vele antirevolutionaire kiezers, ten bewijze, dat de burgemeester geen partij-can- didaat, maar wel een algemeen gewild candidaat is, op morgen (Dinsdag) hunne stem zullen uitbrengen op 2^"" Men lette goed op de voorletters van den candidaat mr. .T. Cf. De Witt Hamer. De stembus is geopend van 9—5 uren. Een eens geschreven naam mag worden doorgehaald. Het stem biljet mag niet worden onderteekend, en moet dus uitsluitend den naam bevatten van den candidaat. Wie zijn stembriefje verloren heeft kan ter secretarie een ander bekomen. Naar het Duitsch van A. E. Brachvogel. 20) Vervolg. Het leven nam nu voor de drie personen, die hetzelfde lot aan elkander scheen te verbinden, een vriendelijken keer, die zelfs tot vreedzame huiselijk heid gelegenheid gaf, zonder dat de buitenwereld vermoedde, dat het aantal der slótbewoners was vermeerderd. Na het middagmaal werd gewoonlijk een ritje gemaakt, maar opdat men niet zou be merken, dat er twee dames waren, gingen zij om de beurt mede, en zij droegen dan beiden hetzelfde toilet en denzelfden groenen sluier, dien de gravin bij zulke gelegenheden gewoon was te dragen. Toch had de graaf langzamerhad eenig contact met de buitenwereld gekregen, minder persoonlijk dan schriftelijk. Onder de voorwerpen, die hem uit Frankfort afentoe werden gezonden, behoorden ook verrekijkers, en met deze gewapend stonden de be woners van het kasteel niet zelden voor de vensters om van daaruit de omgeving te beschouwen. Zij konden derhalve ook het doen en laten der dorps bewoners nauwkeurig nagaan, en vooral des Zon dagsmorgens was het in hunne eenzaamheid eene VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE OVER 1893 is gedrukt on ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, terwijl exemplaren daarvan, tegen betaling van vijf en zeventig cents, verkrijgbaar zijn. Goes, den 16 Juni 1891. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. IIAMElt. De wd. Secretaris. A. A. VAN DELLEN. In de gemeenten E ETHEL en OVERSCHIE (Zuid-Hol land) heeft zich het geopenbaard. Teneinde verspreiding over het land te voorkomen, beveelt de districts-veearts aan, om de meest mogelijke voorzichtigheid hij het aankoopen van vee en bij het toelaten van vreemde kooplieden op stallen eu weiden in acht te nemen en om aan gekocht vee, zooveel mogelijk, gedurende 10 dageu van alle ander vee afgezonderd te honden. Voorts herinner ik u ernstig aan uwe verplichting om bij het onverhoopt uitbreken der ziekte, onmiddellijk den onder- geteekende daarmede in kennis te stellen. Goes, 18 Juni 1891. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 18 Juni 1894. Naar wij vernemen is eene vervolging tegen den heerG. Van Deth ingesteld ter zake van uitdrukkingen en gezegden door dien spre ker bij zijn optreden op 30 Mei jl. in »de Prins van Oranje" alhier over den officier van justitie te Arnhem gebezigd. Verschillende personen en verslag gevers, bij die lezing tegenwoordig, waaronder de verslaggever en de uitgever van ons blad, werden door den commissaris van politie alhier reeds als getuigen gehoord. Ten bureele van politie alhier is als volontair werkzaam gesteld dhr. R. P. Brons, oud-onder officier. De jl. Zaterdag alhier gehouden collecte ten behoeve van het fonds voor den bewa penden dienst heett opgebracht f 37,261/2. Naar wij vernemen zal een twintigtal leden der kadervereeniging van de dd. schutterij Koningin en Vaderland" te Vlissingon morgen (Dinsdag) een r ij toer naar Goes maken. Het gezelschap zal tegen 2 uur hier aankomen en te 4 uren een ge- meecschappelijken maaltijd houden in het hotel Zoutkeet" bij den heer Verwer. De strijd tegen buitenlandsche en katholieke grond eigenaren. Te Kortgeno werd Woensdag ten verzoeke van mevrouw de weduwe Jacobse Boude wijnse en den heer A. C. Danckaerts, ten overstaan van notaris H. Roelof, in de Stads-wijnkelder", geveild De hofstede »Klaverwijk" met 56 Heet. 50 Aren 24 Cent. bouw- en weiland. Kooper werd de heer J. Breas te Kolijnsplaafc voor f 316 per gemet (41 Aren 68 Centiaren). In de voorwaarden was o. a. opgenomen Dat de verkooping geschiedde onder uitdrukkelijke bepaling dat voorschreven onroerende goederen nimmer of nooit door de koopers of hunne opvolgers vermogen aangename afwisseling de kerkgangers te bekijken en langzamerhand kenden zij van velen de gewoonten en spraken ze over hen als over bekenden. Vooral de armen hadden altijd hunne volle sympathie en milde giften werden geschonken waar deze het meest noodig waren. Daar niemand begreep hoe de vreem delingen dikwerf zoo goed wisten waar hunne wel daden het best op hare plaats waren, begon de be volking met eene soort van bijgeloovigen eerbied over de slotbewoners te sprekeD, en allen waren het daarover eens, dat zij onuitputtelijk rijk en al wetend tevens moesten zijn. Maar onder al de dorpsbewoners trok de familie van den predikant Wunster het meest de aandacht der vreemdelingen. Zij wisten dat hij tot vóór korten tijd de gouverneur der hertogelijke prinsen en prinsessen geweest was en dat hij eerst kortge leden toen zijne taak aan het hof was voleindigd, met deze juist opengevallen predikantsplaats was begiftigd. Wunster was iemand met een open, edel gelaat, waarop een trek van vroolijke, geestige kalmte zetelde, die alleen eigen is aan hen, die geene on bereikbare idealen najagen, maar voor wie het volle, werkelijke leven zelf een ideaal is. Zijne vrouw was niet mooimaar zij had een zacht gemoed en een practisch verstand, dat haar in staat stelde de be schaving der hoogere standen te paren aan den landelijken eenvoud te midden waarvan zij leefde. Lang vóór dat dit echtpaar het vermoedde, hadden zij de aandacht der slotbewoners gotrokken en wa- te worden verkocht of weggeschonken onder wat titel ook, noch op eenige wijze worden vervreemd, dan aan personen die Nederlanders zijn en behooren tot de ChristeJijk-Gereformeerde of andere Christelijk- Protestantsche religie. lersoke. De heer J. Molhoek heeft in de vergadering d*r kiesvereeniging »Ora et Labora", Vrijdagavond 11. gehouden, de candidatuur voor den gemeenteraad aangenomen. Te Utrecht is tot semi-arts bevorderd dhr. A. G e i 11cand.-arts. Jl. Zaterdag hield de Liberale Unie de vroeger aangekondigde vergadering, die door prof. Drueker als voorzitter geopend werd met eene korte rede, waarin hij een terugblik wierp op de politieke periode, die achter ons ligt en als de meening van het bestuur uitsprak, dat het streven moet blijven: te verwerven eene uitbreiding van het kiesrecht waarbij geene geschikten worden uitgesloten en dat losgemaakt is van bezit of census in welken vorm ook. Wij moeten blijven arbeiden aan de ontwikke ling onzer staatsinstellingen in vooruitstrevenden democratischen geestmaar de minderheid moet aan de regeering de gelegenheid laten hare denkbeelden omtrent de oplossing van het kiesrecht-vraagstuk in wetsvoorstellen te belichamen. Overigens vond het bestuur geene aanleiding weder eene belijdenis van hare beginselen af te leggen of een concrete vraag over het staatsbeleid ter bespreking voor te stelleD. Tot lid van het bestuur werd gekozen (in de vaca- ture-Crena De Jong) mr. Macalester Loup (v.), hoofd redacteur van Het Vaderland. De voorziening in de vacature-Tydeman werd aangehouden. Een zeer langdurig en vaak scherp debat ontspon zich over de motie van de kiesvereenigingen Alge meen Belang" te Utrecht en ^Eendracht maakt Macht" te Middelburg, luidende »De algemeene vergadering brengt hulde aan het bestuur dei* Liberale Unie" wegens zijne houding tijdens de laatste verkiezingen en spreekt den wensch uit, dat het ook in de toekomst de Liberale Unie" zal blijven leiden in denzelfden democratischen geest." Nadat op voorstel van den voorzitter de motie in twee deelen was gesplitst, werd het eerste gedeelte aangenomen mot 43 tegen 26 stemmenhet tweede gedeelte met 44 tegen 1 stem. Vóór de laatste stem ming hadden de meeste (dusgenaamde) conservatief- liberalen de zaal verlaten. Aan het einde der vergadering gaf prof. Drueker zijn voornemen te kennen om ee'lang als bestuurs lid te bedanken, evenwel om redenen geheel buiten de debatten dezer vergadering gelegen. Zooals bekend is, is onze vermaarde landgenoot Pier Pander, thans te Rome, van Drachten (Fr.) afkomstig. De heer P. werd voor eenigen tijd be zocht door een ingezetene van Beetsterzwaag, die omtrent don heer P. het volgende meedeelt Toen de heer P. nog te Amsterdam vertoefde, werd hij aangetast door eene ontsteking van den ruggpgraat en werd hij daar met do meeste liefde en toewijding door oene pleegzuster verpleegd. Voor eenigen tijd werd de heer P. weder door dezelfde ziekte aangetast. De ontboden geneesheer beschouwde den toestand als zeer ernstig De heer P. gaf zijn verlangen te kennen, dat hij gaarne de ren deze in stilte hunne vrienden geworden. »Weet ge, Lodewijk" zeide de jongste der beide dames op zekeren dag, »aan wien mij de predikant voortdurend doet denken Aan den edelen Males- herbes, die voor onze familie is gestorven." En bij de gedachte aan deze figuur schoten haar de oogen vol tranen. »Gij hebt gelijk" antwoordde de chevalier op dof fen toon. »Maar ge moet niet om hem weenen. De dooden zijn gelukkig, doch wij arme levenden heb ben vóór alles met het leveD,en dus" liet hij er vroolijker op volgen, »ook met onzen goeden vriend Wunster te doen. Opdat hij wete dat ook voor ons het leven nog niet geheel vreugdeloos is, stel ik voor, den predikant als welkomstgroet in zijn nieuw ambt, driehonderd gulden voor zijne armen te schenken". »Dat is eene goede gedachte, chevalier, en ik hoop, dat ge daaraan dadelijk uitvoering zult geven". Welke uitwerking deze gave had, konden de vreemdelingen natuurlijk niet juist ervaren, maar dat zij toch zeer welkom was, bleek spoedig uit een brief van Wunster, waarin deze den graaf" harte lijk dankte voor zijne mildheid en zijn spijt te ken nen gaf, dat hij niet persoonlijk kon mededeelen, hoeveel ellende door zijn gift was weggenomen. Hiermede was de band met de pastorie aange knoopt en weldra gingen er Engelsche, Duitsche en Fransche couranten naar de pastorie, dikwijls ver gezeld van kleine briefjes, waarin de chevalier zijne ziekenverpleegster, uit Amsterdam weder als zijn verzorgster zou zien optreden. De geneesheer vol deed hieraan, de verpleegster was dadelijk bereid weer die taak op zich te nemen, en vertrok dade lijk naar Rome. Dank zij geneeskundige hulp en zorgvolle ver pleging is de heer P. thans in zooverre hersteld, dat hij, in een toestel gezeten, weer met zijn beeld houwen is kunnen aanvaDgen. Met de landgenoote, die hem bezocht, kon hij rijtoertjes maken, enkele kunstwerken bezoeken enz. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Mei 1894 bedroeg f 8,814,706,08 tegen f 8,674,950,96 in dezelfde maand van 1893. De opbrengst over de eerste vijf maanden van 1894 bedroeg f45,337,441,46 tegen f44,213,664,23 over de eerste vijf maanden van 1893. In de vergadering der anti-revolutio naire kiesvereeniging »Nederland en Oranje" te Rotterdam werd met 118 tegen 12 stemmen een motie aangenomen, waarin zij besloot in zake de benoeming van een commissielid van redactie bij het dagblad De Nederlander, overwegende, dat De Nederlander niet langer is de uitdrukking van hetgeen bovengenoemde kiesvereeniging bedoelt, bovendien de veranderde redactie van dit blad be treurende, als vereeniging te handelen volgens het advies van den gewaardeerden oud-voorzitter ds. P. Biesterveld en dienovereenkomstig allen band met De Nederlander te verbreken. Bij acclamatie hechtte daarop de vergadering haar goedkeuring aan de volgende motie »De kiesvereeniging »Nederland en Oranje", in hare vergadering van 14 Juni met groote meerder heid van stammen aangenomen hebbende eene motie van afkeuring over de benoeming van den heer De Savornin Lobman tot hoofdredacteur van haar orgaan, besluit, dr. Kuyper hiervan kennis te geven en hem te verzekeren, dat zij ten volste vertrouwen stelt in zijne leiding onzer partij en met dankbaar heid erkent het vele goede, dat God door hem in ons vaderland heeft gewrocht". Reeds sedert Mei 1893 komen in de provincie Zuid-Holland gevallen van pokziekte voor, waarvan het aantal gaandeweg zeer is toegenomen. Vooral de gemeenten Rotterdam, Charlois,"B*rend- recht, Delft, Herkingen, 's-Gravenzande en Kralingen werden daardoor getroffen. De krachtige bestrijding der ziekte vorderde groote uitgaven, die voor een groot deel ten laste van het Rijk kwamen. Hoewel de ziekte nu schijnt af te nemen, zijn nog vele vor deringen ten laste van den betrekkelijken post op de begrooting van Binnenlandsche Zaken te ver wachten. Bij een suppletoirs aanvraag wordt ter bestrijding daarvan de post met f 100,000 verhoogd. Het daartoe strekkende wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingekomen. Een telegram uit Batavia aan het N. v. d. D.f mededeelende, dat tot de expeditie naar Lom bok besloten is, meldt nog, dat de expeditie drie bataljons zal tellen en den 2en Juli vertrekt. O.-Indië. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen is geplaatst te Cheribon de als verificateur 4e kl. werkzaam gestelde ambtenaar W. De Blinde. Ontslagen op verzoek eervol, uit Hr. Ms. militairen dienst, de off. van gez. 2e kl. P. W. Schipper. opmerkingen maakte over het meest belangrijke nieuws in de dagbladen. Dit alles deed de sympathie voor de bewoners van het kasteel bij den predikant en zijne vrouw niet weinig toenemen, alleen wekte het hunne verwondering, dat Emerenz Szlenka, die belast was met de bezorging der couranten en brie- v6d, altijd verzocht de brieven weder mede terug te mogen nemen. Maar hoewel dit schijnbaar een blijk van wantrouwen was, wekte dit bij Wunster en zijne vrouw toch geene ergernis, omdat zij van de hertogin een wenk hadden ontvangen, dat het voor de vreemdelingen op het slot van het grootste gewicht was hun incognito te bewaren. Zoo kwam de zomer met zijn groen en bloemen en terwijl in den tuin der pastorie de predikant en zijne vrouw met hun knaapje op haar schoot van de schoone natuur zaten te genieten, bracht de aan blik van dit huiseljjk tafereel ook kalmte in de ge moederen op het slot. Maar toch gaf men zich noch bij den een noch bij den ander over aan zieke lijke dweeperijen en men vergat geen oogenblik, dat geheel Europa tengevolge van den oorlog in vuur en vlammen stond en dat het lot van vele landen stond beslist te worden. Vooral op het kasteel bleef de belangstelling in wat daar buiten gebeurde onverflauwd, want al was de voorspelling van gravin de Foy tot nogtoe niet uitgekomen, dat Barthelmy met een legercorps den Rijn zou overtrekken, en al was hij integendeel in Spanje gebleven om tegen Wellington te strijden, na den mislukten tocht naac

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1