1804 N°. 69. Donderdag 14 Juni. 81ste jaargang. FEUILLETON. Het raadsel van Hildbarghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bjjblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmau te Rotterdam en varder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweïjjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per Inzending van «dvertentiên voor I uren op den dag der uitgave. Een getuigenis van mr. Lokman, De (antirev.) Nederlander betoogt in een artikel ïKlassen - onderdrukkin g", dat het onbe wezen is dat, vooral sinds de laatste kiesrecht-uit breiding, de keerschende klassen de andere klassen onderdrukten of zich weigerachtig hebben botoond om aangewezen keil- of heelmiddelen toe te passen. En zoolang dat onbewezen is, blijkt de verkeerde werking der bestaande werkverhoudingen evenmin. Zulk een overheersching is dan ook niet de grief van ons, anti-revolutionnairen, tegen de heerschende klassen, zegt Mr. Lohman's orgaan. Wel komt ten hunnen laste, dat zij den geest onderdrukken im mers met die heerschende klassen worden vooral de liberalen bedoeld maar dat zjj andere klassen onderdrukten is onwaar." t>Veeleer" meent de Nederl. »kan men in 't algemeen zeggen, dat de liberalen geenszins de lagere klassen des volks hebben achteruitgezet. In geen laud ter wereld bestaat grootar vrijheid van vergadering dan bij ons; meer vrijheid van gedachten- uiting; minder belemming van de persvooral na af schaffing van het dagbladzegel. Dit alles komt het volk in al zijn rangen en standen ten goede. Wij weten wel, dat de liberalen deze dingen, waarop ook ons calvinistisch volk steeds zoo grooten prjjs ge steld heeft, in de eerste plaats ter wille van zich zeiven hebben ingevoerd; daarin staan zij gelijk met de oude Engelsche Lords, die de Magna Charta ook allereerst voor zich zeiven hebben veroverd. Maar zij hebben en hierop komt het aan geen onder scheid gemaakt tusschen de verschillende rangen en standen, waar het persoonlijke vrijheid en individueel recht betreft." Het is te hopen, dat de vele aanhangers en vol gelingen van mr. Lohman in onze omgeving deze openhartige verklaring van hunnen afgevaardigde en politieken leidsman zullen ter harte nemen. Dan kan er wellicht wat meer waardeering bij onze politieke tegenstanders geboren worden voor wat de liberalen sedert 1848 hebben gedaan en waarvan alle partijen, en misschien de liberale niet het meest, hebben ge profiteerd. GOES, 13 Juni 1894. De antirevolutionaire kiesvereeniging »Voor Nederland en Oranje" alhier hield jl. Maan dag in het gebouw der Christelijke Bijzondere school eene vergadering, die aanvankelijk door 49 personen bezocht werd. Het bestuur was nog niet aangevuld na de crisis bij gelegenheid der verkiezing voor de Tweede Kamer. Alleen de heeren J. Donner, M De Jonge Jz. en J. De Hoogh waren nog in functie Bij de stemming, die volgde ter aanvulling van het bestuur, openbaarde zich nog de verwijdering, die in April was ontstaan. Het resultaat was dat de voor standers der jf-ugdige kiesvereeniging »Het volk achter de kiezers enz." in de minderheid bleven, en dat gekozen werdenbij eerste vrije stemming de heer J. Adam met 26 stemmenbij tweede vrije stemming de heer J. Buijze met 25 stemmenen bjj de daarop gevolgde herstemming de heeren C. Oranje met 28 en J. J. Yisser met 25 stemmen. Toen kwam de aanstaande verkiezing voor een lid ▼an den gemeenteraad aan de orde. De heer J. Buijze was van meening, dat nu mr. J. G. De Witt Hamer candidaat is gesteld, terwille van de achting voor diens persoon tegenover dezen geen candidaat moet worden gesteld. Maar tevens stelde hij eene motie Naar het Duitsch van A. E. Bkachvogel. 17) Vervolg. »Dan is er geen minuut te verliezen, mijn vriend 1" riep de dame, toen de chevalier den brief had voor gelezen. Geheel afgescheiden van onze eigen veilig heid, moeten we zorgen, dat mijne dierbare Agnes beschermd wordt tegen de vervolgingen van haren afschuwelijken echtgenoot, die nu door zijn rangen door den oorlog middelen genoeg heeft om zijne vroegere plannen ten uitvoer te brengen." »Natuurlijk moet mevrouw Barthelmy in veilig heid gebracht worden. Maar zoowel voor haar als voor ons zal het het beste zijn, dat ze zoolang hier blijft tot dit nieuwe krijgsgewoel zal voorbjj zijn. Toch moeten we op twee dingen bedacht zijn. In de eerste plaats moet ik zelf Agnes gaan halen en u zoolang aan de bescherming van Scharre en uwe eigene voorzichtigheid toevertrouwen." •Wilt ge weg van hier?" O, mijn God, wanneer men u aan den Rijn herkent! Wanneer ge eens niet mocht wederkeer en voor, waarbij de kiesvereeniging hare afkeuring er over uitspreekt, dat de burgemeester zich voor eene candidatuur had laten vinden, omdat ZEA. daardoor partij gekozen had. Deze motie werd ondersteund door de heeren B. M. Den Boer en H. Lampen, doch bestreden door ds. Van Koetsveld, de heeren B. Quisfc, A. S. J. Dekker, J. Plazier en anderen. In stemming gebracht werd de motie verworpen met 41 stemmen, terwijl slechts 5 stemmen zich daar vóór verklaarden. Vervolgens werd een eandidatenlijst opgemaakt, waarna de heer M. H. H a r i n c k met 37 stemmen tot candidaat werd geproclameerd. De heer J. Plazier verkreeg 4 en de heeren J. Donner, C. Oranje, J. De Jager en J. Pijke elk éene stem. Verleden Maandagavond trad in »de Prins van Oranje" alhier op mevr. S c h o o kH aver van Amsterdam ter bespreking van de positie der vrouw in de maatschappij. Zij schetste aan haar niet talrijk publiek, waar onder eenige vrouwen, in scherpe kleuren den toe stand hoofdzakelijk van de vrouw uit de volks- en uit de middelklasseeen toestand, volgens haar niet veel beter dan slavernij en ontstaan uit gewoonte en leefwijze of uit de wetten, en daarom door haar genoemd de ongeschreven en de geschreven slavernij. Zij kwam tot de slotsom, dat de vrouw in zeer on gunstige verhouding staat tegenover den man. Op gematigden toon liet zij uitkomen, dat de rechten der vrouw worden miskend en de man in vele op zichten wordt begunstigd. Zelfs bij de opvoeding van den jongen tegenover die van het meisje blijkt dit reeds. Met vele voorbeelden, zoowel uit het dagelijksch leven als aan de wetten ontleend, staafde zij dit beweren. Zoo wordt aan de vrouwen uit de middelklasse, door mode en fatsoen belet haar positie door eenige bij verdienste te verbeteren de geschreven wet verbiedt de vrouw de voogdij uit te oefenende vrouw is niet gerechtigd het werkloon van haar man te ont vangen, wat zeei wenschelijk zou zijn als deze het verspilt of op eenige andere wijze niet ten bate van zijn gezin aanwendt; de man heeft het recht om alles, zelfs de wieg en den laatsten stoel te verkoopen en daarenboven, als de vrouw in de noodzakelijkheid verkeert om schulden te maken, kan hij een adver tentie plaatsen van dezen inhoud»Geen crediet te verleenen aan enz." Daar de wetten vau het land gemaakt zijn door mannen, meende spreekster, dat daaruit genoegzaam is af te leiden, waarom zooveel wettelijke wanverhoudingen bestaan. Zij wees verder op de noodzakelijkheid om de opvoeding der vrouw daarheen te leiden, dat deze, indien de tijd daartoe gekomen is, in de maatschappij zelfstandig kan optreden en sprak als hare overtuiging uit dat dit het geval zal zijn na een 25 jaren, als wanneer, gelijk thans in Amerika, de vrouw in rechten zal gelijk gesteld zijn met den man. Na een kort niet zeer zaakrijk debat over de op leiding van onderwijzeressen sloot mevr. S. hare rede met een opwekking tot de vrouwen om zich te ver eenigen en alle krachten in te spannen om haar positie te verbeteren en te trachten voor de vrouwen stem recht te verkrijgen, waardoor zij ook in de volks vertegenwoordiging een stem in het kapittel zullen hebben. In verband met wat we in ons vorig nommer meldden omtrent de verwisseling der Rotter- damsche Schouwburgloten, kunnen we Ge moet u niet aan zulke naargeestige inbeel dingen overgeven. Ik ben wel aan grootere gevaren ontsnapt, dan die mij ginds wachten. Zoolang Bar- thelmy daar niet is, heb ik geen zorg. Ge weet wel, dat we overal goede vrienden hebben. Maar Scharre kan ik er niet heen zenden. Hij is eerlijk en trouw, maar niet handig genoeg en Agnes moet hare vlucht zoo bewerkstelligen, dat men niet kan nagaan in welke richting zij gegaan is." Ja, ja, dat begrijp ik zeer goed, waarde chevalier 1 Daarom, als het zijn moet, ga dan met God l Mjjn hart zal niet weCr rustig slaan en injjn slaap niet zonder pijnlijke droomen zijn, voor ik u weder bij mij heb, mijn redder, beschermer en bewaker Hij kuste haar de hand en keek haar vol innig heid aan. »Mag ik u nog eens aan mijn verzoek herinneren u niet te zeer over te geven aan het spel uwer angstvolle verbeelding, vooral niet nu, nu ik u voor een poos moet verlaten en ge meer nog dan anders behoefte hebt aan kalm overleg. Bedenk toch, wie ge zgt en bewaar ten allen tijde de waardige vastberadenheid dier afgestorvenen, die zelfs de bewondering van hunne vijanden heeft gewekt. Behalve Philip en de meid blijven bovendien de Szlenka's ter uwer bescherming. Deze oude Bo- beemsche soldaat heeft zich tegenover den niets- waardigen directeur van politie zeer flink en stil zwijgend gedragen en is in vele opzichten vrjj wat de houders daarvan nog het volgende mededeelen De heeren Adr. Offers c. s., uitoefenende »IIet Beheer van Rotterdamsche Schouwburglotenheeft aan de houders van obligation der premieleening der Vsreeüigiijg «Rotterdamsche Schouwburgeen rond schrijven gericht, waaraan het volgende ontleend is: Bij circulaire van 5 September 1891 hebben de genoemde heeren aan de houders de gelegenheid aan geboden om, zooveel als doenlijk mocht blijken, ver goeding te verkrijgen voor het verlies, dat zij onder do bekende omstandigheden, waarin hunne debitrice was geraakt, anders op hunne stukken zouden moe ten lijden. De heeren Offers c. s. stelden zich voor dat doel te bereiken door de premietrekking, zij het ook op een gereduceerden grondslag, in stand te houden, en zoodoende aan de stukken naast de li quidatie-waarde ook eene zoo hoog mogelijke han delswaarde te verzekeren. Daarvoor moeten de te genwoordige stukken door nieuwe, voor welke een ander lichaam als debiteur optroedt, vervangen en in den dienst dezer nieuwe stukken uit het waar borgfonds dei oude leening voorzien worden. De rechtstoestand, welke na verschillende rechter lijke formaliteiten voor de houders is verkregen, stelt Het Beheerin staat bij voldoende medewerking hunnerzijds dadelijk over te gaan tot de uitvoering van de volgende regeling; lo. Er wordt opgericht eene naamlooze vennoot schap onder de benaming: Voormalig Waarborgfonds van de Premieleening der VereenigingRotterdainsche Schouwburg. 2o. Deze vennootschap, te Rotterdam gevestigd stelt zich ten doel over te nemen de baten, welke van het waarborgfonds, krachtens de akte van scheiding daarvan, zuiver voor de obligatiehouders overblijven, onder aftrek nochtans van het aan de houders van reeds ter aflossing of met een premie uitgelote obli gatiën toekomende evenredige aandeel, voor zoover hun de aflossing of de premie nog niet zijn uitbetaald. 3o. De vennootschap geeft een premieleening uit ten bedrage van nominaal f 589,650, verdeeld in 393,100 obligatiën (het aantal der nog niet ter af lossing uitgelote premie-obligatiën der voormalige Vereeniging: Rotterdamsche Schouwburgelke groot f 1,50. Deze obligatiën worden verdeeld in 3931 serieëo, doorloopend genummerd van 1 tot en met 3931, elke serie van 100 obligatiën, genummerd van 1 tot en met 100. Er worden uitgegeven stukken van 1 obligatie en van 10, 50 en 100 obligatiën tot een en dezelfde serie behoorende. 4o. Deze obligatiën worden bij uitloting a pari afgelost en deelen, zoolang zij niet ter aflossing zijn uitgeloot, in alle te houden premietrekkingen 5o. Voor de aflossings- en premietrekkingen wordt het plan behouden, dat voor de tegenwoordige pre mie-obligatiën is vastgesteld, des echter, dat alle daarin vermelde bedragen worden verminderd tot de helft. 6o. Een kapitaal, vertegenwoordigende per 1 Juli 1894 een bedrag van f 245,440, zal als een met pandrecht verbonden waarborgfonds voor de nieuwe premie-leening worden gesteld in handen eener spe ciale commissie om bet te beheeren en als derde, onder wier macht het pand is gesteld, onder zich te houden. 7o. De vennootschap draagt de kosten van het beheer en de bewaring van het waarborgfonds en van den dienst der leening, waarvoor een kapitaal slimmer dan Scharre. Maar éen ding is zeker we moeten deze plaats vooraf verlaten." »We zouden uit Hildburghausen heengaan, waai de hertogin ons in hare bescherming heeft genomen En waarheen dan, chevalier Op welke plaats zouden we veiliger kunnen zjjn O, zoo voortdurend te moeten vluchten van de eene plaats naar de andere, wie kan dat volhouden »Word niet moedeloos. Misschien is er hier in de nabijheid wel een plaatsje te vinden, waar wij dezelfde bescherming kunnen genieten, zonder zoo voortdurend aan aller nieuwsgierigheid te zijn blootgesteld als hier. Hoe stil we het ook mogen kunnen doen, wan neer we Agnes hier brengen, geeft dit maar nieuwe Stof tot praatjes en daardoor vermeerdert ook het gevaar voor ons. Wanneer bovendien in den loop van den oorlog een Fransch legercorps hier mocht komen, zijn wij veel meer aan het gevaar voor ge vangenschap blootgesteld dan op eene kleinere plaats, waar de mensehen minder nieuwsgierig en eenvou diger zijn. Daarom wil ik er Arnold 'eens over raad plegen en ik heb hoop, dat we wel tot een bevredi gend resultaat zullen komen. Heb tot zoolang geduld en vertrouw maar, dat het mij ook ditmaal wel gelukken zal alle hinderpalen te overwinnen." De chevalier liet zijne gezellin alleen en snelde naar zijn eigene vertrekken, waar hfj den bediende vond. •Is Szlenka terug 7'* van f 12,000 als reserve zal worden bestemd. 8o. Voor elke ingeleverde premie-obligatie van de voormalige vereenigingRotterdamsche Schouw burg" van f 2,50 elke, wordt tegen bijpassing van 5 cent per stuk, en van de zegelkosten, een obligatie van f 1,50 der hiervoren bedoelde premieleening van de naamlooze vennootschap uitgereikt. Zoo de uitvoering van de regeling niet door eenige onverwachte omstandigheid wordt opgehouden, zullen de bij het oude plan bepaalde amortisatie-trekkingen welke van 1 December 1891 af achterstallig zijn, alle gelijktijdig op den voormelden gereduceerden grondslag worden gehouden op 1 December 1894 en de nieuwe premie- en amortisatie-trekkingen op laatstgenoemden datum een aanvang nemen. Waar schijnlijk zullen dus reeds in dit jaar ter aflossing met f 1,50 worden aangewezen 2.900 obligatiën tot een gezamenlijk bedrag dus van f 4,350, en op 450 obligatiën een bedrag van f'81,145 aan premiën worden uitgeloot, waaronder ééne premie van f25000, ééne van f 2500, ééne van f 500 enz. De aflossingen en premiën, by de eerste trekking uitgeloot, worden voldaan zes weken na den dag dier trekking; de verdere op en van den 15den Januari en I5den Juli af na iedere trekking. Bij de trekkingen gaan die der premiën vooraf aan die der aflossingen. Wemeldïngfe. De coöperatieve boter- fabriek »Het Hart" alhier hield gisteren haar eerste jaarvergadering. Niettegenstaande er op me nige teleurstelling moest gewezen worden, die scha delijk op de financiën had gewerkt, kon er toch, boven de 5 pet., die den aandeelhouders werd be taald en ruim f 70, die in de reservekas werd ge stort, nog ongeveer f 300 als batig saldo worden ter hand gesteld aan de melkleveranciers. Menig boerinnetje, dat gedurende het afgeloopen jaar meende hare melk zelf productiever te kunnen bereiden, zal nu op eene voor haar prettige wijze wel tot andere gedachten zjjn gebracht. lergeke. De kiesvereeniging Burgerplicht" al hier proclameerde in hare vergadering van Maandag met 14 van de 16 stemmen tot candidaat voor den gemeenteraad, in de vacature-Van Oeveren, den heer D. S p r u ij tgewezen gemeente-secretaris, thans directeur van een oester maatschappij. De heer Spruit heeft de candidatuur aangenomen. Door »Ora et Labora" is gecandideerd de heer J. Molhoek. Verscheidene bladen doen hun oordeel kennen over de jongstgehouden interpellatiën in de Eerste Kamer. Over de interpellatieVan de Putte betoogt het Handelsblad, dat natuurlijk niet veel licht kon ge geven worden. Omtrent de innerlijke beweegredenen der vorige Reg. konden de heeren Roëll, v. d. Kaaij en v. Houten bezwaarlijk van advies dienen, terwijl de beer v. Tienhoven hiertoe op het oogenblik ook niet het meest aangewezen scheen." V. d. Putte's opmerking, dat de heer Tak, can didaat voor de Kamer, zich had behooren te mengen in den strijd, toen een onhandig vriend als de heer De Kanter een weinig eervolle verklaring gaf van zijn houding, was wellicht niet onjuist, doch in elk geval meer op hare plaats geweest aan de andere zijde van het Binnenhof ten overstaan van den heer Tak zei ven, waar een interpellatie, voor den vorm tot het tegenwoordig Kabinet gericht, over het hoofd Rij kwam mijnheer Arnold tegen op weg hierheen." •Dan heeft hij mij ook iets te zeggen. Laat hem binnenkomen." •Waarlijk, ge komt alsof ge geroepen waart", sprak hjj tot Arnold, toen deze gezeten was. Wat voor nieuws brengt ge, beste vriend?" •Eene onaangename tijding! U weet, dat mevrouw Radefeld, toen u hier uw intrek nam, heeft moeten beloven dit huis niet te zullen verkoopen vóór ze u gewaarschuwd zou hebben En nu heeft ze toch achter mijn rug zoo iets gedaan •Het is ten minste zoo goed als beslist. En de kooper is niemand anders dan de rechter Hermann." Dezelfde, die de stukken uit Ingelfingen liet komeQ en daarmede aanleiding gaf tot al die laster lijke praatjes?" Dezelfdeen hij kocht het huis onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat u er niets van vernemen zoudt vóór het perceel door haar zou zijn ontruimd. Ongelukkigerwijze voor hem is echter notaris Hart- wich, die de acte van verkoop opmaakte, ook mijn raadsman en daardoor ook mede aansprakelijk voor uwe belangen." Hartelijk dank, hooggeschatte vriend. Maar dan zal mevrouw Radefeld haar huis moeielijk kwijt raken, want ik was toch voornemens zoo spoedig mogelgk te vertrekken. De rechter Hermann zal dus

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1