I Een ig is zeker, 1 mmmgmmmk AANBESTEDING. Woensdag 18 Juni 1894, openbaar verkoopen Een Woonhuis, Broodbakkerij en Erf, TE KOOP: Broodbakkersknecht. kerslagpenneii is zij geteekend met de nummers 13 en 84, terwijl aan den rechterpoot een elastieken ring is met het kenmerk M. 911. Voorloopig is zij bij het hoofd der school onder dak gebracht. Men schrijft ons Wij zijn in de gelegenheid geweest de perkamen ten rol, die den 29 April 1840, bij de eerste steen legging van het standbeeld van Michiel Ad. De Ruijter, door den vice-admiraal Otto Willem Gobius, in een looden koker, luchtdicht afgesloten, was neer gelegd, te zien. Zij is geheel ongeschonden gebleven. Deze oorkonde zal waarschijnlijk met een nieuwe, de verplaatsing vermeldende, in denzelfdon looden koker, op dep Noordzee-boulevard onder het beeld, worden gelegd. Men schrijft uit IJlst Tot verbetering der mededeeling, dat de heer Huisman, burgemeester onzer gemeente, hier gedu rende den kerktijd het draaien der bruggen verbiedt, dient het volgende. Niet de burgemeester verbiedt hier het draaien der bruggen, maar reeds verleden jaar op den 2en Februari is door den gemeenteraad het besluit ge nomen dat alle beweegbare bruggen des Zondags van 912 uur des voormiddags en van 14 uur des namiddags gesloten zouden big ven, en uit eene missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, dd. 9 Februari 1893, blijkt dat van dit besluit ter behoorlijke plaatse mededeeling is gedaan. De billijkheid gebiedt hier nog aan toe te voegen, dat dit bestuit door den gemeenteraad is genomen naar aanleiding van een adres van een brugwachter en van den kerkeraad der gereformeerde gemeente, welker kerkgebouw vlak bij een der bruggen staat, in welke adressen de sluiting der bruggen gedurende den geheelen Zondag verzocht werd. Dat deze ver ordening aan de scheepvaart wel eenige belemme ring veroorzaakt, blijft natuurlijk waar. Op de beschreven dagvaarding van De Jong, welke hij gedurende zijn transport naar het Gerechts hof door een luchtgat van den gevangenis wagen op straat wierp, beweert lig o. a. dat hij geheel on schuldig is aan de hem ten laste gelegde misdrijven. Zijn eerste vrouw is er met een rijken Amerikaan Whilson vandoor gegaan, zijn tweede vrouw ging met een voormaligen kennis op den loop, na hem voor f 17000 bestolen te hebben. Dat geld zal wel spoedig op zijn, zegt hij, en dan komt zij weer hier. Dat bedrag heeft hij, met nog f 300 welke hij aan zijn eerste vrouw gaf, aan een speelbank te Calcutta gewonnen. Hij spoort iedereen aan niet te spelen, »dat geld is duivels". (T.) Op den O. Z. Voorburgwal of daar in de buurt, te Amsterdam, trachten alle avonden eenige jonge mannen een oploopje te veroorzaken. Zij doen dat op de volgende manierEen hunner zet een helm op en stelt zich aan als politie-agent. Schijnbaar arresteert hij iemand. Anderen omringen het tweetal, sommigen luid scheldend op den agent, anderen voor hem partij trekkend. Natuurlijk is het gevolg hier van, dat spoedig een massa volk bijeen is, en voor een aantal zakkenrollers is dan de gelegenheid ver kregen om hun slag te slaan. Als de echte politie komt, stuift de stoet zoo hard mogelijk uiteen. (Amst. Ct.) Teervlekken zijn weg te maken door inwrijving met eierdooier, waardoor de teer opgelost wordt en daarna rijkelijk met warm water afspoelen. Donderdagavond had op de reede te Ter-Neuzen, nabij de haven, een ongeval plaats, dat droevige gevolgen had kunnen hebben. Een sloep van het Nederlandsche lood wezen, bemand door 4 roeiers, dienst doende bij het afhalen en aan boord zetten van loodsen op binnenkomende stoomschepen, werd door een rukwind omgeslagen. Voor de roeiers, zich zoo goed mogelijk aan de omgeslagen sloep vast houdende, daagde spoedig hulp op uit de haven door twee sloepen, die de mannen opnamen en allen zeer uitgeput aan wal brachten. De bemanning dier sloe pen, H. Aarnoudse, J. Doeselaar, J. Harms Rz. en W. De Regfc Cz., had alzoo het geluk vier huisvaders voor hunne talrijke gezinnen te helpen behouden. Een amusante strafzaak diende onlangs te Parijs. De uitslag er van was, dat elk der beklaag den, twee intelligente oplichters, die de beurs van eenige afgevaardigden hadden geëxploiteerd, werden veroordeeld tot dertien maanden gevangenisstraf. Een der slachtoffers, een afgevaardigde uit het de partement Maine-et-Loire, vertelde ter terechtzitting het volgende Op een goeden dag kwamen twee personen mij opzoeken. De oudste, die in het knoopsgat het lint der militaire medaille droeg, zeide mij, dat hij als onderofficier den militairen dienst had verlaten, en dat hij in een der gemeenten woonde, behoorende tot mijn kiesdistrict. Hij stelde mij zijn metgezel voor, als zijn zoon, een braven jongen, sedert eenigen tijd uit den dienst ontslagen met de streepen van ser geant-majoor. Voorloopig was het te doen om voor dezen, die schrijnwerker van beroep was, eenig schrijf werk te vinden, waardoor hij in Parijs in zijn on derhoud zou kunnen voorzien en het noodige zou kunnen overleggen om zijn gereedschappen te koopen. »Ik verzoek u, mijnheer de afgevaardigde, u het lot van mijn zoon aan te trekken. Hij moet iets vindenAls hij niet slaagt is het nog wel zoo erg niet voor hem, want dan moet hij maar bij ons komen. Een aardappeltje meer zal ons den kwaden koop niet maken 1" En hij verwijderde zich, terwijl de zoon achterbleef en tot mij zeide: »Mijn vader, als oud soldaat, is te trotsch om u de waarheid te zeggen. Het is minder het werk voor mij, dat we u zijn komen vragen, dan wel de 40 francs, die onvermijdelijk noodig zijn om de gereedschappen te koopen, die ik noodig heb. Wanneer men het rege- ment verlaat, heeft men gewoonlijk niet veel in zijn zak dat weet u 1" En ik gaf de veertig francs. Eenige dagen later ontmoette ik een mijner col lega's, die als ik in de Kamer een der districten van het departement Maine-et-Loire vertegenwoordigt. ^Verbeeldt u, ik heb bezoek ontvangen van twee mijner kiezers. De vader, een oud-soldaat, is een braaf man. Hjj was mij zijn zoon komen voorstellen, die een betrekking zocht". >Ah! ja, viel ik hem in de rede, zijn zoon, die pas van dienst is gekomen Juist »En die geld noodig heeft om gereedschappen te koopen Precies »En die, als hij niets vindt, maar weer naar huis gaat, omdat het op een aardappeltje meer wel niet zal aankomen". Inderdaad!" Ik was op de hoogte en vertelde mijn avontuur aan mijn collega. Wij lachten beiden. Ik was beet genomen, dat begreep ik. Match Box, het paard dat Woensdag bij de Derby-wedrennen den tweeden prijs won, is door Lord Alington, den eigenaar, voor 15000 pd. st. verkochtHonderd tachtig duizend gulden 't Is wel geen Koninkrijk, maar toch een aardig fortuintje voor een paard. Het schijnt met de huurkoetsiers-oorlog te Londen op 't einde te loopen. Hoewel men het Donderdag nog niel geheel eens was over den prijs, dien de Unie wil betalen voor huur van de rijtuigen het verschil bedraagt nog 40 pd. st. per jaar voor elke koets hebben de conferentiën tusschen de gedelegeerden der beide partijen, in het gebouw van het Lagerhuis gehouden en door den Minister van Binnenl. Zaken Asquith gepresideerd, toch tot resultaat gehad dat men spoedig tot een vergelijk zal komen. De Minister verzocht den afgevaardigden van de Patroonsvereeniging zich volledige machtiging te verzekeren, om op de door hem ontworpen schik king in te gaan en die machtiging is Donderdag avond verleend. Donderdag in den vroegen morgen heeft er een vreeselijke hagelslag plaats gehad in de Oosten- rijksche hoofdstad. De hagelsteenen waren veelal dubbel zoo groot als hazelnoten, en de straten werden in korten tijd met een voethooge laag hagelsteenen bedekt. Overal hoorde men angstkreten uit de huizen, daar de hef tige slagen, waarmee de korrels tegen de vensters aanvlogen, door velen voor dynamiet-ontploffingen werden gehouden. Ten slotte bleken in bijna elke straat duizenden vensterruiten verbrijzeld te zijn. In den Hof burg alleen zijn er 600 ingeslagen. Vele huizen in de Ringstrasse zien er uit als be schoten vestingwerken. Daar de Alsbach buiten zijn oevers trad, werden ook nog vele straten overstroomd. In de westelijke omstreken zijn boomgaarden en wijnbergen totaal vernield. De hagelslag duurde tien minuten. Een ernstig ongeluk gebeurde er op de Simme- ringer heide. Bij eene artillerie-oefening werden door den hagel de paarden schichtig, zoodat twee batte rijen in elkander verward geraaktenwaarna een duisternis ontstond, zóo zwart, dat de kolonel, naar hij later verklaarde, den kop van zijn eigen paard niet meer kon zien. Vele artilleristen werden van de paarden geworpen en 13 hunner zwaar, vele andere licht gekwetst. Ook elders kwamen onge lukken voor met verlies van menschenlevens. Bij de Votivkirche werd een huurkoetsier van den bok geslingerd en gedood, en in den Prater verpletterde een omgeworpen boom een voorbijganger. Onder de patiënten in het algemeene ziekenhuis brak eene paniek uit, toen de vensters verbrijzeld werden en hagelsteenen zoo groot als duiveneieren met een donderend geraas in de zalen kletterden. De patiënten vluchten al schreeuwend, terwijl de meer hulpeloo- zen slechts met de grootste inspanning geborgen worden. Ook in het Rijkskrankzinnigengesticht, waar eveneens eene paniek uitbrak en de verpleegden aan het razen sloegen, vielen verschrikkelijke tooneelen voor. Beide inrichtingen zijn deerlijk gehavend. Voorts komen er elk oogenblik nog jobstijdingen in. Het verkeer is bemoeilijkt. Vele telegraaf- en tele foondraden zijn gebroken en hangen aan ffarden over de straten. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kapelle. Hedenvoormiddag had alhier ten over staan van den notaris A. Gallis Merens, en ten ver zoeke der erfgenamen van wijlen Js. Rijn, de ver- kooping plaats van lo. Een hoefje, bestaande in huis, schuur, erf en tuingrond, groot 21.30 Ares, staande op het westeinde van het dorp alhier. Kooper werd dhr. D. Schipper Mz., voor f1150 en f25 voor losse goederen. 2o. 38.10 Aren bouwland in Zuid hoek. Kooper werd dhr. S. Wisse, voor f460 de massa. Alles behalve 8^ procent onkosten. JEllewoudsdljk. Zaterdag jl. werd alhier door het Bestuur der Waterkeering van hot calamiteuse Waterschap Ellewoudsdijk en den calamiteusen Polder Borsele in het openbaar verpachtde inlaagkade te Ellewoudsdgk met op- en afrittenbinnen- en buiten- bermen, vergraven gronden, reserveterreinen en water leiding, in veertien perceelen. De perceelen werden toegewezen als volgtle perc. 42.30 Are tuin- en vergraven grond aan de wed. J. v. d. Werff, voor f 232e perc. 42.53 Are tuin- en vergraven grond aan K. Van Weele, voor f 173e perc. 1.43.20 H.A. vergraven grond aan Jac. Smallegange, voor f20; 4e perc. 1.14.36 H.A. vergraven grond aan denzelfde, voor f 4 5e. perc. 10.50 Are tuingrond aan E. Jere- miasse, voor f7,50; 6e perc. 19.20 Are tuin- en vergraven grond aan de wed. J. Van Boven, voor f 18 7e perc. 49.44 Are tuin- en vergraven grond aan D. Looij, voor f 25,508e perc. 65.99 Are ver graven grond aan A. Looij Mz., voor f 109e perc. 50.25 Are vergraven grond aan A. J. Vroegop, voor f20; 10e perc. 61.27 Are vergraven grond aan den zelfde, voor f7; 11e perc. 54.79 Are vergraven grond aan Joh. Smallegange, voor f 1212e perc. 2.42.50 H.A. inlaagkade, zuidelijk deel, aan J. Van Liere, voor f 50 13e perc. 2.40.50 H.A. inlaagkade, noordelijk deel, aan A. J. Vroegop en Joh. Smalle gange, voor f 7214e perc 1.63.60 ELA. water leiding als visscherij aan M. P. Van Liere, voor f4. Onkosten 10 pet. Alle pachtsters en pachters wonen alhier. Bij de jl. Zaterdag gehouden aanbesteding van gewone onderhoudswerken aan den Oost-Beveland- polder was ingeschreven doorC. De Wilde te Kattendijke voor f 2294, C. Bolier Cz. to Bruinisse voor f2849, J. De Bree te Ter-Neuzen voor f 2410, P. J. Visser te Hansweerd voor f 2420, J. F. A. Polfliet te Walsoorden voor f 2443, A. Foudraine te Goes voor f 2480, A. Van Popering te Bruinisse voor f2488, J. De Rijke te Middelburg voor f 2520, D. De Doelder te Ter-Neuzen voor f2563, J. Meertens te Hoek van f 2675. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten is het werk aan den laagsten inschrijver gegund. In aansluiting met het bericht in ons vorig nommer melden wij nog, dat bij de aanbesteding der onderhoudswerken, dienst 1894/5, door het be stuur van den calamiteusen Anna-Frisopolder was ingeschreven door: Joost Tollenaar te Ter-Neuzen voor f 2015, Jan De Bree Fz. te Ter-Neuzen voor f 2028, C. De Wilde te Kattendijke voor f 2056, P. J. Visser te Hansweerd voor f2185, C. Bolier Cz. te Bruinisse voor f2197, Jacs. Meertens te Hoek voor f 2200 en Adr. Van Popering te Bruinisse voor f 2258. De bcgrooting bedroeg f 1943,07. Burgerlijks Stand vasi Goes van 8 tot 11 Juni 1894. Geboren: 8, Abram, z. v. Govert Van der Heijden en Boude wij na Hoogesteger9, Pieternella, d. v. Jacobus Droogers en Krina Potter; Carolina Frederika Wilhelmina, d. v. Willem Nicolaas Godfried Coenen en Carolina Frederika Wilhelmina Kolff Van Oosterwijk; 10, Willem Paulus, z. v. Frans Jan Boone en Jacoba Sterk. Overleden 1, te MiddelburgMaria Leenpool, 33 j. ongeh.8, Jan Cornelis, 20 m., z. v. Gerrit Hij man en Jannetje Molhoek. Te houden Aanbestedingen. Dat ma. Plaats. Voorwerpen. InformatiëD. 16 Juni, Borsele, onderhoudswerken en Polders Ellevvouds- steenbestorting, dijkBorsele. 16 Goes, suatiesluis, Ziinmermaapolder. IS Kapelle, onderhoudswerken, Willem-Aunapolder. 23 Heinkenszand, steenen duiker, Waterschap 's-Heer Arendskerke. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 13 Juni, Nieuwdorp, broodbakkerij, Van der Kloes. 15 Kortgene, hofstede, Roelof. 13 Schore, vruchten te velde, inboedel, Gallis Merens. 19 Goes, zwarte bessen, Lenshoek en Pilaar. 20 Kloetinge, hooigras, pruimen, appelen, Mulock Houwer. 20 - Wolfertsdijk, verpachting laud, Pilaar. 20 Wolfertsdijk, koolzaad, hooigras, klaver, Pilaar. 21 Ierseke, jaohtrecht, Prins. 21 Kwadendainine, huis, land, vruchten, Mulock Houwer. 27 Biezelinge, vruchten to velde, Gallis Merens. 6 Juli, Oudelande, veldvruchten, 27 Oudelande, boereninspan, P. Overman en De Vos. P. Overman en De Vos. Watergetijen voor ierseke. DAGEN. HOOGWATER. LAAGWATER. Voorm. Nam. Voorm. Nam. 12 Juni 9.55 10.26 3.52 4.25 13 10.58 11.28 4.56 5.28 14 11.57 5.58 6.27 15 0.26 0.52 6.56 7.22 16 1.16 1.39 7.46 8.9 17 2.1 2.22 8.31 8.52 18 2.43 3.2 9.13 9.32 Marktberichten. BOTTERDAM, 11 Juni 1894. In Vlas op liet land geen handel. De aanvoer bedroeg 2800 steen blauw, dat grootendeels onver kocht bleef. GranenBuitenlandsche vasterM e e 1 50 ets. hooger. BinnenlandscbeTarwe 25 a 40 ets. hooger, Rogge 25 ets. hooger. TARWE4,50 a f 6,— ROGGE- 4,30 - 5,— WINTERGERST- 8,50 - 5,— ZOMERGERST- 3,25 - 4,40 HAVER (jarige)- 1,50 - 3,90 PAARDENBOONEN - 4,50 - 5,50 BRUINE BOONEN - 4,50 - 11,— BLAUWE ERWTEN. - 5,60»- 8,— KANARIEZAAD- 6,50 - 7,75 ^.ci'Vörtentiexi L Woensdag 13 Juni hopen onze 0 geliefde ouders f JACOBUS KRIJGER Ien JACOBA WESTRATE hunne vijftigjarige Huwelijks- vereeniging te herdenken. 1 Hunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. f Driewegen, 8 Juni 1894. Geboren 9 JuniC AROLIN A FREDRÏKA WILHELMINA. C. F. W. COENEN— Kolff v. Oosterwijk. W. N. G. COENEN. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde moeder, behuwd- en groot moeder APOLONIA KARELSE, wed. A. A. Hannewijk, in den ouderdom van 74 jaar en ruim 7 maanden. J. VERBURG. P. J. VERBURG— Hannewijk, 's-Heer Hendrikskinderen, 9 Juni 1894. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht U kennis te geven, dat onze veelgeliefde zoon en broeder, LEENDERT DE GROENE, na een langdurig doch geduldig lijden, zacht en kalm is overleden in den ouder dom van ruim 23 jaar. Dat zijne heengaan vrede was, lenige onze smart. Uit aller naam, Z. DE GROENE. M. DE GROENE—Nijsse. Kapelle, 10 Juni 1894. Heden overleed plotseling in vrede, mijne geliefde echtgenoote en onze moe der en behuwdmoeder WILHELMINA MARIA DE MARÉE, in den ouderdom van 70 jaren, na een gelukkige echtvereeniging van ruim 49 jaren. 't Zand, Koudekerke 10 Juni 1894. J. DE KRUIJTER en familie. Sunlight Zeep geeft steeds ver- Jfcfc blijdende uitkomsten, terwijl na- y** maak altijd teleurstelt. Het woord g Wjk Sunlight" is gestempeld op ieder stuk, let vooral hierop, want eerst dan is men verzekerd eene uit- £jls muntende Zeep, vooral voor de sp wasch, te ontvangen. Overal ver- krijgbaar 35 ot. per doos. jjfe Die genegen zijn aan to nemen de leve rantie van door het GASTHUIS benoo- digde Ruad-, Kalf- en versch Var- kensvleesch benevens Brood voor het 3de kwartaal en Gort, Rijst, Koffie, Suiker, Stroop, Zout, Zeep, Azijn, Visch en Kaas voor het semester, op voorwaarden bij den Directeur van dat Gesticht voor belanghebbenden ter lezing liggende, gelieven hun daartoe strekkend inschrijvings-biljet met het opschrift Be steding Gasthuiste bezorgen op Maandag den 18 Juni e. k., des voormiddags vóór 12 uren, bij den eerstondergeteekende. Het Bestuur van het Gasthuis, Z. D. v. d. BILT LA MOTTHE, Voorzitter. E. VAN DEN BOSCH, Secretaris. De Notaris J. VAN DER KLOES zal namiddags 4 uren, te Nieuwdorpgemeente 's-Heer Arendskerke, in de herberg van Modderkreke, krachtens art. 1223 Bur gerlijk Wetboek, in het staande en liggende te Nieuwdorpka daster sectie D nos. 198 en 287, samen groot 2 Aren 87 Centiaren, bewoond door J. P. Steketee. een bjjzonder net exemplaar van SMALLEGANGE'S Cronyk van Zeeland met de beschrijving van den Zecuw nclien Adel. Adresde boekhandelaars F. KLEEUWENS ZOON. TERSTOND GEVRAAGD: een bekwame AdresA. BOOM, Hansweerd.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 3