1894 N°. 68. Dinsdag 12 Juni. 81ste jaargang. n HOOGERE BURGERSCHOOL BURGER-AVON 0SCH00L MEISJESSCHOOL (E) SCHUTTERIJ FEUILLETON. Het raadsel van Hildbnrghausen. "V" ©rJs-ieziriQr Personeele Belasting De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prijs der gewone advert6ntiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. liicendinf van advertentie» voor 9 uren op den dag der uitgave. OPENBARE VERGADERING van den RAAD der Gemeente ROES, op DONDERDAG den 14 JUNI 1894, des avonds te 8 uren. Goes, den 11 Juni 1894. De wd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Punten van behandeling I. Notulen. II. Medodeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Verlenging van onderhandsche verhuring van een strookje grond aan D. Boel. V. Rekening der dienstdoende schutterij over 1893. VI. Voorstel van B. en W. tot af- en overschrij ving op de gemeente-begrooting voor 1893. VII. Benoeming van een stembureau voor de aan staande verkiezing van een raadslid. Vnr. Verzoek van den heer H. J. Van Ebbenhorst Tengbergen, tot toelating op de Hoogere Burgerschool van zijn dochtertje, met ingang van den cursus 1894/95. De INSCHRIJVING van leerlingen voor de te Goes, voor den cursus 1894/95, zal plaats hebben indien men voor eiude Juni zich bij den Directeur aanmeldt Het toelatingsexamen voor de Hor-gere Burgerschool zal plaats hebben op VRIJDAG en ZATERDAG 13 en 14 Juli a. a., terwijl daartoe, de3 verlangd, ook nog gelegenheid zal zijn op MAANDAG 3 September a. s. Goes, 6 Jnni 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De wd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. De INSCHRIJVING van leerlingen aan de te Goes voor den cursus 1894/95 zal plaats hebben ter Seere- tarie van dc gemeente in do week van Maandag 2 tot Zater dag 7 Juli a. s., moetende van haar die elders wonen, een bewijs van vaccine of kinderziekte worden overlegd. Goes, den 9 Juni 1894 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De wd. Secretaris. A. A. VAN DELLEN. De alphabetische lijst van alle personen, die aan de loting voor de dezer gemeente moeten deelnemen, zal ter inzage liggen ten raadhuize van Donderdag den 14 Juni tct en met Donderdag 21 Juni, van des voormiddags negen tot des namiddags tweo uren, terwijl de loting is bepaald op Donderdag den 28 Juni, des middags ten 12 ure ten raadhuize. Goes, den 9 Juni 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. d. W. HAMER. I)e wd Secretaris. A A. VAN DELLEN. Naar het Duitsch van A. E. Brachvogel. 16) Vervolg. Den volgenden dag begaf de directeur van politie zich niet in de aangenaamste stemming naar het bureau van den minister en hij was zeer verrast daar de heeren Bückner, Hermann en Findeisen, den burgemeester Nöhring en den intendant Schei- dewind in de wachtkamer aan te treffen, die allen even stilzwijgend waren en hoogst ernstige gezichten trokken. Toen de klok elf uur geslagen had werden de heeren tot den minister toegelaten. Deze ontving hen met eene hooghartige strengheid, die gewoonlijk elk antwoord den pas afsnijdt. »Het spijt mij, mijne heeren, dat ik u het onge noegen der hertogelijke regeering moet kenbaar ma ken over eene zaak, die op hoogst ongepaste wijze door iedereen besproken wordtEenigen uwer ik zal hunne namen niet noemen hebben zich op grond van een achterdocht, waarvoor geen reden bestaat, geroepen gevoeld de rust te verstoren van een hier wonenden vreemdeling van hoogen rang en De oproepingsbrief met stembriefje voor de voor een lid van den Gemeenteraad op DINSDAG DEN 19 JUNI a. sis op heden uitgereikt. De kiezer, die zijn stembriefje vevloren of er treen ontvangen heeft, kan er een ter Secretarie bekomen. Het Stemburtau heeft zitting ter inlevering van stembriefjes in een der zalen van het raadhuis van des morgons 9 tot des namiddags 5 uren. Goes, den 9 Juni 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De wd. Secretaris, A. A. VAN DELLEN. Hot kohier no. 6 der voor deze gemeente, over het dienstjaar 189394 is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente Goes, den 9 Juni 1894. De Burgemeester van Goes, J. G. d. W. HAMER Algemeen Overzicht. Als eene besmettelijke ziekte gaan de ministriöele crisissen in Europa van het eene rijk op het andere over. Zooals we de vorige week mededeelden was er in Bulgarije een ontstaan door het ontslag van den minister-president Stambuloff. De ongere geldheden, die van dit aftreden het gevolg waren en die niet alleen in de hoofdstad Sofia maar ook in andere steden van het vorstendom tot eene be denkelijke hoogte geklommen waren, hebben zich gelukkig niet herhaald. Toch blijven de voorzorgs maatregelen tegen mogelijke onlusten nog gehand haafd, zoodat nog steeds sterke patrouilles de stad doorkruisen en in het bijzonder de staatsgebouwen, het paleis van den vorst en de woning van Stam buloff worden bewaakt. Dit schijnt vooral ook te geschieden op grond van het feit, dat men eene hoeveelheid dynamiet heeft gevonden bij een onder zoek, dat was ingesteld naar aanleiding van het vermoeden, dat de brandweermannen te Sofia een rol zouden hebben gespeeld bij het jongste oproer aldaar. Uit het terugkeeren van de rust mag overigens worden afgeleid, dat de nieuwe minister-president Stoïloff niet te veel gezegd heeft toen hij beweerde in staat te zijn den toestand volkomen te beheerschen. Het is nu voor het land te hopen, dat hij dit blijvend zal kunnen doen, ook wanneer straks de afgetreden minister weder trachten zal eene politieke rol te spelen. Het is toch allerminst te verwachten, dat deze zich op eens en voor altijd uit het politieke leven zal terugtrekken en een rust zal gaan genieten evenmin in overeenstemming met zijn leeftijd als met zijn heerschzuchtig en eerzuchtig karakter. In zijn lijforgaan heeft hij dan ook reeds verklaard zich te zullen stellen aan het hoofd der liberale oppositie. En behalve met dezen vijand zal de nieuwe regee ring ook rekening te houden hebben met de Rus- sischgezinde partij, die zeker, nu ze niet langer door den krachtigen arm van Stambuloff wordt in bedwang gehouden, trachten zal het hoofd weder op te steken. Een der eerste daden van het nieuwe ministerie is geweest, dat het den metropolitaan Clemens, die uit Tirnova verbannen was door Stambuloff wegens het deelnemen aan Russischgezinde woelingen, heeft doen wederkeeren en hem de sleutels van de kathe- hem te maken tot het doelwit hunner beleedigingen alleen omdat het hem lust afgezonderd en naar eigen welgevallen te leven. Men is zelfs met eene openlijke aanklacht tegen hem opgetreden en heeft zijne dienstboden tijdelijk in arrest genomen. Er leven tallooze Fransche emigranten als rustige bur gers in ons midden en zjjne Hoogheid heeft evenals zijne doorluchtige voorvaderen zich steeds ten taak gesteld medelijden te oefenen en de ongelukkigen te beschermen. En het is wel allerminst een bewijs van rechtschapenheid, wanneer men zich met niets edelers en ernstigers weet bezig te houden dan met laster en vervolging in een tijd, waarin de hertoge lijke familie zich zoo smartelijk getroffen gevoelt, nu Koningin Louise van Pruisen, de zuster onzer hertogin, te Berlijn te vergeefs zich aan de voeten van den veroveraar heeft geworpen en het laatste overblijfsel van hoop op redding in het Noorden van Duitschland vernietigd wordtGe hebt der halve zorg te dragen, dat verder zulke kleingeestig heden achterwege blijven en dat niemand zich meer dergelijke eigenmachtige handelingen veroorlooft. Eene herhaling zou voor den betrokken ambtenaar een zeer strenge openlijke bestraffing tengevolge hebben 1" Na deze krachtige terechtwijzing trokken de heeren, zooals begrijpelijk is, zeer lange gezichten. Alleen de burgemeester was volkomen kaloi gebleven. draal heeft doen teruggeven. Het is te hopen, dat deze kerkvorst zich nu rustig zal houden. Overigens maakt het een wel wat zonderlingen indruk dezer dagen telkens in herinnering te zien brengen hoe Stambuloff' steeds met kracht tegen elke poging om onrust in het land te brengen is opgetreden en dan tegelijk te lezen, dat hij getracht heeft vorst Fer dinand van den troon te verdrijven teneinde dien ter beschikking te stellen van den vierjarigen graaf Hartenau, den zoon van Bulgarije's eersten vorst Alexander van Battenberg. In Hongarije duurt de ministriëele crisis nog steeds voort, aangezien de stadhouder van Croatie, graaf Khuen-Hedervary, heeft verklaard geen kabinet te kunnen samenstellen. Voor zoover men uit de verschillende berichten mag afleiden, bestaat er thans de meeste kans, dat er weder een ministerie Weckerlé komt. Het schijnt dat de hoofdoorzaak, waarom er geene overeenstemming tusschen den Keizer en den heer Weckerlé kon worden verkregen, gelegen was in de bezwaren, die het hoofd van den staat had tegen het middel van de Mangaten-Kamer in libe ralen zin om te zetten door benoeming van een aantal nieuwe Mangaten uit die partij. De Keizer beweert goed vertrouwen te hebben, dat de Eerste Kamer niet weder de wet op de burgelijke huwelijken zal verwerpen, ook zonder dergelijk kunstmiddel. Hierop nu was de heer Weckerlé niet zoo gerust en daarom nam het ministerie ontslag. In ieder geval blijkt, dat ook de Keizer de aanneming der wet wen?cht, omdat de groote meerderheid der be volking op de hand van den heer Weckerlé is. En nu graaf Khuen zich onmachtig heeft verklaard een kabinet samen te stellen en de Keizer zich ander maal tot Weckerlé heeft gewend, zal alles wel in het reine komen. Alleen de vroegere minister van justitie Szilagyi zal vermoedelijk niet weder in het Kabinet plaats nemen. Toen hij vernam, dat de Keizer hem minder genegen was en dat ook dit een van de redenen was waardoor de gang van zaken vertraging ondervond, heeft hij zich vrijwillig terug getrokken. In ieder geval zal de oplossing spoedig moeten komen, want de Hongaarscho Kamers moeten vóór 1 Juli het tractaat met Rusland hebben afgehandeld. De toestand in Italië blijft nog altijd verward. Toen bleek, dat de oppositie tegen de financiëele wetten toenam, deed Crispi het voorstel om het debat te verdagen tot 1 Juli en inmiddels eene commissie van 18 leden te benoemen, die zou aanwijzen op welke wijze op de b9grooting afdoende zou kunnen worden bezuinigd om het finauciëal evenwicht te herstellen. Dit voorstel lokte groote beweging in de Kamer uit en de radicalen riepen luide, dat Crispi niet durfde voortgaan met de behandeling der ont werpen. Het rumoer werd zoo hevig, dat de zitting moest gesloten worden, maar in eene volgende zit ting werd het voorstel toch aangenomen. Evenwel slechts met eene meerderheid van 11 stemmen en dit heeft het ministerie aanleiding gegeven ontslag te nemen. Men gelooft, dat Crispi zich wel weder zal laten vinden om een nieuw kabinet te vormen, maar voorloopig weigert hij, omdat hij eerst wil, dat de leiders der oppositie-partijen verklaren zullen daartoe geen kans te zien. Dan komt hij natuurlijk veel krachtiger uit den strijd terug en kan hij met te meer recht eischea, dat men zijne voorstellen in willigt of anders tot Kamer-ontbinding adviseeren. Evenwel, al treedt Crispi andermaal als kabinets formateur op, er zal toch wel eene reconstructie van j>Vergun mij, Excellentie, alvorens wij vertrekken, u een kort antwoord mijnerzijds te geven. Ik meen niet gerekend te moeten worden tot degenen, die deze terechtwijzing verdienen. Ik had wel allerminst ooit aanleiding den bedoelden vreemdeling anders dan met hoogachting en eerbied te gedenken, aan gezien tot nogto8 zijn 66nig openlijke handeling niet anders dan eene groote weldaad geweest isTerwijl ik bier verklaar, dat hij mij, toen hij zich hier vestigde, door bemiddeling van den heer Arnold duizend gulden heeft gezonden voor ons weeshuis en voorts maandelijks honderd galden voor de armen, kan ik den wensch niet onderdrukken, dat men zijne edelmoedigheid met evenveel ijver zal verbrei den als men hem tot nogtoe over den hekel heeft gehaald 1" >Deze mededeeling verheugt mij ten zeerste, bsete Nöhring, en ik ben u daarvoor zeer dankbaar. Deze les ontbrak nog slechts voor de lasteraars van dien man 1" De minister reikte Nöhring vriendelijk de hand, groette de overigen met een koel knikje en trok zich daarop in zijn particulier kabinet terug. Nöhring was de eerste die heenging, met een spot tend lachje om den mond; maar weldra volgden hem de anderen, het gemoed vol wrok, die zij thans op hunne dierbare huisgenooten gingen uitstorten. Den volgenden dag verscheen er ten overvloede in het regoonngsorgaan van TTildburghausen nog een het tegenwoordige ministerie moeten plaats hebben, want het valt te betwijfelen, of de ministers van Financiën en Oorlog hunne portefeuilles zullen be houden. Vermoedelijk zullen de heeren Di Rudini en Zanardelli in d© plaats van de ministers Sonnino en Mocenni komen, maar dan zal er aan de financiëele ontwerpen heel wat moeten gewijzigd worden. Terwijl de Spaaiisclie Cortez, gedreven door den met Duitschland ontstanen tarievenstrijd, einde lijk het handelstractaat met dat land in behandeling heeft genomen, bewoog de Fransche Kamer zich in de afgeloopen week voornamelijk op koloniaal gebied. De voortdurende zucht van Engeland om zich overal te nestelen en zich in de koloniale aan gelegenheden van andere staten te mengen, heeft John Buil er toe gebracht ook in den Congo zich vasten voet te verschaffen en een deel van den Congo-staat ongeveer in bezit te nemen. Dit lokt nu krachtige protesten zoowel van Duitschland als van Frankrijk uit, vooral ook omdat men voor de ge waarborgde onafhankelijkheid van Egypte vreest. Bovendien schijnt Engeland weder een deel onder Italië's macht te hebben gebracht. Zoodoende is or in de Congo-aangelegenheden eene verwarring ont staan, die meer en meer den wensch doet geboren worden naar eene tweede Congo-conferentie. Inmiddels beeft de afgevaardigde Etienne in de Fransehe Kamer de regeering geïnterpelleerd en scherpe kritiek uitgeoefend over de wijze, waarop Engeland zich overal indrong en de vijanden van andere koloniale staten van wapens en ammunitie voorzag. Onder algemeene instemming der Kamer verklaarde de minister van Buitenlandsche Zaken Hanotaux, dat bij zijne komst aan de regeering de minister bij de Engelsche regeering tegen de over eenkomst tusschen Engeland en Kongo had gepro testeerd, en er aan toegevoegd, dat Frankrijk be sloten was zijne rechten te doen gelden en daartoe de middelen had. De minister herinnerde aan de Franco-Belgische onderhandelingen over de grens regeling van Oubanghi, die aan de Anglo-Kongolee- sehe overeenkomst voorafgingen. Casimir Perier, zich aan het Berlijnsehe tractaat houdende, had toen voorgesteld het geschil aan een scheidsgericht te onderwerpen. Daarover scheen men het eens te zullen worden toen plotseling het verdrag tusschen Engeland en den Kongo bekend werd. Nu moet gehandeld worden. De rogeering wil weten wat er te Oubanghi gebeurt. Er zijn reeds troepen heen om de Fransche posten te beschermen en er zullen er meer volgen. De gouverneur heeft Frankrijk met de eerste mailboot verlaten. De diplomatie weet dat hare taak is de rechten van Frankrijk te verdedigen. Interpellatie-Fransen v. d. Putte. Vermoedelijk was de belangstelling in het land jl. Vrijdag vrij groot, toen men vernam, dat in de Eerste Kamer dien dag eene interpellatie zou ge houden worden over de ontbinding der Tweede Kamer. De tribunes van het vergaderlokaal van onzen Senaat waren dan ook dicht bezet en op de gereserveerde tribunes waren vele leden der Tweede Kamer, die kwamen luisteren naar de redenen, waarom zij hun mandaat een korte poos hebben moeten nederleggen, of waarom zij anderen hebben moeten vervangen. Die allen zullen zeker weinig voldaan huiswaarts zijn gekeerd, want inlichtingen werden niet verstrekt. Trouwens, de tegenwoordige regeering kon daarover begrijpelijkerwijs moeielijk nu reeds gedetailleerd verslag doen en de eenige, artikel, waarin krachtig werd geprotesteerd tegen de ongegronde en boosaardige geruchten, terwijl de belasterde juist een weldoener der weezen en armen was! »Gaat benen en doet desgelijks!!" De rechter Hermann was volstrekt niet meer de liefdevolle echtgenoot van vroeger en mevrouw Hulda kreeg al de gevolgen van het ministriöele standje op het hoofd. Scheidewind had in zijne woede niets eerder te doen dan zijn verlovingsring aan Leopoldine Arnold terug te zenden en in de courant de verbreking van zijn engagement bekend te maken. Munckel stortte de fiolen van zijn toorn uit over zijne ondergeschikte ambtenarenieder gaf aan een ander de schuld, en allen te samen wierpen die ten slotte op Hermann en zijn9 vrouw. De gezellige kout in het casino was dan ook geheel verdwenen en vermoedelijk zou de spanning nog veel grooter geworden ziju, wanneer de ernst der tijden niet eenigszins den band van gemeenschap pelijk lijden had in st3nd gehouden. Van Erfurt uit, waarheen Napoleon de Duitsche vorsten had opgeroepen, was namelijk het bevel tot eene alge meene bijdrage in de kosten van den oorlog ge komen, waaraan men moest gehoorzamen als men niet door een legercorps daartoe gedwongen wilde worden. Bovendien was Koningin Louise van Prui sen, de door geheel Duitschland beminde zuster der hoitogin vau Hildburghausen, o vei leden, zoodat ec

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1