1894 Nn. 67. Zaterdag' 9 Juni. 81ste jaargang. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nomraers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en AdvertentiÖn voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bp alle Boekverkoop9rs en Brievengaai tiers. IncendStijK v»n ftdverteiitiên vóór 8 ntren op «tes* d«?5* uitgave De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 7 Juni 1894. Gisteravond had in »de Prins van Oranje" alhier een vergadering plaats van kiezers en meerderjarige belangstellenden in de verkiezing van een 1 i d van den gemeenteraad tot het bespreken en stellen van een candidaat voor de ver kiezing op 19 dezer. Oe voorzitter van höt verkiezings comité, de heer Fransen Van de Putte, opende de vergadering, die door 54 personen werd bezocht, met de reden in herinnering te brengen, die tot de bestaande vacature iu den gemeenteraad heeft aan leiding gegeven, nl. den dood van den heer B. Van Asperen Vervenne, en wees op de wenschelijkhaid om de liberale partij in onzen Raad te versterken, ten einde gevrijwaard te zijn voor verrassingen, zooals ons die in den laatsteu tijd een paar malen zijn bereid. Alvorens tot het noemen van namen voor een te stellen candidaat over te gaan werd voorzien in de vacature van een lid in het verkiezings-comité, ontstaan door het bedanken van den heer A. E. Janssen. Met 32 van de 53 uitgebrachte geldige stommen werd benoemd de heer G. Van der Hoek, die deze benoeming aannam. Daarna nam de voorzitter andermaal het woord en zeide, dat, waar deze meetings geene bijeenkomsten waren van eene bepaalde vereeniging met statuten en reglementen, hier de traditie de laiddraad vormde voor den gang der zaken. Daarom heeft hij ook altijd getracht op deze meetings de traditie hoog te houden door de werkzaamheden in deze volgorde te doen plaats hebben, dat eerst een lijst, van candidaten werd gemaakt, daarna deze werden besproken en eindelijk tot stemming werd overgegaan. Waar spr. ditmaal met die traditie gaat breken, daar zal de vergadering wel willen gelooven, dat hij daarvoor gegronde redenen heeft. Hij zal die redenen kortelijk ontvouwen. Het feit, dat de partijverhouding in den gemeente raad op dit oogenblik slechts eene kleine meerder heid oplevert, maakt het voor dia meer derheid eene vrg zware taak om altijd op haar post te zijn, en bovendien kan de geringste onverwachte verhindering van een der leden dier meerderheid oorzaak zijn van allerlei verrassingen. Dit heeft spr. er toe geleid uit te zien naar een candidaat met wien men bij voor baat zeker kon zijn succes te hebben en hij meent daarin geslaagd te zijn op zeldzaam gelukkige wijze. Hij heeft zich enkele uren geleden gewend tot een man in deze gemeente, die volkomen en beter dan iemand anders op de hoogte is van Goescbe toe standen in het algemeen en van den gang der ge meentezaken alhier in het bij zonder, een man, die doorkneed is in de gemeente-administratie, iemand, die bij alle partijen ongetwijfeld steun zal erlangen. Spr. zal de vergadering niet langer in onzekerheid laten en daarom den naam noemen van dien candi daat mr. J. Gr. De Witt Hamer langdurig applaus). De voorzitter kon voorts nog tot zijn genoegen mededeelen, dat onze burgemeester over de voor hem bestaande bezwaren is heengestapt en bereid zal J bevonden worden een eventueele candidatuur te aanvaarden {herhaald applaus). De voorzitter heeft gemeend uit de bijzondere omstandigheid ook een bijzonder recht te mogen putten on heeft daarom de volgorde der werkzaam heden gewijzigd. Dit neemt niet weg, dat hij thans bereid is aan de vergadering nog de gelegenheid te geven tot het noemen van andere namen. Daar echter niemand daarvan wenschte gebruik te maken, noch stemming over den genoemden candidaat verlangde, werd de heer mr. J. G. DE WITT HAMER bij acclamatie als zoodanig gesteld. De vooi zitter wenschte de vergadering geluk met deze keuze en daar nie mand in het belang der aanstaande verkiezing het woord verlangde sloot hij de bijeenkomst onder dank zegging aan de tegenwoordigen en na een woord van opwekking tot de kiezers om trouw ter stembus te gaan en ook anderen daartoe aan te sporen, teneinde de verkiezing van den gestelden candidaat, al is die vrij zeker, met een verpletterende meerderheid te doen plaatshebben. Tot hoofdredacteur van het alhier verschijnend Tijdschrift ter beoefening van het Administratief Recht is, in plaats van wijlen den heer H. G. Hartman Jz., aangewezen de heer H. J. G. Hartman, adjunct commies der le klasse ter Provinciale Griffie van Zeeland, te Middelburg, die zich daartoe heeft bereid verklaard. Bij den schuttersraad van de dd. schutterij alhier zijn benoemd tot korporaal-lid van den schut tersraad M. G o v e r s thans plaatsvervangend lid, ter vervanging van H. Lampen, die bevorderd is tot sergeant, en tot plaatsvervangend korporaal-lid J. P. Van Paassen. Wij vestigen op verzoek de bijzondere aan dacht der lezers op achterstaande advertentie, waarbij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen haar eersten pleiziertrein voor dezen zomer annonceert, van Vlissingen uitgaande. De indruk, dien zoo velen uit onze omgeving verleden jaar heb ben medegebracht van de omstreken van Nijmegen, zal zeker velen uitlokken ditmaal van de goedkoope reisgelegenheid daarheen gebruik te maken en het zou ons zeer verwonderen als het aantal beschikbare kaarten niet reeds vóór 12 Juni was uitverkocht. Moge goed wéér het tochtje begunstigen. Ierseke. In de gisteren gehouden raads vergadering deelde de Voorzitter mede, dat voor de vacature in den Raad, ontstaau door het bedanken van den heer Van Oe veren, eene verkie zing zal gehouden worden op 20 Juni a. s., en dat het opbreken en opnieuw leggen der Langeville aan genomen is door L. Laban voor f320. Een verzoek van het Bestuur van den Molen polder om eene wijziging in de wegen en voetpaden werd ter preadvies aan B. en W. gerenvooieerd. Er waren nog andere dergelijke voorstellen, zeide de Voorzitter. B. en W. stelden eenige gratificatiën voor, o. a. Naar het Duitsch van A. E. Brachvogel. 15) Vervolg. Hildburghausen was letterlijk in rep en roer. De geheimgraaf en zijne dame waren het onder werp van aller gesprekken, maar tevens ook de onbewuste oorzaak van tal van oneenigheden. De bewoners hadden zelf den twistappel in hun mid den geworpen zonder te beseffen, dat het kwaad zich zelf zou straffen. In de woning van Hermann had de oneenigheid zulk eene hoogte bereikt, dat het huwelijksgeluk van het jonge echtpaar nog slechts aan een zijden draad hing; want dat haar man de papieren van oom Stepples uit zijne handen gegeven had en nog wel aan den hofmaarschalk, zoodat de beslissing nu feitelijk bij den hertog be rustte, dat kon Hulda hem niet vergeven. En of nu Hermann al beweerde, dat hij na de mededee- lingen van Merceau het verzoek van Mttnchhausen niet kon afwijzen, zij overstelpte hem, voortdurend met zulk een stortvloed van verwijtingen, dat ein delijk de kalme Hermann ook zijn geduld verloor en er eene verwijdering tusschen de beide echtge- nooten ontstond, die maakte, dat zij zich ieder in hun eigen vertrekken terugtrokken. Het bezoek, dat Scheidewind zijn aanstaanden schoonvader bracht, had nog ernstiger gevolgen. Toen hij op een ongewoon uur de kamer binnen trad, waar Leopoldiae Arnold zich bevond, sprong deze verheugd op, maar zij a ernstig, bijkans ver stoord gelaat en zijne koele begroeting ontlokten haar onmiddellijk de vraag: »Mijn Hemel, wat is er Wat hebt ge j>Is uw papa tehuis »Ja, hij is nog op het kantoor, ik verwacht hem elk oogenblik hiermaar wat is er toch »Zeg mij eens oprecht, Leopoldine, staat uw papa in eenige betrekking tot dien zonderlingen vreemde, dien men in de stad den geheimgraaf noemt?" »Over hem spreekt papa niet gaarne en hij is op dat punt zelfs zeer gesloten. Ebersmann, de boek houder, is de eenige, wien hij alles daaromtrent mededeelt, maar dit is de eerste zaak, waarover papa tegenover mij het stilzwijgen bewaart. Ik weet wel, dat hij zaken met den graaf heeft en dat papa naar hem gaat of dat hij bij papa komt. Maar wat ze samen te regelen hebben, weet ik niet." »Het is reeds meer dan genoegdat ze iefs samen hebbenMeer dan genoeg, dat een man van aanzien en van geld en tevens hooggeplaatst ambtenaar omgang heeft met een persoon, die, zooal geen misdadiger, dan toch zeker een bedrieger of een avonturier is »Maar, Oskar, gelooft gij dan ook al de dwaze praatjes, die over dien man in omloop zijn Kunt ge een oogenblik de meening toegedaan zijn, dat mijn vader iets verkeerds zou doen, waarbij zijn goede naam op het spel zou komen te staan Juist, dat hij met den vreemdeling omgaat, moet voor u een bewijs wezen, hoe leugenachtig al die berichten zijn »Ik zal toch de vrijheid nemen daaraan te twij felen, Leopoldine. Er zijn onwederlegbare bewijzen, dat de Wurtambergsche zoowel als de Meiningsche regeering een wantrouwend oog hebben op dezen ge heimgraaf, die valsehe na men draagt. Door zjjn om gang met dezen man, maakt uw vader zich tot f 30 aan de beambten ter secretarie voor het op maken der 10-jarige tafels van den Burg. Stand en f50 aan den veldwachfer Koster voor buiten gewone diensten, o. a. tijdens het heerschen der mazelen. De heer Cupéry achtte de laatste gratificatie niet genoeg gemotiveerd. Als Koster meer drukte gehad heeft buiten de politie, dan hoeft zijn collega meer werk gehad bij de politie, en waarom dan alleen Koster te beloonen. Op zijn verzoek werd dit punt in eene geheime vergadering nader behandeld. Na heropening der openbare vergadering werd een voorstel om Koster f20 toe te leggen met 8 tegen 1 stem aangenomen, j Bij de laatste rondvraag stelde de heer Cupéry j eene wijziging voor in art. 179 der politie-veror- I dening, welke wijziging inhoudt de verplichting van I brandweermannen, die bij brand geen diensten heb- I ben kunnen bewijzen, daarvan binnen 8 dagen de redenen ter secretarie kenbaar te maken. Dit voorstel werd naar B. en W. om prmadvies verwezen. Daarna werd de vergadering gesloten. Woensdagmiddag werd te 's-Heer Arends- kerlte andermaal eene vergadering gehouden van de landbouwers, die in eene vorige bijeenkomst voorloopig besloten hadden eene coöperatieve s t o o mz u i v el f abriek op te richten. In deze vergadering zou nu een definitief besluit genomen worden. Het voorloopig bestuur had bereids bij een deskundige onderzoek gedaan naar de kosten van oprichting, die geraamd werden op f 15,000. Daarvoor kan eene fabriek gesticht worden ter ver werking van de melk van 400 500 koeien. Ook had het bestuur de fabrieken te Nieuwerkerk en Zonnemaire bezocht, waarover een Z9er gunstig rap port werd uitgebracht. Een stuk, waarbij de onder toeken aren zich defi nitief verbonden aan de oprichting mede te werken, werd door 21 personen, hebbende 180 koeien, ge- teekend éen der aanwezigen hield de zaak nog in beraad, terwijl iemand uit Krabbendijke zal deel nemen, indien de kosten van vervoer blijken niet te hoog zijn. Tot leden van het definitief bestuur werden gekozen dhrn. J. J. Van Weel, voorzitter, J. Blok, penningmeester en M. Van Iwaarden, secre taris. Als commissarissen van toezicht werden be noemd dhrn. C. Van Stee, P. Koeman en C. Zuid weg. Allen namen hunne benoeming aan. Zoo spoedig mogelijk zal men tot uitvoering der plannen overgaaninmiddels blijft nog de gelegen heid open om zonder betaling van inleggeld zich bij de vereeniging aan te sluiten. De fabriek zal worden gebouwd recht tegenover het station 's-Heer Arendskerke. Bij kon. besl. isA. Van der We ij de, burgemeester der gemeente Ellemeet, benoemd tot burgemeester der gemeente Eikerzee. Naar bet Haagsche Dagblad verneemt, heeft zijn medeplichtige en dat hij het in bet geheim doet, zelfs tegenover u, is een bewijs, dat hg zelf weet, dat hij verkeerd handelt!" Bedenk, Oskar, dat ge over mijn vader spreekt. Het spijt mij, dat gij, die hem zoo lang kent, niet geleerd hebt hem beter te waardeeren dan de groote hoop. Aan u heeft hij dat wantrouwen wel aller minst verdiend". »Maar ik verdiende zeker wel het zijne? Ik ver diende zeker wel, dat hij voor mij verzweeg, wat geen man van eer verzwijgen mag Ik, dien hij nog wel tot zijn zoon wilde maken?" »Sla toch niet zulk een ruwen toon aan, Oskar Wanneer mijn vader zelfs voor u en mij, tegen zijne gewoonte in, eene zaak geheim houdt, dan moet hij daartoe wel zijn woord verpand hebben. En zoudt ge dan meen en, dat wij het recht hebben hem tot spreken te dwingen, omdat we niet edelmoedig ge noeg van karakter zijn om te vertrouwen, dat hij niets zal doen in strijd met zijne eer?" »Och, kom toch niet met zulke drogredenenHet is zonder twijfel eene slechte zaak, die men voor zijn eigen kind moet verheimelijken. Het vertrouwen kan niet van één kant komen! Wie mij geen ver trouwen schenkt, mag ook geen aanspraak maken op het mijne Op dit oogenblik trad de heer Arnold binnen. Scheidewind had zoo luid gesproken, dat de oude heer zijne stem reeds in de gang gehoord had en de opgewonden stemming, waarin zijn toekomstige schoonzoon en zijne dochter verkeerden, konden hem niet ontgaan. »Ei, ei, reeds oneenigheid vóór de bruiloft?" schertste hij. Wat is er, kinderen?" >Ik zou u wel antwoord op een paar vragen wil len verzoeken". mr. F. J. J. Yan Eysinga, Minister van Staat, het lidmaatschap der Eerste Kamer nedergelegd, welk ambt vier en veertig jaren door hem is vervuld geworden, terwijl hij meerdere jaren het voorzitter schap van dit hooge college heeft bekleed. De hoer C. M. E. van Löben Seis, door de centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging iu het district Eist candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, heeft voor die candidatuur bedankt. De centrale antir. kiesvereeniging heeft daarop tot candidaat gesteld de heer mr. H. A. Fan de V e 1de, oud-afgevaardigde voor Delft. De Minister van Binnenlandscho Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin in de provin ciën de volgende aanschrijving gericht Naar aanleiding van hetgeen onlangs bij het onderzoek van de geloofsbrieven van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaai is gebleken, heb ik de eer U.H.E.G. te verzoeken de aandacht der burgemeesters in uwe provincie te vestigen op de bepaling van art. 60 der kieswet, welke uitdrukkelijk opteekening van den inhoud van elk stembriefje door beide stemopnemers voorschrijft en hen uit te noodigen bij voorkomende gelegen heden te bevorderen, dat dit wettelijk voorschrift stiptelijk in acht worde genomen. Daar het voorts is gebleken, dat zeer vaak op de stombriefjes een of beide zegels ontbreken, door welk gemis die briefjes van onwaarde moeten worden verklaard, schijnt het raadzaam de burgemeesters uit te noodigen bijzondere zorg te willen dragen, dat alleen behoorlijk gezegelde briefjes aan de kiezers worden toegezonden. H. M. de Koningin-regentes heeft aan Joh. Visser, sedert 40 jaren als huisknecht op het paleis Het Loc in dienst, als blijk van waar deering zijner goede diensten, een prachtige gouden dasspeld, versierd met het Nederlandsche wapen, geschonken. De Groningsche commissie, die zich ten dopl stelt om f 2000 f 3000 bijeen te krijgen om daar door den heer Van D e t h, naar deze zegt, gele genheid te geven den heer Van 't Lindenhout aan de justitie over te leveren, is er nog lang niet. Blijkens eene opgave van dr. Louis A. Bfibler heeft zij f 450.09J/2 ontvangen, terwijl nog f200 is toe- Men deelt aan Het Vaderland mede, dat de bedoeling van het classicaal bestuur te 's-Graven- hago ge on andere is dan dr. B ii h 1 e r in de gele genheid te stellen de gegrondheid te bewijzen van de vermoedens, door hem in geschrifte geuit aan gaande den Haagschen predikant dr. Van Gheel Gildemeester. Te Groningen moet dr. Bllhler tot heden in gebreke gebleven zijn iets tot staving van zijn beschuldiging aan te voeren. Voor het examen tot toelating als cadet b ij de Cadettenschool te Alkmaar hebben zich 205 jongelieden aangemeld. Er zijn 50 plaatsen. »Hm! Op welk een zonderlingen toon vraagt ge dat, beste ScheidewindWat wenscht ge »U staat in betrekking tot den geheimgraaf en dat verbergt ge zelfs voor mij »Hoe weet ge dat?" »0, a) had Leopoldine het mij niet bevestigd, dan zou reeds als voldoend bewijs kunnen gelden, dat u gisteren, na Merceau's mededeelingen in het casino, voorgaf u onwel te gevoelen en toen naar het huis van mevrouw Radefeld in de voorstad is gegaan". »En welke armzalige spion is mg daarheen ge volgd om dat uit te visschen »Die armzalige spion was ik zelf!!" »Dat spijt mg ter wille van u en van Leopol dine! Ik vraag u, zoudt ook gij u niet tegenover vrouw en kinderen tot geheimhouding verbonden achten, wanneer uw ambtseed u daartoe verplicht? Kunnen zich in het leven geene gevallen voordoen, waarin de dankbaarheid ons heilige plichten oplegt en ons dwingt een geheim te bewaren, vooral wan neer niemand daardoor geschaad wordt »Dat u er niet door geschaad wordt, schijnt vrij zeker te zijn, mijnheer Arnold. Ik zou den ambts eed wel eens willen konnen, die u dwingt de mede plichtige te zijn van een avonturier. Het benieuwt me waarlijk te vernemen, welke plicht der dank baarheid een man van eer daartoe noodzaakt. Ver moedelijk is de koopprijs van uwe dankbaarheid wel zoo belangrijk, dat hij zelfs tegen mijn persoon op- i weegt »Üskar, om Godswil, matig ukreet Leopoldine. Stil, kind, laat mij antwoorden. Mijnheer de intendant Scheidewind, wanneer mij de eisch gesteld wordt als een schurk te handelen tegenover plicht en dankbaarheid, die mijne stilzwijgendheid vorderen, alleen ora uw hooggewaardeerd vertrouwen te ge-

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1