dr. r. Gh. G. tegenover hel onbesproken leven van den heer r. Deth. Op den heer Bahler is het zachtste kerkelijke tuchtmiddel, de berisping, toegepast, welke door den heer B. niet aanvaard werd. Yan een strafrechterlijke vervolging, doordr. Van Gheel Gildemeester tegen dr. Louis A. Bahler inge steld is dezen laatsten, naar het blad verneemt, niets bekend. Dat de uitgave van dr. Snouck Hur- gronje's boek De Atjehers van regeeringswege zou zijn gestaakt, is óf een canard geweest, wellicht ontstaan uit het reeds vroeger vermelde artikel in de Indische Gidsóf de regeering is er van terug gekomen. Tot mijn genoegen verneem ik toch uit Batavia, dat de uitgave van het 2e deel van regee ringswege doorgaat. Het zou jammer zijn geweest, indien de verschijning van zulk een belangrijk boek op zulk een klip ware gestuit. Het 2e deel zal o. a. bevatten een en ander over wetenschap, letterkunde, spelen en vermaken en een hoofdstuk over den godsdienst der Atjehers, terwijl als bijlagen reproducties van photographieün zullen worden gegeven. (Loc.) Een kijkje in bet verleilene. Wie Zuid-Beveland in vroegere jaren gekend heeft en wie dan eene vergelijking maakt tusschen het verledene en het tegenwoordige, zal moeten erken nen, dat er op velerlei gebied eene groote verande ring en ook veel verbetering is tot stand gebracht. Zjjn ook niet alle vroegere toestanden gewijzigd, toch zullen bjj geduldig wachten de moderne toe standen meer en meer de overhand verkrijgen. Eonige veranderingen wil ik aanstippen, die wezen lijke verbeteringen zijn geworden en die den tijd genoot tot eer verstrekken. In onze dorpen, die vroeger des winters in akelig duister waren gehuld, vindt men thans, dank zjj de petroleum, overal helder brandende lantaarns, die de duisternis ver lichten, waardoor veel somberheid wordt weggeno men. Aan de vroegere vuilnisbakken met hunne walge lijke odeurs, en die inderdaad onze dorpen ontsierden, is op afgelegen plekken eene plaats aangewezen. De oude onsierlijke scholen zjjn door moderne, gezonde gebouwen vervangen. Aan de vroegere doodenakkers, die overal rondom de kerken waren aangelegd, is buiten de kom der gemeenten eene plaats ingeruimd. Zuid-Beveland, dat vroeger een eiland was, heeft opgehouden dit te zijn door den dam in de Ooster- schelde en is daardoor aan het vasteland verbonden. De ijzeren baan, te Vlissingen beginnende en die de aardbol als een band houdt omkneld, heeft ook Zuid- Beveland aan de wereld verbonden. De telegraaf- of telefoondraad stelt ons in de gelegenheid berichten naar de uiterste hoeken der aarde over te brengen. Een kanaal heeft de Ooster- met de Westerschelde verbonden, en doelmatige ballustraden langs de op ritten te Wemeldinge en te Hansweerd zijn daar om te verhoeden dat er ongelukken plaats hebben. Omnibussen die bet reizen vergemakkelijken, ezel-, hitten- en hondenkarren nemen de plaats in van boodschappers en vrachtrijders. Het vroegere dure brievenvervoer heeft plaatsgemaakt voor eene goed ingerichte, goedkoope postverbinding, waardoor we met de verst afgelegene plaatsen zijn verbonden. Het gezegende Amerika, dat hier vroeger alleen bij name bekend was, heeft duizenden naar zich toe- gelokt, waarvan Zuid-Baveland ook zijn contingent heeft geleverd. De kleederdracht onzer landlieden heeft ook veel verandering ondergaan. De korte broek met de beengespen der mannen, heeft bijna geheel plaats gemaakt voor de gewone lange broekzoo ook is de boerenkap en schanslooper vervangen door eeu korte duffelsehen jas. Ook de vrouweokleeren hebben met het oude stijve stelsel gebroken. Prachtige mutsen, met een zeer net tuiltje bij velen, sierlijke beuken met loshangende, zwierige omslagdoeken ver- hoogen de schoonheid bij velen, vooral als een paar donkere oogen in een gelaat stralende van gezond heid u aanzien. Ook de rijtuigen der landlieden zijn van gansch ander model geworden. De veelkleurige boerenwagens met witte huif, (en die behalve den naam van den eigenaar ook zonderlinge opschriften hadden, zooals: wie weet of 't waar is", of het was wel te wen- schen, dat veie mensehen, in plaats van dat ze op een ander keken, eerst zagen hun eigen gebreken") zijn vervangen door tilbury, kap- of Utreclitsch wagentje. Ook is er groote verbetering op het gebied van weezen verzorging gekomen. Waar vroeger de arme ouderloozen met nieuwjaar in de herberg op de bank der verkooping werden geplaatst om door den veldwachter, roeper, aan de minstbiedenden te worden gepresenteerd, even alsof het rundvee was, heeft de vereeniging voor weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland zich de zaak aangetrokken. En al mag die vereeniging zich nu niet verheugen in den bijval der landlieden, de publieke verkoopingen be- hooren toch tot het verledene. Zoo ziet men dat er in Zuid-Beveland veel is ver beterd, ofschoon er nog toestanden zijn die daarop wachten. Ook de verbetering der wegen zou ik niet gaarne vergeten te noemen, die van zooveel belang zijn voor het algemeen. Vele klei-, slijk- en zand wegen zijn in goede harde grintwegen veranderd, en nog is men werkzaam slechte wegen in goede te veranderen. Het gemeentebestuur van Hoedekens- kerke wil ik in het bijzonder noemen, als doordrongen te zijn van het groote nut dat aan goede wegen ver bonden is. Geheel Kwadendamme dat verleden jaar nog onrijbaar was, is thans van een grintweg voor zien de dijk van daar naar de grens van 's-Graven- polder is tonrond opgewerkt, waardoor aan het water gelegenheid wordt gegeven behoorlijk af te vloeien. Het gemeentebestuur van Hoedekeuskerke heeft zich door dit nuttige werk zeer verdienstel ijk gemaakt, zoodat ik als belanghebbende niet alleen, maar ook als tolk van het publiek niet kan nalaten den verschuldigden dank daarvoor uit te brengen. Ook de opzichter, zoowel als de werkman, die hem met schop en spade terzijde beeft gestaan, mogen de hulde ontvangen, die zij inderdaad voor zoo goed werk hebben verdiend. Wenschelijk was het dat bedoelde werkman, als loon voor zijn goe den arbeid, als vaste wegbaas werd aangesteld, omdat hij getoond heeft kennis van zaken te bezitten en handig met schop ec spade weet om te gaan. Minder kan ik de loftrompet steken over het gemeentebe stuur, dat belast is den weg te onderhouden, van de grens van Hoedekenskerke tot de grens van Nisse, langs de Zwaaksche Weel. Ik zeg niet te veel, als ik beweer, dat die weg in den schandelijksten en meest verwaarloosden staat verkeert. Nooit wordt daar de spade gebruikt, en bet schijnt een verlaten stuk weg te zijn. Men zegt dat het aan 's-Graven- polder behoort, en is dat waar, dan is het meer dan tijd, dat er naar gezien wordt. Ik neem de vrij heid het gedeelte dat daaraan grenst en dat tot Nisse behoort, als model aan te prijzen, evenals het grensgedeelte van Hoedekenskerke. Wordt meerbedoelde weg verbeterd, dan zeker zal het publiek hoogst dankbaar zijn. Immers, als de belanghebbenden hunne rijks-, gemeente - en polder- lasten behoorlijk opbrengen, dan ook hebben ze aan spraak op goede wegen. Het is een zoo slechte ge woonte van vele gemeentebesturen dat ze het eene ,doen om het andere na te laten, of dat er gewacht wordt verbetering aan te brengen tot er klachten worden ingezonden. Een raadslid is verplicht voor de belangen der ingezetenen te waken. Verzuimt een gemeentebestuur om de noodige wegsverbete- ring aan te brengen, dan moet men niet in gebreke blijven bij de bevoegde macht klachten in te dienen, met verzoek door hare tusschenkomst verbetering te krijgen. Ook Baarland mag den dijk, die voorbij Acda loopt, wel in beteren staat brengen, daar ook die alles behalve goed berijbaar is. Bezit die gemeente geen grond om te verbeteren, dat ze dan zand ge- bruike, dat kortbij genoeg aanwezig is. Zand kost ook geldmaar waarvoor worden lasten betaald Toch zeker om het daar te gebruiken waar bet noodig is. Een paar wenscben komen nog wel eens bij mij op nl. dezedat Nisse ook nog eens in het bezit mocht komen van een telefoon en dat de weg van Nisse langs den molen, de kortste verbinding met 's-Heer Abtskerke, in een grintweg mocht veran derd worden. Nisse, den 5 Juni 1894. J. A. GEILL. Utrecht. Uitgebracht 2254 stemmen. Gekozen jhr. mr. A. P. C. Van Karnebiek,/., met 1284 st. Dhr. A. L. W. Sejjffardt, I. v., had 617 en dhr. I. H. De Waal Malefijt, a. v., 274 stemmen. f Alkmaar. Uitgebracht 8100 geldige stemmen. Gekozen mr. A. P. D e Lange, l., met 1961 stem men. Mr. H. J. Smidt, I. v., had 1075 stemmen. De centrale liberale kiesvereeniging in het kies district Eist heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer E. D. De Meester. De heer J. Heemskerk, landbouwer te Hazers- woude, heeft namens vele landbouwers uit alle doelen des lands, een request aan de volksvertegenwoor diging gezonden, waarvan de hoofdstrekking is, te verzoeken, het bezoldigen van veeartsen van Rijkswege af te schaffen, waar door eenerzjjds waarljjk bekwame en kundige vee artsen voor zichzelf positie zullen maken, en zich een baan zullen trachten te breken, waardoor de landbouwer en zijn lijdende veestapel gebaat zullen worden; en anderzijds het getal van theoretische personen, doch die in de praktjjk minder deugen, belangrjjk zal verminderen. Men herinnert zich de rede door jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman te Groningen gehouden, waarin dr. Kuyper als leider der anti- re v. partij werd gewraakt. Naar aanleiding hiervan hield Zaterdagavond de kiesvereeniging Nederland en Oranje" een vergade ring. Daarin is de volgende motie aangenomen De kiesvereeniging ♦Nederland en Oranje" te Groningen, gehoord de rede van jhr. mr. W, H. De Savornin Lohman, over »de leiding onzer partij" met de daarover gevoerde discussie; spreekt als hare overtuiging uit, dat de richting, waarin de leiding der georganiseerde partij zich tot hiertoe bewogen heeft, in overeenstemming is met de beginselen, uitgesproken in Ons Program en stelt vertrouwen in dr. Kujper als leider der anti-revolutionaire partij." De Nederlander verneemt, dat de bewuste motie aangenomen werd met 23 tegen 16 st. Na afloop der stemming verlieten onmiddellijk vele tegenstemmers de zaal, verklarende geen lid der kiesvereeniging te willen blijven. De heer Haffmans is het eens met de Tijd, dat de beweging, die thans weder opduikt tot her stel van het Nederlandsch gezantschap b g den Paus, al zeer onhandig is geleid. Door den eisch te stellen aan het nieuwe liberale Mini sterie dat toch ontstaan is door de krachtige medewerking der Katholieken" ♦provoceerde men letterlijk de tegenstanders tot den kreet: ♦ziet gjj wel waar het heengaatDe Roomscben beginnen nu reeds den baas te spelen en aan het Ministerie de wet te stellen. En gij zoudt er nog meer kiezen Dat nooit. Dan liever Takkianen als Donner en Hordjjk De heer Haffmans noemt »ijver voor de goede zaak" hier dan ook blinden jjver die »de beste zaken bederft." De Zouaven hebben met hun motie over het gezantschap alleen bewerkt, dat ♦het zwarte spook" weder te voorschijn is gehaald en de heeren Bevers en Reekers niet gekozen zijn. »Kon men er niet een paar dagen mee wachten vraagt de heer H. Voor eenige dagen hebben wg gemeld, dat door dr. F. Van Gheel Gildemeester een aanklacht was ingediend tegen dhrn. Bahler te Gro ningen en Van Deth te Amsterdam. In verband daar mede heeft het classicaal bestuur te 's-Gravenhage aan een commissie uit zijn midden opgedragen een ernstig onderzoek in te stellen naar de gegrondheid van ge ruchten, die sinds eenigen tijd in omloop zijn omtrent bovengenoemden Haagschen predikant. N. R. Ct.) Aangaande deze zaak meldt het N.bld. v. h. Noorden dat dr. Louis A. Bllhler voor zijn geschrijf over dr. Van Gheel Gildemeester ter verantwoording is ge roepen voor het classicaal kerkbestuur van Groningen. Dr. Bühler had ter publieke vergelijking van de vertrouwbaarheid der hh. v. Gh. G. en v. Deth op seiueel gebied, gewezen op het besproken leven van September 1805, kort na den slag bij Austerlitz, •n toen keerden ze eerst op het einde van December terug. Toen de regentes nadere inlichtingen wilde ingewonnen hebben, zocht de vreemdeling allerlei uitvluchten en toen omstreeks den tijd van het car naval van dit jaar zjj weder een dag en nacht af wezig waren, was ik genoodzaakt hen te dreigen met eene huiszoeking of verwijdering uit het hertog dom. Hg beloofde binnen acht dagen alle inlichtin gen te zullen geven, maar in het geheim verlieten ze Themar. En wilt ge nu weten, mijne heeren, hoe hg zich noemde? Vavel de Versay. Vavel noemt zich hier, de Versay schreef hij zich in Ingel- fingen. Ik zou meenen, dat alle twijfel of we met denzelfden persoon te doen hebben, opgeheven is en dat de naam Van der Valk ten eenenmale valsch is De spreker, de heer Merceau uit Themar, was te Hildburghausen te zeer bekend, dan dat iemand aan de waarheid zijner woorden zou hebben durven twij felen en de kalmte, waarmede hg gesproken had, de bewijzen, die hij had bijgebracht en vooral zijn laatste argument, vervulden zelfs de meest onge- loovïgen met argwaan. Maar nog vóór men van zijne verbazing was bekomen, stond de raadsheer Arnold plotseling op. Zijn gelaat was bleek en hij beefde over zijn gansche lichaam. »Wat is er, mijnheer?" riep de intendant op springend. ♦Niets, beste Scheidewind; ik gevoel me Diet al te wel en daarom ga ik naar hnis 1" ♦Dan zal ik met u mede gaan." ♦Neen, neen, dank uAngstig en haastig snelde hjj weg. Allen keken hem vol bevreemding achterna. ♦Zon derling V1 mompelde de directeur van politie Munckel. Mijnheer Scheidewind" sprak hij luid, »als ik u was, zou ik uw toekomstigen schoonpapa achteraan gaan Al hindert het hem misschien, dat ge hem vergezelt, zoo kunt ge hem toch ongemerkt volgen en a overtuigen, dat hij goed thuis komt." Of Scheidewind de bedoeling van Munckel begreep of niet, hij volgde zijn wenk. ♦Ik kom dadelijk terugsprak hij en hij ging Arnold achterna. ♦Na de mededeelingen van mijnheer Merceau" zeide de heer vou Münchhausen, wordt de zaak in derdaad verdacht en zorgwekkend. Ik zou intussehen niet gaarne zien, dat iemand hierin voorbarig op trad. Daarom zou ik gaarne de stukken van mijn heer Stepples medenemen en morgen een kort relaas van mijnheer Merceau ontvangen om beide aan den hertog mede te deelen. Deze kan beslissen, hoe er verder gehandeld moet worden." Hermann gaf het protocol uit Ingelfingen aan den hofmaarschalk. »Uwe excellentie zal toch niet verlangen", aldus nam Munckel het woord, dat ik inmiddels de han den in den schoot zou laten rusten. Als hoofd der politie heb ik voor de openbare veiligheid te waken en ik zal mg niet aan de beschuldiging blootstellen iets verzuimd te hebben, dat in 's lands belang was. Wil u zoo goed zijn, zijne Hoogheid mede te deelen, dat ik alvast mijne maatregelen neem?" Mijn waarde directeur, ik heb over uwe daden niets te zeggen en dus heb ik u ook niets te ver bieden", antwoordde mjjnheer von Miiachhausen. »Doe dus, wat gij meent te moeten doen. Overigens is de zaak reeds genoeg in opspraak gekomen, om den heeren beleefd te verzoeken over het hier gehoorde verder te willen zwijgen, en niet vooruit te loopen op de beslissing van den hertog". Hiermede was het gesprek ten einde en de heeren van den superlatief keerden naar hun lokaal terug, terwijl de overigen in groepjes de zaak nog eens rijpelijk gingen bepraten. Na eenigen tijd kwam Scheidewind terug en men kon hem aanzien, dat hij geheel van streek was. Op de tot hem gerichte vragen antwoordde hg, dat mijnheer Arnold gelukkig thuis gekomen was, maar tegel ijk wenkte hij Munckel ter zijde. Ik weet niet of ik droom of waak, directeur" sprak hij gejaagd. »Maar ik vrees, dat ik ook nog onder de zaak te lijden zal hebben". Hoe zoo?" Ge weet, dat ik met Leopoldine Arnold verloofd ben, en tot nu toe heeft mijnheer Arnold nooit iets voor mij te verbergen gehad, dat een schaduw op zijn karakter wierp. Maar nu is het anders geworden. Waarheen denkt ge dat hij ging Regelrecht naar het huis van mevrouw Radefeld. Hjj trekt blijkbaar met den geheimgraaf één lijn, hij is zijn agent, zijn vertrouwde, zijn spion, die hem waarschijnlijk van alles wat hier besproken is, heeft ingelicht. ♦OnmogelijkZoo'n kalme man als ArnoldDat zou ik nooit gedacht hebben". ♦Ik bemerkte er van avond al iets van. In de weinige woorden, die hij gesproken heeft, verdedigde hij den vreemdeling op in het oog loopende wjjze en zijne onrust nam onder het gesprek zichtbaar toe. Morgen zal ik hem opheldering vragen en ik hoop, dat die zoo moge luiden als een toekomstige schoonzoon van den vader zijner bruid, van een raadsheer, maar vooral van een man van eer mag verwachten". ♦Zeer goed. Maai- wacht daarmede dan liever tot Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te St.-Phi- lipsland de heer W. Van Griethugsen, cand. te Fijnaart (N.Br.), die voor het beroep naar Borsele heeft bedankt. Beroepen (toezegging) te Rumpt (Gelderland) ds. J. W. Drost te Biezebnge. Aangenomen het beroep te Ouwerkerk op Duiveland door den heer H. G. Oldeman, cand. '0-Oravenpolder. Benoemd tot notabele bij het Herv. kerkbestuur J. De Graag, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van C. Polderman. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. Zitting van 5 Juni 1894. JachtdelictJ. J. E. Jzn. te Kapelle, tot 2 maal f5 b. 8. 2 maal 4 d. h., verbeurdverklaring niet in beslag genomen geweer, met bevel dat uit te leveren of te betalen 3 s. 2 d. h.P. K. te Ka pelle, tot 3 maal f5 b. s. 3 maal 4 d. h., verbeurd verklaring niet in beslag genomen geweer en wild strik, met bevel deze voorwerpen uit te leveren of te betalen f 3 voor het geweer s. 2 d. h. en een d. h. voor den wildstrik, met bevel dat deze zal worden vernield in geval van uitleveringA. B. te Colijnsplaat, tot f 2 b. s. 2 d. k. Overtreding Reglement op het bevisschen der Schelde en Z. stroomen; J. O. C.Jz. te Yerseke, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.L. G., huisvr. van O. B., J. v. H. Jdt. en F. v. U. T.Lzn., alle te Sanfcvliet (België), ieder tot f 1 b. s. 1 d. b.A. P., huisvr. van J. Z. en C. P., beiden te Kruiningen en J. Z. aldaar, ieder tot 2 maai f 1 b. s. 2 maal 1 d. h. Gemeenteverordening van Goes: P. J. B., P. G., C. P. P Czn., L. R., alle te Goes, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Gemeenteverordening van WissekerkeJ. d. K. te Kamperland, tot f I b. s. 1 d. Overtreding veldpolitie en strooperijC. E. 't iï. Cdt. te Hansweerd, tot f 2 b. s. 2 d. h. StraatschenderijC. Q. te Vlake, tot f 3 b. s. 3 d. h.A. P. te Nisse, tot f 3 b. s. 3 d. h.J. S. te Kruiningen, tot 1 1 b, s. 1 d. h.M. v. d. E, Jzn. en P. K., beide te Heinkenszand, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h., met bevel dat de in beslag genomen steenen zullen worden vernietigdM. T. Adt. te Goes, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.J. M. Hzn. te Goes, tot f I b. s. I d. h. Nachtelijk burengeruchtF. M. te Goes, tot f 2 b. s. 2 d. bH. v. L. te Kortgene, tot f 1 b. s. 1 d. k. Niet voldoen aan de wettelijke verplichting tot aan gifte aan den ambtenaar van den burgerlijken stand voor de registers van geboortenK. v. d. V. te Krab- bendijke tot f 0,50 b. s 1 d. h. Houden van voor de eerbaarheid aanstootelijke toe spraken A. Q. Gdt., ÏO jaar, te Vlake, tot f 3 b. s. 2 d. h. Overtreding veldpolitie: T. V. Mdt. te Waarde, tot f0,50 b. s. I d. h. Overtreding veldpolitie en straatschenderijC. Q. Gzn. te Vlake, tot 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. k. Overtreding veldpolitieC. v. d. R. te Goes, tot f 1 b. S. 1 d. b. Dronkenschaj)G. W. te Ierseke, L. M. te Hein kenszand, G. D. te Kloetinge en J. P. H. te Goes, ieder tot fl b. s. 1 d. h. Dronkenschap bij le herhaling J. B. Ezn. te Krui ningen, tot 2 maal 3 d. hechtenis; J. D. te Goes, tot 3 d. princ. hecht.H. S. te Wolphaartsdijk, tot f3 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken isJ. B. v. H. te Philippine, be klaagd van jachtdelict. De rechtbank te Amsterdam heeft in de zaak der valscke bankbiljetten de uitspraak bepaald op Dinsdag 19 Juni. Het gerechtshof te Amsterdam, uitspraak doende in zake de oplichting van den café-houder Kramer door den bekenden H. De Jong, veroordeelde De Jong tot eene gevangenisstraf van drie jaren, echter zonder afcrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. overmorgen, want ik heb een plannetje. Den geheim- graaf te arresteeren zou even gewaagd zijn als Arnold achter slot te zetten. Maar de Szlenka's waren vroeger maar arm bedelvolk, waarmede men niet veel om slag behoeft, te maken. Ik laat ze beiden oppakken en neem ze in streng verhoor om een getuigenis tegen den vreemdeling te bekomen, die mg recht geeft tot een huiszoeking. Maar als Arnold vooraf weet, dat gij hem gevolgd zijt en gij hem op heeter- daad betrapt hebt, dan zal hij evenals de graaf en allen die van hem afhangen hemel en aarde bewegen om ieder onderzoek onmogelijk te maken." Ik zal uw wenk opvolgen" zeide Scheidewind. De vergadering ging nu weldra uiteen, maar de gemoederen waren nog zeer opgewonden en de stads- praatjes over den geheimgraaf namen denzelfden avond zulke verhoudingen aan, dat zelfs Napoleon en zijne Franschen in het vergeetboek geraakten. Den volgenden dag werden Lorenz Szlenka en zijne vrouw ieder afzonderlijk op straat in hechtenis ge nomen, zonder dat ze van elkanders lot iets ver namen, en reeds des middags ontving Scheidewind een briefje van Munckel van den volgenden inhoud ♦De Szlenka's heb ik beet, mijn vriend. Voel gij nu nog heden Arnold aan den tand. Van avond vindt ge in het Casino uw vriend Munckel." ♦Zoo zal dan deze zaak beslissen", sprak Scheide wind somber tot zich zei ven, ♦of ik en de waarheid mgnheer Arnold en Leopoldine nader aan het hart liggen dan die vervloekte avonturier met zgn geld 11" Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2