den van de alhier bestaande Werkversohaf- fingsvereeniging. Na een woord tot opening der vergadering, waarin de Voorzitter te kennen gaf, de geringe opkomst minder te willen wijten aan geringe belangstelling dan aan het gebruikelijke»Ze zullen het toch wel klaar spelen al ben ik er niet bij", werd door den penningmeester verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 949,74 i/j, de uitgaven f926,65 en dat er mitsdien een goed slot was van f23,09 i/a- Als conclusie van de door Werk verschaffing" genomen proef, zegt het verslag »Het doel der Werkverschaffing, om namelijk den arbeider in plaats van eene wekelijksche bedeeling van fl met een paar keer brood of soep, eene geregelde behoorlijke arbeidersi'enftVnste in de wintermaanden te bezorgen, is althans dezen winter, naar het oor deel van het bestuur, volkomen bereikt. Gedurende 1L weken toch is, gedurende den tijd dat zij aan ondersteuning beboette hadden, door de eene helft der verzorgden een aanzienlijk hooger bedrag, en door d-' wederhelft een ongeveer gelijk bedrag als de inkomst van een volle wpek in den wiedtijd, genotenen zulks juist in dat gedeelte van den winter, waarin alle wintervoorraad by den werkman wis uitgeput. Het bestuur kan dan ook dit verslag niet eindigen zonder den wensch te hebben uitge sproken, dat hot eiken winter zoo met de werk verschaffing moge slagen". Na het uitbrengen van dat verslag mocht het bestuur daarvoor en ook voor zijne bemoeiingen in den afgeloopen wint-r den dank der aanwezigen inoogsten. Op voorstel van den Voorzittor werd besloten de vereeniging te doen voortbestaan en in het a. s. najaar te overwegen wat in den volgenden winter tot weikverschaffing gedaan kan worden. Vlissfngeci. Naar wij vernemen kan de gedeelte lijke openstelling van het nieuwe havenstation alhier in het begin van of teg«n half Juni worden tegemoet gezien. Het geheele g- bouw zal wel niet vóór September of October kunnen opgeleverd worden. In de Zaterdag gehouden zitting van den ge meenteraad te Zieriksee is de heer Mooienburgh met 7 stemmen tot wethouder benoemd de heer M. C. Mulock Houwer vei kreeg 2 stemmen er. een briefje was blanco. Bij kon. besl. is aan W. J. Von Leschen, luitenant-kolonel, prov. adjudant in Friesland, een pensioen van f 1800 verleend. In het kiesdistrict s-Gravenhage is bij her stemming tot lid der 2a Kamer gekozen de heer J. M. Pijnacker Hordijk, I. v., met 2922 st. Mr. J. G. S. Bevers, k., verkreeg 2911 st. In het kiesdistrict Katwijk werd gekozen de heer J. H. D o n n e r, a. v., met 1859 St. Mr. F. J. M. A. Reekers, verkreeg 1694 st. In het kiesdistrict Sneek werd gekozen nir. T k. Heemskerk, a. vmet 1280 St. Mr. J. A. Van Gilse, I. v., bekwam 1147 st. De Kamer telt thans 51 tegenstandeis en 46 voor standers van het vroeger kiesrecht-ontwerp Tak. Te Utrecht, Eist en Alkmaar moeten nog nieuwe ver kiezingen plaats hebben. Na de aanvullings-verkiezingen is da verhouding der partyen eeuigszins veranderd. De antirevolutio nairen zijn gestegen tot 14, nl. door de verkiezingeu te Delft, Saeek en Katwijk, en doordat graaf Van Limburg Stirum, vroeger tot de conservatieven ge rekend, tot hen is overgekomen. Van de 14 zijn er 7 Kuyperianen en 7 Lohman- nianen. Het schijnt, dat graaf Scliimmelpenninck conservatief wenscht, te blijven; in den lieer B*st;irt vindt bij ongeveer een geestverwant. De katholieken zijn op 24 gebleven. De liberalen zijn 54 in getal. Voor finale kiesrechtuitbreiding zijn thans 7 anti revolutionairen, 3 radicalen, 1 katholiek en 35 libe ralen, daartegen 7 antirevolutionairen, 23 katholieken, 2 conservatieven en 19 liberalen. De Min. van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Eist zal plaats heb ben op Dinsdag 12 Juni e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 26 Juni. In eene vergadering der centrale liberale kie> vereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar is mr. A. P. De Lange candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. stellen dan zal alle twijfel bij u opgeheven worden". »Dat zal my om uwentwille genoegen doen. Laten we dus maar even wachten." De twee minnaars, de gelukkige en de ongelukkige, keken verlangend naar de terugkomst van het boerinnetje uit, maar de eerste dans ging voorbij en de volgende eveneens zonder dat de verwachte terugkwam. De dokter lachte den Turk uit, en deze begon eene zenuwachtige aandoening te gevoelen, dii weinig strookte met de kalme waardigheid van een oosterling. Adolf von Paczensky had een zeer oppervlakkig karakter, en hoewel hij aan het Hof om zijne vele ridderlijke eigenschappen op prijs gesteld werd, had hij zich ook daar enkele vijanden gemaakt, inzon derheid éene vijandin, freule Doris von Gumpendorf, met wie hij eene liaison had gehad, tot op zekeren dag freule Antoinette von Berkach tot hofdame werd gekozen, voor wie hij eene werkelijk ernstige genegen heid opvatte. Van dat oogenblik kwam hij mot freule von Gumpendorf op zeer gespannen voet en hadden er tusschen hen allerlei kibbelarijen plaats, die bij tie dame alle genegenheid in haat tegen haar vroe- geren minnaar en het tegenwoordige voorwerp zijner Jiefde deden verkeeren. Zij was te weten gekomen vvelk kostuum freule von Berkach op het gemaskerd bal zou dragen en had zich nu juist zulk een toilet laten maken, teneinde de rol harer mededingster te kunnen spelen en door zich voor deze uit te geven was zij tengevolge van de mededeelingeu van Pac zensky onverwachts ia weten grkoir.es wat de ge- De katholieke leden der Tweede Kamer hebben Woensdagavond eene vergadering gehouden. Te dezer gelegenheid zijn de jongste ge beurtenissen op politiek gebied besproken, vooral in verband met de samenstelling van het ministerie. Centrum Jhr. mr. P. J. Bosch Van Drakestein, Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, is Vrijdagnacht overleden. Dat mannen van talent op nog niet eens zeer hoogen leeftijd al heel wat carrière kunnen hebben gemaakt in ons land, wordt wel bewezen door den levensloop o. a. van twee mannen van beteekenis onzer dagen. Mr. G. Van Tienhoven, pas lid van de Eerste Kamer gekozen voor Noord-Holland, begon als president van het Utrechtsche Studentencorps, en was achtereenvolgens1. Hoogleeraar aan het Athenaeum IUustre te Amsterdam in het Romeinsch recht en eenige andere vakken, werkte als zoodanig krachtig mede aan de wording der universiteit, waar van hij later president-curator was. Verder is hij geweest2. Lid van den gemeenteraad van Amster dam. 3. Wethouder van Amsterdam voor financiën. 4. Lid van de Tweede Kamer. 5. Burgemeester van Amsterdam. 6. Lid van de Eerste Kamer. 7. For meerder van een Kabinet en Minister van Buiten- landsche Zaken. 8. Lid der Eerste Kamer. Mr. G. Van Tienhoven is 58 jaren oud. Mr. C. Pijnacker Hordijk begon ook als president van het Utrechtsch Studentencorps, werd 1. Hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam. 2. Hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht. 3. Minister van Bmnenlandsche Zaken. 4. Commis saris des Konings in de provincie Drente. 5. Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië. 6. Lid der Eerste Kamer. Mr. C. Pijnacker Hordijk is 47 jaren oud Blykens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië van 26 dezer wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 306,980 pikols. (St. Ct.) Uit Batavia wordt aan de N. R. Ct. bericht, dat er besloten is tot het zenden van een expeditie naar Lombok. Zooals bekend is, verkeert de Mohainmedaansche oorspronkelijke bevolking, de zoo genaamde Sassaks, op grond van verschillende grieven, in opstand tegen den vorst van Lombok en zijn de pogingen, die bjj herhaling zijn aangewend door onze regeerirg om in dezen binnenlandschen strijd bemiddelend tusschen beide te komen, op den onwil van den vorst afgestuit. Door de regeering werden het laatst omtrent de Lombokscbe quaestio inlichtingen verschaft in de memorie van antwoord der Indische begrooting voor 1894. Daar leest men »H<4 overleg met den resident van Bali en Lombok omtrent do vraag, of de gouverneur-generaal in de geschilieu tusschen het Lomboksche bestuur en de Sassaksche bevolking bemiddelend zou optreden, heeft den landvoogd geleid tot het schrijven van een brief aan het Lomboksche bestuur. Toen echter de met de overbrenging van den brief belaste controleur ter reede van Ampenan was aangekomen, werd hem namens de vorsten medegedeeld, dat zij hem op dat oogenblik nog niet konden ontvangen omdat de onlusten zich tot in de onmiddellijke nabijheid van Boger (de gebruikelijke verblijfplaats der gouverne- ments-ambtenaren) hadden uitgebreid, weshalve 2ij hem in overweging gaven naar Boeleleng terug te keeren, alwaar hem, zoodra tegen zijne ontvangst geen bezwaren meer bestonden, schriftelijk daarvan kennis gegeven zou worden. i-Tot dusver is hier te lande nog niet vernomen, dat do brief van den gouverneur-generaal aan het Lomboksche bestuur is ter hand gesteld." Ka'fceiijka Zaksn en 3nder*'i& '«-Gravenpolder. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. gemeente alhier door den heer J. H. Krauwel, cand. te Utrecht. Molijnsplant. Ds. H. J. Hulscher alhier is door de Ned. Herv. gemeente te Waddings veen beroepen. Do heer D. Stigter maakt deel uit van een der beide commissiën tot het afnemen van het eind examen der H. B. S. in de provincie Noord-Holland. De heer W. B. Blok van Waarde is benoemd heimzinnige ritjes der hertogin in den laatsten tijd te beduiden hadden gehad. Thans had ze in de kleedkamer een domino over haar kostuum aangetrok ken en zoo was zij de zaal weder ongemerkt binnen getreden. Zonder zich rekenschap te geven van wat ze doen ging, liep ze regelrecht naar de groot meesteres van het hertogelijk Huisdie weinig moeite gedaan had zich te maskeeren en dus voor ieder kenbaar was. Gravin von Rottenberg" sprak ze zacht, »mag ik u een oogenblik spreken, ik heb u eene belang rijke mededeeling te doen. Er is geen tijd te verliezen." »Gij maakt mij nieuwsgierig. Laten we ginds in de schaduw van een der pilaren gaan." Nadat ze zich daar aan de grootmeesteres had bekend gemaakt, deelde ze deze omstandig mede, wat von Paczensky zich tegenover haar had laten ontvallen. Hoe de hertogin telkens naar Walrabs was geredenhoe daar altijd een onbekende in blauwe livrei had gestaan, dat deze op zekeren keer der hertogin een brief had overhandigd en dat dien tengevolge op haar verzoek een zekere ridder de Vavel door bemiddeling van den raadsheer Arnold heimelijk was geplaatst op de lijst van genoodigden, die reeds door den hertog opgemaakt en vastgesteld was. Zij liet niet na er den nadruk op te leggen, dat bij de rij toertjes der hertogin zoowel de hof meesteres als do hofmaarschalk von Münchhausen hadden moeten thuis blijven, terwijl freule von Berkach en von Paczensky in het vertrouwen waren genoiueu. De hoLaer steres snelde dau. ook naar dea tot onderwijzer te Geldermalsen en mej. M. O. v. Overbeekete Dreischor totonderwijzeresteIJmuiden. Uorsele. Als volontair aan een der openbare scholen voor lager onderwijs te Amsterdam is toe gelaten de heer J. Rottier Jz. uit deze gemeente, die in April 11. akte als onderwijzer verwierf. Het aantal candidaten voor het eindexamen der H. B. S. in Zeeland in dit jaar bedraagt 19 nl. 9 van de R. H. B. S. te Middelburg, 4 van de II. B. S. te Goes en 5 van die te Zieriksee, bene vens 1 niet komende van eene H. B. S. fiiertgene. Zaterdag 11. hielden de leden dei- Onder wijzers-vereeniging Noord-Beveland" alhier hunne tweede vergadering van dit jaar. Ondanks het zeer ongunstige weder was de opkomst der leden zeer bevredigend. De Voorzitter deelde mede, dat zeven leden zich bereid verklaard hadden van de vriendelijke uitnoo- diging van het Onderwijzers-gezelschap Zieriksee", om zijn halve-eeuwfeest in 't laatst van Juni of 't begin van Juli a. s. mede te vieren, te willen ge bruik maken. De heer P. Beun van Kolijnsplaat leidde de vraag in: Waarom het rekenonderwijs uieer vruchten draagt dan bet taalonderwijs in de lagere school Hij mo tiveerde dit oordeel op grond van de twee volgende stellingen, die hij behoorlijk uitwerkte: a. het reken onderwys is aanschouwelijk, het taalonderwijs niet; b. het rekenen is zuiver logisch, wat van het taal onderwijs volstrekt niet altijd kan gezegd worden. Naar aanleiding dezer bespreking werd eene zeer geanimeerde discussie gevoerd. Een paar leden be twistten ten zeerste, dat het taalonderwijs minder resultaten gaf, mits men door taal meer dan louter de spraakkunst verstond. Als resultaat der vele beschouwingen kwam de voorzitter tot deze stelling: Het taalonderwijs, in zijn ganschen rijkdom en omvang beschouwd, levert op de lagere school geen mindere resultaten op dan het rekenonderwijswel het grammaticale gedeelte. Alvorens te eindigen vertoonde de heer W. Carels een door hem aangeschafte experimentenkast, met verscheidene natuurkundige werktuigen, waarmede 400 proeven op physisch gebied kunnen genomen worden. Eenige dier proeven met verklaring en de geheele inrichting vielen zeer in den smaak der leden. Met recht betoogde de heer Carels, dat door de proeven, welke men aldus gemakkelijk kaa nemen, het onderwijs in de natuurkunde niet alleen veel aangenamer en minder dor, maar ook veel aanschou welijker en daardoor bevattelijker voor de kinderen zal zijn. Gemengde Berichten. Gisterennamiddag werden een di ietal personen in het Westerplantsoen alhier bekeurd wegens het afplukken van rozen. Een ieder wordt nogmaals gewaarschuwd zich van baldadigheden in 't plantsoen te onthouden, daar aanhoudend door de politie daartegen wordt gewaakt, en te meer nu, wijl eenige perken inet draad zijn omzet en men thatfs door het afplukken van de daarop aanwezige bloemen, zich aan eene strengere wetsovertreding schuldig maakt. Sleinkenszand. Jl. Zaterdag werden alhier dooi den brigadier der rijksveldwacht A. Pover en den gemeente-veldwachter F. v. d. Linde, in vereeniging met den rijksveldwachter van Arnemuiden, gevangen genomen een tweetal personen, verdacht van dief stal van waschgoed bij den stationschef en bij een kan tonnier te Arnemuiden, waarvan bij huiszoeking een gedeelie in hunne woningen werd gevonden. Het schijnt dat beide verdachten de vorige week Maandag in eene andere zaak door den rechter van instructie te Middelburg waren in verhoor genomen en des nachts langs de spoorlijn huiswaarts gekeerd waren, bij welke gelegenheid zij den diefstal zouden hebben gepleegd. Aanvankelijk hadden ze het gestolene verborgen in de nabijheid eener hofstede in den Kraaiert en eerst later hebben ze het naar hunne woning overgebracht. Een kellner, had zijn 1/20 in de staatsloterij aan een makker verkocht, daar hij zonder werk en doodarm was. De kooper trok er de f 10,000 op en heeft thans zijn minder gelukkigen vriend f 200 ten geschenke gegeven. Verleden week zagen een paar manneD in de Ierseksche Moer hoe een haas de rol van melkster hofmaarschalk om dezen alles mede te deelen, terwijl fieule von Gumpendorf zich haastig van haar domino ging ontdoen en weder in haar boerinnencostuum terugkwam, waarna zij zorgvuldig vermeed den Turk te ontmoeten, wien zij dezen leelijken poets had gespeeld. Eensklaps werden door twee lakeien de groote deuren der zaal opengeworpen. Zijne Hoogheid 1" klonk het fluisterend, en alle gemaskerden schaarden zich snel in twee rijen, terwijl het orkest eene schetterende fanfare deed hooren. Hertog Frederik en zijne gemalin Frederika, zuster van de bekende koningin Louise van Pruisen, traden binnen, gevolgd door den zestienjarigen kroonprins George Frederik, diens oudtre zuster Georgine en haar verloofde prins Paul van Wurtemberg. De vorstelijke personen waren allen in baltoilet en droegen hunne maskers aan den armzij wandelden vriendelijk groetend tusschen de beide rijen door naar hun privaat-salon, waar zij de thee zouden gebruiken. Nauwelijks waren ze daarmede geëindigd en stond de hertog op om naar de danszaal terug te gaan, toen de hofmaarschalk hem terzijde trad om hem in kennis te stellen van de geheimzinnige zaak met den bediende in blauwe livrei, den brief en de uit- noodiging van den heer de Vavel. De hertog had naar Von Münchhausen geluisterd zonder een spier van zyn gelaat te vertrekken. Toen deze zweeg, sprak hij op den vasten, korten toon, die hem eigen was, wanneer hjj iemand eene terechtwijzing gaf: »Dai i9 iüderdaitd zeer pikant, fcnsia Miiachhaa.'iea 1 vervulde met dit verschil dat hij de melk niet in een emmer maar in zija keel liet vloeien. De koe scheen dit niet onwelgevallig te vinden, want zij bleef heel geduldig staan. 't Is misschien meer gebeurd, maar 't moet toch een interessant gezicht zyn. Het zou wellicht een middel kunnen worden om te weten te komen hoe een koe een haas vangen kan. Vrijdagmiddag ruim 12 uur kwam een jongen in groote haast de trap opgeloopen van een huis in de Van Beuningenstraat te Amsterdam, om het middag maal te halen voor den man, die wegens drukke bezigheden niet thuis kon komen eten. De vrouw haastte zich een en ander in een paar schalen te doen, en knoopte den inhoud in een servet. Even haastig als hij gekomen was verliet de knaap de woning. Wie beschrijft de verwondering van den man en de vrouw, toen de eerste een kwartier later thuis kwam, van niets wist en leege schotels vond. De jeugdige v. d. Linden te Amsterdam, die getracht heeft zijne moeder en zijn oom te vergif tigen, is in hechtenis en heeft volledig bekend de poging tot vergiftiging met volle bewustheid te heb ben gepleegd. Zyn moeder, zoo bekende hy, hield hem krap en was boos als hij wat veel geld uitgaf of een cadeau voor zijn meisje kocht. Zondagmiddag kwam hij in den winkel van zijn moeder om een fleschje eau de cologne en een stukje zeep voor zyn meisje. Er was niemand in het win keltje, en van die gelegenheid maakte de booswicht gebruik, om arsenicum te nemen en die in den theepot te werpen, waaruit zyn moeder en zyn oom den volgenden morgen zouden drinken. Hij kwam toen des nachts laat tehuis en den volgenden morgen wakker wordende bespeurde hij dat het vergif werkte. Zijn moeder verweet hem, dat hij haar vergiftigd had, en zei hem den dokter te halen, maar hy liep de deur uit, wandelde naar Haarlem, vandaar naar Zandvoort, langs het strand naar Noordwyk, toen naar Leiden en kwam in Den Haag, waar hy geen cent meer op zak had. Dood vermoeid stapte hij een politiebureau binnen en vroeg om onderstand. Hij werd naar Amsterdam opgezonden, en hier aan het politiebureau ontdekte men, dat men met den bedrijver van de gruweldaad te doen had. De een-en-twintigjarige booswicht was zeer on beschaamd. Toen men vroeg, waarvoor hij zyn moe der had willen dooden, antwoordde hij»om van haar gezanik af te zyn"en toeB msn hem zeide »maar uw oom dan?" antwoordde hij: »ja, daar was nu eenmaal niets aan te doen". Men heeft hem naar het huis van bewaring overgebracht. De moeder en de oom zijn gelukkig beiden her steld. Men schrijft uit Enschede De justitie te Almeloo heeft reeds dadelijk de gearresteerde socialisten in verhoor genomen, en Troeling moet ook aan den officier van justitie be kend hebben op den burgemeester van Losser en zijne beide veldwachters geschoten te hebben, met het doel hen te dooden. De toestand van den ge wonden Teutelink is zeer slecht. Woensdagavond en Donderdag waren alhier de hee- ren Domela Nieuwenhuis en mr. Troelstra, die met eenige socialisten hebben gesproken. Men zegt dat de socialisten Zondag 3 Juni wederom een propa- gandatocht naar Losser zullen ondernemen. Een arbeider in 't Friescke dorp Koliumerzwaag had eene geit, die aan een touw was bevestigd, dat weer vast zat aan een ijzeren spit in den grond. Bij her haling was de geit los en liep dan rond, het spit aan 't touw voortslepende. De arbeider kon zich maar niet begrijpen hoe dit mogelijk was. Opnieuw bracht hy de geit naar 't gras, trapte het spit goed in den grond en ging toen op den loer staan. Nauwelijks was hij vertrokken, of de geit stak een der horens door den ring, die aan 't spit zat en waaraan ook het touw was vastgemaakt, lichtte zoo het spit uit den grond en kwam opnieuw haar meester begroeten, die genoodzaakt was het dier aan een paal te binden. De rijkste landbouwer in de gemeente Beilen, betaalde aan de vrouw van een arbeider 20 centen per week. Daarvoor moet deze vrouw 2 maal daags de helft van pl. m. 35 koeien melken. Stel dat zy, om de grootste helft niet te neme*1,15 koeien melkt, dan moet zij 15-maal 2-maal 7 is 210 koeien melken voor 20 cents, d. i. nog meer dan 10 voor éen cent. Wanneer intusschen mijne gemalin, de hertogin, voor eenige zaak stilzwijgendheid wenscht, dan eisch ik, dat ieder ander die betracht. Ik zelf zal daarin het voorbeeld geven, on ik verlang dat men dit volgen zalHij keerde den verbluften hofmaarschalk den rug toe en volgde zijne familie naar de zaal. De mededeeling van von Münchhausen stemde hem intusschen minder kalm dan hij wilde schijnen en ofschoon hij deed alsof hij met veel belangstelling de dansende paren en de maskerade-toiletten in oogenschouw nam, hield hy toch voortdurend zijne gemalin in het oog. Hij naderde haar ongedwongen, wandelde met haar een paar malen de zaal rond, en daarna namen zij plaats op de voor hen bestemde zetels onder de galerij. Middelerwyl was de laatste dans, eene groote quadrille, begonnen, en hoe meer het einde daarvan naderde, des te stiller werd de hertogin. Eensklaps verhief ze zich half uit haar stoel, deed een zacht »Ach 1" hooren en bleef daarna strak naar de deur der zaal staren. De hertog keek haar niet aan, want ook hij wendde zijne volle opmerkzaamheid aan de oorzaak harer onrust: een heer en eene dame, die juist de zaal binnengetreden waren en behoedzaam heendrongen door de dichte rij van toeschouwers, die de dansenden omgaf. Zonder zich aan de algemeen bewonderde quadrille te storen, waren de blikken der aangekomenen onafgewend op de hertogin gericht, die zy meer en meer naderden. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2