Eeu dim is zeker, Bedrijfsbelasting. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd de heer Borret beëedigd. Heden om 11 uur wordt eene beslissing genomen in zake de verkiezing te Eist en of deze week de onderzochte wetsontwerpen zullen behandeld worden. Volgens het Vaderland strekt de conclusie der commissie voor de Elster verkiezing tot vernietiging der verkiezing, op grond van art. 66 der kieswet Eene verkregen meerderheid van stemmen geldt niet, wanneer daarop een tusschen het getal der in de bussen gevonden stembriefjes en dat der kiezers, die steraden, bestaand verschil van invloed heeft kunnen zijn". (Zie laatste berichten.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Notabelen der Herv. gemeente alhier hebben in de vacature Van Asperen Vervenne tot kerkvoogd benoemd den heer J. Adam. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Sir Jansland dhr. J. W. Swaan Jr., cand. te Arnhem te Domburg dhr. W. Van Griethuijsen, cand. te Fijn aart te Ou werker k op Duiveland (toez.) de heer H. G. Olieman, cand. te Arasterdam. Bedankt voor het beroep te Gapinge door den heer H. J. Schouten, cand. te Utrecht. BilIaiid-lSatli. Het gemeentebestuur heeft het salaris van m^j. M. "VV. P. Bikker, onderwijzeres te Rilland, met f 50 verhoogd, wegens vermeerdering van werkzaamheden met het onderwijs in de nuttige handwerken. De Raad der gemeente Rotterdam benoemde tot hoofd eener school voor gewoon lager onderwijs aldaar den heer P. Landsman te Vlissingen. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche Zaken is bepaalddat het schriftelijk ge deelte van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonder wijzeres, voor het jaar 1894, zal plaats hebben op 26 Juni e. k.dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 16 Juli daaraanvolgende, en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast., zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's-Graven- hage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot bet geven van lager onderwijs in de Frausche taal en lager en middelbaar onderwijs in de Hoog- duitsche en Engelscbe taal, zullen worden afgenomen in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli die tot het geven van onderwijs in de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak S), bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, als voor het middelbaar onderwijs, en die voor lager onder wijs in de landbouwkunde, en voor middelbaar on derwas in de land- en tuinbouwkunde en de hout teelt, zullen plaats hebben in de maand Augustus, des ncodig ook in September die tot het geven van lager onderwijs in het hand- teekenen en van middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief, en d!e voor het boetseerer, zullen worden gehouden in de maan den Augustus en September, des noodig ook in October. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zittiüg van 25 Mei 1894. Heden zijn veroordeeld A. J., 27 j. te Wolferts- dijk, wegers beleediging van een ambtenaar tot f5 of 5 d.L. K., 53 j. en C. O., 20 j., beiden te 's-Gravenpolder, wegens openbare schennis der eerbaarheid, de le tot 6 maanden, de 2e tot 1 maand gevangenisstrafJ. D., 25 j. te Hein- kenszan 1, wegens beleediging van een ambtenaar tot f 5 of 5 d.A. d. J., 21 j. te Wolfertsdijk, wegens mishandeling tot f5 of 5 d.L. V., 15 trachten te helen, die ik u heb toegebiacht". Zij drukte zacht zijne hand. »Laat ons dadelijk onze verbintenis bezegelen" hij deed haastig zijn handschoen uit en trok een ring met brillanten van zijn vinger opdat ik niet weder gevaar loope op dit bal u met uwe domme dubbelgangster te verwarren". Hij stak snel den ring over den handschoen heen aan haar vinger. »Kunt ge niet nagaan, wie die andere is »Ik heb er niet het minste idee van, mijn vriend. Het is ongetwijfeld iemand van de hofhouding. Niet tegenstaande al mjjne voorzorgen, heeft men mijn costuum uitgevischtge kunt begrijpen, hoe onaan genaam dat voor mij is 1" »Ik zou wel een eed durven doen, dat Doris von Grimpendorf u dien poets gespeeld heeftNiemand is zoo geschikt om te intrigeeren als zij". Een lichte siddering overvM de dame. Gelukkig bemerkte haar geleider dit niet, omdat de ballet- meester juist op hen toetrad. »Mjjnheer de Turk en mijn schoon landmeisje, het is uw beidir beurt". Vlug omvatte Paczensky zijn boerinnetje en zweefde met haar door de zaal. Intusschen had de dokter het andere boerinnetje opgezocht, maar daar zij dadelijk waren gaan dansen was hij nog niet in de gelegenheid geweest met haar te praten. Toen hjj haar naar hare plaats wilde terugbrengen, zeide ze: Daarheen niet myn waarde heer, aan het raam is het mij te koel. Laten we ginds gaan." Ze trok hem naar de pilaar waar de Tbüringer boer nog altijd stond met zijn ruiker in de hand, en ze nam in diens onmiddellijke nabijheid met den dokter plaats. Eindelyk gelukt bet my dan toch eens een oo- geablik onbespied met u te praten" zeide de laatste. 3., en J. M., 13 j., beiden te Goes, wegens diefstal ieder tot 7 d. gevangenisstrafC. d. W., 49 j., te Kolijnsplaat, wegens eenvoudige beleediging tot f 8 of 6 dagenJ. K., 24 j. te Heinkenszand, wegens vernieling tot f5 of 5 d.J. K. 24 j. te Heinkenszand, H. D., 24 j. te's-Heer Abtskerke, M. R21 j. te Heinkenszand en J. S., 23 j., te Heinkenszand wegens het belemmeren van hande lingen door ambtenaren, de le, 2e en 5e ieder tot 1 maand gevangenisstraf, de 4e tot 14 d.C. L., 12 j. te Borsele, wegens diefstal tot f 3 of 3 d. P. W., 26 j. te Wemeldinge, wegens mishandeling tot f5 of 5 d.A. C. B., 15 j. te Wemeldinge, wegens mishandeling tot f 1 of 1 d.J. P. M., 21 j. te Goes, wegens het uitoefenen van het be roep van hardlooper zonder vergunning tot f 1 of 1 d. Vrijgesproken werden J. P. M., 21 j. te Goes, beklaagd van bedelarij en A. F., 20 j. te Heinkens zand, beklaagd van het belemmeren van handelingen door ambtenaren. Woensdag is voor de rechtbank te Leeuwarden behandeld de zaak van den Harlingschen predikant B., beklaagd van moord, gepleegd op een naaister, C. M. Als verdediger was den beklaagde toegevoegd mr. W. B. Buma. Drie getuigen werden gehoord de dienstbode van den beklaagde, de politie-agent Van der Meulen en den politie-commissaris De Veer, terwijl de heeren doctoren Van Ede* en Schurink als deskundigen optraden. De beklaagde, een klein, tenger, bleek man, zeer bewegelijk, ontkende het opzet. Na een half uur pauze was om halfdrie het woord aan den substituut-officier, die veroordeeling tot levenslange gevangenis eischte. De uitspraak is be paald op 14 Juni. Een talrijk publiek volgde de behandeling der zaak. Gemengde Berichten. lerseke. Gisteren namiddag brak van een vaar tuig, dat met mosselzaad naar Herkingen was afge varen, door een rukwind de mast, zoodat bet tuig over boord sloeg. Gelukkig kon het onheil van uit den wal nog gezien en hulp geboden worden. De stoomboot van den heer G. Schipper sleepte de aak naar Ierseke terug. Persoonlijke ongelukkeu vielen niet voor. Süllewoudsdijk, Gisteren werd door Zorgvliet" alhier, een concours gehouden naar den vasten vo gel. Daaraan werd deelgenomen door 17 sociëteiten, samen tellende 90 schutters. De hoofdkallen a f 5 ieder werden geschoten 1 door J. Van der Hage van Zorgvliet" en 1 door A. Wijk van Willem Teil" van Ovezand. De andere kallen a f 2,50 ieder zijn geschoten: 1 door A. Wesf- dorp van Victoria" te Kwadendamme, 1 door B. V. d. Dries van *Soranus" te Heinkenzand, 1 door A. Smallegange Jz. van Zorgvliet", 1 door I. Maat van Kroonprins" te Kats. De hoofd- en zij vogels, die door den harden wind niet konden worden afge schoten, zijn verloot. Deze prijzen werden in ?.an- deelen verdeeld en vielen aan leden van verschillende sociëteiten ten deel. De meeste kleine vogels werden geschoten door P. Pietors van *Soranus" te Hein kenszand. Men vermoedt, dat de vrouw van den carrousel houder E. te Kruiningen, die met afgesneden hals werd gevonden, op gewelddadige wijze om het l9ven is gekomen, en niet zich zelve van h*t leven heeft beroofd. (N. 11. Ct.J De vroegere stationsklerk Mellema te Win schoten, die indertijd drie schoten op zijn vader loste, doch als niet toerekenbaar werd vrijgesproken, is thans benoemd voor eene zelfde betrekking in de Transvaal. In den nacht van 19 op 20 dezer heeft te Fredriksoord en zeker ook wel elders de vorst groote schade aan veld- en tuinvruchten veroorzaakt. Alles stond zoo voordeelig, ten gevolge vau het gunstige voorjaar. Thans leveren de aardappel-akkers, die nu nog zoo mooi stonden, een treurig gezicht op met- de verflenste, zwarte bladeren. Donderdag werd alhier een jongen van onge veer zes jaren overreden. Door onvoorzichtigheid »Nn zult ge niet langer onbekend voor mij blijveii, schoone bloem van het Thüringer woud Toon uwe wijsheid door mijn naam te raden Ge zijt Antoinette Von Berkach, het schoonste meisje uit Hildburghausen." En indien ik die werkelijk was, wat zoudt ge er meer aan hebben het te weten, dan om u tegen over iedereen op uwe ontdekking te beroemen Daar zal ik wel op passen, freule. Ik wil dat geheim veel liever bewaren en het benutten. Wie weet of ik zoo spoedig wéar het geluk zal hebben een geheim met u te deelen." Ge moet duidelijker spreken, hooggeleerde, wan neer ge wilt, dat ik u zal begrijpen." Freule Von Berkach, u weet, dat twee edellieden van rang naar uwe hand dingen en dat beiden door u op een afstand worden gehouden, omdat ge met hen koketteert. Ik ben evenwel overtuigd, dat u te veel gevoel en te veel edelmoedigheid bezit om deze mannen nog langer te pijnigen, tusschen hen, die tot nogtoe vrienden waren, tweedracht te zaaien en hen belachelijk te maken. Ze kunnen dit niet langer verdragen en daarom zijn ze vast besloten onder bescherming van hun masker zekerheid te verkrijgen. Welke van deze twee minnaars zijt ge voornemens gelukkig te maken den opperstalmeester Von Paczensky of den kamerheer Von Bieberscblag Aangezien gij vermoedelijk een van beiden zijt of anders een vriend van een hunner" antwoordde de dame zacht, »zult gij ook, zoo waar ik degene ben dien ge zoekt, voor eens en voor altijd een afdoend antwoord ontvangen. Ik heb de bewondering van deze edellieden aangenomen, omdat ik ben door hunne betrekking aan het hof niet goed kon ont wijken, zonder mij aan groote onaangenaamheden bloot te stellen. Hunne beleefdheden schonken mij geraakte hij onder een wagen met bruiloftsgasten, i Gelukkig bepaalde het onheil zich tot eene ernstige verwonding aan de beenen. De geneeskundige van j Driewegen, die zich in de nabijheid bevond, verleende i heelkundige hulp. Onder het genot van een slaapmutsje" ver kocht de baas uit »de Ster", te Ginniken (bij Breda), de heer Weterings, zijn koffiehuis aan den heer De Groot voor f 7000. Pen, papier en inkt werden voor den dag gehaald, eene verklaring werd geschreven en onderteekend met een kruisje door den verkoo- per in tegenwoordigheid van getuigen. Den volgenden dag echter verklaarde de verkooper niet f7000 maar f 27000 gevraagd te hebben, zoodat hij den koop te niet deed. De heer De Groot heeft thans Wete rings bij exploot laten aanzeggen, dat binnen 2 da gen de zaak bij een notaris beschreven moet wor den. Het mooiste van de zaak is, datr Wetering als stiefvader eener minderjarige niets te verkoopen heeft, zoo althans beweert men. Dorpen met electrisch licht. Van algemeene bekendheid is het schilderachtige aangebouwde ge deelte der stad Breda, behoorende tot de gemeen ten Teteringen en Ginneken. Niet betalende in de stedelijke inkomstenbelasting, weigerde het ge meentebestuur van Breda, niet ten onrechte, aan deze voorstad aansluiting aan de stedelijke gas- en waterleiding. Ter vervanging nu van de thans zeer primitieve straatverlichting door middel van olie lampen, welke een sterk contrast opleverde met de vele sierlijke en modern gebouwde villa's, hebben eenige invloedrijke ingezetenen, waaraan deze wijk reeds tal van verbeteringen dankt, een grootsch plan ontworpen, waarvoor het benoodigd kapitaal reeds aangeboden is. Het betreft n.l. eene inrichting tot electrische verlichting van straten en woningen, terwijl de tramwagens door accumulatoren verlicht zullen worden. Dit plan, hetwelk met den meesten ernst werd voorbereid en welks slagen op verschil lende gronden reeds verzekerd is, zal bewerkstelligen, dat die beide fraaie dorpen de eerste in ons land zullen zijn, waar het licht der toekomst ontstoken is, hetgeen ook door de duizenden Bredanaars, wier geliefde wandelplaats zij vormen, ten zeerste zal worden gewaardeerd. Twee Amsterdamsche heeren", zich Doemende kassiers, hebben in de omstreken van Assen met succes hunnen slag geslagen door het plaatsen bij verschillende boerenluidjes van een aantal aandeelen in diverse premieloten, die voor f 30 per stuk van de hand werden gedaan. De waarde daarvan bestaat in Ze zijn echter met inooien rand bedrukt en van Nederl. zegel (25 cents en 50 opc.) voorzien. CD. v. N.) Een vrouw te Amst rdam, die bij een krui denier getracht had verzilverde centen voor kwartjes uit te geven, is door de politie aangehouden. In de woning van de vrouw zijn in beslag genomen een flescbje en een schoteltje, waarin klaarblijkelijk de centen zijn verzilverd of wit gemaakt, benevens een doosje, inhoudende f 1,79, terwijl verder niets ver dachts is gevonden. Omtrent het geval van vergiftiging van juffrouw Van der Linden en baar zwager deelt het U. D. nog mede Met baren zoon bad de moeder altijd veel te stellen hij verteerde meer geld dan de vrouw kon opbrengen, hij ging uit in minder goed gezelschap en dikwijls kwam hij laat in den nacht pas thuis. Piet wist niet goed, wat hij wilde. Hij voelde zekere vreemde artistieke neigingen in zich, en toen werd hij volon tair in den schouwburg van den heer Ch. De la Mar, in de Nes. Verleden week kwara Piet weer vrij opgewonden thuis en al heel gauw vroeg hij zijn moeder f25 ter leen. Het goede mensch kon het niet geven, met den besten wil, en woedend vc-egde haar zoon baar toe Krijg ik het niet? Dan zal de wereld er van hooren Zondagnacht te half vier kwam de zoon thuis, en toen de moeder 's morgens opstond, vond zij hem slapende als gewoonlijk in haar kamer in de bedstede. Het verdere van de geschiedenis is bekend. tevens een middel om te verbergen voor wien ik oprechte gevoelens koester. Ik verklaar u bij dezen, dat ik mynheer Von Paczensky veel meer geschikt acht voor Doris Von Gumpendorf dan voor mijn nietig persoontje. Bij die dame zal hij zeker geen blauwtje loopen." En Biebei schlag viel de dokter haar met bevende stem in de rede. Die zou ongetwijfeld de palm der overwinning wegdragen als mijn hart niet reeds over mijne hand had beschikt". Wie is" vroeg hij luider dan gewenscht was »de ellendige, die hem durfde verdringen Pardon zeide de dame op scherpen toon, terwijl ze eene schrede achterwaarts deed, met de ellende heeft mijn verloofde niets uitstaande Wanneer het u belang inboezemt hem te leeren kennen" zij wendde zich eensklaps tot den T burin ger boer met het bouquet »Mag ik u om uwe bloemen verzoeken, mijn vriend Ach, Antoinette" riep deze, snel op haar toetre dende, »Hoe gelukkig, dat gy de goedheid hebt mij eindelijk een teeken te geven. Ik bad moeite u van de andere te onderscheiden." De kleine maakte eene buiging voor den dokter: U ziet, soort zoekt soort, en boerenvolk hoort bij elkaar 1" De dokter groette stijf terug. ♦Ik zal dit aange naam onderhoud niet storen", sprak hij zich boos omkeerende. »Dus een blauwtje 1" siste hij tusschen de tanden. Enfin, het laat zich gemakkelijker dragen als men een lotgenoot heeft. Ik zou wel eens willen weten, waar Paczensky gebleven is." f Wordt vervolgd ADVERTENTIEN. Getrouwd M. A. RAMONDT en A. P. VAN HOEK RIEMENS, die, ook namens wederzydsche familie, hunnen dank betuigen voor de vele be wijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Goes, 24 Mei 1894. By mijn vertrek naar Pretoria (Z. Africa), roep ik aan familie en vrien den een hartelijk vaarwel met een tot weerziens toe Haamstede, 25 Mei. JOH*. KIK, a/b s.s. Donne Castle. fj&* Sunlight Zeep geeft steeds ver- SJi blydende uitkomsten, terwijl na- maak altijd teleurstelt. Het woord Sunlight" is gestempeld op ieder j&jt stuk, let vooral hierop, want eerst dan is men verzekerd eene uit- M muntende Zeep, vooral voor de Wife wascb, te ontvangen. Overal ver- krygbaar 35 ct. per doos. De INSPECTEUR der REGISTRATIE en DOMEINEN te Goes zal tot het geven van inlichtingen voor de Ver mogensbelasting: zitting houden te zijnen kantore te GOES, 's-Heer- Hendrikskinderenstraat, wijk D no. 97 voor ingezetenen van GOES op Vrij dag 35 Klei, Klaandag 38 Klei en donderdag 7 Juni, telkens van 's voormiddags 10 uur tot 's namiddags 3 uur; voor NIET-ingezetenen van Goes op Dinsdagen 33 en 39 Klei en 5 Juni, telkens van 's voormiddags 10 uur tot 's namiddags 3 uur ter Secretarieëa dor navolgende ge meenten Donderdag 31 Klei teKAPELLE om 10 uur, te WEMELDINGE om 111/2 uur, te YERSEKEom li/guur en te KRUININGEN om 31/2 uur; Woensdag Juni te's-HEER- ARENDSKERKE om 10 uurte HEINKENSZAND om 11 uur, te s-HEERENHOEK om 1 uur, te ELLEWOUrSDIJK om 21/2 uur en te HOEDEKENS KERKE om 31/2 uur Vrijdag 8 Juni te WOL- PHAARTSDIJK om 91/2 uurte KORTGENE om 11 uur, te GOLIJNS- PLAAT om 1 uur en te WISSE- KERKE om 3 uur. Zij die nog geen biljet ontvingen en een vermogen hebben van f 13,000 of meer, behooren een biljet aan te vragen, hetwelk hun kosteloos wordt verstrekt aan de kantoren der Registratie, aan de Secretarieën van alle gemeenten en door den Inspecteur voornoemd, WIERSMA. De INSPECTEUR der DIRECTE BE LASTINGENINVOERRECHTEN en ACCIJNZEN te Hanswee rt brengt ter kennis, dat hij tot het geven van inlichtingen in zake de met 1 Mei jl. ingevoerde Bedrijfsbelasting zal aan wezig zijn te zijnen kantore te HANSWEERT des Dinsdags van 94 ure, en voorts te KRUININGEN in het gemeentehuis, op Klaandag 38 Klei a. s» van 9—2 ure te BATH ten kantore van den Commies- Ontvanger aldaar, op Woensdag 30 Klei n. s. van 1012 ure en te RILLAND in het gemeentehuis, dien- zelfden dag van 2—6 ure te KAPELLE in het gemeentehuis, op Donderdag 31 Hei a. s. van II3 ure te WEMELDINGE in het gemeente huis, op Vrijdag 1 Juni a. s. van 102 ure te BORSSELE in het gemeentehuis, op Zaterdag 3 Juni a. s. van 9 12 ure. Voor de overige gemeenten van Zuid- Baveland zal eene nadere tijdsbepaling in deze courant worden bekend gemaakt. De Inspecteur voornoemd, L. DE VRIES.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2