1894 N". 01. Zaterdag 26 Mei. 81sle jaargang. Bij dit norumer behoort een bijvoegsel. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met byblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en AdvertentiOn voor dit blad aangenomen by de heeren Nijgh Van Ditmau te Rotterdam en verder bjj alle Boekverkoopers en Brievengaarders. De prys der gewone adveri6ntiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. In£enéi»f va» «dvertentiPu voor 9 «re» op «Se» «ïag- «öea* uitgave. GOES, 25 Mei 1894. Men deelt ons mede, dat ook de heeren J. A. Bevier de Fouw en J. M. Kakebeeke dezer dagen hun 25-jarig ontvangerschap herdachten, resp. van de West- en van do Nieuwe West-, Noord- en Zuid-Kraaiertpolders. Zeer zeker zullen ook de besturen en ingenlanden dier polders wen- sehen, dat de beide functionarissen nog langen tijd de bedoelde betrekkingen mogen blijven vervullen. De gemeenteraad van Middelburg benoemde Woensdag den heer D. Hildemisse tot lid van het Burg. Armbestuur aldaar. TFeineldiiige. Onze gemeente-geneesheer dr. L. Van der Maen heeft tegen 1 Juni a. s. ontslag uit zijne betrekking gevraagd, om zich te gaan vestigen in de Friesche gemeente Arum, 't Schijnt wel, dat de praktijk alhier geen voldoend bestaan voor een geneeskundige oplevertde menschen wor den te weinig ziek; maar, hoe men zich ook daar over moge verblijden, 't zal toch weer lastig en voor de ingezetenen duurder zijn, als men onverhoopt d6S nachts medische hulp van buiten moet inroepen, 't Is to hopen, dat ons gemeentebestuur er in slagen zal, spoedig den vertrekkenden arts te doen ver vangen. Wolfertsdijk. Door het bestuur der hervormde kerk is met algemeene stemmen goedgunstig beschikt op een verzoek van den gemeenteraad, om voortaan jaarlijks t 500 in plaats van het dubbele dier som te mogen aflossen, zooals was overeenge komen bij het sluiten eener geldleoning, groot 19700 a 3ty«j pet. 'sjaars, in 1891 aangegaan ter aflossing van 5 leeningen, indertijd geEloten tot: a. het bouwen eener onderwijzerswoning te Oostkerke; b. het ver nieuwen der dorpsstraat; c. het vergrooten en ver bouwen der school te Oostkerke; d. het aankoopen en verbouwen van een huis tot dokterswoninge. het aankoopen en inrichten van het gemeentehuis. De gemeenteraad nam dit besluit uit overweging, dat door vertrek en overlijden vele gegoeden aan de gemeente zijn ontvallen en de hoofdelijke omslag daardoor steeds drukkender wordt en de genoemde stichtingen bovendien van dien aard zijn, dat zij ook ten bate komen van het nageslacht en het daarom niet onbillijk is, dat ook dit hieraan helpt bijdragen. Wordt nu verder het plan van den raad door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, dan kan de ge meente na 34 jaar deze schuld hebben afgelost. Borsele. In de Woensdag alhier gehouden ver gadering van Ingelanden van den calamiteuzen polder werd door het Bestuur rekening en ver antwoording gedaan van het gehouden beheer voer 1893/94. Daaruit bleek dat ontvangen was f 34336,15 1/2 en uitgegeven 34097,54, zoodat de dienst een over schot opleverde van f 238.611/2» De vergadering besloot de rekening goed te keuren. Naar het Duitseh van A. E. Bhachvogel. 9) Vervolg. VIERDE HOOFDSTUK. In de residentie van het, negen vierkante mijlen groote hertogdom Saksen-Hildburghausen zou in 1806 de vastenavond gevierd worden door een schit terend gemaskerd bal. Wel is waar gaven de ge beurtenissen op het werelatooneel niet veel aan leiding tot feestvieren, nu Duitschland's lijdenstijd was aangebroken en na dan driekeizersslag bij Aus- terlitz, gevolgd door het tractaat van Sckönbrunn en de vrede van Presburg, het geheele rijk aan de voeten van den Franscben overheerscher lag, met uitzondering van Pruisen, dat nog op zichzelf stond, zij het dan ook diep geschokt en sidderend op zijne grondvesten maar toch had het Casino, de socië teit der hoogste kringen van de residentie, gesticht onder het patronaat van den hertog zelf, besloten het carnaval zoo schitterend mogelijk te doen zijn, te meer daar de hertogeljjke familie zich bereid had verklaard het feest met hare tegenwoordigheid te zullen vereeren. Op dit oogenblik, 's avonds 9 uur, waren deze hooge gasten evenwel nog niet aanwezig, en der halve liepen alle bezoekers van het bal nog in hunne vermomming rond. Onder hen trokken door bijzon dere eenvoudigheid twee de aandacht, gekleed in de kleurrijke dracht der Thücingsehe boerinnen, maar Daarna kwam aan de orde do begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1894/95. Na behande ling werd besloten de begrooting vast to stellen in ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van ƒ34427,56. Het dijkgeschot bepaalde de vergadering op een bedrag van f 33604,99, uitmakende 27,30 per hectare. Officieus werd vernomen dat door hoeren Gede puteerde Staten tot schatter der pachtwaarde van wege de provincie is benoemd de heer P. Moes te Ter-Neuzen. De vereeniging »het Ned. Rundvee stamboek", die afwisselend in de verschillende provinciën bijeenkomt om bare jaarlijksche vergade- ring te houden, wees daarvoor te Zwolle vorig jaar, Zeeland aan en wel de gemeente Goes. Omtrent het door de afd. opgemaakte programma kunnen wij de volgende bijzonderheden mededeelen Woensdag 30 Mei reeds des namiddags ten 3 ure zullen de leden van het uitvoerend deel van het i Hoofdbestuur te Goes aankomen om met de daartoe benoemde commissie de Rekening 1893 en Begrooting 1894 op te nemen. Dien avond zal er Reünie in den tuin der sociëteit »Van Ongenuchten Vrij" zijn. Donderdag 31 Mei, des morgens te 9 uren precies, begint de vergadering in de groote zaal der genoemde sociëteit, die daarvoor is afgestaan. Na afloop der vergadering wordt de gemeenschappe lijke koffietafel onder de waranda gehouden, (75 cents per persoon). Ten half twee zal de rijtoer, zonder welke nu eenmaal in Zeeland geene vergadering van landbou wers denkbaar is, beginnen. Door de leden der Afd. Heinkenszand, waaronder Goes ressorteert, zijn reeds circa 30 rijtuigen voor de gasten uit den vreemde beschikbaar gesteld. De stoet zal zich vóór de sociëteit opstellen en door de Wijngaardstraat, over de Vlasmarkt, Groote Markt en Ganzepoortstraat de richting naar 's-Gra- venpolder nemen, waar halt zal gemaakt worden vervolgens rijdt men over het dorp Nisse naar Heinkenszand, waar dan weder halt gemaakt wordt en dan langs den schoonen belommerden straatweg over 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskin deren naar Goes terug, door de Nieuwstraat, over de Beestenmarkt, Vlasmarkt naar de Groote Markt, waar uitgestapt wordt. Om 4 1/2 uren vindt de gemeenschappelijke maal tijd in de groote zaal van »de Prins van Oranje" plaats. Om een algemeene deelname te bevorderen is de prijs van het diner thans op f 1,50 zonder wijn bepaald eu met de reisgelegenheden is reke- ning gehouden. De spoorboot Iaat hare boot om 6 uren van Zie- riksee vertrekken en brengt hare passagiers dus om half negen in Goes. De bezoekers uit Tolen, Noord-Brabant 6n Oos telijk Zuid-Beveland arriveeren per eersten trein om 8.01 - 8.21. Uit Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen kan men om 7.34 of 9.57 te Goes zijn. beiden zoo geheel eender alsof ze te voren daarom trent alles hadden afgesproken. Het was dan ook, daar beide vrouwen ongeveer gelijke gestalte hadden, niet mogelijk ze van elkander to onderscheiden. Of ze nu werkelijk niet bij elkander behoorden, dan wel of het slechts veinzerij was, zooveel is zeker, dat zy elkander zooveel mogelijk trachtten te ont vrijken als ware het om eeno vergelijking tusschen haar beiden te bemoeielijken en diegenen op een dwaalspoor te brengen, die zich onledig hielden met hare identiteit te bewijzen. Met deze moeielijke taak schenen zich in het bijzonder bezig te houden een deftig muzelman, die voortdurend bij Allah zwoer, een Italiaansch dokter, die gratis levenselixir en schoon heidsmiddelen aanbood en 6en zwijgende Thüring- sche boer met een puutigen vilten hoed, een rood vest, een lange, grijze jis en een ruiker op de borst. Zij hadden alle drie als in edelen wedstrijd dan de eene dan do andere der beide schoonen opge zocht zonder tot nogtoe eenig resultaat te bereiken. Eindelijk trok de Turk don dokter en den boer ter zijde. »Ik geloof, dat wij eene verkeerde tactiek volgen", fluisterde hij. »Zoo komen we nooit te weten, wie de dames zijn en we hinderen elkaar. Ik stel voor, dat voor de beide eerstvolgende dansen éen van ons drieën zich terugtrekt, terwijl de beide anderen hun geluk bij de dames beproevende derde dans blijft dan voor hem, die zich teruggetrokken heeft. Het is het eenige middel, waardoor ieder onzer bereiken kan, wat hij beoogt." »Gij spreekt zeer verstandig, hooggeschatte Maho- medaan", antwoordde de boer, »en het komt my voor, dat van ons drieën ik van het wachten het meeste voordeel zal hebben." Hij keerde zich om, en begaf zich naar de zuilengalerij, waarboven het Met de beide laatste treinen in de richting Ro- zen daal 6.20 en 6.37 vertrekkende, in de richting Vlissingen om 5.34 of 9 uren, per spoorboot om j 7 uren, is ieder des avonds weer by de zijnen. I Ten einde de orde bij den rijtoer te bandhaven, en voor de noodige rijtuigen te kunnen zorgen, zullen uitsluitend leden der afd. »Zeeland van het j Rundveestamboek" daartoe worden toegelaten, op vertoon van eeno door den secretaris geteekende kaart. Aanmeldingen worden verzochtuiterlijk Dinsdag 29 Mei voor de rijtoer, voor de koffietafel, voor den maaltijd en. voor logies aan het adres van den secretaris, den heer E. Van den Bosch, te Goes. Niet-leden kunnen zich voor het lidmaatschap alsnog bij den secretaris aanmelden; de contributie bedraagt slechts f 1,50 per jaar. Benoemd tot directeur van het Rijkstelegraaf- kantoor te Arnhem de heer J. C. Pilaar, thans te Maastricht, vroeger te Zierikseo. In de raadsvergadering te Zie- r i k s e e voornamelijk belegd ter installatie van het nieuw gekozen lid den heer J. A. Legemaat, had nog een incident plaats, naar aanleiding van het schrijven der negen raadsleden. De heer lioeije zeide dat de bewering van den heer W. C. de Crane, dat deze niet zou geweten hebben dat de bewuste brief niet aan alle leden ter teekening zou zijn aangeboden, ten eenenmale on juist is. Hy zelf heeft den heer De Crane het schrij ven ter onderteekening aangeboden en hem mede gedeeld, welke de bedoeling van dat scbryven was, zoodat laatstgenoemde zeer goed wist wat en waarom hij teekende. Hoewel de heer De Crane de bewering van den heer Boeije bestreed, was toch de algemeene indruk, dat de waarheid aan de zijde van laatstgenoemde was. (N. R. Ct.) Benoemd met ingang van 9 Juni tot burge meester van Cadzand J. Erasmus en tot burge meester van Zuidzande A. J. B 0 v g s t ij n. Uit De Nederlander blijkt dat de benoeming van den heer De Savornin Lohman tot hoofdredacteur van dat blad niet met algemeene in stemming heeft plaats gehad. Vóór de stemming hebben enkele aandeelhouders, te zamen vertegen woordigende vijf aandeelen, bezwaren geopperd tegen de benoeming van dien hoofdredacteur on onder protest de vergadering verlaten. De Haagscke Crt. vestigt er de aandacht' op, dat niettegenstaande er vele gevallen van pokziekte te Rotterdam voorkwamen het ge tal bedroeg in de maand April 395 de inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht, de heer Menno Huizinga, weigerde die ziekte epidemisch te ver klaren. Volgens dat blad werden twee en dertig gemeenten van uit Rotterdam aangestoken. De heer Menno Huizinga verdedigt zich in het- orkesfc had plaatsgenomen en leunde tegen een der pilaren. »Deze dubbelgangster is vervelend!" mom pelde hij. »Ik zou wel eens willen weten, wie achter onze afspraak gekomen is Terwijl de eerzame Thiiringer zichzelf zoo tot onderdanigheid veroordeelde, zeide de Turk tot den dokter»Ik geloof, dat wij mededingers zijn bij dezelfde dame, edele leerling van Aesculaap, en dat wij beiden haar onder bet masker van eene dezer schoone boerinnetjes zoeken?" »Wanneer uwe veronderstelling juist is, kameel drijver van Mekka, dan is het wild, waarnaar wij beiden jagen, de hofdame van Berkach en dan zijt gij niemand minder dan de ridderlijke Adolf von Paczansky, opperstalmeester van zijne Doorluch tigheid." aZulk eene scherpzinnige opmerking kan niemand anders maken dan de kamerheer von Bieberschlag, mijn besten vriend en mededinger." »Goed, laten wij daarom eerlijk handelen. Ik ben voornemens, onder deze vermomming eindelijk eene bekentenis aan de schoone Antoinette te doen." »Verduiveld, dan hebt gij mijne geheimste ge dachten geraden. Ik heb juist hetzelfde voornemen. Maar wie van ons beiden zal de eerste zijn »Wie het eerste de bedoelde persoon uitvisebt. Aangezien het toeval, of misschien wel nijdige af gunst, om met ons d9n spot te dry ven, twee zulke lieve boerinnetjes heeft gezonden, zoo moeten wij, dunkt mij, do beslissing maar aan ons goed geluk overlaten. Gij neemt de eene, ik de andere, en bij den volgenden dans verwisselen wij van dame." >Als dit dan nog noodig mocht blijken, ja!" Da Turk wendde zich met eenige haast naar links, waar d) een bjerin ia Ja nab jheid van een venster zelfde blad door op te merken, dat bet gemeente bestuur van Rotterdam met prijzenswaard! gen spoed alles heeft verricht wat gedaan kon worden om de ziekte niet te verspreiden en de epidemisch verkla ring, naar zijne overtuiging en ervaring voor vele belangen groote schade en voor de gezondheidsbe langen geen enkele bate kon opleveren. Hij was er ook niet toe verplicht, omdat de wet voor het be grip epidemisch" geen bepaalde grenzen aangeeft, maar den geneeskundigen ambtenaar de vrijheid laat deze te bepalen naar de omstandigheden van het oogenblik. De liberale Kamerleden, die te gen het kieswetontwerp-Tak waren, hebben Woensdag 11. eene bijeenkomst gehouden, die ook door eenige nieuw gekozen leden werd bij gewoond. Of aan deze bijeenkomsten een duurzaam karakter zd worden gegeven en deze groep zicb, met een bestuur aan het hoofd, als zelfstandige fractie zal constitueeren, zal, naar de N. R. Ct. weet mede te deelen, geheel afhangen van de ver dere ontwikkeling der parlementaire verhoudingen. Naar men aan het Vad. uit Leiden meldt, heeft prof. Drucker op zjjn college van Maandag afscheid genomen van zijn leerlingen. Volgens de wet op het Hooger Onderwijs behoudt een hoog leeraar, het lidmaatschap van een der Kamers aan vaardende, de helft zijner wedde als verlofs-trakte- ment. De Min. van Binn. Zaken vat dit artikel zoodanig op, dat de hoogleeraar dan ook onmiddel lijk op non-activiteit behoort te worden gesteld. Gaarne zou prof. Drucker voorloopig zijn voort gegaan zijn onderwijs te geven en examens af te nemen de Kamer-werkzaamheden beletten het hem zeker niet maar niettegenstaande de ge heele juridische faculteit instemming met dat voor nemen heeft getoond, is het afgestuit op de pertinente weigering van den Min. van Binn. Zaken. De stu denten zijn er het meest mede gedupeerd. In strijd met de tegenspraak van het Haag- sche Dagblad op het bericht, dat de Dnitsche Keizer in Juni ons land zou bezoeken, verneemt de Haag- sche Courantdat Keizer Wilhelm werkelijk hier denkt te landen, en vermoedelijk te Nieuwediep zal binnenvallen. De muziekkorpsen der marine zouden reeds be gonnen zijn met er stukken voor in te studeeren, 0. a. hetWilhelmus," in de oude zetting. De directeur-generaal der posterijen en tele- grpahie heeft bepaald, dat voortaan op het ont vangbewijs voor aangefceekende brie ven, postwissels enz. afgegeven of uitbetaald aan vreemdelingen, die niet ten kantore bekend zijn, moet worden aangeteekend, welk identiteitsbewijs door hen als bewijsstuk is vertoond. Oost-Indië. Verleend: een 2-j. verlof weg. ziekte, aan den ing. 2e kl. b/d waterst. enz. W. Elenbaas. stond. »Zoo ge voor den eerst volgenden dans nog vrij zijt, schoon masker, dan verzoek ik om de eer." >Zeer gaarne, edele muzelman, temeer omdat ik geloof, dat ik u keu." Zoudt ge denken? Misschien zijt ge dan nu ook meer bereidwillig dan te voren om uw incognito een weinig op te heffen »Wie zegt u, groote Sultan, dat ik de persoon ben, die ge zoekt? Geef mij uwe hand!" Hy deed dit. en zij teekende met den vinger daarop een A, een v en eon P. Geraden!" fluisterde de Turk haar in het oor, »en ik ben dan ongetwijfeld zoo gelukkig de zachte hand der schoone Antoinette von Berkach te drukken De boerin knikte lachend. »0", fluisterde de Turk voort, indien ik haar nooit meer behoefde los te laten en haar mocht tooien met het gouden pand van liefde en trouw voor hst leven Indien toch dit hartje, waaraan ik al mijne kleine geheimen toevertrouwde, eindelijk, overwonnen door mijn hartstocht, zicb wilde gevangen geven Antoinette, dit is het oogenblik, waarop wij, gevrijwaard voor de ooren en de oogen van het hof, ons eindelijk mot elkander kunnen verstaan. Zeg my, moet ik tevergeefs blijven hopen V" De maagdelijke boezem der dame hijgde, haar hoofd eu dat deel van haar hals, dat niet door het masker werd bedekt, werd purperrood. Welnu dan, Adolf! Ik zal u niet langer met myne koketteriön plagen". »Wilt ge mij voor eeuwig toebehooren Mag ik morgen aan zijne Hoogheid en aan de geheele wereld myn geluk verkondigen moogt ga, en myne liefde z 1 alle wonde

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1