1894 N°. 60. Donderdag 24 Mei. 8Tie jaargang. AANBESTEDING FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertontiën voor dit blad aangenomen bij de heeron Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en vorder bjj alle Bookverkoopers en Brievengaaidere* De prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. van advertentiën voor 8 rareia op don dsjy der uitgave. i VTt! f* J van Let lichten, schoonmaken en wederhihcngen van twee Deuren van S»*t <»oesclie Sits, op ZATERDAG d«n 2 JUNI 1894, des middags te éeu ure, ia een der zaleu van het Raadhuis. Bestek en voorwaarden liggen ter Secretarie voor een ieder ter inzage gedurende eiken werkdag, van de3 voorniiddags 9 tot des namiddags 2 uren en zijn aldaar verkrijgbaar tegen betaling van tien cents Inlichtingen worden verstrekt door den Bouwmeester der gemeente. Goe9, den 23 Mei 1894 Burgemeester en Wethouders van Goes, J G d. W. HAMER De Secretaris, HART M A N. Plechtig Een lijksfoei kon men het moeielijk noemen, die gisteren omstreeks kwart over tienen door de straten onzer stad trok. Immers, er werd een lijk grafwaarts gedragen zonder geleide van eenig familielid of vriend. Onlangs had zich hetzelfde geval voorgedaan en beide malen gold het het stoffelijk overschot van iemand, die in het oudemannen- en vrouwenhuis de laatste levensdagen had gesleten. De vraag is bij ons 6n vele anderen gerezen of er nu in beide gevallen niemand te vinden was, bereid om aan de afgestorvene de laatste eer te bewijzen Het is zeker niet onmogelijk, dat sommige hoogbejaarde menschen geene familieleden achter laten, of wel dat deze door hoogen leeftijd of om andere redenen verhinderd zyn de begrafenis bij te wonen. Maar zou in een dergelijk geval niet de concierge van het gesticht de familie kunnen ver vangen of een paar medelijdende zielen kunnen uit- noodigen om met hem den laatsten dienst te bewijzen aan den overledene Het is een hoogst treurig gezicht zulk eene be grafenis zonder »iemand er achter" en het wordt meer dan dat, wanneer de dragers onwillekeurig in snellen pas gaan, wat onvermijdelijk 'is, wanneer zelfs de >stokkeman" niet vooraf gaat en, door zijn bedaarden tred, wie achter hem komen eveneens tot meer plechtigen stap dwingt. De gedachte, dat iemand sterft, zonder dat eenig familielid aanwezig is om haar of hem de laatste oogenblikken te verlichten en te verzachten is op zich zelf reeds diep weemoedighot schouwspel eener teraardebestelling op eene wijze, die onwil lekeurig doet denken aan het bezorgen eener vracht, strookt niet met den eerbied en de plechtigheid, welke zelfs bij de eenvoudigste begrafenis niet mag ontbreken. Te oordeelen naar de dragors had het Burg. Armbestuur voor het dragen van het lijk prijzenswaardige zorg gedragen. Zou het niet een stap verder willen gaan en bij volgende gelegen heden, door te zorgen voor een paar volgolingsn, den onaangenamen indruk willen wegnemen, welken eene begrafenis als die van gisteren onwillekeurig ver oorzaakt GOES, 23 Mei 1894. De heer J. G. P. Timans te 's-Heerenhoek herdacht den 17en dezer den dag, waarop het 25 Naar het Duitsch van A. E. Bragtiyogel. 8) Vervolg. De dame drukte de handen tegen haar hijgende borst, waggelde naar de schilderijen aan den muur en zonk op het bidstoeltje neder alsof ze voor een heiligenbeeld knielde. Snikken en gebeden weer klonken afwisselend van hare lippen. De chevalier wendde zich tot haarhij had zijne kalmte herwonnen. >Neen, ween niet om die ont slapene martelaren Ter wille van uwe redding den vijand de borst te bieden is immers het zoetste en en verhevenste lot, dat een waarachtig ridder kan geschonken worden Denk ge8n oogenblik meer aan de dooden, dierbare vrouw, maar alleen daaraan, dat gij leven moet, dat uw bshoud de eenige ver goeding zijn kan voor het verlies van al de mijnen. Ik smeek u, kom mede en werp die droefheid van u De schoone, bleeke gestalte verhief 2ich. Hoe- velen sleep ik toch mede in het kommervolle lot van mijzelven en van mijn Huis. Eerst uw vriend, Cornelius Van der Valk, nu uw broeder en uw oom 1 O, mijn God I al deze rechtvaardige zielen, jaren geleden was, dat hij in functie trad als ont vanger-griffier van den Nieuwen Kraayertpolder, welke betrekking hij steeds met lust, ijver en nauw gezetheid bekleedde, zoodat alle belanghebbenden van diön polder hopen, dat dhr. Timans nog vele jaren als zoodanig mag werkzaam zijn. 's-EIeer Arendskerke. Jl. Maandag verga derden andermaal een 28tal landbouwers, genegen om mee te werken tot oprichting eener stoom- boter fabriek in deze gemeente. Er werden thans aangegeven p. m. 200 koeien en er werd een definitieve commissie benoemd om het plan tot uit voering te brengen. Men stelt zich voor spoedig met den opbouw te beginnen, op een perceel grond, vlak bij den stationsweg. SSorsele. In de Maandag gehouden vergadering van Ingelanden van den Koningspolder werd behandeld en vastgesteld de rekening over het jaar 1893/94 en de begrooting voor 1894/95. Eerstge- melde sloot met een goed slot van f' 49,661/2, De begrooting bedraagt in ontvang en uitgaaf f399,11. Het goed slot werd vastgesteld op f 349,441/2, bedragende per hectare f3,75. De vergadering behandelde verder een schrijven van Burg. en Weth. van Borsele, houdende verzoek tot het verleenen van eene bijdrage in de kosten van aanleg en onderhoud van den grintweg ten be hoeve van den steiger alhier. Zij vond termen om het verzoek niet in te willigen. ÜVieuTvdorp. Voor de betrekking van gezworen van don Noord-Kraaijertpolder, ter ver vanging van wijlen dhr. W. Karelse Az., zijn door de vergadering van Ingelanden op de voordracht geplaatst de heeren B. De Jag8r, M. Koeman en G. De Jager, allen wonende in de gemeente 's-Heer Arendskerke. middelburg;. Op de voordracht voor een lid van het burgerlijk armbestuur alhier is no. 1 plaatst de heer D. Hilde misse, vroeger jaren in dezelfde betrekking te Goes. Benoemd tot kommies 4e klasse te Lobith dhr. J. L. K o 1 ij n van Hoedekenskerke, tbans commies te water 3e klasse bij de Amb. Rech. te water 2e afd. (De Z.) De gezantschapssecretaris 2e kl., j h r. m r. A. J. Van C i 11 e r s is gisteren van de legatie te Berlijn te 's-Gravenhage treuggekeerd. De gemeenteraad van Driewegen heeft besloten gevolg te geven aan een verzoek van de »Nederland- sche Protectionistische Landbouwvereeniging" to Utrecht, om een adres vau adhaesie te zenden aan het door die vereeniging aan H. M. de Koningin gericht verzoek tot invoering van eentij- delijk schaalrecht op tarwe, rogge, koolzaad, meel en raapolie. In een artikel, getiteld: ^Volkomen correct," merkt De Nederlander (anti-rev.) op, dat bij de oprichting der anti-revolutionaire Kamer club de antecedenten strikt in acht zijn genomen. Het oudste lid riep de leden meestal bijeen toen de heer Van Alphen dit niet wenschte te doen, deed de volgende in jaren het. Van eene bijeenkomst die door den moed hunner vertwijfeling van deze aarde zijn ontruktLaat mij den brief lezen, op dat ik de geheele waarheid leere kennen 1" Wanneer de waarheid u kan aansporen om op eigen redding bedacht te zijn, dan wel I" zeiije de chevalier, den brief aannemende van Scharre, die er juist de kamer mede binnentrad. De dame las het volgende »Mjjn beste Lode wijkHet complot is ontdekt. Pichegru, Cadoudal en onze oom zijn reeds gevat. Mij blijft nog slechts deze nacht om u te schrijven. Morgen zal ook ik de prooi van Bonaparte zijn. Een poging tot ontvluchten zou de positie van onze familie, van mijne vrouw en kinderen slechts ver ergeren. Van vertrouwde zijde meldt men mij uit de Tuileriën, dat Bonaparte aan generaal Ordner te Straatsburg geheimen last gegeven heeft, u en uwe hooggeplaatste beschermelinge, niettegenstaande de neutraliteitsvoorwaarden, op te lichten. Voor dien man bestaan geen verdragen De schurk Barthelmy schijnt in dit alles de hand te hebben. Red haar dat alleen kan ons in den dood de gewenschte rust bezorgen. Zeg haar, dat wij hare bescherming als eene heilige taak, waarmede de eer onzer familie ten nauwste samenhangt, overlaten aan u, de laatste van ons geslacht. Den notaris Chauveau-Lagarde heb ik reeds lang geleden evenals onzen oom ons testament doen toekomen en daarbij is gezorgd, dat gij onverkort uw ridderlijken plicht, zoover onze in tweeën, waarvan De Standaard sprak, -is niets bekend; dit is waarschijnlijk eene vergissing. Dat graaf Van Stirum ook is toegetreden, is vol- j strekt niet zonderling. Volgens allo antecedenten is de club steeds saamgesteld geworden uit alle leden die het antirevolutionair program beaamden. Zij stond in den aanvang zelfs in geeaerlei verband met het centraal comité of het partijverband in den lande en heeft hare volkomen zelfstandigheid tegenover de partij steeds gehandhaafd." Do heer Vaa Stirum is dus niet opgenomen in »de fractie-Lobman", want die bestaat niet. Dat hij tegenover de heeren Van der Borek en Dormer gestaan heeft, kou geen reden zijn hem te weren dit zou toch De Standaard verschillende leden barer partij, onder welke dr. Kuyper, die, elk in zijn district, tegenover anti-rev. candidaten gestaan hebben, ook wel niet gedaan hebben. Vroegere antecedenten van den heer Van Stirum kent het blad niet. Zijne bekeering, zoo het er eene is, is in elk geval geane bekeering met de stembus in het gezicht. De anti-rev. Kamerclub is dus naar alle regelen en gebruiken geconstitueerdalle leden der partij kunnen zich nog daarbij aansluiten. »Is dat geschied, en blijkt dan daarna dat het doelmatiger is, althans ter bespreking van bepaalde punten, in twee afzon derlijke deelen te vergaderen, dan zal toch nog de de eenheid niet geheel verbroken zijn, Geschiedt dat echter niet-, dan zal ieder zelf kunnen beoor- deelen, wie gepoogd hebben eenheid te verkrijgen en wie scheuring veroorzaken". Naar de Telegraaf verneemt, bestaat bij de vrienden van het tegenwoordige ministerie het voor nemen, aan den heer Z a ij e r hoofdredacteur der Nieuwe Roiterdamsche Courantvoor zijn betoonden ijver bij de verkiezingen te vereeren een prachtuit gave van »Nacht en morgen of de familie De Beaufort". Aangaande de part ij vergaderingen, welke de vorige week van liberale zijde zijn gehouden, verneemt het Vaderland nog het volgende De leden van de Tweede Kamer, die vóór de ontbinding reeds geregeld samen kwamen als voor standers van de toen aanhangige kiesrecht voorstellen, hebben zich thans vereenigd tot een afzonderlijke groep, waarbij zich ook hebben aangesloten de nieuwe leden, die dezelfde richting zijn toegedaan en op denzelfden grondslag zijn gekozen. Tot de nieuwe vereeniging zijn reeds een dertigtal leden toegetreden. Een nieuw bureau is gekozen, waarin zitting hebben de heeren Goeman Borgesius, Veegens en Cremer. De conservatief-liberalen hebben ook een vergadering gehouden, maar bet is ons niet bekend of men ook daar reeds is overgegaan tot de keuze van een defi nitief bureau. Een algemeene liberale party verga dering is niet gehouden. In de Zondag te Rotterdam gehouden feest- vergadering, ter herdenking van het eeuwfeest der geboorte van Paus Pius IX, werd door het »Ned. Belg. Zouaven-Oomité" afd. Rotterdam, besloten, het initiatief te nemen tot een algemeene beweging onder de Katholieken in Nederland, om bij de regee ring aan te dringen op het herstel van het gezantschap bij het Vaticaan. Men achtte het oogenblik voor de beweging zeer gun&tig, wijl de liberalen thans alles aan de katho lieken verschuldigd zijn. krachten het toelaten, kunt vervullen. Breng hem, bij alles wat ons heilig is, tot een goed eindeGod zegene u, en bovenal haar, de treurende lelie van Frankrijk Vaarwel en wees in gedachten voor het laatst omhelsd door Uw broeder, Alphonse de Versay." »De andere brief hier" zeide de chavelier, »be- vestigt, dat men ons vervolgt. Gravin de Foy te Parijs heeft Agnès Barthelmy gewaarschuwd voor liaren man, den overste. Die moet naar Stuttgart j gegaan zijn om op onze gevangenneming aan te 1 dringen. Agnus zendt den brief uit Kaiserslautern direct aan ons 1" Er keerschte een oogenblik van pijnlijke stilte; toen sprong da chevalier op en sprak tot den knecht: I >Het meest noodzakelijke, de voorwerpen van groot 1 belang en onze correspondentie, moet worden inge- pakt en in den reiswagen onder de bank geplaatst. Als dat geschied is, roep dan den apothekerdaarna kunt ge inspannen." Waarheen gaan we?" vroeg de dame moedeloos. »Naar Frankfort. Van daar ga ik naar Mietau om mij in het ergste geval tot czaar Alexander te wenden, den eenigen vorst, voor wien Napoleon nog bevreesd is. Kom, laat ons voortmaken." Daarmede ging hij naar zijne kamer. Het eerste, wat de dame begon in te pakken waren de beide schilderijen, waarvoor zij zoo9ven was neder- De N. R. Ct. kan echter verzekeren, dat van een herstel der missie bij den Paus onder het tegenwoordig ministerie geen sprake is, noch sprake zijn zal. Bij dö gisteren gehouden verkiezing van een lid der Eerste Kamer door de Provinciale Staten van Noord-Holland is bij de tweede stemming ge kozen mr. G. Van Tienhoven met 38 van de 64 uitgebrachte stemmen. Mr. M. C. Van Hall, lid der Staten van Noord- Holland, verkreeg 22 stemmen. Prof. D r u c k e r tot lid der Tweede Kamer gekozen, moet van de Kegeering toestemming er langen voor zijne non-activiteit gedurende zijn lid maatschap. Curatoren hebben hem verwezen naar den Minister van Binnenlandsche Zaken den heer Van Houten, vroeger afgevaardigde van Groningen, die door prof. Drucker vervangen werd. Er is een vereeniging opgericht van opzich ters bij 's Rijks waterstaat. Het doel is: 1. Verbroedering onder de leden van het vaste korps opzichters van 's Rijks waterstaat. 2. Behartiging van de algemeene boiangen van het korps. 3. Behandeling van technische onderwerpen. Tot leden van het hoofdbestuur zijn gekozen de heeren A. N. Wind, H. Portheine Jr., J. E. Dieder, C. J. v. Sluijs en G. H. Vroeg. Staien-Generaal. TWEEDE KAMEE. In de gisteren gehouden zitting aanvaardde mr. Gleichman het presidium, die in zijn toespraak zeide dat dit korte zittingjaar enkel aan de afdoening van dringende onderwerpen zou gewijd zijn, in afwachting tot de Kamer de taak, door de ontbinding zoo onverwacht afgesneden, zou hervatten. De he-ren Beelaerts, Basterd en Sanders, nieuwbenoemde Ka merleden, werden toegelaten. Met 49 tegen 35 stemmen werd besloten tot de toelating van het voor Beverwijk gekozen Kamerlid Borret. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. W. A. Van Griethuysea alhier, heeft het beroep bij de Ned. H9rv. Gemeente te Alkmaar aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Gent in de Betuwe door den heer G. E. Meloen, predikant te Kloetinge. Eïoedekenskerke. Door de Ned. Herv. ge meente alhier is toezegging van beroep gedaan aan ds. Schouten te Geervliet. Men meldt ons Zuid-Beveland bezit 29 hervormde kerken. Van deze waren een halve eeuw geleden slechts zes van een orgel voorzien. Thans hebben er reeds negen tien zulk een bijna onmisbaar instrument, zoodat er in nog tien kerken uitsluitend vocale muziek gehoord wordt. 's Keer-Arendskerke. 25 jaar geleden werd ons Hervormd kerkgebouw inwendig zeer verfraaid door het plaatsen van een sierlijk en welluidend orgel, geplaatst op een orgelstoel waaraan destijds moeite noch kosten zijn gespaard. Van de inwijding tot op heden werd het instru ment bespeeld door den heer J. Traas, die hoogstens geknield. Laat in den nacht werd de apotheker gewekt, en deze, denkende, dat er plotseling iemand ziek was geworden, was een en al verbazing toen hy zijne huurders geheel reisvaardig zag. »Wij moeten scheiden, myn vriendelijke gastheer" zeide de chevalier op hartelijken toon. Eene droevige tijding dwingt ons onmiddellijk naar de plaats te snollen, waar onze plicht ons roept. Ik blijf u zeer dankbaar voor al uwe goedheid en ik verzoek u als eene herinnering aan ons deze beide zilveren kande laren te willen aannemen. Voorts is hier duizend gulden om u schadeloos te stellen voor ons plotse ling vertrek. Mijn zaakgelastigde te Frankfort zal binnen eene week alles laten afhalenhij is daar van verwittigd. Op dit papier vindt ge eenige voor werpen vermeldwil die doen bezorgen aan de per sonen, wier namen daarachter zijn aangegeven, en zeg hun daarbij dank, dat zij mijn incognito zoo trouw hebben bewaard. Wees gij voor u zelf over tuigd, dat wij ons de vreedzame uren in uw huis j doorgebracht, steeds met erkentelijkheid zullen blijven I herinneren. Neen, geen dank, ge weet, daar houd ik niet van >Is het vergund morgen de politie van uw ver trek te verwittigen Handel zooals u goeddunkt; gij hebt reeds ge noeg om onzentwille moeten lijden". Hij reikte den apotheker de haud. Daarop begaven zij zich naar

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1