1894 N°. 59. Dinsdag 22 Mei. 81s,c jaargang. Haven van Goes. zijn afgelaten: Miliciens-Verlofgangers SCHUTTERIJ, FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1,75. Afzonderlijke nommers 5 centmet bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiön voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgh Van Ditmar te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Brievengaarders. Do prjjs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 ets. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de nrjjs slechts tweemaal befèkend. w Geboorte-, huwelfjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inaendktj; van advertentie» voor 3 aren den dag der uitgave. Voor de gewone herstellingen der havenboorden en tijdens het lichten der deuren van het Sas ^al het water uit de haven van Goes van Zondag 24 Jnui tot en met 26 Juni daaraan volgende tot 80 c.M. beneden het havenpeil van 27 Juni tot en met 30 Juni zoo laag moge lijk, en op 1 en 2 Jnli weer tot 80 c.M. beneden het peil. Op Dinsdag 3 en Woensdag 4 Jnli wordt het water tot aan het havenpeil ingenomen. Goes, 19 Mei 1894. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Bij Kon. Besl. van 2 April 1894 no. 85 is bepaald dat zullen worden opgeroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend, de navolgende der lichting 1891. Van het 3e Regiment Infauterle te Vlissingen. Van 20 Augustus tot 21 September 1894. Willem George Frederik Hendrik Snoep, Jan Corstanje, Johannes Anthonius Brusket, Jan Fran- ciscus Burgs, Franqois Harinck. Idem te Middelburg. Hubregt Maria De Jonge. Idem te Bergen-op»Zooin. Cornells Karelse. Yaii het 3e Regiment Veld-Artillerie te Bergen-op-Zoom. Van 20 Augustus tot 22 September 1894. Jacobus Merison. Idem te Breda. Frans De Jonge. Van het Korps Torpedisteu. Van 8 Juli tot 4 Augustus 1894. Petrus Van den Wijngaart. Zij worden opgeroepen om des namiddags voor 4 uren tegen woordig te zijn bij hun korps, werwaarts zij zich rechtstreeks moeten begeven. Hij, die niet aan do oproeping voldoet, wordt als deserteur behandeld, en hij, dio niet op den bestemden tijd onder da wapenen komt of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft iu het aauleereu van den wapenhandel, wordt zooveel langer ouder de wapenen gehouden als de commandant noodig acht. Goes, 19 Mei 1894. De Burgemeester van Goes, J. J. RAMONDT, 1 b. Belanghebbenden worden herinnerd aan de inschryving voor de zullende de registers den 31 Mei a. s. gesloten worden. Goes, den 19 Mei 1S94. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Naar liefc Duitsch van A. E. Bracuvogel. 7) Vervolg. DERDE HOOFDSTUK. Het liep tegen het einde van Februari van het jaar 1804. De straten en de daken van het stadje waren onder de sneeuw bedolven, maar op de eerste verdieping van de apothekers woning bemerkte men van den winter en van de koude niets. Deze ver dieping bestond uit zeven grootere en kleinere ka mers, in elke waarvan een flink haardvuur brandde. De vloeren waren met mollige en kostbare tapijten bedektgordijnen van zware en dure stoffen, zilveren armluchters, pendules, boekwerken, allerlei sierlijke en elegante artikelen van weelde en voorwerpen van dagelijksch gebruik waren aanwezig als zoovele be wijzen van den rijkdom der bewoners, waartegen de kale, gekalkte wanden een zonderling effect maakten. Uit de geheele inrichting der kamers bleek, dat de heer en de dame, die er hun intrek hadden geno men, niet uit Duitschland afkomstig waren, maar uit een land, dat door weelde en pracht had uit geblonken door alle tjjden heen en welks bewoners Algemeen Overzicht. Zooals we de vorige maal hebben trachten aan to toonen, is de positie van het huidige RnayelscSv ministerie niet zeer sterk, en wanneer straks het korte Pinkster-reces zal zijn geëindigd, zal misschien spoedig genoeg blijken, dat een liberaal ministerie zonder Gladstone niet lang kan stand houden. Hoe dit zij, de jongste dagen hebben het kabin6t-Rose- bery een nieuwen slag toegöbraeht door het ge dwongen aftreden van den minister van handel, Mun- della. Deze, een zelfs bij zijne politieke tegenstanders zeer geziene persoonlijkheid, was namelijk mede directeur van de Nieuw-Zoelandsche bank, die hare betalingen heeft moeten staken en men beweert, dat hij, wetende, dat de zaken der bank slecht stonden, zijne aandeelen tijdig heeft verkocht. Teneinde het kabinet, waarvan hij deel uitmaakte, aan geene ver denking bloot te stellen, is hij teruggetreden, maar daardoor verliest lord Rosebery een bekwaam mede bestuurder, die herhaaldelijk deel heeft uitgemaakt van vroegere ministeries-Gladstone. Als zijn opvolger wordt vrij algemeen genoemd lord Ackland, die dan zou vervangen worden door Gladstone's zoon Herbert, die op zijne beurt als minister van openbare werken zou opgevolgd worden door den tegenwoordigen lord Tweedcnouth, vóór korten tijd bekend onder den naam Majoribanks. Hongarije trekt nog steeds bijzonder de aan dacht door den strijd over de kerkelijke wetten. Dadelijk nadat het Huis der Magnaten ze had ver worpen, tengevolge waarvan het in Buda-Pest zeer rumoerig is geweest, zoodat de politie meermalen met de wapens heeft moeten optreden, teneinde de clericale magnaten te beschermen, is de minis ter Weckerlé naar Weenen getogen, om persoon lijk met den Keizer over de te volgen gedragslijn te beraadslagen. Wat in het onderhoud van den Keizer met zijn minister is afgesproken is natuurlijk niet bekend geworden, maar er bestaat alle reden om te gelooven, dat Keizer Frans Jozef den heer Weckerlé zijn persoonlijken steun heeft toegezegd. Althans, nadat deze te Buda-Pest was teruggekeerd en de Kamer weder was bijeengekomen, werd na mens de regeering onmiddellijk het voorstel inge diend om de kerkelijke wetten weder in behandeling te nemen. De minister Weckerlé zeide daarbij, dat hij geen oogenblik twijfelde of de wetten zullen ten slotte worden aangenomen, omdat ten duidelijkste gebleken is, dat de meerderheid des volks ze verlangt. De Kamer besloot dan ook met algemeene stemmen ze andermaal in behandeling te nemen, maar toen daarmede begonnen werd maakte de oppositie zoo veel rumoer, dat de president zich genoodzaakt zag de zitting te sluiten. Natuurlijk was de bedoeling van dat rumoer de behandeling van de wetten te vertragen, doch dit pogen zal wel mislukken of althans geen practisch resultaat hebben, want de meerderheid der Kamer is vast besloten ze met spoed aan te nemen. Dan blijft de vraag te beantwoorden op welke wijze het Huis der magnaten zal worden bewerkt om het van zienswijze te doen veranderen. Men ver moedt, dat vooraf de minister Weckerlé andermaal naar Weenen zal reizen om daaromtrent het oordeel des Keizers te vernemen. Sommigen verwachten nog altijd de benoeming van zooveel nieuwe magnaten van de liberale partij, dat daardoor de aanneming zich steeds onderscheidden door smaak en kunstzin boven alle andere volken van Europa. Inzonderheid in het boudoir der dame was eene vorstelijke weelde tentoongespreid, waarvan niemand in Ingelfingen zich een denkbeeld zou hebben kunnen vormen; daar ontbrak niets, waaraan zelfs de meest verwende dame behoefte kon gevoelen. Evenals genoemd vertrek eigenlijk de oorzaak scheen van al de overige, zoo scheen ook de bewoon ster ervan de hoofdpersoon te zijn aan wie de an deren zich ongeschikt gevoelden. Dewijl in de geheele woning overal platen en andere wandversieringen ontbraken, trokken in de eetkamer dubbel de aan dacht twee schilderijen, die twee verschillende, maar even sombere en eigenaardige steenen gewelven voor stelden, die wellicht zoogenaamde krypten of ge vangenissen moesten voorstellen. Onder deze schil derijen stond een eenvoudig stoeltje met een kleed overdekt. In deze eetkamer zaten Van der Valk of Frank of hoe hij ook heeten mooht en de dame met de gelaatstrekken der Bourbons. De maaltijd was juist geëindigd en de knecht, tevens koetsier, kamer dienaar en wat al meer, genaamd Philip Scharre, nam de schotels weg. »Zult ge dadelijk de brieven gaan halen?" zeide de vreemdeling. Onmiddellijk, mijnheer. Hebt u ook nog andere boodschappen in de stad De vreemde keek de dame aan. Deze antwoordde Vandaag niet, maar ik brand van verlangen naar zal zijn verzekerd. Anderen verwachten, dat de per soonlijke sympathie, die de Keizer blijkbaar voor de wetten koestert, voldoende zal zijn om de meerder heid der magnaten daarvoor thans gunstig te stem men. Het meest waarschijnlijk evenwel is, dat Keizer Frans Jozef zijn invloed zal aanwenden bij die mag naten, die aan het Hof verbonden zijn, om hen te bewegen verdere oppositie te laten varen. In ieder geval verwachten de voorstanders der wetten, dat, op welke wijze dan ook, de vergadering van mag naten tot andore inzichten zal komen. Binnen enkele dagen kan daaromtrent eene beslissing worden ver wacht. De jeugdige Koning van Servië heeft met zijne ukasen, waarbij vroegere besluiten omtrent het ver blijf zijner ouders binnen de grenzen des rijks zijn onwettig verklaard, heel wat verbittering gewekt. De radicalen in den land6, die de huidige regeering toch al niet erg gezind zijn, treden thans met dubbele driestheid op en zij hebben besloten op tal van plaatsen groote bijeenkomsten te organiseeren, ten einde op die wijze te protesteeren tegen het in hun oog onwettig verblijf van Koning Milan in Servië. Koning Alexander schijnt voornemens zijn wil met kracht door te zetten en hij heeft de politie en de troepen bevolen deze bijeenkomsten gewapenderhand uiteen te drijven. Maar al gelukt het hem op die wijze voor het oogenblik zijn macht te handhaven, het zal de vraag zijn wie in het eind zal zegevieren. Teg6n den wil des volks is geene onrechtmatige daad eens vorsten bestand. De toestand in Servië is intusschen het meest van belang in verband met de houding van Rusland en Oostenrijk. Nu hebben beide staten tot nogtoe zich onzijdig gehouden en op het geharrewar toe gezien zonder er zich mede te bemoeien, ofschoon beide er tegen zijn, dat Koning Milan in Servië blijft. Er zijn echter nu teekenen, die erop wijzen, dat Rusland eene andsre houding zal gaan aannemen. Althans enkele Russische bladen betoogen, dat de regeering krachtiger moet optreden, want dat de onttroning van Koning Alexander het eenige middel is om aan den benarden toestand van Servië een einde te maken. Begrijpelijker wijze laten die bladen echter op deze bewering niet volgen, wat er dan na die onttroning moet geschieden; en toch, dat is de groote quaestie, want Servië is nu eenmaal de twistappel, waarover de aangrenzende groote mogend heden het nooit eens kunnen worden, waaraan het dan ook uitsluitend zijne groote belangrijkheid voor Europa ontleent, evenals dit vroeger met Bulgarije het geval was. Zoolang nu Koning Alexander op den troon blijft gehandhaafd, zal de goede verstandhouding tusschen de mogendheden wel geen schade lijden. Maar wan neer de troon van Seivië vacant mocht worden dan ontbranden alle vorige twisten omtrent dit punt weder, en daarvan zijn de gevolgen niet te voorzien. Voor het overige levert de afgeloopen week met hare feestdagen niet veel stof op politiek gebied. In Italië is de oorlogsbegrooting nog steeds in behandeling, maar de meerderheid der Kamer steunt hst ministerie door alle voorstellen tot vermindering van het budget af te stemmen. Vermoedelijk be gint dadeljjk na de oorlogsbegrooting de strijd ovel de financieële ontwerpen, terwijl dan enkele be paalde zittingen zullen worden aangewezen tot af doening van de overige tijding." De bediende boog en verliet de kamer. Vindt ge niet, beste vriend", begon de dame, »dat wij reden genoeg hebben om nieuwsgierig te wezen, nu er zooveel plannen beraamd worden, die óf onze verwachtingen moeten bevredigen óf ze met éen slag moeten vernietigen »Het is meer dan nieuwsgierigheid, wat mij kwelt, prinses, het is onrust. Onze vrienden zijn meer haastig dan verstandig, meer onbezonnen dan bedachtzaam en zij staan tegenover een man, die het toppunt is van koelbloedigheid en berekening, een van die on tembare demonen, wier lot het is zichzelf ten val te brengen. Ik ben altijd een vijand van samen zweringen. De beste bedoeling kan ze niet goed maken en daarom hebben ze gewoonlijk tot resultaat, dat ze mislukken." Dat is een hard woord, waarde chevalierGij spreekt daarmede tevens het oordeel uit over uwe naaste bloedverwanten." »Hefc is mijne innige overtuiging." >Maar éene samenzwering" sprak de dame met een pijnlijken glimlach, terwijl ze hem hare hand toestak, gelukte toch! Mijne bevrijding!" Omdat zij tegen niemand gericht was en voor God en de menschen slechts ten doel had eene bijna ten doode opgeschreven hooggeplaatste vrouw" en hij wierp daarbij een beteekenisvollen blik op de beide schilderijen »te ontrukken aan de grootste aller aardsche verschrikkingen, aan den dood uit Tusschen Brazilië en Portugal zijn nu alle diplomatieke betrekkingen afgebroken. Niemand echter gelooft, dat er verder eenig ernstig gevolg van deze demonstratie te wachten is, want beide landen be vinden zich in zulk een berooiden toestand, dat ze overal hnnne aandacht aan te wijden hebben be halve aan buitenlandsche oorlogen. Vermoedelijk zal alles wel wéér in het reine komen na de uitspraak van den krijgsraad, waarvoor thans te Lissabon de commandanten der Portugeesche schepen terecht staan, die Da Gama en de zijnen aan boord hebben genomen. GOES, 21 Mei 1894. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het postkantoor te Goes L. J. Van Ingen, thans hoofdcommies der posterijen. De comm. der posterijen 2e kl. D. J. v. Bra a- k e n b ur g Jr. is verplaatst van's-Gravenhage naar Goes en de commies 2e kl. W. F. v. 01 d e b o r g h van Goes naar Breda. Tot dijkgraaf van den Nieuwen-Kra&ijertpolde is met 23 van de 24 stemmen door ingelanden be noemd dhr. L. Lucasse en met evenveel stemmen tot afgevaardigde in het waterschap voor de uitwa tering in de Piet dhr. B. J. R ij k. De heer W. H. Bakker van Rilland, ambte naar bij de centrale controle der staatsspoorwegen te Utrecht, heeft aldaar met gunstig gevolg examen gedaan voor letter B (Fransche en Duitsche talen). Bjj K. B. zijn benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Hoedekenskerke M. De R e g ttot lid van het uitvoerend bestuur van het waterschap der sluis aan de Wielingen J. F. Hennequin; tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den polder Willem te St.-Philipsland en voor den polder Anna Jacoba te St.-Philipsland P. Vogelaar. Bij kon besluit is op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan P. K o d-d e, als gezworen van het waterschap St. Annaland. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der dir. belast., invoerr. en acc. en der haven en sehut- gelden op het kanaal van Walcheren te Veere c. a. B. J. J. M. Timmerman, ontvanger der dir. belast, en acc. te Bellingwolde. Te Middelburg overleed op nagenoeg 70-jarigen leeftijd de heer Willem Zoeller, deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank en het kanton gerecht aldaar. Hoewel reeds eenige jaren lijdende, nam hij altijd met nauwgezetheid zijne betrekking waar; voor ieder had Zoeller een goed woord en een gul glimlachje over. De rechtbank en het kanton gerecht verliezen in hem oen ijverig en nauwgezet ambtenaar, de maatschappij een braaf burger, en menigeen een oprecht vriend. In het belang der houders van Zuid-Ita- liaansche spoor weg-obligatiën is door het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam een doeltreffenden maatregel genomen. Op deze obligatiën wordt, ook al zijn zij uitgeloot, de rente ad 3 pet. door de maatschappij tegen over gave der coupon steeds doorbetaald. Komt men dus wraak, en haar de vrijheid, het zonlicht, eene ge lukkige toekomst tegemoet Hij hield op. De dame was nog bleeker geworden en zij sloeg de oogen neder alsof zij hare innerlijke ontroering wilde verbergen. »Ik weet dit, dierbare Lode wijk En zelfs deze edelste van alle samenzweringen kostte een offer; zij kostte u den besten vriend, die uw bondgenoot bij mijne bevrijding was »Ach waren wij toch beiden maar t9 gronde ge gaan!" riep de chevalier op smartelgken toon.Gij zoudt dan wel niet door onze hand bevrijd zijn, maar die rampzalige verwisseling van personen had dan ten minste niet plaatsgehad. De andere was dan nu ten minste niet de gelukkigeO, mijn Goddan ook hadt gij niet dat eindelooze heen en wéér trekken, die verdenking, waaraan ge aan mijne zijde blootstaat, te lijden gehad. Dat is het verwijt, dat aan mgn geweten knaagt, de slang, die, ofschoon gedood, altijd grooter en meer pijnigend herleeft. Het is het noodlot, dat ik over u bracht, mijn nood lot om het wezen, dat ik aanbid, waarvoor ik had gehoopt te mogen sterven, juist door de samen zwering, die ik met mijne vriendöh had op touw gezet, in het verderf te storten. Doelloos te sterven, zooals Cornelius Van der Valk, is daarentegen een geluk, want te sterven is inderdaad gewin." Hij stond, door zijne gemoedsaandoeningen overstelpt, van zijn zetel op en schreed met groote stappen door de kamer. De dame verhief zich eveneens, snelde op den.

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1