Eei Ég is zeker, I Behoudens de voorstellen van den heer Sinke en eeue voorafgaande nauwkeurige be- en omschrijving van de concessie-voorwaarden werd het plan met algemeene stemmen goedgekeurd. Ten slotte deelde de Voorzitter nog mede, dat B. en W. geen termen gevonden hadden om tot een wijziging der politie-veroidening, met name de be palingen der brandweer, over te gaan. Zij verzochten dat mogelijke voorstellen der leden schriftelijk zouden worden ingediend. De heer Cupéry kondigde een voorstel tegen de eerstvolgende vergadering aan. Daarna werd de vergadering gesloten. llorsele. Volgens de ter inzage liggende b e- g rooting van den calamiteuzen polder Bor- sele zijn de inkomsten en uitgaven voor 1894/95 geraamd op een gelijk bedrag van f34427,56. Voor goed slot is uitgetrokken f 295,85, voor pachten enz. f526,72 en voor dijkgeschot f33604,99. De kosten van beheer zijn begroot op f 505 en die van af- en uitwatering, wegen enz. op f730,40*, de bijdrage voor zeewering enz. op f32850,98 en die voor uit koop van tollen enz. op f225. Voor onvoorziene uitgaven zal beschikbaar zijn f 116,18. Kiliewoudsdijk. In de Woensdag jl. te Drie wegen gehouden algemeene vergadering van inge landen van liet Calamiteuse waterschap Ellewoudsdgk werd aan den heer J. Bruiuooge op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf en in zijne plaats benoemd de heer J. Bruggeman te Driewegen, thans gezworen. Voor laatstgenoemde betrekking werd benoemd de beer E. A. Vai der Bent alhier. Ook word o. a. nog behandeld een verzoekschrift van den gemeenteraad van Driewegen tot het ver- leenen eener bijdrage iu de kosten van verharding van do tot den steiger aan de staartnol leidende wegen. Hierop werd, evenals de vorige maal, af wijzend beschikt. Het Rijks post-entelegraafkan- t o o r te Tolen is dezer dagen door den hoofd opzichter van de landsgebouwen opgenomen en aan het Rijk opgeleverd. Het is een der fraaiste gebou wen van Tolen, een flink kantoor, een ruime ves tibule en eene geschikte directeurswoning vormen het geheel. De telegraaf- en telefoonlijnen zijn reeds aangelegd, zoodat te verwachten is dat het gebouw spoedig in gebruik zal genomen worden. Nador meldt men uit Zieriksee De als spoedeischend bijeengeroepen raadsverga dering werd bijgewoond door 9 leden. De voorzitter deelde mede dat hij deze vergadering had belegd, omdat de zaak van de openbaarmaking van zaken in bes^ten raadszittingen besproken, in onderzoek bij de justitie isdat het niet onmogelijk is, dat hij of een der raadsleden zal worden opgeroepen tot het afleggen van getuigenis, en dat het daarom wenschelijk is, de geheimhouding voor de justitie op te heffen. Na eenige gedachtenwisseling werd dit voorstel met 6 tegen 2 stemmen aangenomen. De heer De Looze vroeg het woord voor een per soonlijk feit. Het had hem ten hoogste verwonderd, dat hij in de vorige raadsvergadering alleen aan wezig was, en die bevreemding nam toe na de voorlezing van den blief der negen raadsleden, waarvan hij geen kennis droeg. In zijne cvitiek over die handeling ver viel spreker in personaliteiten, zoodat hem, na alreeds tot de orde geroepen te zijn, door den voorzitter het woord werd ontnomen. De heer De Crane zeide, dat lig den bedoelden brief gaarne onderteekend heeft, maar dat hij niet heeft geweten, dat die niet aan alle raadsleden ter onderteekening is aangeboden. Inmiddels is de directeur-uitgever van de Zierik- zeesche Nieuwsbode Dinsdag uit de gijzeling ontslagen. Woensdagavond heeft zoowel de fractie der liberale Kamerleden, die vóór het kies- wetontwerp-Tak was, als die welke daar tegen was, »Ik geloof waarlijk, dat u gelijk hebt, gravin Maar dan was toch eene eenvoudige aanwijzing vol doende geweest en dan behoefde men daarom nog niet zoo kras op te treden." Bovendien" viel Stepples in de rede, »is er niets gebeurd, dat niet door de neutraliteit werd geöischt." »Dat is alles goed en wel, mijn beste directeur! maar het komt er hier vermoedelijk op aan den beleedig- den trots van den Hollandschen mijnheer tevreden te stellen, hem door eene groote demonstratie te vleien en hem een buitengewone genoegdoening te verschaffen »Op onze kosten De Wurtembergers zijn wer kelijk zeer vriendelijke buren." »Bovendien, hoewel ik toegeef dat uwe onder stelling veel waarschijnlijks bevat, gravin, heb ik toch tegen dezen mijnheer Yan der Valk nog vrij wat andere bezwaren." Welke dan Wanneer deze Van der Valk alleen handelsman is en hierheen is gekomen om eene ünanciöele aan gelegenheid in stilte te regelen, hoe komt het dan dat het signalement van dien Frank, den Bourbon- schen agent, op bem past »Dat is waar. Evenwel, hieraan kan dezelfde ver gissing ten gronslag liggen, die mijnheer Kannle en ik begingen, toen wij in Van der Valk's dame eene Bourbonscbe prinses meenden te herkennen." »Dat heb ik, eerlijk gezegd, altijd betwijfeld hernam Stepples. »Hij moge dan noch een Bourbonsche prins noch de agent Frank zijn" liep Kannle, »dat hij met de prinses Rohan en met Enghien briefwisseling houdt, met de meest besliste vijanden van het tegenwoor dige Frankrijk, is toch waarachtig zonderling bij een man, die in stilte met Wurtemberg geldzaken te behandelen heeft en bovendien zijne vrouw zoo verborgen houdt dat zijn eigen bediende niet eens het eten op tafel mag brengen. Gelijkt dat niet wat op dubbelzinnigheid 1 Kan hij niet den schijn aan nemen de eeue partij te dienen om ouder hare bt- eene vergadering gehouden. De eerste heeft een bureau geconstitueerd, bestaande uit de heeren Borgesius, Veegens en Cremer. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar vier studenten in de geneeskunde aan een der Nederlandsche universiteiten kunnen worden aangenomen om voor rekening van het departement van marine te wor den opgeleid tot officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht, onder genot eener subsidie van f7000, overeenkomstig de bepalingen van het reglement, vastgesteld bij koninklijk besluit van 6 Mei 1886 no. 41 en gewijzigd bij koninklijk besluit van 12 April 1889 no. 66. Belanghebbenden kunnen zich, onder overlegging der stukken, bedoeld in gemeld reglement, bij gezegeld request wenden tot den Mi nister voornoemd. Het reglement voor de opleiding is verkrijgbaar bij het departement van marine. In zake de eedsquaestie van den semi-arts aan de universiteit te Amsterdam is door den Minister heslist, dat zijn verzoek om eene belofte in plaats van een eed af te leggen is toe gestaan. Over het onderwerp landbouw-crediet, aanhangig bij het Nederlandsch landbouw-comitc, heeft de secretaris van dat college, mr. Ferf, eene schriftelijke inleiding samengesteld. De steller der memorie ontkent de noodzakelijkheid van het op richten eener staatshypotheekbank en betoont zich ook een tegenstander van het gebruik der gelden van de rijkspostspaarbank voor de bevordering der instelling van plaatselijke banken en van de rijks hypotheekbank. Daarentegen is hij bepaald van meening, dat de Staat iets kan doen ter bevordering van het land- bouwcrediet. Teneinde de schuldenaars onafhanke lijk te maken van de willekeur van den schuldeischer, vestigt schr. de aandacht op het stelsel van onder linge samenwerking, m. a. w. op de coöperatie, waardoor de landbouw meer zelfstandig en meer on afhankelijk van den geldschieter zal worden. De voordeelen eener krachtige coöperatie onder den landbouwenden stand in het licht stellende, be veelt mr. Ferf de raiffeisen kassen aan, ook als mid del van geldbelegging voor den boer. Zijn inziens moet een goed werkend stelsel van landbouwcrediet voldoen aan de navolgende eischena. er moet ge leend kunnen worden op langen termijn; b. er moet afgelost kunnen worden bij gedeelten en op bepaalde tijdstippenc. er moet uitgeleend worden tegen lagen interestd. ieder solied landbouwer tot den kleinsten toe moet deelnemer kunnen zijn en aan hem voor schot verleend kunnen worden; e. de leden moeten zooveel mogelijk het geld, dat zij beschikbaar heb ben, niet renteloos laten liggen, maar iu de bank beleggen. Als grondslagen, waarop de landbouwbanken moe ten beruster, stelt mr. Ferf voor a. solidaire aan sprakelijkheid, b. dat het bestuur kosteloos het werk op zich neme. Volgens zijne overtuiging is dus ook buiten de staatshypotheek of voorschot van staats wege wel eene betere regeling van het landbouw crediet te verkrijgen en wel door het oprichten van coöperatieve spaar- en voorschotbanken. Aan het Nieuws van den Dag wordt uit Batavia De adspirant-controleur Föringer en zijne vrouw zijn te Maros (Celebes) in een amok vermoord". De heer M. Föringer was sedert 21 December 1892 adspirant-controleur en was geplaatst te Maros (afd. Noorderdistricten), onder den adsistent-resident Dirksen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren hebben de commission \an onderzoek over de geloofsbrieven gerapporteerd scherming des te veiliger voor de tegenpartij werk zaam te kunnen zijn Inderdaad" sprak de gravin, »deze Wurtern- bergsche dreigbrief maakt dezen geheimzinnigen mijn heer eigenlijk nog meer verdacht en de zaak nog meer ingewikkeld." Juist mijne meening zeide Stepples tot Kannle. Daarom stel ik voor aan de regeering te Stuttgart de verzekering te geven, dat Van der Valk door ons niet bemoeielijkt wordt, dat hij doen en laten kan wat hij wil en dat hem dit dadelijk is mede gedeeld, maar dat we geheel in den geest van de vredesbepalingen van Luneville tegen hem zijn op getreden en dat zijn geheimzinnige levenswijze alleen oorzaak is, dat we hem voor iemand anders hebben gehouden dan bij is. Daarbij kunnen dan al de redenen, waarom hij ons verdacht scheen, worden opgesomd, zooalszijne gelijkenis met Frank en zijne betrekking tot Enghien en verscheidene per sonen in Frankrijk". »Dat zou ik toch niet doen" viel de gravin hem in de rede. »Er is, geloof ik, een andere uitweg om den keurvorst te bewijzen, dat gij volkomen wettig hebt gehandeld, zonder daarbij onze verdenking aan de groote klok te hangen. Men wil blijkbaar eene genoegdoening om den Hollandschen gezant te be vredigen. Welnu, geef die en maak tevens Van dei- Valk onschadelijk. Ziehier mijn plan. Binnen enkele dagen reis ik naar Stuttgart; geef mij nu eene officiëele uiteenzetting mede van de redenen, waarom gij den vreemdeling verdacht, en schrijf er bij dat ge dezen weg in plaats van den ambtelijken kiest om eerst nadere inlichtingen te erlangen omtrent het zonderling optreden van Van der Valk, zoozeer in strijd met de eischen dtr onzijdigheid. Dezen brief geef ik in persoon aan Heerdegen wien ik goed ken, en ik vertel hem tevens wat ik door eigen aan schouwing van het zonderlinge paar weet. Een dergelijk bewijs van voorzichtigheid, en plichtsver vulling tevens, zal goed opsfpnomen worden en uwe vertoogen zulten veel me*r ingang vinden, dan wan- tot toelating van alle leden, behalve de aigevaar- digden van Eist en Beverwijk. Ten aanzien van Eist is voorgesteld opvraag der stembriefjes van de her stemming en het vragen van inlichtingen aan den Minister omtrent beweerde onrechtmatige deelne ming van een gemeentebode aan de werkzaamheden van het stembureau. Ten aanzien van Beverwijk is de meerderheid der commissie voor toelating van don heer Borret. Een lid acht nadere gegevens noodig voor de beslissing en stelt voor: opvraag der stembriefjes. Alle leden zijn toegelaten. De conclusie van Eist is goedgekeurd en de beslissing inzake de conclusie van Beverwijk verdaagd tot Dinsdag 11 uur. Daarna zijn de leden, voor zoover aanwezig, door den voorzitter beëedigd. De heeren Schepel, Gerritsen, Lieftinck, Pijtter- sen, Van Dedem, Van Alphen, Van Delden, Lely, Ferf, Heldt, Hartogh, Kerdijk, Cremer, De Boer, Mees, Hintzen, Plate, Van Gennep en Serefc hebben de belofte afgelegd; de overige leden de eeden. De stemmingen voor de nominatie voor het voor zitterschap hadden het volgende resultaat Eerste candidaat. (Eerste stemming, 88 stembrief jes.) Uitgebracht op de heeren Gleichman 76, M. Mackay 5, Tak 2 stemmen en op ieder der heeren De Beaufort (Amsterdam), Borgesius, Kuyper en Lobman ieder 1 stem. Blanco 1 biljet. De heer Gleichman is dus eerste candidaat. Tweede candidaat. (Eerste stemming, 88 biljetten). Gekozen de heer Van der Schrieck met 46 stemmen. Voorts hadden de heeren Borgesius 25, Tak 5, Cremer 4, De Beaufort (Amsterdam) 3 stemmen en ieder der heeren A. Mackay, Lohman en Kuyper 1 stem, blanco 2 biljetten. Derde candidaat. (Eerste stemming, 88 biljetten). De heeren De Beaufort (Amsterdam) 39, Borgesius 31, Lohman 8 stemmen en verder de heeren Cremer, Tak, Veegens, Kuyper, Mackay en jhr. De Beaufort ieder 1 stem. Blanco 5 biljetten. Eene tweede vrije stemming is noodig. Uitgebracht werden op de heeren De Beaufort 44, Borgesius 37, Lohman 5, Veegens 2 stemmen, blanco 1. Bij de herstemming zijn uitgebracht op de heeren De Beaufort (Amsterdam) 47, Borgesius 35, Veegens 2 stemmen en Lohman 1 stem. De heer De Beaufort is dus derde candidaat. Burgerlijke Stand van ëoas van 16 tot 18 Mei 1894. Overleden 17, Friderich Wachmann, 63 j., ge huwd met Johanna Kegel. Marktberichten. MIDDELBURG, 17 Mei 1894. Uit Walcheren was heden slechts een matige aanvoer van tarwe ter markt, die vorigen weekprijs opbracht, weinig ging er in den handel om. Andere artikelen zoo goed als opgeruimd te bes-houwen. Boter f 0 80 a 0,90 per K.G. Eieren f 2,80 per 100 stuks. A. d-v Tteti+ien Zaterdag den 19 Mei hopen onze fa geliefde^ ouders JOHANNES LAMBERTES DODMOND i) MARIA JOHANNA VAN RANST S T hunne jj f 35-jarige Echtvereeniging S te herdenken. God spare hen beiden nog vele jaren. if) Uit aller naam jj H. DODMOND en Echtgenoote. v! Ierseke, 16 Mei 1894. fa neer ge die openlijk uitspreekt als antwoord op eene aanklacht van den Hollandschen gezant, wiens be middeling de keur vorstelijke regeeriug noodig heeft om aan geld te komen". Er ontstond eene pauze, waarin de heeren over het diplomatieke voorstel van de gravin nadachten. Zij gevoelden, dat deze hun den veiligsten weg wees, maar niettemin had vooral Kannle daartegen groote bezwaren. Hij stemde dan ook toe met de verklaringNiettemin blijf ik van gevoelen, dat dit niet de beste weg is om de zaak tot een einde te brengen. De tijd zal leeren of ik mij vergist heb Hij trok zich daarop met Stepples op zijn bureau terug en terwijl deze alles voor de gravin noteerde, schreef Kannle aan Van der Valk een brief, waarin hij hem verzocht de genomen maatregelen niet ten kwade te duiden, want dat ze alleen het gevolg waren van de neutraliteitsbepalingen bij de vrede van Luneville vastgesteld, en hem verder meldde, dat hij geheel naar zijn goedvinden in Ingelfingen kon leven. In antwoord op dit schrijven bracht de apotheker Zemplin de mondelinge boodschap, dat de graaf door eene pijnlijke hand verhinderd was te schrijven, maar dat hg volkomen bevredigd was door de ver klaring van den regent en dat hij dadelijk aan den Hollandschen gezant Van Ginkel te Stuttgart ge meld had, dat de geheele zaak een misverstand was en dat bij geen reden tot eenige klacht had. Ofschoon noch Kannle, noch Stepples, noch de gravin deze wijze om de zaak bij te leggen aange naam vonden, werd er eene opheldering naar Stutt gart gezonden, zoo tam als er maar een uit Kannle's pen kon vloeien. Eenige dagen later vertrok de gravin inet den brief van den directeur van politie, en de vreemdeling verzond en ontving weder tal rijke brieven en men zag zijn rijtuig evenals voor heen, zelfs in het minder gunstige jaargetijde, de Sinteringer-poort uitrijden, (Wordt vervolgd.) Den 25 Mei a. s. hopen onze ge- liefde ouders f) Cu. VAN DER BORGT en CATHARINA LOMMERS, hunne Y 40jarige Echtvereeniging 'J te herdenken. Hunne dankbare kinderenbehuwd- en kleinkinderen, fj Wemeldinge, Mei 1894. pi Voorspoedig bevallen van een Zoon F. S. C. H. BRUGGEMAN— overtveld. Amsterdam, 17 Mei 1894. Heden overleed, na een kortston dig lijden, ons geliefd zoontje AUGUSTIJN MARINUS, in den aanvalligen leeftijd van 4 jaar, 5 maanden en 2 dagen. Waarde, 12 Mei 1894. M. ALLEWIJN. A. M. ALLEWIJN— overbeeke. Heden overleed, na een langdurig zacht lijden, ons oudste dochtertje LIVINA JOHANNA, in den jeugdigen leeftijd van ruim 13 1/2 jaar. Hansweerd, 14 Mei 1894. A. W. RIJNBERG. H. A. RIJNBERG—Maat. Heden overleed plotseling onze geliefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader LAURUS JACOBUS OVERBEEKE in den ouderdom van 61 jaar, 6 maan den en 23 dagen. Hij, die geen rekenschap van Zijne daden geeft, sterke ons in deze voor ons allen zoo zware beproeving. Krabbendijke, 14 Mei 1894. Wed. L. J. OVERBEEKE geb. Kesteloo, kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Heden overleed te Krabbendijke plotseling tot onze diepe droefheid onze geliefde broederbehuwdbroeder en vriend LAURUS JACOBUS OVERBEEKE, in den ouderdom van 61 jaren, 6 maanden en 23 dagen. Uit aller naam, Mevr. M. J. OVERBEEKE. Goes, 14 Mei 1894. Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de HH. Sacra menten der Stervendenonze geliefde echtgenoot, vader, grootvaderbroeder en oom, de Heer FREDERIKUS WILHELMUS WACHMANN, in den ouderdom van ruim 63 jaar. Uit aller naam, MevrouwWed. F. W. WACHMANN Kegel. Goes, 17 Mei 1894. Heden ontvingen wij uit Vogel- Centre (Mich., N.-A.) het treurig bericht, dat op 3 Mei onze geliefde dochter en zuster AALTJE VAN OOSTEN, echtgenoote van W. Wondergem, na een kortstondige ongesteldheid van slechts 2 uren, is overleden, in den ouder dom van 57 jaren en 3 maanden. Zwaar valt ons dit verlies. Wed. C. VAN OOSTEN en kinderen. Ierseke, 18 Mei 1894. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden echtgenoot, vader, zoon en broeder, den heer LEENDERT VAN VERRE, betuigen wij onzen hartelgken dank. Wed. L. VAN VERRE— Van der Linde, B. VAN VERRE, L. VAN VERRE—Fontein, Middelburg. Wed. S. SINKE— De Broekert, Wemeldinge. Sunlight Zeep geeft steeds ver- ij? blijdende uitkomsten, terwijl na- maak altijd teleurstelt. Het woord »Sunlight" is gestempeld op ieder stuk, let vooral hierop, want eerst ij* dan is men verzekerd eene uit- muntende Zeep, vooral voor de Wfa wasch, te ontvangen. Overal ver- krjjgbaar 35 ©t. per doos. jj

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2