gas verbruikers niet billijk te acbten is, ben te be zwaren met de rente en de aflossing van voor verdere uitbreiding benoodigde gelden, terwijl zij de betrek kelijk zware aflossing van de leening voor aankoop •n verbouwing der fabriek dragen. De fiaanciëele commissie beeft geen bezwaar tegen het voorstel van B. en W. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging of hoof delijke stemming aangenomen. De beer Quist vraagt of de cokes van de gas fabriek een regelmatigen aftrek hebben Hij vraagt ditomdat andere fabrieken daarmede wel eens moeielijk zitten en hem de prjjs der cokes wel wat hoog voorkomt, vooral met bet oog op de concurrentie. De beer Ramondt, voorzitter der gascommissie, antwoordt, dat de cokes geregeld worden van de hand gezet. Alleen in het voorjaar, als de voorraad wat groot is, wordt wel eens een bod uitgelokt voor eene groote partij op eenmaal, waarvan des verlangd ieder kan profiteeren. De beer Quist dankt voor de bekomen inlichtingen. De vergadering is daarna op de gewone wijze Gemengde Berichten. A. s. Dinsdag (3en Pinksterdag) zal »Euphonia" 's avonds in de tent op de Groote Markt eene uit voering geven. Wanneer het waar is, wat sommigen beweren, dat bet aantal rookers afneemt, schijnt dit toch niet te beletten, dat er steeds meer leveranciers van sigaren opdagen. Ook onze stad is er ruim van voorzien maar dit heeft den beer A. S. J. Dekker in de Koningsstraat alhier niet weerhouden bij zijn handel in porselein-, glas- en aardewerk een depot te opanen van sigaren van de fabrikanten Schinkel en Dingier te Kampen. Het merk »Parlementair discours" dat in dit no. geanonceerd wordt, beeft zelfs voor niefc-rookers eene bijzondere eigenschap althans voor zoover ze aan politiek doen dewijl zij zich in bet bezit kunnen stellen van de portretten onzer voornaamste heden- daagsebe staatslieden en partijleiders, waarmede elk kistje is versierd. Deze allen genieten van het geurige product der genoemde firma, onder bet voeren van een parlementair discours." Om de aardig bedachte reclame vestigen wij de aaudacbt op dit merk. Aan bet kantoor van den correspondent der Ned. Bank, de firma G. J. en A. E. Groeneveld, te Winschoten, verscheen Maandagnamiddag j\. zekere H. L. E., om te trachten de nog niet verschenen rente te innen van eenig kapitaal ten behoeve van zijne minderjarige kinderen uit een door den dood der vrouw ontbonden huwelijk, op bet Grootboek ingeschreven, waarvan echter de uitbetaling werd geweigerd. Op betzelfde kantoor was op dat moment vijftien mille in een gelijk getal bankbiljetten, ieder van f 1000, uitbetaald, en de eigenaar van dat be drag wisselde op korten afstand van de plek waar de biljetten nedergelegd wareD, eenige woorden met den chef der firma. In een ommezien greep E. de vijftien bankbiljetten in zijn vuist, en met de woor den »daar heb ik eerst genoeg aan" verliet bij bet kantoor, doch niet zoo vlug of de rechthebbende wist hem bij den arm te vatten en met kracht naar binnen te trekken. Niet dan na zeer veel moeite en krachtsinspanning gelukte bet, de gesloten vuist open te krijgende biljetten, ten deele zeer gehavend, werden bemachtigd, waai na het sujet door den in middels ontboden maréchaussee in ontvangst geno men en in verzekerde bewaring gebracht werd. Tegen brandnetelstekeu en bet jeuken bij huid ziekten heeft dr. Bourdeaux met goed gevolg toe gepast een mengsel van gelijke deelen kalkwater, laurierknrswater en glycerine. De zieke doelen wor den met deze vloeistof ingewreven, en zonder af te drogen met een dunne laag watten bedekt; de pijn wordt aldus dadelijk verzacht. (Mbl. t. V.) Volgens te Amsterdam ontvangen draadberieht uit Batavia is aldaar een pitroleummagazijn, waarin ca. 55000 kn. waren opgeslagen, door brand ver nield. Van de petroleum waren 37000 kn. gemerkt H R en 18000 kn. M Co. (Hbl.) Omtrent den wielerwedstrijd, Zondag te Aken gehouden, wordt bet volgende medegedeeld By den wedstrijd op 5000 meter, waarbij van meet af werd gereden, waren de deelnemers in twee afdeelingen gesplitst. Van het eerste deel won de bekende Franktorter wielrijder Aug. Lebr, van bet tweede deel Jaap Eden, zoodat zij met nog een Duitscher moesten kampen om de drie prijzen. Een der banden van Lehr's wiel was lek gewor den, waarom bij voorgaf niet te kunnen rijden. De band werd hersteld, doch Lebr bleef weigeren. Eden bood hem een nieuwen band aan, doch ook Bedoelt ge daarmede, dat ik hier onder politie toezicht zou moeten blijven tot die Frank zal ge vonden zijn en gij u zult overtuigd hebben dat wij twee verschillende personen zijn Ik waarschuw u vriendschappelijk, mijne beeren, mijn geduld niet op die wijze uit te putten. Gjj zoudt wel eens kunnen ondervinden, dat een dergelijke maatregel voor u zeer onaangename gevolgen zou met zich brengen." Zoudt ge ons willen dreigen Kannle richtte zich op in het volle bewustzijn zijner waardigheid. Welnu allereerst zal ik u bet bewijs leveren, dat wij volstrekt niet bang zijn, voor wat ge over ons zoudt willen brengen. Wij handelen bier ambtshalve! Het is bewezen, dat gij met emigranten in corres pondentie staat en ook, dat gij op meerbedoelden Frank gelijktVerder staat in uw pas niets van deze dame en we hebben reden om te gelooven, dat ze u niet vrijwillig volgt en »Hm, hm hoestte Stepples, zoo bard, dat Kannle hem verschrikt aankeek. Men weet ten minste niet" zeide de directeur, »of deze dame uwe ecbtgenoote, uwe verloofde, uwe zuster, of hm, hm." »Of wat 1" sprak de vreemdeling met donderende stem en de aderen op zijn voorhoofd zwollen op dit hielp niet en toen hij bleef weigeren en nadat Eden hem een geheel stel nieuwe wielen bad aan geboden, floot bet publiek Lebr uit. Jaap won den eersten prijs, den leiderprijs en den recordprijs. Toen bij daarna met den beer F. Grund op den tandem uitkwam en met dezen alle andere mede dingers reeds ver achter zich bad gelaten, slipte in een der bochten hun wiel, zij buitelden om, en Jaap bezeerde zich zeer ernstig aan beide knieën en de linkerband. De politie te Luik gelooft, dat zij den dader van den dynamiet-aanslag, waarvan dr. Renson bet slachtoffer werd, in Lauden beeft. Men beeft nameljjk een Duitscb anarchist, Scblebacb gebeeten, in hech tenis genomen. De man, tegen wien ernstige ver moedens bestaan, bad te Luik een herberg en stond daar wegens zijne deelneming aan de beweging der anarchisten reeds sedert eenigen tijd onder streng toezicht der politie. De toestand van den gewonden geneesheer blijft zeer ernstig. Vermoedelijk zal dr. Renson zijne beide oogen- verliezen, tenzij de operatie, welke men nog zal beproeven, mocht baten. Tegelijkertijd met Schlebacb werd nog een andere anarchist in hechtenis genomen. Het gerucht wil, dat ook deze met den aanslag in verband staat, maar tot dusver is de uitslag van bet gerechtelijk onderzoek nog niet bekend. Een brand, die Maandagochtend in het dorpje Gatow uitbrak, had weldra twee woonhuizen, twee scharen en drie stallen aangetast en zou zeker het gebeele plaatsje in ascb gelegd hebben, indien er niet dadelijk krachtdadige hulp, door den Duitscben keizer in persoon aangevoerd, aanwezig geweest ware. De keizer was namelijk juist op zijn jacht Alexandra in de nabijheid en begaf zich dadelijk aan wal. Bij gaf bevel, dat de manschappen van bet jacht dadelijk alles tot redding in bet werk zouden stellen, dat zij een keten zouden vormen, waarlangs de emmers van band tot band zouden worden aangereikt en snelde vervolgens elk brandend buis binnen, om te vernemen, of zich aldaar nog menscben of dieren bevonden. Hij hield zelf bet oog op de door de inmiddels aangerukte brandweer in het werk gestelde pogingen en zijne naaste omgeving werkte ijverig tot het blusschen mede. Te midden der brandende gebouwen verrichtten booge officieren reddingsdien sten en een oude generaal hanteerde langen tijd met groote behendigheid de slang. Vooral hielp de keizer mede tot het redden van de have der bewoners, tweemaal nam bij zelf een bijl ter band om eenige hinderpalen uit den weg te ruimen. Tegen don middag gelukte bet den brand meester te worden en om twee uur was bet gevaar voor verdere uit breiding geweken. Eerst over zessen was de Berlijn- scbe brandweer weder in de hoofdstad teruggekeerd. De gezondheidstoestand der uit de Lügloch- grot geredde onderzoekers is minder gunstig dan eerst gemeld werdDe geneesheeren vreezen zeer, dat de geredden misschien typhus of een zware longontsteking te doorstaan zullen hebben. Zij hebben in de grot een verschrikkelijken tijd doorgebracht. Zy hebben beproefd zwemmende den uitgang te bereiken toen dit echter mislukte waren zij genood zaakt in de zeer kille omgeving in bun natte klee deren te blijven staan. De temperatuur was 8 1/2° C. de kleederen droogden niet. Gedurende de negen dagen, welke zij in de grot doorgebracht hebben, beeft geen van ben een oog geloken. Van alle geredden waren de gezichten geel en was de huid verschrompeldonophoudelijk gingen bun rillingen over bet lichaam, terwyl zij de bevende handen niet stilhouden konden. De bladen zijn vol bijzonderheden omtrent de red ding der gevangenen. Zie bier boe deze beeft pbats gehad. Toen de ingang door de werking van dynamiet wijd genoeg was geworden om aan een mensch door tocht te verleenen en bet water van den Wildbach door het sluiten der dammen begon te zakken, kropen een aantal personen door het gat en zagen by verder doordringen in bet bol de weerkaatsing van kaarslicht op den waterspiegel. Op dit oogenblik werden de gevangenen hunne reddeis gewaar, en begroetten ben met jubelkreten. Dezen riepen daarop luidkeels boe bet bun ging, waarop geantwoord werd, dat allen naar omstandigheden welvarende waren en nog wat licht en proviand hadden. Daarop reikte men bun een aan een staak gebon den pak toe, dat melk, cognac en kaarsen bevatte. Tevens werd bun verzocht zich zoo ver mogelijk van de opening te verwijderen, omdat men den uitgang door middel van dynamiet nog grooter wilde maken. Toen de reddingsexpeditie weer uit het bol terug kwam en bet verrassende resultaat aan de omstan ders mededeelde was de opgewondenheid z^er groot van toorn. Jammer, dat ge geen edelman zijt, mijn beer Kannle, geheimraad enz., anders zou ik u op andere wijze te woord staan Daarop wendde hij zich tot de dameZoudt u zoo beleefd willen zijn deze menscben te zeggen in welke betrekking wij tot elkander staan Ik verklaar u" sprak de gesluierde zacht, »dat deze heer mijn echtgenoot is en ik hem vrijwillig overal volg." Terwyl zij deze woorden op roerenden toon uitsprak, liet zij den sluier los en vatte de hand van Van der Valk, als ware zij bang hem te moeten verliezen. De bergwind, die intnsschen opgestoken was, gierde eensklaps zoo krachtig door het kleine dal, dat hij den sluier der dame ophief en allen vergunde baar gelaat te aanschouwen. Het was thans zeer bleek en er hingen tranen aan bare wimpers. Het was een oneindig schoon, edel en treffend gelaat. De gravin von Berlicbingen uitte een zachten kreet en Kannle deed verbluft eene schrede achter waarts. Maar de vreemdeling keerde hem vol ont zetting den rug toe en hielp de dame snel den sluier weder vóór het gelaat trekken en de uiteinden vaster om haar hals binden. (Wordt vervolgd.) en dadelijk verspreidden telegraaf en telepboon de heugelijke tijding overal heen. In Graz werd op den slotburg eene witte vlag uitgestoken ten teeken dat de gevangenen gered warentevens werd de Keizer van bet gelukkige resultaat dadelijk in ken nis gesteld. Toen 's middags 5 uur bet gat groot genoeg was om aan de gevangenen doortocht te verschaffen, waren duizenden uit Graz gekomen om dit interessante schouwspel bij te wonen, terwijl 1 doctoren, ziekenwagens en leden van bet Roode j Kruis met bun materiëel aanwezig waren om de eerste hulp te verleenen. De eerste die er uit kwam was de 15jarige Rudolf Haid. Hij had bet meest door angst geleden en was in dia 8 dagen een grijsaard geworden men vreest voor zijn verstand. De anderen daartegen bevinden zich in vrij goeden toestand. Zij werden allen naai de inmiddels ingerichte noodbarak gebracht, te bed gelegd en gelaafd, terwyl doctoren bun de noodige geneeskundige hulp verleenden. Eerst een paar uren later waren de geredden in staat om hunne lotge vallen mede te deelen. Uit bun verbaal blijkt dat, toen zij, na bet bol onderzocht te hebben, Zondag den 29en April de grot weder wilden verlaten, zij bemerkten dat de uitgang onder water stond. Zij waren hevig verschrikt, en hoewel zij den nacht zoo rustig mogelijk poogden door te brengen, was er van slaap geen sprake. De eerste 48 uren waren de ergste, want zij hadden bijkans geen provivand of licht medegenomen, zoodat zij de wanhoop nabij waren, toen een hunner Dinsdag een kistje zag komen aandrijven. Zich daarvan meester te maken en bet te openen was bet werk van een oogenblik, en tot hunne groote vreugde bevatte het vleescb, kaarsen, brood, kaas en een brief, waarin zij lazen, dat redding in aantocht was en men dit kistje op goed geluk aan den stroom bad toevertrouwd. Aan de gelukkige omstandigheid, dat die zending baar doel bereikt beeft, is bet toe te schrijven, dat de gevangenen in bet leven gebleven zya. De hoop echter, dat zij nu spoedig uit bunnen benarden toe stand verlost zonden worden, ging niet zoo snel in vervulling, want de Woensdag verstreek, en bet werd Donderdag en Vrijdag zonder dat de zoo vurig verwachte redding kwam opdagen. Reeds van te voren had men de rantsoenen zorgvuldig afgepast, maar deze moesten nog gehalveerd worden, toen de hulp niet zoo spoedig kwam als men gehoopt bad. Op bet oogenblik hunner verlossing bad ieder nog maar een klein stukje kaas. De tijd ging zeer lang zaam voorbij en op den duur kregen zij veel last van de koude. Dagelijks ging een hunner naar de sluis om den waterstand te onderzoeken. Toen zij Zaterdag da doffe slagen der ontploffingen boorden, begrepen zij, dat er ijverig aan hunne verlossing ge werkt werd, en dit gaf weer nieuwen moed. Aan al de bovenvermelde omstandigheden is bet te dan ken, dat de gevangenen zich wel is waar in gedrukte stemming hebben bevonden, maar toch nooit de hoop op bevrijding hebben opgegeven. De doctoren zijn van meening dat, met uitzonde ring van den löjarigen Haid, allen er zonder letsel zullen afkomen. Door de politie te Berlijn wordt gewaarschuwd voor de »Algen\eene premie- en ventebank", te Rotterdam, die zich den schijn geeft van filialen te bezitten in Duitscbland en zoogenaaamde premie- loten te koop aanbiedt. De firma verkoopt '/mo van 6 premie-loten voor 42 mark en berekent derhalve de waarde der zes gebeele loten op 4200 mark, terwijl deze, volgens beursnoteering, niet meer dan 1290 mark bedraagt. Een verschrikkelijk ongeluk is te Cbaume nabij Auxerre gebeurd. Een inwoner van bet stadje, die van de jacht teiugkeerde, hoorde in het struikgewas naast den weg een licht gedruisch. Denkende dat dit veroorzaakt werd door een dier, schoot hij. Een hartverscheurende kreet weerklonkde man drong bet boscb in en zag bet lijk zijner vrouw, die hem volgens afspraak tegemoet gekomen was. Te Londen zijn proeven genomen met een nieuw kogelvrij pantser, vervaardigd door een zekeren Iiubner. De stof biedt dezalfie voordeelen aan als het pantser van Dowe en is bovendien belangrijk lichter. Op 10 M. afstand werden een aantal schoten afgegeven op een jonge dame, die in de bescher mende stof gekleed was, zij bleef geheel ongedeerd, terwijl de kogels in de stof bleven steken. Waar schijnlijk zullen de proeven voor de militaire over heid herhaald worden. Te Zurich was de dronkaard Abegg, die zijn dochter vermoordde om baar geld machtig te wor den, veroordeeld tot den dood door de guillotine. De vereeniging voor de afschaffing van de doodstraf kwam tegen het vonnis in verzet, op grond dat de oude Zwitserscbe wetten bepalen, dat ter dood ver oordeelden moeten worden onthoofd met den zwaarde. Het hooggerechtshof heeft de vereeniging in bet gelijk gesteld en bet doodvonnis op dien grond ver nietigd. De vraag is nu hoe Abegg onthoofd zal worden, een karweitje, dat nog nooit door eenig Zwitser is gedaan. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Vergun onderstaande een plaatsje in uw veel gelezen blad. Coöperatieve Zuivelfabrieken. De oprichting van coöperatieve zuivelfabrieken in Z.-I3eveland, althans de bespreking er van, schijnt tegenwoordig eene epidemische ziekte te zijn ge worden. Hier is men voor de derde of vierde maal vergaderd, terwijl men ginds een oproeping beeft geplaatst voor een eerste bijeenkomst. Niettegen staande al dat vergaderen komt de vraag bij mij op hoelang bet nog duren zal, eer de eerste rook uit de schoorsteenen zal opstijgen Wat mag toch wel de reden zijn, dat men in Zeeland zoo schoorvoetend tot de oprichting over gaat In de eerste plaats zon ik daarop kannen antwoorden: omdat de melkerij uitsluitend in banden is van de boerin. Wat daarvan komt is voor baar, daarmede onderhoudt zij het huishouden". Is de melkerij goed, dat wil zeggen, hebben alle koeien gekalfd, dan boort men van niets, maar 0 weewanneer enkele beginnen droog te staan. Dan beginnen de klaagliederen, die dan de boer moet doen verstommen door een gouden tientje in de hand der boerin te doen glijden. Met haar tekort geraakt men dus spoedig bekend, niet met betgeen zij over beeft. Maar in de tweede plaats, ook omdat de boer niet weet wat hem de melk opbrengt, wanneer bij ze zelf karnt. Laat bij dat eens nagaan en ik twijfel niet of hst laatste punt zal spoedig overwonnen zijn. Vier jaar achtereen heb ik bet nagegaan, en dan kom ik slechts op 3 cent den liter, terwijl de zuivel fabrieken, die ik in den laatsten tijd heb bezocht, gemiddeld 3!2 uitbetaalden, plus een gedeeltelijke aflossing van bet kapitaalen dit nu waren nog wel fabrieken, die voor bet eerste jaar werkten. Rekent men nu een stal van 7 koeien, waarvan gemiddeld 3000 liters per koe aan de fabriek zou kunnen geleverd worden, dan zou men 7 maal 3000 maal J/2 cent of ƒ105 meer kunnen ontvangen, en dat meerdere verkreeg men dan nog wel zonder moeite. Nog eens landbouwers in Z.-Beveland, gaat de opbrengst uwer melkerij eens goed na, en dan spreken wij elkander wel eens later. Kr. M. K. Poidervergaderingen. 17 Mei. Nieuwe-, West-, Nieuwe West-, Noord- en Zuid-Kraaijert, te s-Heerenhoek bij v. i>. Bulk. 23 Mei. Schenge Polder, te Goes. Burgerlijke Stand van Goes van 9 tot 11 Mei 1894. Ondertrouwd 10, Cornelis Franciscus Fagel, 23 j., jm., te Nieuwer-Amstel en Maria Anna Ooi nu, 24 j., jd., te Goes, onlangs te Amsterdam Ma- rinus Adrianus Ramondt, 29 j., jm., te Goes en Anna Paulina Van Hoek Riemens, 30 j., jd., te Gons. Getrouwd: 10, Jan Van Anrooy, 26 j., jm., te Kattendijke en Maria Cornelia Zwartepoorte, 24 j., jd., te Goes; Hendrikus Schrijver, 22 j, jm., en Jacomina Adriana Koen, 21 j., jd.Phi- lippus Wessels, 24 j., jm., te Goes en Maria Cornelia Lamain, 25 j., jd., te Middelburg. Overleden: 11, Maria Donk, 92 j., eerst weduwe van Ary Hordyk, thans van Pieter Lavooy. 345e Staatsloterij, 5e kl. Trekking van Donderdag 10 Mei. 4e lijst. Getrokken prijzen. f 1500 16557. 1000: 4479 10769 12331 16605. 400: 11342 19556. 100: 7107 9237 10560 12302 15729 17124 17696 19847. 701813 4357 4399 9350 9441 16843 16897. Nieten: 194 1705 1774 1807 1812 1826 1827 2319 4385 4406 4435 4436 4453 9364 9399 16839 16848 16859 16862 16882 18702. Correspondentie. Berichten van te houden poidervergaderingen worden alleen tegen betaling in de daarvoor be stemde rubriek in ons blad opgenomen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Bij de gisteren door bet polderbestuur van Walcheren te Middelburg gehouden aanbestedingen waren volgens de M. Ct. o. a. minste inschrijvers Voor bet verrichten van bagger werk in de buiten gracht te Middelburg, de heer A. Foudraine te Goes voor f 5930voor de uitvoering der gewone onder houdswerken aan de Oostwatering, de heer C. De Wilde Az. te Kattendijke voor f 8880voor het bouwen van een nieuwe brug met gemetselde land- bootdeu enz., de beer C. De Wilde Az. te Katten dijke (eenig inschrijver) voor f369. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland werd gistervoormiddag in bet provinciaal gebouw in de Abdij te Middelburg aanbesteedbet bouwen van een nieuwen westelijken vleugel met laagwaterplan- kier en toegansbrug aan den steiger te Kortgene. Ingekomen waren 10 biljetten, waarvan er een van onwaarde verklaard werd. Ingeschreven werd door de heeren C. Bolier te Bruinisse voor f 9474, P. Dronkers te Kapelle voor f 9119, L. Brand Dz. te Giesendam voor f 9077, J. Voordendag te Dordrecht voor f 8888, J. Linden- bergh Cz. te Wemeldinge voor f 8716, L. D. v. d. Linde te Kortgene voor f 8569, J. Visser Gz. te Papendiecht voor f 8200, M Visser aldaar voor f 7600 en G. Klootwijk aldaar voor f 7540. (M. Ct.) Marktberichten. MIDDELBURG, 10 Mei 1894. De aanvoer uit Walcheren bestond enkel uit Tarwe die tot ruiai vorigen weekprij9 werd gekocht. Van andere artikelen was niets ter markt uitgenomen Mesting Erwten die tot i 6 werden aangeboden. Boter f 0 80 a 0,90 per K.G Eieren f 3,10 per 100 itnks. .A.d/v^rte"^ f i en Ondertrouwd ADRIAAN DUVEKOT, wedr. C. De Bokx, en JACOMINA MOL. Goes Mei '94. Borsele j

Goessche Courant | 1894 | | pagina 2