1894 N". 56. Zaterdag 12 Mei. 81sle jaargang. FEUILLETON. Het raadsel van Hildburghausen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1,75. Afzonderlijke nommers 5 cent; met bijblad 10 cent. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren Nijgk Van Ditmar te Rotterdam en verder bp alle Boekverkoopers en Brievengaaiders. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel mepr 10 ets. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelpks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Inzending van advertentif'u voor I uren op den dar der uitffmve. Uithoof Je van het Pinksterfeest zal a. s. Maandag geen nommer van dit blad verschijnen. GOES, 11 Mei 1894. Het aantal kiezers in het district Goes bedraagt voor de Tweede Kamer 4091 en voor de Provinciale Staten 4514 tegen 4050 en 4502 in 1893. Ia de gisteren te Amsterdam gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van de V e r e e n i- ging tot bevordering van de Neder- Tandsche vissehery is de heer G. H. Kak e- beeke te Goes benoemd tot lid van het bestuur. In verband met de besluiten, Maandag te VJis- singen genomen op de vergadering van aandeelhou ders in de Zeeuwsche Stoomvaart-maat schap p ijmeldt men aan de Middelb. Ct. dat de naam dier Maatschappij voortaan zal luiden Hol- landsche Stoomvaart-maatschappijdat het stoomschip Minister Tak Zaterdag a. s. de laatste reis van Vlis- singen naar Huil zal doen, terwijl de Professor Buijs hoogstwaarschijnlijk Zondag nog te Vlissingen zal binnenvallen om dan, na lossing, ledig naar Rotter dam te vertrekken. De filiaal der firma W. H. Muller Co. blijft voorloopig te Yiissingen gevestigd. Ierseke. In de gister gehouden gewone jaar vergadering van de oester vereen. ♦Goede Ver wachting" werd rekening en verantwoording ge daan. Ontvangen werd f1930,18 i'o (waarbij f929,32 van gekweekt zaaigoed), uitgegeven f 1656,66, saldo in kas f 273,52 Va- de twee jaran da* d0 vereen, bestaat is verloren f 368,61 y2 of 23 pet. van de ge storte waarde. De bestuursleden De Korte en Bramsem werden herkozen, het salaris van den secretaris- penningm. van f52 tot f40 verminderd, en den commissaris Gebraad een gratificatie van f25 toe wegens bewezen diensten. Met de werkzaamheden, noodig voor de ver plaatsing van het standbeeld van M. Az. De Rug ter van het De Rupterplein" naar de rotonde van den Noordzeeboulevard te Vlissingen, is een aan vang gemaakt. Tegen het midden van Augustus kau verwacht worden, dat de verschillende werkzaamheden afge- loopen zijn, zoodat eerst dan de hernieuwde ontbloo ting van het beeld zal kunnen plaats hebben. Naar wij uit goede bron vernomen, is de heer A. L. W. Seijffardt, afgetreden minister van oorlog, voornemens niet weder in actieven dienst te treden, doch zal hij ontslag uit den militairen dienst aanvragen. Tegen de helft van September dezes jaar3 is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de rijkskweekscholen voor vroedvrou wen te Amsterdam en te Rotterdam. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Juli schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter vau den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noordbrabant, dr. A. Van der Loeff, te Breda. De Zutphensche Courant geeft in overweging, om in de vacature-Van der Kaay, te Alkmaar, te Naar het Duifcsch van A. E. Brachvogel. 4) Vervolg. De gravin von Berlichingen had haar passen zoo versneld, dat zij nog het begin kon opvangen van de woordenwisseling, die tusschen den vreemdeling en den directeur van politie ontstond. Vergeef mij" begon laatstgenoemde, dat ik u hier opzoek, mijnheer. Vergun mij u te vragen of u de vreemdeling zijt, die bij den apotheker Zem- plin woont?" Die ben ik!" antwoordde de andere, in eenigszins gebroken, maar overigens zeer goed Duitsch. ♦Waar om boezemt u dat zulk een belang in Die vraag zoudt ge niet doen, indien ge mijn uniform kendet. Ik ben de chef der politie te Ingel- fingen, en dus heb ik wel eenig recht naar de per sonen te informeeren, die zich onder ons bevinden." De dame verborg haar gelaat met eene angstige beweging nog dichter achter den sluier. ♦In mijn land" hernam haar geleider, ♦bekommert de politie zich alleen om die personen, die aange- I voorzien door den afgetreden Minister van Financiën Pier son te kiezen. Nu de heer Pierson niet de gelegenheid heeft als minister de voor hem aangewezen en vol moed aan vaarde taak geheel af te werken, is het ten minste in zeer veel opzichten gewenscht en billijk en prac- tisch, dat hij als lid zitting neme in een Kamer, waarin de door hem tot stand gebrachte regelingen zeker msnigmaal ter sprake zullen komen, omdat een allereerste eisch is, dat het Personeel nog worde herzien. De studie, die minister Pierson noodwendig van dit ontwerp moet gemaakt hebben, mag men niet onbenut laten bij deze gelegenheid". De Minister van Binnenlandsche Zaken; over wegende, dat de heeren jhr. mr. J. Röell en mr. W. Van der Kaay, na hun verkiezing tot lid van de nieuwe Tweede Kamer der Staten-Generaal, in gevolge de 4e al. van art. 96 der Grondwet dat lid maatschap van rechtswege hebben verloren en dat derhalve, ter vervulling van die opengevallen plaat sen, een verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in elk der hoofdkiesdistricten Utrecht en Alkmaar; heeft goedgevonden te bepalen: lo. dat in elk der gemelde hoofdkiesdistricten de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Gen. zal plaats hebben op Dinsdag 5 Juni e. k.2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 19 Juni daaraanvolgende. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem. te 's-Gravenpolder, de heer J. H. Krouwer, cand. te Utrecht; te Vrouwenpolder, de heer W. J. Aalders, cand. te Amsterdam te Bigge- kerke, ds. L. A. F. Creutzberg te Pernisbij do Geref. gem. te Kolijnsplaat, dhr. J. Gideonse, te Broek op Langendijk. Bedankt voor het beroep te Zoutelande door ds. P. de Burk te Oostkapelle. Door het provinciaal kerkbestuur in Zeeland zijn tot den predikdienst toegelaten de heeren N. Warmolds van 's-Gravenland, W. v. Griet huysen van Utrecht, beiden van de universiteit te Utrecht, A. F. Krull Johz. van de universiteit te Groningen en G. Bruna van de universiteit te Amsterdam. Tot onderwijzeres aan de R. K. bijzondere school te 's-Heerenhoek is benoemd mej. J. Van der Swaluw te Heinkenszand met ingang 16 dezer. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting 11 Mei 1894. Heden zijn veroordeeld: P. B., 27 j. te Hans- weerd, wegens beleediging van een ambtenaar en wederspannigheid lichamelijk letsel tengevolge heb bende tot 1 maand gevangenisstrafP. F. v. d. V., 22 j., P. Z., 23 j., P. IJ., 17 j., allen te Hans- weerd, wegens beleediging van een ambtenaar ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken werdA. S., 22 j. te Schore, be klaagd van mishandeling. Jnzake C. S., 23 j. te Baarland, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waarbij hij wegens jachtovertreding werd veroordeeld klaagd of verdacht zijn. Ik leef vreedzaam en betaal contant en de geachte ingezetene, bij wien ik in woon, zal, naar ik hoop, genoegzaam borg ervoor zijn, dat ik geen gevaarlijk persoon ben. Er bestaat derhalve geene aanleiding mij verder te ondervragen." Hij bood de dame zijn arm en maakte aanstalten om heen te gaan. Stepples versperde hun den weg. ♦Een menschis gehouden de wetten en de gewoonten te eerbiedigen van het land, waarin hij verblijf houdt. Bij ons eischt het gebruik aan de openbare macht mede te deelen, wie men is en wat men komt doen, indien men ongemoeid wil blijven. Gij zijt volstrekt niet verplicht ons uwe tegenwoordigheid te schenken, maar wij nog veel minder die te dulden, alvorens ons overtuigd te hebben, dat zij ons geen moeielijk- heden kan berokkenen. Ik heb door mijn beambten maatregelen laten nemen, dat gij deze plek niet verlaten kunt en naar Ingelfiugen fcerugkeeren, voor wij op dat punt zijn gerustgesteld ♦Het doet mij van harte leed" viel ICannle, die naderbij getreden was, op vrij wat hoffelijker toon dan zyn zwager, in, dat wij juist deze plaats en dit uur hebben moeten kiezan om u te ondervragen. Het is de geheimraad Kannle, het hoofd van het regentschap, die u dat zegt. Maar tot mijn spijt zijn er geruchten in omloop, die door zekere inlichtingen maar al te veel schijn van waarheid verkrijgen. Wijl tot 4 geldboeten a f 5, werd het vonnis van den kantonrechter vernietigd en opnieuw rechtdoende geappelleerde ontslagen van rechtsvervolging voor zoover het eerste bij dagvaard ten laste gelegde niet strafbaar is verklaard eri verder schuldig verklaard aan het meerdere hem bij dagvaard ten laste gelegde en deswege veroordeeld tot f 5 of 4 dagen. OPENBARE VERGADERING VAN DEN li AA 1I> der Oe in een te CIOE8, op DONDERDAG den 10 MEI 1894, des avonds te 8 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden en de Secretaris. Afwezig de heeren B. M. Den Boer, met, J. J. Ochtman, zonder kennisgeving. Eene vacature. I. De Notulen der vergadering van den 13 April jl. worden gelezen eu goedgekeurd. II. De Voorzitter wijst er op, dat onder de stuk ken, die voor do leden hebben ter visie gelegen, ook was een brief van mevr. de wed. B. Van Asperen VervenneVisser, houdende kennisgeving van het plotseling overlijden van haren echtgenoot en voegt daarbij, dat B. en W. die kennisgeving, ook namens den Raad met een brief van rouwbeklag hebben be antwoord. Is het afsterven van den heer Vervenne een verlies voor zijne weduwe en familie, ook de Raad ge voelt het gemis van zijnen nestor. De overledene had zich door zijne vriendelijkheid, voorkomendheid en ge moedelijkheid een zekere aanspraak op aller vriend schap verworven en deze werd hem dan ook gaarne geschonken. In de achttien jaren, dat hij lid van den Raad was, bleef zijn zetel in de Raadsvergade ringen slechts zelden onbezet en had de gemeente in hem een trouw behartiger harer belangen. Spr. gelooft daarom, dat de heer Van Asperen Vervenne bij den Raad nog lang in vriendschappelyk aandenken zal blijven. Deze woorden worden met applaus begroet. III. De Voorzitter doet de volgende mededelin gen, die allen, zooveel noodig met goedkeuring, voor notificatie worden aangenomen a. dat van den schuttersraad is ontvangen de rekening der kosten van de dienstdoende schutterij over 1898, welke rekening, naar aanleiding van eenige opmerkingen der fitianciëele commissie, is gesteld in handen van den Voorzitter van den schut tersraad teu fine van bericht b. dat de heer Van der Wart zijne benoemiug tot lid der plaatselijke commissie vau toezicht op bet lager onderwijs heeft aangenomen en als zoodanig is beëedigd c. dat de benoemde onderwijzer C. De Kok heeft bericht den 1 Juni in functie te zullen treden d. dat een boom op het Ravelijn achter den Brou- zoodanig met rupsen en rupsennesten was bezet, dat uitroeiing en verbranding noodzakelijk was: e. dat op verzoek van het bestuur der Vereeniging voor volksvermaken is vergund de muziektent weder te plaatsen op de Markt en daarbij in overleg te treden met den directeur der gasfabriek voor het erlangen der verlichting en met den marktmeester voor de geschiktste plaats, om de tent met kermis te kunnen laten staan f. dat aan M. Magielse, voor den steun van zijn perceel aan de 's Heer Hendrikskinderen-barrière, maatregelen zijn opgelegd en hem is vergund gij hardnekkig bij uwe geheimzinnigheid blijft vol harden, zonder kenbaar te maken wie ge zijt, kan het u geen verwondering baren, dat gij officiëel ondervraagd wordt en dat wij minder hoffnljjk op treden dan wij zelf wenschen. Do ernst der tijden, de vele, niet altijd onverdachte vreemdelingen, die de streken langs Neckar, Rijn en Main overstroo- men, maken ons dat tot plicht." Dien gij mij op oene wijze voor oogen gelieft te houden" hernam de vreemdeling, >die mij dui delijk moet maken, dat ge bij verdere weigering mijnerzijds geweld zult gebruiken". Dat hangt geheel van u af, uitsluitend van u" barstte Stepples los. De vreemdeling greep in zijn borstzak en haalde er eene portefeuille uit: Mag ik de heeren beleefd verzoeken mij nogmaals hunne namen en betrek kingen te willen opgeven daarna zult ge omtrent mijn persoon inlichtingen ontvangen". Niet onaardig 1" mompelde Stepples. Welnu, nog eens dan" hernam zijn zwager, >ik ben de geheimraad Kannle en deze heer is de direc teur van politie van Ingelfingen, mijnheer Stepples". Dank u! Kannle, Stepples"; de vreemdeling toekende kalm beide namen in zijn boekje op. Toen nam hij uit de portefeuille een papier en zeide ♦Hier is mijn pas". Kannle nam het aan, opende het en keek het in. den benoodigden grond van het zoogenaamde Roosjes- hof naar de weide bij zijn perceel te vervoeren g dat sedert de laatste vergadering is afgestaan aan A. Tamse eenig oud lood tot een bedrag van f 2,17 i/3 en aan A. Okkee eenige snoeiling tot een bedrag van f 13,15. IV. Als ingekomen stukken worden t8r tafel gebracht a. Missive van Ged. Staten dd. 13 April no. 1940/45 waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1894, dat gesteld is in handen van den gemeenteontvanger ter invordering van de daarop voorkomende aanslagen. b. Verslagen van den toestand der gemeenten Meppel, Leeuwarden, Delft en Zieriksee, alsmede der ambachtsschool over 1893, die in de boekerij zijn geplaatst. Alles voor notificatie aangenomen. V. Thans is aan de orde een voorstel van B. en W., naar aanleiding van een rapport der gascommissie tot uitbreiding van de stokerij der gasfabriek. De gascommissie acht zich, bij de ondervinding, in den jongsten winter opgedaan, niet verantwoord, om zonder een voorstel tot uitbreiding der stokerij den volgenden winter tegemoet te gaan. De stokerij bestaat thans uit 3 ovenseen met 3 en twee met 5 retorten, totaal dus 13 retorten. Aangezien nu des winters met 10 en bij toenemend gasverbruik met 12 retorten moet gt werkt worden is bet duidelijk, dat er geen voldoende reserve is en dat bij de minste calamiteit aan een der ovens het benoodigae gas niet zon kunnen worden geleverd. In overleg met den directeur der fabriek acht de commissie het noodig, naast de bestaande ovens er eene te bouwen met 7 retorten, omdat daardoor, zoo dikwijls noodig, het aantal dienstdoende retorten in den winter op 12 kan gebracht worden door een 5-en de 7-retorts- oven in werking te stellen, terwijl dan nog een oven met 5 en een met 3 retorten in reserve zijn, waar door de stokerij in een toestand komt, die in de naaste toekomst zeer voldoende mag heeten, ook bij toenemend gasverbruik. De meest geschikte plaats voor den nieuwen oven is naast de bestaande in het voormalig zuiverhuis. De kosten van de uitbreiding zullen 4500 a 5000 bedragen. Het saldo van 1893 ad f 1628,721/2 is daarvoor beschikbaar; zoo dat in eene som van hoogstens 3500 moet worden voorzien om de uitbreiding te kunnen volvoeren. Burg. en Weth., zich vereenigende met de denk beelden van de gascommissie, stellen den Raid voor te besluiten lo. om voor de uitbreiding der stokerij eene leening aan te gaan van hoogstens f 3500 tegen eene rente van hoogstens 4% en onder bepaling dat de aflossing daarvan zal geschieden in eens en wel in het jaar, waarin de thans bïst-aanie leening geheel zal zijn gedelgd en dus uiterlijk in 1912. De gascommissie meende aan zoodanige aflossing de voorkeur te moeten geven boven eene aflossing van Vao ieder jaar, zooals msfc de tegenwoordige schuld het geval is, omdatlo. het bedrag der leening te gering is en geldschieters niet geneigd zullen zijn een bedrag van f 3500 tegen e9ne rente van hoogstens 4% te verstrekken, waaneer zij ieder jaar 7»o terugkrijgen2o. omdat hoe weaschelgk het ook zij de fabriek zoo spoedig mogelijk onbe zwaard eigendom van de gemeente te doen worden, de verlenging der aflossing met éen jaar van eene schuld, van f 63000 a f 67000, geen bezwaar mag heeten, nu daarvan j larlijks i: f 4000 wordt afge lost 3o. omdat het tegenover de tegenwoordige Ge zijt mynheer Cornelis Van der Valk uit Am sterdam, als secretaris geplaatst bij het Hollandsche gezantschap te Parijs en verliet op grond vau dit papier Frankrijk op 1 Juni 1799. Schrijf dat eens op zwager Grijnslachend volgde Stepples dien wenk op. Het is zeer opmerkelijk, mijnheer" zeide Kannle het papier teruggevende, >dat ge ia deze benarde tijden niet liever nw vaderland Holland opzoekt voorts moet ik opmerken, dat uw signalement zoo wel in uw pas als bij vergelijking met uw persoon op merkwaardige wijze overeenstemt met dat in een door ons ontvangen verzoek om aanhouding van een zich noemenden Frank, die in Offenbach als politiek partijganger is opgetreden". Terwijl Kannle deze woorden sprak staarde de directeur den vreemdeling dreigend aan. Achter den groenen sluier weerklonk een zachte kreet en eene siddering overviel de dame. Maar de vreemdeling bleef uiterlijk volmaakt kalm. Ik heb thans alles gedaan, waartoe ik als vreem deling verplicht ben. Indien ge nog meerdere eischen stelt dan acht ik dit eene onbeschaamdheid, die ik met mijn onmiddelljjk vertrek uit Ingelfiogen zal beantwoorden". ♦O, hodat gaat zoo maar niet 1" viel Stepples hem in de rede. ♦Eerst moet uitgemaakt ziju of gij en do bodoaldo Frank niofc ém on dezelfde persoon zij',."

Goessche Courant | 1894 | | pagina 1